[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτά είναι τα κακά της δημοκρατίας τι να κάνουμε. Σε θέματα που αφορούν το σύνολο μετράει η γνώμη της πλειονότητας.

Μα δεν προκείται για δημοκρατία... Πρόκειται για κατάχρηση ενός κατά τ' άλλα χρήσιμου θεσμού, που εξαιτίας όλων αυτών χάθηκε... Και καλά να πάθουμε που χάθηκε...

Μπά; Και που είναι παράνομο τι σημαίνει; Δηλαδή πώς περιμένετε ρε παιδιά να έρθετε σε ρήξη με το σύστημα; Με τα μέσα που ορίζονται από το κράτος; Ξέρεις πολλές φορές να άλλαξε κάτι με "νόμιμα" μέσα; Το πολυτεχνείο στη δικτατορία ήταν "νόμιμο"; Οι πορείες διαμαρτυρίας που διακόπτουν την κυκλοφορία είναι "νόμιμες"; Οι απεργίες που και αυτές στερούν από τους πολίτες ανέσεις είναι "νόμιμες"; Αν το πάρουμε έτσι όλα παράνομα είναι. Εσείς πώς περιμένετε να αλλάξετε τα πράγματα δηλαδή;

Λοιπόν, είλικρινά...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ!! Άλλη εποχή, άλλο πολίτευμα... Τότε δεν είχες πολύ βασικά δικαιώματα, που έχεις τώρα... Σφάλμα, δεν υπάρχει αναλογία...

Λοιπόν, να το πάμε έτσι... Η απεργία είναι νόμιμη... Όταν δεν είναι, επιβάλλεται να σταματήσει(το έχουμε δει να γίνεται μάλιστα)... Για την πορεία δεν ξέρω τι ακριβώς προβλέπεται οπότε δεν μπορώ να σου πω... Αλλά σίγουρα, μπορεί να πάει όποιος θέλει στον προορισμό του, απλά ακολουθώντας έναν άλλο δρόμο...

Η κατάληψη δημοσίου κτιρίου είναι παράνομη κι όταν προβαίνεις σε παράνομες πράξεις χωρίς να έχεις εξαντλήσει κάθε νόμιμο μέσο, χάνεις όλο σου το δίκιο... Well done!!

Γίνεται κατάληψη και το ίδιο πρωί γίνεται συνέλευση και ψηφοφορία. Αν υπερισχύει το "κατά" το σχολείο ανοίγει. Φυσικά όμως αυτό ποτέ δε γίνεται γιατί κατά βάθος όλοι θέλουν να χάσουν μάθημα, ακόμη και τα φυτά που πάνε μετά στους καθηγητές και κλαίγονται.

Εσείς καλά είστε... Που τον βρήκατε τόσο πολιτισμό απορώ...

Και εκεί ποιος φταίει δηλαδή; Αν τα υπόλοιπα παιδιά και οι καθηγητές τους άφησαν να κάνουν ότι θέλουν καλά σας κάνανε.

Και για πες, τι μπορούμε να κάνουμε; Να πολιουρκούσαμε το σχολείο; Ντου από παντού;; Τι;;

Οι υπόλοιποι 1900 πού ήταν; για καφέ; Να πήγαιναν να ψήφιζαν όχι. Σε αυτούς να τα πεις. Οι υπόλοιποι που πάνε και ψηφίζουν υπέρ και το κλείνουν καλά κάνουν υποστηρίζουν αυτό που πιστεύουν.

Δες το προηγούμενο ποστ στο θρεντ για να δεις που είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα δεν προκείται για δημοκρατία... Πρόκειται για κατάχρηση ενός κατά τ' άλλα χρήσιμου θεσμού, που εξαιτίας όλων αυτών χάθηκε... Και καλά να πάθουμε που χάθηκε...

Δημοκρατία είναι μη βλέπετε ότι θέλετε. Όταν σε μια συνέλευση έχεις ξέρω γω 70 υπέρ και 30 κατά τότε γιατί να μη γίνει κατάληψη, μιλάμε καθαρά για απόφαση της πλειοψηφίας. Τι να κάνουμε κι εμένα δε μ' αρέσει που εδώ και 30 χρόνια βγαίνουν 2 κόμματα στην εξουσία αλλά δημοκρατικά βγαίνουν, και το να βαφτίσω την πούτσα βούρτσα επειδή δε με συμφέρει μόνο κακό σε μένα θα κάνει.

Λοιπόν, είλικρινά...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ!! Άλλη εποχή, άλλο πολίτευμα... Τότε δεν είχες πολύ βασικά δικαιώματα, που έχεις τώρα... Σφάλμα, δεν υπάρχει αναλογία...

Είναι λίγο σχετικές οι διαφορές που χωρίζουν το τότε σύστημα με το τωρινό. Δεν θα κάτσω να συζητήσω όμως για αυτό γιατί η λογική είναι ίδια. Τότε χρησιμοποιήθηκε ως μέσο διαμαρτυρίας και πίεσης κάτι που δεν προβλεπόταν από την εξουσία. Αν θέλουμε και τώρα να πιέσουμε θα πρέπει να γίνει με τον ίδιο τρόπο. Τότε αγωνιζόσουν για κάποια πράγματα, σήμερα αγωνίζεσαι για άλλα πράγματα. Το ότι τότε ήταν χειρότερα δεν μου λέει το παραμικρό, δηλαδή επειδή σήμερα είναι καλύτερα η κατάσταση , αυτό τι σημαίνει ότι δεν πρέπει να διαμαρτυρόμαστε όταν νιώθουμε ότι παίρνονται αποφάσεις εις βάρος μας;

Λοιπόν, να το πάμε έτσι... Η απεργία είναι νόμιμη... Όταν δεν είναι, επιβάλλεται να σταματήσει(το έχουμε δει να γίνεται μάλιστα)... Για την πορεία δεν ξέρω τι ακριβώς προβλέπεται οπότε δεν μπορώ να σου πω... Αλλά σίγουρα, μπορεί να πάει όποιος θέλει στον προορισμό του, απλά ακολουθώντας έναν άλλο δρόμο...

Αυτό προσπαθώ να σου πω, το τι είναι νόμιμο και τι όχι είναι λίγο σχετικό. Αν δεν κάνω λάθος το δικαίωμα στην απεργία είναι μεν συνταγματικά κατοχυρομένο, αλλά αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι αν ο κλοιός αρχίζει και σφίγγει δεν μπορούν να σου την κυρήξουν παράνομη και καταχρηστική. Και όχι δεν γίνεται ξαφνικά παράνομη μια απεργία, το κράτος την κάνει όταν βλέπει ότι το πράγμα δεν πάει άλλο. Και το ίδιο ισχύει με τις καταλήψεις και τις πορείες. Το αν είναι παράνομες ή όχι είναι καθαρά τυπικό. Μέχρι ένα σημείο το κράτος θα σε αφήσει να κάνεις το παιχνίδι σου. Όταν όμως το πράγμα αρχίζει και αποκτά νόημα και όντως υπάρχει πίεση από μεριάς σου τότε όλως τυχαίως επινοείται μια αιτιολογία και ξαφνικά είσαι παράνομος.

Το τι είναι νόμιμο ή παράνομο είναι κάτι ασταθές που καθορίζεται από το κράτος και πάει πάντα όπως το βολεύει. Για αυτό και όλες σχεδόν οι αποτελεσματικές διαμαρτυρίες χαρακτηρίζονται "παράνομες".

Και για πες, τι μπορούμε να κάνουμε; Να πολιουρκούσαμε το σχολείο; Ντου από παντού;; Τι;;

Έλα τώρα... δηλαδή αν έχεις στο σχολείο 20 παιδιά με το λουκέτο και απ' εξω άλλα 180 να απαιτούν να ανοίξει εσύ τι λες ότι θα γίνει. Και αν δεν κάνω λάθος σε μέρες κατάληψης κάθε παιδί έχει δικαίωμα να μπει μέσα (καθηγητές μόνο δεν μπορούν). Απλά οι περισσότεροι είναι στον κόσμο τους και σε μια κατάσταση "δε βαριέσαι". Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.

Δες το προηγούμενο ποστ στο θρεντ για να δεις που είναι...

αν εννοείς αυτό
Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εμάς πάντα τελευταία στιγμή αποφασίζεται η συνέλευση, αλλάζει και μέρος κάπου στην μέση της, οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να την παρακολουθήσεις απ' όσο φαίνεται...

Πόσο τελευταία στιγμή δηλαδή; Δεν μπορείς να εισηγηθείς να ειδοποιείται νωρίτερα;
Αλλάζει μέρος τι εννοείς; εκεί που γίνεται η συνέλευση ξέρω γω πάνε πού; σε άλλο αμφιθέατρο;
Εμένα αυτά για δικαιολογίες μου κάνουν. Δηλαδή όσοι πάνε και ψηφίζουν υπέρ πώς το μαθαίνουν; Είναι ΟΛΟΙ μέλη παράταξης και συνεννοούνται; δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δημοκρατία είναι μη βλέπετε ότι θέλετε. Όταν σε μια συνέλευση έχεις ξέρω γω 70 υπέρ και 30 κατά τότε γιατί να μη γίνει κατάληψη, μιλάμε καθαρά για απόφαση της πλειοψηφίας. Τι να κάνουμε κι εμένα δε μ' αρέσει που εδώ και 30 χρόνια βγαίνουν 2 κόμματα στην εξουσία αλλά δημοκρατικά βγαίνουν, και το να βαφτίσω την πούτσα βούρτσα επειδή δε με συμφέρει μόνο κακό σε μένα θα κάνει.

Μονο δημοκρατια δεν ειναι αυτο. Δημοκρατια ειναι να συζητουν μεταξυ τους τις διαφορες αποψεις και να καταληγουν σε μια κοινη αποφαση. Αλλα που τετοια τυχη. Οπως ειχα διαβασει καπου "Δημοκρατια ειναι οταν 3 λυκοι και 1 προβατο αποφασιζουν τι θα φανε για δειπνο". Και λιγο offtopic αλλα με μπολικη τροφη για σκεψη: "Ειναι δημοκρατια οταν η πλειοψηφια αποφασισει να μην υπαρχει πια δημοκρατια?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δε ξέρω στα πανεπιστήμια πως γίνεται η όλη διαδικασία...πάντως στα σχολεία στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι μια ομάδα που βαριέται που ζει, παρασύρει και άλλους μαζί "έλα ρε μ. να χάσουμε μάθημα" ε και μετά λέμε τα γνωστά περί δικαιώματος της κατάληψης (έτσι για να λέμε ότι λέμε και κάτι και ότι στηριζόμαστε κάπου). Μας έχει φάει η ψευτο-ιδεολογία και ο ψευτο-ρεμπελισμός (που παραπέμπει σε ρέμπελους...με την ελληνική σημασία). Να χαρώ ιδεολόγους που μεν κάνουν καταλήψεις και μετά όταν τους λένε ότι θα υπάρχουν συνέπειες (aka απουσίες) μέσα σε 1 ώρα έχουν διαλύσει την κατάληψη και δια μαγείας γίνονται "κατά" της.

Τα δικαιώματα πάνε πακέτο με τις υποχρεώσεις.

Έστω πες αν είναι όντως μεγάλη η διαφορά της "ψαλίδας" πχ 150 υπέρ 50 κατά.. εντάξει ας το φάμε στη μάπα. Όταν όμως είναι πχ 110-90 τότε ισχύει ο "φασισμός" της πλειοψηφίας. Δε μοιάζει και πολύ για δημοκρατία αυτό... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μονο δημοκρατια δεν ειναι αυτο. Δημοκρατια ειναι να συζητουν μεταξυ τους τις διαφορες αποψεις και να καταληγουν σε μια κοινη αποφαση. Αλλα που τετοια τυχη. Οπως ειχα διαβασει καπου "Δημοκρατια ειναι οταν 3 λυκοι και 1 προβατο αποφασιζουν τι θα φανε για δειπνο". Και λιγο offtopic αλλα με μπολικη τροφη για σκεψη: "Ειναι δημοκρατια οταν η πλειοψηφια αποφασισει να μην υπαρχει πια δημοκρατια?"

Μα τι είναι αυτά που μου λέτε τώρα, είναι δυνατόν ανάμεσα σε πόσα άτομα να παρθεί κοινή απόφαση; Και αν δεν γίνει αυτό τι κάνουμε δηλαδή; Στο κοινοβούλιο τα νομοσχέδια που ψηφίζονται τι είναι "κοινή απόφαση"; που έχει ένα κόμμα την πλειοψηφία και κάνει ότι θέλει.
Δημοκρατία ξέρεις τι σημαίνει; αποφασίζουν οι πολλοί. Δεν το πιστεύω ότι θα κάτσουμε να συζητάμε τα αυτονόητα.
Αυτό με τα πρόβατα ισχύει και χρησιμοποιείται ΚΑΤΑ της δημοκρατίας, δεν έχει σχέση με την οποιαδήποτε εφαρμογή.
Αρχή είναι, οι αρχές δεν έχουν λανθασμένες εφαρμογές, έχουν μόνο εφαρμογές που μας ξινίζουν.

Έστω πες αν είναι όντως μεγάλη η διαφορά της "ψαλίδας" πχ 150 υπέρ 50 κατά.. εντάξει ας το φάμε στη μάπα. Όταν όμως είναι πχ 110-90 τότε ισχύει ο "φασισμός" της πλειοψηφίας. Δε μοιάζει και πολύ για δημοκρατία αυτό...
εντάξει ρε παιδιά τι να πω... μου φαίνεται αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα πράγματα... φασισμός της πλειοψηφίας δεν υπάρχει, υπάρχει απόφαση της πλειοψηφίας που δεν μου αρέσει. Δεν γίνεται να τα βαφτίζουμε όλα φασισμό. Τώρα για εσάς αν το αποτέλεσμα είναι επιθυμητό είναι δημοκρατία, ενώ αν δεν είναι μιλάμε για φασισμό τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εντάξει ρε παιδιά τι να πω... μου φαίνεται αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τα πράγματα... φασισμός της πλειοψηφίας δεν υπάρχει, υπάρχει απόφαση της πλειοψηφίας που δεν μου αρέσει. Δεν γίνεται να τα βαφτίζουμε όλα φασισμό. Τώρα για εσάς αν το αποτέλεσμα είναι επιθυμητό είναι δημοκρατία, ενώ αν δεν είναι μιλάμε για φασισμό τι να πω...

Να σου φέρω ένα παράδειγμα. Στα δικαστήρια, οι ένορκοι πρέπει να βγάλουν ομόφωνη απόφαση. Όχι απλά να πάρει μια απόφαση η "πλειοψηφία". Αν είναι 10, θα πρέπει να συμφωνούν και οι 10, όχι επειδή οι 9 λένε ναι, θα γίνει ότι λένε αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
από την στιγμή που δεν εξετάζεται η ορθότητα της άποψης της πλειοψηφίας..καραφασισμός είναι!

δεν ανέχομαι το "συνεδριάζουμε και διατάζουμε" από μια μειοψηφία που βαφτίζεται με δική της νομιμότητα, πλειοψηφία λες και ζούμε στην εποχή της Γαλλικής Επανάστασης..;) και τότε δημοκρατία το αποκαλούσαν, αλλά όποιος δημοκράτης δεν συμφωνούσε με τις δημοκρατικές αποφάσεις της Εθνοσυνέλευσης ...έτρωγε μια λάμα στο λαιμό χάνοντας το κεφάλι του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σου φέρω ένα παράδειγμα. Στα δικαστήρια, οι ένορκοι πρέπει να βγάλουν ομόφωνη απόφαση. Όχι απλά να πάρει μια απόφαση η "πλειοψηφία". Αν είναι 10, θα πρέπει να συμφωνούν και οι 10, όχι επειδή οι 9 λένε ναι, θα γίνει ότι λένε αυτοί.

δε βγάζουμε άκρη... και δε μου λες αυτή η "κοινή" απόφαση με βάση ποιους πάρθηκε; τους λίγους; Αν πάω εγώ ένορκος και όλοι λένε ένοχος δεν πάει να χτυπιέμαι εγώ ότι είναι αθώος στο τέλος ένοχος θα υποχρεωθώ κι εγώ να πω χάριν της "κοινής απόφασης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios13

Νεοφερμένος

Ο stelios13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπον... Κατα την γνωμη μου η καταλυψεις ειναι κατι λαθος στα σχολεια. Οι τρποποι διαμαρτυριας ειναι πολλοι, μα η καταλυψη δημοσιου κτηριου ειναι πιστευω το εσχατο μεσο... Δεν λεω, μου αρεσει η καταλυψη γιατι εχει χαβαλε, εισαι χαλαρος, δεν κανεις μαθημα και παραυτα εισαι με τουσ φιλους σου στον σχολικο χωρο. Ομως η καταλυψεις σε αφηνουν πισω στα μαθηματα και επιρεαζουν γενικοτερα τη φοιτηση σου. Η λουφα ειναι ωραια και αρεσει σε ολους ομως δεν μπορεισ να κανεις καταλυψη σ' ολη σου τη ζωη. Οταν λοιπον σταματησει η καταλυψη ειναι δυσκολο να ξαναβρεις τους ρυθμους σου και ετσι μενεις πισω οτι και να κανεις. Βεβαια η καταλυψη στις μερες μας δεν ειναι τροπος διαμαρτυριας αλλα παραδοση την οποια ο καθενας υποστιριζει για δικουσ του λογους. Λιγα νομιζω ειναι τα σχολεια που κανουν καταλυψη για πραγματικα σοβαρους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Είναι τουλάχιστον φασιστικό να εμποδίζεις κάποιους να μην πηγαίνουν σχολείο για να κάνουν μάθημα. Τους οποίους φυσικά και τους αποκαλούμε "φυτουκλάκια", έτσι; Ας μην κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλά μας τώρα.

Αν θέλεις να διαμαρτυρηθείς, μάζεψε κόσμο που θέλει να διαμαρτυρηθεί και κάντε αποχή από το σχολείο. Το αντίστοιχο της απεργίας των εργαζομένων.
Αλλά φυσικά και είναι προτιμητέα η κατάληψη, μιας και δεν περνάνε απουσίες, έτσι; :)

Επίσης, υπάρχει δωρεάν παροχή παιδείας, όχι δωρεάν παιδεία. Το κράτος στο οποίο ζούμε επιλέγει να παρέχει δημόσια και δωρεάν παιδεία στους πολίτες. Άλλα κράτη δεν δίνουν δωρεάν παροχή παιδειας. Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο αυτονόητα όσο νομίζουμε.

Και πού ακριβώς βλέπεις την "κατάργηση της δημόσιας και δωρεάν παιδείας"; (Αμάν μ' αυτήν την καραμέλα όλες οι αριστερές παρατάξεις)

Έκλεισε το κράτος ποτέ τα δημόσια σχολεία; Όχι. Από τη στιγμή που υπάρχουν δημόσια σχολεία, υπάρχει και δημόσια / δωρεάν εκπαίδευση. Τόσο απλό. Και όσον αφορά τα πανεπιστήμια, θα ιδρυθούν ιδιωτικά, δεν θα καταργηθούν τα δημόσια.

Κι έτσι δίνεται η δυνατότητα σε κάποιους να μπορέσουν να σπουδάσουν γιατί δεν μπόρεσαν να εισέλθουν σε δημόσιο ΑΕΙ λόγω των Πανελληνίων (έτσι είναι η δημόσια παιδεία, επιλεκτικότητα στα ΑΕΙ; Και υπενθυμίζω πως ΑΕΙ με υπεράριθμους δεν μπορεί να λειτουργήσει ομαλά)

Αν είναι έτσι να καταργήσουμε μήπως και τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια; ;)

Για να επιστρέψουμε πάντως στο θέμα μας, μιας και για τις καταλήψεις μιλάμε, είναι παράνομες βάση νόμου. Τελεία και παύλα.-
Είναι επίσης φασιστικό να καταργούνται οι ελευθερίες μας και ο χώρος του Πανεπιστημίου να γίνει χώρος αστυνόμευσης.

Δωρεάν παροχή παιδείας ;;;;;; Βιβλία και άλλες υποδομές, που το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να προσφέρει, τα βάζουν οι μαθητές από την τσέπη τους! Εκεί είναι οι κατάργηση της δωρέαν παιδείας! Δεν είναι καραμέλα, είναι η πραγματικότητα. Αν εσύ επιμένεις να μην την βλέπεις για να υποστηρίζονται τα λεγόμενα της δικής σου (νυν ή πρώην) παράταξης, δικαίωμά σου. :)
Τι θα πει "το κράτος επιλέγει" ;;; Δηλαδή σε άλλες χώρες μόνο οι πλούσιοι μορφώνονται;;; Να μαζευόμαστε λίγο, γιατί κάπου χάνεται το όλο ζήτημα.

Όταν ιδρύονται ιδιωτικά πανεπιστήμια, αυτομάτως καταργούνται τα δημόσια. Γιατί όταν η μεγαλύτερη μερίδα φοιτητών θα μετακινηθεί σε αυτά, αποδυναμώνεται η δημόσια παιδεία, σε βαθμό κατάργησης σε βάθος χρόνου!

Και για να επιστρέψω και εγώ στο θέμα, όσο παράνομη είναι η κατάληψη ενός σχολείου ή ενός πανεπιστημίου, τόσο παράνομη είναι και η υπονόμευση των λειτουργιών της κοινωνικοποίησης κ πολιτικοποίησης μέσα σ' αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι... κακώς συζητάμε αν είμαστε υπέρ ή κατά ενός παράνομου μέτρου αντίδρασης.


Δεν συμφωνείς με ένα μέτρο; Ο νόμος ορίζει την απεργία για τους εργαζόμενους και την αποχή για μαθητές / φοιτητές. Θες να πας σε πορεία; Πολύ ευχαρίστως πήγαινε και διαδήλωσε.

Αλλά το να κάνεις κατάληψη σε σχολείο / πανεπιστήμιο διατυμπανίζοντας πως έχετε κοινά ωφέλη όλοι, είτε υπέρ είτε κατά της κατάληψης, και εμποδίζοντας όσους δεν θέλουν να συμμετάσχουν από το να κάνουν το μάθημά τους και κατά συνέπεια να μην χάσουν εξεταστικές (ή ό,τι ορίζεται για τα σχολεία) τότε απλά μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων, όσο σοβαρός κι αν είναι ο λόγος.-

Τα δικαιώματά μας περιορίζονται εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Αν εγώ θέλω να διαμαρτυρηθώ για την κατσαρίδα που έχεσε (σικ) στο πάτωμα (και φυσικά ποιος ευθύνεται πίσω από την κατσαρίδα; Ο καπιταλισμός φυσικά) με ποιο δικαίωμα μπορώ να υποχρεώσω αυτόν που δεν θέλει να διαμαρτηρηθεί;

Κι επιπλέον... πότε είδαμε χειροπιαστά αποτελέσματα;
Όλα τα νομοσχέδια πέρασαν από την εκάστοτε κυβέρνηση που ούτως ή άλλως οι ίδιοι οι Έλληνες ψήφισαν. Δεν σ' αρέσει; Δείξτο με την ψήφο σου στις εκλογές. Είσαι ανήλικος; Να περιμένεις τότε, ο νόμος δεν σου επιτρέπει να ψηφίσεις και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Ψήφισες αλλά και πάλι δεν σ' αρέσει η κατάσταση; Κάνε διαμαρτυρίες που δεν ενοχλούν τους άλλους, ίδρυσε κόμμα και πείσε 6 εκατομμύρια ψηφοφόρους να σ' ακολουθήσουν ή άλλαξε χώρα.




Όσον αφορά τώρα τους μαθητές στα σχολεία.... ντάξει, καθαρά για χάσιμο μαθήματος γίνεται.

Σε καμία περίπτωση η πλειοψηφία των μαθητών που ψηφίζει κατάληψη δεν το κάνει για άλλο λόγο από το να χάσει μάθημα (εννοώ δηλαδή ότι από αυτούς που ψηφίζουν κατάληψη, άντε 2-3 να το κάνουν για "σοβαρό λόγο").
Όσο παράνομη είναι η κατάληψη, τόσο παράνομα είναι και τα μέτρα για την Παιδεία της Διαμάντως. Κατάργηση του ασύλου στα Πανεπιστήμια και τεράστιες ελλείψεις στη Δευτεροβάθμια ;;; Αυτό θεωρώ καταπάτηση δικαιωμάτων και όχι να χαθεί μία ώρα ιστορίας στο σχολείο, που στην τελική έχει στόχο το βαθμό κ όχι τη μόρφωση (ξεφεύγω όμως).

Χειροπιαστά ;;; Το '90 - '91 οι "παράνομοι" έκλεισαν το σπίτι του Κοντογιαννόπουλου, το '98 του Αρσένη, και το '07 της Γιαννάκου. Τώρα ήρθε η ώρα της Αννούλας.

Αυτά περί απογοήτευσης της ψήφου και δικαιώματος στις επόμενες εκλογές είναι, συγγνώμη, μαλακίες. Δεν μπορούμε να θυμόμαστε τα πολιτικά μας δικαιώματα μία στα 4 χρόνια. Έχουμε δικαίωμα ν' αντιδράσουμε οποτεδήποτε! Και, σε περίπτωση που έχεις ξεχάσει, διαμαρτυρία που δεν ενοχλεί κανέναν, απλά περνά και ακουμπά. Η διαμαρτυρία ενοχλεί, θυμώνει, εκνευρίζει, στηλιτεύει και υπενθυμίζει στην κυβέρνηση ποιον έχουν ψηφιστεί να εκπροσωπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos k

Νεοφερμένος

Ο stefanos k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πιστεύω πως οι καταλήψεις είναι το καλύτερο!
Και οι μαθητές πρέπει να αξιολογούν τους καθηγητές τους αλλιώς οι μαθητές δεν θα μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπερ της καταληψης με ουσια, κατα της καταληψης χωρις λογο και αιτια ,επειδη η τυροπιτα ειναι στρογγυλη και οχι τετραγωνη και δεν ξερουμε απο που να την αρχισουμε -ναι, υπηρχε κι αυτο το αιτημα στο σχολειο μας- και για να χασουμε μαθημα. Το βρισκω χαζο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Υπερ της καταληψης με ουσια, κατα της καταληψης χωρις λογο και αιτια ,επειδη η τυροπιτα ειναι στρογγυλη και οχι τετραγωνη και δεν ξερουμε απο που να την αρχισουμε -ναι, υπηρχε κι αυτο το αιτημα στο σχολειο μας- και για να χασουμε μαθημα. Το βρισκω χαζο..
στα σχολεια δυστυχως οι καταληψεις γινονται αρκετες φορες απο παιδια που το μονο που θελουν ειναι να χασουν μαθημα.στα πανεπιστημια ειναι εντελως διαφορετικα.γιατι εαν οι φοιτητες χασουν ενα εξαμηνο θα το βρουν μπροστα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
στα σχολεια δυστυχως οι καταληψεις γινονται αρκετες φορες απο παιδια που το μονο που θελουν ειναι να χασουν μαθημα.στα πανεπιστημια ειναι εντελως διαφορετικα.γιατι εαν οι φοιτητες χασουν ενα εξαμηνο θα το βρουν μπροστα τους

Δυστυχως οι καταληψεις σ'εμας γινονται χωρις λογο και αιτια, αλλα με την πρωτη αφορμη.
Θυμαμαι οτι ημουν γυμνασιο οταν ειχε πεθανει ο Αλεξανδρος Γρηγοροπουλος.. Ημουν πολυ εξοργισμενη με το γεγονος, και την επομενη μερα στο σχολειο δεν εκανα αποχη, γιατι θυμωσα απιστευτα με τους συμμαθητες μου που εκμεταλλευονταν τον θανατο ενος 16χρονου παιδιου για να χασουν μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βαριέμαι υπερβολικά για να κοιτάξω τις προηγούμενς απαντήσεις, πάντως εγώ βλέπω τις καταλήψεις σαν ένα πολύ καλό τρόπο διαμαρτυρίας, για ΣΟΒΑΡΑ θέματα (π.χ. το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, περιστατικό εδώ, είχε γαμηθεί στις καταλήψεις για δώσουν άδεια να φτιαχτεί το προαύλειο, το οποίο ήταν γεμάτο σπασμένα πλακάκια και λακούβες, μιας και το κτίριο σα διατηρηταίο δεν το είχε ακουμπίσει κανείς τα τελευταία 50 χρόνια, και εν τέλει το σκοπό τους τον πέτυχαν [μέχρι ενός σημείου]).
Απλά τα ανώριμα τούβλα που παράγει η Ελληνική εκπαίδευση δεν έχουν καταλάβει πως όταν κάτι το χρησιμοποιείς παραπάνω απ' ό,τι πρέπει θα σταματήσουν να σε παίρνουν στα σοβαρά (κυκλικές τυρόπιτες my ass).
Κάτι τέτοια με εκνευρίζουν, και κάτι τέτοια έχουν απαξιώσει τη σημασία της κατάληψης και της αποχής, και πια όλοι καταλήγουν να είναι κατά στα σοβαρά θέματα όταν τους ρωτάνε, και όταν έρθει η ώρα για ψύλλου πήδημα να κλείσει το σχολείο να βοηθάνε.

Just another, brick in the wall που είπε κάποτε ένας σοφός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βαριέμαι υπερβολικά για να κοιτάξω τις προηγούμενς απαντήσεις, πάντως εγώ βλέπω τις καταλήψεις σαν ένα πολύ καλό τρόπο διαμαρτυρίας, για ΣΟΒΑΡΑ θέματα (π.χ. το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, περιστατικό εδώ, είχε γαμηθεί στις καταλήψεις για δώσουν άδεια να φτιαχτεί το προαύλειο, το οποίο ήταν γεμάτο σπασμένα πλακάκια και λακούβες, μιας και το κτίριο σα διατηρηταίο δεν το είχε ακουμπίσει κανείς τα τελευταία 50 χρόνια, και εν τέλει το σκοπό τους τον πέτυχαν [μέχρι ενός σημείου]).
Απλά τα ανώριμα τούβλα που παράγει η Ελληνική εκπαίδευση δεν έχουν καταλάβει πως όταν κάτι το χρησιμοποιείς παραπάνω απ' ό,τι πρέπει θα σταματήσουν να σε παίρνουν στα σοβαρά (κυκλικές τυρόπιτες my ass).
Κάτι τέτοια με εκνευρίζουν, και κάτι τέτοια έχουν απαξιώσει τη σημασία της κατάληψης και της αποχής, και πια όλοι καταλήγουν να είναι κατά στα σοβαρά θέματα όταν τους ρωτάνε, και όταν έρθει η ώρα για ψύλλου πήδημα να κλείσει το σχολείο να βοηθάνε.

Just another, brick in the wall που είπε κάποτε ένας σοφός άνθρωπος.
η συμπεριφορα πολλων εχει κανει την καταληψη ενα γεγονος το οποιο εχει συνδεθει με την επιθυμια να χαθει μαθημα...αυτη η αντιληψη δυσκολα θα αλλαξει οσο πολλα σχολεια συνεχιζουν να γελιοποιουν αυτον τον τροπο αντιδρασης..οπως και το δικο μου λυκειο φετος..γελιοποιηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mrbobe

Νεοφερμένος

Ο mrbobe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της κατάληψης, κατά όμως της ελληνικής κατάληψης. Δεν κρύβομαι ,και εγώ απο τη πρώτη γυμνασίου ονειρευόμουν να γίνει μια γερή κατάληψη για να κοιμηθώ επιτέλους μέχρι τις 12 και να κάνω οτι θέλω. Έγιναν μια-δυο καταλήψεις...και τί κατάλαβα? Τίποτα , δεν έννοιωσα καθόλου την επιθυμία να πάω στο σχολείο και να συμπαρασταθώ γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε κάτι για να διαδηλώσω. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε ο Δίας σχετικά με την κατάσταση των καταλήψεων . Να πω όμως κάτι άλλο? η κατάληψη κανονικά είναι μέσο διαμαρτυρίας, το πήραμε απο το Πολυτεχνίο και νομίζουμε οτι αγωνιζόμαστε. Η γνώση που μας παρέχει το λύκειο είναι άκρως προαιρετική και εμείς αντί να ευχαριστούμε που την έχουμε τη διώχνουμε νομίζοντας κι απο πάνω οτι κάνουμε το σωστό.Μέγα λάθος!!! Το παράδοξο είναι οτι όσο κάνουμε κατάληψη αυξάνουμε τις πιθανότητες να γίνουμε όπως αυτούς που χλευάζουμε. Γι αυτό ας αρπάξουμε χωρίς αχαριστία τη γνώση και ας ανέβουμε στη πολιτική-εμείς η νέα γενιά- για να διεκδικήσουμε αυτά τα οποία θέλουμε σωστά!!

ΥΣ: πως μπορώ να αλλάξω τη τάξη που εμφανίζεται κάτω απο το avatar μου, θα πάω δευτέρα λυκείου και ακόμα δείχνει γ γυμνασίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πάτα πάνω στο όνομά σου, πήγαινε στο "Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ" και πάτα το μολυβάκι (ή ό,τι κουμπί δείχνει) πάνω από την ιδιότητα, που από κάτω θα γράφει Γ' Γυμνασίου.
Βάλε Β' Λυκείου και πάτα ολοκλήρωση αλλαγών και τελείωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν αποφασισει η συνελευση να καταλυσει το συνταγμα και τους νομους τοτε ειναι δημοκρατικο, νομιμο, ηθικο; Ετσι συνεχιστε, μην αφησετε τιποτα ορθιο. Καταπατηστε οσους περισσοτερους νομους και οσο περισσοτερα αρθρα του συνταγματος μπορειτε στο ονομα της πλειοψηφιας για να δειξετε οτι ειστε αξιοι διαδοχοι των πολιτικων μας. Μετα μην παραπονιεστε που τιποτα δεν παει μπροστα, γιατι με αυτα τα μυαλα θα ειμαστε στα ιδια χαλια και σε 30 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top