[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αντιπολίτευση = ? ποιο από τα τρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
4 είναι...Δεν θέλω να ονομάσω συγκεκριμένα κόμματα. Ο νοών νοείτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το δεύτερο πάντως ονομάζεται αξιωματική αντιπολίτευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ είμαι σίγουρα κατά των καταλήψεων στα σχολεία , εκτός κι αν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα που να έχει σχέση με το ίδιο το σχολείο, όπως λόγου χάρη κτιριακό πρόβλημα ή κάτι τέτοιο. Αυτό που έγινε πέρσι δεν μου άρεσε. Η κατάληψη με το παραμικρό είναι μαλακία. Στο λύκειό μου την κατάληψη την κάνανε καμμιά 20αριά άτομα. Οι υπόλοιποι 200+, είτε ήταν για καφέ, είτε είχαν πάει στο Mall κτλ, είτε ήταν στο σπίτι τους και διάβαζαν για το φροντιστήριο.

Όσον αφορά τις καταλήψεις στα πανεπιστήμια δεν είμαι τόσο κατά, αρκεί να συμφωνεί η πλειοψηφία των φοιτητών και ναυπάρχει σοβαρός λόγος (που συνήθως υπάρχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
4 είναι...Δεν θέλω να ονομάσω συγκεκριμένα κόμματα. Ο νοών νοείτο...

Οι καταλύψεις γίνονται για συμφέροντα της αντιπολίτευσης...ή τουλάχιστον εγώ είμαι υπέρ για συμφέροντα της αντιπολίτευσης...το είδαμε κ αυτό...ε φιλαράκι κάτι ξεχνάς...16 χρονών είμαι...δεν αντιπροσωπεύω κανένα συμφέρον...αντιπροσωπεύω μόνο τα πιστεύω του εαυτού μου σε περίπτωση που το ξέχασες κ αυτό γιατί γενικώς από ότι βλέπω έχεις ξεφύγει...για την μορφή των καταλήψεων είπα πολύ απλά ότι η απόφαση για να παρθεί πρέπει να παρθεί μέσα από εντονη συζήτηση κ ευγενή διάλογο...αν αυτό αντιπροσώπευε κ την τωρινή μορφή των καταλήψεων θα ήμουν υπέρ...τώρα το τί συμπεράσματα βγάζεις εσύ από μόνος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσύ δεν αντιπροσωπεύεις κανένα συμφέρον φίλε μου. Οι εγγεγραμμένοι κομματικοί που εκλέγονται στα 15μελή και φέρνουν και τους "καθοδηγητές" πατεράδες και θείους τους δεν αντιπροσωπεύουν επίσης;
Μη μου λες ότι έχω ξεφύγει και τέτοια και χαμήλωσε σε παρακαλώ τον τόνο σου. Δεν σου έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. Το γεγονός, όμως, ότι σχεδόν όλες οι σύγχρονες καταλήψεις στα ελληνικά σχολεία υποκινούνται από κομματικές οργανώσεις, μέσω των μαθητών, για να πλήξουν την εκάστοτε κυβέρνηση (και τη δική σας, πριν το 2004), είναι αδιαμφισβήτητο. Όπως το Δίκτυο είναι όργανο της Νεολαίας Συνασπισμού, έτσι το ΣΑΣΑ είναι όργανο της Νεολαίας ΚΚΕ. Και συνήθως κάποιο από αυτά τα δύο παίρνει την απόφαση για να γίνει κατάληψη σε σχολεία της "ευθύνης" του. Βεβαίως και τα υπόλοιπα κόμματα της αντιπολίτευσης που δεν έχουν οργανώσεις τόσο "ριζοσπαστικές" (ριζοσπαστικός ο συνδικαλισμός, sic...), ώστε να κάνουν κατάληψη, σιγοντάρουν με δηλώσεις στελεχών τους.
Εγώ από μόνος μου δεν βγάζω κανένα συμπέρασμα. Πήγαινε σε μια κατάληψη να ρωτήσεις για τη σκούφια των μπροστάρηδων. Κι αυτή δεν κρατάει από ανιδιοτελείς αγωνιστές που δεν εξυπηρετούν την τοπική ΚΝΕ, ΚΟΕ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ ή ΛΑΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εσύ δεν αντιπροσωπεύεις κανένα συμφέρον φίλε μου. Οι εγγεγραμμένοι κομματικοί που εκλέγονται στα 15μελή και φέρνουν και τους "καθοδηγητές" πατεράδες και θείους τους δεν αντιπροσωπεύουν επίσης;
Μη μου λες ότι έχω ξεφύγει και τέτοια και χαμήλωσε σε παρακαλώ τον τόνο σου. Δεν σου έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα. Το γεγονός, όμως, ότι σχεδόν όλες οι σύγχρονες καταλήψεις στα ελληνικά σχολεία υποκινούνται από κομματικές οργανώσεις, μέσω των μαθητών, για να πλήξουν την εκάστοτε κυβέρνηση (και τη δική σας, πριν το 2004), είναι αδιαμφισβήτητο. Όπως το Δίκτυο είναι όργανο της Νεολαίας Συνασπισμού, έτσι το ΣΑΣΑ είναι όργανο της Νεολαίας ΚΚΕ. Και συνήθως κάποιο από αυτά τα δύο παίρνει την απόφαση για να γίνει κατάληψη σε σχολεία της "ευθύνης" του. Βεβαίως και τα υπόλοιπα κόμματα της αντιπολίτευσης που δεν έχουν οργανώσεις τόσο "ριζοσπαστικές" (ριζοσπαστικός ο συνδικαλισμός, sic...), ώστε να κάνουν κατάληψη, σιγοντάρουν με δηλώσεις στελεχών τους.
Εγώ από μόνος μου δεν βγάζω κανένα συμπέρασμα. Πήγαινε σε μια κατάληψη να ρωτήσεις για τη σκούφια των μπροστάρηδων. Κι αυτή δεν κρατάει από ανιδιοτελείς αγωνιστές που δεν εξυπηρετούν την τοπική ΚΝΕ, ΚΟΕ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ ή ΛΑΟΣ...


Όταν θεωρείς ότι ένα παιδί 16 χρονών αντιπροσωπεύει συμφέροντα κ εκφράζει την συμπαράσταση του σε πολιτικά πρόσωπα με φανατισμό κ επικινδυνότητα τότε έχεις ξεφύγει λίγο...όσο για τις καταλύψεις την άποψή μου την είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γνωρίζεις από τι ηλικία εγγράφονται στις κομματικές οργανώσεις; Ένας εγγεγραμμένος Κνίτης, Πασόκος, Οννεδίτης, Κοεδίτης κλπ. δεν αντιπροσωπεύει κανένα συμφέρον του κόμματος που βρίσκεται από πίσω του; Γνωρίζεις περί δομής "καθοδηγητών" που τους μαθαίνουν τι θα λένε κάθε απόγευμα στις τοπικές οργανώσεις που πάνε όλα τους και καίγονται; Ευτυχώς, ή δυστυχώς, κάθε φορά, κάτι τέτοιοι πάνε και τυπώνουν ανορθόγραφες φυλλάδες με ό,τι αίτημα τους κατέβει στο κεφάλι. Και μετά κλείνουν τα σχολεία χωρίς να έχει προηγηθεί καμία άλλη εναλλακτική αγώνα, για 2 ή 3 εβδομάδες.
Ίσως έχει ξεφύγει το σχολείο με όλους αυτούς, πάντως όχι εγώ. Εγώ απλά υπενθυμίζω τη σκληρή πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
έμενα στο σχολείο μου πάντως η κατάληψη δεν υποκινήθηκε από εγγεγραμμένους κομματικούς που εκλέγονται στα 15μελή και φέρνουν "καθοδηγητές" πατεράδες και θείους τους..

και επιπλέον -πληροφοριακά το λέω- το ΛΑΟΣ ήταν κατά των καταλήψεων.

βεβαίως δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Γνωρίζεις από τι ηλικία εγγράφονται στις κομματικές οργανώσεις; Ένας εγγεγραμμένος Κνίτης, Πασόκος, Οννεδίτης, Κοεδίτης κλπ. δεν αντιπροσωπεύει κανένα συμφέρον του κόμματος που βρίσκεται από πίσω του; Γνωρίζεις περί δομής "καθοδηγητών" που τους μαθαίνουν τι θα λένε κάθε απόγευμα στις τοπικές οργανώσεις που πάνε όλα τους και καίγονται; Ευτυχώς, ή δυστυχώς, κάθε φορά, κάτι τέτοιοι πάνε και τυπώνουν ανορθόγραφες φυλλάδες με ό,τι αίτημα τους κατέβει στο κεφάλι. Και μετά κλείνουν τα σχολεία χωρίς να έχει προηγηθεί καμία άλλη εναλλακτική αγώνα, για 2 ή 3 εβδομάδες.
Ίσως έχει ξεφύγει το σχολείο με όλους αυτούς, πάντως όχι εγώ. Εγώ απλά υπενθυμίζω τη σκληρή πραγματικότητα.

Όταν μιλούσα για ένα παιδί 16 χρονών αναφερόμουν σε μένα κ τα ποστ με τα οποία λες αυτά περίπου που σου είπα για εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ΛΑΟΣ σε τέτοια θέματα προτιμά να κάνει πλάτες στη ΝΔ, παρά να συνταχθεί με αριστερόφρονες. Είναι προφανές αυτό...
Ακόμη κι αν δεν υποκινήθηκε άμεσα, δεν λέει κάτι. Το γεγονός ότι βγαίνει ένας τυπάς που δεν ξέρει τι του γίνεται στο κανάλι, με υποσημείωση "Εκπρόσωπος Συντονιστικού Αγώνα" και λέει ότι αύριο θα γίνει συνελευση στο τάδε Κέντρο Εργατών για τις καταλήψεις, αυτόματα λειτουργεί σαν ντόμινο και μετατρέπει ακόμη και τους αδιάφορους σε καταληψίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
έμενα στο σχολείο μου πάντως η κατάληψη δεν υποκινήθηκε από εγγεγραμμένους κομματικούς που εκλέγονται στα 15μελή και φέρνουν "καθοδηγητές" πατεράδες και θείους τους..

και επιπλέον -πληροφοριακά το λέω- το ΛΑΟΣ ήταν κατά των καταλήψεων.

βεβαίως δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλα σχολεία.

Πολλές απο τις καταλήψεις στα σχολεία δεν υποκινούνται από τέτοιους...απλά από παιδιά τα οποία πολλές φορές έχουν κ σοβαρά αιτήματα τα οποία δεν πραγματοποιούνται από τους αρμόδιους κατά την περίοδο κανονικής διεξαγωγής των μαθημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν μιλούσα για ένα παιδί 16 χρονών αναφερόμουν σε μένα κ τα ποστ με τα οποία λες αυτά περίπου που σου είπα για εμένα...

Ναι, αλλά δεν είσαι εσύ αυτός που καθορίζει περί καταλήψεων. Τα κομματόσκυλα είναι, άμεσα ή έμμεσα.

Πολλές απο τις καταλήψεις στα σχολεία δεν υποκινούνται από τέτοιους...απλά από παιδιά τα οποία πολλές φορές έχουν κ σοβαρά αιτήματα τα οποία δεν πραγματοποιούνται από τους αρμόδιους κατά την περίοδο κανονικής διεξαγωγής των μαθημάτων...


Όλως τυχαίως αυτό συμβαίνει πάντα την εποχή που οι εγγεγραμμένοι ΣΑΣίτες βγαίνουν στα παράθυρα και μιλάνε περί καταλήψεων; Τον υπόλοιπο χρόνο δεν υπάρχουν προβλήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πολλές απο τις καταλήψεις στα σχολεία δεν υποκινούνται από τέτοιους...απλά από παιδιά τα οποία πολλές φορές έχουν κ σοβαρά αιτήματα τα οποία δεν πραγματοποιούνται από τους αρμόδιους κατά την περίοδο κανονικής διεξαγωγής των μαθημάτων...

τι σοβαρά αιτήματα; την τετράγωνη τυρόπιτα; στα 100 σχολεία που κάνουν κατάληψη τα 95 το κάνουν για χαβαλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
τι σοβαρά αιτήματα; την τετράγωνη τυρόπιτα; στα 100 σχολεία που κάνουν κατάληψη τα 95 το κάνουν για χαβαλέ.

Έχεις δίκιο σε αυτό...τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο υπήρχαν προβλήματα τα οποία έπρεπε να λυθούν άμεσα κ δεν λύθηκαν λόγω αδιαφορίας των αρμόδιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν και το εχω πει παλιοτερα στο τοπικ θα το ξαναπω.
Μονο και μονο που τα παιδια θελουμε να χανουμε μαθημα τοσο πολυ ωστε να γινονται καταληψεις δηλωνει ποσο χαλια ειναι το συστημα.Το σχολειο στην Ελλαδα δεν ειναι καθολου δημιουργικο και οι αντιδρασεις αυτες ειναι η συνεπειες. Σε ενα δημιουργικοτερο σχολειο οι νεοι δε θα θελουν να κανουν χαβαλε με αυτο τον τροπο γιατι θα τους γεμιζουν οι ωρες που θα περνουν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σύμφωνοι, αλλά νομίζω ότι σε οποιαδήποτε χώρα κι αν πεις στα παιδιά να φύγουν απ'το σχολείο και να πάνε για καφέ, θα το δεχτούν πολύ πρόθυμα. Το γεγονός ότι ένα τσακ παραπάνω προθυμίας υπάρχει στην Ελλάδα ίσως δείχνει αυτό που λες, αλλά κυρίως οφείλεται γενικά στην ηλικία (επανάσταση, χαβαλές κλπ.), αλλά και στην ελληνική ψυχοσύνθεση που δεν σέβεται και πολύ την τάξη και την ορθότητα των πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
:no1:σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αν και το εχω πει παλιοτερα στο τοπικ θα το ξαναπω.
Μονο και μονο που τα παιδια θελουμε να χανουμε μαθημα τοσο πολυ ωστε να γινονται καταληψεις δηλωνει ποσο χαλια ειναι το συστημα.Το σχολειο στην Ελλαδα δεν ειναι καθολου δημιουργικο και οι αντιδρασεις αυτες ειναι η συνεπειες. Σε ενα δημιουργικοτερο σχολειο οι νεοι δε θα θελουν να κανουν χαβαλε με αυτο τον τροπο γιατι θα τους γεμιζουν οι ωρες που θα περνουν εκει.

+1 τα λες σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σύμφωνοι, αλλά νομίζω ότι σε οποιαδήποτε χώρα κι αν πεις στα παιδιά να φύγουν απ'το σχολείο και να πάνε για καφέ, θα το δεχτούν πολύ πρόθυμα. Το γεγονός ότι ένα τσακ παραπάνω προθυμίας υπάρχει στην Ελλάδα ίσως δείχνει αυτό που λες, αλλά κυρίως οφείλεται γενικά στην ηλικία (επανάσταση, χαβαλές κλπ.), αλλά και στην ελληνική ψυχοσύνθεση που δεν σέβεται και πολύ την τάξη και την ορθότητα των πραγμάτων.

Ναι το ξερω, ισχυει αυτο με την ηλικια, αλλα δεν πιστευω οτι σε αυτο οφειλονται αυτες οι αντιδρασεις, απλως το συγκεκριμενο συστημα ευνοει ακομα περισσοτερο την αναγκη να ξεφυγουν τα παιδια απο το σχολειο γιατι εχει γινει ταυτοσημο με την κουραση, τον εξαναγκασμο να κανεις πραγματα που δε θες και κυριως χωρις να υπαρχουν αποτελεσματικοι διεξοδοι μετα. Δεν ειναι δυνατον να πηγαινει καποιος 6 ωρες στο σχολειο και μετα να εχει 6 ωρες φροντιστηριο(αληθινη περιπτωση)... πως να μη θελει το παιδι αυτο να γινει καταληψη εστω και για να παει για καφε; Και ειναι για αληθινο χαβαλε αυτο, ή μια εσχατη λυση για διαφυγη απο το πηξιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top