Μαθηματικό Κρήτης

georgia.sar

Νεοφερμένος

Η georgia.sar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκεφτομαι να δηλωσω μαθηματικο κρητης...αλλα παντου ακουω οτι σαν σχολη ειναι παρα πολυ δυσκολη και αρκετοι δεν την τελειωνουν..:/: ξερει κανεις τι παιζει,και αν ειναι τοσο δυσκολη η σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
είναι δυσκολη αλλα αυτο δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει.Με θεληση ολα γινονται.Εχε υποψην σου πως οι θετικες σχολες της Κρητης ειναι πολυ δυνατα χαρτιά.Επισης κατασκευατηκε το νεο κτηριο του μαθηματικού,παραδιδεται αυτη τη σεζον απο οσο ξέρω.Ειναι πολυ μεγάλο κι εντυπωσιακό,αν ερθεις θα δεις.Απεναντι απο εμας ειναι το καινουριο κτηριο των υπολογιστων(επισης δεν παραδοθηκε),κι απο πισω του το μαθηματικο για το οποιο σου μιλαω.Απο οσο ξερω εχει και το μεγαλυτερο αμφιθεατρο στην Κρήτη.Εκει θα μεταφερθει το μαθηματικο που μεχρι σημερα ειναι στην Κνωσσο.Θα δεις πως θα σου αρεσει πολυ και το κλιμα εδω.Απο ο,τι σου ειπα ομως απο εσενα εξαρταται.Ολες αυτες οι σχολες ειναι δυσκολες αλλα τι προτιμας?Να δυσκολευτεις περισσοτερο αυτα τα χρονια ή ολη την υπολοιπη σου ζωη.Δωσε τα ολα και μην κανει συμβιβασμους,ΜΝα απαιτεις το καλυτερο πρωτα απο σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achileas7

Νεοφερμένος

Ο Achileas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επειδή και εγώ εκει θέλω να περάσω εχω ακούσει οτι τουλάχιστον η μισή δεν τελειώνουν γιατί τυς φένονται πολύ δύσκολα. Ακόμα μια συμβουλή να μην σκέφτεσε ετσι και να πας. Α και να μην πας για κανέναν λόγο μαθηματικό Σάμο!!! Μου εχουν πει πως είναι ακόμα ποιο δύσκολο απο αυτό της Κρήτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Επειδή και εγώ εκει θέλω να περάσω εχω ακούσει οτι τουλάχιστον η μισή δεν τελειώνουν γιατί τυς φένονται πολύ δύσκολα. Ακόμα μια συμβουλή να μην σκέφτεσε ετσι και να πας. Α και να μην πας για κανέναν λόγο μαθηματικό Σάμο!!! Μου εχουν πει πως είναι ακόμα ποιο δύσκολο απο αυτό της Κρήτης

Το πιο εύκολο μήπως εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το πιο εύκολο μήπως εννοείς?

ναι καλα...:P κι εγώ Σαμο παλουκι εχω ακουσει αλλα ενταξει.Καθε σοβατη σχολη εχει τις δυσκολιες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Της Σάμου είναι το πιο εύκολο !

Ιωάννινα , Πάτρα εκεί είναι τα δυσκολότερα τμήματα μαθηματικών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cauchy

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τελείωσα το μαθηματικό στη Σάμο. Αν μπορούσα να επιλέξω τμήμα τώρα, θα διάλεγα αυτό της Κρήτης, γιατί είναι το μόνο τμήμα που έχει τέτοια ελευθερία στη διαμόρφωση του προγράμματος σπουδών. Το πρόβλημα με το μαθηματικό στη Σάμο είναι ότι είναι μικρό τμήμα. Δεν έρχονται φοιτητές με αποτέλεσμα να μην έρχονται καθηγητές.
Σε καμία περίπτωση το πτυχίο μαθηματικών από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου δεν σε κάνει υποδεέστερο επιστήμονα, και άσε τους άλλους να λένε. Όσο για την δυσκολία είναι η αλήθεια ότι στη Σάμο μπορείς σχετικά πιο εύκολα να τελειώσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα λόγω του αριθμού των μαθημάτων, δεν σου χαρίζουν όμως το πτυχίο και ούτε το παίρνεις τραγουδώντας και παίζοντας στην παιδική χαρά...

Αν θέλεις να σπουδάσεις μαθηματικά θα πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο και να αγαπάς το αντικείμενο. Αλλιώς σε όποιο τμήμα και να πας θα δυσκολευτείς.
Καλή επιτυχία σε ότι και αν διαλέξεις! Εύχομαι να κάνεις την σωστή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GregDrama93

Νεοφερμένος

Ο GregDrama93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έδωσα και εγώ πανελλαδικές φέτος κ έβγαλα 15546 και 16420 μόρια σε δεύτερο και πέμπτο.Θέλω να περάσω μαθηματικό και μάλλον περνάω Κρήτη. Ήθελα να ρωτήσω τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών (βασικό) καθώς και τα μαθήματα επιλογής που μπορεί να επιλέξει κάθε υποψήφιος.

Επίσης, αν ξέρετε τίποτα για την ανακοίνωση των βάσεων, πείτε το μου..Η υφυπουργός δήλωσε πως θα ανακοινωθούν μέχρι τέλος Ιουλίου αλλά σήμερα άκουσα στην τηλεόραση ότι θα βγουν τέλη Αυγούστου. Αν γνωρίζετε το οτιδήποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τσέκαρε https://www.math.uoc.gr:1080/
Αυτά τα λένε στον οδηγό σπουδών, συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas.rr

Νεοφερμένος

Ο kostas.rr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεία σας, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο Μαθηματικό Ηρακλείου. Εργάζομαι και κατοικώ όμως Χανιά.. Υπάρχουν μαθήματα υποχρεωτικής παρακολούθησεις ή εργαστήρια;Είναι ρεαλιστικό να ελπίζω ότι θα μπορέσω να το τελειώσω; Με δεδομένα την επίσκεψή μου τουλάχιστον δύο φορες το μήνα στο τμήμα και την παρουσία μου σε όλες στις εξεταστικές; Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης το τμήματος (Δεκέμβριος 2011):
https://www.adip.gr/eks/ReportCreteFinal.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Καλημέρα παίδες,χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το αν το τμήμα Μαθηματικών και το τμήμα εφαρμοσμένων Μαθηματικών του πανεπιστημίου Κρήτης είναι πλεον κοινά?Ρωτάω γιατί το μηχανογραφικό δελτίο έχουν διαφορετικούς κωδικούς ενώ το επίσημο site του πανεπιστημίου λέει οτι ενώθηκαν.
Μήπως των εφαρμοσμένων μαθηματικών αποτελεί κατεύθυνση του μαθηματικού?
Η βοήθεια σας θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη μιας και θέλω να συμπληρώσω οσο το δυνατόν συντομότερα το μηχανογραφικό μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ειναι ενα τμημα πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ειναι ενα τμημα πλεον

Και εμείς πιο δηλώνουμε ; Ή το ίδιο κάνει όποιο και να δηλώσουμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Και εμείς πιο δηλώνουμε ; Ή το ίδιο κάνει όποιο και να δηλώσουμε ;
Ναι κι εγώ αυτό δεν ξέρω....
Γιώργο αν μπορείς να βοηθήσεις σε αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γιώργο είσαι σίγουρος?

Είχα πάει να γραφτεί μια φίλη μου και θυμάμαι τα καμάρια της δαπ μας λέγανε ότι οι εγγραφές στο μαθηματικό γίνονται στην τάδε αίθουσα και οι εγγραφές στο τεμ σε μια άλλη. Νομίζω δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία συγχώνευσης... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μάλλον θα αναμορφωθεί το πρόγραμμα σπουδών λόγω της συνένωσης. Εσάς αυτό δεν σας ενδιαφέρει διότι δεν είναι στο χέρι σας. Θα σπουδάσετε ότι σας πουν και ότι μαθήματα σας πουν να επιλέξετε με τροποποίηση εσωτερικών κανονισμών. Σημασία έχει ότι ο βασικός πυρήνας είναι ότι θα μάθετε Μαθηματικά (αυτό πρέπει να σας ενδιαφέρει κυρίως). Από εκεί και πέρα σίγουρα το....Εφαρμοσμένο κομμάτι, για να μην χάσουν τη δουλειά τους οι συγκεκριμένοι καθηγητές προερχόμενοι από το άλλο Τμήμα, ή θα απορροφηθούν στο ενιαίο Τμήμα (που προϋπάρχει) ή θα απασχοληθούν σε άλλα Τμήματα ή θα πάνε στο ΙΤΕ. Αν κάποιοι απορροφηθούν στο Τμήμα, σίγουρα θα υπάρξει ροή μαθημάτων πάνω σε Εφαρμοσμένα Μαθηματικά. Όμως σε κάθε περίπτωση σε προπτυχιακό επίπεδο ας αναβαθμίσουν το μαθηματικό κομμάτι διότι δεν έχω ακούσει καλά σχόλια. Στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά Κρήτης έκαναν πολλά και ετερόκλητα μαθήματα ...μέχρι και Μακρο-Οικονομία ή εισαγωγική Βιολογία επέλεγαν. Καλό από τη μια διότι ο πτυχιούχος είχε μια σφαιρική εικόνα σε πολλές θετικές επιστήμες. Όμως η ουσία είχε χαθεί. Αρκετοί απόφοιτοι δυσκολεύονταν πολύ σε μεταπτυχιακές σπουδές πάνω στα (Εφαρμοσμένα ή Καθαρά, το ίδιο είναι) Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Άρα Νίκο προτείνεις το καθαρό Μαθηματικό?
μέχρι και Μακρο-Οικονομία ή εισαγωγική Βιολογία επέλεγαν.
Εντάξει Μικρο και Μακρο διδάσκονται και σε άλλα τμήματα μαθηματικών απ'οσο έχω δει,για την βιολογία που λες μάλλον είναι μάθημα μαθηματικής βιολογίας,και όντως πρέπει να διδάσκεται μόνο στην Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Με βαση το site αποτελουν ενα τμημα https://euler.math.uoc.gr/~dept/wp/?page_id=2 .
Υπαρχουν τα sites των μαθηματικων και εφαρμοσμενων μαθηματικων στα οποια υπαρχουν τα mails επικοινωνιας. Αν μπορω να βοηθησω πειτε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βιολογία κάνουν μαθήματα επιλογής από το βιολογικό και τα προτιμάνε επειδή συγκριτικά με απειροστικούς λογισμούς που κάνουν κανονικά τα επιλογής του βιολογικού είναι εύκολη και ευχάριστη αλλαγή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top