Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και συγκεκριμένα δεν της επιτρέπει να μπει μέσα στην εκκλησία και να παρακαλουθήσει την λειτουργία τις ημέρες τη περιόδου της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
αχ βρε παιδια τι λετε???δεν το θεωρεί αυτό η εκκλησία!!!τελείως άκυρο!!!εεε!Μην τα ισοπεδωνουμε όλα!!Σημερα μάλιστα είχα περίοδο και πήγα εκκλησία και απλά δεν κοινώνησα!!Όχι οτι τη θεωρεί και βρώμικη και όλα αυτά!ε όχι ρε σεις!!Ίσα-ίσα που θεωρεί ευλογία την περίοδο γιατί σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις παιδάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ αλλά νομίζω ότι το μάθημα θα ξεφτιλιστεί καθώς στα θρησκευτικά που κάνουμε κάτι σχετικό (η κυρία προτιμά πιο νορμάλ πράματα από το βιβλίο) όλο υποννοούμενα και αισχρά αστεία πέφτουν....τελικά η κυρία αγανακτεί με την ανωριμότητα πολλών και συνεχίζει να παραδίδει από το βιβλίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αχ βρε παιδια τι λετε???δεν το θεωρεί αυτό η εκκλησία!!!τελείως άκυρο!!!εεε!Μην τα ισοπεδωνουμε όλα!!Σημερα μάλιστα είχα περίοδο και πήγα εκκλησία και απλά δεν κοινώνησα!!Όχι οτι τη θεωρεί και βρώμικη και όλα αυτά!ε όχι ρε σεις!!Ίσα-ίσα που θεωρεί ευλογία την περίοδο γιατί σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις παιδάκια!


δεν αφηνει να κοινωνησουν, το ιδιο κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
εεεεεμ, άρα δε θέλει μόνο ώριμους καθηγητές αλλά και ώριμους μαθητές...Άρα από το σπίτι προέρχονται όλα!Αν οι γονείς είναι κοντά με τα παιδιά και μιλάνε γι΄αυτό το θέμα με τα παιδιά από μικρή ηλικία τότε δεν είναι απαραίτητο το μάθημα!Γιατί στο σχολείο και μόνο για επιδειξη και μόνο ένας να είναι ο ανώριμος μαθητής το μάθημα θα λειτουργήσει αντίθετα στα παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν οι γονείς είναι κοντά με τα παιδιά και μιλάνε γι΄αυτό το θέμα με τα παιδιά από μικρή ηλικία τότε δεν είναι απαραίτητο το μάθημα!
Ναι αλλά προφανώς δεν είναι. Και πως θα μάθουν τα σημερινά παιδιά, τα οποία αύριο θα είναι γονείς, οτι είναι σημαντικό το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Παντως το να βγαινει εκκλησια και να λεει οτι το μαθημα πονηρευει τα παιδια και τα εμποδιζει απο τη μεχρι γαμου αποχη ειναι απλως εκτος εποχης...Ως ποτε αυτη η χωρα θα ζει στο 1900?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ασχετα από αυτό, εσύ Ανδρομέδα θεωρείς ότι τα παιδάκια θα κάθονται ήρεμα χωρίς να λένε ΚΑΝΕΝΑ υπονοούμενο κατά τη διάρκεια ή μετά το μάθημα?Ε δεν είναι όλα τόσο απλά κι εύκολα όσο να συζυτιούνται με πολύ κόσμο, διαφορετικής ωριμότητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Νομίζεις αλλά οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
ασχετα από αυτό, εσύ Ανδρομέδα θεωρείς ότι τα παιδάκια θα κάθονται ήρεμα χωρίς να λένε ΚΑΝΕΝΑ υπονοούμενο κατά τη διάρκεια ή μετά το μάθημα?Ε δεν είναι όλα τόσο απλά κι εύκολα όσο να συζυτιούνται με πολύ κόσμο, διαφορετικής ωριμότητας!

Το θέμα μας είναι τα υπονοούμενα που θα πετάνε τα παιδία ή η γελοιοποίηση που θα υποστει αναποφευκτα (τουλαχτιστόν στην αρχή) το μάθημα , ή μηπως η σωστη ενημέρωση για την υγεία των παιδίων? Τα παιδία φερονται ανωριμα και με αυτο τον τρόπο γιατι απλούστατα το θέμα είναι ταμπού και δεν συζητείται ουτε καν στην οικογένεια. Εχουν απλώς μια επιδερμικη γνωση των πραγματων απο περιοδικα και αλλα ΜΜΕ. Για να μην μιλησω για τη διαστρέβλωση των γεγονοτων μεσα στις φιλικες παρεες, που ειναι και αυτο παρα πολυ σημαντικο! (" Εγω το έχω κανει με τρείς ρε, εσυ ακόμα?"-πραγμα που μπορει να ειναι ψεματα)
Αν δεν εφαρμοστεί στο δημοτικό , τουλαχιστον στις τελευταιες ταξεις του γυμνασιου και στο λύκειο!Το ξέρεις οτι ο μέσος όρος εναρξης της σεξουαλικης ζωης είναι στα 15-16 και κατεβαίνει?Στο λύκειο μπορει να γίνει διεξοδικότερη ενημέρωση για ΣΜΝ , για αντισυλλυψη , για ανατομια του αναπαραγωγικου συστηματος και των δυο φύλων , για παθήσεις κλπ. Μπορει να γινεται το μαθημα αυτο απο γιατρούς!Οχι απο φιλολογους και αλλους! Το ξερεις οτι υπαρχουν 13χρονες κοπελες που αναρωτιουνται αν θα μεινουν εγκυες αν φιληθουν απλως??Τι σημαινει αυτο?Δεν ξερουν καν πως δημιουργείται μια νέα ζωή!Δεν ξέρουν το σώμα τους!Και συν ολα αυτα η οικογένεια κρατά μια πουριτανική σταση ευπρέπειας και στύλ "Είσαι μικρό άκομη" , ιδιαιτερα στην επαρχια.Επιπλέον , οι εκκλησια τις θεσεις της για τα θεματα αυτα τις αναφέρει στα τελευταια κεφαλαια των θρησκευτικων της γ λυκειου που ουτε τα διαβάζει κανεις, ουτε ενδιαφερεται αφου ενα σεβαστο ποσο των παιδιων στο τελος της γ λυκειου , καποιοι απο αυτους πλεον ενηλικες, ειναι ήδη σεξουαλικά ενεργό.Απο τα 10 χρόνια ( διορθωστε με αν κανω λάθος) που κανουμε θρησκευτικα ενα δισελιδο(και πολυ λεω) στο τελος της γ λυκειου δεν αρκει για ενα τοσο σημαντικο θέμα , ουτε επιχειρηματα του τυπου " Φανταστείτε αν απεχαμε ολοι μεχρι το γάμο! Γιούπι!Ουτε εκτρώσεις ουτε aids ουτε ΣΜΝ!Ολα καλα!Η καλύτερη μεθοδος είναι η αποχη!"(Η ειρωνεία μου στοχευει στην αποτασιωποιημενη αντιμετωπιση του θέματος και οχι στην εκκλησια αυτη καθ αυτη.)Κι όμως ενα ποσοστο 25% της αναμεταδοσης των ΣΜΝ και του AIDS στους ενηλικες ανω των 25, τόσο στη δύση όσο και στις ανατολικες χώρες, όφείλεται στις εξωσυζυγικες σχέσεις. Δεν τελειώνουν όλα λοιπον μεχρί την γαμου αποχη. Μεσα στη συντηριτικότητα της , η κοινωνία εξαγει πολλα τετοια δείγματα.

Το θεμα της σεξουαλικοτητας στη χωρα μας ειναι ενα τεραστιο ταμπου κι ας βλεπετε ολα αυτα τα χυδαια σε ορισμενα δελτια ειδησεων. Ιδιαιτερα για τους ανδρες.200.000 καθε χρονο αντιμετωπιζουν προβλημα στη σεξουαλικη ζωη ειτε λογω διαβητη ειτε αλλων παθησεων και μολις 3000 απευθυνονται σε γραμμες υποστηριξης.Οι αλλοι απλως φοβουνται μηπως πεσει ο "ανδρισμος" τους.

Θυμαμαι στο δημοτικο οι γονεις μου μου ειχαν παρει βιντεοκασετες με το σωμα και την αναπαραγωγη που εδειχναν με απλα λογια σε κομιξ τι συμβαινει. Ουτε "κολαστηκα" , ουτε ειχα το σεξ στο μυαλο μου μετα οπως διατεινεται η εκκλησια. Ισα ισα που και οι γονεις μου βγηκαν απο τη δυσκολη θέση να βρουν τις καταλληλες λεξεις να περιγραψουν τα απεριγραπτα.

Το μαθημα μπορει να γινει ακρως ενδιαφερον με οπτικοακουστικα μεσα που θα διαφερουν απο βαθμιδα σε βαθμιδα. Μπορει να περιεχει στοιχεια βιολογιας, ιατρικης και ψυχολογιας και να διδασκεται απο ειδικους με ωριμοτητα και υπευθυνοτητα. (να τι χρειαζονται οι γιατροι και οι ψυχολογοι στα σχολεια)

Οι εκτρωσεις , το aids τα ΣΜΝ θεριζουν και μεις ακομη αναρωτιομαστε αν τιθεται ζήτημα ηθικής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πολυ καλα τα ειπες Andromeda μπραβο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

!Αρης!

Νεοφερμένος

Ο Αριστοτέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εχεις δίκιο για όσον αφορά την αντιμετώπιση που θα δείχνουν τα παιδιά.Μην ξεχνάς όμως πολλά άτομα κάθε χρόνο πεθαίνουν από το AIDS και αυτό επειδή δεν παίρνουν τις σωστές προφυλάξεις.Επειδή όπως είπες είναι ένα θέμα που δεν συζητιέται στην οικογένεια καλύτερα να συζητηθεί στο σχολείο και να γίνει ο χαμός από γέλια ανωριμότητες και φασαρίες παρά να χάσει ένα παιδί την ζωή του από τα 30 του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Το θέμα μας είναι τα υπονοούμενα που θα πετάνε τα παιδία ή η γελοιοποίηση που θα υποστει αναποφευκτα (τουλαχτιστόν στην αρχή) το μάθημα , ή μηπως η σωστη ενημέρωση για την υγεία των παιδίων? Τα παιδία φερονται ανωριμα και με αυτο τον τρόπο γιατι απλούστατα το θέμα είναι ταμπού και δεν συζητείται ουτε καν στην οικογένεια. Εχουν απλώς μια επιδερμικη γνωση των πραγματων απο περιοδικα και αλλα ΜΜΕ. Για να μην μιλησω για τη διαστρέβλωση των γεγονοτων μεσα στις φιλικες παρεες, που ειναι και αυτο παρα πολυ σημαντικο! (" Εγω το έχω κανει με 3 ρε εσυ ακόμα?(πραγμα που μπορει να ειναι ψεματα)
Αν δεν εφαρμοστεί στο δημοτικό , τουλαχιστον στις τελευταιες ταξεις του γυμνασιου και στο λύκειο!Το ξέρεις οτι ο μέσος όρος εναρξης της σεξουαλικης ζωης είναι στα 15-16 και κατεβαίνει?Στο λύκειο μπορει να γίνει διεξοδικότερη ενημέρωση για ΣΜΝ , για αντισυλλυψη , για ανατομια του αναπαραγωγικου συστηματος και των δυο φύλων , για παθήσεις κλπ. Μπορει να γινεται το μαθημα αυτο απο γιατρούς!Οχι απο φιλολογους και αλλους! Το ξερεις οτι υπαρχουν 13χρονες κοπελες που αναρωτιουνται αν θα μεινουν εγκυες αν φιληθουν απλως??Τι σημαινει αυτο?Δεν ξερουν καν πως δημιουργείται μια νέα ζωή!Δεν ξέρουν το σώμα τους!Και συν ολα αυτα η οικογένεια τα παραμελει , ιδιαιτερα στην επαρχια.Επιπλέον , οι εκκλησια τις θεσεις της για τα θεματα αυτα τις αναφέρει στα τελευταια κεφαλαια των θρησκευτικων της γ λυκειου που ουτε τα διαβάζει κανεις, ουτε ενδιαφερεται αφου ενα σεβαστο ποσο των παιδιων στο τελος της γ λυκειου , καποιοι απο αυτους πλεον ενηλικες, ειναι ήδη σεξουαλικά ενεργό.Απο τα 10 χρόνια ( διορθωστε με αν κανω λάθος) που κανουμε θρησκευτικα ενα δισελιδο(και πολυ λεω) στο τελος της γ λυκειου δεν αρκει για ενα τοσο σημαντικο θέμα , ουτε επιχειρηματα του τυπου " Φανταστείτε αν απεχαμε ολοι μεχρι το γάμο! Γιούπι!Ουτε εκτρώσεις ουτε aids ουτε ΣΜΝ!Ολα καλα!Η καλύτερη μεθοδος είναι η αποχη!"(Η ειρωνεία μου στοχευει στην αποτασιωποιημενη αντιμετωπιση του θέματος και οχι στην εκκλησια αυτη καθ αυτη.)Κι όμως ενα ποσοστο 25% της αναμεταδοσης των ΣΜΝ και του AIDS στους ενηλικες ανω των 25, τόσο στη δύση όσο και στις ανατολικες χώρες, όφείλεται στις εξωσυζυγικες σχέσεις. Δεν τελίωνουν όλα λοιπον μεχρί την γαμου αποχη. Μεσα στη συντηριτικότητα της , η κοινωνία εξαγει πολλα τετοια δείγματα.

Το θεμα της σεξουαλικοτητας στη χωρα μας ειναι ενα τεραστιο ταμπου κι ας βλεπετε ολα αυτα τα χυδαια σε ορισμενα δελτια ειδησεων. Ιδιαιτερα για τους ανδρες.200.000 καθε χρονο αντιμετωπιζουν προβλημα στη σεξουαλικη ζωη ειτε λογω διαβητη ειτε αλλων παθησεων και μολις 3000 απευθυνονται σε γραμμες υποστηριξης.Οι αλλοι απλως φοβουνται μηπως πεσει ο "ανδρισμος" τους.

Θυμαμαι στο δημοτικο οι γονεις μου μου ειχαν παρει βιντεοκασετες με το σωμα και την αναπαραγωγη που εδειχναν με απλα λογια σε κομιξ τι συμβαινει. Ουτε "κολαστηκα" , ουτε ειχα το σεξ στο μυαλο μου μετα οπως διατεινεται η εκκλησια. Ισα ισα που και οι γονεις μου βγηκαν απο τη δυσκολη θέση να βρουν τις καταλληλες λεξεις να περιγραψουν τα απεριγραπτα.

Το μαθημα μπορει να γινει ακρως ενδιαφερον με οπτικοακουστικα μεσα που θα διαφερουν απο βαθμιδα σε βαθμιδα. Μπορει να περιεχει στοιχεια βιολογιας, ιατρικης και ψυχολογιας και να διδασκεται απο ειδικους με ωριμοτητα και υπευθυνοτητα. (να τι χρειαζονται οι γιατροι και οι ψυχολογοι στα σχολεια)

Οι εκτρωσεις , το aids τα ΣΜΝ θεριζουν και μεις ακομη αναρωτιομαστε αν τιθεται ζήτημα ηθικής???





Συμφωνώ από την αρχή ως το τέλος. :up:Μπράβο Andromeda, τι να πω, απλά respect!:no1: Ήταν ένας ποταμός από πλήρως τεκμηριωμένα επιχειρήματα! Θα σε πείραζε να το αντιγράψω και να το στέλνω ως e-mail? Νομίζω ότι πρέπει και άλλοι να το διαβάσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Συμφωνώ από την αρχή ως το τέλος. :up:Μπράβο Andromeda, τι να πω, απλά respect!:no1: Ήταν ένας ποταμός από πλήρως τεκμηριωμένα επιχειρήματα! Θα σε πείραζε να το αντιγράψω και να το στέλνω ως e-mail? Νομίζω ότι πρέπει και άλλοι να το διαβάσουν!

Απο μένα εχεις τα πνευματικά δικαιώματα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μίλα ρε θηρίο Ανδρομέδα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τελικά όμως θα επιτευχθεί και η σωστή ενημέρωση των παιδιών;Ή θα λειτουργήσει εντελώς αρνητικά το μάθημα;Είμαι της λογικής καλύτερας ένας αθώος έξω, παρά 100 ένοχοι μέσα.Γιατί να πονηρευτεί ένα παιδί από τόσο μικρή ηλικία;Γελιοποίηση θα καταλήξει το μάθημα και δε θα καταφέρει κανείς να ξεκαθαρίσει στα παιδιά ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό!
Όπως είχε πει και μια ψυχολόγος, ωραία, έστω ότι μπουν κοινωνικοί λειτουργοί στο σχολείο, αλλά δεν είναι πανάκεια η ψυχολογία!θα βάλουμε ψυχολόγο στα σχολεία και όοοολα τα προβλήματα θα λυθούν;(στην αρχή του 4ου λεπτού [ame]https://www.youtube.com/watch?v=xxC4-4dLX78[/ame] )
πού κολλάει αυτό;Ότι ακόμα και να μπει το μάθημα, δε θα αποφευχθούν οι βιασμοί, τα όργια στα σχολεία.Αυτά υπάρχουν γιατί τα παιδιά ξεσκάνε από τα προβλήματα στο σπίτι, στην εκπαίδευση(καλα, μερικοι παραγοντες είναι αυτοί).Δηλαδή στόχος του μαθηματος θα είναι να μην υπάρχει aids?Αν τα πράγματα ήταν όλα καλα, τα παιδιά θα συζητούσαν με τις οικογενειες τους.ΚΙ έτσι πρέπει να γίνει.Όχι να καλύπτουμε ένα πρόβλημα με ένα άλλο!

(" Εγω το έχω κανει με τρείς ρε, εσυ ακόμα?"-πραγμα που μπορει να ειναι ψεματα)
Δηλαδή με την ένταξη του μαθήματος στο πρόγραμμα, δε θα γίνονται αυτές οι συζητήσεις;ίσα-ίσα που θα αποτελεί τροφή κι αφόρμηση αυτό το μάθημα!
Αν δεν εφαρμοστεί στο δημοτικό , τουλαχιστον στις τελευταιες ταξεις του γυμνασιου και στο λύκειο!Το ξέρεις οτι ο μέσος όρος εναρξης της σεξουαλικης ζωης είναι στα 15-16 και κατεβαίνει?
όταν έκανες Βιολογία στην πρώτη γυμνασίου που το κεφάλαιο μιλούσε για αναπαραγωγή τι επικρατούσε στην τάξη σου;Θα πρέπει ευσυνείδητα να προσπαθήσουμε να ανεβάσουμε το μεσο όρο έναρξης!Γιατί το μάθημα θα διεγείρει την περιέργεια των παιδιών!Θα θέλουν να κάνουν και πρακτική!Άσε που η καλύτερη διαφήμιση είναι η δυσφήμιση, οπότε με το να λες στα παιδιά να μην το κάνουν χωρις προφυλακτικό εκείνα θα το κάνουν.

Στο λύκειο μπορει να γίνει διεξοδικότερη ενημέρωση για ΣΜΝ , για αντισυλλυψη , για ανατομια του αναπαραγωγικου συστηματος και των δυο φύλων , για παθήσεις κλπ.
Μπορείς να φανταστείς τα παιδιά της τάξης σου να μιλάνε σοβαρά για τέτοια θέματα;;;Ειδικά τα αγόρια που θεωρούνται λίγο πιο ανώριμα από εμας.
" Φανταστείτε αν απεχαμε ολοι μεχρι το γάμο! Γιούπι!Ουτε εκτρώσεις ουτε aids ουτε ΣΜΝ!Ολα καλα!Η καλύτερη μεθοδος είναι η αποχη!"
Γιατί όμως να μην ενθαρρύνονται τέτοιες απόψεις;;Καλά, όχι έτσι όπως την εκφράζεις, αλλά άδικο έχουν;Κι αν μάθουν από μικρά ότι δεν πρέπει να αλλάζουμε σύντροφο κάθε μήνα και εντρυφίσουν στο ότι πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη στο ζευγάρι, δε θα υπάρχουν εξωσυζυγικές σχέσεις.Αν έχουν μάθει από νωρίς να αυτοσυγκρατούνται και οι 2.Δεν κάνουμε πάντα ότι μας καπνίσει!
200.000 καθε χρονο αντιμετωπιζουν προβλημα στη σεξουαλικη ζωη ειτε λογω διαβητη ειτε αλλων παθησεων και μολις 3000 απευθυνονται σε γραμμες υποστηριξης.Οι αλλοι απλως φοβουνται μηπως πεσει ο "ανδρισμος" τους.
σ΄αυτό έχεις δίκιο αλλά αυτά αφορούν στην ηλικία που το άτομο θα έχει ωριμάσει.Θέλει τις σωστές βάσεις τις οποίες θα παρει από την οικογένεια.Ας φροντίσουμε ο καθένας στα παιδιά μας να μιλάμε όσο πιο καλά κ σωστά μπορούμε γι΄αυτό το θέμα!
Θυμαμαι στο δημοτικο οι γονεις μου μου ειχαν παρει βιντεοκασετες με το σωμα και την αναπαραγωγη που εδειχναν με απλα λογια σε κομιξ τι συμβαινει.
αυτό μάλιστα.Ιδιαίτερα οι 3 σας!όχι όοοολοι μαζί σε μια τάξη που η ωρίμανση του καθενός βρίσκεται σε άλλο στάδιο!
Οι εκτρωσεις , το aids τα ΣΜΝ θεριζουν και μεις ακομη αναρωτιομαστε αν τιθεται ζήτημα ηθικής???
δηλαδή με ένα μάθημα θα λυθούν όλα αυτά;Δε θα με βιάσουν αύριο για να κολλήσω AIDS επειδή υπάρχει το μάθημα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τελικά όμως θα επιτευχθεί και η σωστή ενημέρωση των παιδιών;Ή θα λειτουργήσει εντελώς αρνητικά το μάθημα;Είμαι της λογικής καλύτερας ένας αθώος έξω, παρά 100 ένοχοι μέσα.Γιατί να πονηρευτεί ένα παιδί από τόσο μικρή ηλικία;Γελιοποίηση θα καταλήξει το μάθημα και δε θα καταφέρει κανείς να ξεκαθαρίσει στα παιδιά ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό!

Τι ακριβώς βρίσκεις πονηρό; Μόνο το μυαλό μας είναι πονηρό.

Το θέμα είναι απλούστατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
αμα τετοιου ειδους μαθηματα διδασκονταν στα παιδια απο νεαρες ηλικιες(τα βασικα,με απλα λογια) δεν θα θεωρουταν ταμπου και δεν θα υπηρχαν "υπονοουμενα" κατα την διαρκεια τους μαθηματος απο τα παιδια...γιατι το θεμα ειναι οσο περισσοτερο αποφευγεις ενα θεμα τοσο πιο πολυ γινεται "ακαταλληλο" για συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δε καταλαβαινω γιατι εχεις την εντυπωση οτι το μαθημα αυτο θα εχει σχεση με τους βιασμους.


"όταν έκανες Βιολογία στην πρώτη γυμνασίου που το κεφάλαιο μιλούσε για αναπαραγωγή τι επικρατούσε στην τάξη σου;Θα πρέπει ευσυνείδητα να προσπαθήσουμε να ανεβάσουμε το μεσο όρο έναρξης!Γιατί το μάθημα θα διεγείρει την περιέργεια των παιδιών!Θα θέλουν να κάνουν και πρακτική!Άσε που η καλύτερη διαφήμιση είναι η δυσφήμιση, οπότε με το να λες στα παιδιά να μην το κάνουν χωρις προφυλακτικό εκείνα θα το κάνουν"

αν τους εχεις εξηγησει ακριβως και σωστα γιατι δε πρεπει να το κανουν χωρις προφυλακτικο δεν υπαρχει λογος να κανουν το αντιθετο εκτος αν ειναι πανηλιθιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top