Μήπως είμαστε κορόιδα που διαβάζουμε;

semis

Νεοφερμένος

Ο semis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
...για τα παιδια των ΕΠΑΛ, οσον αφορα τα ΤΕΙ: Γενικα δεν ειμαι συμφωνος με αυτον τον διαχωρισμο, υπαρχουν ΤΕΙ που η βαση του ΕΠΑΛ ειναι μικροτερη απο την βαση του γενικου λυκειου, παροτι στο ΕΠΑΛ η προσπαθεια που απαιτειται ειναι σαφως μικροτερη. Εδω ομως, σαν αντιβαρο ερχεται ο μικρος αριθμος των θεσεων που δινονται για τους επαλαδες, οπως επισης και το μικροτερο ευρος επιλογης που τους δινεται στο μηχανογραφικο, οποτε συνηθως οντως περνανε τα παιδια που εχουν καταβαλλει αρκετη προσπαθεια.

Μπορεί να σου φαίνεται εσένα μικρότερη η βάση αλλά δεν είναι. Και εγώ από επαλ πέρασα σε ΤΕΙ , επειδή έδινα 4 μαθήματα μόνο για ΤΕΙ η ανώτερη βαθμολογία σε εμάς είναι 2.000 αντί για 20.000 από τα γενικά λύκεια. Η βάση στη σχολή ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ για την Α΄ ομάδα σε εμάς ήταν 1736 δηλάδη είναι σαν 17.360 από το γενικό λύκειο οπότε δεν είναι εύκολο να πιάσεις αυτά τα μόρια ακόμα και αν είναι λιγότερα μαθήματα .

...για τους Μουσουλμανους της Θρακης: Πρωτοφανης, απαραδεκτος και προκλητικα αδικος ο διαχωρισμος, ειδικα οταν μιλαμε για πολιτες του ιδιου κρατους, που εχουν παει στα ιδια σχολεια, εχουν διδαχθει απο τους ιδιους δασκαλους, και εχουν δωσει στα ιδια θεματα εξετασεις. Το συνηθες ειναι ο ΜτΘ να περναει στη Νομικη με 5 ξερω 'γω, να παιρνει πανευκολα μια μεταγραφουλα στην Κωνσταντινουπολη ή στην Αδριανουπολη [γιατι ΔΕΝ κατεχει την ελληνικη γλωσσα, ως επι το πλειστον, ΟΚ, δεν ειναι ολοι ιδιοι], να βγαζει την σχολη εκει και να επιστρεφει στην Θρακη, να μεταφραζει το πτυχιο του και να δικηγορευει/να ασκει οποιοδηποτε αλλο επαγγελμα. Καθαρα ψηφοθηρικο μετρο.

Και για αυτό μπορώ να σου απαντήσω ,γιατί συμπλήρωσα και εγώ κάτι τέτοια χαρτιά αλλά δεν νομίζω να με βοήθησε πολύ. Οι βαθμολογία μου έγινε κανονικά έγραψα πολύ καλά αλλά έγινε μια βλακεία με το μηχανογραφικό στην αρίθμηση και πέρασα Διοίκησης επιχειρήσεων κοζάνη όπου υπάρχουν παιδιά που έγραψαν μόνο έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minerv@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Minerv@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Γρεβενά). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Θα μιλήσω για τους αθλητές που κατέχω το θέμα. Δε νομίζω ότι υπήρξε αθλητής που έγραψε 12000 και πέρασε νομική. Αν δεις τις περσινές βάσεις των αθλητών ο τελευταίος που μπήκε νομική κομοτηνής είχε γράψει περίπου 17500 και με την προσαύξηση πήγε 19250. Έτσι διαμορφώθηκε και η βάση για τους αθλητες στη νομική κομοτηνής στα 19250. Γι αυτό το λόγο βλέπετε βαθμολογίες που κειμένονται πάνω απο το 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μην τα λετε ετσι ρε παιδια. Ο αλλος για να παρει προσαυξηση επειδη ειναι αθλητης χανει πολλες ωρες στις προπονησεις.Κουραση , αγχος και στην τελικη μπορει να μην την παρει. Δεν μπορει να διαβασει οσο οι αλλοι, με καμια κυβερνηση που λεει κ ο παππους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μην τα λετε ετσι ρε παιδια. Ο αλλος για να παρει προσαυξηση επειδη ειναι αθλητης χανει πολλες ωρες στις προπονησεις.Κουραση , αγχος και στην τελικη μπορει να μην την παρει. Δεν μπορει να διαβασει οσο οι αλλοι, με καμια κυβερνηση που λεει κ ο παππους
Ναι, ΓΙΑΤΙ όμως πρέπει να πάρει μοριοδότηση; Και μην πεις "επειδή έχασε πολλές ώρες", είναι σαν να λες "επειδή έχουν Αθηναϊκές πινακίδες". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όπως ανέφερε και κάποιος ας παίρνουν μόρια και όσοι παίζουν wow, δεν έχουν χρόνο για διάβασμα. :P

Ίσως τα μόρια δίνονται ως εκπροσώπιση του σχολείου σε αγώνες και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ναι, ΓΙΑΤΙ όμως πρέπει να πάρει μοριοδότηση; Και μην πεις "επειδή έχασε πολλές ώρες", είναι σαν να λες "επειδή έχουν Αθηναϊκές πινακίδες". :whistle:
εχεις δει και συ το βιντεακι ε? χεχε
Επειδη εχει extra υποχρεωσεις . Σαν να μου λες γιατι απο το νυχτερινο ειναι πιο χαμηλες οι βασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
μηδενιστική σκέψη και άποψη :yahoo:

γιατί όλα πρέπει να μας τα μάθουν; να μας τα κάνουν άλλοι; να μας τα μασήσουν και να μας τα δώσουν να τα καταπιούμε; γιατί; γιατί; γιατί; γιατί;...γιατί; :hmm:

όλο οι άλλοι και τίποτα ο νωχελικός εαυτός μας...
όποιος θέλει μαθαίνει...;)


πες τα ρε npd,το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι ειναι λιγο αχαρος ο τροπος που μας τα μαθαινουν (μεχρι το λυκειο εννοω)
ισως γιατι εκει καταλαβαινουμε την αναγκαιοτητα τους.

αλλα σε καθε περιπτωση αν καποιος δεν θελει δεν μαθαινει και τεέιωνει το ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μηδενιστική σκέψη και άποψη :yahoo:

γιατί όλα πρέπει να μας τα μάθουν; να μας τα κάνουν άλλοι; να μας τα μασήσουν και να μας τα δώσουν να τα καταπιούμε; γιατί; γιατί; γιατί; γιατί;...γιατί; :hmm:

όλο οι άλλοι και τίποτα ο νωχελικός εαυτός μας...
όποιος θέλει μαθαίνει...;)

Βασικά ανύπαρκτη σκέψη και άποψη.Αν δεν υπήρχαν κάτι "θεωρητικάριοι" και "άχρηστοι" σαν τον Leibniz,νομίζει θα καταφέρναμε να φτάσουμε στο φεγγάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μπορεί να σου φαίνεται εσένα μικρότερη η βάση αλλά δεν είναι. Και εγώ από επαλ πέρασα σε ΤΕΙ , επειδή έδινα 4 μαθήματα μόνο για ΤΕΙ η ανώτερη βαθμολογία σε εμάς είναι 2.000 αντί για 20.000 από τα γενικά λύκεια. Η βάση στη σχολή ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ για την Α΄ ομάδα σε εμάς ήταν 1736 δηλάδη είναι σαν 17.360 από το γενικό λύκειο οπότε δεν είναι εύκολο να πιάσεις αυτά τα μόρια ακόμα και αν είναι λιγότερα μαθήματα .

Και για αυτό μπορώ να σου απαντήσω ,γιατί συμπλήρωσα και εγώ κάτι τέτοια χαρτιά αλλά δεν νομίζω να με βοήθησε πολύ. Οι βαθμολογία μου έγινε κανονικά έγραψα πολύ καλά αλλά έγινε μια βλακεία με το μηχανογραφικό στην αρίθμηση και πέρασα Διοίκησης επιχειρήσεων κοζάνη όπου υπάρχουν παιδιά που έγραψαν μόνο έκθεση.

Δεν πιστευω να καταλαβες οτι συγκρινα την βαση του ΕΠΑΛ με την βαση του γενικου σε απολυτη τιμη, ετσι; Προφανως και το γνωριζω αυτο που λες, οτι το αριστα ειναι το 2.000. Επισης ομως, γνωριζω αρκετα καλα και την εξεταστεα υλη σε καποια μαθηματα, εκτος απο τον αριθμο των μαθηματων. Πιστεψε με, αν η δυσκολια του ΕΠΑΛ στις εξετασεις ειναι 3, στο γενικο ειναι 10.

Δηλαδη θες να μου πεις οτι δεν υπαρχει ποσοστωση για τους μουσουλμανους της Θρακης;

Οσον αφορα τις... βλακειες που γινονται στην αριθμηση στο μηχανογραφικο, δεν το δεχομαι οτι μπορει μια βλακεια να εγινε απο μονη της. Μηπως εβαλες κι εσυ το χερακι σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εχεις δει και συ το βιντεακι ε? χεχε
Επειδη εχει extra υποχρεωσεις. Σαν να μου λες γιατι απο το νυχτερινο ειναι πιο χαμηλες οι βασεις
ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αθλητισμό. Εσύ τον έβαλες στο πρόγραμμά σου.
Αντίθετα, οι του νυχτερινού πάνε εκεί γιατί είναι υποχρεωμένοι την μέρα να δουλεύουν - και μην πεις "ούτε η δουλειά είναι υποχρέωση" γιατί η εναλλακτική είναι να πεθάνεις της πείνας.

Η παρομοίωσή σου επομένως είναι αβάσιμη για τους λόγους που σου εξήγησα. Κάποιο ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα γιατί να παίρνουν μοριοδότηση (σε όλες τις σχολές) οι αθλητές υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μηπως να ριξουμε κανα διαβαζμα για να μπουμε στο πανεπιστημιο και να αφησουμε το πως θα μπουν μερικοι αλλοι και καλα πιο ευκολα απο εμας και εμεις αδικουμαστε και αλλες τετοιες κλαψες??????? λεω εγω τωρα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Προσπαθούμε, αγωνιζόμαστε, ξεσκιζόμαστε να πιάσουμε υψηλή βαθμολογία να μπούμε σε μια σχολή. Όμως βλέπουμε κάποιους να μπαίνουν στην ίδια σχολή με πολύ λιγότερη προσπάθεια. Μήπως είμαστε τα κορόιδα? Η παρακάτω περίπτωση είναι μία από τις πολλές. (Υπάρχουν και πολλές-πολλές άλλες).

Διας και καθς Διας που μπαινει σε τετοιες σκεψεις η μονη και ουσιαστικη συμβουλη που εχω να δωσω ως περσυνος αποφοιτος που εχει περασει απο τη διαδικασια των Πανελληνιων ειναι η εξης.Μην ασχολεισαι με αυτα τα θεματα και κατσε διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις.Δεν ξερω τι κανεις και ποσο χρονο αφιερωνεις ομως αυτη τη χρονια πρεπει να τα δωσεις ολα και σκεψεις του οτι εσυ και ο καθενας μπορει να αδικειται μονο να σε αποσυγκεντρωσουν μπορουν απο το στοχο σου.Ισως να μου πεις ομως''Αυτο που συμβαινει ειναι αδικια.Γιατι εμενα να μου τρωνε τη θεση?''.Ακομη και ετσι να ειναι ομως τα πραγματα,ακομη και καποιοι να μπαινουν σε μια σχολη με πολυ λιγοτερα μορια απο εσενα,το θεμα ειναι εσυ τι κανεις??Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Το μονο που μπορεις ειναι να δωσεις οτι εχεις και δεν εχεις αυτη τη χρονια,να προσπαθησεις με ολες σου τις δυναμεις για να περασεις στη σχολη που θες και εφοσον γραψεις καλα και περασεις εκει που θες τοτε θα εχουν ανταμειφθει οι κοποι σου.Διαφορετικα θα κοπανας το κεφαλι σου οπως το κοπαναω εγω τωρα που δεν καταφερα να μπω στη σχολη που ηθελα επειδη δεν προσπαθησα εγω οσο πραγματικα μπορουσα.Γι αυτο μην κανεις κι εσυ το ιδιο λαθος με εμενα.Δωστα ολα και εφοσον δεν περασεις στη σχολη που επιθυμεις(κατι που φυσικα το απευχομαι)μπορεις να ξαναπροσπαθησεις του χρονου αλλα τουλαχιστον θα ξερεις οτι απο την πλευρα σου εδωσεις το 100% των δυνατοτητων σου.Συνεπως Διας μονο κοροιδο δεν εισαι που προσπαθεις και διαβαζεις οπως λες και θα καταλαβεις ποσο δικαιο εχω του χρονου Σεπτεμβρη οταν με το καλο θα εχεις μπει στη σχολη σου.Αυτα απο μενα και ευχομαι καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Διας και καθε Διας που μπαινει σε τετοιες σκεψεις η μονη και ουσιαστικη συμβουλη που εχω να δωσω ως περσυνος αποφοιτος που εχει περασει απο τη διαδικασια των Πανελληνιων ειναι η εξης.Μην ασχολεισαι με αυτα τα θεματα και κατσε διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις.......
Αυτό ακριβώς κάνω, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να πετύχω το στόχο μου. Προφανώς και δεν έχω άλλη επιλογή, όμως νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάζω κάτι που δεν μου φαίνεται σωστό.
Μηπως να ριξουμε κανα διαβασμα για να μπουμε στο πανεπιστημιο και να αφησουμε το πως θα μπουν μερικοι αλλοι και καλα πιο ευκολα απο εμας και εμεις αδικουμαστε και αλλες τετοιες κλαψες??????? λεω εγω τωρα...:whistle:
Η αρνητική ψήφος είναι δική μου. Δεν δέχομαι τέτοιο ύφος κατσάδας. (Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει οι αρνητικές ψήφοι να είναι ανώνυμες). Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι για κάτι που θεωρώ άδικο και κανένας δεν μπορεί να το χαρακτηρίζει αυτό "κλάψες". Διαβάζω όσο μπορώ και δεν τα λέω αυτά σαν άλλοθι για τυχόν αποτυχία μου.
Να δώσω ένα παράδειγμα: Ας πούμε ότι γράφω 18.046 μόρια. Χάνω την πρώτη μου προτίμηση που ήθελε 18.498 μόρια και μπαίνω στη 2η μου προτίμηση. Ως εδώ δεκτόν. Όμως αν δεν υπήρχαν οι τόοοσες πολλές ειδικές περιπτώσεις, στην πρώτη μου προτίμηση θα υπήρχαν άλλες 80 θέσεις, οπότε πιθανότατα θα ήμουν μέσα. Τώρα αυτές οι 80 θέσεις έχουν από πριν κρατηθεί για να μπούν κάποιοι με λιγότερα μόρια από μένα. Εσένα, πώς θα σου φαινόταν να μπεί στην 1η προτίμηση που λέω, κάποιος με 17.000 μόρια επειδή πριν 2 χρόνια ήταν καλός στο τραμπολίνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να "παραπονιέται", αυτό δεν σημαίνει ότι δεν διαβάζει για το στόχο του ή οτιδήποτε άλλο...Είναι καλό να ψάχνεται κάποιος, αρκεί να μην τον τρώει αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Προσπαθούμε, αγωνιζόμαστε, ξεσκιζόμαστε να πιάσουμε υψηλή βαθμολογία να μπούμε σε μια σχολή. Όμως βλέπουμε κάποιους να μπαίνουν στην ίδια σχολή με πολύ λιγότερη προσπάθεια. Μήπως είμαστε τα κορόιδα? Η παρακάτω περίπτωση είναι μία από τις πολλές. (Υπάρχουν και πολλές-πολλές άλλες).

Aυτό γιατί άραγε να συμβαίνει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς κάνω, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να πετύχω το στόχο μου. Προφανώς και δεν έχω άλλη επιλογή, όμως νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάζω κάτι που δεν μου φαίνεται σωστό.

Η αρνητική ψήφος είναι δική μου. Δεν δέχομαι τέτοιο ύφος κατσάδας. (Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει οι αρνητικές ψήφοι να είναι ανώνυμες). Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι για κάτι που θεωρώ άδικο και κανένας δεν μπορεί να το χαρακτηρίζει αυτό "κλάψες". Διαβάζω όσο μπορώ και δεν τα λέω αυτά σαν άλλοθι για τυχόν αποτυχία μου.
Να δώσω ένα παράδειγμα: Ας πούμε ότι γράφω 18.046 μόρια. Χάνω την πρώτη μου προτίμηση που ήθελε 18.498 μόρια και μπαίνω στη 2η μου προτίμηση. Ως εδώ δεκτόν. Όμως αν δεν υπήρχαν οι τόοοσες πολλές ειδικές περιπτώσεις, στην πρώτη μου προτίμηση θα υπήρχαν άλλες 80 θέσεις, οπότε πιθανότατα θα ήμουν μέσα. Τώρα αυτές οι 80 θέσεις έχουν από πριν κρατηθεί για να μπούν κάποιοι με λιγότερα μόρια από μένα. Εσένα, πώς θα σου φαινόταν να μπεί στην 1η προτίμηση που λέω, κάποιος με 17.000 μόρια επειδή πριν 2 χρόνια ήταν καλός στο τραμπολίνο?

καταρχας Δια χαιρομαι που ειπες οτι η αρνητικη ψηφος ειναι δικη σου γιατι αναρωτιομουν και εφοσον υπαρχει αρνητικη ψηφος σημαινει οτι καποιος διαφωνει και μπορουμε να το συζητησουμε! καθως διαβαζα το μηνυμα σου γελουσα γιατι το παραδειγμα σου δεν ηταν καθολου τυχαιο,αλλα ηταν η δικη μου περιπτωση!!! το εψαξες το θεμα:D...καλο αυτο.
Δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες,για παραδειγμα οι κυπριοι η οι ομογενεις δεν πιανουν δικη μου θεση ουτε δικη σου αλλα το πανεπιστημιο δεχεται χ αριθμο μαθητων απο πανελλαδικες και y αριθμο απο ειδικες κατηγοριες,συνεπως ολοι οι χ μαθητες που περασαν στη δικη μου 1 επιλογη εγραψαν καλυτερα στις πανελλαδικες απο εμενα! και μαλιστα χ>>y,δηλαδη αυτοι που περνουν απο ειδικες κατηγοριες ειναι πολλοι λιγοι.οποτε μη βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.δεν αγωνιζομαστε ολοι υπο τις ιδιες συνθηκες.
καποιος ανεφερε το θεμα της μοριοδοτησης για τους αθλητες,για αυτο αναρωτιεμαι και εγω...οι μουσικοι γιατι να μην παιρνουν μορια οπως οι αθλητες:hmm:???
Δια καλη τυχη στις πανελλαδικες μιας και δινεις φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις αθλητισμό. Εσύ τον έβαλες στο πρόγραμμά σου.
Αντίθετα, οι του νυχτερινού πάνε εκεί γιατί είναι υποχρεωμένοι την μέρα να δουλεύουν - και μην πεις "ούτε η δουλειά είναι υποχρέωση" γιατί η εναλλακτική είναι να πεθάνεις της πείνας.

Η παρομοίωσή σου επομένως είναι αβάσιμη για τους λόγους που σου εξήγησα. Κάποιο ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα γιατί να παίρνουν μοριοδότηση (σε όλες τις σχολές) οι αθλητές υπάρχει;

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου. Περισσότερο θα κουραστεί ο αθλητής απο τον μη αθλητή, σε καθε περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κι όμως: Όσοι (για οποιοδήποτε λόγο) παίρνουν μεταγραφή ή μπαίνουν σαν κάποια ειδική κατηγορία, παίρνουν τις θέσεις από τους κανονικούς υποψηφίους. Αυτό, γιατί έχουν από πριν αφαιρεθεί οι θέσεις από τους κοινούς θνητούς και περιμένουν τους αλεξιπτωτιστές.

Για να αποδείξω ότι δεν αερολογώ, εδώ βρίσκεται ο πίνακας του υπουργείου παιδείας με τους αριθμούς των (κανονικών) εισακτέων σε κάθε σχολή από το 2001 ως το 2010: https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/2010_exelixi_arithmou.xls
Εύκολα φαίνεται ότι στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη (όπου κυρίως γίνονται οι μεταγραφές) και ειδικά στα τμήματα υψηλής ζήτησης, από τότε που έγιναν οι νόμοι για τρίτεκνους, ομογενείς, σκακιστές, τραμπολίστες κλπ, υπάρχει συνεχής μείωση ώστε να ελευθερώνονται θέσεις για όσους θα έρθουν με ευεργετικές διατάξεις νόμων. Αντίθετα στις άλλες πόλεις (καθώς είναι γνωστό ότι θα φύγουν πολλοί επιτυχόντες με μεταγραφή) υπάρχουν αντίστοιχες αυξήσεις, έτσι ώστε ο συνολικός αριθμός των εισακτέων να παραμένει περίπου σταθερός.

Στον παρακάτω πίνακα φαίνονται μερικές χαρακτηριστικές περιπτώσεις. Τα πλήρη στοιχεία υπάρχουν στην παραπομπή που έβαλα παραπάνω. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Γιατι υπαρχει κ αλλος τροπος να περασουμε στη σχολη της επιλογης μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top