Γενικό -  Μήπως διαβάζω πιο λίγες ώρες απ' ό,τι πρέπει;

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Γενικά όποτε μιλάμε για ώρες διαβάσματος με καθηγητές ή γονείς ή όταν διαβάζω σχετικά άρθρα,αλλά και σε σύγκριση με τους συμμαθητές μου που ασχολούνται σοβαρά (κυρίως από το φροντιστήριο) βλέπω πως χρειάζονται 2-3 και πάνω ώρες διαβάσματος καθημερινά! Εγώ όμως δεν διαβάζω τόσο πολύ! Διαβάζω το maximum 2 ώρες κάθε μέρα (ίσα ίσα δηλαδή για το μάθημα που έχω στο φροντιστήριο) Σάββατα γύρω στο 5ωρο και Κυριακή 5 + πάνω ώρες... Δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα δυσκολίες στα μαθήματα και τα διαγωνίσματα μου στο φροντιστήριο δεν έχουν πέσει κάτω από 80-85 ποτέ.... Από τον Νοέμβριο βέβαια και μετά έχω προσπαθήσει να αυξήσω τις ώρες διαβάσματος μου με καθημερινές επαναλήψεις σε προηγούμενα μαθήματα.... Θέλω να ακούσω τη γνώμη σας πάνω στις ώρες διαβάσματος και αν οι λιγότερες ώρες διαβάσματος σε σχέση με άλλα παιδιά μπορεί να μου στοιχίσει στο τέλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου, Βασιλίνα! :)
Ο καθένας οργανώνει το πρόγραμμά του σύμφωνα με τις δικές του δυνατότητες και όχι σύμφωνα με τους συμμαθητές του κλπ. Κάποιος μπορεί να τα παίρνει εύκολα και να μην χρειάζεται να διαβάσει πολλές ώρες, εν αντιθέσει με κάποιον άλλο που δυσκολεύεται και χρειάζεται να αφιερώσει περισσότερο χρόνο. Οπότε, μην ανησυχείς! Αν νιώθεις πως με τις ώρες που αφιερώνεις είσαι εντάξει, νιώθεις πως τα ξέρεις και κάνεις ουσιαστικό διάβασμα δεν χρειάζεται να πιέσεις τον εαυτό σου να διαβάσεις κι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα.
αν εσύ μέσα σε 2 ώρες καταφέρεις να διαβάσεις αποτελεσματικά, τότε είσαι εντάξει.
εξαρτάται από τις δυνατότητες του καθένα αυτό-το πόσες ώρες θα διαβάσει για να αποδώσει τα μέγιστα.
εφόσον αποδίδεις με αυτό το διάβασμα, μη μασάς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι έτσι!!! :) Απλά σκέφτομαι πως όσο περισσότερο διαβάζει κανείς όλο και κάτι παραπάνω καταφέρνει!!! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι έτσι!!! :) Απλά σκέφτομαι πως όσο περισσότερο διαβάζει κανείς όλο και κάτι παραπάνω καταφέρνει!!! :/
μη το λες...γιατί ο άλλος μπορεί να θέλει περισσότερο χρόνο να κατανοήσει κάποιες έννοιες απ' ότι εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά σκέφτομαι πως όσο περισσότερο διαβάζει κανείς όλο και κάτι παραπάνω καταφέρνει!!! :/

Τι περισσότερο μπορεί να καταφέρει δηλαδή; :confused:

Μην αγχώνεσαι αδίκως! Τα ίδια πράγματα διαβάζετε όλοι!
Κάποιοι χρειάζονται περισσότερο χρόνο, για να τα κατανοήσουν, κι άλλοι λιγότερο.

Αν κάνεις ουσιαστικό διάβασμα και τα ξέρεις, μη μασάς πουθενά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Vasilina93 είναι το πρώτο μήνυμά μου που γράφω ως νέο μέλος!!! Τι μου λες τώρα!!!!;;;;
Εγώ πέρασα με 2 ώρες μέρα παρά μέρα και πολλές φορές αυτές οι 2 ώρες ήταν κατά τη διάρκεια μαθήματος στο σχολείο!!! Μια χαρά είσαι!!! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην αφήνεις κενά!!!! :) Καλή σου επιτυχία!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Mike_Oh πας στη σχολή που θέλωωωωω :΄(((( Τυχερέ!!!!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Απλά ώρες ώρες αγχώνομαι και διαβάζω παραπάνω ενώ έχω τελειώσει τις υποχρεώσεις μου και κουράζομαι λίγο.... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Άντε θα σε περιμένω του χρόνου!!!! Διάβασμα τώρα!!! (χαχα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goldfishy

Νεοφερμένος

Η Goldfishy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αυτο δεν παιζει που λες μην κανεις σαν ολους τους αριστουχους που κανενας δεν διαβαζει και περναει ιατρικη και σε κατι σχολες σαν την δικη σου..ειναι απλα αδυνατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κι όμως παίζει.Σ/Κ σκιζόμουν φυσικά στο διάβασμα αλλά γενικά δεν διάβαζα πολύ. 2 ώρες ήταν πάρα πολύ για εμένα, κουραζόμουν και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ οπότε ναι τόσο διάβαζα!Ποτέ δεν είπα ότι ήταν εύκολο αλλά δεν με έπιασε και υστερία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Κι όμως παίζει.Σ/Κ σκιζόμουν φυσικά στο διάβασμα αλλά γενικά δεν διάβαζα πολύ. 2 ώρες ήταν πάρα πολύ για εμένα, κουραζόμουν και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ οπότε ναι τόσο διάβαζα!Ποτέ δεν είπα ότι ήταν εύκολο αλλά δεν με έπιασε και υστερία!

Δεν συμφωνω,ωομιζω 2 ωρες ειναι πολυ λιγες ακομα και αν πετυχε μ εσενα

2-3 ωρες διαβασμα κ 2 ιδιαιτερα=5 ωρες τη ημερα ειναι φυσιολογικο timing για εμενα ουτε πολυ λιγοτερο ουτε πολυ περισσοτερο(να μη τα φτυσουμε και απο τωρα εχουμε ακομα 4 months):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ πέρασα με 2 ώρες μέρα παρά μέρα και πολλές φορές αυτές οι 2 ώρες ήταν κατά τη διάρκεια μαθήματος στο σχολείο!!!
(-1 από μένα)
Έκανα μια έρευνα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη και βρήκα τι είπαν παιδιά που τα περασμένα χρόνια πέρασαν πρώτοι (19000+) σε σχολές υψηλής ζήτησης. Να μερικά αποτελέσματα:
«η χρονιά που πέρασε δεν είχε μεγάλες διαφορές από τις προηγούμενες. Δεν στερήθηκα σχεδόν τίποτα και δεν άλλαξα το πρόγραμμά μου. Και φυσικά έβγαινα σχεδόν κάθε μέρα.»
«δεν πιέστηκα καθόλου, αντιθέτως έβγαινα, πήγαινα κολυμβητήριο και χορό. Όλα γίνονται με σύστημα και σωστή μεθόδευση. Για παράδειγμα δεν ξενύχτησα ποτέ για να διαβάσω, απλά είχα πλάνο»
«προσαρμόστηκα, έβαλα πρόγραμμα και έκανα ποιοτικό και συγκροτημένο διάβασμα, δεν σταμάτησα να παίζω μπάσκετ και βγαίνω τα Σάββατα και τώρα δικαιώθηκα»,
«Η επιτυχία δεν θέλει υπερβολές, αλλά μέτρο και πιστό πρόγραμμα. Πάντως το χόμπι μου, τα ντραμς και το πιάνο, δεν το θυσίασα και συνέχισα να παρακολουθώ μαθήματα στο ωδείο σε όλη την Γ΄ Λυκείου».
«Σπάνια διάβασα περισσότερο από μία ή δύο ώρες την ημέρα. Το θέμα δεν είναι η ποσότητα της μελέτης αλλά η ποιότητα».
Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους.
Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
(-1 από μένα)
Έκανα μια έρευνα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη και βρήκα τι είπαν παιδιά που τα περασμένα χρόνια πέρασαν πρώτοι (19000+) σε σχολές υψηλής ζήτησης. Να μερικά αποτελέσματα:

Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους.
Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.


Σωσtost....:clapup::clapup:
Συμφωνώ απολυτος δεν γινεται να εισαιι τοσο ιδιοφυΐα πια.ασε που ελεος πια δεν ειναι ντροπη να πεις πως διαβαζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα μισή ώρα την μέρα το πολύ :P
Seriously, ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο λένε τέτοια ψέμματα. Ίσως να τους πειράζει το πολύ διάβασμα, τι να πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα μισή ώρα την μέρα το πολύ :P
Seriously, ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιο λόγο λένε τέτοια ψέμματα. Ίσως να τους πειράζει το πολύ διάβασμα, τι να πω!

κάλο +1 απο εμενα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
όντως, διαβάζεις πολύ λίγες ώρες...πρέπει να τις αυξήσει κατά πολύ αν θες να γράψεις πάνω από 16κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Γενικά όποτε μιλάμε για ώρες διαβάσματος με καθηγητές ή γονείς ή όταν διαβάζω σχετικά άρθρα,αλλά και σε σύγκριση με τους συμμαθητές μου που ασχολούνται σοβαρά (κυρίως από το φροντιστήριο) βλέπω πως χρειάζονται 2-3 και πάνω ώρες διαβάσματος καθημερινά!

Μην κοιτάς τι κάνουν οι συμμαθητές σου,το διάβασμα είναι προσωπικό θέμα του καθένα.Άλλος διαβάζει 2 ώρες και μαθαίνει και άλλος χρειάζεται τις διπλάσιες ώρες για να μάθει τα ίδια πράγματα με τον πρώτο.


Εγώ όμως δεν διαβάζω τόσο πολύ! Διαβάζω το maximum 2 ώρες κάθε μέρα (ίσα ίσα δηλαδή για το μάθημα που έχω στο φροντιστήριο) Σάββατα γύρω στο 5ωρο και Κυριακή 5 + πάνω ώρες...

Σε καταλαβαίνω και εγώ στην τρίτη λυκείου έτσι ήμουν,καθημερινά διάβαζα για το φροντιστήριο και τα ΣΚ που δεν είχα φροντιστήριο διάβαζα πρωί και απόγευμα,σύνολο ωρών γύρω στις 7 ώρες.


Δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα δυσκολίες στα μαθήματα και τα διαγωνίσματα μου στο φροντιστήριο δεν έχουν πέσει κάτω από 80-85 ποτέ....
Χωρίς να θέλω να θίξω τα φροντιστήρια,αλλά πολλές φορές τα θέματα που βάζουν στα διαγωνίσματα είναι αστεία,για να γράφετε καλά,είτε για να σας αυξήσουν το ηθικό είτε επειδή είστε πελάτες των φροντιστηρίων κι θέλουν να σας ικανοποιούν.
Αργότερα θα φωνάξουν τους γονείς σας και θα δείξουν αυτά τα διαγωνίσματα λεγοντάς τους τη γνωστή ατάκα ''είναι πολυ καλή αλλά έχει περιθώρια να βελτιωθεί κι άλλο'',έτσι θα έχουν και τον μαθητή και τον γονιό του χαρούμενο.


Από τον Νοέμβριο βέβαια και μετά έχω προσπαθήσει να αυξήσω τις ώρες διαβάσματος μου με καθημερινές επαναλήψεις σε προηγούμενα μαθήματα....

Μην καταπονείς τον εαυτό σου αν δεν μπορείς παραπάνω.
Πρώτον,θα φτάσεις στο τέλος χωρίς δυνάμεις και δεύτερον δεν έχει σημασία πόσο μελετάς,αρκεί να μελετάς με σύστημα και πρόγραμμα,με λίγα λόγια το διάβασμα σου να είναι ποιοτικό και να διαβάζεις τις ώρες που είσαι πιο αποδοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Goldfishy

Νεοφερμένος

Η Goldfishy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μακαρι να ημουν σαν μερικους απο εσας!που χωρις διαβασμα τα καταφερατε!εγω πρεπει να στρωθω για να τα καταφερω!αχχ ρε θεε τι αδικιες ειναι αυτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top