Μάθημα Επιλογής

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
κοιτα οσο αφορα τη χημεια ακομα και σε πολυτεχνικες σχολες να πας θα χρειαστουν καποιες γνωσεις χημειας. ειναι πολυ ευκολη (μονο 3 γελοια κεφαλαια) με ασκησεις που λυνονται ολες με τον ιδιο μηχανισμο και μπορει να τις λυσει και ο καθενας! το μονο που θα σου φανει περιεργο ειναι το 1ο κεφαλαιο αλλα δεν το θεωρω κατι τραγικα δυσκολο...τωρα για τη βιολογια κατευθυνσης το πραγματα αλλαζουν!Η ύλη ειναι αρκετη και εχει ζορικη ορολογια (γι αυτους που ξερουν παραθετω το αξεχαστο αποσπασμα:''μικρα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια που αποτελουνται απο snrna και πρωτεινες...'') αν και γ αυτους που θελουν 4 πεδιο δεν εχει συντελεστη οποτε δεν θα χρειαστει και μεγαλη προσπαθεια..αν ομως ενδιαφερεσαι και για 3 πεδιο θελει σκληρη δουλεια με την αποστηθιση για να πετυχεις το απολυτο!παντως, κανενα μαθημα που χρειαζεται αποστηθιση δεν θα σου φανει ευκολο!το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκαθαρισεις αν ενδιαφερεσαι για 3 πεδιο η οχι!αν οχι δεν υπαρχει λογος να πας θετικη!ελπιζω να βοηθησα καπως..ααα!μην ανησυχειτε στην ονοματολογια που χρειαζεται για την γ λυκειου αρκει να ξερεις τα βασικα!ποτε δεν ζητηθηκε κατι τρελο...

σεβαστη η αποψη σου αλλα πιστευω περισσοτερο οτι ειναι αναλογα με το αν σου αρεσουν -τα καταφερνεις με χημεια - βιολογια η αεππ - αοδε.εισαι μεγαλυτερη οποτε λογικα θα εχεις δικιο,αλλα τι πιστευεις για αυτο που ειπα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σιγουρα εχει να κανει και το τι σ αρεσει αλλα ακου τι μου συνεβη..εμενα μ αρεσει πολυ η βιολογια και γενικα οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο, την υγεια κτλ..πηγα λοιπον θετικη γιατι ηθελα οδοντιατρικη και δυσκολευτηκα παρα πολυ με την αποστηθιση της βιολογιας..αρκει να σου πω οτι σε κανενα διαγωνισμα απ οσα εγραψα δεν καταφερα να γραψω πανω απο 17 που για μαθημα βαρυτητα ειναι λιγο ποσο μαλλον αν θες και υψηλοβαθμη σχολη σαν κ μενα..δεν τα παρατησα ομως και στις πανελλαδικες πηγα και εγραψα 20!οσο λοιπον και αν δυσκολευεσαι και σε οποιο μαθημα και αν δυσκολευεσαι σημασια εχει να μην τα παρατησεις..να μην ξεχασεις ποτε ποιος ειναι ο στοχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
..να μην ξεχασεις ποτε ποιος ειναι ο στοχος...

πολυ σημαντικο,ευχαριστουμε για την γνωμη σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Εξαρταται απο το τι σ' αρεσει. Εγω πχ που βγαζω φλυκταινες με τα οικονομικο-τετοια και με ενδιαφερουν τρελα τα θεματα υγειας κλπ, βρισκω πιο υποφερτη τη Βιολογια. Υποκειμενικα ειναι αυτα κατα τη γνωμη μου...
Εγω μιλαω σαν μεγεθος υλης.Η Βιολογια εχει και περισσοτερα να μαθεις, και ασκησεις.

Το αν καποιος του αρεσει η Βιολογια ή το ΑΟΔΕ και τα μαθαινει πιο ευκολα ειναι αλλη ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Aντικειμενικα η βιολογια ειναι πιο δυσκολη καθως και δυσκολη θεωρεια εχει,αλλα και ασκησεις.Αντιθετα στο αοδε δεν ειχαμε ασκησεις και η θεωρεια ηταν πιο κατανοητη.Μην νομιζεις ομως πως το αοδε ειναι ευκολο και πως θα παρεις για την πλακα σου 20...θελει και αυτο πολυ διαβασμα...
Προς τους αποφοιτους:θυμαται κανεις σας την οργανωση απο της λειτουργιες του μανατζμεντ;απαπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εξαρταται σε καποιο βαθμο αν σου αρεσει η βιολογια, γενικοτερα, χωρις απαραιτητα να θελεις να σπουδασεις κατι παρεμφερες... αν δεν εχεις κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον, μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου! :P Εγω πηγα θετικη αν και ηξερα οτι ηθελα μονο πολυτεχνειο (και οχι σχολη που ηθελε προγραμματισμο) γιατι εβρισκα αρκετα ενδιαφερον οσα ελεγε το βιβλιο της βιολογιας (λιγο στα τελευταια κεφαλαια μας τα χαλασε λιγο αλλα δεν βαριεσαι.. ;) ) και πραγματι, το διαβασα πιο ευχαριστα (οσο γινεται βεβαια!!! δεν παυει να ειναι ενα μαθημα κ αυτο!). Δεν εχω ιδεα για το ΑΟΔΕ, ουτε καν τι λεει οποτε δεν μπορω να πω κατι γι' αυτο..
Σιγουρα θελει προσπαθεια για να καταλαβεις τη βιολογια και παιζει ρολο η λεπτομερεια. Τουλαχιστον βοηθαει αν καταλαβεις τι λεει το κειμενο..!

Οσο για τη χημεια... ειναι το πρωτο μαθημα (της θετικης) που ελπιζεις οτι θα παρεις 20αρι.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια τι να επιλεξω αναμεσα σε αυτα ?
1)Ελευθερο Σχεδιο
2)Γραμμικο Σχεδιο
3)Ιστορια της τεχνης
4)Αρχες οργανωσεις Και Διοικησης Επιχειρησεων και Υπηρεσιων

Εγω λεω να επιλεξω το 4) διοτι θα μαθεις κατι παραπανω απ΄ οτι τα αλλα , αλλα ακουω μερικους να λενε δεν θα εχεις χρονο για διαβασμα, επελεξε ελευθερο η γραμμικο σχεδιο για να εισαι πιο χαλαρος.

Εσεις τι λετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και βέβαια το 4)
Μπορεί να μην το δίνεις στις πανελλήνιες αλλά είναι αξία ανεκτιμητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πληροφορική δεν έχετε σαν επιλογή εσεις?
Τέλος πάντων...ανάλογα τι ψάχνεις...
Θες κάτι να σε ξεκουράζει απ τα μαθήματα κατεύθυνσης? Διάλεξε ελεύθερο σχέδιο.
Θες κάτι να μάθεις 5 πράγματα αλλάνα έχεις επιπλέον αποστήθιση? Διάλεξε αοθ. ..Τώρα θες να έχεις 2 ιστορίες στο κεφάλι σου??????? διάλεξε ιστορία της τέχνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Πληροφορική δεν έχετε σαν επιλογή εσεις?
Τέλος πάντων...ανάλογα τι ψάχνεις...
Θες κάτι να σε ξεκουράζει απ τα μαθήματα κατεύθυνσης? Διάλεξε ελεύθερο σχέδιο.
Θες κάτι να μάθεις 5 πράγματα αλλάνα έχεις επιπλέον αποστήθιση? Διάλεξε αοθ. ..Τώρα θες να έχεις 2 ιστορίες στο κεφάλι σου?������ διάλεξε ιστορία της τέχνης...

Η πληροφορική και το ΑΟΘ δεν ήταν επιλεγόμενα μόνο με το παλιό σύστημα;
Νομίζω με το καινούριο είναι τα εξής: Β' Ξένη Γλώσσα (Γαλλικά/Γερμανικά-αυτό επέλεξα εγώ, γαλλικά)
Ιστορία της τέχνης
Ελεύθερο σχέδιο
Γραμμικό σχέδιο
ΑΟΔΕ (δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από αυτούς που το έδωσαν πανελλήνιες από τεχνολογική, μάλλον το αντίθετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
σοβαρα τωρα, σε ποιο σχολειο κανουν οντως μαθημα στο επιλογης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ επέλεξα ελεύθερο σχέδιο κι ο μαλάκας παραλίγο να βάλει σε όλους 15 στο τετράμηνο "επειδή δεν προσεχαμε". Εάν γνωρίζετε τους καθηγητές που διδάσκουν τα επιλογής, να πάτε σε αυτό με τον καλύτερο καθηγητή. Έτσι κι αλλιώς λογικά για το φροντιστήριο θα διαβάζετε, το ίδιο έκαναν ακόμη κι αυτοί που έδιναν όντως σχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εγώ πήρα γαλλικά, και προέτρεψα και δυο-τρεις φίλους να κάνουν το ίδιο για να είμαστε μαζί, με τη λογική πως όλοι θα πάρουν σχέδιο και θα έχουμε την ησυχία μας ( Γιατί ποιος θα πάρει γαλλικά όταν υπάρχει το σχέδιο, σωστά; ). Μέγα λάθος, για κάποιο λόγο πολλοί πήραν Β' ξένη γλώσσα (σε εμάς μόνο γαλλικά) και την πατήσαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ γαλλικά διάλεξα ωστόσο δεν ξέρω αν θα δημιουργηθεί τμήμα επειδή είμαστε λίγα παιδιά. Οι περισσότεροι διάλεξαν σχέδιο και οι άλλοι ΑΟΔΕ (λόγω του καθηγητή που κάνει το μάθημα).
Αν δεν ηταν τα γαλλικά θα έπαιρνα και εγώ σχέδιο αλλά επειδή τον ίδιο καθηγητή εχουμε απο το γυμνάσιο, κάθε φορά έβγαινα από την ταξη με πονοκέφαλο, έτσι και διάλεξα Γαλλικά (και επειδή του χρόνου θελω να ξεκινήσω για πτυχίο β ξένης γλώσσας). Ωστόσο το ξανασκέφτομαι , επειδή δεν ξέρω κατά ποσο θα διαβάζω το μάθημα με τις πανελλήνιες φετος και τι βαθμό θα βγάλω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Γαλλικά πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι είχα πάρει Ιστορία Τέχνης.
Περισσότερο με τον τομέα των εικαστικών ασχοληθήκαμε.
Βλέπαμε ταινίες και πίνακες που σχετίζονταν με γνωστούς καλλιτέχνες.
Και είχαμε λάβει δύο σελίδες πληροφοριακό υλικό, που με βάση αυτό γράψαμε στις ενδοσχολικές.
Βέβαια και η καθηγήτρια ήταν πολύ καλή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top