Λατινικά από την αρχή

ili_an

Νεοφερμένος

Η ili_an αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σε ολους παιδια και καλη επιτυχια στα αποτελεσματα των πανελλαδικων...
επειδη αν και φοιτητρια αποφασισα να δωσω κι εγω πανελλαδικες σε 1 χρονο...θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στην οποια θελω να μου απαντησετε αν θελετε...
πως γινεται να μαθω λατινικα απο την αρχη???ειναι το μονο μαθημα που δεν μπορω να καταφερω...και φετος που θα ξεκινησω διαβασμα απο τον ιουλιο ειμαι αποφασισμενη να κερδισω την μαχη των λατινικων διαβαζοντας τα...απλα επειδη ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα...δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω...
ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Καλησπέρα και μη σκας!! Στα λατινικά το κλειδί είναι να τα πάρεις ζεστα απο την αρχη και να μην αφηνεις κενα. Μπορείς αυτο το καλοκαιρι να πιάσεις και να βγάλεις μόνη την ύλη ή να κάνεις ιδιαίτερο . Αν συγκεντρωθεις στο αντικειμενο συστηματικα για 3 μηνες, η υλη της β βγαινει ανετα !

Επίσης, μπορεις καλιστα να παρεις ενα βοηθημα και να διαβάσεις απο κει. Ορεξει να υπαρχει και όλα γινονται !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ένα καλό βοήθημα! Ένα καλό βοηθητικό βιβλίο που περιέχει τα πάντα, είναι δηλαδή ΠΛΗΡΕΣ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, που θα σε καθοδηγήσει στο διάβασμά σου και εφόσον τα περιέχει όλα ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ, θα σε απαλλάξει από το όποιο χαρτομάνι. Έτσι έχεις λιγότερες αλλά περισσότερο ποιοτικές ώρες διαβάσματος. Και όλα αυτά τα λέω γιατί την πάτησα φέτος με τα λατινικά, ξόδεψα πάρα πολύ χρόνο για πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν συντομότερα και αποτελεσματικότερα. Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Γειά χαρα σε όλους. Τελειώνοντας την Α' λυκείου φέτος και αρχίζοντας τη Β' με θεωρητική σκέφτηκα να βρω κανά καλό εγχειρίδιο στα λατινικά, επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα έρχομαι σε επαφή με αυτά, ν' αρχίσω τώρα το καλοκαίρι να διάβάζω ώστε να 'χω μια οικειότητα μαζί τους την ερχόμενη σχολική χρονιά...

Κατ' αρχήν συμφωνείτε με αυτή μου τη σκέψη και κατα δεύτερον έχετε να μου συστήσετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!!!τωρα θα παω β λυκειου θεωρητικη και θα ηθελα να με διαφωτισετε οσον αφορα τα λατινικα της β......επειδη δεν παω σε καποιο φροντιστηριο και ξερω οτι τα υπολοιπα παιδια θα ειναι προετοιμασμενα, θα ηθελα να μου πειτε πως να προεοτιμαστω κι εγω αλλα μονη πριν ξεκινησουμε....Α!ξεχασα να πω πως εψαξα στο ιντερνετ για υλικο αλλα τπτ..Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Υλικό μπορείς να κατεβάσεις αυτά. Για εγχειρίδια του εμπορίου σου είχα πει σε άλλο θέμα που άνοιξες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
theodora Οραιο αυτο το λινκ που εδωσες...εχεις καποιο αντιστοιχο και για λατινικα Γ Λυκειου;;
(η ακομα και για θεωρ. κατ. γενικα και μαθημ. γεν. , Αοθ)
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Γεια σας!!!τωρα θα παω β λυκειου θεωρητικη και θα ηθελα να με διαφωτισετε οσον αφορα τα λατινικα της β......επειδη δεν παω σε καποιο φροντιστηριο και ξερω οτι τα υπολοιπα παιδια θα ειναι προετοιμασμενα, θα ηθελα να μου πειτε πως να προεοτιμαστω κι εγω αλλα μονη πριν ξεκινησουμε....Α!ξεχασα να πω πως εψαξα στο ιντερνετ για υλικο αλλα τπτ..Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας λόγος να τα ξεκινάς πιο μπροστά.. Τα λατινικά είναι το πιο εύκολο μάθημα κατεύθυνσης...Και ειδικά στην β' λυκείου που η ύλη είναι απειροελάχιστη..... Μόνο οριστική θα μάθετε ενεργητικής και μέσης και ονοματικούς τύπους......Απλά φρόντισε να μην αφήνεις κενά και θα δεις ότι το εικοσάρι στα λατινικά δεν είναι δύσκολη υπόθεση.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
theodora Οραιο αυτο το λινκ που εδωσες...εχεις καποιο αντιστοιχο και για λατινικα Γ Λυκειου;;
(η ακομα και για θεωρ. κατ. γενικα και μαθημ. γεν. , Αοθ)
Ευχαριστω :)
Ουπς τώρα το είδα το θέμα. Υλικό μπορείτε να βρείτε στη βιβλιοθήκη του site. Aπό εκεί ήταν το link. :)
Yλικό για Γ' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η υλη των μαθηματων ειναι καθε χρονο η ιδια; ποτε ανακοινωνεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Η υλη των μαθηματων ειναι καθε χρονο η ιδια; ποτε ανακοινωνεται ;

Τελος Σεπτεμβριου ανακοινωνεται η υλη καθε χρονο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
τώρα ανακοινώθηκε η ύλη! ωραία! σε μας θυμάστε πότε είχε ανακοινωθεί; γιατί εγώ ΘΥΜΑΜΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους παιδια και καλη επιτυχια στα αποτελεσματα των πανελλαδικων...
επειδη αν και φοιτητρια αποφασισα να δωσω κι εγω πανελλαδικες σε 1 χρονο...θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση στην οποια θελω να μου απαντησετε αν θελετε...
πως γινεται να μαθω λατινικα απο την αρχη???ειναι το μονο μαθημα που δεν μπορω να καταφερω...και φετος που θα ξεκινησω διαβασμα απο τον ιουλιο ειμαι αποφασισμενη να κερδισω την μαχη των λατινικων διαβαζοντας τα...απλα επειδη ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα...δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω...
ευχαριστω εκ των προτερων!

τα λατινικά της β λυκείου είναι πολύ εύκολα, μπορείς γρήγορα να βγάλεις την ύλη με σωστο διάβασμα και επαναλήψεις
η γραμματική και το συντακτικό συνεχίζεται στη γ λυκείου όπου θέλει λίγη μεγαλύτερη προσπάθεια
είναι ωστόσο το μ΄θημα στο οποίο αξιζει να ποντάρει κανείς καθώς ζητούνται συγκεκριμενα πράγματα και μπορείς να πετύχεις πολύ υψηλή βαθμολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για λατινικα της β ποσες ωρες χρειαζονται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μια ώρα είναι αρκετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆνναΓ

Νεοφερμένος

Η ΆνναΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαίρετε! Ξέρει κανείς πως μπορώ να μάθω το λεξιλόγιο των λατινικών (εννοώ ενός κείμενου) εκτός απο το να γράφω την κάθε λέξη πολλές φορές;;
Επειδή μου τρώει πραγματικά πολύ χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Χαίρετε! Ξέρει κανείς πως μπορώ να μάθω το λεξιλόγιο των λατινικών (εννοώ ενός κείμενου) εκτός απο το να γράφω την κάθε λέξη πολλές φορές;;
Επειδή μου τρώει πραγματικά πολύ χρόνο!

Μάθε παπαγαλία τις μεταφράσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top