Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ὅσο μὲ ἐνδιαφέρει τί γνώμη ἔχει γιὰ τὸν πατριωτισμὸ τῶν Ἑλλήνων ἕνας Ταϊβανέζος, τόσο μὲ ἐνδιαφέρει ἡ ἄποψή σου.

Και που την εχεις τι εγινε,χαρηκες?
Οι ιδεες σου,και γενικα τα φασιστικα ιδεαλιστικα εκτρωματα σβηνουν οπως εχω ξαναπει,σαν τα σχηματα στην ακρη της παραλιας απο το κυμα.

Οπως καταργηθηκε εξισου το γλωσσικο εκτρωμα που γραφεις,οπως παντοτε ο φασισμος και ο εθνικισμος υπεκυπτε στην ιστορια,ετσι θα καταργηθουν και αυτες οι εθνικοπατριωτικες φανφαρες που καλλιεργουν μισος και ασυνειδητη -εθνικη συνειδηση- στους πολιτες.

Κανε ονειρα για Χιτλερικες παρελασεις και εθνικες επεκτατικες.
Με τις εικονιτσες-φωτοσοπ που δειχνουν ελληνικα f-16 πανω απο την Αγια Σοφια θα μεινεις :rofl: :rofl: :rofl:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αντε ρε, και είχα αρχίσει να ανησυχώ!
Λέω πότε θα κάνουν την εμφάνισή τους η Σοβιετική Ενωση, οι πασοκοσυριζαίοι, τα φασιστάκια, οι πορτοκαλί ιδεολογίες και όλα αυτά τα γραφικά;

Εμπρός! Ας κάνουμε ένα ακόμη θρεντ πεδίο μικροπολιτικών αντιπαραθέσεων όπου η γνώμη του καθενός για το θέμα (παρελάσεις) θα καθορίζει και το πολιτικό του προφίλ με αυστηρό και βέβαιο τρόπο. Λες και όλοι οι άνθρωποι εντάσσονται σε στρατόπεδα με αυστηρώς καθορισμένες ιδέες, οπότε η γνώση μιας άποψης μας επιτρέπει να γνωρίζουμε και όλες τις υπόλοιπες! Ω λαλά!!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Μην ειστε κολλημενοι... οι παρελασεις μπορουν να περασουν πολλα θετικα και αντιφασιστικα μηνυματα... Δε το βλεπετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Μην ειστε κολλημενοι... οι παρελασεις μπορουν να περασουν πολλα θετικα και αντιφασιστικα μηνυματα... Δε το βλεπετε;
Το συμβολο του ολοκληρωτισμου που θελει το ατομο υποταγμενο στο ισχυρο κρατος περναει αντιφασιστικα μηνυματα με αυτοκολιτακια στο μπρατσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbieduck

Νεοφερμένος

Η debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η παρέλαση είναι το η πιο τυποποιημένη υποκρισία.Θυμόμαστε δυο μέρες το χρόνο και καλά να τιμήσουμε τους προγόνους μας τη στιγμή που χάνουμε με τον πιο εξεφτελιστικό τρόπο όλα αυτά για τα οποία κάποιοι έχασαν τη ζωή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παρελάσεις :P :P :P :P :whatever: :D :D :P :P :lol:
Χμμμμμμμ...
- Οι προγονοί μας, πολέμησαν για να μην υποταχθούμε στον ξένο κατακτητή, ο οποίος θα ασκούσε απολυταρχικό πολιτικό σύστημα. (1)
- Εμείς, για να τους τιμήσουμε, παρελάυνουμε 2 φορές το χρόνο, υπό τις διαταγές κάποιου (α), ακολουθώντας τον ίδιο ρυθμό (β), ντυμένοι το ίδιο (γ) και "ταξινομημένοι" σύμφωνα με τη σωματική μας διάπλαση (δ) (2)
-Αυτός που εισήγαγε τις παρελάσεις, ήταν ο Μεταξάς (3)

είναι η ιδέα μ, ή με τις παρελάσεις ειρωνευόμαστε δίχως ίχνος ντροπής τους ήρωες που πολέμησαν για την πατρίδα?

Υ.Γ. Έτσι για την ιστορία, είμαι Αλβανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaretrela

Νεοφερμένος

Η mariaretrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της μαθητικής παρελάσης,γιατί ειναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να τιμήσουμε αυτούς που σκοτώθηαν για χάρη μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Είμαι κατά των παρελάσεων, γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι έχουν χάσει το νόημά τους. Ποιος άραγε (θεατής ή μαθητής) πηγαίνει πραγματικά στην παρέλαση, για να τιμήσει τους προγόνους του; Ελάχιστοι έως μηδαμινοί κατ' εμέ. Οι παρελάσεις κατ' ουσίαν έχουν καταντήσει ένα show για επισήμους και γονείς που καμαρώνουν τα παιδιά τους να... περπατάνε- με την ανάλογη ενδυμασία βεβαίως. Γνώμη μου λοιπόν είναι πως, εάν πρέπει να καταστεί σίγουρο ότι ποτέ δε θα ξεχάσουμε τις ημέρες για τις οποίες δήθεν παρελαύνουμε/νε, μια συζήτηση στο σχολείο ή περισσότερη έμφαση στο μάθημα της ιστορίας θα ήταν μακράν πιο ουσιαστικές απ' την παρέλαση. Οι "υπερπαραγωγές" είναι περιττές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ρε σεις ειμαστε υπερβολικος λαος οπως παντα (και αυτη η γενικευση μου, υπερβολικη ισως ειναι)
μην τα παιρνεται ολο τοσο σοβαρα, τι δεν γραφετε εδω για "φασισμο και ολοκληρωτικη ταπεινωση της αξιοπρεπειας"
στην τελικη δεν ειναι υποχρεωτικη η προσελευση, ουτε απουσιες ουτε τιποτα
τωρα αν μου πεις "θα μου γκρινιαξει ο καθηγητης" ε, οι καθηγητες θα γκρινιαξουν ουτως ή αλλως
ουτε αν παρελασες γινεσαι φασιστας, ουτε αν δεν παρελασες γινεσαι "ριζοσπαστικος και φιλελευθερος νεος"
πιο πολυ πιστευω ωχαδερφιμος ειναι και του κολλαμε και την "ιδεολογια"
αμα εισαι ο νταης του σχολειου, απειλεις ολο τον κοσμο, βγαζεις τον καρκινο στον καθηγητη και δικτατορικα οποτε σου ερχεται κανεις καταληψη προφανος δεν εισαι φιλελευθερος , πας δεν πας στην παρελαση
το αν θυμασαι τους προγονους σου ειναι κατι εσωτερικο
μια εκδοχη ειναι οτι ακομα και το κοριτσακι που ασχολειται μονο με τα νυχια του, ή το αγορακι που ασχολειται μονο με το μουσι του, να αναρωτηθει καποτε
"γιατι στο καλο γινονται 2 φορες το δρομο παρελασεις" και να διαβασει λιγη ιστορια



επισης δεν μπορω τους υπερβολικους , σ λιγο θα φοβομαστε να λεμε οτι ειμαστε Ελληνες μην πας πουν εθνικιστες
οι υπερβολες δεν χωρανε στην δημοκρατια, μετρον αριστονν που λενε και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ τους οποιους διαβαζουν σε ολα τα πανεπιστημια (κατα τα αλλα εμεις δεν θελουμε να λεγομαστε Ελληνες)
ο καθενας εφοσον πιστευει κατι ηθικο και δεν βλαπτει καποιον καλος ας το κανει στο βαθμο που πρεπει
οσοι θελουν πανε, οσοι δεν θελουν δεν πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ρε σεις ειμαστε υπερβολικος λαος οπως παντα (και αυτη η γενικευση μου, υπερβολικη ισως ειναι)
μην τα παιρνεται ολο τοσο σοβαρα, τι δεν γραφετε εδω για "φασισμο και ολοκληρωτικη ταπεινωση της αξιοπρεπειας"
στην τελικη δεν ειναι υποχρεωτικη η προσελευση, ουτε απουσιες ουτε τιποτα
τωρα αν μου πεις "θα μου γκρινιαξει ο καθηγητης" ε, οι καθηγητες θα γκρινιαξουν ουτως ή αλλως
ουτε αν παρελασες γινεσαι φασιστας, ουτε αν δεν παρελασες γινεσαι "ριζοσπαστικος και φιλελευθερος νεος"
πιο πολυ πιστευω ωχαδερφιμος ειναι και του κολλαμε και την "ιδεολογια"
αμα εισαι ο νταης του σχολειου, απειλεις ολο τον κοσμο, βγαζεις τον καρκινο στον καθηγητη και δικτατορικα οποτε σου ερχεται κανεις καταληψη προφανος δεν εισαι φιλελευθερος , πας δεν πας στην παρελαση
το αν θυμασαι τους προγονους σου ειναι κατι εσωτερικο
μια εκδοχη ειναι οτι ακομα και το κοριτσακι που ασχολειται μονο με τα νυχια του, ή το αγορακι που ασχολειται μονο με το μουσι του, να αναρωτηθει καποτε
"γιατι στο καλο γινονται 2 φορες το δρομο παρελασεις" και να διαβασει λιγη ιστορια

επισης δεν μπορω τους υπερβολικους , σ λιγο θα φοβομαστε να λεμε οτι ειμαστε Ελληνες μην πας πουν εθνικιστες
οι υπερβολες δεν χωρανε στην δημοκρατια, μετρον αριστονν που λενε και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ τους οποιους διαβαζουν σε ολα τα πανεπιστημια (κατα τα αλλα εμεις δεν θελουμε να λεγομαστε Ελληνες)
ο καθενας εφοσον πιστευει κατι ηθικο και δεν βλαπτει καποιον καλος ας το κανει στο βαθμο που πρεπει
οσοι θελουν πανε, οσοι δεν θελουν δεν πανε

Ίσως το πιο «νορμάλ» μήνυμα!:hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ρε σεις ειμαστε υπερβολικος λαος οπως παντα
μην τα παιρνεται ολο τοσο σοβαρα, τι δεν γραφετε εδω για "φασισμο και ολοκληρωτικη ταπεινωση της αξιοπρεπειας"
στην τελικη δεν ειναι υποχρεωτικη η προσελευση, ουτε απουσιες ουτε τιποτα
τωρα αν μου πεις "θα μου γκρινιαξει ο καθηγητης" ε, οι καθηγητες θα γκρινιαξουν ουτως ή αλλως
ουτε αν παρελασες γινεσαι φασιστας, ουτε αν δεν παρελασες γινεσαι "ριζοσπαστικος και φιλελευθερος νεος"
πιο πολυ πιστευω ωχαδερφιμος ειναι και του κολλαμε και την "ιδεολογια"
αμα εισαι ο νταης του σχολειου, απειλεις ολο τον κοσμο, βγαζεις τον καρκινο στον καθηγητη και δικτατορικα οποτε σου ερχεται κανεις καταληψη προφανος δεν εισαι φιλελευθερος , πας δεν πας στην παρελαση
το αν θυμασαι τους προγονους σου ειναι κατι εσωτερικο
μια εκδοχη ειναι οτι ακομα και το κοριτσακι που ασχολειται μονο με τα νυχια του, ή το αγορακι που ασχολειται μονο με το μουσι του, να αναρωτηθει καποτε
"γιατι στο καλο γινονται 2 φορες το δρομο παρελασεις" και να διαβασει λιγη ιστορια
επισης δεν μπορω τους υπερβολικους , σ λιγο θα φοβομαστε να λεμε οτι ειμαστε Ελληνες μην πας πουν εθνικιστες
οι υπερβολες δεν χωρανε στην δημοκρατια, μετρον αριστονν που λενε και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ τους οποιους διαβαζουν σε ολα τα πανεπιστημια (κατα τα αλλα εμεις δεν θελουμε να λεγομαστε Ελληνες)
ο καθενας εφοσον πιστευει κατι ηθικο και δεν βλαπτει καποιον καλος ας το κανει στο βαθμο που πρεπει
οσοι θελουν πανε, οσοι δεν θελουν δεν πανε

1) Οκ... Έστω ότι όσοι είμαστε κατά των παρελάσεων, έχουμε άδικο. Πείτε μας εσείς, "οι υπέρ των παρελάσεων" , μερικούς λόγους για τους οποίους αξίζει να παρελαύνει κανείς.
2) αρχαίοι Έλληνες με κεφαλαία.. ντάξει φίλε είσαι έλληνας, το καταλάβαμε. είσαι περήφανος, γτ οχι?, έχεις απειρους λόγους.
αλλά το "ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"... ντάξει, εκτός του ότι χτυπάει άσχημα στο μάτι ( όλα τα γράμματα κεφαλαία ), το θεωρώ και μορφή πρώιμου εθνικισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
επισης δεν μπορω τους υπερβολικους , σ λιγο θα φοβομαστε να λεμε οτι ειμαστε Ελληνες μην πας πουν εθνικιστες
οι υπερβολες δεν χωρανε στην δημοκρατια, μετρον αριστονν που λενε και οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ τους οποιους διαβαζουν σε ολα τα πανεπιστημια (κατα τα αλλα εμεις δεν θελουμε να λεγομαστε Ελληνες)
ο καθενας εφοσον πιστευει κατι ηθικο και δεν βλαπτει καποιον καλος ας το κανει στο βαθμο που πρεπει
οσοι θελουν πανε, οσοι δεν θελουν δεν πανε

Οι "ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ" σίγουρα θα λέγανε πολλές μαλακίες,οι αρχαίοι Έλληνες απ'την άλλη,ίσως να ήταν κάπως πιο νορμάλ τυπάκια :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1) Οκ... Έστω ότι όσοι είμαστε κατά των παρελάσεων, έχουμε άδικο. Πείτε μας εσείς, "οι υπέρ των παρελάσεων" , μερικούς λόγους για τους οποίους αξίζει να παρελαύνει κανείς.
2) αρχαίοι Έλληνες με κεφαλαία.. ντάξει φίλε είσαι έλληνας, το καταλάβαμε. είσαι περήφανος, γτ οχι?, έχεις απειρους λόγους.
αλλά το "ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"... ντάξει, εκτός του ότι χτυπάει άσχημα στο μάτι ( όλα τα γράμματα κεφαλαία ), το θεωρώ και μορφή πρώιμου εθνικισμού...
1) Παράδοση.
2) Δεν μας νοιάζουν οι θεωρίες σου περί εθνικισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καλα οπως ειπα, αν ο αλλος εχει συμπλεγματα μπορει να με πει και προγονοπληκτο επειδη μιλαω στη γιαγια μου η οποια ειναι προγονος μου

οι Αρχαιοι Ελληνες αφου σας πειραζουν τα καπς και ντρεπεστε προφανως για αυτους (εγω ντρεπομαι πιο πολυ για μας τους νεους)
ειπαν απλα πραγματα
αξιες για τη ζωη το ανθρωπου
περιγραφη των συναισθηματων
θεμελιωση δημοκρατιας
αρχικες θεωριες που πρακτικα ερμηνευουν τις περισσοτερες επιστημες ακομα και σημερα
ολα αυτα, οχι περιχαρακωση και φασισμο, μαλλον απελευθερωση δηλωνουν

παρακαλω ανατρεχουμε ολοι λεξικο και βλεπουμε διαφορα εθνικιστη και εθνιστη
περιφανος για τον λαο σου -> εθνιστης=πατριωτης=καλο
αλαζονας με σκοπο να βουλωσεις τους αλλους λαους -> εθνικιστης= μισεις ολο τον κοσμο=κακο

δεν ξερω πως η αντικειμενικη παρουσιαση των επιτευγματων του ελληνικου πολιτισμου, μειωνει τους αλλους λαους


η αμερικη που ειναι πολυπολιτισμικος λαος, (αρα ουτε λογος για ρατσισμο, γιατι απλα να αφομοιωνει ολα) κανει παρελασεις...εμεις οχι
αλλα παλι, δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει η εθελοντικη προσελευση, ή τα κεφαλαια, μαλλον κατι πονηρο πρεπει να υπαρχει πισω απο ολα αυτα


πηγα να δειρω κανεναν ξενο? οχι
πηγα να προσβαλλω κανενα ξενο ή να τον υποτιμησω? οχι
εχω διαφορετικη σταση σε ξενο? οχι
σου απαγορευω λοιπον επειδη προσβαλλεις την προσωπικοτητα μου να μου λες οτι ειμαι εθνικιστης
μαθαμε τωρα, οποιον διαφωνει μαζι μας να τον λεμε φασιστα και εθνικιστη και δεν ξερω και γω τι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
καλα οπως ειπα, αν ο αλλος εχει συμπλεγματα μπορει να με πει και προγονοπληκτο επειδη μιλαω στη γιαγια μου η οποια ειναι προγονος μου

οι Αρχαιοι Ελληνες αφου σας πειραζουν τα καπς και ντρεπεστε προφανως για αυτους (εγω ντρεπομαι πιο πολυ για μας τους νεους)
ειπαν απλα πραγματα
αξιες για τη ζωη το ανθρωπου
περιγραφη των συναισθηματων
θεμελιωση δημοκρατιας
αρχικες θεωριες που πρακτικα ερμηνευουν τις περισσοτερες επιστημες ακομα και σημερα
ολα αυτα, οχι περιχαρακωση και φασισμο, μαλλον απελευθερωση δηλωνουν

παρακαλω ανατρεχουμε ολοι λεξικο και βλεπουμε διαφορα εθνικιστη και εθνιστη
περιφανος για τον λαο σου -> εθνιστης=πατριωτης=καλο
αλαζονας με σκοπο να βουλωσεις τους αλλους λαους -> εθνικιστης= μισεις ολο τον κοσμο=κακο

δεν ξερω πως η αντικειμενικη παρουσιαση των επιτευγματων του ελληνικου πολιτισμου, μειωνει τους αλλους λαους


η αμερικη που ειναι πολυπολιτισμικος λαος, (αρα ουτε λογος για ρατσισμο, γιατι απλα να αφομοιωνει ολα) κανει παρελασεις...εμεις οχι
αλλα παλι, δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει η εθελοντικη προσελευση, ή τα κεφαλαια, μαλλον κατι πονηρο πρεπει να υπαρχει πισω απο ολα αυτα


πηγα να δειρω κανεναν ξενο? οχι
πηγα να προσβαλλω κανενα ξενο ή να τον υποτιμησω? οχι
εχω διαφορετικη σταση σε ξενο? οχι
σου απαγορευω λοιπον επειδη προσβαλλεις την προσωπικοτητα μου να μου λες οτι ειμαι εθνικιστης
μαθαμε τωρα, οποιον διαφωνει μαζι μας να τον λεμε φασιστα και εθνικιστη και δεν ξερω και γω τι αλλο

Με το εντονο υπογραμμισμενο ειμαι μαζι σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
1) Παράδοση.
2) Δεν μας νοιάζουν οι θεωρίες σου περί εθνικισμού.

1) Παράδοση ήταν και το οτι μετά τη πρώτη νύχτα τ γάμου, άπλωνες τα σεντόνια σε κοινή θέα για να βεβαιωθούν οι γύρω πως η γυναίκα ήταν παρθένα. Γιατί δεν τη τηρούμε.
2) Επισήμανέ μ στο πρώτο ποστ μου, που βρίσκεται το λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
καλα οπως ειπα, αν ο αλλος εχει συμπλεγματα μπορει να με πει και προγονοπληκτο επειδη μιλαω στη γιαγια μου η οποια ειναι προγονος μου

οι Αρχαιοι Ελληνες αφου σας πειραζουν τα καπς και ντρεπεστε προφανως για αυτους (εγω ντρεπομαι πιο πολυ για μας τους νεους)
ειπαν απλα πραγματα
αξιες για τη ζωη το ανθρωπου
περιγραφη των συναισθηματων
θεμελιωση δημοκρατιας
αρχικες θεωριες που πρακτικα ερμηνευουν τις περισσοτερες επιστημες ακομα και σημερα
ολα αυτα, οχι περιχαρακωση και φασισμο, μαλλον απελευθερωση δηλωνουν

παρακαλω ανατρεχουμε ολοι λεξικο και βλεπουμε διαφορα εθνικιστη και εθνιστη
περιφανος για τον λαο σου -> εθνιστης=πατριωτης=καλο
αλαζονας με σκοπο να βουλωσεις τους αλλους λαους -> εθνικιστης= μισεις ολο τον κοσμο=κακο

δεν ξερω πως η αντικειμενικη παρουσιαση των επιτευγματων του ελληνικου πολιτισμου, μειωνει τους αλλους λαους


η αμερικη που ειναι πολυπολιτισμικος λαος, (αρα ουτε λογος για ρατσισμο, γιατι απλα να αφομοιωνει ολα) κανει παρελασεις...εμεις οχι
αλλα παλι, δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει η εθελοντικη προσελευση, ή τα κεφαλαια, μαλλον κατι πονηρο πρεπει να υπαρχει πισω απο ολα αυτα


πηγα να δειρω κανεναν ξενο? οχι
πηγα να προσβαλλω κανενα ξενο ή να τον υποτιμησω? οχι
εχω διαφορετικη σταση σε ξενο? οχι
σου απαγορευω λοιπον επειδη προσβαλλεις την προσωπικοτητα μου να μου λες οτι ειμαι εθνικιστης
μαθαμε τωρα, οποιον διαφωνει μαζι μας να τον λεμε φασιστα και εθνικιστη και δεν ξερω και γω τι αλλο

Οκ, Κατανοητός στο 2 ερωτημα
αλλα συνεχίζω 1) γτ να κάνει κανείς παρέλαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
1) Παράδοση ήταν και το οτι μετά τη πρώτη νύχτα τ γάμου, άπλωνες τα σεντόνια σε κοινή θέα για να βεβαιωθούν οι γύρω πως η γυναίκα ήταν παρθένα. Γιατί δεν τη τηρούμε.

Αυτό που έγραψες δεν είναι παράδοση, ανήκει στα ήθη και έθιμα. Και επειδή θα με ρωτήσεις πια η διαφορά τους, θα σου πω ότι «ήθη» είναι τα συναισθήματα και οι νοοτροπίες που χαρακτηρίζουν μια συγκεκριμένη εποχή. Είναι θεμιτοί τρόποι συμπεριφοράς του ανθρώπου μιας συγκεκριμένης εποχής, οι οποίες μεταβάλλονται με το χρόνο και διαφέρουν από τόπο σε τόπο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
φιλολογικη συζητηση θα ανοιξουμε?
αν θελω να παρελασω
εφοσον ειναι νομιμο, ηθικο και καλοπροαιρετο δεν νομιζω οτι πρεπει να δωσει καποιος αναφορα στο ΓΙΑΤΙ να παρελασει
αλλιως να αρχισουμε την κολοκυθια "και γιατι να μην παρελασω"
θελω να παρελασω επειδη ειμαι σεξυ με το λευκο πουκαμισο και με βγαζει η μανα μου φωτογραφια παραστατη να με δειξει στη γιαγια μου
(αν πω οτιδηποτε πιο φιλοσοφημενο θα αρχισουμε αεναες και ανωριμες συζητησης τυπολατρικου περιεχομενου)
εχω το δικαιωμα εφοσον ξαναλεω ειναι νομιμο, ηθικο και καλοπροαιρετο να κατω κατι, για οποιοδηποτε προσωπικο λογο εχω? και αν οχι, ποιος ειναι εκεινος που ειναι σε θεση να μου απαγορευσει να κανω κατι με τα 3 αυτα χαρακτηριστικα σε μια ευνομουμενη πολιτεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αν θέλουμε να τιμήσουμε όσους πολέμησαν μπορούμε να το κάνουμε στα μνημεία που δημιουργήθηκαν γι αυτούς,μπορούμε να τους τιμήσουμε με πολλούς τρόπους,δε χρειάζεται η παρέλαση και το κόλλημα πως ελληνική σημαία μπορεί να σηκώσει μόνο έλληνας,αυτά προάγουν τον εθνικισμό.Έτσι κι αλλιώς οι παρελάσεις έχουν χάσει το νόημα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top