Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βοηθήστε λίγο να το συμπληρώσω βρε παιδιά!
Αποφάσισα ΗΜΜΥ οριστικά αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω πόλη!!!
Αθήνα, Θεσ/κη, Πάτρα. (αν φυσικά τελικά τις πιάσω).
Ολοι τις δηλώνουν με αυτή τη σειρά (αν φυσικά δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι σε κάποια από αυτές) ή υπάρχουν και άτομα που επιλέγουν πρώτα ΑΠΘ ή Πάτρα για κάποιους λόγους όπως "καλύτερο" επίπεδο σπουδών ή καλύτερη φοιτητική ζωή;
Ξέρω ότι ο πρώτος στα μόρια είναι σε όλες αυτές ψηλά αλλά δεν ξέρω μήπως είναι λόγω εντοπιότητας η προτίμησή του...
Φοβάμαι μήπως πιάνω ΕΜΠ που όλοι κοιτάνε να πάρουν μετεγραφή και εγώ δηλώσω Πάτρα πρώτα και μετά το μετανιώσω. Δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
που μενεις?κοιτα στο εμπ εννοειται πως ειναι καλυτερα απ ολες τις πλευρες εκτος και αν μενεις θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
αλλα βασικα δ νομιζω ν ποιασεις εμπ.κατω απο 19100 δν παει .θεσσαλονικη πιανεις ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Στη θεσσαλονικη το τμημα πεταει.Χτες διαβαζα οτι σε διεθνη διαγωνισμο βγηκε στις πρωτες θεσεις(τριαδα) και αμεσως ξεκινησε προγραμμα ανταλλαγης με πανεπιστημιο της αμερικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
πήρε βραβείο από το Χάρβαρντ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλαμάτα μένω.
-Πάτρα 3 ώρες μακριά (έχουμε συγγενείς εκεί, ξαδέλφια, θείους κλπ κλπ που εμπλέκονται με το πανεπιστήμιο αλλά σε άσχετες σχολές)
-ΕΜΠ 3 ώρες επίσης (διαμέρισμα δικό μας στην περιοχή Γαλατσίου, κενό αλλά δεν ξέρω αν βολεύει για ΕΜΠ, αλλά ουδεμία άλλη σχέση με Αθήνα)
-Θεσ/κη αεροπλάνο απευθείας (με πολύ χαμηλή τιμή, δεν έχουμε κάποια ιδιαίτερη σχέση αλλά ακούμε για πολύ καλή φοιτητική ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
βαλε εμπ αλλα δν το πιανεις ,και μετα θεσσαλονικη και πατρα .αφου δν εχεις προβλημα να μεινεις η οχι εκει κοντα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μην κολάς στις αποστάσεις..... και 1,30 h απόσταση να έχεις από την μητρική σσυ πόλη (όπως εγώ) όταν περάσει το πρώτο εξάμηνο και εγκλιματιστείς πάλι Χριστούγεννα Πάσχα καλοκαιρι για κάποιες μέρες θα πηγαίνεις στο πατρικό σου...... Μεταξύ μας καλύτερα να μένεις μακριά για να μην σου γκρινιάζουν που δεν τους επισκέπτεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
εμπ πρωτα τοτε εννοειται ρε.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης M

Νεοφερμένος

Ο αλεξης M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εμπ εμπ εμπ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλαμάτα μένω.
-Πάτρα 3 ώρες μακριά (έχουμε συγγενείς εκεί, ξαδέλφια, θείους κλπ κλπ που εμπλέκονται με το πανεπιστήμιο αλλά σε άσχετες σχολές)
-ΕΜΠ 3 ώρες επίσης (διαμέρισμα δικό μας στην περιοχή Γαλατσίου, κενό αλλά δεν ξέρω αν βολεύει για ΕΜΠ, αλλά ουδεμία άλλη σχέση με Αθήνα)
-Θεσ/κη αεροπλάνο απευθείας (με πολύ χαμηλή τιμή, δεν έχουμε κάποια ιδιαίτερη σχέση αλλά ακούμε για πολύ καλή φοιτητική ζωή)

παιδιά εκτιμώ πολύ τη βοήθειά σας αλλά ας μας πει και κάποιος φοιτητής αυτών των τμημάτων ή απόφοιτος τη γνώμη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δήλωσα ΗΜΤΥ Πάτρας. Αν το έχει βάλει πρώτο και άλλος φίλος ας ποστάρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γεια σας.Ειμαι μαθητης Γυμνασιου και ος επαγγελματικο μου στοχο εχω θεσει αυτη την σχολη.Εχω ομως μερικες αποριες
1)Ποσα χρονια διαρκει η σχολη?
2)Μπορει καποιος που την εχει τελειωσει να εχει ευκαιριες για μεταπτυχιακο (και αργοτερα για εργασια) στο εξωτερικο?
3)Σχετικα με το εισοδημα ειναι ικανοποιητικο?
4)Με τι ασχολεισαι κυριως εχοντας τελειωσει αυτην την σχολη?Μπορεις να δουλεψεις ακομα και για πολυ γνωστες εταιριες?
Ευχαριστο προκαταβολικα
§ Prokopis 22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις πληροφορίες από το site, λογικά θα έχε και οδηγό σπουδών, ψαξ' το.

Το υγ δεν το έπιασα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Μια παρατήρηση.
Νομίζω το merge που έγινε δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

Θυμάμαι ότι το thread που ανοίχθηκε ανέφερε στον τίτλο τη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών.

Το thread αυτό έχει τον λίγο παραπλανητικό τίτλο "λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ", και λέω παραπλανητικό διότι έχει ανοιχθεί από φοιτητή της σχολής ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών του πολυτεχνείου Χανίων και πολλά posts στο thread αυτό αφορούν αυτή τη σχολή.
Η σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών έχει αρκετά διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών από τις σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών και οδηγεί στην απόκτηση διαφορετικής ειδικότητας μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πόσο λέτε φέτος να πέσουν οι ΗΜΜΥ Θεσ/νίκης ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση η σχολη ΗΜΜΥ να πεσουν οι βασεις τις φετος; και σε ποσα μορια το υπολογιζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Το τρίο της επιτυχίας είναι:

1. Παρακολούθηση
2. Εργασία
3. Όχι WoW.

Ειδικά αυτό. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Γεια σας.Ειμαι μαθητης Γυμνασιου και ος επαγγελματικο μου στοχο εχω θεσει αυτη την σχολη.Εχω ομως μερικες αποριες
1)Ποσα χρονια διαρκει η σχολη?
Τουλάχιστον 5 χρόνια.

2)Μπορει καποιος που την εχει τελειωσει να εχει ευκαιριες για μεταπτυχιακο (και αργοτερα για εργασια) στο εξωτερικο?
3)Σχετικα με το εισοδημα ειναι ικανοποιητικο?
4)Με τι ασχολεισαι κυριως εχοντας τελειωσει αυτην την σχολη?Μπορεις να δουλεψεις ακομα και για πολυ γνωστες εταιριες?
Ευχαριστο προκαταβολικα
Έχεις ευκαιρίες για μεταπτυχιακό (όπως όλες οι υπόλοιπες σχολές) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σου ανοίγουν όλες οι πόρτες με το που πεις ότι είσαι απόφοιτος ΗΜΜΥ.

Μπορείς να απασχοληθείς επαγγελματικά σε τεχνικά γραφεία κάνοντας μελέτες, σε εργοστάσια/νοσοκομεία όπου είναι υποχρεωτικό να έχουν ένα ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο μηχανικό και σε εταιρείες τηλεπικοινωνίων και πληροφορικής. Στις τηλεπικοινωνίες και περισσότερο στη πληροφορική ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος καθώς υπάρχουν πάρα πολλά ΑΕΙ/ΤΕΙ που βγάζουν τέτοιους απόφοιτους και έρχονται άλλοι τόσοι από εξωτερικό. Είναι κλάδοι που για να πετύχεις πρέπει να έχεις ασχοληθεί ατομικά πέρα από το διάβασμα που κάνεις στη σχολή. Συνεπώς πρέπει να σου αρέσει και όχι να το βλέπεις σαν αγγαρεία γιατί αλλιώς είσαι χαμένος από χέρι. Μην περιμένεις τον πρώτο μισθό πολύ υψηλό υπολόγιζε 1000 - 1200 ευρώ περίπου και σε αρκετές περιπτώσεις με μπλοκάκι. Τέλος αν δεν σου αρέσουν φυσική/μαθηματικά ξέχνα τη σχολή γιατί θα τη μισήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί το κείμενο που βρήκα να είναι κάπως χιουμοριστικό αλλά αυτά τα χιουμοριστικά κείμενα κρύβουν μεγάλες αλήθειες (oxi πάντα)
Ηλεκτρολόγοι (κατσαβιδάκηδες)
Η πιό πολυπληθής φυλή του ΕΜΠ. Φανατικοί οπαδοί του Πίκατσου και των πόκεμον του Ηλεκτρισμού εν γένει. Ζωντανή απόδειξη της αποτυχίας του θεσμού των Πανελληνίων εξετάσεων. Είναι άριστοι χειριστές της γλώσσας Πασκαλά και λέγεται ότι ανακάλυψαν τα ημιτονικά σήματα καπνού, το πολυμετρό (μιας και για να φτάσεις στην σχολή θέλει πολύ μετρό), τον παλμοαντιγράφο και τα κβαντικά σκονάκια κατά την διάρκεια της Ιεράς Εξεταστικής. Σπαταλούν το μεγαλύτερο μέρος της μέρας τους μπροστά σε ένα Λαπιτόπι εξομοιώνοντας συστήματα σε Σταμάτλαμπ.
Στην ροή της ιστορίας έχουν επέμβει ως Κορεάτες Χάκερ σε ταινίες του Χόλιγουντ ενώ ο 100% φυσικός παρθένος καπνός που αναδύεται από τα αυτιά τους βρίσκει ευρεία εφαρμογή σε συναυλίες, μελισσοκομεία, αναπαραστάσεις πυρκαγιών κ.α.
Απεχθάνονται το Βασίλη Καρρά από τότε που τραγούδησε "Όλα ένα ψέμα ένα τέρμα, μία πόλη δίχως ρεύμα", καθώς η ιδέα και μόνο προκάλεσε κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις σε ολόκληρη τη φυλή.
Γνωστοί Ηλεκτρολόγοι: Πακ Μαν, Χιούμαν Τορτς, Πάιρο, Σαν φάιερ, Ντέξτερ, Καπεταν Καπνός από το Ντρέηκ, ο Dr Mitsos και φυσικά η ξαδέρφη του Μήτσου από τους Μηχανολόγους της Πάτρας για την οποία ο Κουφ τον ρωτάει μόνο 78.953.455 φορές τη μέρα τί κάνει. Μεγάλη μορφή των Ηλεκτρολόγων με τρομερές ενεργειακές σπουδές είναι και ο Κωνσταντίνος Καντούτσης.
Γνωστά ανέκδοτα:
Τι διαφορά έχει ο Θεός από τους Ηλεκτρολόγους; Ο Θεός δε νομίζει ότι είναι Ηλεκτρολόγος.
Ήταν 2 φίλοι, ο ένας ήταν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, αλλά ούτε ο άλλος είχε γκόμενα!! (από το ανέκδοτο εξαιρούνται όσοι θεωρούν την παλάμη τους γκόμενα)
Γνώστο Πείραγμα:
Τι σημαίνει ΗΜΜΥ? Ήμαστε Μαλάκες Με Υπογραφή.
Ένσταση φοιτητή Ηλεκτρολόγου για το "Ήμαστε μαλάκες με υπογραφή":
Ρε μαλάκες το "ήμαστε", με "ει" δε γράφεται?? lol
Ρητορική Ερώτηση ενός Ηλεκτρολόγου μετά από πολύ διάβασμα : " Can you ΣΗΜΜΥ ? "

Είναι δύο Ηλεκτρολόγοι που μιλάνε:
Α: Που σαι ρε αρ@@@ι που χάθηκες;
Β: Άσε ρε... Άσε... Διάβαζα δύο μήνες κάθε μέρα 10 ώρες ΣΑΕ, πήγα και έδωσα, πήρα 3 και τώρα πάω να γλύψω μήπως και γίνει 4.5, δηλαδή 5. Εσύ;
Α: Εγώ διάβαζα 1 μήνα ΣΗΕ, 10 ώρες την μέρα και τώρα πάω να δω πόσο πήρα. Αν δεν έχω πάρει 10 με τόνο θα το κόψω....
Β: Μάλιστα.... Στα 'πα; Έπαιξε σκηνικό με γκόμενα......
Α: Οοοοο. Πες μου αναλυτικά...
Β: Λοιπόν έχει έρθει σπίτι μια κοπέλα, ακριβώς το κορίτσι τον ονείρων μου. Το τέλειο ύψος, τα τέλεια κιλά, το τέλειο πρόσωπο, τα τέλεια βυζιά, ο τέλειος κώλος.... καταλαβαίνεις... Τρελάθηκα.
Α: Και την πιάνεις επί τόπου και την.....
Β: Όχι ρε... Ντρεπόμουν. Δεν μπορούσα... Τέλος πάντων, αποφασίζω να κλείσω το κλιματιστικό και καλά για εξοικονόμηση ενέργειας και μετά από 5 λεπτά βλέπω την κοπέλα να βγάζει το κολλητό κοντό φόρεμα που φόραγε και πετώντας το με δύναμη στο πάτωμα λέει: "Πολύ ζέστη εδώ"....
Α: Ε μετά καταλαβαίνω... καταλαβαίνω... ωραίος ρε.... Μπράβο....
Β: Μην βιάζεσαι ρε... Δίσταζα δεν ξέρω τι είχα πάθει. Οπότε περνάνε 5 λεπτά και την βλέπω να πετάει στον καναπέ το σουτιέν της λέγοντας ιδρωμένη: " Έρχεσαι λίγο να με δροσίσεις; ". Τότε εγώ συνειδητοποιώ ότι τα βυζιά της είναι 100 φορές ποιο ωραία από όσο νόμιζα όταν τα έβλεπα εξωτερικά.
Α: Ωραία. Αφού ξεμπέρδεψες δώσε μου το τηλέφωνό της να πάρουμε και εμείς σειρά.
Β: Κάτσε να σου πω πως έγινε ακριβώς. Αρχίζω σιγά σιγά να περπατάω προς το μέρος της για να την δροσίσω και ενώ την πλησιάζω βλέπω να βγάζει το στρινγκ της και να το πετάει πάνω στο laptop, οπότε πηδάω επάνω της και επί τόπου
Α: Κάτσε ρε μ@@@@α. Πήρες laptop και ακόμα να μου το πεις; Ποιον πήρες;
Ο λαϊκός ύμνος των ηλεκτρολόγων
https://frikipaideia.wikia.com/wiki/ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top