Λόρεν Σίμονς: Ο 11χρονος που πήρε πτυχίο Φυσικής και θέλει να κατακτήσει την αθανασία

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους απαγάγει η NSA για να δουλέψουν σε μυστικά projects. Joking(maybe) :P .

Προφανώς υπάρχουν και fake ειδήσεις ή τέλος πάντων "τραβηγμένες", κανείς δεν το αρνείται αυτό. Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα απο την στιγμή που υπάρχουν και περιπτώσεις παιδιών στο παρελθόν που πραγματικά ήταν τόσο λαμπρά.

Το σχόλιο μου αφορούσε κυρίως την Nefeli που πιθανώς δεν έχει ουδεμία σχέση με τις φυσικές επιστήμες για να ξέρει τι είναι εφικτό και τι όχι σε αυτό τον διεπιστημονικό τομέα(γιατί όντως είναι ερευνητικός τομέας), αλλά ένιωσε την ανάγκη να μας πει έμμεσα οτι είναι πιο σοφή απο ένα 11 χρονο παιδάκι χαρακτηρίζοντας το καημένο και γράφοντας σε ποιητικό και όχι επιστημονικό τόνο οτι "κανείς δεν νίκηε τον θάνατο" :P .
Η αλήθεια είναι:) Για πες μας εσύ ο επαΐων στις φυσικές επιστήμες... Πιστεύεις ότι εμείς οι ανθρωπίσκοι μπορούμε να αποκτήσουμε την αθανασία? Μπορεί να μην ξέρω την τύφλα μου από φυσική (όπως είπες) αλλά ξέρω ότι τα πάντα στον μάταιο τούτο κόσμο έχουν την γέννηση και την φθορά τους... Κανένας ποτέ δεν θα κερδίσει την αιωνιότητα... Λυπάμαι αν το πιστεύετε
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο άτομο έχει ισχυρή φωτογραφική μνήμη εξού και ο λόγος που πήρε πτυχίο σε αυτή την ηλικία, δεν σημαίνει ότι έχει νοητικές ικανότητες όμοιες με αυτές του Πέρελμαν για παράδειγμα.

Είχαμε μια γειτόνισσα κακούργα "δολοφόνισσα" που λέει και το άσμα, που είχε μεγάλη μνήμη RAM και συνέχιζε να αυτο-αναβαθμίζεται (με ειδικό λογισμικό) όταν κοιτούσε ποιος έμπαινε και έβγαινε από την πολυκατοικάΪα. Βέβαια αντί για μαθηματικά ασχολείτο με την επιστήμη σάρωσης προσώπου. Ο καθένας όπως τη βρίσκει με βάση το ταλέντο που έχει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι:) Για πες μας εσύ ο επαΐων στις φυσικές επιστήμες... Πιστεύεις ότι εμείς οι ανθρωπίσκοι μπορούμε να αποκτήσουμε την αθανασία? Μπορεί να μην ξέρω την τύφλα μου από φυσική (όπως είπες) αλλά ξέρω ότι τα πάντα στον μάταιο τούτο κόσμο έχουν την γέννηση και την φθορά τους... Κανένας ποτέ δεν θα κερδίσει την αιωνιότητα... Λυπάμαι αν το πιστεύετε

Γιατί να εξηγήσω το οτιδήποτε σε έναν άνθρωπο που κλείνει το μήνυμα του δηλώνοντας οτι πιστεύει τυφλά σε αυτό που έμαθε και επομένως έχει ήδη κατασταλλάξει ; Οι άνθρωποι κάποτε πίστευαν οτι ο χρόνος είναι καθολικός και οτι ο χώρος είναι επίπεδος(όχι η γη, αλλά ο ίδιος ο χώρος...). Εν τέλει και ο χρόνος αποδείχθηκε υποκειμενικός(βάσει παρατηρητή) και ο χώρος κάθε άλλο παρά επίπεδος είναι, αλλά καμπύλος. Και τα δυο προηγούμενα γεγονότα είναι άριστα παραδείγματα του πόσο μακριά μπορεί να είναι το αυτονόητα αληθές που μας λένε οι αισθήσεις μας και ο κοινός νους, απο το τι ισχύει πραγματικά στην φύση.

Η κυκλική λογική : "Είναι αδύνατο γιατί είναι αδύνατο" , δεν είναι έγκυρος τρόπος να αποδείξεις οτι κάτι δεν ισχύει, κυρίως επειδή δεν είναι έγκυρος τρόπος καν απο την σκοπιά της λογικής αλλά και επειδή στηρίζεται σε προσωπική γνώμη παρά κάποια αποδεικτέα, μέσω πειράματος πάντα, επιστημονική αλήθεια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ωραια ολα αυτα που λετε αλλα ξαναλεω πως τα εκανε ολα αυτα σε αυτη την ηλικια??στο πρακτικο κομματι??πως ανεβαινε ταξεις πως σπουδασε??
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
ωραια ολα αυτα που λετε αλλα ξαναλεω πως τα εκανε ολα αυτα σε αυτη την ηλικια??στο πρακτικο κομματι??πως ανεβαινε ταξεις πως σπουδασε??
Ρε Ευκλείδη τι κόλλημα έχεις φάει ; Οι λεπτομέρειες σε μάραναν στην όλη υπόθεση ; :laugh:
Τα χαρισματικά παιδάκια στο εξωτερικό τα στέλνουν κατευθείαν σε μεγαλύτερες τάξεις ή ειδικά σχολεία. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως αυτή μπορούν δε να σπουδάσουν κατευθείαν χωρίς να πάνε καν σχολείο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ρε Ευκλείδη τι κόλλημα έχεις φάει ; Οι λεπτομέρειες σε μάραναν στην όλη υπόθεση ; :laugh:
Τα χαρισματικά παιδάκια στο εξωτερικό τα στέλνουν κατευθείαν σε μεγαλύτερες τάξεις ή ειδικά σχολεία.
μου φαινεται τοσο αδιανοητο για την ουγκαντα που ζουμε για αυτο το λεω.στην ελλαδα αυτο το παιδι ισως το βγαζανε προβληματικο και το στελνανε ειδικο σχολειο.
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ωραια ολα αυτα που λετε αλλα ξαναλεω πως τα εκανε ολα αυτα σε αυτη την ηλικια??στο πρακτικο κομματι??πως ανεβαινε ταξεις πως σπουδασε??
Στη Γερμανία από όσο γνωρίζω όπως και στις ΗΠΑ μπορείς να δώσεις μαθήματα από άλλες τάξεις και αν τα περνάς σε ανεβάζουν τάξη φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
μου φαινεται τοσο αδιανοητο για την ουγκαντα που ζουμε για αυτο το λεω.στην ελλαδα αυτο το παιδι ισως το βγαζανε προβληματικο και το στελνανε ειδικο σχολειο.
Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον δεν παίζει να έχουμε τέτοιο μηχανισμό. Πάντως τα παιδιά που έχουν διακριθεί σε διαγωνισμούς θετικών επιστημών, εξασφαλίζουν θέση στο πανεπιστήμιο και χωρίς πανελλήνιες. Εαν και πάλι εισάγονται όταν είναι σε ηλικία 18 χρονών.

Εν μέρει έχει και μια λογική. Για σκέψουτο λίγο,θα έστελνες το 11 χρονο παιδί σου να σπουδάσει σε Ελληνικό πανεπιστήμιο και ιδιοφυία να ήταν, με τους αναρχικούς, τους ναρκομανείς και τους κλέφτες, τους κομματικούς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο στο κέντρο ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον δεν παίζει να έχουμε τέτοιο μηχανισμό. Πάντως τα παιδιά που έχουν διακριθεί σε διαγωνισμούς θετικών επιστημών, εξασφαλίζουν θέση στο πανεπιστήμιο και χωρίς πανελλήνιες. Εαν και πάλι εισάγονται όταν είναι σε ηλικία 18 χρονών.

Εν μέρει έχει και μια λογική. Για σκέψουτο λίγο,θα έστελνες το 11 χρονο παιδί σου να σπουδάσει σε Ελληνικό πανεπιστήμιο και ιδιοφυία να ήταν, με τους αναρχικούς, τους ναρκομανείς και τους κλέφτες, τους κομματικούς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο στο κέντρο ;
οντως...φανταζει τοσο ουτοπια αυτο να το πεις στο ελλαντα...θα μαθαινε στις καταληψεις απο 11 χρονων κιολας
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον δεν παίζει να έχουμε τέτοιο μηχανισμό. Πάντως τα παιδιά που έχουν διακριθεί σε διαγωνισμούς θετικών επιστημών, εξασφαλίζουν θέση στο πανεπιστήμιο και χωρίς πανελλήνιες. Εαν και πάλι εισάγονται όταν είναι σε ηλικία 18 χρονών.
Με πολλές λεπτομέρειες πχ πρέπει να έχεις διακριθεί στο Λύκειο έχω φίλο που πήρε μετάλλιο βαλκανική ολυμπιάδα πληροφορικής και δεν είχε την δυνατότητα να μπει στη σχολή που ήθελε επειδή το πήρε στο γυμνάσιο. Ακόμα πρέπει να γράψει και ένα βαθμό στις πανελλαδικές (δεν θυμάμαι το όριο). Επίσης μόνο στο πεδίο που διακρίθηκε...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Με πολλές λεπτομέρειες πχ πρέπει να έχεις διακριθεί στο Λύκειο έχω φίλο που πήρε μετάλλιο βαλκανική ολυμπιάδα πληροφορικής και δεν είχε την δυνατότητα να μπει στη σχολή που ήθελε επειδή το πήρε στο γυμνάσιο. Ακόμα πρέπει να γράψει και ένα βαθμό στις πανελλαδικές (δεν θυμάμαι το όριο). Επίσης μόνο στο πεδίο που διακρίθηκε...

Ναι ισχύουν αυτά που λες. Είναι huge μπέρδεμα γενικά, σε σημείο που τις πανελλήνιες δεν τις γλυτώνεις εν τέλει εκτός εαν όντως είσαι διάνοια και όντως θες μια συγκεκριμένη σχολή. Αυτό που επίσης δεν γίνεται είναι το homeschooling εκτός εαν το παιδί έχει ειδικές ανάγκες. Προσωπικά εαν έκανα παιδί και επιτρεπόταν απο το κράτος,θα του έκανα homeschooling. Σιγά μην το άφηνα να το γεμίσει το σχολείο(είτε δημόσιο είτε ιδιωτικό) με αηδίες το μυαλό. Και όλα τα παιδιά δηλαδή,εαν τους δινόταν η προσοχή που χρειάζονταν,θα μεγάλωναν αρκετά πιο ευφυή απο όσο βγαίνουν απο το σχολείο σήμερα.
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Είναι huge μπέρδεμα γενικά, σε σημείο που τις πανελλήνιες δεν τις γλυτώνεις εν τέλει εκτός εαν όντως είσαι διάνοια και όντως θες μια συγκεκριμένη σχολή.
Το συγκεκριμένο άτομο (που ανέφερα) ήθελε πολύ μια συγκεκριμένη σχολή έπαιρνε κάθε χρόνο διακρίσεις στις εθνικές ολυμπιάδες πληροφορικής όμως εν τέλη βρέθηκε αλλού για αλλού... Γενικά όπως είπες δεν ξεφεύγεις από τις πανελλαδικές με ότι αυτό συνεπάγεται...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο άτομο (που ανέφερα) ήθελε πολύ μια συγκεκριμένη σχολή έπαιρνε κάθε χρόνο διακρίσεις στις εθνικές ολυμπιάδες πληροφορικής όμως εν τέλη βρέθηκε αλλού για αλλού... Γενικά όπως είπες δεν ξεφεύγεις από τις πανελλαδικές με ότι αυτό συνεπάγεται...
Σε αυτή την χώρα η τυπολατρία γενικά έχει άγια θέση. Ότι και να κάνεις τους θεσμούς αυτού του κράτους δεν τους γλυτώνεις. Και εκκλησία θα πας, και σχολείο θα πας, και πανελλήνιες θα δώσεις και απο όλα. Καταλήγεις να επενδύεις πολλά και να μην σου "επιστρέφουν" τίποτα. Και εννοείται πως σε κρίνουν πάντα για τα αρνητικά σου, κανείς δεν ενδιαφέρεται να επενδύσει ποτέ στις δυνατότητες των νεαρών ατόμων. Γιατί πολλοί δεν είναι τόσο χαζοί,απλά δεν είχαν ποτέ σκοπό στην ζωή τους. Άλλοι ήταν τυχεροί και βρήκαν έναν νωρίς(ακόμα και ανόητος να ήταν). Πιάσε ένα νέο παιδί, δώστου κίνητρο,μάθε του να βάζει στόχους και δώστου σκοπό και γίνεται όσο σπουδαίο θέλεις. Αλλά χωρίς σκοπό...θα περιπλανιέται μια ζωή πιστεύοντας οτι είναι μέτριο στα πάντα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι:) Για πες μας εσύ ο επαΐων στις φυσικές επιστήμες... Πιστεύεις ότι εμείς οι ανθρωπίσκοι μπορούμε να αποκτήσουμε την αθανασία? Μπορεί να μην ξέρω την τύφλα μου από φυσική (όπως είπες) αλλά ξέρω ότι τα πάντα στον μάταιο τούτο κόσμο έχουν την γέννηση και την φθορά τους... Κανένας ποτέ δεν θα κερδίσει την αιωνιότητα... Λυπάμαι αν το πιστεύετε

Η φθορά είναι μια τελείως υποκειμενική προσέγγιση. Σίγουρα υπάρχει το τέλος αλλά υπάρχει και η επιτάχυνση του τέλους π.χ. όταν κάποιος δεν εμβολιάζεται ή πλακώνει τα τσιγάρα, κάνει κρεπάλες, είναι 20χρονη και ζει ως 50χρονη ξυνή κτλ. Τώρα το παιδάκι είπε μια πατάτα και εμείς βγάλαμε λαγό στην Ελλάδα. Όταν λέει για την αιωνιότητα, εννοεί να αφήσει κάτι που θα μείνει. Δεν νομίζω άλλες μεγάλες μορφές στις Μαθηματικές ή Φυσικές επιστήμες όταν ήταν 11 χρονών να σκέφτονταν ότι θα βγάλουν θεωρήματα που ακόμη και τα καλύτερα μυαλά του κόσμου δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν ακόμη και σήμερα.

Εμείς κάτι τέτοια μυαλά τα βγάζουμε σε μεγαλύτερη ηλικία: look the picture below,

1631345478285.png


Σε αυτή την χώρα η τυπολατρία γενικά έχει άγια θέση. Ότι και να κάνεις τους θεσμούς αυτού του κράτους δεν τους γλυτώνεις. Και εκκλησία θα πας, και σχολείο θα πας, και πανελλήνιες θα δώσεις και απο όλα. Καταλήγεις να επενδύεις πολλά και να μην σου "επιστρέφουν" τίποτα. Και εννοείται πως σε κρίνουν πάντα για τα αρνητικά σου, κανείς δεν ενδιαφέρεται να επενδύσει ποτέ στις δυνατότητες των νεαρών ατόμων. Γιατί πολλοί δεν είναι τόσο χαζοί,απλά δεν είχαν ποτέ σκοπό στην ζωή τους. Άλλοι ήταν τυχεροί και βρήκαν έναν νωρίς(ακόμα και ανόητος να ήταν). Πιάσε ένα νέο παιδί, δώστου κίνητρο,μάθε του να βάζει στόχους και δώστου σκοπό και γίνεται όσο σπουδαίο θέλεις. Αλλά χωρίς σκοπό...θα περιπλανιέται μια ζωή πιστεύοντας οτι είναι μέτριο στα πάντα.

Και πώς μετά θα έχουμε "μεταρρύθμιση" του εκπαιδευτικού συστήματος με κάθε νέα υπουργική ηγεσία; Η απουσία κινήτρου βολεύει το πελατειακό κράτος και την κομματική συνήθεια. Ο κόσμος κοιμάται στον μικρόκοσμό του και η πολιτική απλά συντηρεί νοοτροπίες περασμένου αιώνα. Όσο για την τυπολατρία, είναι εκ του πονηρού. Είμαστε τυπολάτρες εκεί που δεν πρέπει ή μάλλον δεν έχει νόημα γιατί δεν φέρνει κάποιο θετικό αποτέλεσμα για την κοινωνία. Κάθε χρόνο ακούμε για νέους που έβγαλαν 19.000 μόρια και λοιπόν; Τι ακριβώς προσφέρουν στην κοινωνία;

:morning1:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τα πραγματα ειναι απλα. Η αιωνιοτητα ειναι εφικτη, ζουμε ηδη στον κοσμο του Matrix. :aikido:
Αν λοιπον επρεπε να επιλεξεις, ποιο χαπι θα επαιρνες, το μπλε ή το κοκκινο? :hmm:


e3c71ca4993ce03a8e48256fcfa3343b.jpg
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Η φθορά είναι μια τελείως υποκειμενική προσέγγιση. Σίγουρα υπάρχει το τέλος αλλά υπάρχει και η επιτάχυνση του τέλους π.χ. όταν κάποιος δεν εμβολιάζεται ή πλακώνει τα τσιγάρα, κάνει κρεπάλες, είναι 20χρονη και ζει ως 50χρονη ξυνή κτλ. Τώρα το παιδάκι είπε μια πατάτα και εμείς βγάλαμε λαγό στην Ελλάδα. Όταν λέει για την αιωνιότητα, εννοεί να αφήσει κάτι που θα μείνει. Δεν νομίζω άλλες μεγάλες μορφές στις Μαθηματικές ή Φυσικές επιστήμες όταν ήταν 11 χρονών να σκέφτονταν ότι θα βγάλουν θεωρήματα που ακόμη και τα καλύτερα μυαλά του κόσμου δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν ακόμη και σήμερα.

Εμείς κάτι τέτοια μυαλά τα βγάζουμε σε μεγαλύτερη ηλικία: look the picture below,

View attachment 85454



Και πώς μετά θα έχουμε "μεταρρύθμιση" του εκπαιδευτικού συστήματος με κάθε νέα υπουργική ηγεσία; Η απουσία κινήτρου βολεύει το πελατειακό κράτος και την κομματική συνήθεια. Ο κόσμος κοιμάται στον μικρόκοσμό του και η πολιτική απλά συντηρεί νοοτροπίες περασμένου αιώνα. Όσο για την τυπολατρία, είναι εκ του πονηρού. Είμαστε τυπολάτρες εκεί που δεν πρέπει ή μάλλον δεν έχει νόημα γιατί δεν φέρνει κάποιο θετικό αποτέλεσμα για την κοινωνία. Κάθε χρόνο ακούμε για νέους που έβγαλαν 19.000 μόρια και λοιπόν; Τι ακριβώς προσφέρουν στην κοινωνία;

:morning1:
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στις ειδήσεις πάντα τρέχουν να πάρουν συνέντευξη απο τους πρώτους των πρώτων.
Έτσι για την αλλαγή ας έπιαναν ένα παιδάκι που έγραψε κάτω απο 10.000 μόρια να δούνε τι πήγε στραβά. Μάλλον φοβούνται για αυτά που θα ανακαλύψουν εαν πιάσουν πολλά τέτοια παιδάκια...γιατί ο λόγος που δεν έγραψαν τόσα μόρια όσα οι "πρώτοι" δεν θα είναι η λιγότερη ευφυία...αλλά το χάσμα ευκαιριών και οι κοινωνικές ανισότητες. Αλλά όπως είπες είναι όλα εικόνα, κάνουν μεταρρυθμίσεις για να φανεί οτι αλλάζουν καταστάσεις και η απουσία κινήτρου στην πλειοψηφία των υποψηφίων βολεύει, γιατί έτσι έχεις κόσμο που δεν ξέρει τι του γίνεται και έτσι ψηφίζει πιο εύκολα ότι να'ναι και κοιμάται όσο και να μην πω τι του κάνεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top