[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι δεδομένο οτι για κάποιους η ζωή τα φέρνει πολύ πιο εύκολα. Αυτό όμως δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα να κρίνουν τους πάντες και τα πάντα με τα δικά τους μέτρα. Συνήθως μόνο μετά από μια ατυχία που τους ρίχνει στα προβλήματα άλλων ανθρώπων επαναφέρει τέτοιους ανθρώπους στη ρεαλιστική πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ρε παίδες κουλάρετε λίγο. Λοιπόν ακούστε φάση. Η τάξη έχει 30 παιδιά. Κανένας με οικονομικό πρόβλημα -ΚΑΝΕΝΑΣ-. Υπάρχουν 10 που περνάνε δεν περνάνε, έχουν το δικαίωμα να κάνουν κατάληψη; Εγώ πάω σε ιδιωτικό φέτος, αλλά πέρυσι έτσι ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
30 παιδια η ταξη? Εκει τελειωνει η φραση σου δε χρειαζεται να ακουσουμε αλλα. :)
Δεν νοειται ταξη με 30 παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Έτσι είναι. Και φαντάσου αυτά τα 10 παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε οικογενειακό ούτε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το οτι η ταξη εχει 30 παιδια δινει αυτοματως ενα λογο διαμαρτυριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρε παίδες κουλάρετε λίγο. Λοιπόν ακούστε φάση. Η τάξη έχει 30 παιδιά. Κανένας με οικονομικό πρόβλημα -ΚΑΝΕΝΑΣ-. Υπάρχουν 10 που περνάνε δεν περνάνε, έχουν το δικαίωμα να κάνουν κατάληψη; Εγώ πάω σε ιδιωτικό φέτος, αλλά πέρυσι έτσι ήταν


Φιλαρακο,το'πες και μονος σου,κανενας με οικονομικο προβλημα.Αυτοι ειναι ηδη εξασφαλισμενοι.Τι τους νοιαζει αυτο το 15....Εγω θα τρεχω μια ζωη για ενα βαθμο και 600 ευρω.Ποιος είναι ηδη πιο πετυχημένος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εντάξει, στο ιδιωτικό δεν υπάρχει διαμαρτυρία γιατί το επιλέγεις κι αν δεν σου κάνει απλά αλλάζεις. Η δημόσια εκπαιδευση είναι δικαίωμα όμως και γι'αυτό υπάρχει η ανάγκη να διαφυλάσσεται.


Μmpf δε μπορείς να ξέρεις τι γίνεται στο σπίτι καθενός και τα πολλά λεφτά έχουν ακριβώς το ίδιο αντίκρυσμα στην επίδοση με παιδιά που δεν μπορούν, για διάφορους λόγους, να διαβάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το οτι η ταξη εχει 30 παιδια δινει αυτοματως ενα λογο διαμαρτυριας.

Μάλλον 30 δίνει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υφίσταται το δικαίωμα του μαθητικού αγώνα που μπορεί να περιλαμβάνει και την κατάληψη χώρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ της κατάληψης μόνο όταν γίνεται για ΣΟΒΑΡΟ λόγο. Δυστυχώς έχουμε την τάση όταν μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε κάτι να το ξεφτιλίζουμε και να χάνει την αξία του. Έτσι και με την κατάληψη, έχει γίνει ξεφτίλα το θέμα και είναι απλά ένα τυπικό φαινόμενο που γίνεται κάθε χρόνο σχεδόν, χωρίς να μαθαίνει ο λαός τα αιτήματα των μαθητών (διότι όταν κάτι γίνεται συνήθεια θεωρούν όλοι ότι είναι δεδομένο πως θα γίνει και θα σταματήσει σε 2 βδομάδες όπως πάντα). Η κατάληψη έπρεπε να γίνεται ΠΟΛΥ σπάνια, αφού έχουν εξαντληθεί ΟΛΑ τα νόμιμα μέσα (γράμματα σε υπουργούς, αποχή μαθητών κλπ κλπ) και να έχει σχεδιαστεί μήνες πριν υλοποιηθεί ώστε να γίνει φασαρία και να προκαλέσει αίσθηση στην κοινωνία αφου θα γίνεται μια στο τόσο. Για σκεφτείτε αν γινόταν κατάληψη για κανα δίμηνο αλλά μια φορά στα 10-15 χρόνια τι θα γινόταν. Η κοινωνία θα καταλάβαινε ότι κάτι σοβαρό γίνεται και θα αφυπνιζόταν εάν υπήρχε πράγματι ανάγκη. Αυτό το ρεζιλίκι όμως που μερικοί αποφασίζουν να βάλουν λουκέτο επειδή βαριούνται το μάθημα, εξευτελίζοντας ένα ΔΙΚΑΙΩΜΑ των μαθητών είναι απαράδεκτο και ίσως θα έπρεπε να επεμβαίνει η αστυνομία, ειδικά όπου υπάρχει φθορά δημόσιας περιουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α μπράβο, ακριβώς έτσι το βλέπω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ της κατάληψης μόνο όταν γίνεται για ΣΟΒΑΡΟ λόγο. Δυστυχώς έχουμε την τάση όταν μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε κάτι να το ξεφτιλίζουμε και να χάνει την αξία του. Έτσι και με την κατάληψη, έχει γίνει ξεφτίλα το θέμα και είναι απλά ένα τυπικό φαινόμενο που γίνεται κάθε χρόνο σχεδόν, χωρίς να μαθαίνει ο λαός τα αιτήματα των μαθητών (διότι όταν κάτι γίνεται συνήθεια θεωρούν όλοι ότι είναι δεδομένο πως θα γίνει και θα σταματήσει σε 2 βδομάδες όπως πάντα). Η κατάληψη έπρεπε να γίνεται ΠΟΛΥ σπάνια, αφού έχουν εξαντληθεί ΟΛΑ τα νόμιμα μέσα (γράμματα σε υπουργούς, αποχή μαθητών κλπ κλπ) και να έχει σχεδιαστεί μήνες πριν υλοποιηθεί ώστε να γίνει φασαρία και να προκαλέσει αίσθηση στην κοινωνία αφου θα γίνεται μια στο τόσο. Για σκεφτείτε αν γινόταν κατάληψη για κανα δίμηνο αλλά μια φορά στα 10-15 χρόνια τι θα γινόταν. Η κοινωνία θα καταλάβαινε ότι κάτι σοβαρό γίνεται και θα αφυπνιζόταν εάν υπήρχε πράγματι ανάγκη. Αυτό το ρεζιλίκι όμως που μερικοί αποφασίζουν να βάλουν λουκέτο επειδή βαριούνται το μάθημα, εξευτελίζοντας ένα ΔΙΚΑΙΩΜΑ των μαθητών είναι απαράδεκτο και ίσως θα έπρεπε να επεμβαίνει η αστυνομία, ειδικά όπου υπάρχει φθορά δημόσιας περιουσίας.


Συμφωνώ απολύτως, έτσι είναι.

Η Αστυνομία βέβαια, όταν υπάρχει φθορά δημόσιας περιουσίας επεμβαίνει, τουλάχιστον στην περίπτωση του δικού μου σχολείου. Για να εισέλθει όμως στο σχολείο μόνο και μόνο για να διαλύσει τους καταληψίες νομίζω οτι πρέπει να γίνει καταγγελία από τη διεύθυνση του σχολείου και να δώσει άδεια για είσοδο της Αστυνομίας. Αλλα εντάξει, δεν υπάρχει διευθυντής (καλώς ή κακώς δεν ξέρω...) που θα πάρει τέτοια ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σήκω κι εσύ! :spell:
Υπάρχει κάποια σοβαρή εξήγηση για το λόγο του 3ου γύρου καταλήψεων; :rolleyes:



"Αιτήματα" η μη αναθεώρηση του άρθρου 16 (που δεν θα γίνει απ' όσο ξέρω) και να μην ψηφίζουν οι φοιτητές τους πρύτανεις.
Είδαμε σπάσιμο καλπών και σκίσιμο ψηφοδελτίων. :whistle:

Την Πέμπτη, φοιτητές της eξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς εισέβαλαν στα ΤΕΙ Αθήνας και Πειραιά, και αφού διαπληκτίστηκαν με σπουδαστές που περιφρουρούσαν τις κάλπες, κατάφεραν να σπάσουν τέσσερις κάλπες στο ΤΕΙ Αθήνας και δύο στο ΤΕΙ Πειραιά και να σκίσουν ψηφοδέλτια.
Πηγή

Και δώστου νέος γύρος για την προάσπιση της δημοκρατίας....


(Αχ, ανακούφιση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τι σε νοιάζει εσένα ρε παλικάρι μου πόσο θα βγάλει ο άλλος; Δερβέναγα στο κεφάλι μας θα σε βάλουμε; Η κλίμακα είναι 1-20. Αν όλοι έπαιρναν 15 και πάνω δεν θα υπήρχε λόγος να συγκρίνονται οι ικανότητες των μαθητών. Για σένα τα πάντα ενας βαθμός είναι; Λυπάμαι, αλλά την κοινωνία, στο στάδιο που βρίσκεται, ειναι το λιγότερο που την απασχολεί. Έλεος δηλαδή με τους δογματισμούς και το ψωνιστήρι. Έλεος!


κοίτα μπερδεύεις τα πράγματα...εγώ τουλάχιστον όταν μιλάω για μαθητή του 10 δεν περιορίζομαι στον αριθμό ή στον έλεγχο στο τέλος του τετραμήνου απλά προσπαθώ με σύντομο τρόπο να σκιαγραφήσω τους μπροστάρηδες μιας κατάληψης όπως τους βλέπω στα σχολεία της περιοχής μου, λειτουργικά "αναλφάβητους", πολλοί δεν μπορούν να σταυρώσουν μια σωστή πρόταση με υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο, το τσιγάρο έχει γίνει προέκταση του χεριού τους σε όλους τους χώρους ακόμα και μέσα στο δημόσιο χώρο του σχολείου!!! όπου απαγορεύεται ρητά το κάπνισμα και το μέλλον τους διαγράφεται ευοίωνο, στρατός για τα αγόρια (όταν καταφέρουν να πάρουν απολυτήριο) και μετά "ας είναι καλά ο γέρος μου που με ταίζει" , φυσικά μιλάω για την πλειοψηφία και για αυτά που βλέπω γύρω μου, ούτε θίγω υπολήψεις, ούτε σνομπάρω κανένα, άλλωστε κάνω παρέα και με παιδιά που δεν τα πολυκαταφέρνουν στα μαθήματα αλλά κατά τα άλλα συμπεριφέρονται άψογα, δλδ όλα τα παραπάνω δεν πάνε αν θες πακέτο με τη χαμηλή βαθμολογία αλλά αυτό είναι το σύνηθες φαινόμενο.
έχω ακούσει ότι "οι καλοί μαθητές είναι σνομπ και το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να κάθονται πάνω από ένα βιβλίο με τις ώρες" ώπα ρε παιδιά, εγώ αυτό το λέω ζήλεια προς τους καλούς μαθητές για τις αντοχές, το πείσμα, την όρεξη για μάθηση και το ανώτερο πνευματικό τους επίπεδο....μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μιχαλάκη, περιμένω citation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
κοίτα μπερδεύεις τα πράγματα...εγώ τουλάχιστον όταν μιλάω για μαθητή του 10 δεν περιορίζομαι στον αριθμό ή στον έλεγχο στο τέλος του τετραμήνου απλά προσπαθώ με σύντομο τρόπο να σκιαγραφήσω τους μπροστάρηδες μιας κατάληψης όπως τους βλέπω στα σχολεία της περιοχής μου, λειτουργικά "αναλφάβητους", πολλοί δεν μπορούν να σταυρώσουν μια σωστή πρόταση με υποκείμενο, ρήμα, αντικείμενο, το τσιγάρο έχει γίνει προέκταση του χεριού τους σε όλους τους χώρους ακόμα και μέσα στο δημόσιο χώρο του σχολείου!!! όπου απαγορεύεται ρητά το κάπνισμα και το μέλλον τους διαγράφεται ευοίωνο, στρατός για τα αγόρια (όταν καταφέρουν να πάρουν απολυτήριο) και μετά "ας είναι καλά ο γέρος μου που με ταίζει" , φυσικά μιλάω για την πλειοψηφία και για αυτά που βλέπω γύρω μου, ούτε θίγω υπολήψεις, ούτε σνομπάρω κανένα, άλλωστε κάνω παρέα και με παιδιά που δεν τα πολυκαταφέρνουν στα μαθήματα αλλά κατά τα άλλα συμπεριφέρονται άψογα, δλδ όλα τα παραπάνω δεν πάνε αν θες πακέτο με τη χαμηλή βαθμολογία αλλά αυτό είναι το σύνηθες φαινόμενο.
έχω ακούσει ότι "οι καλοί μαθητές είναι σνομπ και το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να κάθονται πάνω από ένα βιβλίο με τις ώρες" ώπα ρε παιδιά, εγώ αυτό το λέω ζήλεια προς τους καλούς μαθητές για τις αντοχές, το πείσμα, την όρεξη για μάθηση και το ανώτερο πνευματικό τους επίπεδο....μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!!!




Έτσι όπως διατυπώθηκε στην αρχή έθιγε ξεκάθαρα, με απολύτως βαθμολογικά κριτήρια, ορισμένη μερίδα μαθητών. Έτσι όπως το διετύπωσες τωρα δεν έχω λογο να διαφωνήσω, άλλωστε τα ίδια έχω διατυπώσει κι εγώ παλαιότερα και για το λόγο αυτο σε ορισμένες περιπτώσεις δεν συμφωνώ με την κατάληψη που τελικά πολλές φορές γίνεται...παραδοσιακά και όχι ουσιαστικά, αγωνιστικά.
Σχετικά με τους καλούς μαθητές που επίσης ανήκουν στην κατηγορία των "φυτών" (δηλαδή όχι όλους τους καλούς μαθητές) επέτρεψέ μου με τη σειρά μου να τονίσω πως ναι, είναι αρκετά ψωνάρες και μάλιστα κατά πλειοψηφία. Δεν θα κατηγορούσα ποτέ έναν ανθρωπο με αντοχές, πείσμα, όρεξη για μάθηση και ανώτερο πνευματικό επίπεδο. Μόνο που σε πάρα πολλές περιπτώσεις, στο δεδομένο σύστημα, η βαθμολογία ΔΕΝ είναι συνάρτηση όλων των παραπάνω. Εγώ θίγω απλώς μια κατάσταση που υπάρχει. Να...ζηλεύω τους καλούς μαθητές (δηλαδή όσους περιλαμβάνουν τα προαναφερθέντα προσόντα κι επίσης βαθμολογούνται πολύ καλά) δεν έχω ούτε ένα λόγο, διότι είμαι ένας εξ'αυτών από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
Το γεγονός, όμως, οτι πολλές φορές (αν όχι όλες) οι λεγόμενοι "καλοί" μαθητές υποστηρίζουν τις καταλήψεις με σκοπό πολύ απλά να πάνε φροντιστήριο, δεν το έθιξε ουδείς. Και όταν γίνεται μια ψηφοφορία με αποτέλεσμα 200 έναντι 130 υπέρ της καταλήψεως και δεδομένου οτι από τους 200 οι 50 τουλάχιστον είναι καλοί μαθητές που απλά ψηφίζουν "ναι" για να κάνουν το μαθηματάκι τους στο σπίτι, δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να ρίχνεις ακέραια την ευθύνη στο μαθητή του 10. Γνωρίζω κι απο την εμπειρία μου καταλήψεις που έγιναν επειδή στηρίχτηκαν από καλούς μαθητές για τους προηγούμενους λόγους και όχι από τη μερίδα των, χαμηλής επίδοσης, μαθητών, στους οποίους η κάστα μερικών ψωνισμένων "καλών" μαθητών (μαζί και οι γονείς τους που πάντα θεωρούν οτι γέννησαν το νέο Leonardo Da Vinci) έχει μάθει με περίσσια ευκολία εδώ και πολλά χρόνια να ρίχνει τις ευθύνες για κάθε τι στραβό που συμβαίνει στην Εκπαίδευση. Ας αναλογιστεί ο καθένας πως βάζει το χεράκι του για να γίνει ή όχι κατάληψη και μετά θα έχει το ηθικό δικαίωμα να αναζητήσει κι αλλότριες ευθύνες. Ας κάτσει στην κατάληψη ο κάθε λεγόμενος καλός μαθητής, ας ακούσει τα αιτήματα κι ας ανέβει στο βήμα να τ'αντικρούσει. Εκεί τιμάει το ανώτερο πνευματικό του επίπεδο. Στο κάτω-κάτω δεν έγινε και τίποτα αν δεν πάς μια μέρα φροντιστήριο.


ΥΓ: Το κάπνισμα απαγορεύεται μόνο μέσα στο σχολείο (κλειστούς χώρους) όπως και σε όλους τους άλλους δημόσιους κλειστούς χώρους. Στο προαύλιο επιτρέπεται κανονικότατα , δεν απαγορεύεται ποτέ "ρητά" και καμία πειθαρχική ποινή δεν μπορεί να επιβληθεί. Το κάπνισμα, εφ'οσον γίνεται σε ανοιχτό χώρο του σχολείου υπόκειται στην ελευθερία της έκφρασης, για την οποία μπορούν να γίνουν μόνο συστάσεις. Δεν υφίσταται ρητή απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εγώ τότε λέω να ανοίξω μαγαζί με πούρα στο κυλικείο να σου πω εγώ πωλήσεις, δηλαδή εσυ θες να βλέπεις τον κάθε @@ να καπνίζει επιδεικτικά στο σχολείο λες και δεν τρέχει τίποτα? Καταρχήν το τσιγάρο απευθύνεται σε άτομα 18+ όποτε από μόνο του αυτό που λες δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πώληση των τσιγάρων σε ανηλίκους δεν έχει απαγορευτεί. Δεύτερον, πολλοί μαθητές Γ' Λυκείου είναι ήδη 18 και τρίτον αν ο άλλος γουστάρει να καπνίζει σε μέρος που δεν απαγορεύεται ας το κάνει. Εμένα δε μου πέφτει κανένας λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μα καλα είμαστε σοβαροί? Κάπνισμα στο σχολείο? Α, και αν θυμάμαι καλά είναι δημόσιος χώρος (για τα δημόσια μονο), και νομίζω πως το κάπνισμα πρόκειται αν δεν έχει ήδη απαγορευτεί να απογορευτεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάπνισμα στο σχολείο, ναι. Αν ο άλλος θέλει να καπνίσει μπορεί να το κάνει φίλε μου. Δεν υπάρχει καμία ρητή απαγόρευση καπνίσματος στο σχολείο, πέρα από τη γενική απαγόρευση στους κλειστούς δημόσιους χώρους που θα ισχύσει σε λίγο καιρό και για τις επιχειρήσεις (ιδιωτικά σχολεία). Στο προαύλιο δεν υπάρχει τέτοια απαγόρευση όμως...Μιλάω πάντα για τα δημόσια σχολεία που είναι και το πρότυπο κανονισμού. Για τα ιδιωτικά δεν ξέρω, νομίζω εξαρτάται από την περίπτωση. Στο μαγαζάκι του ο καθένας μπορεί να εφαρμόσει ό,τι κανονισμό θέλει. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και νόμος του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top