Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ένας ΗΜΜΥ παρακαλώ να διευκρινίσει :D


Πάντως μου φαίνεται περίεργο να λένε για τους τοπογράφου και τους μεταλλειολόγους και να μη λένε για τους Αρχιτέκτονες

"Αυτοι"=Τοπογραφοι/Μεταλλειολογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Βασικά ξέρω για το ΤΕΕ που όλοι όσοι εγγράφονται πρέπει να πληρώνουν 600 ευρώ κάθε κάθε 4 μήνες. Δεν είναι εύκολο για έναν που δεν έχει δουλειά. Για αυτό πολλοί καταφεύγουν στις αρπακτές (ιδιαίτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Και ο καθηγητης πληροφορικης στο σχολειο μας ΗΜΜΥτης ηταν...μας συμβουλεψε βεβαια να παρουμε μονο ενεργεια η αυτοματισμους διαφορετικα να μην πατησουμε εκει μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Και ο καθηγητης πληροφορικης στο σχολειο μας ΗΜΜΥτης ηταν...μας συμβουλεψε βεβαια να παρουμε μονο ενεργεια η αυτοματισμους διαφορετικα να μην πατησουμε εκει μεσα.

Σε περιπτωση που παρεξηγηθηκα, δεν υποτιμησα το να διδασκει καποιος προγραμματισμο. Αλλα σιγουρα αυτη δεν ειναι και η πρωτη επιλογη για εναν ΗΜΜΥ. Αρα ειναι ενδεικτικο της καταστασης που επικρατει στην αγορα εργασιας για τους αποφοιτους αυτης της σχολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Α, και ακουστε και το αλλο. ΚΑΜΙΑ σχεση με λυκειο. Ανοιγεις ενα βιβλιο και απογοητευεσαι. Πολλη, πολλη υλη. Και ο χρονος λιγος, πολυ λιγος. Συνεπως, δε μπορεις να εμβαθυνεις οσο στο λυκειο. Πρεπει να καταλαβεις γρηγορα πως δεν εχεις παει εκει για να μαθεις μαθηματικα. Οσο γρηγοροτερα, τοσο καλυτερα. Τα μαθηματικα απλα πρεπει να τα περασεις. Αρα, σχολια του τυπου "ποσο μ'αρεσουν τα μαθηματικα στο λυκειο!" δεν παιζουν. Γινε μαθηματικος ρε φιλε, τι το βαζεις το δαχτυλο στη μπριζα?

Πες τα γιατί μερικοί νομίζουν ότι θα μπουν ΗΜΜΥ και θα παίζουν στα δάχτυλα όλες τις θετικές επιστήμες. Μαθηματικά στο μαθηματικό ( ή και ΣΕΜΦΕ ). Αλλού θα κάνεις πασαλείματα. Γιατί όπως και να το κάνουμε ανάλυση1 σε ένα εξάμηνο δε βγαίνει που να χτυπιόμαστε κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Βασικά ξέρω για το ΤΕΕ που όλοι όσοι εγγράφονται πρέπει να πληρώνουν 600 ευρώ κάθε κάθε 4 μήνες. Δεν είναι εύκολο για έναν που δεν έχει δουλειά. Για αυτό πολλοί καταφεύγουν στις αρπακτές (ιδιαίτερα)

Όχι στο ΤΕΕ αλλά στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολούμενων-Ταμείο Συντάξεως Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων). Οι ετήσιες συνδρομές στο ΤΕΕ είναι ασήμαντες (25 ευρώ τα πρώτα 5 χρόνια). Οι ασφαλιστικές όμως εισφορές τσούζουν. Στο ΕΤΑΑ ασφαλίζονται όλοι οι ανεξάρτητα απασχολούμενοι (γιατροί, οδοντίατροι, κτηνίατροι, μηχανικοί, δικηγόροι, γεωπόνοι κλπ.) και αυτοί θα πρέπει να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές είτε εργάζονται είτε είναι άνεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τη σχολή τελικώς την άφησα για δύο λόγους.
1ον. Γιατί κουράστηκα.
2ον. Γιατί κουράστηκα.

Αυτό που λέμε πήγα καταλάθος; ! Α μπράβο!
Τώρα σε ποια στοχεύεις;

Είμαι ήδη.. Πολ.Μηχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Πες τα γιατί μερικοί νομίζουν ότι θα μπουν ΗΜΜΥ και θα παίζουν στα δάχτυλα όλες τις θετικές επιστήμες. Μαθηματικά στο μαθηματικό ( ή και ΣΕΜΦΕ ). Αλλού θα κάνεις πασαλείματα. Γιατί όπως και να το κάνουμε ανάλυση1 σε ένα εξάμηνο δε βγαίνει που να χτυπιόμαστε κάτω.

Εξαμηνο του κωλου. Ουτε τριμηνο δε βγαινει.
Τελος παντων, προσεξτε εσεις που στο Λυκειο λετε "ΗΜΜΥ" και βαζετε χαζο χαμογελακι μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ανάλυση μπορεί να μη βγαίνει σε ένα εξάμηνο αλλά αυτός που θα μάθει περισσότερα και ίσως πιο χρηστικά και θα προχωρήσει περαιτέρω την επιστήμη είναι ο ΗΜΜεας. Από το μαθηματικό τι θα βγεις; Ελάτε παιδιά, κακά τα ψέμματα, καθηγητής θα καταλήξεις. Είσαι ο μ@μ@τος που θα πάρει η NASA ; Well done mate. But you are the only one. Από τους 100+ που μπαίνουν στο μαθηματικό οι 2 να κάνουν κάτι.
Από τους 100+ που μπαίνουν ηλεκτρολόγοι οι 45 θα κάνουν κάτι.
45>2 .

Και τώρα κάτι πιο γενικό. Βεβαίως και πιστεύω ότι έχουμε παραμελήσει ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ όπως τα μαθηματικά. Ο μαθηματικός θα καταλάβει ευκολότερα θεωρίες λογισμών από τον ΗΜΜεα γιατί αυτήν είναι η δουλειά του. Αλλά η βόλεψη σε θέσεις φροντιστηρίων + σχολείων σε γλυκαίνει και δε χαλάς τη ζαχαρένια σου.
Υπάρχουν μυαλά, αλλά δε δουλεύουν. Αν από τους 100 οι 2 κανουν κάτι θα υπάρχουν και άλλοι 10 που θα αξίζουν. Απλά θέλει μεγάλα καρύδια για να προσπαθήσεις κάτι τέτοιο, και αμα δεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα για να ζήσεις ΔΕΝ το κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μια ερώτηση. Ενδιαφέρομαι γενικά για υπολογιστές - και για προγραμματισμο - αλλα κυρίως για τεχνικός υπολογιστών. Τι επιλογές έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ανάλυση μπορεί να μη βγαίνει σε ένα εξάμηνο αλλά αυτός που θα μάθει περισσότερα και ίσως πιο χρηστικά και θα προχωρήσει περαιτέρω την επιστήμη είναι ο ΗΜΜεας. Από το μαθηματικό τι θα βγεις; Ελάτε παιδιά, κακά τα ψέμματα, καθηγητής θα καταλήξεις. Είσαι ο μ@μ@τος που θα πάρει η NASA ; Από τους 100+ που μπαίνουν στο μαθηματικό οι 2 να κάνουν κάτι.
Από τους 100+ που μπαίνουν ηλεκτρολόγοι οι 45 θα κάνουν κάτι.
45>2
Φαιδρόν. Παραβλέπω τα της έρευνας, όμως ο ισχυρισμός σου 45>2 για τους λόγους που επικαλείσαι απλώς δεν στέκει. Άλλοι είναι οι λόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Και ποιοι πιστεύεις ότι είναι οι λόγοι. Την άποψη μου απλά εξέφρασα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η λέξη "κλίκα" νομίζω απαντά στην απορία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ανάλυση μπορεί να μη βγαίνει σε ένα εξάμηνο αλλά αυτός που θα μάθει περισσότερα και ίσως πιο χρηστικά και θα προχωρήσει περαιτέρω την επιστήμη είναι ο ΗΜΜεας. Από το μαθηματικό τι θα βγεις; Ελάτε παιδιά, κακά τα ψέμματα, καθηγητής θα καταλήξεις. Είσαι ο μ@μ@τος που θα πάρει η NASA ; Well done mate. But you are the only one. Από τους 100+ που μπαίνουν στο μαθηματικό οι 2 να κάνουν κάτι.
Από τους 100+ που μπαίνουν ηλεκτρολόγοι οι45 θα κάνουν κάτι.
45>2 .

Και τώρα κάτι πιο γενικό. Βεβαίως και πιστεύω ότι έχουμε παραμελήσει ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ όπως τα μαθηματικά. Ο μαθηματικός θα καταλάβει ευκολότερα θεωρίες λογισμών από τον ΗΜΜεα γιατί αυτήν είναι η δουλειά του. Αλλά η βόλεψη σε θέσεις φροντιστηρίων + σχολείων σε γλυκαίνει και δε χαλάς τη ζαχαρένια σου.
Υπάρχουν μυαλά, αλλά δε δουλεύουν. Αν από τους 100 οι 2 κανουν κάτι θα υπάρχουν και άλλοι 10 που θα αξίζουν. Απλά θέλει μεγάλα καρύδια για να προσπαθήσεις κάτι τέτοιο, και αμα δεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα για να ζήσεις ΔΕΝ το κάνεις...

Ποσοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τι ποσοι;


Και για να απαντήσω στον venividivici43946 δε νομίζω πως απλά οι κλίκες φταίνε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Τι ποσοι;


Και για να απαντήσω στον venividivici43946 δε νομίζω πως απλά οι κλίκες φταίνε......

Εννοω, υπερβαλλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γιατί υπερβάλλω... Αυτά που είδα γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
καλησπερα...εχω διαβασει πολλα σχολια-οχι μονο εδω αλλα και σε αλλα thread με θεμα σχολες ημμυ -και ολοι λενε οτι θελει τρελο διαβασμα κτλ....εχω πανικοβληθει...ενταξει καταλαβαινω οτι θελει διαβασμα και κοπο,τιποτα δεν μπορει να αποκτηθει ευκολα,και λογικο ειναι.ομως αυτο σημαινει οτι αν τελικα περασω ημμυ(ή ημτυ) δεν θα ζησω φοιτητικη ζωη?θα πρεπει να διαβαζω σε καθημερινη βαση??????δεν πιστευω οτι θα αντιμετωπισω προβλημα οσον αφορα το ειδος των μαθηματων αφου μου αρεσουν...αλλα δεν θελω να τελειωσω σε 7 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δε θα σκοτωθούμε κιόλας*. Απλά δε θα είμαστε όσο τεμπέληδες θα θέλαμε. Κακά τα ψέματα, όταν θα βλέπουμε πως φίλοι από άλλες σχολές κάθονται και περνούν τα ίδια μαθήματα με εμάς, ίσως μας πειράξει. Τέλος πάντων, εξαρτάται πώς ορίζει ο καθένας την «φοιτητική ζωή». Αν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα όμως.

*Στην περίπτωση που περάσω. Μη με πείτε και υπερφίαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
καλησπερα...εχω διαβασει πολλα σχολια-οχι μονο εδω αλλα και σε αλλα thread με θεμα σχολες ημμυ -και ολοι λενε οτι θελει τρελο διαβασμα κτλ....εχω πανικοβληθει...ενταξει καταλαβαινω οτι θελει διαβασμα και κοπο,τιποτα δεν μπορει να αποκτηθει ευκολα,και λογικο ειναι.ομως αυτο σημαινει οτι αν τελικα περασω ημμυ(ή ημτυ) δεν θα ζησω φοιτητικη ζωη?θα πρεπει να διαβαζω σε καθημερινη βαση??????δεν πιστευω οτι θα αντιμετωπισω προβλημα οσον αφορα το ειδος των μαθηματων αφου μου αρεσουν...αλλα δεν θελω να τελειωσω σε 7 χρονια...

Για αρχή... ΧΑΛΑΡΩΣΕ.
Ναι θέλει διάβασμα και πολύ διάβασμα. Το θέμα ειναι να σου αρέσει. Και φυσικά να ξέρεις τι κάνουν εκεί γιατι οι περισσότεροι δεν ξέρουν. Απλά μην περάσεις εκεί μόνο και μόνο για το όνομα.
Επίσης....φοιτη...τι;;;; όρισε μου τι εννοείς; Αν θα βγαίνεις; Λίγο εως ελάχιστα. Αν θα μένετε με τις ώρες με φίλους στο σπίτι;; Ναι...Για να κάνετε εργασίες.
Πρέπει να ξεκαθαρίσει στο μυαλό όλων πως η Ελλάδα έχεις τρεις σχολές που τσούζουν μέχρι να τις βγάλεις.
Ιατρική , Οδοντιατρική και ΗΜΜΥ.
Αν ηρέμησες καλώς, αν φοβήθηκες και άλλο χαζομάρα έκανες. Χαλάρωσε και να το απολαύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top