Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οπότε 500χ12 ΘΕ = 6000€, υπάρχει εξτρά κόστος, δλδ ποια είναι τα επιπλέον έξοδα; Βιβλία; Dvd; Ιδιαίτερα που θα χρειαστώ; Ταξίδια στην Πάτρα κτλ; Όλα αυτά; 10.000 θα φτάσουνε; εννοώ σε βάθος 4 ετών..

Τα βιβλία δεν αποτελούν extra κόστος.Περιλαμβάνονται στα 500 €.Εξτρα θα αποτελούν τα ταξίδια για τις εξετάσεις εαν μένεις εκτός της πόλης διεξαγωγής δηλαδή .

Επίσης απ'οτι διάβασα στο site λέει πως Οι Εργαστηριακές Θεματικές Ενότητες (ΕΘΕ) Εργαστήρια Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας, διάρκειας δύο εργαστηριακών κύκλων η κάθε μία, είναι υποχρεωτικές και διεξάγονται αποκλειστικά στην Πάτρα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα βιβλία δεν αποτελούν extra κόστος.Περιλαμβάνονται στα 500 €.Εξτρα θα αποτελούν τα ταξίδια για τις εξετάσεις εαν μένεις εκτός της πόλης διεξαγωγής δηλαδή .

Επίσης απ'οτι διάβασα στο site λέει πως Οι Εργαστηριακές Θεματικές Ενότητες (ΕΘΕ) Εργαστήρια Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας, διάρκειας δύο εργαστηριακών κύκλων η κάθε μία, είναι υποχρεωτικές και διεξάγονται αποκλειστικά στην Πάτρα.
Πιστευω θα χρειαστουν κ ιδιαίτερα από μαθηματικό, φυσικό κ χημικό και μετέπειτα βιολόγο, ως ενισχυτική διδασκαλία, όλα αυτά είναι εξτρά κόστος, αλλά και σε δημόσιο πανεπιστήμιο πάλι χρειάζονται ιδιαίτερα νομίζω. Το θέμα είναι αν έχουν όρο τα Αγγλικά όταν γίνεται η κλήρωση δεν θα με πάρουν αν τυχόν δηλώσω. Πάντως αγγλικά θα ξεκινήσω φέτος αυτό είναι σίγουρο, κι αν δεν ξεπεράσω το πρόβλημα της μέσης το βλέπω χλωμό να γραφτώ σε φροντιστήριο να προετοιμαστώ για πανελλήνιες, οπότε δεν αποκλείω για του χρόνου το ΕΑΠ. Γενικά τίποτα δεν αποκλείω αρκεί να έχει να κάνει με Θετικές Επιστήμες, τα άλλα απορρίπτω(πχ Οικονομικό κτλ).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πιστευω θα χρειαστουν κ ιδιαίτερα από μαθηματικό, φυσικό κ χημικό και μετέπειτα βιολόγο, ως ενισχυτική διδασκαλία, όλα αυτά είναι εξτρά κόστος, αλλά και σε δημόσιο πανεπιστήμιο πάλι χρειάζονται ιδιαίτερα νομίζω. Το θέμα είναι αν έχουν όρο τα Αγγλικά όταν γίνεται η κλήρωση δεν θα με πάρουν αν τυχόν δηλώσω. Πάντως αγγλικά θα ξεκινήσω φέτος αυτό είναι σίγουρο, κι αν δεν ξεπεράσω το πρόβλημα της μέσης το βλέπω χλωμό να γραφτώ σε φροντιστήριο να προετοιμαστώ για πανελλήνιες, οπότε δεν αποκλείω για του χρόνου το ΕΑΠ. Γενικά τίποτα δεν αποκλείω αρκεί να έχει να κάνει με Θετικές Επιστήμες, τα άλλα απορρίπτω(πχ Οικονομικό κτλ).


Και το ΕΑΠ Δημόσιο Πανεπιστήμιο είναι. https://www.eap.gr/el/to-eap/istoria/apostoli

Θές να πείς και σε συμβατικό πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα με τα συμβατικά πανεπιστήμια είναι πως θα πρέπει να παρακολουθείς καθημερινά νομίζω ενώ στο ΕΑΠ γίνονται μαθήματα μόνο τα Σαββατοκύριακα,ακόμα και εξ αποστάσεως και μάλιστα όχι όλο τον χρόνο.Το διδακτικό υλικό είναι προσαρμοσμένο ώστε να διευκολύνει την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πτυχίο που δίνει στις Φυσικές Επιστήμες είναι κάπως γενικό, δλδ παίρνεις γενικές γνώσεις σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Βιοχημεία, Γενετική κτλ γίνεσαι ''γνώστης'' αυτών των επιστημών χωρίς να εξειδικεύεσαι σε κάτι συγκεκριμένα, να είσαι δλδ 100% φυσικός, είσαι 15-20% η εκάστοτε ειδικότητα, κάτι σαν Πανεπιστήμων ένα πράγμα... περισσότερο χομπίστικο χαρτί το βλέπω αυτό για κάποιον που αντί να ξοδεύει λεφτά σε ταξίδια θα πεί, εγώ θα σπουδάσω ''φυσικές επιστήμες'' και θα κάνω απ'όλα για να έχω γενικές γνώσεις κτλ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το πτυχίο που δίνει στις Φυσικές Επιστήμες είναι κάπως γενικό, δλδ παίρνεις γενικές γνώσεις σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Βιοχημεία, Γενετική κτλ γίνεσαι ''γνώστης'' αυτών των επιστημών χωρίς να εξειδικεύεσαι σε κάτι συγκεκριμένα, να είσαι δλδ 100% φυσικός, είσαι 15-20% η εκάστοτε ειδικότητα, κάτι σαν Πανεπιστήμων ένα πράγμα... περισσότερο χομπίστικο χαρτί το βλέπω αυτό για κάποιον που αντί να ξοδεύει λεφτά σε ταξίδια θα πεί, εγώ θα σπουδάσω ''φυσικές επιστήμες'' και θα κάνω απ'όλα για να έχω γενικές γνώσεις κτλ

Σκοπός του προγράμματος σπουδών είναι να καλύψει κατά ενιαίο τρόπο το χώρο των φυσικών επιστημών, δηλαδή τις βασικές γνωστικές περιοχές από τις επιστήμες της Φυσικής, της Xημείας και της Bιολογίας, προβάλλοντας την ενότητα των επιστημών αυτών και αναδεικνύοντας σημαντικές διεπιστημονικές περιοχές τους. Το πρόγραμμα στοχεύει, επίσης, στην κατανόηση αρχών, εννοιών, θεωριών αλλά και των κυριότερων εφαρμογών, καθώς και την ανάπτυξη της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων.


Επίσης να προσθέσω πως οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου προγράμματος Σπουδών έχουν το δικαίωμα να συμμετέχουν στις διαδικασίες για την πλήρωση θέσεων εκπαιδευτικών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση καθώς εντάσσονται στο εκπαιδευτικό κλάδο ΠΕ04 Φυσικών Επιστημών.

Το Πρόγραμμα Σπουδών «Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες» παρέχει πιστοποίηση διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας στους αποφοίτους του καθώς προσφέρει στη διάρθρωσή του τη Θ.Ε. ΕΚΠ63 «Διδακτική των Φυσικών Επιστημών».

Τέλος, οι απόφοιτοι του Προγράμματος Σπουδών «Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες» μπορούν να απασχοληθούν μεταξύ άλλων στην ιδιωτική εκπαίδευση, σε φροντιστήρια και σε εμπορικές επιχειρήσεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πλάκα εδώ είναι η εξής... ο 1ος χρόνος έχει πχ 3 ΘΕ, δλδ 3 μαθήματα, τα εξής:
ΦΥΕ10 Γενικά Μαθηματικά Ι
ΦΥΕ12 Γενική και Ανόργανη Χημεία
ΦΥΕ 14 Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες

2ο έτος
ΦΥΕ20 Γενικά Μαθηματικά ΙΙ
ΦΥΕ 22 Φυσικοχημεία
ΦΥΕ 24 Κλασική Φυσική Ι
ΕΘΕΦΙ Εργαστηριακή ΘΕ Εργαστήριο Φυσικής Ι
ΕΘΕΧΙ Εργαστηριακή ΘΕ Εργαστήριο Χημείας Ι

δλδ βλέπουμε πως η ΘΕ είναι 1 μάθημα=500€/μάθημα... το έτος δίνεις έως 3 ΘΕ=1500€, δλδ 3 μαθήματα/έτος, όταν οι δημόσιες σχολές έχουν 9-14 μαθήματα/έτος έτσι; Σίγουρα το επίπεδο γνώσεων δεν είναι το ίδιο, εκτός κι αν λέμε Γενικά Μαθηματικά και τα'χει όλα μέσα 1500 σελίδες βιβλίο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι 12 ΘΕ που λέει, είναι 12 μαθήματα σε 4 έτη, όταν για να βγάλεις το Μαθηματικό δίνεις 38-39 μαθήματα, εκτός όπως έγραψα λέμε πχ Γενικά Μαθηματικά και είναι τόμος ολόκληρος ή Κλασσική Φυσική και είναι 999 σελίδες(ή 1000 παρά 1)!!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η πλάκα εδώ είναι η εξής... ο 1ος χρόνος έχει πχ 3 ΘΕ, δλδ 3 μαθήματα, τα εξής:
ΦΥΕ10 Γενικά Μαθηματικά Ι
ΦΥΕ12 Γενική και Ανόργανη Χημεία
ΦΥΕ 14 Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες

2ο έτος
ΦΥΕ20 Γενικά Μαθηματικά ΙΙ
ΦΥΕ 22 Φυσικοχημεία
ΦΥΕ 24 Κλασική Φυσική Ι
ΕΘΕΦΙ Εργαστηριακή ΘΕ Εργαστήριο Φυσικής Ι
ΕΘΕΧΙ Εργαστηριακή ΘΕ Εργαστήριο Χημείας Ι

δλδ βλέπουμε πως η ΘΕ είναι 1 μάθημα=500€/μάθημα... το έτος δίνεις έως 3 ΘΕ=1500€, δλδ 3 μαθήματα/έτος, όταν οι δημόσιες σχολές έχουν 9-14 μαθήματα/έτος έτσι; Σίγουρα το επίπεδο γνώσεων δεν είναι το ίδιο, εκτός κι αν λέμε Γενικά Μαθηματικά και τα'χει όλα μέσα 1500 σελίδες βιβλίο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι 12 ΘΕ που λέει, είναι 12 μαθήματα σε 4 έτη, όταν για να βγάλεις το Μαθηματικό δίνεις 38-39 μαθήματα, εκτός όπως έγραψα λέμε πχ Γενικά Μαθηματικά και είναι τόμος ολόκληρος ή Κλασσική Φυσική και είναι 999 σελίδες(ή 1000 παρά 1)!!!


1 ΘΕ αντιστοιχεί σε ύλη 3 εξαμηνιαίων μαθημάτων συμβατικού πανεπιστημίου.Επομένως 12 ΘΕ αντιστοιχούν σε 12 χ 3 - 36 εξαμηνιαία μαθήματα.

Τα Γενικά Μαθηματικά αποτελούνται από τρία βιβλία.
1. Λογισμός μιας Μεταβλητής
2. Λογισμός πολλών Μεταβλητών
3. Εισαγωγικά Μαθηματικά

Δές και εδώ https://www.eap.gr/el/ekpaideutiko-uliko/98-training-material/1180-bdbe295248b417a85a6409737ac1df37 να πάρεις μια ιδέα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1 ΘΕ αντιστοιχεί σε ύλη 3 εξαμηνιαίων μαθημάτων συμβατικού πανεπιστημίου.Επομένως 12 ΘΕ αντιστοιχούν σε 12 χ 3 - 36 εξαμηνιαία μαθήματα.
Τότε καλά το είπα, ότι το κάθε μάθημα είναι τόμος ολόκληρος.
Κοίτα άρχισε να με ενδιαφέρει, αλλά θέλω να το δώ άλλη στιγμή πιο ήρεμα και χαλαρά και θα επικοινωνήσω με το ΕΑΠ να δώ τι παίζει κτλ, άλλωστε το πτυχίο Μαθηματικών που έχω βάλει στόχο περισσότερο χομπίστικα το θέλω, η εργασία μου είναι άλλη(sales & marketing και διαφήμιση), απλά θέλω πάρα πολύ να ασχοληθώ με θετικές/φυσικές επιστήμες... Καλή ιδέα το ΕΑΠ. Θα το έχω στα υπόψην..
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τότε καλά το είπα, ότι το κάθε μάθημα είναι τόμος ολόκληρος.
Κοίτα άρχισε να με ενδιαφέρει, αλλά θέλω να το δώ άλλη στιγμή πιο ήρεμα και χαλαρά και θα επικοινωνήσω με το ΕΑΠ να δώ τι παίζει κτλ, άλλωστε το πτυχίο Μαθηματικών που έχω βάλει στόχο περισσότερο χομπίστικα το θέλω, η εργασία μου είναι άλλη(sales & marketing και διαφήμιση), απλά θέλω πάρα πολύ να ασχοληθώ με θετικές/φυσικές επιστήμες... Καλή ιδέα το ΕΑΠ. Θα το έχω στα υπόψην..

Το κάθε μάθημα είναι τρείς τόμοι τουλάχιστον.Τσέκαρε εάν θέλεις και το link να δεις τι περιέχει ο κάθε τόμος.

Δεν θα έχεις θέμα να κληρωθείς πιστεύω εφόσον δηλώσεις συμμετοχή γιατί τα τελευταία χρόνια δηλώνουν λίγοι συμμετοχή σε σχέση με παλιότερα.

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΦΥΕ 10 - Γενικά Μαθηματικά Ι
Τόμος Α΄: Λογισμός μίας Μεταβλητής, ΕΑΠ, Πάτρα 1999.
Τόμος Β΄: Λογισμός πολλών Μεταβλητών, ΕΑΠ, Πάτρα
Τόμος ΦΥΕ 14/Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

ΦΥΕ 12 - Γενική και Ανόργανη Χημεία
Τόμος Α΄: Ατομική Δομή, Περιοδικό Σύστημα, Ιδιότητες Ατόμων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Β΄: Χημικός Δεσμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Γ΄: Χημεία Υδατικών Διαλυμάτων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Δ΄: Τα Αντιπροσωπευτικά Στοιχεία και οι Ενώσεις τους, ΕΑΠ, Πάτρα, 2008
Τόμος Ε΄: Στοιχεία Μεταπτώσεως και Ενώσεις Εντάξεως, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

ΦΥΕ 14 - Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες
Τόμος Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.
Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Α΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Β΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Γ΄: Εισαγωγική Φυσική: Ηλεκτρομαγνητισμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.
Τόμος Δ: Ταλάντωση και αρμονική κίνηση. Εισαγωγή στη μηχανική ρευστών, ΕΑΠ, Πάτρα 2008

Αυτό είναι το 1ο έτος σπουδών με τις ΘΕ, μιλάμε για 13 μαθήματα, δλδ 6,5 ανά 6μηνο. Πολλά θα έλεγα... το θέμα είναι πως από το σπίτι σου μαθαίνεις Λογισμό μίας Μεταβλητής που αυτά συνήθως τα ''παίρνεις'' απ'την παράδοση που κάνει ο καθηγητής στο σχολείο και στα δείχνει στα εξηγεί, πως από ένα βιβλίο θα το μάθεις, εντύπωση μου κάνει. Εκτός αν πάρεις το βιβλίο κ βάλεις στο σπίτι καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ΦΥΕ 10 - Γενικά Μαθηματικά Ι
Τόμος Α΄: Λογισμός μίας Μεταβλητής, ΕΑΠ, Πάτρα 1999.
Τόμος Β΄: Λογισμός πολλών Μεταβλητών, ΕΑΠ, Πάτρα
Τόμος ΦΥΕ 14/Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.

ΦΥΕ 12 - Γενική και Ανόργανη Χημεία
Τόμος Α΄: Ατομική Δομή, Περιοδικό Σύστημα, Ιδιότητες Ατόμων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Β΄: Χημικός Δεσμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Γ΄: Χημεία Υδατικών Διαλυμάτων, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Δ΄: Τα Αντιπροσωπευτικά Στοιχεία και οι Ενώσεις τους, ΕΑΠ, Πάτρα, 2008
Τόμος Ε΄: Στοιχεία Μεταπτώσεως και Ενώσεις Εντάξεως, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.

ΦΥΕ 14 - Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες
Τόμος Α΄: Εισαγωγικές Έννοιες Μαθηματικών, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.
Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Α΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Β΄: Εισαγωγική Φυσική: Κλασική Μηχανική, Β΄ Μέρος, ΕΑΠ, Πάτρα 2008.
Τόμος Γ΄: Εισαγωγική Φυσική: Ηλεκτρομαγνητισμός, ΕΑΠ, Πάτρα 2003.
Τόμος Δ: Ταλάντωση και αρμονική κίνηση. Εισαγωγή στη μηχανική ρευστών, ΕΑΠ, Πάτρα 2008

Αυτό είναι το 1ο έτος σπουδών με τις ΘΕ, μιλάμε για 13 μαθήματα, δλδ 6,5 ανά 6μηνο. Πολλά θα έλεγα... το θέμα είναι πως από το σπίτι σου μαθαίνεις Λογισμό μίας Μεταβλητής που αυτά συνήθως τα ''παίρνεις'' απ'την παράδοση που κάνει ο καθηγητής στο σχολείο και στα δείχνει στα εξηγεί, πως από ένα βιβλίο θα το μάθεις, εντύπωση μου κάνει. Εκτός αν πάρεις το βιβλίο κ βάλεις στο σπίτι καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα.

Γι'αυτό το λόγο γίνονται οι Ομαδικές Συμβουλευτικές Συναντήσεις στην διάρκεια της χρονιάς και γράφεις 4 Γραπτές Εργασίες ανά ΘΕ προκειμένου να εμπεδώσεις την ύλη.

Δεν υπάρχει εξάμηνο στα ετήσια προγράμματα και όντως το να δηλώσεις 3 ΘΕ είναι δύσκολο.Οι περισσότεροι δηλώνουν 2 ΘΕ ανά έτος και τελειώνουν στα 6 χρόνια.

Τα βιβλία είναι διαμορφωμένα για εξ αποστάσεως εκπαίδευση και για οτι απορίες έχεις μπορείς να επικοινωνείς με τον Καθηγητή μέσω email.Κάποιοι βέβαια πάνε και φροντιστήριο σε κάποιες ΘΕ για να διευκολυνθούν.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι'αυτό το λόγο γίνονται οι Ομαδικές Συμβουλευτικές Συναντήσεις στην διάρκεια της χρονιάς και γράφεις 4 Γραπτές Εργασίες ανά ΘΕ προκειμένου να εμπεδώσεις την ύλη.

Δεν υπάρχει εξάμηνο στα ετήσια προγράμματα και όντως το να δηλώσεις 3 ΘΕ είναι δύσκολο.Οι περισσότεροι δηλώνουν 2 ΘΕ ανά έτος και τελειώνουν στα 6 χρόνια.

Τα βιβλία είναι διαμορφωμένα για εξ αποστάσεως εκπαίδευση και για οτι απορίες έχεις μπορείς να επικοινωνείς με τον Καθηγητή μέσω email.Κάποιοι βέβαια πάνε και φροντιστήριο σε κάποιες ΘΕ για να διευκολυνθούν.
Παίρνω τηλέφωνο δεν τα σηκώνει κανείς. Έχουν και παράρτημα στις Αρχάνες Ηρακλείου ούτε εκεί απαντάει κανείς.
Νομίζω με ενδιαφέρει και θα το δώ.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Γεια σας, δεν θα συνεχίσω σε αυτήν την συζήτηση ανάμεσα στην επιλογή σχολής αλλά ήθελα να πω κάτι άλλο. Το Σάββατο που έδινα ιταλικά έγραφε στην ίδια αίθουσα με μένα και ένας κύριος κοντά στα 50.ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι αργά, θα δούμε αρκετές περιπτώσεις ατόμων, μεγαλύτερης ηλικιακής ομάδας, και φέτος στα μέσα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας, δεν θα συνεχίσω σε αυτήν την συζήτηση ανάμεσα στην επιλογή σχολής αλλά ήθελα να πω κάτι άλλο. Το Σάββατο που έδινα ιταλικά έγραφε στην ίδια αίθουσα με μένα και ένας κύριος κοντά στα 50.ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν.

Αλλο πράγμα να κάνεις προπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμιο και δη συμβατικό και άλλο πράγμα να δίνεις για ξένες γλώσσες.

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις ηλικιωμένων που μόλις έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμιο !

Ιταλικά για κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας εννοείς ή πανελλήνιες ειδικό μάθημα ;

Ε φυσικά στις Ξένες Γλώσσες δεν υπάρχει όριο ηλικίας.Οποιος γουστάρει για διάφορους λόγους θα δώσει.Επειδή τον έχουν πάρει τα χρόνια δεν σημαίνει πως θα κάθεται σπίτι να κλαίγεται.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αλλο πράγμα να κάνεις προπτυχιακές σπουδές σε πανεπιστήμιο και δη συμβατικό και άλλο πράγμα να δίνεις για ξένες γλώσσες.

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις ηλικιωμένων που μόλις έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμιο !

Ιταλικά για κρατικό εννοείς ή πανελλήνιες ;

Ειδικό μάθημα στις πανελλήνιες ήταν με στόχο να περάσει στο πανεπιστήμιο. Μιας και μιλάμε για σπουδές δεν θα ανέφερα απλά μια εξέταση σε ξένη γλώσσα. Και το κρατικό δεν είχε τώρα εξεταστική.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά επειδή συνεχίζω να έχω πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη και την μέση(υπάρχει άλλο πόστ περί του θέματος), για φέτος το βάρος θα πέσει στην αποθεραπεία με φάρμακα και φυσικοθεραπείες κτλ και στην προσπάθεια αποφυγής 2ου χειρουργείου και αν και εφόσον όλα είναι οκ, κοιτάω του χρόνου το ΕΑΠ τελικά που νομίζω θα με βολέψει καλύτερα και λόγω εργασίας. Αν και εκεί βγαίνεις Φυσικός, υπάρχει όμως μεταπτυχιακό στα Μαθηματικά https://www.eap.gr/el/ekpaideutiko-uliko/98-training-material/1163-90a93164ce78755a984aa5b9093409bf
Σίγουρα είναι κάπως διαφορετικές σπουδές σε σχέση με το Ηρακλείου, αλλά είπαμε, θα το κάνω ως χόμπι, τώρα αν θα βρώ μελλοντικά και μερικά παιδιά για ιδιαίτερα, όλα καλά.
Σίγουρα ποτέ δεν είναι αργά...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top