Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω ήθελα κάτι που μου κάνει εντύπωση βλέποντας τα στατιστικά της δεκαετίας των σχολών HMMY:
Γιατί το τμήμα της Πάτρας έχει ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΗ πτώση μορίων σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα τμήματα ΗΜΜΥ; Συμβαίνει κάτι;

Ναι, αυτό (σχόλια 56 & 57): https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=55099&page=6

Επίσης, παλιότερα οι ΗΜΜΥ ήταν μόνο ΗΜ (το ΜΥ τους έδωσε "ώθηση" στις βάσεις σε σχέση με την Πάτρα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αγαπητέ συντοπίτη (Καλαματιανός είμαι) αυτό που λες δεν απαντάει στο συγκεκριμένο ερώτημα που κάνω εδώ: Το γιατί μεταξύ των σχολών ΗΜΜΥ (και μόνο, άσε το ceid απέξω από τη σύγκριση) το τμήμα της Πάτρας παρουσιάζει δυσανάλογη πτώση σε σχέση με τα υπόλοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
fortisimo δεν καταλαβαίνω που βασίζεται η παρατήρηση σου. Αν δεις τα παρακάτω διαγράμματα η πάτρα σχεδόν κάθε χρονιά είναι σταθερά 300-400 κάτω από την θεσσαλονική άρα αυτό που λες δεν ισχυει.

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΜΠ

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ


ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΑΤΡΑΣ


ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΡΑΚΗΣ (ΞΑΝΘΗ)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αγαπητέ συντοπίτη (Καλαματιανός είμαι) αυτό που λες δεν απαντάει στο συγκεκριμένο ερώτημα που κάνω εδώ: Το γιατί μεταξύ των σχολών ΗΜΜΥ (και μόνο, άσε το ceid απέξω από τη σύγκριση) το τμήμα της Πάτρας παρουσιάζει δυσανάλογη πτώση σε σχέση με τα υπόλοιπα...

Α, δεν το κατάλαβα. Νόμισα μεταξύ ΗΜΜΥ και ΜΥΠ (ceid) Πάτρας. Αλλά όπως παρατήρησε ευστόχως και ο akikos, όντως δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο μεταξύ ΗΜΤΥ και ΗΜΜΥ. Πού το βασίζετε?

Καλαμάτα έρχομαι που και που...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εχετε δίκιο. Παρασύρθηκα από γράφημα που είδα και παρουσίαζε εξέλιξη κυρίως μεταξύ 2005 και 2008 και με μέτρο σύγκρισης το ΕΜΠ.
Πάντως τα μεγέθη που παραθέτετε δείχνουν ότι από 2005 μέχρι σήμερα στο ΕΜΠ οι ηλεκτρολόγοι έχουν συνεχή άνοδο ενώ αντίθετα στην επαρχία δεν ακολουθούν αντίστοιχη πορεία!
Παρατηρήστε τα γραφήματα από 2005 έως 2009...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εχετε δίκιο. Παρασύρθηκα από γράφημα που είδα και παρουσίαζε εξέλιξη κυρίως μεταξύ 2005 και 2008 και με μέτρο σύγκρισης το ΕΜΠ.
Πάντως τα μεγέθη που παραθέτετε δείχνουν ότι από 2005 μέχρι σήμερα στο ΕΜΠ οι ηλεκτρολόγοι έχουν συνεχή άνοδο ενώ αντίθετα στην επαρχία δεν ακολουθούν αντίστοιχη πορεία!
Παρατηρήστε τα γραφήματα από 2005 έως 2009...

Τώρα που το λες παρατηρώ και εγώ αυτό που λες. Στο ΕΜΠ υπάρχει μια ελαφριά άνοδος ενώ τα άλλα τμήματα παρουσιάζουν αυξομειωσεις από χρονιά σε χρονιά. Ένας πιθανός λόγος που μπορεί συμβαίνει αυτό είναι η αυξομοιώσεις των θέσεων στις σχολές της επαρχίας. Στο ΕΜΠ οι θέσεις για τους υποψηφίους τα τελευτάια χρόνια είναι σταθερές στις άλλες δεν γνωρίζω απλώς υποθέτω χωρις να το εχω επαληθεύσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Την τελευταία τριετία, οι θέσεις των τμημάτων του κέντρου συνεχώς μειώνονται (κάπου 10% τη χρονιά, κατά μέσο όρο, ισχυρίζονται οι αξιωματούχοι του ΥΠΕΠΘ) και επιδοτούνται, αντίστοιχα, οι σχολές της περιφέρειεας. Αυτό είναι γνωστό και αναφέρεται συχνά στα ΜΜΕ.

Ειδικότερα για τα 4 τμήματα ΗΜΜΥ, όντως έχουν μειωθεί από το 2005 και εντεύθεν οι προσφερόμενες θέσεις για ΕΜΠ και ΑΠΘ, ενώ αντίστοιχα έχουν παραμείνει σχεδόν σταθερές (Πάτρα) ή αυξηθεί (Ξάνθη) για τα τμήματα της περιφέρειας.

Ιδού και τα "στοιχεία" για την τρέχουσα δεκαετία (το έτος 2000 είναι της προηγούμενης δεκαετίας:D) που τα έχει όλα και συμφέρει (2001-2010 κατά σειρά ο συνολικός αριθμός εισηχθέντων πρωτοετών φοιτητών):

ΗΜΜΥ ΑΘΗΝΑΣ 280-310-320-330-280-260-260-240-240-230
ΗΜΜΥ ΘΕΣ/ΚΗΣ 220-240-260-270-240-220-210-230-230-230
ΗΜΤΥ ΠΑΤΡΑΣ 220-240-260-270-240-220-210-230-230-230
ΗΜΜΥ ΞΑΝΘΗΣ 210-230-220-220-200-210-210-250-250-270

Αναλογιζόμενοι και το κριτήριο, ότι οι "επιθυμίες" των υποψήφιων φοιτητών δεν αλλάζει δραματικά από χρονιά με χρονιά (διάστημα 2005-2009), τότε (εν μέρη?) απαντάται το αρχικό ερώτημα του fortisimo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
VouDou HMTY ΠΑΤΡΑΣ 230 (το 2009). Εχεις γράψει (εκ παραδρομής βέβαια) 330.
Μάλλον έτσι ερμηνεύεται. Με τον αριθμό εισακτέων...
Πολύ καλή παρατήρηση!

Φέτος βλέπω δίνει 180 στη Θεσ/κη οπότε εκεί θα τσιμπήσει λίγο η βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
VouDou HMTY ΠΑΤΡΑΣ 230 (το 2009). Εχεις γράψει (εκ παραδρομής βέβαια) 330.
Μάλλον έτσι ερμηνεύεται. Με τον αριθμό εισακτέων...
Πολύ καλή παρατήρηση!

Φέτος βλέπω δίνει 180 στη Θεσ/κη οπότε εκεί θα τσιμπήσει λίγο η βάση.

Ουπς ναι, το σωστό είναι 230 (ο δαίμων του... πληκτρολογίου)! Το διόρθωσα ήδη. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο με το πρόγραμμα σπουδών... του εμπ
Μέχρι το 5ο εξάμηνο κατανοητό, έχει υποχρεωτικά κι επιλογής. Όταν ακολουθείς μια ροή τι γίνεται? Όλα τα μαθήματα της ροής είναι υποχρεωτικά? Τα μη εντασσόμενα στις ροές? Μπορείς να επιλέξεις κάποια ή τα κάνεις όλα?
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αναλογία κοριτσιών-αγοριών στο τμήμα. Είναι αλήθεια ότι τα κορίτσια είναι ελάχιστα?
Ας μου απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα, ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά έχω μία απορία . Θέλω να ασχοληθώ με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας . Που πρέπει να πάω ΗΜΜΥ ή στους Μηχανολόγους Μηχανικούς .?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ειναι αληθεια οτι οι ΗΜΜΥ εχουν ισως εντονοτερη ερευνητικη παρουσια σε αυτον τον τομεα https://www.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2010-05-11_872937_power.pdf


αλλα στους μηχανολογους υπαρχει τετοια επιλογη ,οπως νομιζω και στους ηλεκτρολογους ,προσωπικα εαν με ενδιαφερε κατι τετοιο θα προτειμουσα ηλεκτρολογους καθως ασχολουνται πιο πολυ με ηλεκτρικες εγκαταστασεις !

Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο με το πρόγραμμα σπουδών... του εμπ
Μέχρι το 5ο εξάμηνο κατανοητό, έχει υποχρεωτικά κι επιλογής. Όταν ακολουθείς μια ροή τι γίνεται? Όλα τα μαθήματα της ροής είναι υποχρεωτικά? Τα μη εντασσόμενα στις ροές? Μπορείς να επιλέξεις κάποια ή τα κάνεις όλα?
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αναλογία κοριτσιών-αγοριών στο τμήμα. Είναι αλήθεια ότι τα κορίτσια είναι ελάχιστα?
Ας μου απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα, ευχαριστώ!!

απο το 7 εξαμηνο επιλεγεις κυκλο σπουδων ,με τα μαθηματα που εχει ο καθε κυκλος και νομιζω μπορεςι να επιλεξεις αμα θελεις ως επιλογης και μαθηματα απο αλλο κυκλο


για την αναλογια ειναι 70-30 αγορια κοριτσια ,αλλα αυτο δεν σημαινει κατι ,απλα σαν κοριτσι θα σε προσεχουν περισσοτερο οι συμφοιτητες σου!:D


ρε σεις μεχρι την ανοιξη δεν ειχα δει κανενα θηλυκο να παταει μετα ξαφνικα γεμισε το πολυτεχνειο κοπελες!τι γινεται περιμενουν το καλοκαιρι?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TRELOKAMPEROS

Νεοφερμένος

Ο TRELOKAMPEROS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και 'γω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδιά, μιας και "ξαναενεργοποιήσατε" το παρόν θέμα μετά από καιρό, να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα που θέλω.
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η σχολή των ΗΜΜΥ ως προς τα μαθήματα τα οποία διδάσκονται εκεί. Διάβασα το πρόγραμμα από το site των ΗΜΜΥ ΕΜΠ, που θα είναι και η πρώτη μου επιλογή και είναι πολύ ενδιαφέροντα σχεδόν όλα τα μαθήματα.

Προς το παρόν είμαι Γ' Γυμνασίου (θα πάω Λύκειο την σχολική χρονιά που έρχεται) και έχω μεγάλο ενδιαφέρον για τα Μαθηματικά, τη Φυσική και την Πληροφορική. Οι ΗΜΜΥ είναι η πρώτη μου επιλογή για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνουν σαν επάγγελμα οι απόφοιτοι των σχολών ΗΜΜΥ. Να ξεκαθαρίσω πως μένω στη Ρόδο και οι θέσεις για αυτά τα επαγγέλματα είναι περιορισμένες με την άποψη ότι η βιομηχανία δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη όσο στην Αθήνα (επειδή ένας φίλος ενός συμμαθητή μου που είχαμε γνωριστεί είναι απόφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ και δουλεύει σε μία τέτοια επιχείρηση). Θα υπάρχει η δυνατότητα για παράδειγμα μιας και το αναφέρατε παραπάνω να κάνω μελέτες για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και άλλων τρόπων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε επιχειρήσεις ?? Εκτός από αυτό τι άλλο θα έχω τη δυνατότητα να κάνω χωρίς να απαιτήται να φύγω από το νησί ??

Και άλλη μία ερώτηση για τις θέσεις εργασίας. Χρειάζομαι άλλα 3 χρόνια για να δώσω Πανελλαδικές και βάλτε άλλα 6 τουλάχιστον για τη σχολή και άλλο 1 για στρατό, μιλάμε ότι θα βγω μετά από μία 10ετία στην αναζήτηση εργασίας. Θα υπάρχει ζήτηση για τέτοιου είδους επαγγέλματα τότε ?? Μήπως θα υπάρχουν αρκετοί και οι νέοι δεν θα έχουν πολλές ευκαιρίες ?? Έχω ακούσει από πολλούς να αποκαλούν αυτού του είδους τα επαγγέλματα, επαγγέλματα του μέλλοντος. Κατά πόσο ισχύει αυτό ??

Βάζω αυτά τα ερωτήματα, γιατί συνέχεια έχω συζητήσεις με τον πατέρα μου περί του θέματος και ενώ συμφωνεί ότι όντως τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα, πάντα με ρωτάει μετά τι θα κάνω ?? Γιατί η συγκεκριμένη σχολή είναι δύσκολη και για να μπεις (λόγω βάσης) και απ' ότι βλέπω και για να βγεις, αλλά μην μείνεις μετά χωρίς εργασία...

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά, έχω μπερδευτεί λίγο με το πρόγραμμα σπουδών... του εμπ
Μέχρι το 5ο εξάμηνο κατανοητό, έχει υποχρεωτικά κι επιλογής. Όταν ακολουθείς μια ροή τι γίνεται? Όλα τα μαθήματα της ροής είναι υποχρεωτικά? Τα μη εντασσόμενα στις ροές? Μπορείς να επιλέξεις κάποια ή τα κάνεις όλα?
Στο 6ο εξάμηνο (όχι στο 7ο) διαλέγεις έναν έγκυρο συνδιασμό ροών, είτε:

  • Τρεις (3) ολόκληρες
  • Δύο (2) ολόκληρες και δύο (2) μισές
Για να κλείσεις μια ολόκληρη ροή πρέπει να περάσεις:

  • Τα τέσσερα (4) υποχρεωτικά της
  • Άλλα τρία (3) μαθήματα, όποια θες εσύ
Για να κλείσεις μια μισή ροή πρέπει να περάσεις:

  • Τα δύο (2) υποχρεωτικά της
  • Άλλα δύο (2) μαθήματα, όποια θες εσύ (μπορεί να είναι τα άλλα δύο μαθήματα που είναι υποχρεωτικά στην ολόκληρη, αν το θες)
Σύνολο μας κάνουν 21 ή 22 μαθήματα, ανάλογα με το αν έχεις τρεις ολόκληρες ή δύο ολόκληρες-δύο σπαστές. Για να πάρεις δίπλωμα θες σύνολο 25 από ροές. Οπότε παίρνεις άλλα 4 ή 3 απ' όποια ροή θες, είτε από τις ροές που επέλεξες είτε από άλλες ροές είτε από τα μη εντασσόμενα. (Υπάρχει κι ένας ακόμα περιορισμός, 18 μαθήματα από "κύριες" ροές αλλά μη σ' απασχολεί τώρα)

Γενικά το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ ευέλικτο, ίσως από τα πιο ευέλικτα προπτυχιακά προγράμματα σ' όλη τη χώρα καθώς μπορείς να δηλώνεις μαθήματα μεγαλύτερων εξαμήνων, να αλλάζεις μαθήματα επιλογής αν δεν σ' αρέσει ο βαθμός, κτλ.


Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αναλογία κοριτσιών-αγοριών στο τμήμα. Είναι αλήθεια ότι τα κορίτσια είναι ελάχιστα?
Αληθεύει. Αναλογία 70-30 αλλά βελτιώνεται.




Παιδιά, μιας και "ξαναενεργοποιήσατε" το παρόν θέμα μετά από καιρό, να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα που θέλω.
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η σχολή των ΗΜΜΥ ως προς τα μαθήματα τα οποία διδάσκονται εκεί. Διάβασα το πρόγραμμα από το site των ΗΜΜΥ ΕΜΠ, που θα είναι και η πρώτη μου επιλογή και είναι πολύ ενδιαφέροντα σχεδόν όλα τα μαθήματα.

Προς το παρόν είμαι Γ' Γυμνασίου (θα πάω Λύκειο την σχολική χρονιά που έρχεται) και έχω μεγάλο ενδιαφέρον για τα Μαθηματικά, τη Φυσική και την Πληροφορική. Οι ΗΜΜΥ είναι η πρώτη μου επιλογή για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνουν σαν επάγγελμα οι απόφοιτοι των σχολών ΗΜΜΥ. Να ξεκαθαρίσω πως μένω στη Ρόδο και οι θέσεις για αυτά τα επαγγέλματα είναι περιορισμένες με την άποψη ότι η βιομηχανία δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη όσο στην Αθήνα (επειδή ένας φίλος ενός συμμαθητή μου που είχαμε γνωριστεί είναι απόφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ και δουλεύει σε μία τέτοια επιχείρηση). Θα υπάρχει η δυνατότητα για παράδειγμα μιας και το αναφέρατε παραπάνω να κάνω μελέτες για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και άλλων τρόπων ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε επιχειρήσεις ?? Εκτός από αυτό τι άλλο θα έχω τη δυνατότητα να κάνω χωρίς να απαιτήται να φύγω από το νησί ??

Και άλλη μία ερώτηση για τις θέσεις εργασίας. Χρειάζομαι άλλα 3 χρόνια για να δώσω Πανελλαδικές και βάλτε άλλα 6 τουλάχιστον για τη σχολή και άλλο 1 για στρατό, μιλάμε ότι θα βγω μετά από μία 10ετία στην αναζήτηση εργασίας. Θα υπάρχει ζήτηση για τέτοιου είδους επαγγέλματα τότε ?? Μήπως θα υπάρχουν αρκετοί και οι νέοι δεν θα έχουν πολλές ευκαιρίες ?? Έχω ακούσει από πολλούς να αποκαλούν αυτού του είδους τα επαγγέλματα, επαγγέλματα του μέλλοντος. Κατά πόσο ισχύει αυτό ??

Βάζω αυτά τα ερωτήματα, γιατί συνέχεια έχω συζητήσεις με τον πατέρα μου περί του θέματος και ενώ συμφωνεί ότι όντως τα μαθήματα είναι πολύ ενδιαφέροντα, πάντα με ρωτάει μετά τι θα κάνω ?? Γιατί η συγκεκριμένη σχολή είναι δύσκολη και για να μπεις (λόγω βάσης) και απ' ότι βλέπω και για να βγεις, αλλά μην μείνεις μετά χωρίς εργασία...

Ευχαριστώ :)
Γενικά το επάγγελμα του ΗΜΜΥ έχει πάααρα πολύ ψωμί στο εξωτερικό καθώς καλύπτει απίστευτα πάρα πολλούς τομείς. Το δίπλωμα έχει τόσο μεγάλο εύρος που νομίζω ότι το ξεπερνάνε μόνο τα πτυχία της ιατρικής. Μπορείς να ασχοληθείς με Ηλεκτρονική, με Hardware, με Θεωρητική Πληροφορική, με Ανάπτυξη Λογισμικού, με Δίκτυα, με Τηλεπικοινωνίες, με Ενέργεια και πολλά που δεν θυμάμαι.

Εδώ στην Ελλάδα ψωμί έχει κυρίως η ενέργεια, καθώς είναι γνωστό ότι σαν χώρα δεν παράγουμε τίποτα, εκτός από φέτα και φραπέ.


Οι ΗΜΜΥ δηλαδή δεν είναι μόνο Προγραμματιστές. Αν θες στεγνό προγραμματισμό πήγαινε στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού. Αν σε ενδιαφέρουν πράγματα όπως αυτό που 'χεις στο avatar σου - κοινώς να λιώσεις το Hardware :D - τότε το καλύπτουν οι ΗΜΜΥ αυτό. Στην Ελλάδα βέβαια δεν ξέρω τι θα βρεις πέρα από ακαδημαϊκό επίπεδο, αλλά στο εξωτερικό έχει ψωμί για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ του τμηματος των ημμυ του εμπ και του απθ ή των ημτυ της Πατρας.Τι διαφορα υπαρχει ως προς τα μαθηματα,την επαγελματικη αποκατασταση ή αναγνωριση του πτυχιου?Λεγεται οτι στο εμπ υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες.Αν περασω(πιθανοτατα)απθ ή πατρα λετε να παω ή να ξαναδωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ του τμηματος των ημμυ του εμπ και του απθ ή των ημτυ της Πατρας.Τι διαφορα υπαρχει ως προς τα μαθηματα,την επαγελματικη αποκατασταση ή αναγνωριση του πτυχιου?

Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά. Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την παίρνεις έτσι κι αλλιώς. Βάσει νόμου του συντάγματος τα πτυχία που χορηγούν ομοταγή τμήματα ΑΕΙ της ημεδαπής είναι ακαδημαϊκά και επαγγελματικά ισοδύναμα. Όσον αφορά τα μαθήματα υπάρχουν διαφορές που θα τις δεις στους οδηγούς σπουδών.


Λεγεται οτι στο εμπ υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες.Αν περασω(πιθανοτατα)απθ ή πατρα λετε να παω ή να ξαναδωσω?

Σαχλαμάρες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία και χάσιμο χρόνου από το να ξαναδώσεις για να περάσεις στο ίδιο τμήμα ΕΜΠ. Αυτά θα τα καταλάβεις όταν τελειώσεις από την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ωραίος.με καλυψές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γενικά το επάγγελμα του ΗΜΜΥ έχει πάααρα πολύ ψωμί στο εξωτερικό καθώς καλύπτει απίστευτα πάρα πολλούς τομείς. Το δίπλωμα έχει τόσο μεγάλο εύρος που νομίζω ότι το ξεπερνάνε μόνο τα πτυχία της ιατρικής. Μπορείς να ασχοληθείς με Ηλεκτρονική, με Hardware, με Θεωρητική Πληροφορική, με Ανάπτυξη Λογισμικού, με Δίκτυα, με Τηλεπικοινωνίες, με Ενέργεια και πολλά που δεν θυμάμαι.

Εδώ στην Ελλάδα ψωμί έχει κυρίως η ενέργεια, καθώς είναι γνωστό ότι σαν χώρα δεν παράγουμε τίποτα, εκτός από φέτα και φραπέ.
Βασικά εγώ με το hardware θέλω να ασχοληθώ, γι' αυτό και το έχω στο avatar (είναι από το site των ΗΜΜΥ ΕΜΠ). Αλλά το πρόβλημα είναι ότι όπως λες, εμείς δεν παράγουμε τίποτα και είναι δύσκολο να πάω εξωτερικό... Μπορώ να ασχοληθώ με την ενέργεια, που θα βρω δουλειά και εδώ, αλλά το harware είναι άλλη φάση...

Βέβαια δεν ξέρω και πως θα είναι τα πράγματα σε 10 χρόνια περίπου που εγώ θα βγω στην αναζήτηση εργασίας.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν αρκετά βοηθητική :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Υπάρχει εδώ κανένας απόφοιτος της σχολής; Να μας πει πως φαίνονται τα πράγματα απ'έξω και γενικά τις δυνατότητες εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top