Μαθηματική+Λογοτεχνία+Θεσσαλονίκη

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αν ασχολείστε/ σας αρέσει ή απλά θέλετε να γνωρίσετε την Μαθηματική Λογοτεχνία

κάντε κλικ-->
https://3.bp.blogspot.com/_8OqtwNkWZ.../3jNp91sgue8/s1600-h/AFISA_GEUTJ_THALIS_A.jpg

όσοι έχετε διαβάσει έστω και ένα βιβλίο του (Θεώρημα του Παπαγάλου, Τα αστέρια της Βερενίκης, Το Μήδεν, Το μέτρο του κόσμου κτλ.) σίγουρα θα θέλετε να γνωρίσετε από κοντά τον συγγραφέα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
διαβαστε το "Πυθαγόρεια Εγκλήματα "του Μιχαηλιδη.....πραγματικά καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πολύ καλή επιλογή!! Τα Πυθαγόρεια Εγκλήματα εκτός των άλλων έχουν και πολύ απροσδόκητο τέλος!!!

Λοιπόν τι λέτε θα έρθει κανείς στην ομιλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
το τέλος είναι ανάλογο του παραλληλισμού που γίνεται μέσα στην ιστορία.....πάντα η ίδια αντιμετώπιση για το καινουργιο πάντα η ίδια επιφυλακτικότητα...
το βιβλίο κυκλοφόρησε και στα αγγλικά....ο μιχαηλίδης είναι καθηγητής στο σχολείο μου:P(αν κ δν τν ειχα ποτε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγώ είχα διαβάσει το Θείο Πέτρο και την Εικασία του Γκόλμπαχ πέρυσι και μου άρεσε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η ομιλία ήταν συναρπαστική!!
Επόμενη εξόρμηση η παρουσίαση του Logicomix !! Η ομιλία αυτή θα γίνει και σε άλλες πόλεις .Δείτε το πρόγραμμα--> https://www.thalesandfriends.org/gr/index.php (πατήστε μία από τις κόκκινες καταχωρίσεις κάτω δεξιά για να κατεβάσετε το πρόγραμμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Έγινε και το Μαθηματικό Πανηγύρι και ήταν φανταστικά! Μου άρεσε πάρα πολύ! Εκτός από τον HappyHippo που ήταν εκεί και τον γνώρισα και από κοντά, μήπος ήταν και κάποιος άλλος; Αν ναι πείτε αν σας άρεσε και τις εντυπώσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgegabgab

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ είχα διαβάσει το Θείο Πέτρο και την Εικασία του Γκόλμπαχ πέρυσι και μου άρεσε!:)

Και εγώ το ίδιο διάβασα πριν απο 2 χρόνια και ήταν πολύ καλό, το μόνο που θα ήθελα ήταν να είχε λίγο παραπάνω μαθηματικά...;)
Όσο για τις ομλίες μάλλον δεν θα τις παρακολουθήσω αφού δεν έρχονται απο Χανιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Όντως πολύ ωραίο το βιβλίο του Δοξιάδη επίσης και το Logicomix εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Πολύ καλή επιλογή!! Τα Πυθαγόρεια Εγκλήματα εκτός των άλλων έχουν και πολύ απροσδόκητο τέλος!!!

Το βρηκα απλως καλο.
Αλλα πολυ προβλεψιμο. Απο την αρχη καταλαβα το τελος.

Μου αρεσε πολυ το "Θεωρημα του Παπαγαλου".
Καλη ηταν και η "Εικασια του Πουανκαρε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το βρηκα απλως καλο.
Αλλα πολυ προβλεψιμο. Απο την αρχη καταλαβα το τελος.

Μου αρεσε πολυ το "Θεωρημα του Παπαγαλου".
Καλη ηταν και η "Εικασια του Πουανκαρε"
Εγω το θεωρημα του παπαγαλου το βρηκα σε ορισμενα σημεια κουραστικο...Τα πυθαγορεια εγκληματα μου αρεσαν περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καταπληκτικό βιβλίο είναι το Μαθηματικά επίκαιρα του Τεύκρου Μιχαηλίδη (συγγραφεα του "Πυθαγόρεια εγκλήματα").

Ο συγγραφέας παίρνει διάφορα θέματα από την επικαιρότητα και τα συνδέει με τα μαθηματικά. Για παράδειγμα:

Κάνει μια συζήτηση γύρω από το γεγονός ότι τα PIN στις τραπεζικές κάρτες αποτελούνται από 4 ψηφία
Ασχολείται γιατί η μπάλα του ποδοσφαίρου έχει αυτό το σχήμα
και άλλα πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μαθηματικα συνεδρια... Στη Θεσσαλονικη


Λολζ...
Τελικα οι Αθηναιοι εχουν και social life :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top