[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Theoni

Νεοφερμένος

Η Θεώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μιχαλη ωραια τα λες, αλλα δεν νομιζω να τα καταλαβει ενας 13χρονος...
Εγω ειμαι κατα της καταληψης διοτι δεν υπαρχουν πραγματικα αιτηματα! Ιδιατερα στο δικο μου σχολειο την καταληψη την οργανωσαν 2-3 αναρχικοι με τη βοηθεια της ΚΝΕ και τους ακολουθησαν τα ζωα της πρωτης μονο και μονο για το χαβαλε, για να καπνισουν χορτο, για να πιουν και να τα σπασουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Theoni κάτι παρόμοιο έγινε και εδώ στο αθλητικό στην αρχή. (Στο κανονικό πάω εγώ , αλλά έχω ενημε΄ρωση για το αθλητικό.) Πιστευώ πως πραγματικά αιτήματα δεν υπάρχουν , όπως πολύ σωστά υπογραμμίσατε , και γίνεται απο ~10 ταραξίες για να το παίξουν μάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ότι δεν υπάρχουν αιτήματα πραγματικά είναι γεγονός. Δεν μπορούμε να κάνουμερ κατάληψη μόνο και μόνο για να το παίξουμε κάποιοι και να μιμηθούμε τους φοιτητές του Πολυτεχνίου. Αυτοί είχαν πραγματικά αιτήματα και κατάφεραν να μείνουν στην ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι όταν κάποιοι μιλούν για πλειοψηφίες και δημοκρατίες τη στιγμή που κρατούν την κατάληψη 5 άσχετα άτομα που δεν εκπροσωπούν κανέναν εκτός του εαυτού τους. Τουλάχιστον όταν ξέρω οτι η κατάληψη γίνεται υπό την ευθύνη του δεκαπενταμελούς ξέρω και ποιον θα κατηγορήσω ή θα τιμωρήσω με τη μαύρη ψηφο μου σε περίπτωση που δημιουργηθούν προβλήματα βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα από την κατάληψη. Τα μη θεσμοθετημένα όργανα όπως τα ποδηγετούμενα "Συντονιστικά" δείχνουν απλά το χαβαλέ και την επιφάνεια με τα οποία γίνεται η κατάληψη, ξεφτιλίζοντας ολοκληρωτικά το γνήσιο μαθητικό κίνημα. Όταν γίνεται κάτι σοβαρό οφείλει ο καθε πρωταγωνιστής να εχει ονοματεπώνυμο κι ευθύνες. Διαφορετικά είναι τζάμπα μάγκας. Υπό την κάλυψη της "συλλογικότητας" ο καθένας μπορεί να το παίζει αγωνιστής. Αν πιστεύει όμως στον αγώνα είναι υπεύθυνος με αυτοθυσία για όσα πιστεύει και για όσα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω θα πρεπει να σκεφτειτε πως μονο και μονο το οτι τα παιδια ΘΕΛΟΥΝ να χανουν μαθημα με οποιονδηποτε τροπο, τοσο πολυ, δειχνει ποσο σκατα ειναι το συστημα. Πιστευω ειναι μια ενδιαφερουσα οπτικη γωνια αυτη...
Ακομα και οτι τα παιδια κανουν καταληψεις για να το παιξουν καποιοι και να μιμηθουν τους φοιτητες του πολυτεχνειου δειχνει το επιπεδο της παιδειας πισω απο αυτο, για το οποιο προφανως δεν ευθυνονται τα ιδια τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το επιχείρημα αυτό το άκουσα πρώτη φορά από υποστηρικτές της ψευδοκατάληψης που έγινε στο σχολείο μου. Φυσικά δεν ισχύει διότι ακόμη και στη Φινλανδία αν πας και πεις στα παιδιά "ελάτε να την αράξουμε καμια βδομάδα" δεν θα αρνηθούν. Τα παιδιά είναι παιδιά παντού και έχουν ροπή προς την τεμπελιά ανεξαρτήτως συστήματος. Για τα χάλια της παιδείας πάντως ευθύνονται οι πάντες, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών. Είναι πολλοί αυτοί που δήθεν παλεύουν για την Παιδεία, αλλά μέσα στην τάξη δεν δείχνουν καμία προθυμία να βοηθησουν τον καθηγητή να κάνει τη δουλειά του. Γι'αυτο δηλαδή δεν ευθύνεται κανένας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το επιχείρημα αυτό το άκουσα πρώτη φορά από υποστηρικτές της ψευδοκατάληψης που έγινε στο σχολείο μου. Φυσικά δεν ισχύει διότι ακόμη και στη Φινλανδία αν πας και πεις στα παιδιά "ελάτε να την αράξουμε καμια βδομάδα" δεν θα αρνηθούν. Τα παιδιά είναι παιδιά παντού και έχουν ροπή προς την τεμπελιά ανεξαρτήτως συστήματος. Για τα χάλια της παιδείας πάντως ευθύνονται οι πάντες, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών. Είναι πολλοί αυτοί που δήθεν παλεύουν για την Παιδεία, αλλά μέσα στην τάξη δεν δείχνουν καμία προθυμία να βοηθησουν τον καθηγητή να κάνει τη δουλειά του. Γι'αυτο δηλαδή δεν ευθύνεται κανένας;


Εννοειται πως τα παιδια εχουν τετοια ροπη, αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το παραδειγμα που εφερες, δε λεω οτι δε θα το ηθελαν, αλλα πιθανως τουλαχιστον θα παραξενευονταν.


Για τα χάλια της παιδείας πάντως ευθύνονται οι πάντες, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών. Είναι πολλοί αυτοί που δήθεν παλεύουν για την Παιδεία, αλλά μέσα στην τάξη δεν δείχνουν καμία προθυμία να βοηθησουν τον καθηγητή να κάνει τη δουλειά του. Γι'αυτο δηλαδή δεν ευθύνεται κανένας;

Αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος τοτε φυσικα φταιει η παιδεια που εχει παρει ο καθενας. Ο σεβασμος κερδιζεται βεβαια, οποτε δεν ξερουμε ποια πλευρα ευθυνεται, γιατι ναι καποιοι καθηγητες ουτε να τους φτυσεις δεν ειναι, εχουμε εναν που το παιζει πολυ φιλελευθερος και δημοκρατικος ενω ειναι απιστευτα αυταρχικος απεναντι μας και προφανως του ανταποδιδουμε το σεβασμο που μας δειχνει. Αν και πιστευω υπαρχουν χειροτεροι.
Προσωπικα τους καθηγητες τους σεβομαι παρα πολυ και ποτε δε μου αρεσε να εμποδιζεται το μαθημα απο τους μαθητες, χωρις λογο, οταν ομως συμβαινουν πραγματα σαν το παραπανω δε μπορω να δειχνω τον ιδιο σεβασμο και τοτε δεν ευθυνομαι εγω! (και καθε ο μαθητης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το επιχείρημα αυτό το άκουσα πρώτη φορά από υποστηρικτές της ψευδοκατάληψης που έγινε στο σχολείο μου. Φυσικά δεν ισχύει διότι ακόμη και στη Φινλανδία αν πας και πεις στα παιδιά "ελάτε να την αράξουμε καμια βδομάδα" δεν θα αρνηθούν. Τα παιδιά είναι παιδιά παντού και έχουν ροπή προς την τεμπελιά ανεξαρτήτως συστήματος. Για τα χάλια της παιδείας πάντως ευθύνονται οι πάντες, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών. Είναι πολλοί αυτοί που δήθεν παλεύουν για την Παιδεία, αλλά μέσα στην τάξη δεν δείχνουν καμία προθυμία να βοηθησουν τον καθηγητή να κάνει τη δουλειά του. Γι'αυτο δηλαδή δεν ευθύνεται κανένας;

Ε , δεν έχουν όλα τα παιδιά αυτή τη ροπή. Τουλάχιστον δεν θέλουν τις καταλήψεις για να την αράξουν . Ένας φίλος μου , που τώρα είναι ΕΜΠ στις καταλήψεις δεν πατούσε σχολείο και καθόταν να δια΄βασει για Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοειται πως τα παιδια εχουν τετοια ροπη, αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το παραδειγμα που εφερες, δε λεω οτι δε θα το ηθελαν, αλλα πιθανως τουλαχιστον θα παραξενευονταν.




Αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος τοτε φυσικα φταιει η παιδεια που εχει παρει ο καθενας. Ο σεβασμος κερδιζεται βεβαια, οποτε δεν ξερουμε ποια πλευρα ευθυνεται, γιατι ναι καποιοι καθηγητες ουτε να τους φτυσεις δεν ειναι, εχουμε εναν που το παιζει πολυ φιλελευθερος και δημοκρατικος ενω ειναι απιστευτα αυταρχικος απεναντι μας και προφανως του ανταποδιδουμε το σεβασμο που μας δειχνει. Αν και πιστευω υπαρχουν χειροτεροι.
Προσωπικα τους καθηγητες τους σεβομαι παρα πολυ και ποτε δε μου αρεσε να εμποδιζεται το μαθημα απο τους μαθητες, χωρις λογο, οταν ομως συμβαινουν πραγματα σαν το παραπανω δε μπορω να δειχνω τον ιδιο σεβασμο και τοτε δεν ευθυνομαι εγω! (και καθε ο μαθητης)


Κοίτα, φυσικά δε φταίνε πάντοτε όλοι, αλλά κατα περίσταση. Απλώς γενικά έχω την πεποίθηση οτι σε μία κατάσταση φταίνε όλοι. Βέβαια εντάξει, δεν διαφωνώ οτι εμείς φταίμε ίσως το λιγότερο, πάντως έχουμε μερίδιο ευθύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Υπερ όταν υπάρχει σοβαρός λόγος. Σε ένα σχολείο,πχ, κάνανε κατάληψη γιατί έσταζε νερό από τη σκεπή και γινόντουσαν τα παιδιά μούσκεμα ενώ σε ένα άλλο διότι η τυρόπιτα του κυλικίου ήταν στρόγγυλη και δεν ήξεραν από που να αρχίσουν να την τρώνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κατάληψη για κανένα λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μετά από 20 σελίδες συζήτησης, νομίζω οτι είναι άστοχη η παρεμβολή σου και βασικά το περιεχόμενο αυτής.

Φιλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τη γνωμη του ειπε το παιδι τωρα γραφτηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υποτίθεται οτι διαβάζουμε τι έχει ειπωθεί...Κάτι τόσο απλοικό δε νομιζω οτι έχει ρόλο μετά από μια τόσο μεγάλη συζήτηση, πέρα από την πραγματικότητα οτι εκφράζει την προσωπική του και μόνο άποψη. Φυσικά δεν είναι έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι πολύ ρεαλιστικό να κάτσει να διαβάσει 10 σελίδες.
Και νομικά δεν νομίζω να υφίσταται το δικαίωμα της κατάληψης, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υφίσταται το δικαίωμα του μαθητικού αγώνα που μπορεί να περιλαμβάνει και την κατάληψη χώρων. Απο κει και πέρα δε μπορεί να μιλάει τόσο γενικά, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις των περιπτώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υφίσταται το δικαίωμα του μαθητικού αγώνα που μπορεί να περιλαμβάνει και την κατάληψη χώρων.
Αναφέρεται ρητά ο όρος "κατάληψη"; Γιατί αν λέει αόριστα για μαθητικό αγώνα ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει και νομιμοποιούνται τα πάντα.
Απο κει και πέρα δε μπορεί να μιλάει τόσο γενικά, γιατί υπάρχουν περιπτώσεις των περιπτώσεων.
Δεν διαφωνώ με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορεί να περιλαμβάνει κάθε μέσο, κατα περίπτωση. Νομιμοποίηση της κατάληψης, στη σύγχρονη ελληνική Ιστορία, σε συγκεκριμένη περίπτωση, υπήρξε, ως γνωστόν, στην τριήμερη κατάληψη του Πολυτεχνείου.
Άλλωστε το ίδιο το Σύνταγμα νομιμοποιεί τα πάντα, ακόμη και την πολιτική δολοφονία στην περίπτωση που κάποιος επιχειρεί να το καταλύσει. Τηρουμένων των αναλογιών, ο μαθητικός αγώνας, κατα περίπτωση, μπορεί να ερμηνευθεί με πολλούς τρόπους. Ένας εξ'αυτών μπορεί να είναι και η κατάληψη με συγκεκριμένο στόχο και αιτήματα και φυσικά την υποστήριξη της ευρύτερης κοινωνίας.
Δεν είπα οτι συμφωνώ με την κατάληψη, τουλάχιστον όπως γίνεται, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ μηδενισμούς και γενικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μάλιστα.
Βέβαια οι λόγοι για τους οποίους γίνονται σήμερα καταλήψεις δεν μπορούν να συγκριθούν με το λόγο για τον οποίο έγινε η κατάληψη του πολυτεχνείου τότε. Την έχουν δει όλοι αγωνιστές και συγκρίνουν τις τωρινές κινητοποιήσεις με αυτές του πολυτεχνείου και του Μαή του '68, αλλά έχουν παράλληλα και την αντίληψη (απαίτηση βασικά) οτι μπορεί να γίνει αγώνας χωρίς θυσίες (χάσιμο εξαμήνων και εξεταστικών στην περίπτωσή μας, χάσιμο ζωών τότε). Αστείο μου φαίνεται.
Γίνεται κατάχρηση του "δικαιώματος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είπαμε, τηρουμένων των αναλογιών και κατα περίσταση. Και φυσικά πάντα με την προυπόθεση να έχεις μαζί σου την κοινωνία. Ακριβώς για τους λόγους που παραθέτεις είμαι κι εγώ αντίθετος, συγκεκριμένα, με το χάλι της χρονιάς που τελειώνει. Δεν συμφωνώ με τις καταλήψεις που επιχειρήθηκαν να γίνουν και νομίζω το έχω ξεκαθαρίσει.
Δε μπορείς, όμως, να μηδενίζεις έναν ολόκληρο τρόπο αγώνα επειδή συμβαίνει, στη στενή, μικρή σου πραγματικότητα, να καταχράζεται κατά καιρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top