Γενικό -  Μήπως διαβάζω πιο λίγες ώρες απ' ό,τι πρέπει;

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
αυτο δεν παιζει που λες μην κανεις σαν ολους τους αριστουχους που κανενας δεν διαβαζει και περναει ιατρικη και σε κατι σχολες σαν την δικη σου..ειναι απλα αδυνατο!
Πες τα καρδια μου. Ολοι οσοι εχουν εισαχθει στις καραμπινατες σχολες ποτε τους δε διαβασαν. Αυτα ακουω κ .....Οταν λοιπον κ εγω εισαχθω στην Νομικη Αθηνας αυτό θα λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω 1.5 ώρα την ημέρα + τις επαναλήψεις ειδικά στο ΑΟΔΕ.
Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα...όμως,δεν καίγομαι κιόλας να βγάλω πάνω απο 18 ή 19 χιλιάδες μόρια.
Θέλω να περάσω σε μια σχολή προτίμησης μου ανεξαρτήτως μορίων.Αρκεί να την γουστάρω.
Έχω παιδιά στο φροντιστήριο..που ξεσκίζονται και γράφουνε ακόμα και τον μισό βαθμό απο μένα και θέλουν και κάτι αρχιτεκτονικές..μηχ/μηχ κτλπ.
Ισχύει όντως το τι διάβασμα κάνεις...ποιοτικό ή ποσοτικό;
Άλλοι κάνουν πχ ακόμα και στο ΑΟΔΕ να μάθουν 1.5 και 2 ώρες την σελίδα...εγώ φταίω?όχι.
Χρειάζεται πολύ διάβασμα για να πιάσεις 19000+(that's the truth-αλλά όχι υπερβολές) αλλά με ένα καλό διάβασμα πιάνεις 16500-17500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Καλησπέρα,Χωρίς να θέλω να θίξω τα φροντιστήρια,αλλά πολλές φορές τα θέματα που βάζουν στα διαγωνίσματα είναι αστεία,για να γράφετε καλά,είτε για να σας αυξήσουν το ηθικό είτε επειδή είστε πελάτες των φροντιστηρίων κι θέλουν να σας ικανοποιούν.
Αργότερα θα φωνάξουν τους γονείς σας και θα δείξουν αυτά τα διαγωνίσματα λεγοντάς τους τη γνωστή ατάκα ''είναι πολυ καλή αλλά έχει περιθώρια να βελτιωθεί κι άλλο'',έτσι θα έχουν και τον μαθητή και τον γονιό του χαρούμενο


Το φροντιστήριο μας γενικά στην περιοχή μου φημίζεται για το επίπεδο δυσκολίας τόσο στα διαγωνίσματα όσο και στις καθημερινές ασκήσεις γι'αυτό και νιώθω ότι είμαι σε καλό επίπεδο για το διάβασμα που κάνω...
Μια παρατήρηση μόνο!!! Κάποιος (δεν έκανα παράθεση) είπε ότι θέλει να περάσει νομική!!! Επειδή η αδερφή μου σπουδάζει στη Νομική Αθήνας πραγματικά το κατάφερε με διάβασμα 2-3 ωρών τη μέρα! Αλλιώς τη φανταζόμουν αλλά τελικά δεν διάβασε πολύ απλά διάβασε μεθοδικά!!!

Αυτό που ακόμα θέλω να ρωτήσω είναι, αν μέχρι τώρα το είχαμε πάρει πιο χαλαρά (χωρίς όμως να έχω αφήσει κενά) και αποφασίσω από τώρα και στο εξής να "ξεσκιστώ" :P αν μου επιτρέπεται ο όρος....Πιστεύεται ότι είναι αργά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Αυτό που ακόμα θέλω να ρωτήσω είναι, αν μέχρι τώρα το είχαμε πάρει πιο χαλαρά (χωρίς όμως να έχω αφήσει κενά) και αποφασίσω από τώρα και στο εξής να "ξεσκιστώ" :P αν μου επιτρέπεται ο όρος....Πιστεύεται ότι είναι αργά;

Όπως φαίνεται σε έχει φοβίσει η σύγκριση με τους υπόλοιπους:P

Ποτέ δεν είναι αργά.Όταν ήμουν στην ηλικία σου και έδινα πανελλήνιες,ένα συμμαθητής μου(ο οποίος ερχόταν πάντα αδιάβαστος στο σχολείο και στα διαγωνίσματα δεν έγραφε πάνω απο 14),ξεκίνησε να διαβάζει ΑΟΔΕ το Πάσχα,και τελικά εκείνoς έγραψε 99% και εγώ που πραγματικά είχα ξεσκιστεί όλη τη χρονία έγραψα 74%).Θέλω να πώ οτι τελικά δεν είναι μόνο θέμα διαβάσματος η επιτυχία στις πανελλήνιες,είναι και θέμα μυαλού,περιορισμού του άγχους και προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω 1.5 ώρα την ημέρα + τις επαναλήψεις ειδικά στο ΑΟΔΕ.
Μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα...όμως,δεν καίγομαι κιόλας να βγάλω πάνω απο 18 ή 19 χιλιάδες μόρια.
Θέλω να περάσω σε μια σχολή προτίμησης μου ανεξαρτήτως μορίων.Αρκεί να την γουστάρω.
Έχω παιδιά στο φροντιστήριο..που ξεσκίζονται και γράφουνε ακόμα και τον μισό βαθμό απο μένα και θέλουν και κάτι αρχιτεκτονικές..μηχ/μηχ κτλπ.
Ισχύει όντως το τι διάβασμα κάνεις...ποιοτικό ή ποσοτικό;
Άλλοι κάνουν πχ ακόμα και στο ΑΟΔΕ να μάθουν 1.5 και 2 ώρες την σελίδα...εγώ φταίω?όχι.
Χρειάζεται πολύ διάβασμα για να πιάσεις 19000+(that's the truth-αλλά όχι υπερβολές) αλλά με ένα καλό διάβασμα πιάνεις 16500-17500.

Γαματο εσκασα στα γελια,αρχοντας:D(για το BOLD)

Το εχω πει και το ξαναλεω
Μεχρι 15 ειναι εφικτο για τον καθενα που διαβαζει στοιχειωδώς
16-17 διαβασμενος
18+ πρεπει αν φτυσεις αιμα και αυτο το υπογράφω...


Όπως φαίνεται σε έχει φοβίσει η σύγκριση με τους υπόλοιπους:P

Ποτέ δεν είναι αργά.Όταν ήμουν στην ηλικία σου και έδινα πανελλήνιες,ένα συμμαθητής μου(ο οποίος ερχόταν πάντα αδιάβαστος στο σχολείο και στα διαγωνίσματα δεν έγραφε πάνω απο 14),ξεκίνησε να διαβάζει ΑΟΔΕ το Πάσχα,και τελικά εκείνςο έγραψε 99% και εγώ που πραγματικά είχα ξεσκιστεί όλη τη χρονία έγραψα 74%).Θέλω να πώ οτι τελικά δεν είναι μόνο θέμα διαβάσματος η επιτυχία στις πανελλήνιες,είναι και θέμα μυαλού,περιορισμού του άγχους και προγράμματος.

Αγχους κυριως να λεμε την αληθεια
Αντε να σ πετυχει κατι ξερω γω και να κολλησεις στο 2ο Θεμα
παει ολο το διαγωνισμα
(αχχχχχχχχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ημουν θετικη και διαβαζα ακριβως τοσο(βασικα η μονη μας διαφορα ειναι οτι διαβαζα λιγο πιο πολυ το σαββατο)
σιγουρα δεν πηγα στις πανελληνιες με κενα αλλα:
1)δεν ειχα το παραμικρο κενο απο τα προηγουμενα χρονια
2)το πασχα εκανα ενα καλο μαζεμα της θεωριας
3)επειδη εμπειρια ειναι η χτενα που εχουμε οι καραφλοι, αν ξαναδινα, θα διαβαζα 1 ωρα την εβδομαδα παραπανω βιολογια
εγραψα 19 τελικα, νοιωθω ομως ιδιαιτερα αδικημενος απο την εκθεση
τα μορια ηταν αρκετα για τη 2η προτιμηση μου...
με αλλα λογια, μη βλεπεις ποσες ωρες διαβαζεις, ψαξε το μαθημα που δεν ξερεις αψογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγώ έχω δυο πεντάωρα φροντιστήριο τις καθημερινές οπότε εκείνες τις μέρες διαβάζω κανένα 2,5 ωρο το πολύ γιατί δεν μπορώ πιο πάνω!
τις άλλες μέρες (καθημερινές) κανένα 4+ωρο και τα Σάββατα ανάλογα με το τι γράφω την Κυριακή...
η Κυριακή πάλι είναι η πιο γεμάτη μου μέρα(κάνω έκθεση και πολλές ασκήσεις στα Μαθηματικά γιατί τι να κάνω δεν την έχω την *&^^^% τη μαθηματική σκέψη :P
πάντως ανεξάρτητα κάθε μέρα διαβάζω δύο μαθήματα! δεν μπορώ να διασπάσω την προσοχή μου σε παραπάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_bd

Νεοφερμένος

Ο Alex_bd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Λοιπον κι εγω περυσι εδωσα απο τεχνολογικη κατ. κ περασα ηλεκτρολογος μηχανικος...

ακου κ απο μενα καποια πραγματα Βασιλινα :

1)μεχρι τα χριστουγεννα διαβαζα λιγοτερο απο 2 ωρες τν ημερα συνηθως αναλογα ββα και με τις εργασιες που ειχα.
απο Φεβρουαριο κ μετα 2-3 ωρες οταν ειχα 1 μαθημα 2 ωρες κ 1μισι ωρα οταν ειχα 2 μαθηματα..και φυσικα τις κυριακες ειχε ολη μερα διαβασμα.ξυπνα μια φυσιολογικη ωρα 10-11 φαε πρωινο κ αρχισε διαβασμα(το χειροτερο μου μαθημα,την εκθεση,την ειχα αφησει για τν κυριακη μιας κ εκανα μονο μια φορα τν βδομαδα μαθημα :P)

2)ΟΜΩΣ..ποτε ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι οτι..πχ.''σημερα διαβασα μονο 1μισι ωρα,μου μενει αλλη μια αλλιως δεν θα τα παω καλα'' η πχ.''γραφεις 15 στα μαθηματικα και αγχώνεσαι και λες οτι 15 θα γραψεις στις παννεληνιες κ δν παιζει να περασεις κτλ''
κατ αρχας οτι βλακειες σου λενε οι συμμαθητες σου κ οι φιλοι σου για το ποσες ωρες διαβασανε μν τ ακους καθολου.εγω ακουγα κατι για 10 ωρες την ημερα κ σκεφτομουν καλα αυτος εχει 6 ωρες σχολειο ,πες 6-7 ωρες υπνο αρα ποτε τρωει κ ποτε χαλαρωνει λιγο?
Οι ωρες που θα διαβαζεις δεν μπορει να ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ..μπορει την μια μερα να διαβασεις 2 ωρες κ την επομενη να κανεις μαθηματικα κ να σου βαλει ενα σωρο ασκησεις επαναληψη οποτε να χρειαστεις να διαβασεις 4 ωρες για να τις προλαβεις.μπορει την μια μερα να τελειωσεις απ τις 7μισι κ την αλλη στις 10.
και προσπαθησε οσο μπορεις να μν χαζευεις οταν διαβασεις..νταξ αν εισαι τεχνολογικη κ διαβαζεις αοδε αυτο ειναι καπως αδυνατο :whistle:
3)για να δεις αν τα πηγαινεις καλα βλεπε τι γραφουν κ τα αλλα παιδια στο σχολειο που θελουν ν βγαλουν πολλα μορια σαν κ σενα κ στο φροντηστηριο..δυστυχως πολλα φροντηστηρια λενε ενα σωρο ψεματα οπως ενος φιλου μου ο οποιος δεν εγραφε πολυ καλα στο σχολειο κ στο φροντηστηριο εγραφε 20..
επισης σημαντικο ρολο παιζουν κ οι καλοι καθηγητες(κυριως στα μαθηματικα κατ. κ στν εκθεση) αλλα εξισου σημαντικο ειναι κ ποσο ασχολεισαι ο ιδιος.

4)Και πανω απ ολα,για να μην παθεις τιποτα ΑΛΛΑ και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ να βγαινεις μια μερα την εβδομαδα(εγω θα σου ελεγα σαββατο).μια μερα παρατα τα ολα στις 6-7-8 το απογευμα πηγαινε κανε ενα μπανακι κ ετοιμασου να βγεις!πηγαινε να πιεις ενα ποτο,να πεις καμια μλκια με τν παρεα σου να ξελαμπικαρεις λιγο!
δεν γινεται να μην βγαινεις καθολου θα τα φτυσεις..δεν γινεται να προσπαθεις καθε βδομαδα για τν μερα που θα τελειωσουν οι παννεληνιες κ θα τα χεις παει μια χαρα,για 2 βδομαδες δλδ σε 5 μηνες!τουλαχιστον θα προσπαθεις να κανεις οτι καλυτερο μπορεις ολη την βδομαδα γι αυτο το σαββατο,,γι αυτην την εξοδο που θα χαλαρωσεις και θα φυγουν εστω για 7-8 ωρες οι παννεληνιες απ το κεφαλι σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Λοιπον κι εγω περυσι εδωσα απο τεχνολογικη κατ. κ περασα ηλεκτρολογος μηχανικος...

ακου κ απο μενα καποια πραγματα Βασιλινα :

1)μεχρι τα χριστουγεννα διαβαζα λιγοτερο απο 2 ωρες τν ημερα συνηθως αναλογα ββα και με τις εργασιες που ειχα.
απο Φεβρουαριο κ μετα 2-3 ωρες οταν ειχα 1 μαθημα 2 ωρες κ 1μισι ωρα οταν ειχα 2 μαθηματα..και φυσικα τις κυριακες ειχε ολη μερα διαβασμα.ξυπνα μια φυσιολογικη ωρα 10-11 φαε πρωινο κ αρχισε διαβασμα(το χειροτερο μου μαθημα,την εκθεση,την ειχα αφησει για τν κυριακη μιας κ εκανα μονο μια φορα τν βδομαδα μαθημα :P)

2)ΟΜΩΣ..ποτε ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι οτι..πχ.''σημερα διαβασα μονο 1μισι ωρα,μου μενει αλλη μια αλλιως δεν θα τα παω καλα'' η πχ.''γραφεις 15 στα μαθηματικα και αγχώνεσαι και λες οτι 15 θα γραψεις στις παννεληνιες κ δν παιζει να περασεις κτλ''
κατ αρχας οτι βλακειες σου λενε οι συμμαθητες σου κ οι φιλοι σου για το ποσες ωρες διαβασανε μν τ ακους καθολου.εγω ακουγα κατι για 10 ωρες την ημερα κ σκεφτομουν καλα αυτος εχει 6 ωρες σχολειο ,πες 6-7 ωρες υπνο αρα ποτε τρωει κ ποτε χαλαρωνει λιγο?
Οι ωρες που θα διαβαζεις δεν μπορει να ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ..μπορει την μια μερα να διαβασεις 2 ωρες κ την επομενη να κανεις μαθηματικα κ να σου βαλει ενα σωρο ασκησεις επαναληψη οποτε να χρειαστεις να διαβασεις 4 ωρες για να τις προλαβεις.μπορει την μια μερα να τελειωσεις απ τις 7μισι κ την αλλη στις 10.
και προσπαθησε οσο μπορεις να μν χαζευεις οταν διαβασεις..νταξ αν εισαι τεχνολογικη κ διαβαζεις αοδε αυτο ειναι καπως αδυνατο :whistle:
3)για να δεις αν τα πηγαινεις καλα βλεπε τι γραφουν κ τα αλλα παιδια στο σχολειο που θελουν ν βγαλουν πολλα μορια σαν κ σενα κ στο φροντηστηριο..δυστυχως πολλα φροντηστηρια λενε ενα σωρο ψεματα οπως ενος φιλου μου ο οποιος δεν εγραφε πολυ καλα στο σχολειο κ στο φροντηστηριο εγραφε 20..
επισης σημαντικο ρολο παιζουν κ οι καλοι καθηγητες(κυριως στα μαθηματικα κατ. κ στν εκθεση) αλλα εξισου σημαντικο ειναι κ ποσο ασχολεισαι ο ιδιος.

4)Και πανω απ ολα,για να μην παθεις τιποτα ΑΛΛΑ και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ να βγαινεις μια μερα την εβδομαδα(εγω θα σου ελεγα σαββατο).μια μερα παρατα τα ολα στις 6-7-8 το απογευμα πηγαινε κανε ενα μπανακι κ ετοιμασου να βγεις!πηγαινε να πιεις ενα ποτο,να πεις καμια μλκια με τν παρεα σου να ξελαμπικαρεις λιγο!
δεν γινεται να μην βγαινεις καθολου θα τα φτυσεις..δεν γινεται να προσπαθεις καθε βδομαδα για τν μερα που θα τελειωσουν οι παννεληνιες κ θα τα χεις παει μια χαρα,για 2 βδομαδες δλδ σε 5 μηνες!τουλαχιστον θα προσπαθεις να κανεις οτι καλυτερο μπορεις ολη την βδομαδα γι αυτο το σαββατο,,γι αυτην την εξοδο που θα χαλαρωσεις και θα φυγουν εστω για 7-8 ωρες οι παννεληνιες απ το κεφαλι σου ;)

ειλικρινα αυτο το κειμενο μ αρεσε
και δυστυχως όντας τεχνολογικη ,τι να πω για το ΑΟΔΕ με καλυψες απολυτος(τουλαχιστον το προσπαθουμε ομως)
Τι να πρωτο σχολιασω τις ωρες που λενε οι αλλοι πως και καλα διαβαζουνε?
Τις ριμαδο εκθεσεις που ασφαλως γινονται μονο σαβαττο ...
σ ολα τελειως φιλε:clapup::clapup::clapup:
Y.Γ +1 απο εμενα respect ολο το κειμενο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Λοιπον κι εγω περυσι εδωσα απο τεχνολογικη κατ. κ περασα ηλεκτρολογος μηχανικος...

ακου κ απο μενα καποια πραγματα Βασιλινα :

1)μεχρι τα χριστουγεννα διαβαζα λιγοτερο απο 2 ωρες τν ημερα συνηθως αναλογα ββα και με τις εργασιες που ειχα.
απο Φεβρουαριο κ μετα 2-3 ωρες οταν ειχα 1 μαθημα 2 ωρες κ 1μισι ωρα οταν ειχα 2 μαθηματα..και φυσικα τις κυριακες ειχε ολη μερα διαβασμα.ξυπνα μια φυσιολογικη ωρα 10-11 φαε πρωινο κ αρχισε διαβασμα(το χειροτερο μου μαθημα,την εκθεση,την ειχα αφησει για τν κυριακη μιας κ εκανα μονο μια φορα τν βδομαδα μαθημα :P)

2)ΟΜΩΣ..ποτε ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι οτι..πχ.''σημερα διαβασα μονο 1μισι ωρα,μου μενει αλλη μια αλλιως δεν θα τα παω καλα'' η πχ.''γραφεις 15 στα μαθηματικα και αγχώνεσαι και λες οτι 15 θα γραψεις στις παννεληνιες κ δν παιζει να περασεις κτλ''
κατ αρχας οτι βλακειες σου λενε οι συμμαθητες σου κ οι φιλοι σου για το ποσες ωρες διαβασανε μν τ ακους καθολου.εγω ακουγα κατι για 10 ωρες την ημερα κ σκεφτομουν καλα αυτος εχει 6 ωρες σχολειο ,πες 6-7 ωρες υπνο αρα ποτε τρωει κ ποτε χαλαρωνει λιγο?
Οι ωρες που θα διαβαζεις δεν μπορει να ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ..μπορει την μια μερα να διαβασεις 2 ωρες κ την επομενη να κανεις μαθηματικα κ να σου βαλει ενα σωρο ασκησεις επαναληψη οποτε να χρειαστεις να διαβασεις 4 ωρες για να τις προλαβεις.μπορει την μια μερα να τελειωσεις απ τις 7μισι κ την αλλη στις 10.
και προσπαθησε οσο μπορεις να μν χαζευεις οταν διαβασεις..νταξ αν εισαι τεχνολογικη κ διαβαζεις αοδε αυτο ειναι καπως αδυνατο :whistle:
3)για να δεις αν τα πηγαινεις καλα βλεπε τι γραφουν κ τα αλλα παιδια στο σχολειο που θελουν ν βγαλουν πολλα μορια σαν κ σενα κ στο φροντηστηριο..δυστυχως πολλα φροντηστηρια λενε ενα σωρο ψεματα οπως ενος φιλου μου ο οποιος δεν εγραφε πολυ καλα στο σχολειο κ στο φροντηστηριο εγραφε 20..
επισης σημαντικο ρολο παιζουν κ οι καλοι καθηγητες(κυριως στα μαθηματικα κατ. κ στν εκθεση) αλλα εξισου σημαντικο ειναι κ ποσο ασχολεισαι ο ιδιος.

4)Και πανω απ ολα,για να μην παθεις τιποτα ΑΛΛΑ και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ να βγαινεις μια μερα την εβδομαδα(εγω θα σου ελεγα σαββατο).μια μερα παρατα τα ολα στις 6-7-8 το απογευμα πηγαινε κανε ενα μπανακι κ ετοιμασου να βγεις!πηγαινε να πιεις ενα ποτο,να πεις καμια μλκια με τν παρεα σου να ξελαμπικαρεις λιγο!
δεν γινεται να μην βγαινεις καθολου θα τα φτυσεις..δεν γινεται να προσπαθεις καθε βδομαδα για τν μερα που θα τελειωσουν οι παννεληνιες κ θα τα χεις παει μια χαρα,για 2 βδομαδες δλδ σε 5 μηνες!τουλαχιστον θα προσπαθεις να κανεις οτι καλυτερο μπορεις ολη την βδομαδα γι αυτο το σαββατο,,γι αυτην την εξοδο που θα χαλαρωσεις και θα φυγουν εστω για 7-8 ωρες οι παννεληνιες απ το κεφαλι σου ;)

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για τη σχολή που πέρασες!!! :)
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...Κι εγώ κάπως έτσι διαβάζω μέχρι τώρα...Από τώρα σκέφτομαι να το αυξήσω με πιο συχνές επαναλήψεις....
Ελπίζω του χρόνου να είμαστε στην ίδια σχολή!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
καλησπερα παιδια .. τι εγινε , ολοι ηλεκτ. μηχανικοι θα περασουμε φετος? :P ... καταρχας , το γεγονος να διαβαζεις λιγο και να περνας σε σχολες σαν του ΕΜΠ ειναι εφικτο αλλα σπανιο , με την εννοια οτι το καταφερνουν τα ΄΄ μυαλα ΄΄ . τωρα , να περασεις νομικη αθηνας με 2 ωρες διαβασμα ? απο θεωρητικη ? απλα δεν γινεται και μπορω να αναφερω πολλα προσωπικα (γνωστων) παραδειγματα . τεσπα , το θεμα δεν ειναι ποσο διαβαζεις αλλα πως το διαβαζεις και ποσο σημασια του δινεις. αν το παρατησεις , θα σε παρατησει , ειναι το μονο σιγουρο . για παραδειγμα περσυ στην 2α(ειμαι μαθητης 3ης λυκειου - τεχν . κατευθυνση ) εγραφα μετα βιας 11-12 στην εκθεση :D . φετος , με διαβασμα γυρω στις 3-4 ωρες/ εβδομαδα (οι ωρες διαφερουν φυσικα απο ατομο σε ατομο ) τα καταφερνω και εγραψα σε ορισμενα παλαιοτερα διαγωνισματα πανελληνιων 15 + ... απλα το πηρα στα σοβαρα . Α ! και κατι ακυρο .. πιστευω φετος οτι θα μας γ@$#@$ στις πανελ. εξετασεις :P . μακαρι να βγω τρελος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όχι όλοι.:P Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων Θεσσαλονίκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
βασικα πρωτη επιλογη μου θα ειναι ΣΜΑ(δεν το βλεπω) και 2η ηλ/μηχ . πατρας :D ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ οκ έχω 3 σχολές που θα μαι κομπλέ αν περάσω..απο κει και πέρα..θα συμβιβαστώ..αλλά δεν νομίζω να πέσω κάτω απο 16000 στο 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_bd

Νεοφερμένος

Ο Alex_bd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για τη σχολή που πέρασες!!! :)
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...Κι εγώ κάπως έτσι διαβάζω μέχρι τώρα...Από τώρα σκέφτομαι να το αυξήσω με πιο συχνές επαναλήψεις....
Ελπίζω του χρόνου να είμαστε στην ίδια σχολή!!!! :P

καλη επιτυχια :) θα εισαι μην ανησυχεις..και οτι απορια εχεις κανε ποστ να μαθαινεις απο εμας που τα περασαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ο κάθε ένας μας έχει τους δικούς του ρυθμούς σκέψης και εργασίας. δεν χρειάζεται να δημιουργούνται αντιπαραθέσεις γι'αυτό το ζήτημα. Αν κάποιος αποδίδει με 2 ώρες διαβάσματος τότε μπράβο του. Αυτό φαίνεται στο πόσο καλά τα πάει στα διαγωνίσματα.

εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις χρόνο και διάθεση, να ζητήσεις από τον καθηγητή σου να σου δώσει κάποιες επιπλέον ασκήσεις ώστε να έχεις ασχοληθεί με περισσότερα ζητήματα άρα να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να δεις σε εξέταση κάτι για πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Τώρα πια οι ώρες έχουν αυξηθεί κατακόρυφα :P Έχω αρκετές περιπτώσεις ασκήσεων και ΕΛΠΙΖΩ να μην βρεθώ στη δυσάρεστη θέση να δω κάτι για πρώτη φορά στις εξετάσεις και να πανικοβληθώ!!! :Ρ Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris1995

Νεοφερμένος

Ο Lefteris1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
αυτο δεν παιζει που λες μην κανεις σαν ολους τους αριστουχους που κανενας δεν διαβαζει και περναει ιατρικη και σε κατι σχολες σαν την δικη σου..ειναι απλα αδυνατο!

Πες τα άνθρωπε μου , πες τα !!! Έρχονατι όλοι γράφουν 19860 μόρια και λένε ότι δε διάβαζα και πολύ!

Εγώ διάβαζα μισή ώρα την μέρα το πολύ :P
Seriously, ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο λένε τέτοια ψέμματα. Ίσως να τους πειράζει το πολύ διάβασμα, τι να πω!
Πόσες διάβαζες στη πραγματικότητα; :)
ο κάθε ένας μας έχει τους δικούς του ρυθμούς σκέψης και εργασίας. δεν χρειάζεται να δημιουργούνται αντιπαραθέσεις γι'αυτό το ζήτημα. Αν κάποιος αποδίδει με 2 ώρες διαβάσματος τότε μπράβο του. Αυτό φαίνεται στο πόσο καλά τα πάει στα διαγωνίσματα.

εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις χρόνο και διάθεση, να ζητήσεις από τον καθηγητή σου να σου δώσει κάποιες επιπλέον ασκήσεις ώστε να έχεις ασχοληθεί με περισσότερα ζητήματα άρα να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να δεις σε εξέταση κάτι για πρώτη φορά.

+++ σωστός ο παίκτη!:clapup: (Γιατί δε μπορώ να αξιολογήσω σχόλια; είμαι πολύ νέο μέλος;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
δεν υπαρχει πρεπει.ποτε ουτε στην αρχη της χρονιας ουτε στο τελος.
και στην τελικη εγω ολη τη χρονια σκοτωθηκα στο διαβασμα,κοιμομουνα ελαχιστα ημουνα αγχωμενη μεχρι οσο δεν επαιρνε και τελικα...
16127.
τα συμπερασματα δικα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας!! Είμαι καινούργια εδώ αλλά διαβάζω από καιρό τις ερωτήσεις και απαντήσεις που δίνονται πάνω σε ποικίλα θέματα!θα ήθελα λοιπόν να κάνω κι εγώ μια ερώτηση και απευθύνομαι κυρίως σε άτομα που πέρασαν στην Ιατρική!!Ποσες ώρες διάβασμα χρειάζεται κανείς για να φτάσει το τέλειο στις πανελλήνιες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top