Μαθήματα Γερμανικών με στόχο καλό επίπεδο σε 3-4 χρόνια

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρααα, θέλω να ξεκινήσω γερμανικά για να εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεσο σε 3-4 χρόνια αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινησω;
Να παω σε γραψα, να βρω κατι διαδικτυακο η να βρω καποιον να κανει ιδιαιτερα;
Επίσης ξέρει κανεις τιμες για φροντιστηρια?
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπέρααα, θέλω να ξεκινήσω γερμανικά για να εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεσο σε 3-4 χρόνια αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινησω;
Να παω σε γραψα, να βρω κατι διαδικτυακο η να βρω καποιον να κανει ιδιαιτερα;
Επίσης ξέρει κανεις τιμες για φροντιστηρια?
Εγώ πήγα σε φροντιστήριο και με αρκετό διάβασμα σε λιγότερο από 1,5 χρόνο πήρα το Β2.Γενικότερα προτιμώ το φροντιστήριο ή τα ιδιαίτερα γιατί σε "αναγκάζουν" να διαβάζεις αλλα και μπορείς να μιλάς και να εξασκείς τον προφορικό λόγο και όχι απλά να γραφείς και να διαβάζεις κείμενα.
Στη Θεσσαλονίκη που είχα πάει ήταν 800€ περίπου αν θυμάμαι καλά Α1 με Β1 και γύρω στα 900€ το Β2 και ήμασταν δύο άτομα στο τμήμα.
 

Gogosps

Νεοφερμένος

Ο Gogosps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπορείς σίγουρα νωρίτερα από 3-4 χρόνια αν διαβάσεις. Είναι πανεύκολη γλώσσα. Φροντιστήριο με 1-2 άτομα ή ιδιαίτερα. Ιδανικό θα ήταν (αλλά προφανώς όχι απαραίτητο) να βρεις κάποιον καθηγητή που έχει ζήσει ή μεγαλώσει στη Γερμανία, γιατί έτσι θα έχεις καλύτερη προφορά η ίδια και θα του/της είναι πολύ πιο εύκολο να σε προχωρήσει γρήγορα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Εϊμαι στην ίδια θέση με την θεματοθέτρια. Σε 4 χρόνια τελειώνω την σχολή μου και με σκοπό την μετανάστευση στη Γέρμανια ή σε γερμανόφωνη χώρα επιθυμώ να μάθω την Γερμανική γλώσσα τουλάχιστον σε επίπεδο c1.

Έπειτα από ψάξιμο είδα ότι υπάρχει η δυνατότητα να κάνω διαδικτιακά μαθήματα και βρήκα υλικό που θα με βοηθήσει να διαβάζω συνεχώς μόνος μου.

Ήταν κανένας σε παρόμοια θέση και έχει να μου δώσει συμβουλές για το πως είνα η διαδικασία για το πιστοποιητικό Goethe;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητά μέλη :happy:

Ήθελα να ρωτήσω, πόσος χρόνος πιστεύετε ότι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος σε επίπεδο B2 ή C1 αν το πάω λίγο εντατικά; Σκέφτομαι για ιδιαίτερα μαθήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,794 μηνύματα.
@Memetchi γκουρού της γαλλικής γλώσσας, ποία θα είναι η ποινή για τους προδότες;


Ήθελα να ρωτήσω, πόσος χρόνος πιστεύετε ότι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος σε επίπεδο B2 ή C1 αν το πάω λίγο εντατικά; Σκέφτομαι για ιδιαίτερα μαθήματα.
Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο και γενικά έχεις έφεση με τις γλώσσες ίσως και σε 2 χρόνια μπορείς το Β2. Το έχω ακούσει να γίνεται αλλά με ζορι. Είναι δύσκολη γλώσσα που απαιτεί χρόνο. Συνήθως 3 χρόνια προβλέπονται για το Β2 επίπεδο, με νορμάλ Ρυθμό.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
@Memetchi γκουρού της γαλλικής γλώσσας, ποία θα είναι η ποινή για τους προδότες;
Και μόνο που βρισκόμαστε σε αυτό το θρεντ, πρέπει να τους αφερεθεί η δυνατότητα ομιλίας της γλώσσας για κανένα χρόνο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αν αφιερώσεις αρκετό χρόνο και γενικά έχεις έφεση με τις γλώσσες ίσως και σε 2 χρόνια μπορείς το Β2. Το έχω ακούσει να γίνεται αλλά με ζορι. Είναι δύσκολη γλώσσα που απαιτεί χρόνο. Συνήθως 3 χρόνια προβλέπονται για το Β2 επίπεδο, με νορμάλ Ρυθμό.
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντησή σου!
Και μόνο που βρισκόμαστε σε αυτό το θρεντ, πρέπει να τους αφερεθεί η δυνατότητα ομιλίας της γλώσσας για κανένα χρόνο
Δεν είμαι προδότης αρχηγέ, πρώτα θα δώσω για το dalf c2 και μετά θα επιχειρήσω να μάθω τον εχθρό εκ των έσω...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Η γερμανική γλώσσα εύκολα μπορεί κάποιος να την μιλήσει και να την διαβάσει.Το πρόβλημα είναι αρχικά τα άρθρα.Μερικές φορές αλλάζουν το γένος ενός επιθέτου και σε μπερδεύει στην αρχή.
Επίσης έχουν κάποια ανώμαλα ρήματα που έχουν την δικιά τους δυσκολίας.Βέβαια με συστηματικό διάβασμα βγαίνουν μια χαρά.Μην ξεχνάτε ότι τα Αγγλικά και τα Γερμανικά ανήκουν στην ίδια οικογενειακή γλώσσα οπότε υπάρχουν ομοιότητες μεταξύ τους.
Τέλος αν θες να μιλήσεις με γερμανόφωνους πρέπει να γνωρίζεις πως η κάθε περιοχή της Γερμανίας έχει την δικιά της προφορά οπότε μην στέκεις σε μια προφορά.
Στα λέω αυτά επειδή πήγαινα 2 χρόνια φροντηστήριο και έχω το μισό μου σόι στην Κολωνία.Μου έχουν αναφέρει πως ακόμη και στην Γερμανία υπάρχουν ειδικά μαθήματα για την εκμάθηση της γλώσσας τους για μετανάστες οπότε υπάρχει και αυτή η ενναλακτική αν θες να μείνεις Γερμανία.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω σε δύο χρόνια από τώρα χοντρικά εως το Σεπτέμβρη του 25 μπορεί κάποιος να αποκτήσει το Β2 στη γερμανική ξεκινώντας από το 0? Γνωρίζω ότι είναι ανεπαρκές για να μπορείς να δουλέψεις Γερμανία απλά επειδή είναι προαπαιτούμενο με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση το χαρτί. Εννοείται ότι στο μεσοδιάστημα θα προσπαθώ να εξελισσω τη γλώσσα και μόνος.μου ιδίως πάνω στον τομέα που πρόκειται να ασχοληθώ
 

Mara2004

Νεοφερμένος

Η Mara2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ άρχισα πέρσι τον Σεπτέμβρη του 2022 και θα δώσω φέτος τον Μάιο για B2 level. Σου συνιστώ να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα και σε δύο χρόνια όπως και εγώ θεωρώ θα έχεις καταφέρει να φτάσεις το b2 level!
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σκεφτόμουν για ονλαιν μαθήματα τα οποία βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικά μπορεί να είναι γιατί στην περίπτωση μου τα ιδιαίτερα από άποψη χρημάτων δεν ξέρω πόσο βιώσιμα είναι.
 

Mara2004

Νεοφερμένος

Η Mara2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Προσωπικά τα ιδιαίτερα αξίζουν περισσότερο σε σχέση με τα ονλαιν! Εκτός αν εννοείς ονλαιν με καθηγητή. Εφαρμογές σαν το duolingo δεν πιστεύω ότι μπορούν να σε φτάσουν σε b1+ level . Εγώ δεν μετανιώνω για τα ιδιαίτερα που κάνω σε λίγο καιρό θα έχω καταφέρει να πάρω b2 πτυχιο με λιγότερο από 2 χρόνια μαθήματα!( Εγώ κάνω 3 φορές την εβδομάδα )
 

Mara2004

Νεοφερμένος

Η Mara2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητά μέλη :happy:

Ήθελα να ρωτήσω, πόσος χρόνος πιστεύετε ότι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος σε επίπεδο B2 ή C1 αν το πάω λίγο εντατικά; Σκέφτομαι για ιδιαίτερα μαθήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εγώ τον Μάιο θα δώσω για B2 goethe. Άρχισα πέρσι τον Σεπτέμβρη οπότε χωρίς το καλοκαίρι πες περίπου 1 χρόνος και 6-7 μήνες. Θέλει πολύ διάβασμα είναι αρκετά δύσκολη γλώσσα και σου προτείνω ιδιαίτερα καθώς στα φροντιστήρια επειδή είναι περισσότερα άτομα αφιερώνουν περισσότερο χρόνο σε πράγματα που μπορείς να έχεις καταλάβει ήδη. Εγώ έκανα και κάνω ιδιαίτερα τρεις ώρες την εβδομάδα 💜
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top