Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιο εξοικειωμένος με τα μαθηματικά μιας και φέτος ξεκίνησα ιδιαίτερο(και έχω 20 από το πρώτο τρίμηνο), αλλά ως ερασιτέχνης ατρονόμος που είμαι, ψηφίζω Φυσική:iagree:. Βέβαια εκτώς από τον μακρόκοσμο μου αρέσει εξίσου και ο μικρόκοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το εφαρμοσμένο κομμάτι των μαθηματικών, που περιλαμβάνει όλα τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Φυσική με χίλια... αλλά οι δυο αυτές επιστήμες είναι αρμονικά δεμένες....
Ως γνωστόν η Φυσική χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά Μαθηματικά τα οποία 'λένε πάντα την αλήθεια'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ μιας και δεν έχω κάνει ποτέ σοβαρή φυσική δεν μπορώ να συγκρίνω, οπότε για την ώρα ψήφισα θεωρητικός, γιατί προτιμώ τα θεωρητικά από τα μαθηματικά.

και τώρα δυο παρατηρήσεις προς το συνονόματο που άνοιξε το τόπικ... :thanks:

1) Απαιτώ να βγει το εμοτικον με τον παπά που ψέλνει δίπλα από την επιλογή "θεωρητικός" και στη θέση του να μπει αυτό. :jumpy:

2) Μου φαίνεται ότι έχεις φάει κόλλημα με το εμοτικον που κάνει το αεροπλανάκι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrist16

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το εφαρμοσμένο κομμάτι των μαθηματικών, που περιλαμβάνει όλα τα άλλα.

Αλήθεια το έχετε σκεφτεί? Τα περισσότερα που κάνουμε στα μαθηματικά είναι αμιγώς θεωρητικά και δεν προβάλλουν εφαρμογές στην καθημερινή ζωή. Μόνο προς το τέλος έχουμε κάτι ασκήσεις στη Β' Λυκείου Άλγεβρα με εφαρμογές στην καθημερινή ζωή.
https://en.wikipedia.org/wiki/Applied_mathematics


Γι' αυτό μου αρέσει πιό πολύ η φυσική. Περιγράφει (ή τουλάχιστον προσπαθεί!) να περιγράψει τους κανόνες που διέπουν τον κόσμο μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και το παλιό βιβλίο της Α και της Β Γυμνασίου είχανε τρόπους κατανόησης καθημερινών προβλημάτων. Και τώρα η ερώτηση που όλοι περιμένατε. Υπάρχει κάποιο βιβλίο για να μπω πιο βαθιά μέσα στη Φυσική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αλήθεια το έχετε σκεφτεί? Τα περισσότερα που κάνουμε στα μαθηματικά είναι αμιγώς θεωρητικά και δεν προβάλλουν εφαρμογές στην καθημερινή ζωή.
Στην καθημερινή ζωή όχι, αλλα αυτά που κάνετε παραμένουν οι βάσεις για όποια επιστήμη και να ακολουθήσετε σε κάποια σχολή, απο την στατιστική μέχρι τα ολοκληρώματα, κάπου θα τα συναντήσετε (σε πρακτικά ζητήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτούσια όχι, αλλά φυσικά είναι βάσεις για το μέλλον. Είναι βέβαια αρκετά δύσκολο να το αντιληφθείς κατά τη διάρκεια της σχολικής ζώης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αυτούσια όχι, αλλά φυσικά είναι βάσεις για το μέλλον. Είναι βέβαια αρκετά δύσκολο να το αντιληφθείς κατά τη διάρκεια της σχολικής ζώης.

Και όμως, αυτούσια.
Στατιστικοί μέσοι όροι, διασπορά, τυπική απόκλυ\ιση, εσωτερικό γινόμενο διανυσμάτων, θεώρημα μέσης τιμής για ολοκληρώματα, υπολογισμός εμβαδού, bolzano, μιγαδικοί, όλα όσα μαθαίνετε βασικά, αυτούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, εννοώ δεν θα εξεταστώ αν ξέρω εσωτερικό γινόμενο. Αν και φυσικά οφείλω να τα ξέρω αν τα χρησιμοποίεί η ύλη της επιστήμης μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Neither. Γκόμενες.

Βασικά δεν ξέρω τι σόι πράγμα είναι ένας κουμπάκιας αλλά το γούσταρα, αυτό ψήφισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
φυσική φυσικά. Αλλά φυσική σε ανώτερο επίπεδο χωρίς να ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά, γιοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ μάλλον φυσική.

Το Science Illustrated το ρουφάω, αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι καλύτερος στα μαθηματικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εντάξει δεν θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Για εμένα από τα καλύτερα είναι το Focus με το GEO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω οτι φυσική και μαθηματικά είναι το ίδιο γιατι τα μαθηματικα εφοδιαζουν την φυσικη με "όπλα". Φυσικά σε μεγαλο επίπεδο μπορει να χωρίζονται , δηλαδή ενας φυσικός και ένας μαθηματικός να είναι σε αλλο κοσμο ο καθενας, αλλα πανω κατω τα ίδια είναι.Λοιπον εγω φυσική μονο και μονο οτι είμαι των "απτων" πραμματων και θέλω να μαθω πχ. για το συμπαν για την φυση κτλ...Τα μαθηματικα είναι κάπως πιο αφηρημένα πιστεύω-τουλαχιστο σε σχεση με τη φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
προτιμώ φυσική παρα μαθηματικα.....
θα ήθελα να γίνω φυσικός αμα δεν περιλαμβανόταν η κβαντική φυσική στην ύλη του παννεπιστήμιου....
είναι εντελώς άκυρη(ή έτσι μου φένεται :wow:),
ενώ η πυρηνική μ'αρέσει :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, τα Μαθηματικά γενικότερα αποτελούν ανάπτυξη ενός συγκεκριμένου τρόπου σκέψης, απαραίτητο και για τη Φυσική. Η μόνη διαφορά των δύο κλάδων είναι οτι στη Φυσική πρέπει να βλέπεις, μέσα από τους αριθμούς και το φυσικό συνεπακόλουθο.
Τα Μαθηματικά ήταν ανέκαθεν φιλοσοφία και όχι επιστήμη, γιατί έχει να κάνει με την ανάπτυξη συγκεκριμένων πνευματικών δεξιοτήτων και δεν πραγματεύεται με ένα συγκεκριμένο θέμα, όπως η Φυσική. Η αλήθεια όμως είναι οτι και η μοντέρνα φυσική (από αινστάιν και πέρα) τείνει κι αυτή προς τη φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φυσηκη και μαλλον Αστροφυσηκη. Βεβαια μαθηματικά και φυσηκή ειναι αμεσα συνδεδεμένα. Αλλωστε οτιδηποτε λεει η φυσηκη περιγρέφετε απο μία εξίσωση μαθηματική. Πιστεύω ότι η βάση της φυσηκής, μετά τη παρατήρηση και το πείραμα είναι τα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top