Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Όλοι οι ΗΜΜΥ ανεξάρτητα την ροή που θα ακολουθήσουν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Όλοι οι ΗΜΜΥ ανεξάρτητα την ροή που θα ακολουθήσουν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα?

yes indeed... (εκτός απ' τους ηλεκτρονικούς του πολυτεχνείου κρήτης που και πάλι, δε παίζει ρόλο ο τομέας τους στα επαγγελματικά τους δικαιώματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
o HMMY όχι ο ηλεκτρολόγος. Και είναι λάθος να λέμε "και". Περισσότερες επιλογές ναι. Αλλά ο ΗΜΜΥ που θα πάει για ενέργειακούς τομείς ούτε απο πληροφορική ξέρει ούτε ηλεκτρονική ούτε από τηλεπικοινωνίες. Και αντίστροφα.

ηλεκτρολόγοι λεγόμαστε μεταξύ μας στα πολυτεχνεία.
Ο ΗΜΜΥ που έχει τελειώσει ενεργειακό τομέα ξέρει και από πληροφορική (προγραμματισμό) αρκεί να έχει πάρει τα αντίστοιχα μαθήματα επιλογής.
Σε οτι αφορά την ηλεκτρονική, ένας ενεργειακός που σέβεται τον εαυτό του την ξέρει άριστα (εκτός και αν εννοείς κυκλώματα τύπου VLSI) καθώς διδάσκονται ηλεκτρονικά κυκλώματα (ανεξαρτήτου κατεύθυνσης - ροών), μέσω των οποίων εισήχθη η ψηφιακή λογική στα ηλεκτρικά κυκλώματα εδώ και δεκαετίες. Τα ηλεκτρονικά ισχύος είναι βασικότατο μάθημα των ενεργειακών.
Και απο τηλεπικοινωνίες πάλι τα βασικά τα μαθαίνουν όλοι.
Έτσι καταρρίπτονται τα επιχερήματα αυτών που δεν έχουν περάσει ούτε απ'έξω απο σχολή ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
ηλεκτρολόγοι λεγόμαστε μεταξύ μας στα πολυτεχνεία.
Ο ΗΜΜΥ που έχει τελειώσει ενεργειακό τομέα ξέρει και από πληροφορική (προγραμματισμό) αρκεί να έχει πάρει τα αντίστοιχα μαθήματα επιλογής.

Ένας στον ενεργειακό τομέα ποια μαθήματα επιλογής μπορεί να επιλέξει για προγραμματισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Ένας στον ενεργειακό τομέα ποια μαθήματα επιλογής μπορεί να επιλέξει για προγραμματισμό?

Όχι , δεν θα ασχοληθεί στον ενεργειακό τομέα με προγραμματισμό. Πριν επιλέξει τον τομέα σε μικρότερα εξάμηνα, έχει την ευκαιρία να διδαχθεί το πολύ Java, C++, HTML άντε και C#. Δεν έχει νόημα αυτό που συζητάμε όμως, επειδή στον προγραμματισμό θα επιβιώσει αυτός που έχει το μεγαλύτερο μεράκι και θα ασχοληθεί προσωπικά.
Πάντως, όποιος θέλει να γίνει πληροφορικάριος, μακριά απο ΗΜΜΥ οριζόντια και κάθετα ανεξάρτητα απο τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένας στον ενεργειακό τομέα ποια μαθήματα επιλογής μπορεί να επιλέξει για προγραμματισμό?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, όμως μπορώ να πω με σιγουριά ότι μαθαίνεις προγραμματισμό (απλά όχι σε βάθος) πολύ πριν επιλέξεις κατευθύνσεις. Κατεύθυνση επιλέγεις το 4ο έτος, μέχρι τότε νομίζεις ότι δεν κάνουμε προγραμματισμό?

Απλώς το θέμα είναι ότι όποιος πάει για ενεργειακός α) δεν είναι καλός στον προγραμματισμό ή β) δεν του αρέσει τόσο πολύ όσο τα ενεργειακά. Άρα, δεν θα προγραμματίζει τόσο καλά, μπορεί να τα ξεχάσει κιόλας εφόσον δεν ασχολείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Όχι , δεν θα ασχοληθεί στον ενεργειακό τομέα με προγραμματισμό. Πριν επιλέξει τον τομέα σε μικρότερα εξάμηνα, έχει την ευκαιρία να διδαχθεί το πολύ Java, C++, HTML άντε και C#. Δεν έχει νόημα αυτό που συζητάμε όμως, επειδή στον προγραμματισμό θα επιβιώσει αυτός που έχει το μεγαλύτερο μεράκι και θα ασχοληθεί προσωπικά.
Πάντως, όποιος θέλει να γίνει πληροφορικάριος, μακριά απο ΗΜΜΥ οριζόντια και κάθετα ανεξάρτητα απο τομείς.

Στα πρώτα 5 εξάμηνα κάνουν μόνο μία μικρή εισαγωγή στον προγραμματισμό και στην πληροφορική γενικά χωρίς να έχουν κάνει ούτε τα βασικά μαθήματα.
Πως λές λοιπόν οτι ξέρουν πληροφορική? Στα δύο τελευταία που λες συμφωνώ απόλυτα.


Δεν ξέρω να σου απαντήσω, όμως μπορώ να πω με σιγουριά ότι μαθαίνεις προγραμματισμό (απλά όχι σε βάθος) πολύ πριν επιλέξεις κατευθύνσεις. Κατεύθυνση επιλέγεις το 4ο έτος, μέχρι τότε νομίζεις ότι δεν κάνουμε προγραμματισμό?

Έχω δει το πρόγραμμα του ΕΜΠ τουλάχιστον, θα έλεγα μια μικρή εισαγωγή κάνετε. 7-8 μαθήματα πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Στα πρώτα 5 εξάμηνα κάνουν μόνο μία μικρή εισαγωγή στον προγραμματισμό και στην πληροφορική γενικά χωρίς να έχουν κάνει ούτε τα βασικά μαθήματα.
Πως λές λοιπόν οτι ξέρουν πληροφορική? Στα δύο τελευταία που λες συμφωνώ απόλυτα.

Απο το πρώτο έτος θα μάθεις ανάλογα με το τμήμα Pascal ή Fortran και C. Η Πασκαλ και η φορτραν είναι γλώσσες για να εισαχθείς στην λογική του προγραμματισμού. Μέχρι το 5ο εξάμηνο μπορείς να επιλέξεις τις γλώσσες που έγραψα προηγουμένως. Ποιά είναι τα βασικά μαθήματα που λες ότι δεν κάνουν? Επίσης ξέχασα να το αναφέρω πως διδάσκεται και assembly στα ψηφιακά κυκλώματα αλλά σε light επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Τα βασικά:

δομές δεδομένων,βάσεις δεδομένων, πληροφοριακά συστήματα, λειτουργικά συστήματα, δίκτυα υπολογιστών, αλγόριθμοι και πολυπλοκότητα, τεχνολογία λογισμικού,μεταγλωττιστές,αλληλεπίδραση ανθρώπου υπολογιστή.

αντικειμενοστρεφή προγραμματιμό σε ποιο μάθημα κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Αυτά που λές είναι σε κατευθύνσεις ηλεκτρονικού και μηχανικού υπολογιστών, αντίστοιχες ροές λογισμικού και πληροφοριακών συστημάτων. Οι Ενεργειακοί δεν ασχολούνται με αυτά.
Αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι η C++ και η Java!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Νόμιζα οτι μιλάμε για τα 5 πρώτα εξάμηνα τόση ώρα...Συμφωνήσαμε οτι ενεργιακοί δεν έχουν διδαχθεί πληροφορική?

επίσεις ρώτησα πως λέγε το μάθημα που κάνουν C++ και Java (5 πρώτα εξάμηνα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Κατ'αρχήν να πω ότι μέχρι στιγμής είχα σκοπό να περάσω σε μια σχολή πληροφορικής για να βγω προγραμματιστής. Πρόσφατα ένας καθηγητής μου πρότεινε να ψάξω για σχολές ημμυ. Το πρόβλημα όμως είναι ότι λογο κάποιων άκυρων μαθημάτων που επέλεξα( είμαι σε σχολείο της Κυπρο/β λυκειου) έχω πολλά κενά στον τομεα της φυσικής, τεχνολογίας κλπ.(πχ δεν ξέρω τιποτα για κυκλώματα, ταση και ένταση ρευματος) . Θέλω να ρωτήσω αν είναι να περάσω σε μία απο αυτές τις σχολές ( σκεύτομαι για χανιά και πάτρα) χρειάζομαι κάποιες βασικές γνώσεις ή ξεκινάνε "απο την αρχή" τα μαθήματα; Αν όντος θα έχω πρόβλημα έχετε κάποιες λύσεις να προτείνετε για να καλύψω κάποια κένα μέχρι του χρόνου;

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, τα μαθήματα ξεκινάνε ουσιαστικά "απο την αρχή", δηλαδή θα γίνουν επαναλήψεις που αφορούν κυκλώματα της Β' Λυκείου.Μην ξεχνάς πως υπάρχει και μάθημα ηλεκτρολογία στη Γ' λυκείου που βοηθάει πολύ αν το κατέχεις πριν μπεις στη σχολή. Η φυσική που θα κάνεις στην αρχή δεν θα έχει πολύ σχέση με αυτήν του λυκείου. Αργότερα, στα Ηλεκτρομαγνητικά πεδία, θα βλαστημήσεις την ώρα και την στιγμή που μπήκες ΗΜΜΥ! :p Εκεί που η σχολή είναι αμίληκτη απο πρώτο έτος είναι στα μαθηματικά. Η προσαρμογή είναι βίαιη και οτιδήποτε από το λύκειο θεωρείται αυτονόητο και καλά κατανοητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Νόμιζα οτι μιλάμε για τα 5 πρώτα εξάμηνα τόση ώρα...Συμφωνήσαμε οτι ενεργιακοί δεν έχουν διδαχθεί πληροφορική?

επίσεις ρώτησα πως λέγε το μάθημα που κάνουν C++ και Java (5 πρώτα εξάμηνα)..

Δεν συμφωνήσαμε, χαχα ωραίος είσαι προσπαθείς να κατευθύνεις τη συζήτηση καθώς και να βγάλεις ομαδικό συμπέρασμα στη θέση του ατομικού συμπεράσματος; Αντί για την σχολή που είσαι, μήπως θα ταίριαζε αν πήγαινες να σπουδάσεις στην αστυνομία για να γίνεις ανακριτής;
Άκου να δεις, εγώ αυτήν τη στιγμή είμαι Ενεργειακός απόφοιτος βέβαια και ξέρω αυτές τις γλώσσες προγραμματισμού ούτως ώστε να ανταγωνιστώ άνετα με απόφοιτους πληροφορικής. Απο την στιγμή που έχω τα επαγγελματικά δικαιώματα, ότι προηγήθηκε προηγουμένως (προγράμματα σπουδών κλπ) είναι για την ιστορία...

Το μάθημα που κάνουν C++ και Java δεν το βρίσκεις επειδή κοιτάς το πρόγραμμα σπουδών μιας συγκεκριμένης σχολής και όχι όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexg7g7

Νεοφερμένος

Ο alexg7g7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι προοπτικές έχει ένας πτυχιούχος ημμυ(απο ελληνικό τμήμα) στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δεν συμφωνήσαμε, χαχα ωραίος είσαι προσπαθείς να κατευθύνεις τη συζήτηση καθώς και να βγάλεις ομαδικό συμπέρασμα στη θέση του ατομικού συμπεράσματος; Αντί για την σχολή που είσαι, μήπως θα ταίριαζε αν πήγαινες να σπουδάσεις στην αστυνομία για να γίνεις ανακριτής;

Καμία σχέση μια ερώτηση έκανα.:D Εσυ μια λές ξέρουν Πληροφορική την άλλη λές δεν ασχολούντε με αυτα αποφάσισε.

Άκου να δεις, εγώ αυτήν τη στιγμή είμαι Ενεργειακός απόφοιτος βέβαια και ξέρω αυτές τις γλώσσες προγραμματισμού ούτως ώστε να ανταγωνιστώ άνετα με απόφοιτους πληροφορικής. Απο την στιγμή που έχω τα επαγγελματικά δικαιώματα, ότι προηγήθηκε προηγουμένως (προγράμματα σπουδών κλπ) είναι για την ιστορία...

Το μάθημα που κάνουν C++ και Java δεν το βρίσκεις επειδή κοιτάς το πρόγραμμα σπουδών μιας συγκεκριμένης σχολής και όχι όλων.

Δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σε επαγγελματικό επίπεδο μόνος σου. Σίγουρα γίνεται ναι. Αλλά ποτέ δεν θα φτάσεις έναν πληροφορικό (που ασχολείται βεβαια και αυτός) για τον εξής απλό λόγο: δεν έχεις δει βασικά μαθήμα που έχει διδαχθεί αυτος. Δεν είναι μόνο τα καθαρά μαθήματα προγραμματισμού αλλα και τα άλλα που χρησιμοποιούν τον προγραμματισμό.(άλλο ξέρω μια γλώσσα και άλλο γράφω χρήσιμα προγράμματα με αυτήν)

Όλα αυτά καθαρα φιλικά μην παρεξηγείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ηλεκτρολόγοι λεγόμαστε μεταξύ μας στα πολυτεχνεία.
Ο ΗΜΜΥ που έχει τελειώσει ενεργειακό τομέα ξέρει και από πληροφορική (προγραμματισμό) αρκεί να έχει πάρει τα αντίστοιχα μαθήματα επιλογής.
Σε οτι αφορά την ηλεκτρονική, ένας ενεργειακός που σέβεται τον εαυτό του την ξέρει άριστα (εκτός και αν εννοείς κυκλώματα τύπου VLSI) καθώς διδάσκονται ηλεκτρονικά κυκλώματα (ανεξαρτήτου κατεύθυνσης - ροών), μέσω των οποίων εισήχθη η ψηφιακή λογική στα ηλεκτρικά κυκλώματα εδώ και δεκαετίες. Τα ηλεκτρονικά ισχύος είναι βασικότατο μάθημα των ενεργειακών.
Και απο τηλεπικοινωνίες πάλι τα βασικά τα μαθαίνουν όλοι.
Έτσι καταρρίπτονται τα επιχερήματα αυτών που δεν έχουν περάσει ούτε απ'έξω απο σχολή ΗΜΜΥ.

Οι λεπτομέριες ποικίλουν ανάλογα τη σχολή. Σε κάποιες γίνονται στον κορμό και μαθήματα όπως οργάνωση συστημάτων Η/Υ, αλγορίθμων/πολυπλοκότητας, αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού κλπ. Σε κάποιες περισσότερα σε άλλες λιγότερα. Στο ΕΜΠ ας πούμε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό αν δεν πάρεις ροή Λ δε βλέπεις. Αυτά δε χρειάζεται να "έχεις περάσει έξω απ' τη σχολή" για να τα ξέρεις, μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών της κάθε σχολής αρκεί.
Το ποιντ μου είναι ότι δε μπορεί κανείς να κάνει τα πάντα μόνο και μόνο επειδή έτσι λέει το όνομα του πτυχίου του. Και η δική μου σχολή λέει "πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών" να πάρω κι εγώ άλλο τομέα και να βγω και να λέω ότι σπούδασα τηλεπικοινωνίες με 2 δίκτυα και 2 φυσικές. Από ηλεκτρονική δεν ξέρω πολλά αλλά στον τομέα των υπολογιστών βασικά μαθήματα όπως βάσεις δεδομένων, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός συστήματος και ανάπτυξη εφαρμογών, ή και λιγότερο βασικά όπως παράλληλα συστήματα, λογικός/συναρτησιακός προγραμματισμός, τεχνητή νοημοσύνη κλπ δεν υπάρχουν σε κανένα κορμό. Αν το θέμα ήταν τόσο απλό όλες αυτές οι σχολές θα ταν διετείς. Με την ιδια λογική όλοι κάνουν τα πάντα επειδή είχαν την ευκαιρεία να το διδαχτούν στις σπουδές τους. Ε δε πάει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ένας πληροφορικός ασχολείται με τον προγραμματισμό 4 χρονακια ενώ ένας Ημμύτης 3 με πασαλείμματα.
Επίσης οι περισσότερες αγγελίες ζητάνε προγραμματιστές,ο εργοδότης ποιον νομίζεις θα προτιμήσει;
Ξέρω παιδιά και απο το τμήμα μου που διάλεξαν ημμυ έπειτα απο προτροπή των φροντιστηρίων ενώ αυτοί ήθελαν περισσότερο να ασχοληθούν με το software και την επόμενη χρονιά έφυγαν τρέχοντας.
Οπότε σκέψου καλά πριν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,864 μηνύματα.
Από ηλεκτρονική δεν ξέρω πολλά αλλά στον τομέα των υπολογιστών βασικά μαθήματα όπως βάσεις δεδομένων, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός συστήματος και ανάπτυξη εφαρμογών, ή και λιγότερο βασικά όπως παράλληλα συστήματα, λογικός/συναρτησιακός προγραμματισμός, τεχνητή νοημοσύνη κλπ δεν υπάρχουν σε κανένα κορμό. Αν το θέμα ήταν τόσο απλό όλες αυτές οι σχολές θα ταν διετείς. Με την ιδια λογική όλοι κάνουν τα πάντα επειδή είχαν την ευκαιρεία να το διδαχτούν στις σπουδές τους. Ε δε πάει έτσι.
Η σχολή δεν είναι τα πρώτα 5 εξάμηνα. Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να παρακολουθήσει όλα αυτά τα μαθήματα που αναφέρεις και να τελειώσει ενεργειακός.

Δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σε επαγγελματικό επίπεδο μόνος σου. Σίγουρα γίνεται ναι. Αλλά ποτέ δεν θα φτάσεις έναν πληροφορικό (που ασχολείται βεβαια και αυτός) για τον εξής απλό λόγο: δεν έχεις δει βασικά μαθήμα που έχει διδαχθεί αυτος.
Υπάρχουν άριστοι προγραμματιστές που δεν έχουν βγάλει καμία σχολή μηχανικών υπολογιστών ή πληροφορικής. Επίσης υπάρχουν και πληροφορικάριοι που περιμένουν τις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ για ωρομίσθιους.

Ένας πληροφορικός ασχολείται με τον προγραμματισμό 4 χρονακια ενώ ένας Ημμύτης 3 με πασαλείμματα.
Επίσης οι περισσότερες αγγελίες ζητάνε προγραμματιστές,ο εργοδότης ποιον νομίζεις θα προτιμήσει;
Ο γνώστης προγραμματιστή δεν γίνεται υπάλληλος εκτός αν του προσφέρουν ικανοποιητική αμοιβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η σχολή δεν είναι τα πρώτα 5 εξάμηνα. Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να παρακολουθήσει όλα αυτά τα μαθήματα που αναφέρεις και να τελειώσει ενεργειακός.

Κάποιος που παίρνει λίγο απ' όλα δε γίνεται τα πάντα, απλά δε γίνεται τίποτα. Σου φαίνεται πολύ λογικό να τελειώσει κάποιος με ροές πχ ΛΖΤ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,864 μηνύματα.
Κάποιος που παίρνει λίγο απ' όλα δε γίνεται τα πάντα, απλά δε γίνεται τίποτα. Σου φαίνεται πολύ λογικό να τελειώσει κάποιος με ροές πχ ΛΖΤ;

Λογικό δεν είναι αλλά μπορεί να το κάνει. Βέβαια είναι αναποτελεσματικό να συνδυάσεις 3 κατευθύνσεις μεταξύ τους αλλά 2 όχι τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top