Μαθήματα κρυφά από τους γονείς μου

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τη στιγμή που όπως λες τα λεφτά αυτά είναι καθαρά δικά σου και μπορείς να τα κάνεις ό,τι θέλεις τότε η γνώμη μου είναι να πας να γραφτείς και να τους το ανακοινώσεις απλά. 'Οσο και να αντιδράσουν στο τέλος θα το αποδεχτούν. Σε τελική ανάλυση δεν τα θες ούτε για ναρκωτικά ούτε για λούσα (χρησιμοποίησέ το αυτό σαν επιχείρημα). ΄Ασε που σου δίνει μια επιπλέον επαγγελματική διέξοδο στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Eυχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ όλους πραγματικά, η αληθεια είναι οτι δεν περίμενα τέτοια υποστήριξη αλλά παλι εχω ενδοιασμούς.. Με προβλημάτισε και το σχόλιο της φιλόσοφου, το οποίο είναι αυτό by the way:

κοίτα να δεις,καταλαβαίνω ότι σου αρέσει η μουσική,ααλλά δεν νομίζεις ότι είναι περιττό έξοδο; (και τώρα θα πέσουν όλοι να με φάνε.Το λέω με την έννοια ότι αφού έχεις φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις σε ένα ανώτατο πτυχίο εφόσον απαιτεί τόσα χρήματα,αλλά και δεν θα το χρειαστείς (εκτός αν σκέφτεσαι να πας μουσικολογία ορ σάμθινγκ). Και τώρα στάνταρ θα πουν όλοι ότι είμαι απίστευτα χρησιμοθηρική και μπλα μπλα μπλα,αλλά εσύ γιατί το κάνεις;Για την εμπειρία;Με ποια επιχειρήματα μίλησες στους γονείς σου;Με το επιχείρημα του "θα ΄΄έχω και ένα πτυχίο και ίσως να μπορώ να διδάξω".
Αν οι γονείς σου λένε ότι δεν έχουν τα λεφτά ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ.Δεν πιστεύω να υπάρχει σωστός γονέας που ενώ μπορεί απλά απαγορεύει στο παιδί του κάτι που θέλει με όλη του την ψυχή.Εγώ λοιπόν θα πρότεινα,αν δεν είναι vital η απόκτηση του πτυχίου,να μην κάνεις κρυφά μαθήματα.Θα μπορούσες να φυλάξεις τα χρήματα και από αυτά να αποσύρεις ένα ποσό όταν θες να πας για ψώνια ορ σαμμθινγκ για να τους ελαφρύνεις λίγο.
Ξέρω η γνώμη μου δε θα σ'αρέσσει,θα προτιμούσες κανένα σχόλιο του τύπου"go for it κοπελιά" ή συμβουλές για την "κομπίνα",απλά εγώ σου λέω αυτό που πιστέυω.Το ανώτατο πτυχίο στη μουσική,εαν δε θες να ασχοληθείς επαγγελματικά και εν μέσω οικονομικής κρίσης είναι απλά ένα περιττό έξοδο.

...Το σκέφτηκα λοιπόν πολύ και κατέληξα πως είναι λάθος ειδικά το θεμα του "περιττού έξοδου", που εδώ έχω να διαφωνήσω στο οτι η απόκτηση ενός πτυχίου αναγνωριζόμενου από την αγορά εργασίας (οι περισσότεροι καθηγητες σε σχολεια/ωδεία δουλεύουν με αυτό) πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και το χιλιάρικο, και στο κάτω κάτω έχω σκεφτει μεχρι και να το κανω επαγγελματικα (ΝΑΙ ΝΑΙ κανενας δεν ασχολειται πλεον με την μουσική και θα μεινω ανεργη και αχρηστη και δεν ειναι επιστημη και μπλα μπλα μπλα), οπότε η θεωρία περι "περιττού εξόδου" τουλάχιστον από εμένα που με ξέρω καλύτερα (για να μην φάω κράξιμο) απορρίπτεται.. :redface: Οι γονεις μου μου λενε οτι δεν εχουν λεφτα και ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ, γι'αυτο δεν τους υποχρεωσε κανείς να πληρώσουν... Και στο κάτω κάτω, μιας που μιλήσαμε για χρησιμοθηρία και για εμπειρία, ναι θεωρώ άδικο να ασχολουμαι τοσα χρονια με την μουσική και να μην έχω ούτε ένα πιστοποιητικό, κάτι, που να αποδεικνύει πως ασχολήθηκα κάποτε στην ζωη μου!
Δηλαδή θα είναι πιό χρησιμο αν δώσω τα λεφτά για να παω για ψώνια, παρα για να πάρω ένα πτυχίο (ότι πτυχίο και να είναι). :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunmoom

Νεοφερμένος

Η sunmoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
εννοείται να συνεχίσεις με τη μουσική. μη σταματάς να πραγματοποιείς τα όνειρά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο κορίτσι μου. Και να ξέρεις πως όσο δύσκολοι και να είναι οι καιροί πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα θέλουν να μάθουν κιθάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αν δεν πατούσα πόδι δε θα ήμουν αυτή που είμαι σήμερα. Γι' αυτό άλλωστε και συνεχίζω να το κάνω!
Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις!! Μην τα παρατάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσους είπαν πως θα πρέπει να κάνεις άλλη μια προσπάθεια να πείσεις τους γονείς σου. Αφού θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς και επαγγελματικά με τη μουσική, έχεις ένα ακόμα επιχείρημα ;) Και όντως, είναι καλύτερο να διαθέσεις τα χρήματα σε μια δραστηριότητα που σε γεμίζει,παρά να πας για ψώνια για παράδειγμα. Μίλησε μαζί τους ξανά και ξανά, και προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να χρησιμοποιήσεις πειστικά επιχειρήματα (που τα έχεις,ούτως ή άλλως). Στην τελική, πες ότι θα μειώσεις άλλου είδους έξοδα, δηλαδή θα ξοδεύεις λιγότερα στις βόλτες σου, στα ψώνια,κτλ (για να δείξεις ότι έχεις επίγνωση της δύσκολης οικονομικής σας κατάστασης, κτλ) Επίσης ναι,θα ήταν καλή ιδέα να ψάξεις μήπως μπορείς να κάνεις κάπου αλλού μαθήματα πιο φθηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
τι εγινε τελικα?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ο,τι και να κανεις ελπιζω να μπορέσεις καποια στιγμη να βοηθήσεις και εμας που θελουμε να μαθουμε κιθαρα και δυσκολευόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο,τι και να κανεις ελπιζω να μπορέσεις καποια στιγμη να βοηθήσεις και εμας που θελουμε να μαθουμε κιθαρα και δυσκολευόμαστε!

Xαχαχαχαχ θα το εχω υπόψιν μου!! :P
Τώρα ότι σκέφτομαι το σκέφτομαι για την επόμενη χρονιά, οπότε έχω ολόκληρο καλοκαίρι μπροστά μου να το διαπραγματευτώ..!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για την υποστήριξη!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunmoom

Νεοφερμένος

Η sunmoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τελικα τι εκανες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
τελικα τι εκανες;;;

Είπα ότι τώρα όλα αυτά είναι σκέψεις για την επόμενη χρονιά, οπότε μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει τίποτα... Τώρα απλά ασχολούμαι με την ύλη του επιπέδου μου ενω έχω κάνει και μία έρευνα για ωδεία στο κέντρο ή σε γειτονικές περιοχές -χωρίς αποτέλεσμα βέβαια... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louizaki13

Νεοφερμένος

Η Λουιζα :* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταλαβαινω απολυτα τι περνας γτ ειμαι και εγω στην ιδια ακριβως φαση , ηθελα να γραφτω σε μια χορωδια.Το προτεινα στους γονες μου και αμεσως μου απαντησαν ΟΧΙ!! :mad: :mpinelik: :beating: Τοτε,ηθελα απλα να συμμετασχω πιο πολυ για εμπειρια αλλα και για προσωπικη βελτιωση..(επισης οι γονεις μου νομιζαν οτι τα "διδακτρα" ηταν υψηλα ενω ανακαλυψα υστερα απο λιγο καιρο οτι για τα φωνητικα 20 ευρω/μηνα) κατι που ετσι και αλλιως εως και φετος το εδινα στο αθλημα που εκανα...το θεμα ηταν οτι πιστευαν οτι θα μου ειναι αχρηστο και ετσι δεν με αφησαν...Το σκεφτηκα αρκετα να γραφτω μονη μου πραγμα που με το ξεκινημα της επομενης χρονιας θα κανω..δεν ξερω αν θα ειναι σωστο ή λαθος αλλα ειναι κατι που θα μου χρειαστει αργοτερα και που μ'αρεσει παρα πολυ...ειναι η καλυτερη μου..και δεν προκειται να αφησω τους γονεις μου να μου καταστρεψουν το πραγμα που αγαπω πιο πολυ.αααα και στην δικια μου περιπτωση το ωδειο μονο γειτονικο δεν ειναι..πρεπει να αλλαξω 2 λεωφορεια και περπατημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Im-Possible.jpg
    Im-Possible.jpg
    178.1 KB · Εμφανίσεις: 109

MusicStudent

Νεοφερμένος

Ο MusicStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ψάξε γύρω στη γειτονιά σου και επικοινώνησε με ωδεία. Πολλά δίνουν υποτροφίες ή έχουν δυνατές προσφορές
Μπορείς να τα βρείς όλα από το χάρτη του https://odeia.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
υπαρχει και το κοινωνικο ωδειο, δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση σου αλλα ρξε μια ματια. Μια αλλη προταση που μπορει να ειναι και χαζη δεν ξερω ομως απο μουσικη οποτε την προτεινω, ειναι τα αυτοδιδακτα μαθηματα, αν δηλαδη μπορεις να διαβασεις μονη σου χωρις την συνδρομη του ωδειου ή εστω να πας στο ωδειο τους τελευταιους μονο μηνες των εξετασεων. Και κατι τελευταιο που θελω σε παρακαλω να του δωσεις πολυ βαση. Μην ξεχνας οτι τα ωδεια ειναι και αυτα επιχειρησεις, που απωτερω σκοπο εχουν το κερδος και μονο το κερδος. Μην παραμυθιαζεσαι λοιπον απο τις θεωριες τους. Μου συνεβει εμενα να ξεκιναω επιπεδο C2 στα γαλλικα (ακρως πιο απαιτητικο απο το αντιστοιχο των αγγλικων) τον δεκεμβριο οταν οι εξετασεις ηταν τον Μαιο, κι ενω οι διευθυντες του φροντιστηριο εκρουαν τον κωδωνα του κινδυνου για την επικειμενη αποτυχια μου, εγω οχι μονο εμεινα στην αρχικη μου αποφαση αλλα το πηρα μαλιστα, γλιτωνοντας ετσι 1 επιπλεον χρονο! Γιατι στα λεω ολα αυτα; για να καταλαβεις οτι εχεις ενα πολυ σημαντικο ποσο στην ακρη και για να το ξοδεψεις πρεπει να εισαι 100% σιγουρη οτι αυτα τα χρηματα δεν θα πανε χαμενα. Εννοειται να συνεχισεις τις σπουδες σου ,ειδικα τωρα που εισαι ενα βημα πριν το τελος, κι εννοειται να παρεις το πτυχιο, γιατι δυστυχως στην ελλαδα μονο τα χαρτια μετρανε, κι οχι οι πραγματικες ικανοτητες του καθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Πάντως για να ξέρετε!Φέτος που έδωσα τα διδακτρα κάθε μήνα ήταν 110 ευρω μαζί με όργανο!Μην νομίζετε ότι μόνο το δικό σας ωδείο είναι πανάκριβο :P:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top