Λατινικά από την αρχή

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Εχω κανει 2 χρονια λατινικα στο σχολειο και σκεφτομαι να εστιασω περισσοτερο στη γλωσσα και να τη μαθω...
Γνωριζετε αν υπαρχουν βιβλια που θα με βοηθησουν στην εκμαθηση των λατινικων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας. Τώρα με το νέο σύστημα, τα λατινικά βγήκαν από τη Β Λυκείου και είναι μόνο στη Γ΄Λυκείου. Μήπως γνωρίζετε πως θα είναι το βιβλίο των λατινικών; Θα κάνουμε το βιβλίο της δευτέρας στην τρίτη; Κρίνετε σκόπιμο να ξεκινήσω από τώρα να τα διαβάζω ή να επικεντρωθώ στα αρχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γεια σου.... Τα λατινικα τα διδασκομαστε μονο στην γ λυκειου συμφωνα με το νεο συστημα.... Ομως το βιβλιο της β λυκειου παει στην γ... Και ειναι το α τευχος και το αλλο της γ ειναι το β τευχος....πιστευω οτι φετος πρεπει να επικεντρωθεις στα αρχαια.... Τα λατινικα μπορεις να τα ξεκινησεις καλοκαιρι...ομως υπαρχουν τωρα καποια παιδια της β λυκειου που κανουν προετοιμασια απο την β........εγω δεν εκανα τιποτα απο αυτα κι ετσι τωρα που ειμαι γ λυκειου θα κανω πρωτη φορα λατινικα στο σχολειο....... Ειναι δικη σου επιλογη για τα λατινικα...... Αντιο και συγγνωμη για την κουραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Από ενδιαφέρον θα ξεκινήσω να μαθαίνω λίγα λατινικά να δω περίπου την σύσταση των άλλων ευρωπαϊκών χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Χρειάζεται να ξεκινήσω λατινικά από τη β'λυκείου ή μόνο στη γ' λυκείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Χρειάζεται να ξεκινήσω λατινικά από τη β'λυκείου ή μόνο στη γ' λυκείου?

Λοιπόν? Ξέρει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Λοιπόν? Ξέρει κάποιος?

Απέφευγα να σου απαντήσω γιατί έδωσα το 2014, πριν αλλάξει το σύστημα.

Κρίνοντας από τα τότε δεδομένα -είχαμε λατινικά και στη β' λυκείου- , δε χρειαζόταν, και προσωπικά δεν ξεκίνησα στη β λυκείου λατινικά.
Ωστόσο, εγώ έκανα στο σχολείο, οπότε , εφόσον είχα και άριστο καθηγητή, έβαλα καλές βάσεις.

Τώρα δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω, ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος πιο πρόσφατος υποψήφιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Απέφευγα να σου απαντήσω γιατί έδωσα το 2014, πριν αλλάξει το σύστημα.

Κρίνοντας από τα τότε δεδομένα -είχαμε λατινικά και στη β' λυκείου- , δε χρειαζόταν, και προσωπικά δεν ξεκίνησα στη β λυκείου λατινικά.
Ωστόσο, εγώ έκανα στο σχολείο, οπότε , εφόσον είχα και άριστο καθηγητή, έβαλα καλές βάσεις.

Τώρα δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω, ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος πιο πρόσφατος υποψήφιος...

Σε ευχαριστώ. Φοβάμαι λιγάκι γιατί είναι ένα εντελώς καινούριο μάθημα. Θα περιμένω και για άλλες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ. Φοβάμαι λιγάκι γιατί είναι ένα εντελώς καινούριο μάθημα. Θα περιμένω και για άλλες απαντήσεις.

Ξέρω πολλά παιδιά της θεωρητικής που κάνουν 1 ώρα την εβδομάδα από τη β λυκείου. Δεν είμαι θεωρητική όμως να σου πω τι είναι πιο σωστό. Αν θες μπορείς να ξεκινήσεις από τον Μάρτη πιο χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Χρειάζεται να ξεκινήσω λατινικά από τη β'λυκείου ή μόνο στη γ' λυκείου?

Έκανα δύο ώρες λατινικά την εβδομάδα στη Β Λυκείου. Μέχρι τον Φεβρουάριο είχαμε τελειώσει τα κείμενα της Β Λυκείου και τα κάναμε κι επανάληψη μέχρι το καλοκαιρινό. Εγώ προσωπικά δεν το βρήκα χάσιμο χρόνου. Εμπεδωσα τη γραμματική και τα κείμενα αυτά με αποτέλεσμα στην Γ Λυκείου να μην τα διαβάζω καθόλου γιατί πραγματικά τα ήξερα απ έξω.

Θέλω όμως να πω, ότι τα λατινικά είναι μεν "το εύκολο μάθημα", αλλά θέλουν αρκετό διάβασμα και εξονυχιστικο. Να μη σου ξεφεύγει ούτε η λεπτομέρεια. Και επίσης έχουν λίγο συνέχεια. Άμα δεν ξέρεις ΕΦ γραμματικής, δεν μπορείς να ξέρεις τη ΜΦ. Απλά πολλοί Επειδή ακούνε πως είναι ακριβώς το εύκολο μάθημα, κάνουν διάβασμα του ποδαριού και κάπου στα μέσα της Γ αντιλαμβάνονται ότι έχουν κενά στα λατινικά (!).

Ωστόσο η αλήθεια είναι πως Επειδή τα έκανα δύο χρόνια ολόκληρα, τα βαρέθηκα και μετά από τα Χριστούγεννα δεν τα διάβαζα ποτέ. Τώρα αν αυτο είναι καλό ή κακό, αύριο θα αποδειχθεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χωρίς να έχω κάποια σχέση με λατινικά και με βάση όσα διαβάζω εδώ μέσα χρόνια, ίσως να ήταν καλό να ξεκινήσεις ιδιαίτερα για Λατινικά για να πηγαίνεις με τον ρυθμό σου και να καλύψετε πιο απλωμένα την ύλη, χωρίς άγχος και χωρίς κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Έκανα δύο ώρες λατινικά την εβδομάδα στη Β Λυκείου. Μέχρι τον Φεβρουάριο είχαμε τελειώσει τα κείμενα της Β Λυκείου και τα κάναμε κι επανάληψη μέχρι το καλοκαιρινό. Εγώ προσωπικά δεν το βρήκα χάσιμο χρόνου. Εμπεδωσα τη γραμματική και τα κείμενα αυτά με αποτέλεσμα στην Γ Λυκείου να μην τα διαβάζω καθόλου γιατί πραγματικά τα ήξερα απ έξω.

Θέλω όμως να πω, ότι τα λατινικά είναι μεν "το εύκολο μάθημα", αλλά θέλουν αρκετό διάβασμα και εξονυχιστικο. Να μη σου ξεφεύγει ούτε η λεπτομέρεια. Και επίσης έχουν λίγο συνέχεια. Άμα δεν ξέρεις ΕΦ γραμματικής, δεν μπορείς να ξέρεις τη ΜΦ. Απλά πολλοί Επειδή ακούνε πως είναι ακριβώς το εύκολο μάθημα, κάνουν διάβασμα του ποδαριού και κάπου στα μέσα της Γ αντιλαμβάνονται ότι έχουν κενά στα λατινικά (!).

Ωστόσο η αλήθεια είναι πως Επειδή τα έκανα δύο χρόνια ολόκληρα, τα βαρέθηκα και μετά από τα Χριστούγεννα δεν τα διάβαζα ποτέ. Τώρα αν αυτο είναι καλό ή κακό, αύριο θα αποδειχθεί:P

Χαχα,σε ευχαριστώ που απάντησες! Πολύτιμες οι συμβουλές σου! Πώς τα έχεις πάει μέχρι τώρα? Καλή επιτυχία για αύριο!:)

Χωρίς να έχω κάποια σχέση με λατινικά και με βάση όσα διαβάζω εδώ μέσα χρόνια, ίσως να ήταν καλό να ξεκινήσεις ιδιαίτερα για Λατινικά για να πηγαίνεις με τον ρυθμό σου και να καλύψετε πιο απλωμένα την ύλη, χωρίς άγχος και χωρίς κενά.

Βρε βρε,καλώς την γιατρό!:P
Θα σκεφτώ και για ιδιαίτερα αλλά νομίζω πως το φροντιστήριο μου ταιριάζει καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ! :)

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι χωρίς διάβασμα για τριωρα και μάλιστα και επαναληπτικά και σε όλη την ύλη, το κατώτατο που έχω γράψει ειναι 96, μάλλον δουλεψε καλά για μένα η μέθοδος που χρησιμοποίησα. :P Αλλά η αλήθεια είναι ότι μέχρι Δεκέμβριο τα λατινικά τα έλιωσα. Έχω διαβάσει και 8ωρα. Δεν το συνιστώ καθώς είναι υπερβολικά βαρετά τα λατινικουλια για να τα λέμε κι όλα με το όνομά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ! :)

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι χωρίς διάβασμα για τριωρα και μάλιστα και επαναληπτικά και σε όλη την ύλη, το κατώτατο που έχω γράψει ειναι 96, μάλλον δουλεψε καλά για μένα η μέθοδος που χρησιμοποίησα. :P Αλλά η αλήθεια είναι ότι μέχρι Δεκέμβριο τα λατινικά τα έλιωσα. Έχω διαβάσει και 8ωρα. Δεν το συνιστώ καθώς είναι υπερβολικά βαρετά τα λατινικουλια για να τα λέμε κι όλα με το όνομά τους.

Μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρειάζεται να ξεκινήσω λατινικά από τη β'λυκείου ή μόνο στη γ' λυκείου?
Ξεκίνα τώρα το καλοκαίρι με τη λατινική γραμματική του Τζάρτζανου, έχοντας χαρτί και μολύβι, γιατί, όπως σου είπε και η stefaniat, είναι μάθημα με πολλές λεπτομέρειες. Αν ασχολείσαι δύο-τρεις ώρες την εβδομάδα, θα σου φαίνονται παιχνιδάκι στην τρίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Φέτος τελείωσα την πρώτη λυκείου και όπως φαντάζεστε θα ακολουθήσω την θεωρητική κατεύθυνση και θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τα λατινικά. Έχω ακούσει από πολλούς ότι θεωρείται ένα σχετικά εύκολο μάθημα , όμως με αγχώνει δίοτι είναι κάτι τελείως καινούργιο. Ένιγουέι, πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα λατινικών από φέτος το καλοκαίρι ίσα για να μπω στο νόημα με κάποια βοηθήματα που μπορώ να προμηθευτώ? Τι λέτε??:hmm::hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Φέτος τελείωσα την πρώτη λυκείου και όπως φαντάζεστε θα ακολουθήσω την θεωρητική κατεύθυνση και θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με τα λατινικά. Έχω ακούσει από πολλούς ότι θεωρείται ένα σχετικά εύκολο μάθημα , όμως με αγχώνει δίοτι είναι κάτι τελείως καινούργιο. Ένιγουέι, πιστεύετε ότι πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα λατινικών από φέτος το καλοκαίρι ίσα για να μπω στο νόημα με κάποια βοηθήματα που μπορώ να προμηθευτώ? Τι λέτε??:hmm::hmm:;)
Κοίτα τις απαντήσεις των παιδιών πιο πάνω. Νομίζω είναι κατατοπιστικότατοι. :)
Όσον αφορά τα βοηθήματα, πιστεύω ότι δεν χρειάζονται στο συγκεκριμένο μάθημα, αν κάνεις φροντιστήριο. Αν θες έξτρα βοήθεια, υπάρχουν ένα σωρό ασκήσεις στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλέ ζήστε αυτό το καλοκαίρι σαν να μην υπάρχει αύριο, αφήστε το διάβασμα, έρχονται δύο δύσκολα χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top