Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
@ Citylights
Με συγχωρείς. Δεν είχα καταλάβει ότι θεωρείς τις μαθητικές παρελάσεις σαν καρναβάλι και μαζορέτες. Άρα τελικά δεν διαφωνούμε σε κάτι. Καλό σου βράδι.

1635361613559.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Σαν σήμερα πριν από 81 χρόνια λοιπόν αρχίζουν οι πρώτες κινητοποιήσεις του Ιταλικού Στρατού.Ο Μουσολίνι θα στείλει το τελεσίγραφο στον Πρέσβη του κάνοντας τον ρεζίλι. Στις 3 τα ξημερώματα ο Ιταλός Πρέσβης εν Ελλάδι ο Γκράτσι θα παραδόσει το Ιταλικό τελεσίγραφο στον ηγέτη της Ελλάδος Ιωάννη Μεταξά. Να τονίσουμε ότι το τελεσίγραφο ήταν να δώσει η Ελλάδα ελεύθερη στρατιωτική διέλευση στην Ιταλία καθώς η Ιταλία αμφισβητούσε την ουδετερότητα της Ελλάδας και ήθελε να καταλάβει τις υψίστης γεωστρατηγικής σημασίας θέσεις της Ελλάδος σαν " εγγύηση" της ουδετερότητας. Ο Μεταξάς θα απαντήσει στα Γαλλικά " Λοιπόν, έχουμε πόλεμο ". Αύριο θα τονίσω με νέο post κάποια σημαντικά ιστορικά σημεία και θα απαντήσω σε κάποιες προπαγάνδες και προκαταλήψεις. Πράγματα που δεν θα διδαχτούμε στο σχολείο.


Εικόνα μάνας-γιου στο καιρό της Επιστράτευσης το 1940.

1635361661077.jpg
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Να σχολιάσω το Ιαπωνικό βίντεο: δεν νομίζω να συγκρίνεται με τις ελληνικές παρελάσεις. Λογικά είναι είτε μέρος φεστιβάλ είτε οργανωμένο από το ίδιο το σχολείο και δεν έχει να κάνει με πατριωτισμό ή κάποια εθνική γιορτή.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν και τόσο οι παρελάσεις. Κράτησα τη σημαία μια φορά στο δημοτικό και μου δόθηκε η ευκαιρία να την ξανακρατήσω στο γυμνάσιο αλλά την έδωσαν σε άλλο επειδή δεν ήθελα να πάω στην εκκλησία. Καλό είναι να δίνεται η ευκαιρία σε όσους θέλουν να μην συμμετέχουν.

τι να κάνουμε?.. εμείς στο elada δεν έχουμε σικ παρελάσεις όπως τα γιαπονεζάκια, έχουμε
τις μαθητικές και στατιωτικές που όπως βλέπεις και στο απο πάνω ποστ δεν γίνονται μόνο
στο ελαδιστάν αλλά και στην Ρωσία...Γαλλία (Βαστίλη 2021) και γενικά! σε πολλά κράτη.

το ποιο κοντινό στην οργανωμένη παρέλαση του βίντεο απο σχολείο τηε ιαπωνίας είναι οι απόκριες!
που όμως και πάλι απέχει πολύ σε στύλ και δεν είναι καν φάση rio de janeiro! :cool:

Δυστυχώς πλέον είναι θέμα πολιτικής. Οι αριστεροί μαζί με τα ανέκαθεν αδερφάκια τους, τους κεντροδεξιους φιλελεδες κάνουν λόγο για προοδευτισμό οπότε οι παρελάσεις δεν κολλάνε στην αισθητική τους. Όλοι βέβαια γνωρίζουμε ότι έχουν αλλεργία προς κάθε τι εθνικό και απλά δικαιολογούνται έτσι. Μόνος στόχος τους να διαλύσουν κάθε πατριωτικό θεσμό και συνεπώς και την εθνική ταυτότητα των Ελλήνων. Είναι ένα φαινόμενο σε ολόκληρη την Ευρώπη το οποίο όμως με τα χρόνια βρίσκει όλο και πιο δυνατή αντίσταση και ήδη χάνει έδαφος πια.

Δεν εχω τι να πώ! δεν θέλω να διαφωνήσω αλλά ούτε και να συμφωνήσω!! :happy:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@ Citylights
Με συγχωρείς. Δεν είχα καταλάβει ότι θεωρείς τις μαθητικές παρελάσεις σαν καρναβάλι και μαζορέτες. Άρα τελικά δεν διαφωνούμε σε κάτι. Καλό σου βράδι.

Εσυ δεν έμπλεξες όλων των ειδών τις παρελάσεις σαν ανεπιθύμητες?

δεν ξέρω γιατί έχεις αυτές τις απόψεις και αν είναι πολιτικό το θέμα που λέει ο
giannhs2001, προσπάθησα με στοιχεία να σου δείξω οτι παρελάσεις γίνονται
σχεδόν παντού και κάθε είδους!

είναι μια μορφή γιορτής, φεστιβάλ, φιέστα.

"Εκδηλώσεις πανηγυρικού χαρακτήρα που οργανώνονται κάθε χρόνο στους ίδιους χώρους
και κατά το ίδιο χρονικό διάστημα.
"

μέχρι και τα ήθη και έθιμα της Σουαζιλάνδης έβαλες στο τραπέζι με το "χορό των καλαμιών".

Μαθητικές παρελάσεις γίνονται σε 3 κράτη:
1) Ελλαδιστάν
3) Σουαζιλάνδη
View attachment 87077
Τα κορίτσια παρελαύνουν γυμνόστηθα μπροστά στο βασιλιά
και αυτός διαλέγει τη σύζυγο του μήνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Χρόνια Πολλά Έλληνες και Ελληνίδες! ζήτω το έθνος των Ελλήνων. Όπως υποσχέθηκα χθες λίγο πιο μετά μέσα στην ημέρα θα γράψω ένα ιστορικό post καταρρίπτοντας κάποιες ανακρίβειες για την ημέραν τούτη. Αφού δεν μπορούμε να παρελαύνουμε το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε προς τιμήν των προγόνων μας είναι να διαβάζουμε για αυτούς!

k2_items_src_72bb7955989d1ee19899bcbbf5767cc6.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Χρόνια Πολλά σε όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Η υπόσχεση μου για την ένδοξη ταύτη ημέραν. Η μεγαλύτερη τιμή που μπορούμε να κάνουμε για τους προγόνους μας είναι να διαβάζουμε για αυτούς. Αυτό είναι πάνω από κάθε Σημαία στο μπαλκόνι και από κάθε παρέλαση.

Μήνυμα στο θέμα '28η Οκτωβρίου' https://www.e-steki.gr/threads/28η-Οκτωβρίου.90908/post-4711936
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Θα συνεχίσουμε την 25η Μαρτίου...

1635507510248.png
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει παρέλαση ποτέ, από επιλογή μου.
Όταν κληρώθηκα σημαιοφόρος, άφησα τη σημαία στον αμέσως επόμενο συμμαθητή μου.
Προσπαθώ (όσο μπορώ) να διαβάζω την ιστορία της Ελλάδας αλλά και την παγκόσμια.
Θεωρώ ότι έχω μια άνω του μετρίου εικόνα για την ελληνική λογοτεχνία, την ελληνική πολιτική ιστορία κλπ, με τα καλά και τα άσχημά τους.
Προσπαθώ όσο ζω στην Ελλάδα να έχω σωστή κοινωνική συμπεριφορά ώστε να μην αποτελώ πρόβλημα για την κοινωνική συμβίωση

....................... αλλά ζω (έστω, τα καλοκαίρια) πάνω στον εθνικό κορμό μας προσπαθώντας να τον αλλοιώσω?
same thing here. Λυκειο δεν πηγα ποτε στην παρελαση, αφηνα παραστατιλικι-σημαιοφοριλικι για τους επομενους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Μαθητές και Μαθήτριες εις αυτό το forum ελπίζω να εκπληρώσατε τις υποχρεώσεις σας προς τις εθνικές μας παρελάσεις. Τιμή στους προγόνους μας.

277103462_1284987538696493_5857619635806180791_n.jpg
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Τι θα γίνει; Φέτος θα χαλάσουμε την παράδοση και δεν θα σχολιάσουμε τις μαθητικές παρελάσεις;

1666953917257.png
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Χρονια πολλα σε ολες και ολους τις ελληνες.Ζητω η ελλαδα κατω ο φασισμος.Ναι στις παρελασεις ΟΧΙ στους ναζι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ναι και τα υπόλοιπα σχολεία παρέλασαν μια χαρά. Σταματήστε να χαλάτε κάτι όμορφο , αν δεν σας αρέσει μην πηγαίνετε στην παρέλαση.

ΚΑΠΟΥ ΕΛΕΟΣ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Μην λες ναι στις παρελάσεις καθώς οι αριστερή πτέρυγα βγάζει σπυριά.😉😉
Να πάρει Effeclar να της περάσουν.

Ελλάς Στρατός Εθνικισμός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και επειδή βρέθηκε ένας φελλός θα καταργήσουμε όλες τις παρελάσεις;

Εγώ λέω κάθε φορά που πετυχαίνεται κάποιος αναρχικός να χτυπάει παιδάκια να κλείνουν ολόκληρες παρατάξεις. Καλύτερα θα γίνει η Ελλάδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
ΝΑΙ στις παρελάσεις μέχρι τέλους.

Ζήτω το Έθνος των Ελλήνων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Τι να τις κάνει κάποιος τις παρελάσεις και τις φιέστες του καραγκιόζη όταν σε βασικά θέματα δεν υπάρχει κράτος. Χορταίνουμε αίσθημα και χάνουμε στην ουσία. Προγονολαγνεία, ανόρθωση του φρονήματος, δυό-τρεις εκφωνήσεις λόγων για τον όχλο και μηδέν εις το πηλίκο. Αν τέτοιο ζήλο δείχναμε και έδειχναν οι ταγοί και οι πατέρες του έθνους για την καθημερινότητα του πολίτη και των νέων ανθρώπων, δεν θα είχαμε τέτοια άσχημα περιστατικά. Κρίμα το έθνος...ντροπή για το χάλι αυτό. Κρίμα το παιδί που καταστράφηκε η ζωή του (και εύχομαι προσωρινά, γρήγορα να γίνει καλά).
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως ότι μας ενδιαφέρουν οι παρελάσεις ενώ όλα τα υπόλοιπα πάνε κατά διαόλου μας ενδιαφέρει να παρελάσουμε….κατάντια για μένα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως ότι μας ενδιαφέρουν οι παρελάσεις ενώ όλα τα υπόλοιπα πάνε κατά διαόλου μας ενδιαφέρει να παρελάσουμε….κατάντια για μένα

Αυτά μπορεί κάποιος να τα δει σε χώρες με ανύπαρκτο κράτος δικαίου και ανέσεις δυτικού τύπου όπως Κογκό, Βολιβία, Ταϊλάνδη, κτλ. Εκεί μπουκώνουν τον λαό σε παρελάσεις και επετείους για να μην σκέφτεται την καθημερινότητά του. Απλή πολιτική επικοινωνίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top