Μήπως είμαστε κορόιδα που διαβάζουμε;

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
μας εδειξες πινακες οπου φαινεται η μειωση του αριθμου των εισακτεων σε καθε σχολη.αυτο απο μονο του ομως δεν αρκει...πρεπει να μας αποδειξεις οτι μπαινουν και περισσοτεροι απο ειδικες κατηγοριες αλλιως εγω μπορει να συμπερανω οτι το θεμα ειναι πολιτικο,ιδιωτικα πανεπιστημια κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα οι θέσεις μειώνονται λόγω μετεγγραφών, αυτό το έχουν πει κατά καιρούς. Και είναι και θέμα πολιτικής για να σπρώξουν κόσμο στην επαρχία. Αλλά τα ιδιωτικά τι σχέση έχουν.....?:confused:

Αυτό που προσπαθεί να πει ο Δίας είναι ότι αν μια σχολή σηκώνει 100 άτομα, από Πανελλαδικές θα μπουν 80 και οι υπόλοιπες 20 θέσεις θα είναι για τις "ειδικές" ( τα νούμερα είναι τυχαία φυσικά!), ενώ θα μπορούσαν να είναι και οι 100 διαθέσιμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Σίγουρα οι θέσεις μειώνονται λόγω μετεγγραφών, αυτό το έχουν πει κατά καιρούς. Και είναι και θέμα πολιτικής για να σπρώξουν κόσμο στην επαρχία. Αλλά τα ιδιωτικά τι σχέση έχουν.....?:confused:
εννοω οτι ο αριθμος των εισακτεων στα δημοσια πανεπιστημια μειωνεται και επομενος αυτος ο οποιος θελει να σπουδασει αλλα δεν καταφερε να μπει σε δημοσιο αει θα παει σε ιδιωτικο πανεπιστημιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εννοω οτι ο αριθμος των εισακτεων στα δημοσια πανεπιστημια μειωνεται και επομενος αυτος ο οποιος θελει να σπουδασει αλλα δεν καταφερε να μπει σε δημοσιο αει θα παει σε ιδιωτικο πανεπιστημιο...

Ναι αλλά τα ιδιωτικά δεν επηρεάζουν το πόσες θέσεις είναι διαθέσιμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατι υπαρχει κ αλλος τροπος να περασουμε στη σχολη της επιλογης μας?
Αν είμαστε κοινοί θνητοί και δεν ανήκουμε σε κάποια ευεργετούμενη κατηγορία, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, εκτός από το να διαβάζουμε όσο γίνεται περισσότερο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να συζητάμε για κάτι που δεν μας φαίνεται σωστό.
μας εδειξες πινακες οπου φαινεται η μειωση του αριθμου των εισακτεων σε καθε σχολη.αυτο απο μονο του ομως δεν αρκει...πρεπει να μας αποδειξεις οτι μπαινουν και περισσοτεροι απο ειδικες κατηγοριες αλλιως εγω μπορει να συμπερανω οτι το θεμα ειναι πολιτικο, ιδιωτικα πανεπιστημια κτλπ.
Αυτό δεν χρειάζεται να το αποδείξω εγώ. Το βλέπουμε όλοι γύρω μας. Σκέψου πόσοι συμμαθητές σου και άλλοι γνωστοί σου (και εδώ στο φόρουμ φαίνεται), παίρνουν μεταγραφή και σε ποιες σχολές πηγαίνουν. Ας μας πούνε και οι φοιτητές αυτών των σχολών, πόσοι συμφοιτητές τους είναι από μεταγραφή. Πάντως, όταν τελειώσει η διαδικασία των μεταγραφών και ανακοινωθούν αριθμοί επιτυχόντων και τελικά πρωτοετών φοιτητών, θα έχεις και τις αποδείξεις που θέλεις. Σίγουρα το θέμα πολιτικό είναι. Όσο περισσότερες ειδικές κατηγορίες, τόσο περισσότεροι ψήφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ναι αλλά τα ιδιωτικά δεν επηρεάζουν το πόσες θέσεις είναι διαθέσιμες...
ναι καλα!!! μα οι κυβερνησεις μειωνουν τον αριθμο των εισακτεων για να αναγκαστει ο νεος να παει σε ιδιωτικο.μικροτερος αριθμος φοιτητων στα δημοσια αει συνεπαγεται λιγοτερα εξοδα για το κρατος αφου δαπανα λιγοτερα για εστια,λεσχη κτλ.αυτο που λεω ειναι οτι οι θεσεις μειωνονται οχι για να μπουν περισσοτεροι απο ειδικες κατηγοριες αλλα για να μειωθουν τα εξοδα και να ευνοηθει η ιδρυση ιδιωτικων σχολων,ε οι πολιτικοι μας ολο και καμια δεκαρα θα εχουν τσεπωσει και απο εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι καλα!!! μα οι κυβερνησεις μειωνουν τον αριθμο των εισακτεων για να αναγκαστει ο νεος να παει σε ιδιωτικο.μικροτερος αριθμος φοιτητων στα δημοσια αει συνεπαγεται λιγοτερα εξοδα για το κρατος αφου δαπανα λιγοτερα για εστια,λεσχη κτλ.αυτο που λεω ειναι οτι οι θεσεις μειωνονται οχι για να μπουν περισσοτεροι απο ειδικες κατηγοριες αλλα για να μειωθουν τα εξοδα και να ευνοηθει η ιδρυση ιδιωτικων σχολων,ε οι πολιτικοι μας ολο και καμια δεκαρα θα εχουν τσεπωσει και απο εκει...

Το να πάει κάποιος σε ιδιωτικό, δεν είναι τόσο απλό...Πρέπει να υπάρχουν τα χρήματα...Και αν υπάρχουν τα χρήματα, μάλλον θα προτιμήσει να φύγει στο εξωτερικό, και όχι να μείνει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ναι καλα!!! μα οι κυβερνησεις μειωνουν τον αριθμο των εισακτεων για να αναγκαστει ο νεος να παει σε ιδιωτικο.μικροτερος αριθμος φοιτητων στα δημοσια αει συνεπαγεται λιγοτερα εξοδα για το κρατος αφου δαπανα λιγοτερα για εστια,λεσχη κτλ.αυτο που λεω ειναι οτι οι θεσεις μειωνονται οχι για να μπουν περισσοτεροι απο ειδικες κατηγοριες αλλα για να μειωθουν τα εξοδα και να ευνοηθει η ιδρυση ιδιωτικων σχολων,ε οι πολιτικοι μας ολο και καμια δεκαρα θα εχουν τσεπωσει και απο εκει...
Ο συνολικός αριθμός των θέσεων δεν μειώνεται. Απλά γίνεται μεταφορά θέσεων από τις σχολές που τις ζητούν αυτοί που θα έρθουν με μεταγραφή, στις σχολές από τις οποίες θα φύγουν.
Με τα ιδιωτικά, μάλλον η δουλειά προς το παρόν χάλασε. Απόδειξη η κατάργηση της βάσης του 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Το να πάει κάποιος σε ιδιωτικό, δεν είναι τόσο απλό...Πρέπει να υπάρχουν τα χρήματα...Και αν υπάρχουν τα χρήματα, μάλλον θα προτιμήσει να φύγει στο εξωτερικό, και όχι να μείνει εδώ.
εμεις τωρα συζηταμε γιατι μειωνονται οι θεσεις.εγω λεω μειωνονται για να ευνοηθουν τα ιδιωτικα αει και ιεκ και ο φιλος διας λεει οτι μειωνονται για να αυξηθει ο αριθμος των ειδικων κατηγοριων,τι με νοιαζει εμενα τωρα και τη κυβερνηση(την εκαστοτε κυβερνηση) αν το να παει καποιος σε ιδιωτικο ειναι απλο η συνθετο????!!!!! ουσιαστικα η εκαστοτε κυβερνηση θα πει ας μην σπουδασει...ρεβεκα εισαι εκτος θεματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είμαι εκτός θέματος!
Σου λέω πολύ απλά, ότι αν το κράτος κόψει τις θέσεις, δεν σημαίνει ότι θα στείλει τον μαθητή στο ιδιωτικό!Άρα δεν κερδίζει, άρα δεν έχει βάση αυτό που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εμεις τωρα συζηταμε γιατι μειωνονται οι θεσεις.εγω λεω μειωνονται για να ευνοηθουν τα ιδιωτικα αει και ιεκ και ο φιλος διας λεει οτι μειωνονται για να αυξηθει ο αριθμος των ειδικων κατηγοριων......
Ο συνολικός αριθμός των θέσεων δεν μειώνεται. Απλά γίνεται μεταφορά θέσεων από τις σχολές που τις ζητούν αυτοί που θα έρθουν με μεταγραφή, στις σχολές από τις οποίες θα φύγουν.
(Δεν μπορώ να λέω τα ίδια διαρκώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είμαι εκτός θέματος!
Σου λέω πολύ απλά, ότι αν το κράτος κόψει τις θέσεις, δεν σημαίνει ότι θα στείλει τον μαθητή στο ιδιωτικό!Άρα δεν κερδίζει, άρα δεν έχει βάση αυτό που λες...
τον εξαναγκαζει εμμεσα, αν θελει να σπουδασει και δεν καταφερε να μπει σε δημοσιο ιδρυμα.και επιπλεον δεν συμφωνεις οτι μειωνει τα εξοδα του το δημοσιο ιδρυμα με τη μειωση του αριθμου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως λέει και ο Δίας, στην ουσία δεν μειώνονται οι θέσεις, ίσα ίσα που αυξάνονται!
Αλλά για να απαντήσω, αφενός δεν γίνεται να αναγκάσεις κάποιον να βρει χρήματα, αν δεν τα έχει, θα ξαναδώσει, και αφετέρου τα έσοδα δεν θα είναι τόοοοσο τρομερά, όταν ήδη υπάρχουν υπεράριθμοι φοιτητές στα πανεπιστήμια. Αν κάποια στιγμή, σύνολο και τα 4 έτη, είναι μαξ 1000 φοιτητές, μπορεί και να μειώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ο συνολικός αριθμός των θέσεων δεν μειώνεται. Απλά γίνεται μεταφορά θέσεων από τις σχολές που τις ζητούν αυτοί που θα έρθουν με μεταγραφή, στις σχολές από τις οποίες θα φύγουν.
(Δεν μπορώ να λέω τα ίδια διαρκώς).

αυτο το λες εσυ.μπορεις να το αποδειξεις???(οτι δηλαδη παραμενει σταθερος ο αριθμος) στη σχολη μου περασαν 99 ατομα και μεταγραφη πηραν μολις 2 ατομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
αυτο το λες εσυ.μπορεις να το αποδειξεις???(οτι δηλαδη παραμενει σταθερος ο αριθμος) στη σχολη μου περασαν 99 ατομα και μεταγραφη πηραν μολις 2 ατομα!

Αυτό που λέει ο Δίας αποδεικνύεται από τον τελικό αριθμό πρωτοετών. Μετά από μετεγγραφές, ειδικές κατηγορίες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αυτο το λες εσυ.μπορεις να το αποδειξεις???(οτι δηλαδη παραμενει σταθερος ο αριθμος) στη σχολη μου περασαν 99 ατομα και μεταγραφη πηραν μολις 2 ατομα!
Ο συνολικός αριθμός θέσεων υπάρχει στο σύνδεσμο που έβαλα πιο πριν: https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/2010_exelixi_arithmou.xls
Ας το βάλω κι εδώ....

Τελικά, αύξηση υπάρχει και όχι μείωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
οκ το δεχομαι.ειχες δικιο, υπαρχει αυξηση του αριθμου των φοιτητων.τουλαχιστον αυτο φαινεται απο τους πινακες...ωστοσο πιστευω οτι το βασικο ειναι να διαβαζεις πολυ για να μπεις αν και καλο ειναι να προβληματιζεται κανεις.ευχομαι να περασεις εκει που θες και ετσι η συζητηση που καναμε να μην σε απασχολει ιδιαιτερα στο μελλον.καλο κουραγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οκ το δεχομαι.ειχες δικιο, υπαρχει αυξηση του αριθμου των φοιτητων.τουλαχιστον αυτο φαινεται απο τους πινακες...ωστοσο πιστευω οτι το βασικο ειναι να διαβαζεις πολυ για να μπεις αν και καλο ειναι να προβληματιζεται κανεις.ευχομαι να περασεις εκει που θες και ετσι η συζητηση που καναμε να μην σε απασχολει ιδιαιτερα στο μελλον.καλο κουραγιο...
Σ΄ευχαριστώ για τις ευχές. Θα συνεχίσω να διαβάζω με όλες τις δυνάμεις μου για να πετύχω το στόχο μου, χωρίς να με επηρεάζουν αυτά που συζητήσαμε. Κι εσύ, με τη στάση σου, έδωσες σε όλους μας ένα πολύ καλό μάθημα για το τι σημαίνει διάλογος και ανταλλαγή απόψεων. Να΄σαι καλά και καλή συνέχεια στις σπουδές σου. :)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Και κάτι για όλους:
Ζητώ συγνώμη από όλα τα παιδιά που πιθανόν να στεναχώρησα με τις απόψεις μου. Θα ξαναπώ ότι δεν αποδίδω καμία μομφή σε όσους κάνουν χρήση των ειδικών περιπτώσεων. Κι εγώ, αν είχα τέτοια ευκαιρία, δεν θα την άφηνα. Η μομφή μου είναι προς τις κυβερνήσεις και μόνον.

Αν δεν υπάρξουν νέα δεδομένα, δεν θα επανέλθω στο θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς κάνω, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να πετύχω το στόχο μου. Προφανώς και δεν έχω άλλη επιλογή, όμως νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάζω κάτι που δεν μου φαίνεται σωστό.

Φυσικα και εχεις το δικαιωμα να σχολιαζεις κατι που ισως δεν σου φαινεται σωστο.Και εγω,κι εσυ και ο καθενας μας.Ολοι εχουμε το δικαιωμα να εκφραζουμε ελευθερα την αποψη μας,οποια κι αν ειναι αυτη και ειτε να συμφωνουμε,ειτε να διαφωνουμε με αυτην.Κανενας δεν νομιζω πως διαφωνει σχετικα με αυτο.Το θεμα ομως ειναι πως αν ασχολεισαι τοσο πολυ με ενα τετοιο θεμα,το μονο που καταφερνεις τελικα ειναι να αισθανεσαι αδικημενος και νευριασμενος αν μπορεις να πεις κατα καποιο τροπο καθως πραγματι καποια ατομα μπαινουν σε πολυ υψηλες σχολες με λιγα μορια.Πιστεψε ομως το ποσοστο αυτων των ανθρωπων που μπαινουν σε αυτες τις σχολες δεν ειναι μεγαλο.Το ξερω ειναι αδικο αυτο που σου λεω και πολυ μαλιστα οταν οι υπολοιποι τα δινουν ολα και σκιζονται για να καταφερουν να πετυχουν το στοχο τους και πολλες φορες αρκετοι δεν καταφερνουν να μπουν στη σχολη της 1ης τους επιλογης.Δυστυχως ομως οι αδικιες αυτες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν σε ολα τα επιπεδα.Απο το πιο μικρο εως και το πιο μεγαλο πραγμα πολλοι κοιταζουν πως θα πετυχουν αυτο που θελουν με ελαχιστο η και καθολου κοπο.Και κατα συνεπεια αδικουν και το υπολοιπο συνολο που δικαια προσπαθει να τα καταφερει.Ετσι ειναι ομως η ζωη.Συνεπως,κατ εμε το να ασχολεισαι με αυτο το θεμα τη δεδομενη στιγμη και το τονιζω αυτο ειδικα τη συγκεκριμενη χρονια που κρινεται το μελλον σου μονο χαμενος χρονος μπορει να χαρακτηριστει.Δεν αξιζει να μπαινεις σε αυτο το σκεπτικο γιατι μονο κακο μπορει να σου κανει καθως αν δεν περασεις στη σχολη που θες μπορει να πεις''μηπως δεν διαβασα οσο επρεπε?μηπως δεν προσπαθησα οσο μπορουσα?''Και θα ειναι κριμα αν συμβει αυτο γιατι θα εχεις χασει μια ολοκληρη χρονια.Οπως την εχασα εγω.Μα θα μου πεις τι λεει αυτος.Κι ομως Δια μπορει ακομα να ειναι αρχη της χρονιας ομως η χρονια θα περασει τοσο γρηγορα που ουτε θα το καταλαβεις.Γι΄αυτο χρειαζεται απο την αρχη να διαβαζεις και να μην αφηνεις κανα κενο γιατι οσο περναει ο καιρος και αφηνεις κατι απο δω,κατι απο κει(καθως δεν εκμεταλλευομαστε συνηθως σωστα το χρονο μας και λεμε''ελα μωρε εχω χρονο,αρχη ειναι ακομα'')νααααα πως μαυζευονται κατι σελιδες στο τελος και μετα δεν ξερεις απο που να πρωτοαρχισεις να διαβαζεις.Στο λεω απο πρωτο χερι καθως τα εζησα εγω περσυ αυτα.Λοιπον επειδη ξεφυγα αρκετα απο το θεμα τελικη συμβουλη: μην αφηνεις ουτε τη στιγμη να παει χαμενη και του χρονου με το καλο Φοιτητης.Αληθεια ποια σχολη σε ενδιαφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αθλητισμό. Εσύ τον έβαλες στο πρόγραμμά σου.
Αντίθετα, οι του νυχτερινού πάνε εκεί γιατί είναι υποχρεωμένοι την μέρα να δουλεύουν - και μην πεις "ούτε η δουλειά είναι υποχρέωση" γιατί η εναλλακτική είναι να πεθάνεις της πείνας.

Η παρομοίωσή σου επομένως είναι αβάσιμη για τους λόγους που σου εξήγησα. Κάποιο ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα γιατί να παίρνουν μοριοδότηση (σε όλες τις σχολές) οι αθλητές υπάρχει;

Καταρχήν δεν παίρνουν ΟΛΟΙ οι αθλητές μοριοδότηση. Μοριοδότηση παίρνουν όσοι διακριθούν σε ολυμπιάδες, βαλκανικά πρωταθλήματα και γενικά διεθνείς διοργανώσεις ή και πανελλήνια πρωταθλήματα. Γιατί με αυτή τη λογική και εγώ που κάθε μέρα κάνω κοιλιακούς και παίζω που και που σκάκι, θεωρούμαι αθλητής και δικαιούμαι μοριοδότηση...:)
Καλώς τους δίνεται η μοριοδότηση, γιατί απλά δεν έχουν τον ίδιο χρόνο να διαβάσουν όσο οι υπόλοιποι και προάγουν και τον αθλητισμό στην υπόλοιπη νεολαία με τις επιτυχίες τους κάτι που είναι τρομερά σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top