[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

Μην τρολλάρεις, δεν γίνεται αυτό.



παιδια ας μην ξεχναμε κ το ποσοστο αποχης στις κανονικες εκλογες, τις δημοτικες κλπ...
δεν ειναι μονο στα πανεπιστημια η αδιαφορια...
κ δε φτασαμε ως εδω τυχαια...

Η αποχή από τις εκλογές αντιπροσώπευσης δεν είναι κατ' ανάγκη ίδιο φαινόμενο με την απουσία από μια συνέλευση, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μη το λες..
εδώ υπάρχουν άτομα που πάνε για ενίσχυση στο "ναι"...;)
ξερεις οτι δεν γινεται..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Κάθε χρόνο γίνονται καταλήψεις στα σχολεία χωρίς λόγο και αιτία (π.χ. για τον Γρηγορόπουλο). Τώρα που υπάρχει λόγος οι μαθητές αν δεν κάνετε είστε άξιοι της μοίρας σας...

Χωνέψτε το δεν υπάρχει άλλη μορφή πίεσης. Στην Ελλάδα όποιος δεν διεκδικεί τα δικαιώματα του τον τρώνε. Μονόδρομος οι καταλήψεις για να σταματήσουν οι περικοπές για την παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κάθε χρόνο γίνονται καταλήψεις στα σχολεία χωρίς λόγο και αιτία (π.χ. για τον Γρηγορόπουλο). Τώρα που υπάρχει λόγος οι μαθητές αν δεν κάνετε είστε άξιοι της μοίρας σας...

Το κακο με τα σχολεια ειναι οτι συνηθος οι καταληψης γινονται απλα για να γινουν, για να μην γινει μαθημα. Ελαχιστα απο τα παιδια αγωνιζονται για σοβαρους, υπαρκτους, πολιτικους λογους, και οι περισσοτεροι θελουν απλα να χασουν μαθημα. Ισως ειναι και λογικο βεβαια, να μην μπορει ενα παιδι 15 χρονων να δει τα πραγματα οπως ενας φοιτητης, και να του αρκει οτι θα χασει μαθημα. Φετος ομως (οπως και πιο παλια με το αρθρο 16) πρεπει να υπαρχουν καταληψης, οι οπιες θα παρουν εναν πιο σοβαρο χαρακτηρα απο το "Η τυροπιτες ειναι στρογκυλες και δεν ξερουμε απο που να αρχισουμε" και να βοηθισουν στον αγωνα που κανουν οι φοιτιτες. Ελπιζω απο αυριο το πρωΐ κιολας να δω σχολεια υπο καταληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Υπέρ όταν γίνονται με σοβαρά αιτήματα και από άτομα συνειδητοποιημένα. Κατά όταν κάποιοι εκμεταλλεύονται αυτή τη μέθοδο για να χάσουν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Υπερ αρκει να υπαρχουν σοβαρα αιτηματα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εδω και εναν χρονο ειμαι κατα γιατι και να υπαρχει σοβαρος λογος οπως φετος με τα βιβλια δεν προκειται κατι να πετυχουμε ετσι οποτε τζαμπα γινονται καταληψεις απλα για να χανουμε μαθημα τις περισσοτερες φορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Κατά όσον αφορά τα σχολεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannislapd

Νεοφερμένος

Ο giannislapd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Με τα τωρινά δεδομένα δεν πρέπει να γίνονται καταλήψεις αλλα αποχη από τους καθηγητές..!! δεν γίνεται να είμαι 3η λυκείου και να μας δίνουν τα μαθήματα σε cd..!! δεν γίνεται έτσι μάθημα..!!! και όσοι δεν μπορούν να τα εκτυπώσουν θα πρέπει να πληρώνουν από βιβλιοπωλεία για τα βιβλία..... δωρεάν παιδεία σου λένε μετά...!!! δεν λέω οι περισσότερες καταλήψεις είναι για τον p$#@&ο αλλα αν κάνουμε σε μαλακίες καταλήψεις τώρα δεν αναγνωρίζεται η σημασία τις κατάληψης οποτε θα πρέπει να πάρουν θέση οι καθηγητές πιστεύω...!! και να κάνουμε κατάληψη τι θα γίνει??!! 3-4 μέρες διακοπές και μετά πάλι στα ίδια σκατά..............sorry για το λεξιλόγιο αλλα είναι εκνευριστικό όλο αυτό που γίνεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Προσωπικα,αμα μια καταληψη γινεται γιατι οι πιτσες ειναι στρογγυλες και οι τυροπιτες ειναι με σουσαμι ειμαι κατηγορηματικα εναντιων αλλα ειμαι υπερ οταν θιγεται το συμφερον των μαθητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε παιδια για αυτο που θα ρωτησω, αλλα αν το δω το θεματακι λιγο ατομιστικα, εγω που ειμαι Γ' λυεκιου με συμφερει να κανω καταληψεις για να διαβαζω τα πρωινα??? Ποια ειναι η αποψη σας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε παιδια για αυτο που θα ρωτησω, αλλα αν το δω το θεματακι λιγο ατομιστικα, εγω που ειμαι Γ' λυεκιου με συμφερει να κανω καταληψεις για να διαβαζω τα πρωινα??? Ποια ειναι η αποψη σας???

σε συμφερει ,ναι .Ειδικα προς το τελος θα παρακαλας να μην πηγαινεις σχολειο τα πρωινα , για να εχεις χρονο για διαβασμα.Γι'αυτο κρατα τις απουσιες για το τελος, και μην τις 'ξοδευεις' ασκοπα. Βεβαια αν εχεις καθηγητες αστερια στο σχολειο, και γινεται γαματο μαθημα, τοτε αλλαζει το πραμα.Αλλα αμφιβαλω οτι συμβαινει κατι τετοιο.

Επισης εγω φετος που δεν εχω και σχολειο φετος, νιωθω πολυ πιο ανετα με το διαβασμα και ολα αυτα,χαλαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε παιδια για αυτο που θα ρωτησω, αλλα αν το δω το θεματακι λιγο ατομιστικα, εγω που ειμαι Γ' λυεκιου με συμφερει να κανω καταληψεις για να διαβαζω τα πρωινα??? Ποια ειναι η αποψη σας???

Λοιπον αν και ξεφευγουμε τελειως θα σ απαντησω! σαν χαρα ( ΣΑΝ ΧΑΡΑ ΕΠΙΜΕΝΩ) και σαν μαθητρια καλο ειναι να μην σνομπαρεις το σχολειο καθως ακους αλλη μια φορα τα μαθηματα πιθανον βλεπεις αλλες προσσεγγισεις σε ενα θεμα και αλλες γνωμες. ατομιστικα παντα σου απανταω σαν χαρα. οπως και μενα σαν αλεξανδρο θα με συνεφερε η ανοιχτη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε παιδια για αυτο που θα ρωτησω, αλλα αν το δω το θεματακι λιγο ατομιστικα, εγω που ειμαι Γ' λυεκιου με συμφερει να κανω καταληψεις για να διαβαζω τα πρωινα??? Ποια ειναι η αποψη σας???

Λοιπον θα σου πω τη γνωμη μου.Θεωρω οτι δεν εχει κανενα νοημα η καταληψη τωρα που ειστε στην αρχη-αρχη,και δεν εχετε βγαλει μεγαλο κομματι της υλης.Και αν μετα το Πασχα κατσεις σπιτι σου και διαβαζεις,αντι να πηγαινεις σχολειο,κρατωντας δηλαδη τις απουσιες σου για το τελος(οσες πιο πολλες γινεται,διοτι συμβαινουν διαφορα-χτυπα ξυλο),ο χρονος σου ειναι αρκετος για αφομοιωση και επαναληψεις,αρκει να τον εκμεταλλευτεις σωστα.
Εγω οταν το σχολειο μου ειχε καταληψη περσι,πιο ευκολα εβγαινα εξω,παρα διαβαζα-αφου βαριομουν,τι να κανω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι εχετε δικιο και οι 2 και εγω θελω να πιστευω πως θα με βοηθησει το σχολειο! Το μονο θεμα μου ειναι οτι ο μαθηματικος την κατευθυνσης ειναι για τα μπαζα! Ειναι ο χειρτερος στο σχολειο και πηρε Γ θετικη! Ελεος! Οι αλλοι πρεπει να ειναι καλοι πανω κατω αν και προλαβα να τους γνωρισω καλυτερα! 1-2 φορες καναμε μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ναι εχετε δικιο και οι 2 και εγω θελω να πιστευω πως θα με βοηθησει το σχολειο! Το μονο θεμα μου ειναι οτι ο μαθηματικος την κατευθυνσης ειναι για τα μπαζα! Ειναι ο χειρτερος στο σχολειο και πηρε Γ θετικη! Ελεος! Οι αλλοι πρεπει να ειναι καλοι πανω κατω αν και προλαβα να τους γνωρισω καλυτερα! 1-2 φορες καναμε μαθημα...

Ναι, ειναι αναλογα τους καθηγητες.Αλλα και παλι, απο την στιγμη που πας φροντ/ιδιαιτερα ,η βοηθεια του σχολειου, ειναι που ειναι μικρη, εκμηδενιζεται.ΚΑι μην ξεχναμε οτι στο σχολειο δεν κανεις μονο μαθηματα κατ, αλλα και 'ακυρα' μαθηματα που μονο χρονο σου τρωνε.(νταξ, γινετε και καλαμπουρι στην ταξη, αυτο ειναι το μονο καλο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Οκ εχετε δικιο! Σας ευχαριστω ολους! Καλο σας βραδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συγγνωμη βρε παιδια για αυτο που θα ρωτησω, αλλα αν το δω το θεματακι λιγο ατομιστικα, εγω που ειμαι Γ' λυκειου με συμφερει να κανω καταληψεις για να διαβαζω τα πρωινα??? Ποια ειναι η αποψη σας???
Η γνώμη μου είναι ΟΧΙ. Δικαιολόγηση:
1) Επειδή τα έχουμε περάσει αυτά, στην πράξη δεν εφαρμόζεται το "έχω κατάληψη, κάθομαι σπίτι και διαβάζω περισσότερο". Δεν υπάρχει χειρότερος σύμβουλος από το "έχω άφθονο χρόνο". Θα ξυπνάς αργά, θα κάνεις τηλεφωνήματα, θα περνάς από το σχολείο, θα πηγαίνεις για καφέ. Πολύ παραστατικά, ο φίλος πιο πριν έγραψε: "Εγω οταν το σχολειο μου ειχε καταληψη περσι,πιο ευκολα εβγαινα εξω,παρα διαβαζα-αφου βαριομουν,τι να κανω?" Καλώς ή κακώς το σχολείο σε κρατά σε ένα ρυθμό.
2) Δεν είναι πάντα άχρηστο το σχολείο. Σίγουρα θα έχεις και καλούς καθηγητές που μπορούν να σου προσφέρουν. Αλλά ακόμα και με όχι καλούς καθηγητές σε κάποια μαθήματα, μπορείς να ωφεληθείς, χρησιμοποιώντας το σχολείο σου για επανάληψη αυτών που ήδη έχεις κάνει στο φροντιστήριο. Όταν στα μαθήματα που θα εξαταστείς στις πανελλήνιες, προσέχεις και συμμετέχεις, εσύ είσαι κερδισμένη.
3) Το σχολείο είναι ΚΑΙ κοινωνική ζωή. Οι παρέες, οι πλάκες, ο χαβαλές, τα μικρογεγονότα. Γιατί να τα στερηθείς? Αυτά θα θυμάσαι όταν θα τελειώσεις. Στο φροντιστήριο δεν είναι το ίδιο. Θα ήθελες να είσαι ένα ρομποτάκι που κάθεται στο σπίτι και μόνο διαβάζει?
4) Εδώ πολλοί θα διαφωνήσουν. Το βλέπω σαν θέμα συνείδησης. Δεν θα αισθανόμουνα καλά αν εκμεταλλευόμουνα έτσι μια κατάσταση για προσωπικό όφελος. Όμως, αυτό όπως το βλέπει ο καθένας...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
4) Εδώ πολλοί θα διαφωνήσουν. Το βλέπω σαν θέμα συνείδησης. Δεν θα αισθανόμουνα καλά αν εκμεταλλευόμουνα έτσι μια κατάσταση για προσωπικό όφελος. Όμως, αυτό όπως το βλέπει ο καθένας...




Το σχολειο σου λογικα,την περσινη χρονια που εδωσες εξετασεις,θα εκανε καταληψη(δινετε το ''καλο παραδειγμα'' και σε μας τους υπολοιπους εκει στην Αθηνα:P).Εσυ πως εκανες χρηση αυτου του ''νεκρου χρονου'' ή πώς θα εκανες,αν οχι για (εστω και λιγο) διαβασμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το σχολειο σου λογικα,την περσινη χρονια που εδωσες εξετασεις,θα εκανε καταληψη(δινετε το ''καλο παραδειγμα'' και σε μας τους υπολοιπους εκει στην Αθηνα:P).Εσυ πως εκανες χρηση αυτου του ''νεκρου χρονου'' ή πώς θα εκανες,αν οχι για (εστω και λιγο) διαβασμα?:hmm:
Ευτυχώς η περσινή κατάληψη κράτησε μόνο 5 μέρες. (Μάλιστα την έκανε το γυμνάσιο). Λοιπόν: Ξυπνούσα κατά τις 10, περνούσα μια βόλτα από το σχολείο, πηγαίναμε για καφέ και το πρωινό χανόταν. Το απόγευμα ήμουν αποδιοργανωμένος. Τις μέρες αυτές διάβασα πολύ λιγότερο από όσες είχα κανονικά σχολείο. Από όσο είχα συζητήσει, οι περισσότεροι συμμαθητές μου το ίδιο έκαναν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top