Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι μισοί δεν ξέρουν τίποτα. βλ. κάπου(:whistle:) τον Κωνσταντίνο Κολοκοτρώνη, τον μεγάλο αυτόν άνδρα.:P:P:P:lol:
Υπάρχει και καλύτερο: "Την 25η Μαρτίου γιορτάζουμε την εισβολή των γερμανών στο πολυτεχνείο".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Υπάρχει και καλύτερο: "Την 25η Μαρτίου γιορτάζουμε την εισβολή των γερμανών στο πολυτεχνείο".


Εντάξει σκότωσέ με τώρα.:P


Τα παιδιά εκείνη την μέρα έχουν το μυαλό τους στην επίδειξη(μην πω τίποτα χειρότερο τώρα :P) και στον καφέ μετά την παρέλαση. Μα τι μου θυμίζει;!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Eμένα μ' αρέσουν οι παρελάσεις...του καρναβαλιού. Α, εκείνη την ημέρα της Εθνικής παλιγγενεσίας που τα τελευταία χρόνια ρίχνουν αυγά και οι "αγανακτισμένοι του iphone", γίνεται στυλιστικός συνδυασμός λευκού πουκάμισου με στενή ραφή, μαύρο σουτιέν δαντέλας, γυμνό μπούτι...ο νοών νοείτο. Από καρναβάλια καλά πάμε. Τώρα ο Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης, δεν ξέρω αν ήταν πραγματικά ή όχι ομοφυλόφιλος όπως διαφήμισε και ο Σκάϊ πριν κάποια χρόνια. Επίσης, ο Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης ή ο ηθοποιός Κώστας Πρέκας πολέμησε με τον ηθοποιό Ερρίκο Μπριόλα, στην μάχη του Βαλτετσίου;


σκηνές από τη μάχη του Βαλτετσίου, το 1940



θύμα της μάχης

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα παιδιά εκείνη την μέρα έχουν το μυαλό τους στην επίδειξη(μην πω τίποτα χειρότερο τώρα :P) και στον καφέ μετά την παρέλαση. Μα τι μου θυμίζει;!:hmm:
Η γενιά των πατεράδων μας (η λεγόμενη γενιά του Πολυτεχνείου), ξεκίνησε με όνειρα και ιδανικά, αλλά έχασε το δρόμο της και κύλισε στη διαφθορά. Η δική μας γενιά (ας την πούμε γενιά της κρίσης) ξεκίνησε κατευθείαν από τη λαμογιά, τη ρεμούλα και την τεμπελιά. Θέλει παρελάσεις και κάνει καταλήψεις μόνο και μόνο για να χάσει μάθημα, εκμεταλλεύεται το θάνατο του Γρηγορόπουλου για να πάει για καφέ. Απαξιώνουν πλήρως το σχολείο ρίχνοντας τα βάρη μόνο στους άλλους, εκείνοι που διαμαρτύρονται για το εκπαιδευτικό σύστημα είναι αυτοί που δεν θέλουν να μελετήσουν και το κυρίαρχο που ενδιαφέρει τους μαθητές είναι πόσες απουσίες μπορούν να κάνουν φέρνοντας πλαστά πιστοποιητικά. Όσο για το ιδανικό, αυτό είναι ένα: το καλύτερο και τελευταίο μοντέλο κινητό.
--- Για να μην ειπωθεί ότι γενικεύω, ναι υπάρχουν (ευτυχώς) οι εξαιρέσεις. Πόσες όμως;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Eμένα μ' αρέσουν οι παρελάσεις...του καρναβαλιού. Α, εκείνη την ημέρα της Εθνικής παλιγγενεσίας που τα τελευταία χρόνια ρίχνουν αυγά και οι "αγανακτισμένοι του iphone", γίνεται στυλιστικός συνδυασμός λευκού πουκάμισου με στενή ραφή, μαύρο σουτιέν δαντέλας, γυμνό μπούτι...ο νοών νοείτο. Από καρναβάλια καλά πάμε. Τώρα ο Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης, δεν ξέρω αν ήταν πραγματικά ή όχι ομοφυλόφιλος όπως διαφήμισε και ο Σκάϊ πριν κάποια χρόνια. Επίσης, ο Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης ή ο ηθοποιός Κώστας Πρέκας πολέμησε με τον ηθοποιό Ερρίκο Μπριόλα, στην μάχη του Βαλτετσίου;


σκηνές από τη μάχη του Βαλτετσίου, το 1940



θύμα της μάχης

Χαχαχα. Έλεος. Γενικά τα πάντα έχουν ξεφτιλιστεί τι να λέμε τώρα.:P
Εντάξει και το καρναβάλι (στην Πάτρα) έχει το νόημα του.:P
Απλώς έχουν αλλάξει οι άνθρωποί του και ο βασικός λόγος, καθώς μετατράπηκε σε δευτερεύων.

Η γενιά των πατεράδων μας (η λεγόμενη γενιά του Πολυτεχνείου), ξεκίνησε με όνειρα και ιδανικά, αλλά έχασε το δρόμο της και κύλισε στη διαφθορά. Η δική μας γενιά (ας την πούμε γενιά της κρίσης) ξεκίνησε κατευθείαν από τη λαμογιά, τη ρεμούλα και την τεμπελιά. Θέλει παρελάσεις και κάνει καταλήψεις μόνο και μόνο για να χάσει μάθημα, εκμεταλλεύεται το θάνατο του Γρηγορόπουλου για να πάει για καφέ. Απαξιώνουν πλήρως το σχολείο ρίχνοντας τα βάρη μόνο στους άλλους, εκείνοι που διαμαρτύρονται για το εκπαιδευτικό σύστημα είναι αυτοί που δεν θέλουν να μελετήσουν και το κυρίαρχο που ενδιαφέρει τους μαθητές είναι πόσες απουσίες μπορούν να κάνουν φέρνοντας πλαστά πιστοποιητικά. Όσο για το ιδανικό, αυτό είναι ένα: το καλύτερο και τελευταίο μοντέλο κινητό.


Η γενιά των γονιών μας δεν κύλισε στην διαφθορά. Το γενικεύεις. Η πλειοψηφία όσων είχαν ιδανικά και ακόμα πιστεύουν σε κάτι καλύτερο και όχι σε μια αυταρχική εξουσία, δεν κύλησαν στην διαφθορά και βλέπουν την κατάντια. Αλλά πάλι είναι τόσοι λίγοι αλλά ακόμα παλεύουν και προσπαθούν...!
Και στους ενήλικους δύσκολα αλλάζεις γνώμη σε τέτοια θέματα, γιατί όλοι βολεύτηκαν. Λίγοι παλεύουν. Λίγοι θυμούνται την ιστορία και την έχουν περάσει και στα παιδιά τους για να μπορούν να εκτιμούν καλύτερα τις καταστάσεις. Όπως και στην συγκεκριμένη περίπτωση για τις παρελάσεις. Μην ξεφεύγουμε όμως το θέμα μας εδώ είναι οι παρελάσεις.
Απλά σαν θεσμός έχει πολλά αρνητικά. Είναι κατάλοιπο της δικτατορίας και έτσι δεν τιμάς τους νεκρούς με 5 λεπτά(το πολύ) παρέλαση. Ούτε με την 15λεπτη κατάθεση στεφανιών. Ούτε με το γύρισμα του κεφαλιού στην εξουσία που εκμεταλλεύεται τα πάντα για το κέρδος και ξεφτιλίζει τα πάντα και απαιτεί σεβασμό.
--- Για να μην ειπωθεί ότι γενικεύω, ναι υπάρχουν (ευτυχώς) οι εξαιρέσεις. Πόσες όμως;
Ελάχιστες. Αρκετά ελάχιστες. Και πρέπει να αλλάξει αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Χαχαχα. Έλεος. Γενικά τα πάντα έχουν ξεφτιλιστεί τι να λέμε τώρα.:P
Εντάξει και το καρναβάλι (στην Πάτρα) έχει το νόημα του.:P
Απλώς έχουν αλλάξει οι άνθρωποί του και ο βασικός λόγος, καθώς μετατράπηκε σε δευτερεύων.

Με γόβα στιλέτο, δεν πας για παρέλαση αλλά για πασαρέλα. Πέρα από το χιούμορ, οι κοινωνικές ανάγκες έχουν ξεπεράσει πολύ το ιστορικό αίσθημα. Όλα κρύβουν από πίσω τους marketing. Περιμένουμε από την (εκάστοτε) νέα γενιά να δείξει τον απαιτούμενο σεβασμό ως μέρα μνήμης για την ιστορική συνέχεια αυτής της χώρας (με τα θετικά και τα αρνητικά της) όταν οι εικόνες της είναι μέχρι το tag στο social media; :hmm: Γίνομαι κακός και το ξέρω. Οι Έλληνες προ 40 χρόνων, είχαν άλλες εικόνες και τα βιώματά τους δεν διέφεραν πολύ με τα βιώματα των παππούδων τους. Αναφέρομαι στις πολεμικές περιόδους της χώρας μας. Η μεταπολιτευτική pax americana μετέφερε την αλάνα στο διαδίκτυο. Εκείνοι οι άνθρωποι θυσίασαν τη ζωή τους για τη δική μας ελευθερία. Θα μου πεις, το τελικό ναι, το είπε η Συνθήκη του Λονδίνου, ειδάλλως θα μέναμε στο παραμύθι του Εθνικού ξεσηκωμού. Στην εποχή του εύκολου και του εύκωλου, τι σημαίνει θυσία; Άντζελα Δημητρίου...ποια θυσία; Εκείνοι οι άνθρωποι περπατούσαν σε βουνοπλαγιές χωρίς να δειλιάζουν σε ενδεχόμενες παθήσεις π.χ. η σχολική ιστορία δεν αναφέρει αν ο Κολοκοτρώνης είχε παθήσεις των ποδιών. Ας σκεφτούμε λίγο πως ήταν τότε το Ελληνικό τμήμα της Οθωμανικής Αυτ/ρίας. Τα παιδιά εκείνων των χρόνων δεν είχαν play station. Είχαν άλλη εικόνα για τη ζωή. Πιο αληθινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οι παρελάσεις (οι σχολικές τουλάχιστον) θα πρέπει να σταματήσουν. Το να κάνεις παρέλαση για μισή ώρα και μετά να καταλήγεις στην καφετέρια με τους συμμαθητές σου για να καλαμπουρίσετε δεν είναι τρόπος για να τιμήσεις αυτούς που σκοτώθηκαν για την ελευθερία της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα Παναγιώτη. Ότι και πάλι με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, η όποια τιμή αποδοθεί σ' αυτούς τους ήρωες της δεδομένης ιστορικής περιόδου θα γίνεται με ένα τελετουργικό που δεν συγκινεί τους παρευρισκόμενους. Οι παρευρισκόμενοι δεν μπορούν ποτέ να καταλάβουν την αξία του υπέρτατου αγαθού, που εν προκειμένω είναι η ελευθερία, διότι δεν αναγκάστηκαν να την υπερασπιστούν. Μέχρι το σουτιέν της Μαριλένας, έτρεξαν να υπερασπιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ε να πω μη νομιζεται οτι δε μ αρεσει η ιστορια. Η ιστορια μου αρεσει ο τροπς μαθηση της δε μου αρεσει.
Αλλα ειμαι υπερ της παρελασης γιατι τιμαμε την πατριδα.
(το χανουμε μαθημα) το πα γτ εκεινη την μερα εγω οντως ξεκουραζομαι γτ δν εχω υποχρεωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Οι παρελάσεις (οι σχολικές τουλάχιστον) θα πρέπει να σταματήσουν. Το να κάνεις παρέλαση για μισή ώρα και μετά να καταλήγεις στην καφετέρια με τους συμμαθητές σου για να καλαμπουρίσετε δεν είναι τρόπος για να τιμήσεις αυτούς που σκοτώθηκαν για την ελευθερία της Ελλάδας.

που θα έπρεπε να καταλήξεις δηλαδή για να νομίζεις οτι τους τίμησες, σε κανα στρατόπεδο συγκέντρωσης ή στην απομόνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
που θα έπρεπε να καταλήξεις δηλαδή για να νομίζεις οτι τους τίμησες, σε κανα στρατόπεδο συγκέντρωσης ή στην απομόνωση;

στην εθνική ανεξαρτησία!
Μόνο έτσι τους τιμάς, διώχνοντας κάθε προστάτη και συγκεκριμένα τους Αμερικάνους και Ευρωπαίους ιμπεριαλιστές από τη χώρα σου, κάνοντας το λαό αφέντη στο τόπο του!
Είναι ανάγκη των καιρών να υψωθεί ένα αριστερό αντιιμπεριαλιστικό αντιπολεμικό κίνημα, το μόνο ικανό για να βάλει φραγμό στα σχέδια των ιμπεριαλιστών για το ξαναμοίρασμα του κόσμου. Επίκαιρο παράδειγμα είναι αυτό της Ουκρανίας, όπου όρμηξαν Αμερικάνοι, Ευρωπαίοι και Ρώσοι ιμπεριαλιστές και βρήκαν έναν λαό ευάλωτο και ανοργάνωτο. Ε άμα λοιπόν δεν θέλουμε να γίνουμε Ουκρανία και ούτε να γίνει ο λαός μας κρέας στα κανόνια τους, ο μόνος δρόμος που έχουμε να βαδίσουμε είναι αυτός της οργάνωσης και του αγώνα ενάντια στον οποιονδήποτε "προστάτη" μας αλλά και στη ντόπια ολιγαρχία που δεν δίστασε και αυτή με τη σειρά της να υπερασπιστεί το πραξικόπημα και να πάρει θέση υπέρ της φασιστικής κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από τη μαθητική παρέλαση της περιοχής μου. Είχα πάει να δω τον αδερφό μου. Λοιπόν δε ξέρω από που να ξεκινήσω, θέλοντας να πω πάρα πολλά...

Αρχικά θέλω να πω πως είμαι από τα άτομα που δηλώνω υπέρ της μαθητικής παρέλασης όπως έκανα και στη δημοσκόπηση του νήματος.

Για μένα, η παρέλαση είναι ένας τρόπος όχι όπως λένε απλά ένδειξης τιμής προς τους ήρωες που θυσίασαν τη ζωή τους για την ελευθερία της πατρίδος μας, αλλά κυρίως ένας τρόπος να αισθανθούν για λίγο τα παιδιά την ιδιαιτερότητα της μέρας, αφορμή να συζητήσουν μεταξύ τους για τα γεγονότα που σημάδεψαν εκείνη την εποχή. Να νοιώσουν υπερηφάνεια για αυτούς τους ανθρώπους, όχι όμως με την έννοια της ύπαρξης ένδοξου παρελθόντος που "δήθεν" τους ανήκει, αλλά με την έννοια της υπερηφάνειας που νοιώθεις όταν κάποιος σου γεννά την ανάγκη να προσπαθήσεις να του μοιάσεις, να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, να τον πλησιάσεις σε αξιοσύνη. Με λίγα λόγια για μένα είναι ένας τρόπος διατήρησης στη μνήμη σου των γεγονότων και της ιστορίας ώστε αυτά να καταστούν τροφή για σκέψη που θα σε ωθήσουν στο να παραδειγματιστείς από τη στάση και τις πράξεις εκείνων των ανθρώπων.
Πριν βιαστείτε να χαρακτηρίσετε τις απόψεις μου ιδεαλιστικές, ρομαντικές ή οτιδήποτε άλλο, επιτρέψτε μου να συνεχίσω τον συλλογισμό μου και να εξηγήσω από που πηγάζουν αυτές μου οι σκέψεις.
Όλα αυτά που είπα προηγουμένως αποτελούν πεποίθηση μου, ή καλύτερα αποτελούσαν μέχρι πριν κάποια ώρα. Τι με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα; Ή καλύτερα τι με έκανε να στεναχωρηθώ για κάποια; Πολύ απλά η μαθητική παρέλαση που παρακολούθησα. Τι είδα; Τι ήταν αυτό που υποτίθεται πως καλείται παρέλαση; Τι είδα εγώ; Ένα τσούρμο παιδιά να περπατάνε άχαρα, κουβεντιάζοντας, εμφανώς βαριεστημένα, με αμφίεση επιεικώς απαράδεκτη ( κορίτσια με μίνι με ότι έχει απομείνει, και τακούνια που αδυνατούσαν να τα περπατήσουν) ( και αγόρια με το γυαλί στα μάτια, το μπεγλέρι στο χέρι -ναι το είδα και αυτό-), με κατεβασμένα κεφάλια που χαχάνιζαν , χέρια ακίνητα,και στο τέλος να πανηγυρίζουν έντονα για την επιτυχία της παρέλασης (?), για την ολοκλήρωσή της(?), για την πεποίθησή τους πως ήταν άψογοι στο παρτάκι που προηγήθηκε (?)... Δε ξέρω, ειλικρινά δε ξέρω. Δεν είναι ότι εκνευρίστηκα. Είναι ότι πληγώθηκα. Στενοχωρήθηκα. Αναρωτήθηκα γιατί. Τι σκατά κάνουν στο σχολείο; Τι σκατά ιστορία ξέρουν;Τι σκατά κάνουν οι δάσκαλοι- καθηγητές; Γιατί υποβιβάζουν την ίδια τους την προσωπικότητα; Γιατί τρέχουν αμέσως μετά στις καφετέριες να γκομενίσουν (γιατί μόνο αυτός είναι ο σκοπός τους- προσοχή, δεκτός αλλά να μην είναι ο μόνος!) και όχι να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις για τη διαφορετικότητα της μέρας; Γιατί να είμαστε τόσο γαϊδούρια τελικά;;;

Τελικά κάθε πέρυσι και καλύτερα. Θυμάμαι τις δικές μου παρελάσεις. Υπήρχαν τέτοια περιστατικά αμφίεσης κλπ, αλλά ήταν μεμονωμένα. Θυμάμαι ακόμη την τιμή που ένοιωσα να κρατάω της σημαία στην γ λυκείου, όχι από ψώνιο αλλά γιατί ήταν για μένα μία από τις μέρες της ζωής μου που σκέφτηκα περισσότερο, που βρήκα χρόνο και αφορμή για να αναρωτηθώ κάποια πράγματα ουσιαστικά, να συζητήσω. Δε ξέρω αν το έκαναν όλοι αυτό, αλλά θυμάμαι να κάθομαι αργότερα στην καφετέρια με την παρέα μου και να ανταλλάσσουμε απόψεις για τη μέρα, τη σημασία της, την πολιτική κατάσταση της χώρας, για τις ιστορικές μας αντιλήψεις.(χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν συζητήσαμε και πράγματα που ενδιαφέρουν όλους τους έφηβους). Δε θέλω να το παίξω διαφορετική σε καμία περίπτωση. Απλά ρε γαμώτο, αναρωτιέμαι γιατί να υποβιβάζουμε, καθετί που αντιπροσωπεύει κάποιο νόημα, στην Ελλάδα. Δηλαδή γιατί είμαστε τόσο κολλημένος λαός. Η παρέλαση δεν είναι ούτε πασαρέλα ούτε καφενείο. Αν είναι να γίνεται έτσι προτιμώ να καταργηθεί! Ειλικρινά, δε βρίσκω το λόγο ύπαρξής της αν είναι να ταυτίζεται με την χαλάρωση, με τη βόλτα, με τη σχόλη, με τη μόστρα. ΌΧΙ ,προτιμώ να μην υπάρχει. Ας αντικατασταθεί με μία εργάσιμη για τα παιδιά μέρα, που δεν θα γίνεται μάθημα με την συνήθη έννοια, αλλά θα είναι μέρα αποκλειστικά συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων πάνω στα γεγονότα της ημέρας μεταξύ μαθητών, όχι στα πλαίσια της τάξης, αλλά καθολικά στο εκάστοτε σχολείο. Μία μέρα που πιστεύω θα προσφέρει πολλά, ή τουλάχιστον πολύ περισσότερα από όσα προσφέρει η σημερινή μορφή της "παρέλασης". Μία μέρα όχι σχολικής εορτής( άλλωστε και αυτή έχει καταστεί ... άντε να μην πω), αλλά μέρα που θα προσφέρει "πνευματικά" στους μαθητές και θα τους ωριμάσει έστω και ελάχιστα.

Δεν αλλάζω ριζικά την πεποίθηση μου για τις μαθητικές παρελάσεις, απλά πλέον δεν αποδέχομαι τη μορφή μου έχουν λάβει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πριν βιαστείτε να χαρακτηρίσετε τις απόψεις μου ιδεαλιστικές, ρομαντικές ή οτιδήποτε άλλο,

Μπα,δεν είναι ιδεαλιστικές ούτε ρομαντικές.Είναι απλώς σαχλές,ανεδαφικές,ανυπόστατες,αβάσιμες,παρωχημένες,συντηρητικές,αντιδραστικές,ξεπερασμένες,αρχαιοπληκτικές,απαρχαιωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μπα,δεν είναι ιδεαλιστικές ούτε ρομαντικές.Είναι απλώς σαχλές,ανεδαφικές,ανυπόστατες,αβάσιμες,παρωχημένες,συντηρητικές,αντιδραστικές,ξεπερασμένες,αρχαιοπληκτικές,απαρχαιωμένες.

Διακρίνω μία δόση ειρωνείας. Την άποψή μου παρέθεσα( και αναρωτιέμαι και αν τη διάβασες και όλη). Θα μπορούσες να μου πεις γιατί είναι σαχλές και ανεδαφικές επιχειρηματολογώντας; Το παρωχημένες κλπ συνώνυμα το προσπερνάω. Προφανώς με οτιδήποτε διαφωνείς το χαρακτηρίζεις αρχαιοπληκτικό. Και αντιδραστική που ακριβώς με βρίσκεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι κυρίως να βλέπω νήπια και μαθητούδια αρσενικά και θηλυκά διατεταγμένα καθ'ύψος να προχωράνε με στρατιωτικό βήμα...είναι πολύ άσχημο σαν συμβολισμός. για την παρέλαση ενόπλων δυνάμεων δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως πρέπει οι παρελάσεις να είναι υποχρεωτικές για όλα τα παιδιά...
Πρέπει να τους μεταδώσουμε έτσι τις αξίες και τα ιδανικά στα οποία χτίστηκε το έθνος...
Όπως αυτά διαδόθηκαν από την εκκλησία και τους αγωνιστές του 21...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βρε τοσα κανει η πατριδα για μας, να μην κανουμε κ μεις μια παρελαση????...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βρε τοσα κανει η πατριδα για μας, να μην κανουμε κ μεις μια παρελαση????...

Αν ο στόχος μας είναι τα προσχήματα και όχι η ουσία, τότε, ναι, οι παρελάσεις γίνονται προς τιμήν της πατρίδος μας.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουμε καμιά επίμαχη φωτογραφία φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Aπο αυριο που θ ανοιξουν τα φωτογραφαδικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top