Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Θα βγούμε off-topic, αλλά θα αναφέρω τη νομοθεσία που επικρατεί και κλείνω το θέμα. Σύμφωνα με τον νόμο 1586/88:

Τα σχολεία δημοτικής και δημοσίας εκπαιδεύσεως συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους.


Η τελευταία δε υπουργική απόφαση (28/10/2004), λέει:

Τα σχολεία ιδιωτικής και δημοσίας εκπαίδευσης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά την παρέλαση θα παρουσιάζουν ένα ομοιόμορφο σύνολο. Δε μπορούν να οριστούν σημαιοφόροι και παραστάτες οι έχοντες ξένη υπηκοότητα και ξένη καταγωγή.


Η συνέχεια να γίνει στο αντίστοιχο τόπικ με τις παρελάσεις.


Στέλιος


σχετικα με τους σημαιοφορους εχω διαβασει κατι αλλο βεβαια..και στο σκεπτικο οσων επιβαλλουν αυτο το μετρο (αν το επιβαλλουν)να προσπαθησω να μπω παλι ακρη δεν βρισκω..ειναι κουλο να μπορει καποιος να γινει προεδρος της δημοκρατιας και ας εχει ξενη καταγωγη (απο τον εναν εκ των δυο γονεων αφου ο αλλος πρεπει να ειναι Ελληνας) και οχι σημαιοφορος..ελεος δηλαδη..
βαριομουν να ξεθαψω το αντιστποιχο τοπικ.sorry:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θα βγούμε off-topic, αλλά θα αναφέρω τη νομοθεσία που επικρατεί και κλείνω το θέμα. Σύμφωνα με τον νόμο 1586/88:

Τα σχολεία δημοτικής και δημοσίας εκπαιδεύσεως συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους.


Η τελευταία δε υπουργική απόφαση (28/10/2004), λέει:

Τα σχολεία ιδιωτικής και δημοσίας εκπαίδευσης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά την παρέλαση θα παρουσιάζουν ένα ομοιόμορφο σύνολο. Δε μπορούν να οριστούν σημαιοφόροι και παραστάτες οι έχοντες ξένη υπηκοότητα και ξένη καταγωγή.


Η συνέχεια να γίνει στο αντίστοιχο τόπικ με τις παρελάσεις.


Στέλιος

Το ξέθαψα εγώ για σας...

Βρίσκω τη νομοθεσία αυτή εντελώς αντιδημοκρατική, φασιστική και χωρίς περιεχόμενο, γιατί όταν ο άλλος παρελαύνει χωρίς να ξέρει γιατί παρελαύνει και χωρίς να το θέλει ο ίδιος τότε γιατί μιλάμε περί τιμής των προγόνων και τέτοια; Όποιος αισθάνεται το χρέος του να τιμήσει τους προγόνους του έχει καλώς. Αλλά από κει και πέρα δε μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλο να παρελάσει αν δε το θέλει. Θα κάνει κάτι που δε θέλει. Άρα δε θα τιμήσει την πατρίδα, ίσα-ίσα που θα μάθει να την αποστρέφεται γιατί τον αναγκάζει να κάνει κάτι που δε θέλει. Οι πρόγονοί μας θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας, και αυτή δεν έγκειται μόνο στην ανεξαρτησία μας από τους Τούρκους αλλά και στην ελευθερία λόγου και έκφρασης, και στο σεβασμό των δικαιωμάτων του άλλου και της προσωπικότητάς του.

Για το ότι "Δε μπορούν να οριστούν σημαιοφόροι και παραστάτες οι έχοντες ξένη υπηκοότητα και ξένη καταγωγή" έχω μόνο να πω δύο λέξεις: η μία είναι ρατσισμός, και η άλλη ξενοφοβία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμας ο γυμναστης που ειχαμε στο γυμνασιο μας απειλουσε με -3 βαθμους στο τριμηνο αν δε μπαιναμε.εγω παντως το γλιτωσα,παρα το ψος μου,και δε μπηκα.οχι απο επειτηδες(οχι οτι ηθελα δηλαδη)αλλα απο φυσικη αναπηρια στο να ακολουθησω το ρυθμο :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εμας ο γυμναστης που ειχαμε στο γυμνασιο μας απειλουσε με -3 βαθμους στο τριμηνο αν δε μπαιναμε.εγω παντως το γλιτωσα,παρα το ψος μου,και δε μπηκα.οχι απο επειτηδες(οχι οτι ηθελα δηλαδη)αλλα απο φυσικη αναπηρια στο να ακολουθησω το ρυθμο :P :D

ΑΙΣΧΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
σε όλο το Γυμνάσιο και το Λύκειο έκανα μόνο μια φορά παρέλαση στη Β' Γυμνασίου. δεν είχα ευτυχώς καμμία συνέπεια στους βαθμούς, αν και στο γυμνάσιο έλεγαν διάφορα. οι παρελάσεις δεν με εκφράζουν. παρόλα αυτά θεωρώ ότι η πρόταση που είχε κάνει το ΣΥΡΙΖΑ για κατάργηση των παρελάσων είναι μη δημοκρατική. το σωστό είναι η παρέλαση να είναι προαιρετική. όποιος γουστάρει κάνει, όποιος δε γουστάρει δεν κάνει.

δεν με πειράζει να σηκώνει αλλοδαπός την ελληνική σημαία. γιατί να με πειράξει άλλωστε; αυτό που θα με πείραζε ήταν αν ένας έλληνας σήκωνε την αμερικανική ή την τουρκική ή τη σουηδική ή την ελβετική ή την αλβανική ή όποια άλλη σημαία. αυτό θα με πείραζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως η στείρα πειθαρχία των παρελάσεων δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.Το δημοτικάκι βλέπει την παρέλαση σαν αγγαρεία.Δεν είναι καλό να συνδέουν τα παιδιά την τίμηση των ηρώων με πράγματα που δεν τους αρέσουν και τους κάνουν να νιώθουν άσχημα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ είπε να καταθέτονται στεφάνια στην μνήμη τους.Δεν μίλησε για κατάργηση της τίμησης,για να μην είναι δημοκρατική η πρότασή του.

Όσον αφορά το αν πρέπει να είναι προαιρετικές,να υπενθυμίσω πως οι πατριώτες που πέθαναν για την πατρίδα και κυρίως για την ελευθερία,πρέπει να τιμώνται.Αλλά πρέπει και το παιδί να είναι ενημερωμένο για το τι τιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

I know.συγκεκριμενα ειπε σε ενα παιδι που του ειπε οτι θα πηγαινε στον παππου(γιατι γιορταζαν και οι 2)οτι δεν ακουει τιποτα και να παει στον παππου το απογευμα.:nono:εγω,που δνε ειχα μπει σε αυτα τα 3 χρονια,ηθελε να με βαλει στην 25η μαρτιου και να πληρωσω τη στολη των 50 ευρω για να τη βαλω μια φορα στη ζωη μου.

Το δημοτικάκι βλέπει την παρέλαση σαν αγγαρεία.Δεν είναι καλό να συνδέουν τα παιδιά την τίμηση των ηρώων με πράγματα που δεν τους αρέσουν και τους κάνουν να νιώθουν άσχημα.

επειδη εχω δυσκολια στο να ακολουθησω το βημα(περα απο την πλακα),η γυμναστρια που ειχαμε στην 5η δημοτικου ερχοταν πανω απο το κεφαλι μου και σφυριζε με τη σφυριχτρα στο αυτι μου.μου φωναζε και επιανε τα ποδια μου με τα χερια της για να δω το ρυθμο!εγω στεναχωριομουν ακαι ενιωθα αχρηστη και εκλαιγα σπιτι!δε μπορουσε απλα να μου εξηγησει με λογια!φανταζεστε οτι αυτο και μονο ηταν ακετο για να μισησω την παρελαση.ηταν πραγματικα ψυχοφθορο(δε χαιρομαι που το λεω,αλλα η γυμναστρια μας αυτοκτονησε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά, οι παρέλαση είναι καθαρά στρατιωτικό "έθιμο". Ο μόνος σκοπός της μαθητικής παρέλασης, είναι να μας δείξει -εμμέσως, πλην σαφώς- ότι είμαστε κι εμείς στρατιωτάκια και πρέπει να πειθαρχούμε στα "θέλω" και στα "απαιτώ" τους και κάθε ψώνιο διευθυντής να δείξει στο "πλήθος" πόσο καλό βηματισμό και τι τέλειο συγχρονισμό έχουν οι υπήκοοι του. Και ας μην ξεχνάμε και το άλλο. Αυτός ο διευθυντής που θα υποχρεώσει και θα απειλήσει το μαθητή με αποβολές αν δεν πάει στην παρέλαση, πάει διακοπές 15 μέρες τα Χριστούγεννα, 15 μέρες το Πάσχα και 3 μήνες το καλοκαίρι, για να μην προσθέσω γιορτές, αργίες, απεργίες, καταλήψεις. Σκέφτεται οτι ο γονιός αυτού του μαθητή, που δουλεύει όλη μέρα σαν το σκυλί, μπορεί να έχει κανονίσει αυτό το τριήμερο, διήμερο ή ακόμη και τη μία μέρα που του μένει να ξεκουραστεί να πάει στο χωριό του ή έστω κάπου στην εξοχή? Θα μείνει στην Αθήνα ή θ' αφήσει το παιδί του σπίτι για να κάνει παρέλαση? Δε νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Παιδιά, οι παρέλαση είναι καθαρά στρατιωτικό "έθιμο". Ο μόνος σκοπός της μαθητικής παρέλασης, είναι να μας δείξει -εμμέσως, πλην σαφώς- ότι είμαστε κι εμείς στρατιωτάκια και πρέπει να πειθαρχούμε στα "θέλω" και στα "απαιτώ" τους και κάθε ψώνιο διευθυντής να δείξει στο "πλήθος" πόσο καλό βηματισμό και τι τέλειο συγχρονισμό έχουν οι υπήκοοι του.


η ουσια της παρελασης ειναι για να τιμησουμε αυτους που πεθαναν για να ειμαστε εμεις σημερα ελευθεροι.αυτο ομως που λες εσυ ειναι τι γινεται σημερα.εμας ολοι οι διευθυντες(δημοτικο+γυμνασιο)μας ελεγαν να τα πηγαινουμε καλα στην παρελαση γιατι καθε χρονο τους παιρνουν τηλεφωνο και τους λενε οτι το σχολειο μας ηταν το καλυτερο....και οταν δε τους παρουν(σα τωρα το θυμαμαι στο δημοτικο)ο διευθυντης(διευθυντρια στην εμπροκειμενη περιπτωση)με τα μουτρα κατεβασμενα και λεει "παιδια μου,δυστυχως φετος,οχι,δε με πηραν τηλεφωνο....σαφως και τα πηγατε πολυ καλα,αλλα τηλεφωνο δεν πηραν...δεν πειραζει,εσεις να εισαστε καλα,και του χρονου να μας παρουν...."και πουθενα μια νυξη για την ουσια της παρελασης!μετα,οταν το παιδι πρεπει να υποστει ενα τετοιο βασανο γιατι ειναι εκπροσωπος του τελεια συγχρονισμενου και εκπαιδευμενου σχολειου του,γιατι να μπει σε αυτη τη διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως η στείρα πειθαρχία των παρελάσεων δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.Το δημοτικάκι βλέπει την παρέλαση σαν αγγαρεία.Δεν είναι καλό να συνδέουν τα παιδιά την τίμηση των ηρώων με πράγματα που δεν τους αρέσουν και τους κάνουν να νιώθουν άσχημα.

Ο ΣΥΡΙΖΑ είπε να καταθέτονται στεφάνια στην μνήμη τους.Δεν μίλησε για κατάργηση της τίμησης,για να μην είναι δημοκρατική η πρότασή του.

Όσον αφορά το αν πρέπει να είναι προαιρετικές,να υπενθυμίσω πως οι πατριώτες που πέθαναν για την πατρίδα και κυρίως για την ελευθερία,πρέπει να τιμώνται.Αλλά πρέπει και το παιδί να είναι ενημερωμένο για το τι τιμά.

Προσωπικά, όταν πήγαινα δημοτικό περιμένα πώς και πώς να κάνω παρέλαση. Δηλαδή μου άρεσε. Αργότερα βέβαια σταμάτησε να με εκφράζει.

Έτσι κι αλλιώς η παρέλαση είναι προαιρετική. Όποιος δεν θέλει δεν κάνει. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο τα πράγματα ήταν τελείως ελεύθερα. Πολύ περισσότεροι από τους μισούς δεν έκαναν παρέλαση. Δηλαδή αυτοί που έκαναν ήταν πάντοτε μια μικρή μειοψηφία. Αλλά προφανώς για να το κάνουν, ήθελαν να το κάνουν. Δεν νομίζω να τους ανάγκασε κανείς. (μιλάω για το δικό μου σχολείο, στα άλλα σχολεία ίσως γίνονται υπερβολές)

Εγώ πάντως θα λέω και θα ξαναλέω ότι η παρέλαση είναι προαιρετική. Όποιος θέλει παρελαύνει, όποιος δεν θέλει δεν παρελαύνει. Ακόμα και το ΛΑ.Ο.Σ που είναι όσο να' ναι ακραίο (τουλάχιστον επίσημα) μιλάει για προαιρετική παρέλαση. Και το ΠΑ.ΣΟ.Κ και η Ν.Δ το ίδιο.

Η κατάργηση της παρέλασης είναι ένα.. φασιστικό μέτρο που προτείνουν οι αντιφασίστες. Μάλλον στην προσπάθειά τους να καταπολεμήσουν το φασισμό απορροφήθηκαν από αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
η ουσια της παρελασης ειναι για να τιμησουμε αυτους που πεθαναν για να ειμαστε εμεις σημερα ελευθεροι.αυτο ομως που λες εσυ ειναι τι γινεται σημερα.εμας ολοι οι διευθυντες(δημοτικο+γυμνασιο)μας ελεγαν να τα πηγαινουμε καλα στην παρελαση γιατι καθε χρονο τους παιρνουν τηλεφωνο και τους λενε οτι το σχολειο μας ηταν το καλυτερο....και οταν δε τους παρουν(σα τωρα το θυμαμαι στο δημοτικο)ο διευθυντης(διευθυντρια στην εμπροκειμενη περιπτωση)με τα μουτρα κατεβασμενα και λεει "παιδια μου,δυστυχως φετος,οχι,δε με πηραν τηλεφωνο....σαφως και τα πηγατε πολυ καλα,αλλα τηλεφωνο δεν πηραν...δεν πειραζει,εσεις να εισαστε καλα,και του χρονου να μας παρουν...."και πουθενα μια νυξη για την ουσια της παρελασης!μετα,οταν το παιδι πρεπει να υποστει ενα τετοιο βασανο γιατι ειναι εκπροσωπος του τελεια συγχρονισμενου και εκπαιδευμενου σχολειου του,γιατι να μπει σε αυτη τη διαδικασια?

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι από πού κι ως πού η παρέλαση τιμά τους ήρωες της επανάστασης και του έπους του '40. Η παρέλαση ξεκίνησε από τους στρατιώτες και είναι καθαρά δείγμα πειθαρχίας και υποταγής. Με ποιον τρόπο τιμούνται? Θεωρώ ότι μεγαλύτερη τιμή γι' αυτούς θα ήταν να ξέρουμε τι έκαναν και όχι να λέμε οτι το 1940 πολεμήσαμε με τους Τούρκους. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι η παρέλαση δεν έχει ουσία. Και οι διευθυντές αντί να ανησυχούν που πχ μόνο 5 μαθητές από το σχολείο τους πήραν πάνω από 18 κάθονται και ανησυχούν για το αν τους πήραν τηλέφωνο να τους πουν πόσο εκπαιδευμένα και συγχρονισμένα ήταν τα στρατιωτάκια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι από πού κι ως πού η παρέλαση τιμά τους ήρωες της επανάστασης και του έπους του '40. Η παρέλαση ξεκίνησε από τους στρατιώτες και είναι καθαρά δείγμα πειθαρχίας και υποταγής. Με ποιον τρόπο τιμούνται? Θεωρώ ότι μεγαλύτερη τιμή γι' αυτούς θα ήταν να ξέρουμε τι έκαναν και όχι να λέμε οτι το 1940 πολεμήσαμε με τους Τούρκους. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, ότι η παρέλαση δεν έχει ουσία. Και οι διευθυντές αντί να ανησυχούν που πχ μόνο 5 μαθητές από το σχολείο τους πήραν πάνω από 18 κάθονται και ανησυχούν για το αν τους πήραν τηλέφωνο να τους πουν πόσο εκπαιδευμένα και συγχρονισμένα ήταν τα στρατιωτάκια τους!

οταν ακουω κατι τετοια απο (συμ)μαθητες και αλλους μου ρχετε να τους φερω κανα βιβλιο ιστοριας στο κεφαλι.. !!! και μετα πλασαρονται και ως ελληναραδες,καταλαβες?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οταν ακουω κατι τετοια απο (συμ)μαθητες και αλλους μου ρχετε να τους φερω κανα βιβλιο ιστοριας στο κεφαλι.. !!! και μετα πλασαρονται και ως ελληναραδες,καταλαβες?:mad:

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω μερικούς συμμαθητές που απ' ότι έχω καταλάβει είναι της νοοτροπίας "μόνο η Ελλάδα υπάρχει", ξέρεις... Και αν τους ρωτήσεις κάτι τέτοιο, μετά πρέπει να καλυφθείς γιατί δεν ξέρεις πού μπορεί να σε πάρει η κοτσάνα που θα πετάξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Προσωπικά, όταν πήγαινα δημοτικό περιμένα πώς και πώς να κάνω παρέλαση. Δηλαδή μου άρεσε. Αργότερα βέβαια σταμάτησε να με εκφράζει.

Έτσι κι αλλιώς η παρέλαση είναι προαιρετική. Όποιος δεν θέλει δεν κάνει. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο τα πράγματα ήταν τελείως ελεύθερα. Πολύ περισσότεροι από τους μισούς δεν έκαναν παρέλαση. Δηλαδή αυτοί που έκαναν ήταν πάντοτε μια μικρή μειοψηφία. Αλλά προφανώς για να το κάνουν, ήθελαν να το κάνουν. Δεν νομίζω να τους ανάγκασε κανείς. (μιλάω για το δικό μου σχολείο, στα άλλα σχολεία ίσως γίνονται υπερβολές)

Εγώ πάντως θα λέω και θα ξαναλέω ότι η παρέλαση είναι προαιρετική. Όποιος θέλει παρελαύνει, όποιος δεν θέλει δεν παρελαύνει. Ακόμα και το ΛΑ.Ο.Σ που είναι όσο να' ναι ακραίο (τουλάχιστον επίσημα) μιλάει για προαιρετική παρέλαση. Και το ΠΑ.ΣΟ.Κ και η Ν.Δ το ίδιο.

Η κατάργηση της παρέλασης είναι ένα.. φασιστικό μέτρο που προτείνουν οι αντιφασίστες. Μάλλον στην προσπάθειά τους να καταπολεμήσουν το φασισμό απορροφήθηκαν από αυτόν.

Υπάρχουν αρκετοί διευθυντές,όμως,που υποχρεώνουν τα παιδιά να πάνε στην παρέλαση.Στο δικό μου δεν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο,αλλά ξέρω παιδιά από άλλα σχολεία που στο παραμικρό λάθος που κάνανε στον βημα,τους έλεγαν :"Δεν τιμάς την έλλάδα!"

Το να μην τιμούμε τους ήρωες του 1940,είναι σαν να υμνούμε τον Μουσολίνι που μας επιτέθηκε.Αυτό κι αν είναι φασισμός!Αλλά να μην τους τιμούμε με τις συνήθειες αυτών που μας επιτέθηκαν!Η κατάθεση στεφανιών,απ'την άλλη,δείχνει εκτίμηση.

Καλά,αυτοί οι "ελληναράδες" είναι τραγικοί.Ακόμα και να ξέρουν τι έγινε το 1940 και το 1821,λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι.Χαρακτηριστικά,έχω ακούσει πως ο Κωλοκοτρώνης ήταν ακραίος εθνικιστής(!),κι ότι ο Γλέζος είναι προδότης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τετοα εχω ακουσει πολλα,παρα πολλα.αφου εβγαιναν στα καναλια και το ελεγαν!εδω η αλλη δεν ηξερε τι ειναι ο Σταλιν!μου λεει "γιατι εσυ ξερεις?" και της λεω:ναι αμε!εκπροσωπησε τη Ρωσσια στη eurovision του 1914!:Pκαι ξερετε τι απαντηση μου εδωσε?"ναι,αλλα εσυ ξερεις τον Jeese McCartney?" εδω φαινεται ποσο απληροφορητοι ειμαστε εμεις και ποσο εξω πεφτει το εκπαιδευτικο συστημα.αλλα η ουσια ειναι πρωτα να μαθουμε γιατι κανουμε παρελαση και μετα να μπουμε.αφηστε που στους περισσοετρους αρεσει γιατι χανουν μαθημα.δενβ ξερω κανενα που να το χαιρεται γιατι ειναι ενας τροπος να τιμησει την ιστορια της πατριδας του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τετοα εχω ακουσει πολλα,παρα πολλα.αφου εβγαιναν στα καναλια και το ελεγαν!εδω η αλλη δεν ηξερε τι ειναι ο Σταλιν!μου λεει "γιατι εσυ ξερεις?" και της λεω:ναι αμε!εκπροσωπησε τη Ρωσσια στη eurovision του 1914!:Pκαι ξερετε τι απαντηση μου εδωσε?"ναι,αλλα εσυ ξερεις τον Jeese McCartney?" εδω φαινεται ποσο απληροφορητοι ειμαστε εμεις και ποσο εξω πεφτει το εκπαιδευτικο συστημα.αλλα η ουσια ειναι πρωτα να μαθουμε γιατι κανουμε παρελαση και μετα να μπουμε.αφηστε που στους περισσοετρους αρεσει γιατι χανουν μαθημα.δενβ ξερω κανενα που να το χαιρεται γιατι ειναι ενας τροπος να τιμησει την ιστορια της πατριδας του

:lol::P:no1:! ναι αλλα τωρα αυτος που πηγε φετος του εκλεψε τη δοξα ρε γαμωτο:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εδω η αλλη δεν ηξερε τι ειναι ο Σταλιν!μου λεει "γιατι εσυ ξερεις?" και της λεω:ναι αμε!εκπροσωπησε τη Ρωσσια στη eurovision του 1914!:P

Έπρεπε να της πεις πως το τραγούδι που είπε το έγραψε ο Μαρξ κι ότι ο Λένιν έκανε δεύτερη φωνη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Είμαι κατά. Και πάντα ήμουν, αν και συμμετείχα.

Την άποψή μου, την επιβεβαίωσε ένα πρόσφατο περιστατικό στο σχολείο.
Το διάλλειμμα χθες, ήρθε ο γυμναστής και με φώναξε να μου μιλήσει "για κάτι πολύ σοβαρό". Είχε ένα αγχωμένο ύφος, ανήσυχο. Μου λέει: " Eίσαι σημαιοφόρος φέτος. Αλλά παραστάτες είναι οι τάδε. Και φαντάζεσαι πώς θα είστε. Σαν τους αδελφούς Ντάλτον. Και πρέπει να υπάρχει συμμετρία." Συμφωνούσα εγώ. "Σε πειράζει να μπεις δεξιά παραστάτης για να φαινόμαστε ωραία; Δε θα έχεις και το άγχος της σημαίας."

"Δεν έχω πρόβλημα...", του απάντησα. Και ανακουφίστηκε κι αυτός. Μόνο που δεν είχα τελειώσει την πρότασή μου. "...Γίνεται να μην έρθω στην παρέλαση;" Κόντεψε να μείνει. "Τι λες παιδάκι μου; Eίσαι στην σημαία." "Το ξέρω, μου το είπατε". "Και δε θέλεις να έρθεις;" Ευτυχώς χτύπησε το κουδούνι και δεν χρειάστηκε να αναλύσω τους λόγους.

Την επόμενη μέρα, σήμερα δηλαδή, είχα να αντιμετωπίσω και την αναστατωμένη, με την απόφασή μου, καθηγήτρια της Ιστορίας. Έπρεπε να αντικρούσω το σοβαρότατο επιχείρημά της ότι "είναι τιμή μου".

Αύριο σκοπεύω να μιλήσω και στον διευθυντή. Για να κανονίσει τι θα κάνει. Με τον γυμναστή, επίσης, είναι απαραίτητο να συννενοηθώ - αν και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω.

Η αλήθεια είναι ότι λυπάμαι βαθύτατα που δεν θα βηματίσω φέτος στρατιωτικά υπό τους ύχους της μπάντας του δήμου, αλλά μου λείπει ύπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
  1. Οι μαθητικές παρελάσεις είναι κατάλοιπο ολοκληρωτικού καθεστώτος, αντιγραμμένο από άλλο ολοκληρωτικό καθεστώς, φέξε μου δηλαδή.
  2. Η διαδικασία έχει παρακμάσει σε πασαρέλα καλομακιγιαρισμένων και φρεσκοχτενισμένων ψηλοτάκουνων ακολουθούμενων από ταλαιπωρημένα πουκάμισα έξω και κρεμασμένα χεράκια που δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα... Μόνο τα μικρούλια το ζούνε και είναι χαριτωμένα, αλλά κι αυτά δεν ξέρουν ακριβώς γιατί το κάνουν.
  3. Ζούμε πλέον σε μια εποχή που αντί για την εύκολη λύση του χάνω-μάθημα-κάνω-πρόβες-απειλώ-με-τη-βαθμολογία-τους-πάω-παρέλαση, οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να βρουν και άλλους τρόπους για να αναπτύξουν στα παιδιά την εθνική συνείδηση, να βιώσουν τα γεγονότα που την σφυρηλάτησαν και να συνειδητοποιήσουν το παρελθόν σε συνάρτηση με το παρόν και το μέλλον, άλλο υλικό, άλλο τρόπο για να το μεταδώσουν, κάτι τέλος πάντων. Δε γίνεται παιδιά του 2000 να τα αντιμετωπίζουμε με μεθόδους του 1950-60.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ρε παιδιά, είναι δυνατόν να λέμε να καταργήσουμε την μαθητική παρέλαση επειδή είναι κατάλοιπο το ολοκληρωτικού καθεστώτος του Μεταξά [sic]; Δηλαδή αν καταργηθούν οι παρελάσεις, θα αλλάξει η ιστορία μας, θα σβηστούν απο την συλλογική μας μνήμη τα ολοκληρωτικά καθεστώτα, θα νιώθουμε πλέον αποκολλημένοι απο το λιγότερο τιμητικό παρελθόν μας;

Η ιστορία μας είναι αυτή που είναι, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Φυσικά υπάρχουν πράγματα που προτιμάμε να γιορτάζουμε και να τιμούμε, αλλά θα είναι λάθος να προσπαθήσουμε να χρησιμοποιήσουμε ιστορικά γεγονότα και πολιτιστικά έθιμα για να προωθήσουμε τα πολιτικά μας πιστεύω.

Εγώ θα ήθελα να μην καταργηθούνε οι μαθητικές παρελάσεις αλλά να τροποποιηθούνε.
1.Για παράδειγμα, να γίνονται εθελοντικά (ας μείνει και κάτι σ'αυτόν τον τόπο που το κάνουμε επειδή το θέλουμε, όχι επειδή μας το επιβάλουν).
2.Να υπάρχουν κάποιοι κανόνες για το ντύσιμο και για την συμπεριφορά όσων συμετάσχουν.
3.Να γίνεται στο πλαίσιο μιας γενικότερης πολιτιστικής γιορτής που θα έχει σαν στόχο την εκμάθηση της ιστορίας.
4. Να αποφεύγονται οι υπερεθνικιστικοί τρόποι διαπαιδαγώγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top