Λυκειακή vs φοιτητική ζωή

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Είμαι 3η λυκείου και είπα να κάνω έτσι ένα θεματακι που αφορά την παιδικα-εφηβικα και τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Πλέον τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μου ακούμε να μας λένε να τα δώσουμε όλα φέτος για τις πανελλήνιες για να ζήσουμε την ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή. Πιστεύετε ότι όντως η φοιτητική ζωή είναι πολύ καλύτερη από την εφηβική και γενικότερα η καλύτερη περίοδος της ζωής του μέσου ανθρώπου? Απαντήστε χωρίς να λάβετε υπόψη τη κατάσταση με τον κοβιντ, με βάση τη πλήρη κανονικότητα δηλαδή .
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η φοιτητική ζωή, πρέπει να απομυθοποιηθεί στη συνείδηση του μέσου φοιτητή. Δε λέω είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο στη ζωή του, αλλά η έννοιά της έχει γίνει αυτοσκοπός
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η φοιτητική ζωή, πρέπει να απομυθοποιηθεί στη συνείδηση του μέσου φοιτητή. Δε λέω είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο στη ζωή του, αλλά η έννοιά της έχει γίνει αυτοσκοπός
Καλα ειδικα με τα λοκνταουν και ενα χρονο χαμενο με τα τηλεμαθηματα θα τα φορτωσουν στον κοκορα οι φοιτητες χαχαχαχα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η φοιτητική ζωή, πρέπει να απομυθοποιηθεί στη συνείδηση του μέσου φοιτητή. Δε λέω είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο στη ζωή του, αλλά η έννοιά της έχει γίνει αυτοσκοπός
Λένε ότι είναι πιο χαλαρά από ότι στη 3η λυκειου και έχουν πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο και μεγαλύτερη ανεξαρτησία.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Δε ξέρω...εμένα πάντως το αντίθετο μου φαίνεται...σπουδάω ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός μηχανικός και ο φόρτος εργασίας είναι πολύ μεγάλος και ιδιαίτερα αγχωτική η σχολή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται βέβαια νομίζω και από τον ίδιο τον φοιτητή, αν πχ θέλει να περνάει γρήγορα τα μαθήματα, ρυθμό διαβάσματος κτλπ
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι φαίνεται πιο χαλαρή η ζωή γιατί δεν υπάρχει το "καθημερινό" διάβασμα του σχολείου. Φυσικά υπάρχει απλά είναι διαφορετικό. Και σίγουρα, αυτό που διαφέρει είναι ότι πλέον βγαίνεις και εκτός του στενού περιβάλλοντος του σχολείου και της γειτονιάς.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Είμαι 3η λυκείου και είπα να κάνω έτσι ένα θεματακι που αφορά την παιδικα-εφηβικα και τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Πλέον τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μου ακούμε να μας λένε να τα δώσουμε όλα φέτος για τις πανελλήνιες για να ζήσουμε την ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή. Πιστεύετε ότι όντως η φοιτητική ζωή είναι πολύ καλύτερη από την εφηβική και γενικότερα η καλύτερη περίοδος της ζωής του μέσου ανθρώπου? Απαντήστε χωρίς να λάβετε υπόψη τη κατάσταση με τον κοβιντ, με βάση τη πλήρη κανονικότητα δηλαδή .
Η φοιτητικη ζωη ειναι ζαχαρη αμα ,δεν εχεις νοικοκυριο.
Ξυπνας οτι ωρα θες
Κοιμασαι οτι ωρα θες
Ξενυχτας οσο θες
Ερωτευεσαι αν θες
Πας σχολη αν θες
Διαβαζεις αν θες
Εξεταζεσαι αν θες
Δινεις μαθηματα αν θες
Παιρνεις πτυχιο αν θες.
Αμα μαζεψεις ομως πολλα αν θες δεν σου δινουν μετα πτυχιο αυτοι ,σε διωχνουν χωρις να θες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Η φοιτητικη ζωη ειναι ζαχαρη αμα ,δεν εχεις νοικοκυριο.
Ξυπνας οτι ωρα θες
Κοιμασαι οτι ωρα θες
Ξενυχτας οσο θες
Ερωτευεσαι αν θες
Πας σχολη αν θες
Διαβαζεις αν θες
Εξεταζεσαι αν θες
Δινεις μαθηματα αν θες
Παιρνεις πτυχιο αν θες.
Αμα μαζεψεις ομως πολλα θες δεν σου δινουν μετα πτυχιο αυτοι ,σε διωχνουν χωρις να θες.
Δηλαδή εγώ που πιθανότατα δε θα έχω νοικοκυριό έχω ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ που πιθανότατα δε θα έχω νοικοκυριό έχω ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα?
Γαι ρωτα αυτους που εφυγαν πολυ μακρια απο την μαμα τι τραβανε. Πολυ κατεψυγμενο ταπερακι ρε παιδι μου.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ναι ισχύει αυτό, αλλά τι σημαίνει το διαβάζεις αν θες?🤣
Στο λυκειο καθε απογευμα εχεις φροντιστηριο και διαβασμα ασκησεις για την αλλη μερα.
Στο πανεπιστημιο πας στην παραδωση και μετα καφε υπνο. Θα σου βαλει και 2 εργασιες το εξαμηνο θα διαβασεις και θα ξεφυλλίσεις για να τις κανεις αν εισαι ενταξει και μετα ξανα σημειωσεις μια εβδομαδα πριν την εξεταστικη. Αυτα για μενα . Υπαρχουν και τα νερδς που εργαζονται για το καλο ολων και ειναι αμφιθεατρο σπιτι ,τακτοποιηση σημειωσεων , διαβασμα και αντε παλι. Μεχρι να ερωτευτουν.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Είμαι 3η λυκείου και είπα να κάνω έτσι ένα θεματακι που αφορά την παιδικα-εφηβικα και τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Πλέον τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μου ακούμε να μας λένε να τα δώσουμε όλα φέτος για τις πανελλήνιες για να ζήσουμε την ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή. Πιστεύετε ότι όντως η φοιτητική ζωή είναι πολύ καλύτερη από την εφηβική και γενικότερα η καλύτερη περίοδος της ζωής του μέσου ανθρώπου? Απαντήστε χωρίς να λάβετε υπόψη τη κατάσταση με τον κοβιντ, με βάση τη πλήρη κανονικότητα δηλαδή .
Για άλλους τα καλύτερα χρόνια είναι όταν είσαι οικονομικα ανεξάρτητος, που μπορείς να έχεις δικό σου αμάξι να κάνεις τα ταξιδακια σου κλπ, αυτό είναι κάτι που πολλοί φοιτητές δεν μπορούν ειδικα εάν έχουν δικό τους νοικοκυριό
Μια φίλη μου είναι πάρα πολύ άνετη οικονομικά άνετη και είχε πολύ αυστηρούς γονείς, πέρασε σε άλλη πόλη σε μια εύκολη σχολή και κάνει ζωαρα 😀
Εγώ πιστεύω τα δικά μου καλύτερα χρόνια θα είναι όταν θα έχω οικογένεια και πλήρη οικονομική ανεξαρτησία
Αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές πεποιθήσεις για την ζωή τους.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ήταν από τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής μου! Λίγο διάβασμα πολλή διασκέδαση πολλά ταξίδια και εκδρομές έζησα και ένα διά εξωτερικό αλλά δεν ήμουν σε σχολή με πολλες απιτησεις οικονομικο ασοεε
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Είμαι 3η λυκείου και είπα να κάνω έτσι ένα θεματακι που αφορά την παιδικα-εφηβικα και τα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Πλέον τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μου ακούμε να μας λένε να τα δώσουμε όλα φέτος για τις πανελλήνιες για να ζήσουμε την ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή. Πιστεύετε ότι όντως η φοιτητική ζωή είναι πολύ καλύτερη από την εφηβική και γενικότερα η καλύτερη περίοδος της ζωής του μέσου ανθρώπου? Απαντήστε χωρίς να λάβετε υπόψη τη κατάσταση με τον κοβιντ, με βάση τη πλήρη κανονικότητα δηλαδή .
Φίλε μεγαλύτερος μύθος από τη φοιτητική ζωή δεν υπάρχει! Πρέπει όντως να γίνει μια απομυθοποίηση της ζωής αυτής...Εξαρτάται και τη σχολή φυσικά! Δηλαδή άλλο είναι να σπουδάζει κάποιος ΦΠΨ και άλλο Οικονομικά-Ιατρική-νομική-μαθηματικό κλπ...παίζει μεγάλο ρόλο τι σπουδάζεις..ανάλογα με αυτό έχεις κι τον ανάλογο ελεύθερο χρόνο...
Κάποιες σχολές χρειάζονται πάρα πολύ διάβασμα για να της τελειώσεις και με διάβασμα 2-3 μέρες πριν την εξεταστική δεν θα τελειώσεις ΠΟΤΕ(βλ Ιατρική Ή Μαθηματικό κλπ).Σε αυτές τις σχολές χρειάζεται να διαβάζεις και κατά τη διάρκεια του εξαμήνου!
*Μη ξεχνάς πως για να κάνεις μεταπτυχιακό χρειάζεται να έχεις και έναν καλό βαθμό πτυχίου...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς θα είναι αφού είμαι πρωτοετής και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά πολύ το απολαμβάνω
Απόλυτη ελευθερία πια, όχι γκρίνια από γονείς, διάβασε!! πάλι θά βγεις???
ΧΑ ΧΑ ΧΑ, άσε που βλέπω απέναντι από το σπίτι μου τό φροντιστήριο μου και τά παιδιά καί λέω τά καημένα, τί έχουν να τραβήξουν😎
Εντάξει θά έχουμε και την εξεταστική, τά μαθήματα αλλά καμία σχέση
Ανυπομονώ να το ζήσω!!!
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Κι εγώ πρωτοετής!!!! Συμφωνώ πως παίζει ρόλο το αντικείμενο που σπουδάζεις όμως είμαι σίγουρη ότι είναι καλύτερα από το σχολείο. Σπουδάζεις κάτι που αγαπάς και δεν διαβάζεις κάτι που δεν σου αρέσει απλά επειδή είναι στο πρόγραμμα. Επίσης σίγουρα δεν έχεις το πρόγραμμα των πανελληνίων που ήταν σχολείο φροντιστήριο διάβασμα ύπνος. Ακόμα και σε απαιτητικές σχολές μπορείς να ρυθμίζεις το διάβασμα σου ώστε να είσαι οκ κ στη σχολή αλλα να έχεις κ ελεύθερο χρόνο. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω πως είναι. Σίγουρα πάντως αλλάζει η κοινωνική ζωή ενός ανθρώπου
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Προφανώς ρε παιδιά εξαρτάται από την περίπτωση. Το φοιτητιλίκι είναι η μόνη σταθερά, αλλά υπάρχουν χίλιες μεταβλητές.

Γενικά, αν είσαι σε εξεταστική σχολή, δηλαδή σχολή που δε θέλει παρακολούθηση και με μερικές μέρες διάβασμα από βιβλίο πριν την εξέταση πας για βαθμό, αν δε μένεις με γονείς και πηγαίνεις σε μία νέα πόλη που ξεκινάς να ανακαλύπτεις, αν όλα αυτά τα έκανες προ κορονοϊού και διαμόρφωσες παρέες και αν είσαι οικονομικά ευκατάστατος, ώστε να μη χρειάζεται να δουλεύεις έστω παρτ τάιμ, τότε ναι η φοιτητική ζωή είναι αδιανόητα καλύτερη από τη λυκειακή. Δεν περιγράφεται με λόγια, πρέπει να το ζήσεις.

Τώρα αν είσαι 20 και συνεχίζεις να μένεις με γονείς, πάνω στην ηλικία δηλαδή που επιζητάς την ανεξαρτησία, έπειτα πρέπει να παρακολουθείς καθημερινά ζουμ εργαστήρια, λόγω κορονοϊού δεν έχεις γνωρίσει κανέναν και εκτός από αυτά πρέπει να δουλεύεις έστω ημιαπασχόληση για να συνεισφέρεις στο οικογενειακό εισόδημα, τότε η λυκειακή ζωή μάλλον θα σου λείψει.

Υπάρχουν και οι ενδιάμεσες περιπτώσεις φυσικά.
Εγώ είχα την τύχη να ζήσω το πρώτο για 1μιση χρόνο και μπορώ να πω πως μου φαίνεται δύσκολο, αν όχι απίθανο, να υπάρξω περισσότερο χαρούμενος απ’ ό,τι όταν ήμουν πρωτοετής.
Ελπίζω να σας δοθεί και εσάς η ευκαιρία τώρα που απ’ ό,τι φαίνεται θα ανοίξουμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δε ξέρω...εμένα πάντως το αντίθετο μου φαίνεται...σπουδάω ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός μηχανικός και ο φόρτος εργασίας είναι πολύ μεγάλος και ιδιαίτερα αγχωτική η σχολή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρτάται βέβαια νομίζω και από τον ίδιο τον φοιτητή, αν πχ θέλει να περνάει γρήγορα τα μαθήματα, ρυθμό διαβάσματος κτλπ
Πρωτοετής συνάδελφε ; Περίμενε να δεις απο το 3ο έτος πόσο χειρότερη θα γίνει εαν νιώθεις τώρα πιεσμένος,τα γκουλάγκ θα μοιάζουν διακοπές :hehe:. Αλλά let's be honest... είναι μια σχολή που εαν δεν έχεις αγάπη για τα μαθηματικά και την φυσική και δεν σου αρέσει να δουλεύεις πολύ σκληρά, πιο πολύ απο την συνεχή ή συχνή νυχτερινή διασκέδαση ή το καθισιό, δεν θα επιβιώσεις. Η πίεση στην οποία αναφέρεσαι οφείλεται στο οτι οι καθηγητές προσπαθούν να κάνουν τους καλοπερασάκηδες να παρατήσουν την σχολή.

Ναι ισχύει αυτό, αλλά τι σημαίνει το διαβάζεις αν θες?🤣
Σημαίνει οτι η μαμά σου και ο μπαμπάς σου δεν είναι υπεύθυνοι πλέον για εσένα.
Σημαίνει οι οι καθηγητές σου δεν θα σε μαλώσουν εαν δεν διάβασες ή εαν έχεις χαμηλούς βαθμούς ή αν δεν ενδιαφέρεσαι για τα μαθήματα. Γενικότερα εαν δεν σε νοιάζει να αποκτήσεις γνώσεις. Και οτι κανείς δεν θα σε υποχρεώσει να πας να παρακολουθήσεις εαν δεν το θέλεις.
Σημαίνει οτι οι φίλοι σου και γενικά ο περίγυρος σου δεν θα ενδιαφερθεί να σου πει να βάλεις στόχους.
Σημαίνει οτι κανείς δεν θα είναι εκεί να σου πει το σωστό και το λάθος, το λογικό και το υπερβολικό και το πως να κρατάς ισορροπίες στην ζωή σου.
Σημαίνει οτι πρέπει να μάθεις να είσαι υπεύθυνος.
Σημαίνει οτι θα είσαι μόνος σου.

Σημαίνει γενικά οτι δίνεται η απόλυτη ελευθερία στην ζωή σου να την κάνεις ότι θέλεις με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Είσαι εξολοκλήρου υπεύθυνος για την επιτυχία σου αλλά και για την αποτυχία σου αλλά και το σε τι θα εξελιχθείς. Αυτό ξεχνάνε να το λένε συνήθως στα νέα παιδιά...διαφημίζεται μόνο η "ωραία" φοιτητική ζωή. Κρίνοντας απο το πόσοι φοιτητές έχουν σπαταλήσει την ζωή τους, θα σου έλεγα οτι η φοιτητική ζωή είναι πολύ χειρότερη απο το λύκειο γιατί δίνεται σε ένα 18χρονο παιδί, πιθανώς ανώριμο ακόμα, η πλήρη ελευθερία να κάνει ότι θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σημαίνει γενικά οτι δίνεται η απόλυτη ελευθερία στην ζωή σου να την κάνεις ότι θέλεις με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Είσαι εξολοκλήρου υπεύθυνος για την επιτυχία σου αλλά και για την αποτυχία σου αλλά και το σε τι θα εξελιχθείς. Αυτό ξεχνάνε να το λένε συνήθως στα νέα παιδιά...διαφημίζεται μόνο η "ωραία" φοιτητική ζωή. Κρίνοντας απο το πόσοι φοιτητές έχουν σπαταλήσει την ζωή τους, θα σου έλεγα οτι η φοιτητική ζωή είναι πολύ χειρότερη απο το λύκειο γιατί δίνεται σε ένα 18χρονο παιδί, πιθανώς ανώριμο ακόμα, η πλήρη ελευθερία να κάνει ότι θέλει.
Εδώ είμαστε! 👏👏
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top