Λυκειακή vs φοιτητική ζωή

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο: γνωρίζοντας φοιτήτρια μεγαλύτερου έτους.. :studying:

1632649968227.png
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
παιδιά δεν ξέρω πόσοι το σκέφτονται να το κάνουν και πόσο αποτελεσματικό στην τελική μπορεί να είναι,
όμως πριν δηλώσεις μια ειδικότητα ή μια σχολή στο ΜΔ, ρίχτε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών
της σχολής.


Μπορεί η σχολή (τα μαθήματα της) αλλά και η τοποθεσία της σχολής να μην μπορεί να προσφέρει την
φοιτητική ζωή που ονειρεύεται ο καθένας και εκεί θα πρέπει μετά να περάσει ενα σεβαστό χρονικό
διάστημα!! είναι καλή ιδέα να μισεί τα χρόνια που πέρασε εκεί??

Επίσης περνάς κάπου, αν δεν πας κρατάς μια θέση απο κάποιον που θα ήθελε και θα μπορούσε, ή αν
πας και τα βρείς μπαστούνια και το αφήσεις πάλι το ίδιο γίνεται γιατι το κράτος δεν ενδιαφέρεται να
κρατάει και επιλαχόντες για να μην χάνονται θέσεις..

βέβαια δεν φταίει και ο υποψήφιος για την λογική που ακολουθεί το κράτος και δεν
καλύπτονται οι χαμένες θέσεις.


εγώ ανησυχούσα μην τύχει και περάσω στην "σκοτεινούπολη" που φαινόταν πολύ πιθανό.. ή μην περάσω
σε σχολή που εχει βαριά για μένα μαθήματα! ή σε μέρος που για να δείς άνθρωπο στην ερημιά, θα πρέπει
να χρησιμοποιείς κίαλια, τελικά δεν πέρασα πουθένα και ησύχασα. :cool:
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
παιδιά δεν ξέρω πόσοι το σκέφτονται να το κάνουν και πόσο αποτελεσματικό στην τελική μπορεί να είναι,
όμως πριν δηλώσεις μια ειδικότητα ή μια σχολή στο ΜΔ, ρίχτε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών
της σχολής.


Μπορεί η σχολή (τα μαθήματα της) αλλά και η τοποθεσία της σχολής να μην μπορεί να προσφέρει την
φοιτητική ζωή που ονειρεύεται ο καθένας και εκεί θα πρέπει μετά να περάσει ενα σεβαστό χρονικό
διάστημα!! είναι καλή ιδέα να μισεί τα χρόνια που πέρασε εκεί??

Επίσης περνάς κάπου, αν δεν πας κρατάς μια θέση απο κάποιον που θα ήθελε και θα μπορούσε, ή αν
πας και τα βρείς μπαστούνια και το αφήσεις πάλι το ίδιο γίνεται γιατι το κράτος δεν ενδιαφέρεται να
κρατάει και επιλαχόντες για να μην χάνονται θέσεις..

βέβαια δεν φταίει και ο υποψήφιος για την λογική που ακολουθεί το κράτος και δεν
καλύπτονται οι χαμένες θέσεις.


εγώ ανησυχούσα μην τύχει και περάσω στην "σκοτεινούπολη" που φαινόταν πολύ πιθανό.. ή μην περάσω
σε σχολή που εχει βαριά για μένα μαθήματα! ή σε μέρος που για να δείς άνθρωπο στην ερημιά, θα πρέπει
να χρησιμοποιείς κίαλια, τελικά δεν πέρασα πουθένα και ησύχασα. :cool:
Για τα μαθήματα συμφωνώ. Τώρα όσον αφορά την τοποθεσία δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα στα μέτρα μας. Όλοι δηλώνουμε με βάση τον τόπο κατοικίας μας συνήθως
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Για τα μαθήματα συμφωνώ.

Για τα μαθήματα με επιφύλαξη το είπα γιατι μπορεί να είναι και παραπλανητικό αυτό που βλέπεις.
πχ εγώ ειδα το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που είχα πρώτη επιλογή και ειπα:

Εδώ είμαστε!!! :dance3::dance3::dance3:

πραγματικά το λάτρεψα... ισχύει όμως? είναι έτσι στην πράξη? ομως απο το να μην έχεις
ιδέα τι διδάσκει η σχολή, καλό είναι να εχεις ρίξει μια ματιά..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
ποια ειναι η "σκοτεινούπολη"?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Πρωτοετής συνάδελφε ; Περίμενε να δεις απο το 3ο έτος πόσο χειρότερη θα γίνει εαν νιώθεις τώρα πιεσμένος,τα γκουλάγκ θα μοιάζουν διακοπές :hehe:. Αλλά let's be honest... είναι μια σχολή που εαν δεν έχεις αγάπη για τα μαθηματικά και την φυσική και δεν σου αρέσει να δουλεύεις πολύ σκληρά, πιο πολύ απο την συνεχή ή συχνή νυχτερινή διασκέδαση ή το καθισιό, δεν θα επιβιώσεις. Η πίεση στην οποία αναφέρεσαι οφείλεται στο οτι οι καθηγητές προσπαθούν να κάνουν τους καλοπερασάκηδες να παρατήσουν την σχολή.
Καλησπέρα συνάδελφε! Καλά αυτά που λες είναι αυτονόητα για τη σκληρή δουλειά...αλλά και πάλι εγώ που από τη φύση μου είμαι αγχώδης, έχω προσέξει ότι υπάρχει μια σημαντική πίεση της σχολής προς τον φοιτητή. Για παράδειγμα, δε μπορείς εδώ να οργανώσεις το διάβασμα με τους δικού σου ρυθμούς, όπως σε άλλες σχολές γιατί πολύ απλά πέρα από το ότι δε θα περάσεις ποτέ τίποτα, δε θα εμπεδώσεις και τίποτα που είναι το σημαντικότερο. Ούτε να εστιάσεις σε κάποιο μάθημα παραπάνω, γιατί θα έχεις σημαντικά κενά σε απαιτούμενες γνώσεις από τα άλλα μαθήματα...Anyway, ίσως μου φάνηκε έτσι γιατί 1ο έτος το έκανα εξ'ολοκλήρου από απόσταση
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ναι.. δεν το εχω ακουσει, μια χαρα ειναι η κοζανη, εκτος του κρυου.
Νομιζα οτι ειναι η φιλοσοφικη, αυτη ειναι οντως σκοτεινη.

ναι..περα απο το κρύο το χιόνι την ερημιά τους διαλυμένους δρόμους την εγκαταλειμμένη
σιδηροδρομική σύνδεση και τα χάλια στις εστίες που ενδεχομένως θα υπάρχουν ακόμα, με
ενίοτε και κανα ποντίκι για παρέα, σωστά?


Εχω παλιό μου συμμαθητή που μένει μόνιμα η οικογένεια του εκει, οπότε εχω περιγραφή πως είναι τα πράγματα το χειμώνα, ορισμένοι άνθρωποι φεύγουν να βρούν κάπου αλλού δουλειά που υπάρχουν περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες, αλλοι βέβαια αγαπάνε το μέρος και μένουν εκει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα συνάδελφε! Καλά αυτά που λες είναι αυτονόητα για τη σκληρή δουλειά...αλλά και πάλι εγώ που από τη φύση μου είμαι αγχώδης, έχω προσέξει ότι υπάρχει μια σημαντική πίεση της σχολής προς τον φοιτητή. Για παράδειγμα, δε μπορείς εδώ να οργανώσεις το διάβασμα με τους δικού σου ρυθμούς, όπως σε άλλες σχολές γιατί πολύ απλά πέρα από το ότι δε θα περάσεις ποτέ τίποτα, δε θα εμπεδώσεις και τίποτα που είναι το σημαντικότερο. Ούτε να εστιάσεις σε κάποιο μάθημα παραπάνω, γιατί θα έχεις σημαντικά κενά σε απαιτούμενες γνώσεις από τα άλλα μαθήματα...Anyway, ίσως μου φάνηκε έτσι γιατί 1ο έτος το έκανα εξ'ολοκλήρου από απόσταση
Ναι καταλαβαίνω. Κοίτα, εφόσον είσαι αγχώδης, μην αφήνεις για τελευταία στιγμή το διάβασμα και τις εργασίες. Εαν απαλλαχθείς και νωρίς απο την λυκειακή αντίληψη που έχουν πολλοί οτι π.χ. "ο καθηγητής πρέπει να είναι καλός και να μας λύνει όλες τις απορίες κατευθείαν χωρίς εμείς να σκεφτόμαστε καν", ή την άλλη αντίληψη οτι "μέσα στο εξάμηνο μας έμαθε το Α, μας έμαθε και το Β άρα στην εξεταστική θα βάλει το Α ή το Β"(θα βάλει το Γ που συνεπάγεται απο το Α ή/και Β), τότε θα είσαι μια χαρά.

Διαφορετικά και την ζωή δύσκολη θα σου κάνουν, και τα μαθήματα δεν θα περνάς και δεν θα μαθαίνεις και τίποτα. Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο υπάρχουν και καθηγητές που είναι εξαιρέσεις και όντως θα σου κάνουν την ζωή εύκολη. Απο εκεί και πέρα φρόντισε να έχεις ένα καλό υπόβαθρο σε όλα τα μαθήματα γιατί το πτυχίο είναι ενιαίο και μέχρι να τελειώσει ο κορμός τουλάχιστον έχεις μαθήματα απο 3 περιοχές. Ωστόσο εαν σε ενδιαφέρει κάτι πάρα πολύ μην φοβάσαι να το διαβάσεις και λίγο παραπάνω.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν για πληροφορική η διοίκηση επιχειρήσεων στο παδα η στο Χαροκόπειο, ξέρετε πως είναι εκεί τα πράγματα? γενικά νομίζω ότι αν κατανέμει κάποιος σωστά τον χρόνο του μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, ακόμα και "δύσκολη" να είναι η σχολή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εγώ σκεφτόμουν για πληροφορική στο παδα, ξέρετε πως είναι εκεί τα πράγματα?

να σου πω εγώ πως είναι που εχω πάει δεκάδες φορές...

Δεν ξέρω για φοίτηση και καθηγητές όμως αξιοπρεπές περιβάλλον.. αυτό που θα περίμενες πάνω
κάτω για ολη την προσπάθεια που έκανες, για το διάβασμα που έριξες, για τα λεφτά που ξόδεψες αν
πήγαινες φροντιστήριο, για την υπομονή σου και την αγωνία σου μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα και
να δεις αν πέρασες.

Έτσι και καλύτερα θα έπρεπε να ήταν ολα τα πανεπιστήμια χωρίς εξαίρεση, απο την στιγμή
που δεν μπαίνουν ολοι εύκολα, γιατί αν έμπενες εύκολα θα είχα μπεί φέτος και εγώ με 10K μόρια.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
να σου πω εγώ πως είναι που εχω πάει δεκάδες φορές...

Δεν ξέρω για φοίτηση και καθηγητές όμως αξιοπρεπές περιβάλλον.. αυτό που θα περίμενες πάνω
κάτω για ολη την προσπάθεια που έκανες, για το διάβασμα που έριξες, για τα λεφτά που ξόδεψες αν
πήγαινες φροντιστήριο, για την υπομονή σου και την αγωνία σου μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα και
να δεις αν πέρασες.

Έτσι και καλύτερα θα έπρεπε να ήταν ολα τα πανεπιστήμια χωρίς εξαίρεση, απο την στιγμή
που δεν μπαίνουν ολοι εύκολα, γιατί αν έμπενες εύκολα θα είχα μπεί φέτος και εγώ με 10K μόρια.
Εντάξει δε θέλει πολλά, 14.500 απ'τήν κατεύθυνσή μου γράφεις
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εντάξει δε θέλει πολλά, 14.500 απ'τήν κατεύθυνσή μου γράφεις

δεν θέλει πολλά όμως φέτος σε εμάς απο 11.400 και πάνω περνούσαν σε σχολές και καμία πρόβλεψη
δεν έπεσε μέσα, βέβαια.

βέβαια οσοι βγάζουν στατιστικές φρόντισαν να πουν προκαταβολικά οτι φέτος οτι προβλέψεις
και να γίνουν άγνωστο αν θα πλησιαζαν την πραγματικότητα.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω για τι φοιτητική ζωή λέτε, εγώ ως φοιτητής μέχρι ώρας παίρνω μια γεύση από τη ζωή μου όπως θα είναι μετά την συνταξιοδότηση και δεν παλεύεται ιδιαίτερα. :(
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τι φοιτητική ζωή λέτε, εγώ ως φοιτητής μέχρι ώρας παίρνω μια γεύση από τη ζωή μου όπως θα είναι μετά την συνταξιοδότηση και δεν παλεύεται ιδιαίτερα. :(

Στην Ελλάδα νομίζω η online επικοινωνία δεν δουλεύει και είναι κρίμα. Κανονικά τόσοι φοιτητές και νέοι άνθρωποι εφόσον κάθονται σπίτι θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να θέλουν να κοινωνικοποιηθούν αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που οι περισσότεροι βαριούνται που ζουν. Τόσο απλά. Το θεωρώ υποκρισία από μέρος φοιτητών να λένε συνέχεια ότι τους έλλειψε το Πανεπιστήμιο ως χώρος ζωντανής επικοινωνίας κάτι που δεν ίσχυε σε εποχές πριν την πανδημία, όταν μετά την δεύτερη ή τρίτη βδομάδα του εξαμήνου το αμφιθέατρο ήταν σχεδόν άδειο. Συνήθως οι φοιτητές αυτοί που γκρινιάζουν ότι τους έκανε ζημιά η πανδημία και ο εγκλεισμός είναι όσοι είχαν κάνει γνωριμίες, ήταν ήδη σε σχέση και απλά για ξεκάρφωμα παίζουν μπάλα. Τρόποι υπάρχουν, το πρόβλημα είναι γιατί οι άνθρωποι δεν εκτιμούν τα θετικά οφέλη της τεχνολογίας...
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Στην Ελλάδα νομίζω η online επικοινωνία δεν δουλεύει και είναι κρίμα. Κανονικά τόσοι φοιτητές και νέοι άνθρωποι εφόσον κάθονται σπίτι θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να θέλουν να κοινωνικοποιηθούν αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που οι περισσότεροι βαριούνται που ζουν. Τόσο απλά. Το θεωρώ υποκρισία από μέρος φοιτητών να λένε συνέχεια ότι τους έλλειψε το Πανεπιστήμιο ως χώρος ζωντανής επικοινωνίας κάτι που δεν ίσχυε σε εποχές πριν την πανδημία, όταν μετά την δεύτερη ή τρίτη βδομάδα του εξαμήνου το αμφιθέατρο ήταν σχεδόν άδειο. Συνήθως οι φοιτητές αυτοί που γκρινιάζουν ότι τους έκανε ζημιά η πανδημία και ο εγκλεισμός είναι όσοι είχαν κάνει γνωριμίες, ήταν ήδη σε σχέση και απλά για ξεκάρφωμα παίζουν μπάλα. Τρόποι υπάρχουν, το πρόβλημα είναι γιατί οι άνθρωποι δεν εκτιμούν τα θετικά οφέλη της τεχνολογίας...
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι μπορεις να χτισεις μια σχεση-φιλιες μεσω του μεσετζερ?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top