Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Που λετε να φτασουν οι βασεις στους ημμυ εμπ και απθ φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Να κάνω μια ψιλοάσχετη ερώτηση περί της σχολής ΗΜΜΥ στα Χανιά μιας και ο συντάκτης σπουδάζει εκεί... (Εάν έχει απαντηθεί ξανά, συγγνώμη, αλλά δεν παλεύω να διαβάζω 29 σελίδες) Υπάρχουν θέσεις για να εισαχθείς στην εστία του Πολυτεχνείου Κρήτης; Διότι θέλω να δηλώσω πάρα πολύ τη σχολή, αλλά λόγω οικονομικών κριτηρίων, (συγκεκριμένα ζω με τον πατέρα μου μόνο και είναι άπορος) φοβάμαι μήπως μείνω ξεκρέμαστος. Μπορείς να με ενημερώσεις επί του θέματος; Έχω διαβάσει και οδηγούς σπουδών και ό,τι άλλο λέει στο tuc.gr, απλώς θα ήθελα μια γνώμη εκ των έσω και που πρέπει να απευθυνθώ! Χίλια ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Που λετε να φτασουν οι βασεις στους ημμυ εμπ και απθ φετος?

Στο ημμυ εμπ μειωθεικαν κατα 10 οι εισακτεοι οποτε πιστευω σχεδον σιγουρα πανω απο 19100. Στο απθ πιστευω κατω απο 19 και μαλλον γυρω στα 18800+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bassdude

Νεοφερμένος

Ο bassdude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μόλις τελειωσα το λύκειο και σιγά σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι για να δηλώσω σχολες...... βασικά εγώ ήθελα ΗΜΜΥ από τον μάρτιο και είμαι σχεδόν σίγουρος πως την πιάνω την σχολη ακόμη και στην αθηνα..... και τώρα έρχεται το πρόβλημα...... εγώ θέλω θεσσαλονίκη αλλα από ότι έχω ακούσει η σχολη εκεί (ΗΜΜΥ) δεν είναι καλή........ τι να κάνω ? να πάω θεσσαλονίκη η αθηνα? αν πάω θεσσαλονίκη η σχολη θα μου προσφέρει αρκετά καλή γνώση(σε σύγκριση με αυτήν στο εμπ) η όχι?βασικά εγώ έχω παρέα και συγγενείς στην θεσσαλονίκη και γίαυτό θέλω να πάω εκεί αλλα θέλω και να έχω καλή εκπαίδευση και γίαυτό αρχίζω να σκέφτομαι και εμπ...... που να πάω? plz help.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλά λόγια δεν έχω ακούσει ούτε για τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ ούτε για τους ΗΜΜΥ ΑΠΘ. Επειδή κι εγώ ΑΠΘ τελείωσα και είχα φίλους από το τμήμα ΗΜΜΥ μπορώ να σου πω ότι δεινοπαθούσαν. Βέβαια δεν πιστεύω να είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Στο ΕΜΠ το πρόγραμμα σπουδών δίνει περισσότερες επιλογές στον φοιτητή με το σύστημα των ροών αλλά έχει 2-3 μαθήματα λιγότερα από το ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bassdude

Νεοφερμένος

Ο bassdude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αρα λες οτι οπου και να παω πανω κατω το ιδιο θα ειναι?οταν λες δεινοπαθουσαν τι εννοεις???? ειχαν προβλημα με τους καθηγητες,δεν γινονταν καλο μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
μόλις τελειωσα το λύκειο και σιγά σιγά πρέπει να ετοιμάζομαι για να δηλώσω σχολες...... βασικά εγώ ήθελα ΗΜΜΥ από τον μάρτιο και είμαι σχεδόν σίγουρος πως την πιάνω την σχολη ακόμη και στην αθηνα..... και τώρα έρχεται το πρόβλημα...... εγώ θέλω θεσσαλονίκη αλλα από ότι έχω ακούσει η σχολη εκεί (ΗΜΜΥ) δεν είναι καλή........ τι να κάνω ? να πάω θεσσαλονίκη η αθηνα? αν πάω θεσσαλονίκη η σχολη θα μου προσφέρει αρκετά καλή γνώση(σε σύγκριση με αυτήν στο εμπ) η όχι?βασικά εγώ έχω παρέα και συγγενείς στην θεσσαλονίκη και γίαυτό θέλω να πάω εκεί αλλα θέλω και να έχω καλή εκπαίδευση και γίαυτό αρχίζω να σκέφτομαι και εμπ...... που να πάω? plz help.......
Ειλικρινα δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Ουτε η εκπαιδευση στο απθ ειναι κατωτερη και μαλιστα απ οτι εχω ακουσει σε καποιους τομεις υπερτερει του εμπ.Πιστευω οτι οι σχολες ειναι ισαξιες απο πλευρας εκπαιδευσης,εγκαταστασεων,εργαστηριων κτλ.Σε καποιους τομεις υπερτερει το εμπ και σε καποιους το απθ.Γενικα η βαση του εμπ ειναι υψηλοτερη,αφου το μεγαλυτερο μερος των μαθητων ειναι συγκεντρωμενο στην Αθηνα και οι περισσοτεροι δε θελουν να φυγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μελος στην παρεα! Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομα, αλλα πιστευω οτι τα εχω παει αρκετα καλα για να περναω σε ολες τις σχολες του Πολυτεχνειου. Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στην ΗΜΜΥ και την ΝΜΜ. Το αντικειμενο των 2 σχολων ειναι πολυ διαφορετικο ομως με ενδιαφερουν εξισου. Μπορειτε να συγκρινετε τις σχολες κυριως ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση? Ειμαι διατεθημενος να ψαξω και στο εξωτρικο εφοσον δω οτι δεν βρισκω καλη δουλεια στο αντικειμενο των σπουδων μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μελος στην παρεα! Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομα, αλλα πιστευω οτι τα εχω παει αρκετα καλα για να περναω σε ολες τις σχολες του Πολυτεχνειου. Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στην ΗΜΜΥ και την ΝΜΜ. Το αντικειμενο των 2 σχολων ειναι πολυ διαφορετικο ομως με ενδιαφερουν εξισου. Μπορειτε να συγκρινετε τις σχολες κυριως ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση? Ειμαι διατεθημενος να ψαξω και στο εξωτρικο εφοσον δω οτι δεν βρισκω καλη δουλεια στο αντικειμενο των σπουδων μου.
Το σίγουρο είναι ότι το αντικείμενο των ΗΜΜΥ είναι πολύ ευρύτερο γιατί καλύπτει πάρα πολλούς τομείς (Τηλεπικοινωνίες-Ηλεκτρονική-Ενέργεια-Πληροφορική), ενώ οι ΝΜΜ έχουν πιο περιορισμένο φάσμα. Ωστόσο στο εξωτερικό θεωρώ ότι έχεις εξίσου καλές πιθανότητες και για τα δύο (προσωπική εκτίμηση).

Ειλικρινα δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.Ουτε η εκπαιδευση στο απθ ειναι κατωτερη και μαλιστα απ οτι εχω ακουσει σε καποιους τομεις υπερτερει του εμπ.Πιστευω οτι οι σχολες ειναι ισαξιες απο πλευρας εκπαιδευσης,εγκαταστασεων,εργαστηριων κτλ.Σε καποιους τομεις υπερτερει το εμπ και σε καποιους το απθ.Γενικα η βαση του εμπ ειναι υψηλοτερη,αφου το μεγαλυτερο μερος των μαθητων ειναι συγκεντρωμενο στην Αθηνα και οι περισσοτεροι δε θελουν να φυγουν.
Ισχύει. Σε κάποιους τομείς (πχ Ρομποτικής) υπερτερεί το ΑΠΘ. Στο Λογισμικό πάλι, υπερτερεί το ΕΜΠ. Τα 'χα γράψει νομίζω πιο πάνω στο παρόν τόπικ.

Πρότασή μου, όπως είπα και σε άλλο τόπικ, είναι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ γιατί αφενός η φοιτητική ζωή στην Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετική κι αφετέρου η Βόρεια Ελλάδα έχει πολλές κι όμορφες κοπέλες, σε αντίθεση με τις λίγες και κατά βάσιν ψωνάρες που έχει η Αθήνα. Ειδικά όσοι μένετε Αθήνα τολμήστε το, να βάλετε 1η επιλογή ΑΠΘ και να φύγετε απ' το σπίτι σας για να ζήσετε 5 (ή και παραπάνω) υπέροχα χρόνια φοιτητικής ζωής.


Επίσης ρε παιδιά εδώ και κάτι χρόνια έχουν περάσει πρώτοι οι Πολιτικοί Μηχανικοί στις βάσεις. Πώς γίνεται κι ακόμα ρωτάτε πρωτίστως για ΗΜΜΥ, κάτι που γινόταν παλιότερα επειδή απλά είχε την υψηλότερη βάση; Βλέπω πάλι η σαβούρα που δεν ξέρει πού θέλει να πάει να διαλέγει ΗΜΜΥ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoHNy-B

Νεοφερμένος

Ο JoHNy-B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδια:DΤελείωσα φέτος το λύκειο και με καίει να μάθω κάτι.Καίγομαι να περάσω στους ηλεκτρολόγους μηχ. του ΕΜΠ και δυστυχώς εδω Αθήνα δεν το πιάνω.Όμως εγώ έχω άλλα δύο αδέρφια .Το πρόβλημα ειναι οτι ινε αρκετα μεγάλα δηλαδή η μία είναι του 82 και η άλλη του 84.Με πιάνει η πολυτεκνία εμένα ή έχει κάποιο όριο το οποίο έχω περάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ξανααπαντώ στο thread λοιπόν.
Βγήκαν τα αποτελέσματα και πιάνω ΗΜΜΥ στην Ξάνθη.
Τι μπορείτε να που πείτε για το τμήμα αυτό; Η αναζήτηση δε με βοήθησε αρκετά.
Έχω διαβάσει πρόγραμμα σπουδών και έχω μπει στο φόρουμ των φοιτητών. Μ'ενδιαφέρει αρκετά ως προς τα μαθήματα. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω:
1) Γίνονται πράξη όλα αυτά που "υπόσχεται" ο οδηγός σπουδών;
2) Γνωρίζει κανείς την κατάσταση στις εστίες;
3) Αξίζει κανείς να τη δηλώσει εν τέλει; Όχι ως προς το αντικείμενο, αλλά ως προς τις συνθήκες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_1991

Νεοφερμένος

Ο dimitris_1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πολύ δύσκολη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδια!
ΑΠΟΡΙΑ:Είμαι σε ένα πολύ βασικό δίλημμα. ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή Μαθηματικό Αθήνας;
Πραγματικά από πολύ καιρό ξέρω ότι τα μαθηματικά με ενδιαφέρουν πάνω από όλα(χωρίς να αποκλείω τη φυσική, που μου αρέσει επίσης τρελά)
Βλέποντας εδώ και καιρό τον οδηγό σπουδών των ΗΜΜΥ ΕΜΠ, είδα ότι αφενός η σχολή γενικά δίνει βαρύτητα στα μαθητικά, αφετέρου μπορεί κάποιος να επιλέξει τη ροή Μαθηματικών.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει υπεύθυνα αν η σχολή προσφέρεται για να εμβαθύνει κανείς σε μαθηματικά και φυσική και αν προσφέρεται για μεταπτυχιακό σε κάποιο τέτοιο σχετικό τομέα κτλ.Θα το εκτιμήσω πολύ αν κάποιος μου απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έβγαλα 19534 οπότε εκτός κάποιας συνταρακτικης ανόδου, πιάνω τν σχολή των ημμυ στο ΕΜΠ. Τελικά την προτιμώ σε σχέση με ΝΜΜ.. Επειδή ξέρω ότι η σχολή είναι πολύ απαιτητική, σκέφτηκα να ρίξω μια ματιά στην φυσική β λυκείου που κάτι έλεγε για ηλεκτρισμό, και στο βιβλίο ηλεκτρολογιας της γ λυκειου. Τι λέτε θα ωφελήσει? έστω για τα πρώτα 6μηνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Στον οδηγό σπουδών βρήκα αναλυτικά τα μαθήματα και τα παραθέτω εδώ για όσους ενδιαφέρονται.

Πρόγραμμα Κορμού
1ο Εξάμηνο
Υποχρεωτικά
Μαθηματική Ανάλυση (Συναρτήσεις μιας μεταβλητής) Γραμμική Άλγεβρα Φυσική Ι (Μηχανική) Προγραμματισμός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Ηλεκτρολογικό Σχέδιο
Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά
* Ιστορία των Επιστημονικών και Φιλοσοφικών Ιδεών Στοιχεία Κοινωνιολογίας Φιλοσοφία
* Επιλέγεται ένα μάθημα † Επιλέγεται ένα μάθημα

2ο Εξάμηνο
Υποχρεωτικά
Μαθηματική Ανάλυση (Συναρτήσεις πολλών μεταβλητών - Διανυσματική Ανάλυση) Φυσική ΙΙ (Ηλεκτρομαγνητισμός) Εισαγωγή στα Κυκλώματα Λογική Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων Προγραμματιστικές Τεχνικές Εισαγωγή στα Υλικά Πολιτική Οικονομία
Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά
† Αγγλική Γλώσσα Γαλλική Γλώσσα Γερμανική Γλώσσα Ιταλική Γλώσσα 2
† Επιλέγεται ένα μάθημα
3ο Εξάμηνο
Υποχρεωτικά
Διαφορικές Εξισώσεις Φυσική ΙΙΙ (Κυματική και Κβαντική Φυσική) Μηχανική (Κινηματική - Δυναμική του Στερεού Σώματος) Ηλεκτροτεχνικά Υλικά Αριθμητική Ανάλυση Θεωρία Πιθανοτήτων και Στατιστική Ηλεκτρικές Μετρήσεις (Κλασσικές Ηλεκτρικές Μετρήσεις)
Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά
† Αγγλική Γλώσσα Γαλλική Γλώσσα Γερμανική Γλώσσα Ιταλική Γλώσσα † Επιλέγεται ένα μάθημα
4ο Εξάμηνο
Υποχρεωτικά
Μιγαδικές Συναρτήσεις - Διαφορικές Εξισώσεις με Μερικές Παραγώγους) Σήματα και Συστήματα Ηλεκτρονική Ι Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών Εισαγωγή στις Τηλεπικοινωνίες Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Α
Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά
* Φυσική IV (Δομή της Ύλης) Ηλεκτρικές Μετρήσεις (Ηλεκτρονικές Ψηφιακές) Διακριτές Μέθοδοι για την Επιστήμη των Υπολογιστών Αξιοπιστία και Έλεγχος Ποιότητας Συστημάτων Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά† Αγγλική Γλώσσα Γαλλική Γλώσσα Γερμανική Γλώσσα Ιταλική Γλώσσα
* Επιλέγεται ένα μάθημα † Επιλέγεται ένα μάθημα
5ο Εξάμηνο
Υποχρεωτικά
Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Β Θεωρία Δικτύων Εργαστηριακή και Βιομηχανική Ηλεκτρονική Αρχιτεκτονική Υπολογιστών Εισαγωγή στον Αυτόματο Έλεγχο Εισαγωγή στα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΣΗΕ) Στοχαστικά Συστήματα και Επικοινωνίες

Ι. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΟΩΝ
ΡΟΗ Υ: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
6ο Εξάμηνο
Συστήματα Μικροϋπολογιστών Εργαστήριο Ψηφιακών Συστημάτων
7ο Εξάμηνο
Λειτουργικά Συστήματα Υπολογιστών Εργαστήριο Μικροϋπολογιστών Τεχνολογία Πολυμέσων Τεχνολογία και Ανάλυση Εικόνων και Βίντεο
8ο Εξάμηνο
Εργαστήριο Λειτουργικών Συστημάτων Επίδοση Υπολογιστικών Συστημάτων Προηγμένα Θέματα Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών Ψηφιακά Συστήματα VLSI
9ο Εξάμηνο
Συστήματα Παράλληλης Επεξεργασίας 1 2 Νευρωνικά Δίκτυα και Ευφυή Υπολογιστικά Συστήματα Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά.

ΡΟΗ Λ: ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Η/Υ
6ο Εξάμηνο
Γλώσσες Προγραμματισμού Γραφική με Υπολογιστές
7ο Εξάμηνο
Αλγόριθμοι και Πολυπλοκότητα Βάσεις Δεδομένων Τεχνητή Νοημοσύνη
8ο Εξάμηνο
Θεωρία Υπολογισμού Μεταγλωττιστές Έμπειρα Συστήματα και Εφαρμογές Ρομποτικής Υπολογισιμότητα και Πολυπλοκότητα Δικτυακός Προγραμματισμός
9ο Εξάμηνο
Τεχνολογία Λογισμικού Προχωρημένα Θέματα Βάσεων Δεδομένων Γλώσσες Προγραμματισμού ΙΙ 9 Ανάλυση και Σχεδιασμός Πληροφοριακών Συστημάτων Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Η: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ - ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ - ΥΛΙΚΑ
6ο Εξάμηνο
Ηλεκτρονική II Σύνθεση Δικτύων Σχεδίαση Γραμμικών Κυκλωμάτων Διατάξεις Ημιαγωγών
7ο Εξάμηνο
Ηλεκτρονική III Εισαγωγή στη Σχεδίαση Συστημάτων VLSI Μικροηλεκτρονική: Κατασκευή Ολοκληρωμένων Κυκλωμάτων Τεχνικές Συσκευασίας Ηλεκτρονικών Συστημάτων
8ο Εξάμηνο
Σχεδίαση Αναλογικών Ηλεκτρονικών Συστημάτων Σχεδίαση Αναλογικών Μικροηλεκτρονικών Κυκλωμάτων Υλικά και Διατάξεις Προηγμένης Τεχνολογίας Τεχνολογία Αισθητήρων και Μικροσυστημάτων
9ο Εξάμηνο
Φυσική, Τεχνολογία και Χρήσεις των Φωτοβολταϊκών Τηλεπικοινωνιακή Ηλεκτρονική Το μάθημα Σχεδίαση Αναλογικών Φίλτρων καταργήθηκε. Οι φοιτητές που το χρωστούν θα πρέπει να το αντικαταστήσουν με μία άλλη επιλογή. Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Δ: ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
6ο Εξάμηνο
Διαμόρφωση, Φώραση και Εκτίμηση Σημάτων Δίκτυα Επικοινωνιών Συστήματα Αναμονής
7ο Εξάμηνο
Δίκτυα Υπολογιστών Ψηφιακές Επικοινωνίες
8ο Εξάμηνο
Εξομοίωση Συστημάτων Επικοινωνιών Γλώσσες Προδιαγραφής Πρωτοκόλλων Ψηφιακή Τηλεόραση και Επικοινωνίες Πολυμέσων Δίκτυα Κινητών και Προσωπικών Επικοινωνιών Διαδίκτυο και Εφαρμογές
9ο Εξάμηνο
Τηλεφωνία Διαχείριση Δικτύων - Ευφυή Δίκτυα Θεωρία Πληροφορίας Δίκτυα Ευρείας Ζώνης Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά+ 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Τ: ΚΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ
6ο Εξάμηνο
Συστήματα Διαμόρφωσης και Μετάδοσης Μικροκύματα Εφαρμοσμένος και Υπολογιστικός Ηλεκτρομαγνητισμός
7ο Εξάμηνο
Κεραίες Ειδικά Θέματα Ηλεκτρομαγνητισμού Διάδοση σε Ιονισμένα Μέσα
8ο Εξάμηνο
Ασύρματες Ζεύξεις και Διάδοση Τηλεπικοινωνίες Οπτικών Ινών Μικροκυματικά Στοιχεία και Πηγές Υπολογιστικές Τεχνικές για Συστήματα Μετάδοσης Πληροφορίας
9ο Εξάμηνο
Ειδικά Κεφάλαια Μικροκυμάτων και Ακτινοβολίας Συστήματα Ραντάρ και Τηλεπισκόπηση Δορυφορικές Επικοινωνίες Συστήματα Κινητών Τηλεπικοινωνιών Φωτονική Τεχνολογία στις Τηλεπικοινωνίες Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά+ 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Σ: ΣΗΜΑΤΑ, ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ
6ο Εξάμηνο
Σχεδίαση Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος
7ο Εξάμηνο
Προχωρημένες Τεχνικές Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου Ρομποτική Ι: Ανάλυση - Έλεγχος - Εργαστήριο
8ο Εξάμηνο
Τεχνικές Βελτιστοποίησης και Εφαρμογές Ελέγχου Πολυδιάστατα Συστήματα Πολυμεταβλητά Συστήματα Μη Γραμμικά Συστήματα Ελέγχου και Εφαρμογές Όραση Υπολογιστών Ρομποτική ΙΙ: Ευφυή Ρομποτικά Συστήματα και Κύτταρα
9ο Εξάμηνο
Γραμμικός Στοχαστικός Έλεγχος και Προχωρημένο Εργαστήριο ΣΑΕ Βέλτιστος Έλεγχος και Εφαρμογές Νευρο-ασαφής Ρομποτικός και Βιομηχανικός Έλεγχος Αναγνώριση Προτύπων με Έμφαση στην Αναγνώριση Φωνής Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά (2 από τα 4 υποχρ. της πλήρους ροής )+ 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά 1 Αντικαθιστά το μάθημα «Έλεγχος Συστημάτων με Υπολογιστές και Εργαστήριο ΣΑΕ». 2 Αντικαθιστά το μάθημα «Αναγνώριση Συστημάτων και Προσαρμοστικός Έλεγχος»

ΡΟΗ Ζ: ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ
6ο Εξάμηνο
Ηλεκτρικές Μηχανές Ι Τεχνολογία Φωτισμού Ηλεκτρονική Ισχύος Ι
7ο Εξάμηνο
Παραγωγή Υψηλών Τάσεων Ηλεκτρικές Μηχανές ΙΙ Ηλεκτρονική Ισχύος ΙΙ Ηλεκτρομονωτικά Υλικά
8ο Εξάμηνο
Μετρήσεις και Εφαρμογές Υψηλών Τάσεων Ηλεκτρομαγνητική Πρόωση και Ανάρτηση Βιομηχανικές-Κτιριακές Ηλεκτρομηχανολογικές Εγκαταστάσεις Μεταβατική Κατάσταση Λειτουργίας Ηλεκτρικών Μηχανών Συστήματα Ελέγχου Ηλεκτρικών Μηχανών
9ο Εξάμηνο
Προστασία Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων από Υπερτάσεις Κατασκευή Ηλεκτρικών Μηχανών Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Ε: ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
6ο Εξάμηνο
Ηλεκτρική Οικονομία Παραγωγή Ηλεκτρικής Ενέργειας
7ο Εξάμηνο
Ανάλυση ΣΗΕ (Μόνιμη Κατάσταση Λειτουργίας) Ευέλικτα Συστήματα Μεταφοράς
8ο Εξάμηνο
Ανάλυση ΣΗΕ (Ασύμμετρες και Μεταβατικές Καταστάσεις) Δίκτυα Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας Ενεργειακή Οικονομία Κέντρα Ελέγχου Ενέργειας
9ο Εξάμηνο
Αυτόματος Έλεγχος και Ευστάθεια ΣΗΕ Αξιοπιστία ΣΗΕ Προστασία Συστημάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας Διαχείριση Ενέργειας και Περιβαλλοντική Πολιτική Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά+ 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Ο: ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ
6ο Εξάμηνο
Οικονομική Ανάλυση Επιχειρήσεων Συστήματα Διοίκησης και Πληροφοριών
7ο Εξάμηνο
Συστήματα Αποφάσεων Μοντέλα Μαθηματικού Προγραμματισμού Διοίκηση Παραγωγής και Συστημάτων Υπηρεσιών
8ο Εξάμηνο
Τεχνικές Προβλέψεων Συστήματα Χρηματοοικονομικής Διοίκησης
9ο Εξάμηνο
Συστήματα Αξιολόγησης και Διαχείρισης Έργων Παίγνια Αποφάσεων Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά (3.6.10.6, 3.7.17.7) + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Ι: ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ
6ο Εξάμηνο
Εισαγωγή στη Βιοϊατρική Μηχανική και Μηχανική του Κυττάρου
7ο Εξάμηνο
Μετρήσεις και Έλεγχοι στη Βιοϊατρική Τεχνολογία Βιοϊατρική Οργανολογία και Τεχνικές 7 Εισαγωγή στη Βιοϊατρική Τεχνολογία, Επεξεργασία και Ανάλυση Ιατρικών Σημάτων
8ο Εξάμηνο
Ιατρική Απεικόνιση και Ψηφιακή Επεξεργασία Ιατρικής Εικόνας Εργαστήριο Βιοϊατρικής Τεχνολογίας
9ο Εξάμηνο
Εγκατάσταση, Διαχείριση και Ποιοτικός Έλεγχος Ιατρικών και Νοσοκομειακών Συστημάτων Ηλεκτρομαγνητική και Μηχανική Προσομοίωση Φυσιολογικών Συστημάτων Πλήρης Ροή = 4 υποχρεωτικά + 3 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά Μισή Ροή = 2 υποχρεωτικά + 2 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά

ΡΟΗ Φ: ΦΥΣΙΚΗ
7ο Εξάμηνο
Φυσική Στερεάς Κατάστασης (συνδιδ. με το μάθημα «Φυσική Συμπυκνωμένης Ύλης», 5ο εξ. Σχολής ΕΜΦΕ) Θερμοδυναμική και Στατιστική Φυσική (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Στατιστική Φυσική» Σχολής ΕΜΦΕ) Οπτοηλεκτρονική Κβαντική Φυσική (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Κβαντομηχανική ΙΙ», 5ο εξ. Σχολής ΕΜΦΕ) Ατομική & Πυρηνική Φυσική
8ο Εξάμηνο
Ειδικά Κεφάλαια Φυσικής Στερεάς Κατάστασης (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Διηλεκτρικές, Οπτικές και Μαγνητικές Ιδιότητες Στερεών», 6ο εξ. Σχολής ΕΜΦΕ) Λέιζερ και Ηλεκτρο-οπτικά Συστήματα (συνδ. με το μάθημα «Φυσική και Τεχνολογία των Λέιζερ» Σχολής ΕΜΦΕ) Οπτική Επιστήμη και Τεχνολογία
9ο Εξάμηνο
Φυσική των Διηλεκτρικών Υλικών

ΡΟΗ Μ: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
6ο Εξάμηνο
Αριθμητικές Μέθοδοι Διαφορικών Εξισώσεων Μαθηματική Λογική για Υπολογιστές (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Μαθηματική Λογική» Σχολής ΕΜΦΕ)
7ο Εξάμηνο
Εφαρμοσμένα Μαθηματικά - Λογισμός Μεταβολών (συνδ. με το μάθημα «Μαθηματικός Βέλτιστος Έλεγχος» Σχολής ΕΜΦΕ) Πραγματική Ανάλυση - Αρμονική Ανάλυση (συνδ. με το μάθημα «Αρμονική Ανάλυση και Εφαρμογές» Σχολής ΕΜΦΕ)
8ο Εξάμηνο
Θεωρία Γραφημάτων (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Θεωρία Γραφημάτων» Σχολής ΕΜΦΕ) Προχωρημένα Θέματα Πιθανοτήτων και Στατιστικής (συνδιδασκαλία με το μάθημα «Ανάλυση Χρονοσειρών» Σχολής ΕΜΦΕ) Εφαρμογές της Λογικής στην Πληροφορική
9ο Εξάμηνο
Στοιχεία Θεωρίας Αριθμών και Εφαρμογές στην Κρυπτογραφία (συνδ. με το μάθημα «Κρυπτογραφία και Πολυπλοκότητα»» Σχολής ΕΜΦΕ)

ΜΗ ΕΝΤΑΣΣΟΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΡΟΕΣ
6ο Εξάμηνο
Τεχνική Μηχανική Ι Εφαρμογές των Ιοντιζουσών Ακτινοβολιών στην Ιατρική και τη Βιολογία Εισαγωγή στην Τεχνική Θερμοδυναμική
7ο Εξάμηνο
Αναλυτική Μηχανική Διάβρωση και Προστασία Μετάλλων
8ο Εξάμηνο
Τεχνική Μηχανική ΙΙ (Αντοχή Υλικών) Περιβάλλον και Ανάπτυξη Συστήματα Μετάδοσης και Δίκτυα Οπτικών Ινών Ηλεκτρομαγνητική Συμβατότητα
9ο Εξάμηνο
Στοιχεία Δικαίου και Τεχνικής Νομοθεσίας 4 0 Συστήματα Ειδικών Ηλεκτρικών Κινητήρων 3 1 Ποιοτικός Έλεγχος Εξοπλισμού Βιομηχανικών Εγκαταστάσεων και Υλικών
ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΑ*
8ο Εξάμηνο
Ειδικά Θέματα Φιλοσοφίας Ειδικά Θέματα Κοινωνιολογίας Θέματα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης
* Επιτρέπεται να επιλεγεί το πολύ ένα μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αν έχετε λίγο χρόνο, πείτε τη γνώμη σας στο νέο μου thread:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=63721

ευχαριστωωωωώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Χμμμμ, θα είναι χαζομάρα εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί πολύ με την ηλεκτρονική (προς το παρόν) και πάει σε μια από τις σχολές των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών;
Το λέω αυτό διότι υπάρχει και το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών στην Κρήτη. Αν πάω Ηλεκτρολόγους θα στερηθώ κάτι;
Προσοχή, γουστάρω όλα τα μαθήματα και τις κατευθύνσεις του Ηλεκτρολόγου. Επίσης, αυτό που ελκύει περισσότερο είναι το ΤΕΕ και η δυνατότητα υπογραφής πολλών ειδών μελετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannhsD17

Νεοφερμένος

Ο GiannhsD17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά σας γράφω εδώ αρκετά προβληματισμένος. :(

Σκεύτομαι πως μου αρέσει η ιδέα να ασχοληθώ κυρίως με υπολογιστές (με ενδιαφέρει κυρίως το hardware , αλλά και το software δεν το θεωρώ καθόλου αδιάφορο) και μετά απο μια συζήτηση που είχα με έναν φοιτητή του Ceid που τώρα τελειώνει (σε λίγο παίρνει πτυχίο) και με παρότρινε να δηλώσω και ΗΜ/ΜΥ αν τα πιάνω (18950), δεν ξέρω τί να κάνω..

Το επιχείρημα του ήταν τα εργασιακά δικαιώματα των ημ/μυ έναντι αυτών στο ceid

Έχω προβληματιστεί αρκετά διαβάζοντας πως όποιος ενδιαφέρεται για η/υ να μην δηλώσει ημ/μυ..

Τόσο χάλια είναι η κατάσταση; Στο ΕΜΠ υπάρχουν ροές που σχετίζονται άμεσα με τους η/υ ... Δεν υπάρχουν και στα υπόλοιπα τμήματα των ημ/μυ;

:/: Help needed :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια ακριβώς είναι η διάφορα των ροών τις οποίες ακολουθεί κάποιος στο τμήμα ημμυ του ΕΜΠ απέναντι στις άλλες σχολές ημμυ που έχουν απλά κάποιους τομείς(4 αν δεν κάνω λάθος).Κάποιος δηλαδή που σπουδάζει στο ΕΜΠ έχει περισσότερες επιλογές σχετικά με το αντικείμενο το οποίο θα ασχοληθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
και όποιος ξέρει ας ενημερώσει και για κάτι ακόμα:
οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ πάνε εκδρομή εξωτερικό με τη σχολή;; πχ Αμερική σε μεγάλα πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top