Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
οταν βλεπω την αλλη να ερχεται πρωτη ωρα σα να παει στη βανδη, μπουζουκια σκεφτομαι "μα στις 40αρες πες νταξ, αλλη η 16αρα στην ηλικια που η φυσικη της ομορφια ειναι στο απωγειο της ακμης της, δε το σεβεται λιγο αυτο?", το μονο που με καθησυχαζει ειναι πως μαλλον το εχετε σαν χομπι...αλλα και παλι μου τη δινει να εχετε τη φεραρρι και αντι να την τρεχετε και να την δειχνετε, την κρατατε κλεισμενη και απλα της αλλαζετε προσοψεις :(...δν θα ειναι παντα φεραρρι, τωρα που την εχετε πατηστε γκαζι!
φίλε GEORGE πολύ πετυχημένο κι εύστοχο το παράδειγμα με τη φεράρι! Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου διότι κι εγώ εχω μια συμμαθήτρια που ενώ είναι τόσο όμορφη κάθε μέρα το μυστρί για το σοβάτισμα πέρνει φωτιά! Και το χειρότερο είναι ότι κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό την κάνει πιο άσχημη και πιο τζούλια, διότι τα χρώματα που επιλεγεί είναι σαν αυτα που χρησιμοποιεί η προαναφερθείσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
προσωπικά λατρεύω το βάψιμο και μου αρέσει να μου ζητάνε οι φίλες μου να τις βάφω όταν βγαίνουμε...τώρα στο σχολείο κάθε μέρα χρησιμοποιώ το μεικ απ γιατί το προσωπό μου είναι κίτρινο λόγω χαμηλού σιδήρου και αιματοκρίτη και δεν το μπορώ αυτο και για αυτό και βάζω ένα απαλό μεικ απ που μου ροζίζει κάπως το πρόσωπο...επίσης βάζω μάσκαρα και ένα άχρωμο λιπ γκλος....αυτά....όταν βγαίνω ίσως το παρακάνω λίγο γιατί έχω και ένα κολληματάκι με το βάψιμο...:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
από τη στιγμή που έχεις αυτό το πρόβλημα, καλά κάνεις... είσαι όμως μόνο γ΄ γυμνασίου, μη το παρακάνεις με το βραδινό σου μακιγιάζ... διάλεξε απαλά χρώματα που θα σε κάνουν και πιο ροδαλή και που δε θα είναι υπερβολικά υπερπαραγωγη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
τα βράδια μου αρέσει να βάζω πολύ eye liner και σκούρες σκιες δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσουν πολύ...καμία σχέση με τα πρωινα το σχολείο είναι σχολείο δεν πρέπει να το παρακάνουμε για να μορφωθούμε πάμε όχι για να πιάσουμε γκόμενους....και ούτε εμένα μου αρέσει αυτο το υπερβολικό που κάνουν κάτι κοπέλες πρωι πρωι μες το eye liner και το κοκκινο καργιον έλεος είπαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
τα βράδια μου αρέσει να βάζω πολύ eye liner και σκούρες σκιες δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσουν πολύ...καμία σχέση με τα πρωινα το σχολείο είναι σχολείο δεν πρέπει να το παρακάνουμε για να μορφωθούμε πάμε όχι για να πιάσουμε γκόμενους....και ούτε εμένα μου αρέσει αυτο το υπερβολικό που κάνουν κάτι κοπέλες πρωι πρωι μες το eye liner και το κοκκινο καργιον έλεος είπαμε....

όταν λες σκούρες τι χρώματα εννοείς ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ανθρακί μαύρες η γκρι αλλά το καλοκαίρι βάζω γαλάζιες τισ λατρεύω είναι το αγαπημένο μου χρωμα το γαλάζιο αχ πόσο θα ήθελα να έχω γαλάζια ματια...(τεσπά ακύρο αυτο...:redface::redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Ανθρακί? Γιατί καλέ μάγισσα είσαι? Πλάκα κάνω, δε πιστεύω να παρεξηγήθηκες... Αν έχεις μεγάλα μάτια δε νομίζω ότι πειράζει και τόσο. Αν όμως είναι μίκρα καλά θα ήταν το γκρι να είναι το πιο σκούρο χρώμα που θα χρησιμοποιείς γιατί αλλιώς θα φαίνονται σα κουμπούρυπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
χαχαχαχαχα να σαι καλα έλενα έλιωσα...... :laugh::laugh:το ανθρακί είναι κάπως σαν μαύρο αλλα λίγο πιο ανοιχτό....προσέχω πως το βάζω ώστε να μην γαίνεται άσχημα στα μάτια μ...γενικά ανακατευω σκιες και τισ σβήνω με το πινελάκι και βγαίνει ωραίο γηινο αποτέλεσμα....χαχα:D:D δεν έχω ούτε πολύ μικρά ούτε πολύ μεγάλα ματια.....:worry:αλλα δεν μου αρέσει το χρωμα των ματιων μου θελω γαλαζιααααααααα (σαν της μαμας μου:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Κουμπότρυπες ήθελα να πω παραπάνω... Για μισό λεπτό, τι χρώμα μάτια έχεις? Καλό είναι που ανακατέβεις τα χρώματα, αλλά πότε μη ξεχνάς τον κανόνα των 3 χρωμάτων! Και το σβήσιμο να γίνεται προσεχτικά ώστε να μη φαίνεται που μπαίνει το άλλο χρώμα! Αλλά τι τα λέω? Φαίνεται ότι το χεις δουλευμενο το θέμα... Και μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
μαυρα(σκουρο καστανο βασικα και δεν μου ρέσουν καθόλου γαλαζια θελωωωωωωωω)χαχαχα ναι το χω δουλεμένο το θέμα δεν το παρακάνω τόσο προσέχω να είναι ωραιο και όχι υπερβολικο το αποτελεσμα αυτα οταν βγαινω όμως γιατι σχολειο στα ματια μονο μασκαρα βάζω δεν χρειαζεται κάτι αλλο...μου αρέσει πολυ η αισθητικη(δεν ξερω αν φαινεται χαχα) σαν χομπι ομως γιατι στη ζωη μου θελω να κανω κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Νομίζω πως με τα χρώματα που βάζεις τα κανείς να φαίνονται ακόμη πιο σκούρα... Τα χρώματα αυτα τα χρησιμοποιούν κυρίως αυτοί που έχουν ανοιχτα μάτια για να τα αναδείξουν... Δοκίμασε πάντως μια μέρα να βάλεις ανοιχτή σκιά που να ταιριάζει στα χρώματα σου, να πειραματιστείς και να δεις μήπως κάποιο χρώμα τα κάνει να φαίνονται πιο ανοιχτα. Π.χ. Εχω παρατηρήσει σ' εμένα ότι όταν βαφομαι με καφέ- χρυσαφί (σε ανοιχτούς τόνους πάντα) φαίνεται ότι εχω καστανοπράσινα μάτια. Αλλιώς φαίνονται καστανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ελενα μου εφόσων είναι σκούρα και μου αρεσουν οι σκουρες σκιες δεν με πειράζει και μαύρα να φαίνονται...δεν μπορώ να τα αλλάξω το θέμα ειναι να είχα γαλάζια μάτια απο την κούνια.....(έχω ένα κολληματάκι με το γαλάζιο)...εξάλλου όπως είπες και συ οι κοπέλες με τα ανοιχτα ματια τα αναδεικνύουν με ανοιχτες σκιες και εφόσων τα δικά μου είναι σκουρα(οσο και να μην μου αρεσουν)τα αναδεικνύω με πιο σκουρες σκιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Βασικα το ανάποδο είπα, ότι δηλαδή οι γαλανομάτες βάζουν μαύρο ή γκρι για να αναδείξουν τα μάτια τους και αυτές που έχουν περίπου σκούρα μάτια βάζουν σχετικά πιο ανοιχτα χρώματα για να μη γίνονται πιο σκούρα τα μάτια τους... Τέλος των πάντων, η καθεμία ξέρει τι ακριβώς της ταιριάζει και τι της αρέσει! Ότι και να σου πω εγώ κι ο χ κι ο ψ η δίκη σου γνώμη θα μετρήσει, διότι αν βαφτείς με χρώματα που δε σου αρέσουν δε θα νιώθεις λογικά τόσο άνετα όσο με τα χρώματα που θα ήθελες! Απλώς έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου μια φιλική συμβουλή για το μακιγιάζ που μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον! Άλλωστε τα γούστα, ειδικά στο βάψιμο, στις περισσότερες γυναίκες αλλάζουν με τα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ελενα μου στο ότι αλλάζουν τα γουστα ναι συμφωνώ απόλυτα...εγώ πάντως αν είχα γαλάζια μάτια όλο ανοιχτες σκιες θα εβαζα χιχι...και τώρα απλά βάζω πιο σκουρες γιατί πιστεύω ότι μου ταιριάζουν στα μάτια πολύ καλύτερα ...πάντως το καλοκαίρι τιμάω πολύ τις γαλάζιες σκες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
" :D :D :D:clapup::clapup: Μετά φταίμε εμείς οι φοιτητές και οι καθηγητές Πανεπιστημίου που μας φουντώνετε; Φταίνε οι βιαστές; Τα θέλει ο πωπός σας. :laugh: "

Θα διαφωνησω τελειως με αυτο που λες και προφανως πιστευεις.Το γεγονος οτι μια κοπελα μπορει να ντυνεται προκλητικα και προκαλει δηλαδη τους αλλους ...δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση την πραξη ενος βιαστη.Ειναι δικαιωμα καθενος να κυκολοφορει οπως θελει .Και εξαλλου μην ξεχνας πως το "προκλητικο"διαφερει απο ατομο σε ατομο...για καποιον αλλο μπορει να ειναι προκλητικη και μια μπλουζα με ενα γρουπακι που δεν γουσταρει..αυτο δεν σημαινει ομως οτι εχεις το δικαιωμα να πας π.χ. και να τον πλακωσεις στο ξυλο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Mάθε και λίγο από χιούμορ...;)
δεν μιλάμε πάντα σοβαρά εδώ μέσα

φιλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και στο δικο μου σχολειο ειναι μια κοπελα, σχετικα κοντουλα, οποια φοραει τακουνι καθημερινα.:/:
Τεσπα. Οσο για κατι αλλα που διαβασα πριν... Μην τα βαζετε ολα στο ιδιο καζανι. Και γω βαφομαι (οχι και εντονο - χωρις μέικ απ- αλλα αβαφτη σπανια βγαινω εξω), και γω βαφω τα μαλλια μου, και γω φοραω γοβες καποιες φορες (οχι στο σχολειο:P), και και και και...
Δεν σημαινει οτι επιδιώκω κατι ή οτι δεν πιστευω σε εμενα. Δεν εχει αλλαξει κατι εξαλλου απο τη πρωτη γυμνασιου στην αντιμετωπιση των γυρω μου.:P. Απλα κανω αλλαγες. Με βαριεμαι οταν μενω ιδια. Ολοι οι ανθρωποι πρεπει να κανουν αλλαγες για να αλλαζει και να ανεβαινει η αυτοπεποίθηση τους. Γι' αυτο και κανουμε και διαφορα κουρεματα για αλλαγη, γι' αυτο αλλαζουμε καθε τοσο ρουχα κτλλ....:P

Αυτα. Γιατι πολλες γενικεύσεις πεσανε.:whistle:
όντως princess συμφωνώ μαζί σου γιατί είναι ωραίο να βλέπουμε την εξωτερική μας εμφάνιση και με αλλα στυλ με βάψιμο με άλλα μαλλια κλπ για να δούμε και τι μας ταιριάζει κιόλας εξάλλου το βάψιμο έχει να κάνει και με την περιποίηση απο τα αρχαία χρόνια βάφονταν οι γυναίκες απλά τώρα το κάνουν και οι έφηβες της ηλικίας μου(κάτι σαν τάση της εποχής) δε σημαίνει ότι είμαστε άσχημες ή θέλουμε να το παίξουμε μεγαλύτερες απλά θέλουμε να δούμε μία αλλαγή κάθε φορά στην εμφάνισή μας....
Γεια και από μένα!
η γνώμη μου είναι ότι το βάψιμο σε (σχετικά) μικρές ηλικίες δε σημαίνει απαραίτητα ότι η άλλη θέλει να δείχνει μεγαλύτερη......εγώ π.χ. όταν βγαίνω έξω κάποιες φορές βάφομαι αρκετά έντονα...αλλά όχι για να δείχνω μεγαλύτερη ή κάτι άλλο τέτοιο...απλά μου αρέσει ....:) βέβαια το έντονο βάψιμο σε πολύ μικρές ηλικίες είναι απαίσιο....

όπως είπα και πριν ντόρα μου και συμφωνώ και μαζί σου επειδή βαφόμαστε λίγο πιο έντονα(όχι υπερβολικά όμως)έξω δεν σημαίνει ότι ντε και καλά θέλουμε να μοιάσουμε σε μεγαλύτερες έλεος προς θεού μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή σαν κοπέλες μας αρέσει αυτό απ' την φύση μας...ααα και κάτι άλλο(λίγο άσχετο με το βάψιμο σχετικό με την εμφάνιση όμως) τα κοντά φορέματα είναι περισσότερο για εμάς τις έφηβες παρά για τις 30αρες και 40αρες που υποτίθεται ότι πρέπει να είμαστε πιο σοβαρές...χαχα ασχέτως αν και στα 30 ακόμα κοντά θα φοράω..:whistle: βέβαια όλα αυτά εκτός σχολείου...στο σχολείο με τζινάκια και μπλουζάκια και βάψιμο πολύ απαλό λίγο μεικ απ και μάσκαρα...

Εννοείται πως διαφωνώ με το θέμα του έντονου βαψίματος+τακούνια...στο σχολείο..... :/:

" :D :D :D:clapup::clapup: Μετά φταίμε εμείς οι φοιτητές και οι καθηγητές Πανεπιστημίου που μας φουντώνετε; Φταίνε οι βιαστές; Τα θέλει ο πωπός σας. :laugh: "

Θα διαφωνησω τελειως με αυτο που λες και προφανως πιστευεις.Το γεγονος οτι μια κοπελα μπορει να ντυνεται προκλητικα και προκαλει δηλαδη τους αλλους ...δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση την πραξη ενος βιαστη.Ειναι δικαιωμα καθενος να κυκολοφορει οπως θελει .Και εξαλλου μην ξεχνας πως το "προκλητικο"διαφερει απο ατομο σε ατομο...για καποιον αλλο μπορει να ειναι προκλητικη και μια μπλουζα με ενα γρουπακι που δεν γουσταρει..αυτο δεν σημαινει ομως οτι εχεις το δικαιωμα να πας π.χ. και να τον πλακωσεις στο ξυλο.;)
kate bender συμφωνώ απόλυτα και μαζί σου γιατι όπως και να έχει ντυθεί καποια καπέλα οποιασδήποτε ηλικίας δεν έχει κανένας το δικαίωμα να την βιάσει με την δικαιολογία ότι ήταν προκλητική γιατί αυτός δεν είναι και ζώο για να μην μπορεί να ελέγξει τις ορμές του....εκτός και αν είναι....τεσπα:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sis

Νεοφερμένος

Η sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ελπιζω το σχολιο μου να μη φανει ακυρο μετα απο τοσο καιρο...αλλα μολις διαβασα ολα σας τα μηνυματα...
Ειμαι απο τις κοπελες που βαριουνται ελεινα τα ψωνια. Ποτε δεν επεδιωξα να στραφουν ολα τα βλεματα πανω μου, μονο και μονο γιατι πηρα ενα καινουργιο φορεμα που "εντελως" τυχαια αποκαλύπτει κατι. Ουτε τρελενομαι με την ιδεα του "τι θα φορεσω σημερα". Δυστυχως ομως εχω τετοιες φιλες και γνωριζω αλλες τοσες κοπελες που αν πεταει λιγο το μαλλι δεν βγαινουν απο το σπιτι.

Χαιρομαι πολυ κι εσεις κοριτσια ενω περνατε την εφηβικη σας περιοδο κατακρινετε το σημερινο στερετυπο της ομορφιας.... Ο τροπος με τον οποιο δυστυχως λειτουργουν οι περισσοτερες κοπελες στις μερες μας ειναι ακρως απογοητευτικος. Γιατι να μην ασχοληθουμε επιτελους με κατι πιο ουσιωδες, οπως για παραδειγμα οι πνευματικες μας ανησυχιες, οι διαπροσωπικες μας σχεσεις;

Τι σημασια εχει αν με κοιταξει ενα αγορι επειδη του αρεσαν τα ποδια μου ή το smooky ματι μου???
Τελικα η προσωπικη μας ευδαιμονια και ικανοποιηση ερχεται μονο απο τις κατακτησεις μας?

Δε λεω, ωραιο να περιποιεισαι τον εαυτο σου...ενιοτε το εχουμε αναγκη, μας τονωνει την αυτοπεποιθηση... Αλλα τι συμβαινει οταν φτανουν στο αλλο ακρο και ο καλλωπισμος μας μάς γινεται αυτοσκοπος???

Και εν τελη, ας σκεφτουμε τι συμαινουν οι οροι "ωραιος" και "ομορφος". Ωραιος στην αρχαιοτητα χαρακτηριζόταν αυτος που ηταν στην ωρα του, δηλαδη ωριμος βαση σωστης ηλικιας, ενω ομορφος αναφερονταν στη μορφη του...

Σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο, μια ισορροπια... Γιατι να βαφεσαι οταν πας το πρωι σχολη ή σχολειο? Γιατι να με εκτιμησει καποιος για το σωστο τονο make up που εχω διαλεξει και οχι για τα πιστευω μου, την αυρα μου και τον χαρακτηρα μου?
Εχουμε τοσα να προσφέρουμε και δε θα πρεπει να αναλωνομαστε σε ανουσια πραγματα... Η αυτογνωσια και η ισορροπια για μενα ειναι σημαντικοί παραγοντες για την εξασφαλιση της ηρεμιας.
Και τελος παντων απο ενα σημειο και μετα χανεται και η αθωοτητα ολης αυτης της ηλικιας... Σεξυ και βλακεις... Εσυ να εισαι καλα με τον εαυτο σου και αφου βρεις την ουσια τοτε θα καταλαβεις πως ολες αυτες που κρυβονται πισω απο ενα μέικ απ και τα κοντα φουστανακια, δεν εχουν αλλα ενδιαφεροντα, παρα να καλυψουν την χαμηλη τους αυτοπεποιθηση... ( xaxa μολις θυμηθηκα οτι εχω φαει κραξιμο απο φιλη μου γιατι πηγα σε κλαμπ με all star...) xaxa sorry αν ειναι ακυρη η απαντηση μου αλλα τα λεω καθημερινα στις φιλες μου και αυτες αρχιζουν να χανουν το χρονο τους με τις νεες collection. :)

Οταν λεω πολυ καιρο αναφερομαι σε σχολια που απ' οτι ειδα εγιναν πριν κανα μηνα...Τωρα ειδα κατι χτεσινα... μη με κραξετε ειμαι νεα εδω περα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
sis ,συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου.Δεν νομίζω πως η τοποθέτηση σου είναι άκυρη :)
Βέβαια,θεωρώ σημαντική μια φροντισμένη εξωτερική εμφάνιση,χωρίς ακρότητες.Έχω φιλη η οποία είναι καλή μαθήτρια,αλλά οι υπόλοιποι την θεωρούν χαζή γιατί ασχολείται μόνο με μαλλιά,μακιγιάζ,ρούχα και αγόρια*(φέρνει στο σχολείο καθρεφτάκια,χτένα κρεπαρίσματος,βάζει κάθε 2 λεπτά lip gloss και γενικά καταντάει γελοία).Δεν ξέρω,εγώ προσωπικά δεν μπορώ να συζητήσω μαζί της :redface: Και απ'ό,τι μου λένε άλλα άτομα,δεν είμαι η μοναδική.
Δεν λέω,σίγουρα μια παρέα 16χρονων κοριτσιών δεν θα κάνει πυρηνικές αναλύσεις,θα μιλήσει και για όλα αυτά πολλές ώρες αλλά όχι ΜΟΝΟ για αυτά.
Ο καλλωπισμός είναι κομμάτι της ζωής μας,αρκεί να μην τον αφήνουμε να την κυριαρχεί.
Εν κατακλείδι,μια φροντισμένη εξωτερική εμφάνιση σίγουρα κάνει τον άλλο να θέλει να σε γνωρίσει καλύτερα.Αλλά αν δει οτι το καρπούζι είναι...μάπα :P δεν νομίζω να ενδιαφερθεί περισσότερο.Είναι σαν να βρίσκουμε κάτω απο το Χριστουγεννιάτικο δέντρο ένα πολύ φανταχτερό πακέτο και όταν το ανοίγουμε να είναι άδειο.
(Μάλλον εγώ είμαι λίγο off topic :redface:)

*βέβαια,για να μην είμαι άδικη και κακιά,θα πω οτι είναι η κατάλληλη για να σε βάψει,να σου φτιάξει μαλλί ή να σου κάνει τον τέλειο συνδιασμό ρούχων.Ο καθένας με τα ενδιαφέροντα του.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sis

Νεοφερμένος

Η sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
νομίζω πως πάνω κάτω λέμε το ίδιο... να υπάρχει μια ισορροπία και όλο αυτό να μην γίνεται αυτοσκοπός . εννοείται πως κι εγώ θέλω να φροντίζω τον εαυτό μου και να βγαίνω από το σπίτι με μία αξιοπρεπή εμφάνιση αλλά ως εκεί. δε χρειάζεται να μας γίνει εμμονή το όλο θέμα. έχει τύχει να πάω με φίλη μου για ψώνια και να χει σκάσει επειδή πήγε μια φορά στα μαγαζιά και δεν αγόρασε κάτι. Ή άλλη να μην βγει γιατί λέει δεν είχε τι να βάλει. μα δεν είναι γελοίο αυτό?

Όσο για τη φίλη σου...είχα κι εγώ τέτοιες κοπέλες στο σχολείο μου , μόνο που στο τέλος εκεί έμειναν...στο λίπ γκλος... θέλω να πω έχουμε τόσα χρόνια μπροστά μας , μην τρελαινόμαστε... χα χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top