Μαθηματικά Γ' λυκείου - βοήθεια σε άσκηση

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά σας, έχω μια δυσκολία με την άσκηση αυτή, συγκεκριμένα με το iii) η σωσ΄τη απάντηση είναι χ>7/2 αλλά εγώ βρίσκω χ>7/2. Μπορεί μήπως κάποιος μου πει τι έχω κάνει λάθος, θα με βοηθούσε πολυ΄!

εικόνα_Viber_2023-07-18_14-00-24-044.jpg


Το ίδιο και σ'αυτήν την άκσηση το iv) δε μπορω να το κάνω με τίποτα. Αν κάποιος απαντήσει θα ήθελα και μια μικρή εξήγηση :)
1689680407448.png


Ευχαριστώ
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Screenshot_4.png
Screenshot_6.png

Εάν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος νομίζω πως είναι σωστά. Δες τη λύση μου στο iii) σου προτείνω να το λύνεις έτσι γιατί έχει -χ η f, έτσι όπως το λύνεις εσύ μπερδεύει λίγο.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ουάου, τα είχες απο κάπου ή τα έκανες εσύ;
 

Delinquent Duo

Νεοφερμένος

Ο Delinquent Duo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
View attachment 118623View attachment 118624
Εάν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος νομίζω πως είναι σωστά. Δες τη λύση μου στο iii) σου προτείνω να το λύνεις έτσι γιατί έχει -χ η f, έτσι όπως το λύνεις εσύ μπερδεύει λίγο.
Στη δεύτερη άσκηση, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το:
Markdown (GitHub flavored):
Για χ > 0, 2lnx + x^2 - 1 < e => 2lnx - e < -x^2 + 1

Κι άρα να πήγαινα να αποδείξω ότι ln(κλάσμα) < 2lnx - e, συνήθως χρησιμοποιούνται προηγούμενα υποερωτήματα στις τελευταίες. Δεν έβγαινε όμως. Είχα να αγγίξω μαθηματικά Γ λυκείου κανά χρόνο. :)
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στη δεύτερη άσκηση, δοκίμασα να χρησιμοποιήσω το:
Markdown (GitHub flavored):
Για χ > 0, 2lnx + x^2 - 1 < e => 2lnx - e < -x^2 + 1

Κι άρα να πήγαινα να αποδείξω ότι ln(κλάσμα) < 2lnx - e, συνήθως χρησιμοποιούνται προηγούμενα υποερωτήματα στις τελευταίες. Δεν έβγαινε όμως. Είχα να αγγίξω μαθηματικά Γ λυκείου κανά χρόνο. :)
χαχα το έκανα αυτό το ερώτημα σωστά είναι απλά είναι 2Inx+x^2-1<e f(x^2)<e κτλπ.:girl_angel:
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
View attachment 118623View attachment 118624
Εάν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος νομίζω πως είναι σωστά. Δες τη λύση μου στο iii) σου προτείνω να το λύνεις έτσι γιατί έχει -χ η f, έτσι όπως το λύνεις εσύ μπερδεύει λίγο.
Τώρα που τα διαβάζω δε κατάλαβα γιατί το αποτέλεσμα στη δεύτερη είναι -1<χ<1 κανονικά το -1 δεν απορίπτετραι επειδή χ>0. Γιατί σε ένα άλλο ερω΄τημα άλλης άσκησης που έκανα στο φροντ είχε Για κάθε χ>0 .. μπλα μπλα και έβγαινε χ<1 και χ>-1 και πήραμε ότι το -1 απορ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όχι καλέ, τώρα τα έλυσα. Σου προτείνω να λύσεις μερικές από εδώ:
Ρε συ σ'ευχαριστώ πάρα πολυυυ :)
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τώρα που τα διαβάζω δε κατάλαβα γιατί το αποτέλεσμα στη δεύτερη είναι -1<χ<1 κανονικά το -1 δεν απορίπτετραι επειδή χ>0. Γιατί σε ένα άλλο ερω΄τημα άλλης άσκησης που έκανα στο φροντ είχε Για κάθε χ>0 .. μπλα μπλα και έβγαινε χ<1 και χ>-1 και πήραμε ότι το -1 απορ
Δες με τι περιορισμό ξεκινάω. χεR, δες επίσης τι έχει μέσα το ln, είναι θετικό για κάθε χεR.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μάλλον εννοείς ότι θα έπρεπε 0<χ<1, όχι ότι απορρίπτεται το -1, δηλαδή να κάνουμε συναλήθευση διαστημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι λάθος γιατί είναι χεR.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δες με τι περιορισμό ξεκινάω. χεR
άρα παίρνουμε τον περιορισμό του ln του ερωτήματος και όχι αυτό που λέει f γνησίως αύξουσα στο(0,+άπειρο). Επίσηξς τώρα που το κοίταξα στην άλλη άσκηση του φροντ που άνεφερα είχαμε x>0
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
άρα παίρνουμε τον περιορισμό του ln του ερωτήματος και όχι αυτό που λέει f γνησίως αύξουσα στο(0,+άπειρο). Επίσηξς τώρα που το κοίταξα στην άλλη άσκηση του φροντ που άνεφερα είχαμε x>0
Ναι ακριβώς. Μην σκέφτεσαι αρχικά για την f. Προσέγγισε την ανίσωση σαν ανεξάρτητη άσκηση. Αυτό που είναι μέσα στο ln είναι θετικό για κάθε xεR άρα προχωράμε με χεR, μετά φτάνουμε στο πχ f(Α)< f(Β) ΕΔΩ πρέπει ΑεDf ΚΑΙ ΒεDf στην περίπτωση που συζητάμε είναι Α>0 ΚΑΙ Β>0 για κάθε χεR. Άρα προχωράμε με χεR.

Για ποια άσκηση λες χ>0;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ηταν να λυθεί η ανίσωση χ^3+2lnx<x. και στην αρχή έγραψα για κάθε χ>0 έχουμε (την ανίσωση). Εδώ γράψαμε αυτό γιατί το χ πρέπει να είναι >0 εφόσον έχουμε ln σωστά; ανεξάρτητα αν το Αf της αρχικής f(x)=x+lnx είναι >0. ουσιαστικά δεν έχουν κα΄ποια σχέση;
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι, διάβασε πάλι το τελευταίο μήνυμά μου. Στην αρχή δεν μας ενδιαφέρει η f. Γράφουμε τους περιορισμούς. Ναι στο παράδειγμα που λες πρέπει χ>0 λόγω του ln.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τέλεια! Νομίζω κατάλαβα, σ'ευχαρισ΄τω πάρα πολύ για τη βοήθεια
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ηταν να λυθεί η ανίσωση χ^3+2lnx<x. και στην αρχή έγραψα για κάθε χ>0 έχουμε (την ανίσωση). Εδώ γράψαμε αυτό γιατί το χ πρέπει να είναι >0 εφόσον έχουμε ln σωστά; ανεξάρτητα αν το Αf της αρχικής f(x)=x+lnx είναι >0. ουσιαστικά δεν έχουν κα΄ποια σχέση;
Screenshot_8.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν μπορείς στείλε μας τη λύση σου σε αυτή την άσκηση που έφτιαξα:
Screenshot_9.png
η ανίσωση ii) είναι έτσι, μην μπερδευτείς:
1689687365228.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γειά σας, έχω μια δυσκολία με την άσκηση αυτή, συγκεκριμένα με το iii) η σωστή απάντηση είναι χ<7/2 αλλά εγώ βρίσκω χ>7/2. Μπορεί μήπως κάποιος μου πει τι έχω κάνει λάθος, θα με βοηθούσε πολύ!

View attachment 118617
Πρόσεχε γιατί στο πρώτο ερώτημα η χρήση της ισοδυναμίας εκτός από μη αναγκαία για την απόδειξη της μονοτονίας είναι και λανθασμένη.
 

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η χρήση της ισοδυναμίας θέλει προσοχή, στο πρώτο ερώτημα εκτός από μη αναγκαία για την απόδειξη της μονοτονίας είναι και λανθασμένη.
Για ποιο λόγο είναι λάθος η ισοδυναμία;
Λες για αυτό;
1689692424059.png

Ναι, το σωστό είναι η χρήση της συνεπαγωγής =>, και εγώ με ισοδυναμία το έλυσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχεις κάνει ένα λάθος στην αρχή του ii). Συνεπώς και στο τελικο αποτέλεσμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην σκέφτεσαι αρχικά για την f. Προσέγγισε την ανίσωση σαν ανεξάρτητη άσκηση. Για ποιο λόγο λες χ>0 για την ανίσωση;
Πες μας ποιοι είναι οι αρχικοί περιορισμοί για την ανίσωση.
Για να σε βοηθήσω, έχεις δύο συναρτήσεις f και g και θέλεις να λύσεις την ανίσωση f(x)<g(x), τι πρέπει να γνωρίζεις για να λύσεις αυτή την ανίσωση; Τα πεδία ορισμού των f,g και την τομή τους.
Θα σου στείλω τη λύση της άσκησης αλλά πρέπει να απαντήσεις για να το καταλάβεις.

Το πεδίο ορισμού της h(x) = ln(x^2) +3x^2 ποιο είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

suuuuiiii

Νεοφερμένος

Ο suuuuiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ΌΧΙ!!!

1689695265540.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1689695399356.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η λύση της άσκησης:


Screenshot_10.png
 
Top