Μαθηματικό Ηρακλείου ή Οικονομικό Ρεθύμνου; 40αρης ρωτά...

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα σου πω κάτι άλλο. Τίποτα από τα δύο.
Τα οικονομικά φαίνεσαι να τα βαριέσαι ακόμα και στην σκέψη οπότε ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το συζητάμε ακόμα. Μαθηματικά, ή μάλλον εκφάνσεις τους, υπάρχουν σε πάρα πολλά τμήματα, αν σου αρέσουν δεν χρειάζεται να βγάλεις τα μάτια σου σε ένα τμήμα μαθηματικών.
Γιατί δεν σκέφτεσαι τι άλλες επιλογές έχεις; Κάτι σε τουριστικά, μάρκετινγκ, διαφήμιση; Υπάρχουν άπειρα τμήματα και μου φαίνεται απίστευτο να τα έχεις αποκλείσει όλα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θεμα ειναι φιλε μου σχολες οπως το μαθηματικο που θα επρεπε να ειναι απο τις τοπ σχολες στην ελλαδα εχει απαξιωθει πληρως.βλεπεις βασεις με 10000 μορια.περσι υπηρχαν μαθηματικα με 7000 μορια.περαν της δυσκολιας ειναι και το επαγγελματικο κομματι που προβληματιζει.απλα ειναι μια σχολη που ειναι βαρβατη σχολη για να την τελειωσεις.δεν ειναι τει φυτικης παραγωγης στην καλαματα.
Οπότε η επιλογή είναι Οικονομικό με ίνδαλμα τον Γιάνης έτσι; Με βλέπω να λέω και'γω ''ουάου'' και να γίνομαι μέλος στο DIEM25. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα σου πω κάτι άλλο. Τίποτα από τα δύο.
Τα οικονομικά φαίνεσαι να τα βαριέσαι ακόμα και στην σκέψη οπότε ειλικρινά δεν ξέρω γιατί το συζητάμε ακόμα. Μαθηματικά, ή μάλλον εκφάνσεις τους, υπάρχουν σε πάρα πολλά τμήματα, αν σου αρέσουν δεν χρειάζεται να βγάλεις τα μάτια σου σε ένα τμήμα μαθηματικών.
Γιατί δεν σκέφτεσαι τι άλλες επιλογές έχεις; Κάτι σε τουριστικά, μάρκετινγκ, διαφήμιση; Υπάρχουν άπειρα τμήματα και μου φαίνεται απίστευτο να τα έχεις αποκλείσει όλα.
Τουριστικά δεν μου αρέσουν. Μάρκετινγκ και διαφήμιση το κάνω και τώρα χωρίς πτυχίο. Απλά όταν ήμουνα στο εσπερινό, το καλύτερο μου μάθημα ήταν τα Μαθηματικά. Δεν ξέρω θα ήθελα να δοκιμάσω, δεν νομίζω ότι έχω να χάσω κάτι. Αν πάω και δυσκολεύομαι, τότε στα 50 ξαναδίνω Πανελλήνιες για Κβαντική Φυσική, αν και'κει ζοριστώ στα 60 μου θα δηλώσω για Θρησκειολογία κτλ, πέρα από την πλάκα(δεν ειρωνεύομαι), αξίζει να δοκιμάσω, έχω να χάσω κάτι δλδ; Ας πάω Μαθηματικό κ βλέπουμε.... Τι λέει η Αρχή της Απιθανότητας του Χάντ; Ότι είναι πιθανό να γίνει το απίθανο! Διαβάστε το βιβλίο του αξίζει https://www.public.gr/product/books...ence/i-arhi-tis-apithanotitas/prod10460074pp/
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
το θεμα ειναι φιλε μου σχολες οπως το μαθηματικο που θα επρεπε να ειναι απο τις τοπ σχολες στην ελλαδα εχει απαξιωθει πληρως.βλεπεις βασεις με 10000 μορια.περσι υπηρχαν μαθηματικα με 7000 μορια.περαν της δυσκολιας ειναι και το επαγγελματικο κομματι που προβληματιζει.απλα ειναι μια σχολη που ειναι βαρβατη σχολη για να την τελειωσεις.δεν ειναι τει φυτικης παραγωγης στην καλαματα.

Δεν φταίει η κουλτούρα της Ελλάδας τόσο όσο η κείμενη πολιτική που οδηγεί στην απαξίωση της επιστήμης αυτής. Έχεις ακούσει ποτέ Έλληνα πολιτικό να κάνει αναφορά προεκλογική για το πως θα μπορούσαν τα μαθηματικά και η φυσική να οδηγήσουν στην ανόρθωση της Ελληνικής οικονομίας; Ποτέ. Στις ΗΠΑ, κάθε χρόνο το Αμερικάνικο Κογκρέσο κόβει κονδύλι έρευνας σε 4 επιστήμες: Βιοεπιστήμες, Μαθηματικά, Φυσική και Πληροφορική. Στην Ελλάδα ιδρύσαμε συντεχνίες, κακοτεχνίες και επιμελητήρια με κάτι τίτλους ευγενείας "αντεπιστέλλον μέλος". Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα λόγω ανοργάνωτης αγοράς εργασίας, δεν εμφανίζονται προοπτικές εργασίες για την πλειονότητα των επιστημών. Τα έχουμε ξαναπεί...

1590873552831.png


Μέχρι και στην πλαστική στήθους χρησιμοποιούνται τα μαθηματικά μοντέλα όπως φαίνεται στις εικόνες (α) και (b) ...για καλύτερη ανόρθωση, την Ελληνική οικονομία γιατί όχι; :-*
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουριστικά δεν μου αρέσουν. Μάρκετινγκ και διαφήμιση το κάνω και τώρα χωρίς πτυχίο. Απλά όταν ήμουνα στο εσπερινό, το καλύτερο μου μάθημα ήταν τα Μαθηματικά. Δεν ξέρω θα ήθελα να δοκιμάσω, δεν νομίζω ότι έχω να χάσω κάτι. Αν πάω και δυσκολεύομαι, τότε στα 50 ξαναδίνω Πανελλήνιες για Κβαντική Φυσική, αν και'κει ζοριστώ στα 60 μου θα δηλώσω για Θρησκειολογία κτλ, πέρα από την πλάκα(δεν ειρωνεύομαι), αξίζει να δοκιμάσω, έχω να χάσω κάτι δλδ; Ας πάω Μαθηματικό κ βλέπουμε.... Τι λέει η Αρχή της Απιθανότητας του Χάντ; Ότι είναι πιθανό να γίνει το απίθανο! Διαβάστε το βιβλίο του αξίζει https://www.public.gr/product/books...ence/i-arhi-tis-apithanotitas/prod10460074pp/
Εφόσον είναι αυτό που θέλεις γιατί το συζητάμε ακόμα; Είναι πολύ ξεκάθαρο ότι γουστάρεις να δοκιμάσεις και ειλικρινά καλά κάνεις. Κάνε την προσπάθειά σου και πέρνα εκεί που θέλεις, δεν υπάρχει δίλημμα για να συζητήσουμε. Καλή τύχη!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Στα 84 του ο Δημήτρης Μουδατσάκης πέρασε πρώτος στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο!

Στη ζωή του, αναγκάστηκε να ακολουθήσει αντίστροφη πορεία. Από μικρός, βγήκε στο μεροκάματο. Και τώρα, στα 84 του, ο Δημήτρης Μουδατσάκης πέτυχε το όνειρο που δεν ξέχασε ποτέ: να σπουδάσει. Όχι μόνο πέρασε στο Πανεπιστήμιο, αλλά με βάση τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν σήμερα, πέρασε και πρώτος στη σχολή της επιλογής του, στο Τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο. Μαζί του πέρασε στη Σχολή της Αστυνομίας και ο εγγονός του και μάλιστα σε πολύ καλή θέση.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/439880/foititis-sta-84-toy-kai-protos-sto-panepistimio-kritis-eikones
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είχα συμφοιτητή που ήταν 93 ετών όταν άρχισε να σπουδάζει (έδωσε 3 φορές παγκύπριες), ο άνθρωπος δεν σπούδασε/σπουδάζει για να εργαστεί εννοείται απλώς για πνευματική καλλιέργεια. Πήρε το 1ο του πτυχίο στην Κοινωνιολογία και συνεχίζει με το 2ο στην Νομική.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα συμφοιτητή που ήταν 93 ετών όταν άρχισε να σπουδάζει (έδωσε 3 φορές παγκύπριες), ο άνθρωπος δεν σπούδασε/σπουδάζει για να εργαστεί εννοείται απλώς για πνευματική καλλιέργεια. Πήρε το 1ο του πτυχίο στην Κοινωνιολογία και συνεχίζει με το 2ο στην Νομική.
Ωραίος! Αυτά οι άνθρωποι είναι παραδείγματα προς μίμηση.
Σήμερα που έκανα συζήτηση με ένα φίλο μου είπε κι αυτός να δώ σοβαρά το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, όχι μόνο λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης-μετεξέλιξης πάνω στην διαφήμιση, αλλά και λόγω ίσως πιο σφαιρικής εκπαίδευσης πιο ''ολοκληρωμένης'', σε σχέση με Μαθηματικό που μόνο Μαθηματικά κάνεις όχι κάτι άλλο. Μία Κοινωνική Επιστήμη είναι και αυτό που θέλει η αγορά. Όλα αυτά εννοείται θα τα σκεφτώ σοβαρά θα τα ζυγίσω μέσα μου, θα τα δουλέψω και θα πάρω την τελική μου απόφαση. Είμαι όμως και'γω του σλόγκαν για τις σπουδές ''Ποτέ δεν είναι αργά'' ή ''κάλλιο αργά παρά ποτέ''.
Grazie Mille προς όλους
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
93 ετων αρχισε να σπουδαζει αρα πηρε πτυχιο στα 97??και μετα 97 εδωσε κατατακτηριες για νομικη για να παρει πτυχιο 101 ετων??μακαρι να φτασουμε μεχρι την ηλικια αυτου του ανθρωπου.πραγματικα αξιοθαυμαστος.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ωραίος! Αυτά οι άνθρωποι είναι παραδείγματα προς μίμηση.
Σήμερα που έκανα συζήτηση με ένα φίλο μου είπε κι αυτός να δώ σοβαρά το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, όχι μόνο λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης-μετεξέλιξης πάνω στην διαφήμιση, αλλά και λόγω ίσως πιο σφαιρικής εκπαίδευσης πιο ''ολοκληρωμένης'', σε σχέση με Μαθηματικό που μόνο Μαθηματικά κάνεις όχι κάτι άλλο. Μία Κοινωνική Επιστήμη είναι και αυτό που θέλει η αγορά. Όλα αυτά εννοείται θα τα σκεφτώ σοβαρά θα τα ζυγίσω μέσα μου, θα τα δουλέψω και θα πάρω την τελική μου απόφαση. Είμαι όμως και'γω του σλόγκαν για τις σπουδές ''Ποτέ δεν είναι αργά'' ή ''κάλλιο αργά παρά ποτέ''.
Grazie Mille προς όλους
Από το τμήμα οικονομικών επιστημών θα μάθεις πολλά πράγματα που είναι χρήσιμα και ενδιαφέροντα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κοντά στην αγορά εργασίας
Αν θες κάτι που θέλει η αγορά τότε να πας οδε,λοχρη,δετ (όσον αφορά τα οικονομικά )
Δεν νομίζω ότι μαθήματα όπως μίκρο,μάκρο,νομισματικές και δημοσιονομικές πολιτικές θα σου χρειαστούν στην εργασία σου ,εκτός αν έχεις βλέψεις για υπουργούς ή ακαδημαϊκος τότε πάω πασο
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από το τμήμα οικονομικών επιστημών θα μάθεις πολλά πράγματα που είναι χρήσιμα και ενδιαφέροντα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κοντά στην αγορά εργασίας
Αν θες κάτι που θέλει η αγορά τότε να πας οδε,λοχρη,δετ (όσον αφορά τα οικονομικά )
Δεν νομίζω ότι μαθήματα όπως μίκρο,μάκρο,νομισματικές και δημοσιονομικές πολιτικές θα σου χρειαστούν στην εργασία σου ,εκτός αν έχεις βλέψεις για υπουργούς ή ακαδημαϊκος τότε πάω πασο
Εδώ λέμε να μείνω Κρήτη εσύ προτίνεις άλλες περιοχές της Ελλάδος, αδελφέ δεν φεύγω από Κρήτη ξεκάθαρα πράγματα, γι'αυτό λέω ή Οικονομικό ΡΕΘΥΜΝΟΥ ή Μαθηματικό ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, πιθανόν το 1ο τελικά κ βλέπω πως θα βγάλω απ'το μυαλό μου τους τσιπροτάκηδες και σοιμπλεβαρουφάκηδες.
Γιατί να μην γίνω Υπουργός; Καλύτερος ο Άδωνις ή ο Πολάκης; χαχα
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα συμφοιτητή που ήταν 93 ετών όταν άρχισε να σπουδάζει (έδωσε 3 φορές παγκύπριες), ο άνθρωπος δεν σπούδασε/σπουδάζει για να εργαστεί εννοείται απλώς για πνευματική καλλιέργεια. Πήρε το 1ο του πτυχίο στην Κοινωνιολογία και συνεχίζει με το 2ο στην Νομική.
Βέβαια αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση, γιατί για "πνευματική καλλιέργεια" δεν χρειάζεται να γραφτείς σε πανεπιστήμιο ούτε να πάρεις πτυχίο.
λέω στον εαυτό μου κάθε μέρα που δεν διαβάζω
σε σχέση με Μαθηματικό που μόνο Μαθηματικά κάνεις όχι κάτι άλλο.
Καλά, κι αυτό σχετικό είναι γιατί τι ορίζεις ως μαθηματικά;
Έχει άπειρα πεδία και τα αντίστοιχα τμήματα προσφέρουν μαθήματα και σε άλλες επιστήμες και μάλιστα αν θυμάμαι καλά τα μαθήματα οικονομικών τα παρακολουθείς στο εκάστοτε τμήμα οικονομικών.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
93 ετων αρχισε να σπουδαζει αρα πηρε πτυχιο στα 97??και μετα 97 εδωσε κατατακτηριες για νομικη για να παρει πτυχιο 101 ετων??μακαρι να φτασουμε μεχρι την ηλικια αυτου του ανθρωπου.πραγματικα αξιοθαυμαστος.

101 ετών σε λίγους μήνες θα γίνει :) και του χρόνου, μακάρι, να πάρει το 2ο πτυχίο του στην Νομική..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οπότε η επιλογή είναι Οικονομικό με ίνδαλμα τον Γιάνης έτσι; Με βλέπω να λέω και'γω ''ουάου'' και να γίνομαι μέλος στο DIEM25. :hehe:

Για τον Γιάνη έχω μια αμφιβολία κατά πόσο στέκει το Μαθηματικό μέρος των σπουδών του σύμφωνα με τις σπουδές που αναφέρει ότι έχει κάνει. Στη βιβλιογραφία της Ανάλυσης Μεταβολών για Μη Γραμμικούς Τελεστές δεν έχω δει κάποια εργασία του στο αντικείμενο της Θεωρίας Παιγνίων ή κάποια Οικονομική Ανάλυση μέσω της Συναρτησιακής Ανάλυσης των σταθερών σημείων. Υπάρχουν αξιόλογες δημοσιεύσεις στη Μαθηματική ερμηνεία του Θεωρήματος Nash, ή το Λήμμα Sperner κλπ. Μπορεί ο Γιάνης να δημοσιεύει μόνο σε Οικονομικές φυλλάδες διάφορες κοινωνιολογικές αναλύσεις που διόλου σχέση με Μαθηματικά δεν έχουν. Αλλά βέβαια ποιος κάθεται να μάθει ακριβώς τι και πως. Ο κόσμος στην Ελλάδα του σανού κατανοεί μέσα στην ασχετοσύνη του μόνο τη Θεωρία Παιγνίων γιατί είχε μιλήσει και ο Δασκαλάκης αλλά με άλλη προσέγγιση από Θεωρία Τεχνητής Νοημοσύνης. Ο δύσμοιρος Nash τι σχέση είχε με όλους αυτούς τους Μη-Μαθηματικούς; Ο Ρασσιάς από το ΕΜΠ ας πούμε γιατί δεν είναι γνωστός στο Πανελλήνιο;

Δες σχετικά:

Hyers–Ulam–Rassias stability
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Μπορεί τα οικονομικά να σε βοηθήσουν στην δουλειά που κάνεις, αλλά αν τα βαριέσαι δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να βγει η σχολή. Δεν είναι δύσκολα στο να τα καταλάβεις αλλά σίγουρα δεν θα το κάνεις με την καρδιά σου. Όταν σπούδαζα ήταν 2 άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που σπούδαζαν. Η κυρία δεν ξέρω πόσο ήταν αλλά πρέπει να ήταν γύρω στα 60,ο κύριος πάλι εκεί ήταν. Μάλιστα μας είχε πει ο ίδιος ότι το μόνο που ήθελε το πτυχίο ήταν για να πάρει τη θέση του διευθυντή σε σχολείο και ότι ήταν μόλις 5 χρόνια μακριά από τη σύνταξη. Μας το είπε στο τελευταίο έτος του, την ώρα που περιμέναμε να δώσουμε μάθημα, το οποίο ήταν το τελευταίο για να πάρει το πτυχίο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
101 ετών σε λίγους μήνες θα γίνει :) και του χρόνου, μακάρι, να πάρει το 2ο πτυχίο του στην Νομική..
τι να πω πραγματικα ρε συ.αυτος ο ανθρωπος γτ δεν τον εχουν βγαλει τα καναλια??αμα ηταν καμια βερα λαμπρου ή καμια πεπη τσεσμελη θα ταν πρωτη μουρη υποθετω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θα έλεγα να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Μπορεί τα οικονομικά να σε βοηθήσουν στην δουλειά που κάνεις, αλλά αν τα βαριέσαι δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να βγει η σχολή. Δεν είναι δύσκολα στο να τα καταλάβεις αλλά σίγουρα δεν θα το κάνεις με την καρδιά σου. Όταν σπούδαζα ήταν 2 άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που σπούδαζαν. Η κυρία δεν ξέρω πόσο ήταν αλλά πρέπει να ήταν γύρω στα 60,ο κύριος πάλι εκεί ήταν. Μάλιστα μας είχε πει ο ίδιος ότι το μόνο που ήθελε το πτυχίο ήταν για να πάρει τη θέση του διευθυντή σε σχολείο και ότι ήταν μόλις 5 χρόνια μακριά από τη σύνταξη. Μας το είπε στο τελευταίο έτος του, την ώρα που περιμέναμε να δώσουμε μάθημα, το οποίο ήταν το τελευταίο για να πάρει το πτυχίο.
ο κυριος ηταν διορισμενος.αλοιμονο στους νεοτερους που θα διοριστουν του αγιου ποτε.μακαρι το μονο μελημα ηταν να γινε διευθυντης
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
τι να πω πραγματικα ρε συ.αυτος ο ανθρωπος γτ δεν τον εχουν βγαλει τα καναλια??αμα ηταν καμια βερα λαμπρου ή καμια πεπη τσεσμελη θα ταν πρωτη μουρη υποθετω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ο κυριος ηταν διορισμενος.αλοιμονο στους νεοτερους που θα διοριστουν του αγιου ποτε.μακαρι το μονο μελημα ηταν να γινε διευθυντης

Θα συμφωνήσω. Είχε προλάβει άλλες εποχές και είχε διοριστεί. Τώρα δύσκολα τα πράγματα. Αλλά τουλάχιστον έκανε κάτι ώστε να βελτιώσει τη θέση του. Ακόμα και να μην το χρησιμοποιούσε σαν πτυχίο κάτι θα του έμεινε.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Είχε προλάβει άλλες εποχές και είχε διοριστεί. Τώρα δύσκολα τα πράγματα. Αλλά τουλάχιστον έκανε κάτι ώστε να βελτιώσει τη θέση του. Ακόμα και να μην το χρησιμοποιούσε σαν πτυχίο κάτι θα του έμεινε.
αυτο φιλη μου ομως λεγεται πλεονεξια.να παρει πτυχιο για να γινει διευθυντης να παρει τη θεση καποιου που το εχει αναγκη πραγματικα.ενταξει θα μου πεις ο ανθρωπος δεν παρανομησε σε κατι αλλα εγω το κατακρινω απο την αποψη οτι δεν υπαρχει σαλιο και αυτος θελει να γινει διευθυντης
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Βασικά αυτό που ήθελε είναι να έχει μεγαλύτερη θέση ώστε να έχει καλύτερο μισθό και άρα μεγαλύτερη σύνταξη μετά. Ας μην μπούμε στη διαδικασία να πούμε τι έχει γίνει εν μέσω κρίσης, αλλά δεν το βρίσκω κακό αυτό που έκανε. Το ότι θα στερούσε τη θέση από κάποιον άλλον που ίσως την άξιζε περισσότερο, ίσως αλλά τελικά δεν ξέρω αν τα κατάφερε. Όπου και να τα κατάφερε δεν θα έμεινε και για πολύ σε αυτή, μιας και όπως ανέφερα ήταν κοντά στη σύνταξη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Βασικά αυτό που ήθελε είναι να έχει μεγαλύτερη θέση ώστε να έχει καλύτερο μισθό και άρα μεγαλύτερη σύνταξη μετά. Ας μην μπούμε στη διαδικασία να πούμε τι έχει γίνει εν μέσω κρίσης, αλλά δεν το βρίσκω κακό αυτό που έκανε. Το ότι θα στερούσε τη θέση από κάποιον άλλον που ίσως την άξιζε περισσότερο, ίσως αλλά τελικά δεν ξέρω αν τα κατάφερε. Όπου και να τα κατάφερε δεν θα έμεινε και για πολύ σε αυτή, μιας και όπως ανέφερα ήταν κοντά στη σύνταξη.
δεν το βρισκω και ορθο να παιρνεις μορια με τα πτυχια και οχι αναλογα με τη δουλεια σου.μπορει καποιος να παει να παρει 3 πτυχια απο τει οινοποιιας στην ηγουμενιτσα,ποιμαντικης σχολης στη σαλονικη και ετσι θα θεωρηθει πιο επαρκης απο τον αλλον που μπορει να ειναι καλυτερος στη δουλεια του??τι να πω εχουν εκτροχιαστει ολα στην ελλαδα
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δεν ήταν καν σε ιδιωτικό τομέα, ήταν στο δημόσιο και όπως καταλαβαίνεις ακόμα και να μην έπαιρνε κανένα επιπλέον πτυχίο δεν θα έφευγε από την δουλειά του, πέρα από την συνταξιοδότηση. Το αν ήταν καλός ή όχι δυστυχώς στον δημόσιο τομέα δεν κρίνεται και πολύ αλλιώς θα είχαν φύγει αρκετοί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top