Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ναι, το ξερω, προσωπικη ειναι η επιτυχία. Απλά η ειδικοτητα του προγραμματιστη ειναι μια απο τις ικανοτητες ενος Μηχανικου Λογισμικού, όχι ενος Πληροφορικού. Συχνα γινεται αυτο το λάθος. Αυστηρα με τον προγραμματισμό η Πληροφορική (Informatics ή Computer Science) εχει τοση σχεση οση εχει με τα Μαθηματικά. Σαφως μεγάλη, αλλα οχι ταυτιζομενη.

έχεις δίκιο, απλά αναφερόμουν στην Ελλάδα, και στην ελλάδα ο προγραμματισμός διδάσκεται σε μεγαλύτερη πόσοτητα και ποιότητα σε σχολές πληροφορικής και όχι ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
έχεις δίκιο, απλά αναφερόμουν στην Ελλάδα, και στην ελλάδα ο προγραμματισμός διδάσκεται σε μεγαλύτερη πόσοτητα και ποιότητα σε σχολές πληροφορικής και όχι ΗΜΜΥ.

Καλα αυτο εννοειται, δεν το συζητώ. Και ειδικα σε σχολες που δεν περιλαμβανουν τις Τηλεπικοινωνίες. Απλα σου λεω οτι ουτε κι αυτοι ειναι προγραμματιστές. Ίσως, με επιφυλαξη το λέω, οι μονοι στην Ελλαδα που ειναι developers/programmers/μηχανικοι λογισμικού στο bachelor ειναι αυτοι του ceid Πατρων, αλλα απ'οσο ξερω κανουν υπερβολικα πολλα ηλεκτρομηχανολογικά για προγραμματιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Καλα αυτο εννοειται, δεν το συζητώ. Και ειδικα σε σχολες που δεν περιλαμβανουν τις Τηλεπικοινωνίες. Απλα σου λεω οτι ουτε κι αυτοι ειναι προγραμματιστές. Ίσως, με επιφυλαξη το λέω, οι μονοι στην Ελλαδα που ειναι developers/programmers/μηχανικοι λογισμικού στο bachelor ειναι αυτοι του ceid Πατρων, αλλα απ'οσο ξερω κανουν υπερβολικα πολλα ηλεκτρομηχανολογικά για προγραμματιστές.
δε θα λεγα πως είναι οι μόνοι, από όσο γνωρίζω από κει βγαίνεις περισσότερο μηχανικός παρά προγραμματιστής

για οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί με προγραμματισμό προτείνω πάντα σχολές πληροφορικής όπου τα μαθηματικά και προγραμματισμός διδάσκονται σε μεγαλύτερο επίπεδο από τις υπόλοιπες σχολές παρόμοιου τύπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Σιγουρα κι εγω αυτο θα προτεινα, μια σχολη που ειναι αποκλειστικα πληροφορικής, ουτε καν τηλεπικοινωνιών. Εκτος βεβαια κι αν το ceid της Πατρας δεν ειχε το μηχανολογικο κομμάτι. Βεβαια αλλες προοπτικες εχεις απο μια πιο γενικη επιστημη οπως η Πληροφορική, άλλες απο ενα τμημα που παραγει αυστηρα μηχανικους λογισμικού, ενα τμημα που οχι μονο δεν υπαρχει γνησιο στην Ελλαδα, δεν υπαρχει και σε αρκετα μερη του κοσμου νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DENKAP

Νεοφερμένος

Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πρέπει να παραδεχθώ ότι έχω εκπλαγεί από καποια posts που διάβασα.Είμαι απλά ένας μαθητής που απο τον χειμώνα θα πάω γ' λυκείου.Η αλήθεια είνα πως κοιτούσα τις σχολές και μου εκανε εντύπωση η σχολή αυτή.Είμαι ένας μαθητής που αν όλα πάνε καλα μπορώ να μπω στη σχολή αυτη.Βέβαια,τρελένομαι να ασχολούμε με τις νέες τεχνολογίες και δεν το θέλω για "να πουλαω μούρη"(ίσως συμβαίνει και αυτό αλλα σε πολύ μικρό ποσοστο).Θεωρώ ότι οποιος το θέλει μόνο για αυτό ειναι ανόητος, όπως ειπώθηκε σε προηγούμενο post.Ωστόσο,προφανώς παρανόησα κάποια πραγματα.Πίστευα οτι ο μηχανικός υπολογιστών είναι expert στον προγραμματισμό(ο οποίος μού αρέσει τρομερά)και ότι ουσιαστικά μηχανολόγος=προγραμματιστής.Σύμφωνα με όσα διάβασα στο blog δεν είναι έτσι τα πράγματα.Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε ποιες άλλες είναι οι εφαρμογές του μηχανολόγου(αν είναι δυνατόν με λεπτομέρεια) και ποια είναι τα μειονεκτήματα του σε σχέση με έναν προγραμματιστή.

ευχαριστώ για την προσοχή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Οχι, ο μηχανολόγος σαφεστατα δεν ειναι προγραμματιστής. Στους υπολογιστές δεν υπαρχει καμια ειδικοτητα που να καλύπτει τα παντα. Αν πραγματικα θελεις προγραμματισμό, τοτε να προτιμησεις τμημα που να αναφερει αποκλειστικα το ονομα "Πληροφορική" και με κατοπιν ειδικευση ως μηχανικος λογισμικου, θα γινεις προγραμματιστής. Μια λυση, αν θελεις να συνδυασεις μηχανικος υπολογιστών αλλά και software, θα ηταν το ceid, αλλα απ'οσο ξερω κι εκει η βαση δινεται πολύ περισσότερο στο μηχανικο μερος. Ε, ενταξει, το μειονέκτημα ενος μηχανικος με εναν πληροφορικό (ο προγραμματιστης ειναι πολύ πιο στενη έννοια), ειναι οτι ο μηχανικός δεν ειναι πληροφορικός, ουτε και προγραμματιστής. :P
Να αποφασισεις αν θελεις πληροφοριακά συστηματα/αναπτυξη λογισμικού ή αν θελεις ηλεκτρολογικά/μηχανικα υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DENKAP

Νεοφερμένος

Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όταν λες ηλεκτρολογικά-μηχανολογικά εννοείς πχ να φτιάχνω μητρικές πλακέτες,καρτες γραφικών κλπ??????και κάτι ακόμα...... ο ρομποτισμός σε ποια κατηγορία θα έλεγες ότι ανήκει?επισης....το hacking,ο εντοπισμός μέσω κάμερας,αρχεία ανήκουν κατα κόρον στην κατηγορία του software??(ρωτάω γιατι το καλύτερο από "τα όνειρο μου"είναι η δίωξη ηλεκτρονικού εκγλήματος-sorry αν αυτό είναι off topic-...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ναι, γενικα ηλεκτρομηχανολογικά πράγματα. Μην ξεχνάς οτι από το ΗΜΜΥ βγαινεις και Ηλεκτρολόγος, δεν θα ειναι οι υπολογιστές η μοναδικη ασχολία σου. Οσο για τη Ρομποτική, θα έλεγα οτι ειναι περισσοτερα συνδυασμός μηχανης και λογισμικού. Σιγουρα κυριαρχο ρόλο παιζει ο προγραμματισμος με γλώσσες τεχνητης νοημοσυνης, αν και ειδικα για τον κλαδο αυτο, ειτε απο πληροφορική, ειτε απο πολυτεχνείο, σιγουρα θα χρειαστεις καποια ειδίκευση με master. Well, για αυτα που λες για τη δίωξη ηλεκτρονικου εγκλήματος, το πιο μηχανικο κομματι που θα χρειαστει θα ειναι τα δικτυα και οι τηλεπικοινωνίες. Τα υπολοιπα που έχουν να κανουν με κρυπτογραφησεις, ασφαλεια πληροφοριακών συστηματων κλπ. απτονται καθαρά της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DENKAP

Νεοφερμένος

Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι, γενικα ηλεκτρομηχανολογικά πράγματα. Μην ξεχνάς οτι από το ΗΜΜΥ βγαινεις και Ηλεκτρολόγος, δεν θα ειναι οι υπολογιστές η μοναδικη ασχολία σου. Οσο για τη Ρομποτική, θα έλεγα οτι ειναι περισσοτερα συνδυασμός μηχανης και λογισμικού. Σιγουρα κυριαρχο ρόλο παιζει ο προγραμματισμος με γλώσσες τεχνητης νοημοσυνης, αν και ειδικα για τον κλαδο αυτο, ειτε απο πληροφορική, ειτε απο πολυτεχνείο, σιγουρα θα χρειαστεις καποια ειδίκευση με master. Well, για αυτα που λες για τη δίωξη ηλεκτρονικου εγκλήματος, το πιο μηχανικο κομματι που θα χρειαστει θα ειναι τα δικτυα και οι τηλεπικοινωνίες. Τα υπολοιπα που έχουν να κανουν με κρυπτογραφησεις, ασφαλεια πληροφοριακών συστηματων κλπ. απτονται καθαρά της πληροφορικής.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.Θα ήθελα ακόμη να μάθω (μέσα από παραδείγματα) που και με ποιο τρόπο μπορει ενας απόφοιτος της ΗΜΜΥ να δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
από το φθινόπωρο θα ειμαι μαθητης γ λυκειου και στοχευω σε αυτην την σχολη..πιστευεται εκανα την σωστη επιλογη?
εγω λεω να στοχευσεις στα μεγιστα δυνατα μορια..στο τελος θα εχεις χρονο να το σκεφτεις.εγω εδωσα την 1η χρονια κ ειχα βαλει στοχο ιατρικη.οχι απλα δν την επιασα με τοσο αγχος που με ειχε γεμισει αυτος ''ο στοχος'',αλλα εδωσα κ 2η φορα.χωρις στοχο.και εβγαλα καπου19000και.μετα καθισα κ σκεφτηκα κ κατεληξα σε εμπ.προσωπικα δε μαρεσει καθολου η σημμυ.καθολου.κ δεν τη δηλωσα παολο που με ειχανε ζαλισει.δηλωσα τοπογραφους κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη κ το αντικειμενο εκπληκτικο.ετσι για την ιστορια//για να τελειωνω κατσε να διαβασεις κ μη σκεφυτεσαι σχολες κ μορια!
-----------------------------------------
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.Θα ήθελα ακόμη να μάθω (μέσα από παραδείγματα) που και με ποιο τρόπο μπορει ενας απόφοιτος της ΗΜΜΥ να δουλέψει.
τελος το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι πιο πολλοι ειναι να δηλωνουν σχολες αναλογα με τα μορια κ οχι αναλογα με την πραγματικη προτιμηση..κ το αποτελεσμα ειναι τραγικο.αν ημουν τη σημμυ η στην ιατρικη θαμουν πολυ δυστυχισμενη...μη σε δελεαζουν τα μορια κ το δηθεν κυρος..αυτα χανονται..επιλεξε τη σχολη που πραγματικα εσυ θελεις.!καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greggr

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συμφωνώ εν μέρει με την από πάνω....

Διάβαζε και στόχευε στα μέγιστα δυνατά μόρια και μετά βλέπεις....

Βέβαια υπάρχουν και άτομα που θέλουν να έχουν ένα καθαρό στόο για να πετύχουν και οχι γενικώς μόρια (έτσι ήμουν και εγώ και μπηκα ΗΜΜΥ ΕΜΠ)....


Τώρα αν σου αρέσει η σχολή πραγματικά θα απογοητευτείς λίγο από το επίπεδο στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα βρεις εναλλακτικούς τρόπους να μάθεις .....

Επιπλέον, τα πράγματα δεν έχουν καμία σχ΄ση με αυτά που προγραμματιζεις...

Τώρα αν απλά θες το κύρος, τότε τι να σου πω.... Εγώ θα σε απέτρεπα να μπει σε μια τοσο ζορικη σχολή απλα για το ονομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οχι, ο μηχανολόγος σαφεστατα δεν ειναι προγραμματιστής. Στους υπολογιστές δεν υπαρχει καμια ειδικοτητα που να καλύπτει τα παντα. Αν πραγματικα θελεις προγραμματισμό, τοτε να προτιμησεις τμημα που να αναφερει αποκλειστικα το ονομα "Πληροφορική" και με κατοπιν ειδικευση ως μηχανικος λογισμικου, θα γινεις προγραμματιστής. Μια λυση, αν θελεις να συνδυασεις μηχανικος υπολογιστών αλλά και software, θα ηταν το ceid, αλλα απ'οσο ξερω κι εκει η βαση δινεται πολύ περισσότερο στο μηχανικο μερος. Ε, ενταξει, το μειονέκτημα ενος μηχανικος με εναν πληροφορικό (ο προγραμματιστης ειναι πολύ πιο στενη έννοια), ειναι οτι ο μηχανικός δεν ειναι πληροφορικός, ουτε και προγραμματιστής. :P
Να αποφασισεις αν θελεις πληροφοριακά συστηματα/αναπτυξη λογισμικού ή αν θελεις ηλεκτρολογικά/μηχανικα υπολογιστή.


ουτε ο πληροφορικαριος ειναι μηχανικος ομως.;)

(εννοω αυτος που τελειωσε σκετο "πληροφορικη").


και τελος παντων, δεν ειπωθηκε απο κανεναν οτι στην ΗΜΜΥ μαθαινουν προγραμματισμο, ουτε εγω ειπα ποτε οτι θελω να ασχοληθω με προγραμματισμο αποκλειστικα (επειδη μου το κοτσαρε καποιος το λεω:P).

ενταξει μου αρεσει ο προγραμματισμος, αλλα δεν ειναι στοχος μου αυτος μεσα απο την ΗΜΜΥ. Αλλα πραγματα μου αρεσαν στην ΗΜΜΥ και επελεξα αυτο.


τελικα το αρχικο λαθος ηταν που συσχετιστηκε η ΗΜΜΥ με την πληροφορικη. Επειδη το ενα εχει μεσα "μηχανικος υπολογιστων" , πολλοι το συσχετισαν με την πληροφορικη (μεγαλο λαθος). Και τελικα πιστευω οτι στην πληροφορικη (χωρις να ξερω απο καπου , απλα αυτο που ειδα στην συζητηση) περισσοτερο ασχολουνται με το software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
θα προσπαθήσω να σκιαγραφήσω την επιστήμη του ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού υπολογιστών....το εύρος των αντικειμένων αυτής της επιστήμης είναι τεράστια..πίσω από κάθε μικρή και μεγάλη τεχνολογική εξέλιξη βρίσκεται σίγουρα ένας ΗΜΜΥ...οι τέσσερις μεγάλες κατηγορίες (όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου )που εντάσσονται επιστημονικά στην επιστήμη του ΗΜΜΥ ειναι:

1)Ενέργεια

2)Τηλεπικοινωνίες
3)Ηλεκτρονική & Αυτόματος Έλεγχος
4)Πληροφορική & Υπολογιστές


1)Ενέργεια
Σε αυτήν την κατηγορία εντάσσοονται η παραγωγή, η διανομή και τη μεταφορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η λειτουργία των ηλεκτρικών μηχανών.Τα τελευταία χρόνια η ενεργεια ειναι της μόδας εξ αιτίας της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας αλλά και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

2)Τηλεπικοινωνιες
Ας πούμε ότι αυτός ο τομέας χωρίζεται σε δύο μεγάλα αντικείμενα:
α)Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα
β)Διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων- θεωρία κεραιών και κυματοδηγών.

α)Στα τηλεπικοινωνιακά συστήματα καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί το ραδιόφωνο, η αναλογική και η καινούρια πλέον ψηφιακά τηλεόραση, τι είναι αυτή η έρμη ευρυζωνικότητα που μας πλασσάρουν οι πάντες, πώς λειτουργεί το δίκτυο του ΟΤΕ και ποιες ειναι οι διαφορές του από τις καινούριες εταιρείες τηλεπικοινωνιών, πώς λειτουργεί η κινητή τηλεφωνία.Γιατί τα κάνουμε όλα ψηφιακά...και δν αφήσαμε τα αναλογικά...

β) όλες αυτές οι υπηρεσίες που έχουμε, όπως τηλεόραση,ραδιόφωνο, κινητή τηλεφωνία, το μαγικό ίντερνετ...τα πάντα στηρίζονται στη διάδοση του ηλεκτρομαγνητικού κύματος σε διάφορες συχνότητες του φάσματος. Τι είναι η κεραία, γιατί ακτινοβολεί, τι είναι η περίφημη οπτική ίνα, θα κατανοήσεις τη λειτουργία των διάφορων "καλωδίων"(τα οποία αντιμετωπίζονται ως διατάξεις κατάλληλες για τη διάδοση του ηλεκτρομαγνητικού κύματος)

3)Ηλεκτρονική & Αυτόματος Έλεγχος
Εδώ εντάσσεται το λεγόμενο hardware. δλδ ερχεσαι σε επαφή με το κατώτερο τμήμα των υπολογιστών...και όχι μόνο των προσωπικών υπολογιστών...γιατί κάθε είδους υπολογιστής υπάρχει σε όλες τις συσκευές που μας περιβάλλει... Επίσης ειναι ο αυτόματος έλεγχος..που άμεσο αποτέλεσμα του ειναι η ρομποτική

4)Πληροφορική & Υπολογιστές
εδώ είναι το software.. ο προγραμματισμός...αλλά και η οργάνωση και λειτουργία των υπολογιστικώμ συστημάτων, τα λειτουργικά συστήματα πώς δουλεύουν.

στην επιστήμη του ΗΜΜΥ εντάσσεται και η λεγόμενη βιοατρική τεχνολογία που είναι ο σχεδιασμός οργάνων για ιατρικούς λόγους...και αποτελεί υβρίδιο των 2), 3) και 4)

τα παραπάνω ήταν μια προσπάθεια να περιγράψη σε αδρές γραμμές τα αντικείμενα της επιστημης του ΗΜΜΥ... το εύρος είναι τεράστιο...όλα τα παραπάνω μπορούν να σπάσουν σε επιμέρους αντικείμενα..

Σε αυτή τη σχολή χαίρεσαι...όταν αρχίζεις να μαθαίνεις πώς δουλεύουν πράγματα που τα χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου...αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή τα αντιμετώπιζες ως μαύρα κουτιά...

οι σπουδές στα τμήματα και τις σχολές ΗΜΜΥ...δν έχουν σκοπό να σου παρέχουν το σύνολο της γνώσης γιατί τα αντικείμενα του έχουν ανοίξει πάρα πολύ..και η απόδοση του συνόλου της γνώσης είναι σχεδόν αδύνατη... ο στόχος των σχολών είναι να σου παρέχουν τις βάσεις αλλά και τον σωστό τρόπο σκέψης έτσι ώστε να μπορείς να προσαρμοστείς στις μελλοντικές απαιτήσεις... έτσι ξεκινάς τα πρώτα εξάμηνα με γερή μαθηματική βάση, που μπορεί να κουράζει, και τα καταλληλα εργαλεία της φυσικής....και μετά τα μαθήματα έρχονται πιο κοντά στο αντικείμενο...

γιατί αυτό που έχουμε ως τεχνολογική εξέλιξη σήμερα στην επιστήμη του ΗΜΜΥ...αύριο μπορεί να ειναι τεχνολογικά παρελθόν....

μερικές συμβουλές που έχουν ξαναγραφτεί εδώ μέσα...αν γουστέρετε προγραμματισμό ή θελετε να γίνει καθηγητές πλήροφορικής Β'Βάθμιας καλύτερα να δηλώσετε πληροφορική...τζάμπα θα χάσετε χρόνο και τζάμπα θα κουραστείτε παραπάνω....

και κάτι τελευταίο... δηλώστε ότι ειναι να δηλώσετε χωρίς να σκεφτείτε τη μετέπειτα αποκατάσταση...να δηλώσετε αυτό που γουστάρετε να κάνετε...και μη σκέφτεστε κανένα και τπτ...
δν θέλω να απογοητεύσω κανενά...αλλά η κατάσταση της αγοράς εργασίας στην Ελλαδα για τους ΗΜΜΥ δν ειναι τόσο ρόδινη όσο κάποιοι θέλουν να την παρουσιάζουν... και αυτό οφείλεται στην ανυπαρξία της ελληνικής βιομηχανίας....και όλα αυτά που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα για παχυλούς μισθών...ειναι πέρα για περα της φαντασίας ορισμένων...


ουου...τέρας μου βγήκε το ποστ και ήταν και πρώτο...καλώς σας βρήκα....
για οποιαδήποτε ερώτηση στη διάθεση σας!

Χριστοφής Απόστολος
(5ο έτος ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ με κατεύθυνση τις τηλεπικοινωνίες)

Υ.Γ.: ερωτήσεις και άμεσες απαντήσεις στο φόρουμ των τημμυδων ΑΠΘ στο www.thmmy.gr (αν και ειναι πεσμένο λόγων σερβερ υποθέτω )

Υ.Γ.2:υπάρχουν κάποια κείμενα για την αποκατάσταση των ΗΜΜΥ από εναν καθηγητή του τμήματος μας ...θα προσπαθήσω να τα βρω και θα τα στείλω

Επειδή έχω χάσει επεισόδια : για ποια σχολή ΗΜΜΥ λέμε; ΑΠΘ, ΕΜΠ, Πάτρα, ή κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ok, επανορθώνω και γίνομαι πιο σαφής προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

η άποψή μου αναφερόταν μόνο σε όσους αποφοίτους του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ σκοπεύουν να εργαστούν σε εταιρίες πληροφορικής, που είναι και ο πιο συνηθισμένος τομέας απορρόφησης των αποφοίτων αυτών στην χώρα μας, και άρα αφορά ένα μεγάλο τμήμα αποφοίτων.

Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις, αλλά αυτές είναι λίγες. Έχω γνωστό που τελείωσε το εν λόγω τμήμα και δουλεύει στο Χογκ Κογκ στην Seagate και κατασκευάζει σκληρούς δίσκους!

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί τομείς απασχόλησης για έναν απόφοιτο του τμήματος αυτού. Εγώ, όπως ανέφερα και στο μήνυμά μου, συμβούλεψα απλά να κάνετε μια έρευνα αγοράς (κοιτάζοντας στο www.asep.gr για το δημόσιο, ή σε sites με αγγελίες για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, ή από ένθετα εφημερίδων για εργασία κλπ κλπ) ώστε να δείτε τι ζήτηση υπάρχει σε ειδικότητες, από ποιές εταιρίες (στην Ελλάδα πάντα και όχι στο Χογκ Κογκ!!) και σε ποιούς τομείς. Δείτε πόσες αγγελίες βρήκατε που να ζητάνε κάτι πέρα από προγραμματιστή. Είναι πολλές; Ποιά ειδικότητα έχουν ανάγκη οι εταιρίες στην Ελλάδα που να μπορεί να απασχοληθεί ένας απόφοιτος αυτού του τμήματος; Πόσες αγγελίες βρίσκετε καθημερινά πέρα της ειδικότητας του προγραμματιστή;

Τα συμπεράσματα δικά σας...


εισαι στ καλα σ?οι πλειοπσηφια που πανε ΗΜΜΥ ουτε κατα διανοια 8α καταντισουν πλιροφορικαριοι....εχεισ σκεφτει ποσεσ Ροες εχει το ΕΜΠ???ΠΟΣΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙ Ο ΗΜΜΥ???????????Εσυ ανοιξε τα ματια σ κ δεσ πωσ δεν ξερεισ τι ειναι ΗΜΜΥ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archidemetres

Νεοφερμένος

Ο archidemetres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σχετικα με το θεμα, εγω περασα στη Σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Τεχνολογιας Υπολογιστων στην Πατρα, με στοχο να ασχοληθω με Πληροφορικη και Προγραμματισμο. ΟΚ, δεν λεω οτι αυτο το τμημα ειναι το καταλληλοτερο για αυτα τα δυο αντικειμενα, αλλα πιστευω οτι αν ασχοληθω αρκετα και μονος μου, και με ενα καλο μεταπτυχιακο θα ειμαι ικανος να δουλεψω ως προγραμματιστης/πληροφορικαριος (παντως η σχολη διαθετει κυκλο σπουδων <<Ηλεκτρονικη και Υπολογιστες>> και προσφερονται βασικες γνωσεις προγραμματισμου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτή η σχολή, και γενικά η πληροφορική, ήταν πολύ της μόδας την προηγούμενη δεκαετία.

Αν θες άκουσε την συμβουλή μου ως καθηγητή:

Πάρε ένα μηχανογραφικό και μέτρα πόσες σχολές-τμήματα σχετίζονται με την πληροφορική, ΑΕΙ και ΤΕΙ. Θα εκπλαγείς από τον αριθμό που θα διαπιστώσεις. Είναι απίστευτα πολλές. Απίστευτα πολλοί και οι απόφοιτοι επομένως αυτών των σχολών.

Δες τώρα ότι όλες οι ιδιωτικές σχολές (ΙΕΚ, εργαστήρια ελευθέρων σπουδών κλπ) στην πλειοψηφία τους έχουν ειδικότητες πληροφορικής.

Ρώτα γνωστούς σου που σπουδασαν στο εξωτερικό τι σχολή τελείωσαν. Το 90% θα σου πει πληροφορική. (αν βρεις έστω και έναν που να πήγε στο εξωτερικό για να σπουδάσει μαθηματικός, εγώ θα σκίσω το πτυχίο μου)

Συμπέρασμα: ο κλάδος είναι υπερκορεσμένος. Η αγορά έχει μπουχτίσει στους πληροφορικούς και δεν μπορεί να τους απορροφήσει.

Επειδή ρώτησες για αποκατάσταση μετά το πτυχίο, να σου εκθέσω πως έχουν τα πράγματα στην αγορά. Θα σου αναφέρω αποδείξεις από την πραγματικότητα, που θα εκπλαγείς:

μπες στο www.asep.gr όπου προκηρύσσονται θέσεις εργασίας στο δημόσιο, κατέβασε μια προκύρηξη που να αφορά θέσεις πληροφορικής. Θα εκπλαγείς όταν δεις ότι όλοι οι απόφοιτοι από όλα τα παραπάνω τμήματα που σου ανέφερα θεωρούνται ισότιμοι και διεκδικούν με τους ίδιους όρους τις προκηρυσσόμενες θέσεις. Να στο πω αλλιώς: είτε τελείωσες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός ΗΥ στο πολυτεχνείο, όπου ξεσκίστηκες στο διάβασμα για να πάρεις πτυχίο με 6, είτε ένα τμήμα πληροφορικής στην κολοπετινίτσα όπου ήσουν χαλαρός και πήρες πτυχίο με 8, είτε ήρθες ουρανοκατεβατος από Αγγλία που πλήρωσες για να τελειώσεις πληροφορική σε ένα τμήμα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του και πήρες πτυχίο με 9, είτε τελείωσες ένα ΙΕΚ αλλά επειδή συνεργάζεται με το τάδε πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική είναι και αυτό στο παιχνίδι της διεκδίκισης των θέσεων και πήρες πτυχίο 10 με τόνο, το ίδιο είναι και όλοι θα διεκδικήσετε την ίδια θέση. Αποτέλεσμα: την θέση θα την πάρει, συνήθως έτσι γίνεται, αυτός που ήρθε από την Αγγλία. Ο λόγος είναι απλός: στην Αγγλία έχουν διαφορετικό σύστημα βαθμολόγησης από οτι στην Ελλάδα. Έχουν A, B, C (ναι όπως στο φροντιστήριο στα Αγγλικά όταν πήγαινες στο δημοτικό!). Όταν κάποιος τελειώνει στην Αγγλία καταθέτει το πτυχίο του στο ΔΟΟΤΑΠ όπου ζητάει την ισοβαθμία. Οπότε αυτοί βλέπουν Α και σου το αναγνωρίζουν με 10. Αυτό είναι απαράδεκτο και άδικο προς αυτούς που έχουν τελειώσει Ελληνικά πανεπιστήμια. Το Α των Άγγλων περιλαμβάνει το 7, 8, 9 , 10 το δικό μας.
Άρα ξέχνα τη δουλειά στο δημόσιο
Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω ότι στον τομέα της εκπαίδευσης όπου και εργάζομαι ως μαθηματικός, ο κλάδος της πληροφορικής έχει χαρακτηριστεί εδώ και χρόνια ως υπεράριθμος. Προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο, και απλά να σου αναφέρω, αν δεν σε έπεισα ακόμα, ότι στον προτελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (=γραπτός διαγωνισμός μέσω του οποίου διορίζεσαι ως καθηγητής), δεν έγινε διαγωνισμός για θέσεις πληροφορικής! Αλλά και στον τελευταίο οι θέσεις ήταν ελάχιστες και έγινε πιο πολύ για να μην γκρινιάζουν οι πληροφορικοί.

Πάμε στον ιδιωτικό τομέα: Εδώ και αν θα βρεις όλες τις πόρτες κλειστές. Καταρχήν αν πας να ζητήσεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, σε μια εταιρία πχ, κανείς δεν θα σε ρωτήσει τι τελείωσες, αλλά τι ξέρεις. (το άλλο άκρο από το δημόσιο). Οι εταιρίες προτιμούν να προσλαμβάνουν αποφοίτους ΙΕΚ και να τους εκπαιδεύουν. Αυτό τους συμφερει γιατί τους πληρώνουν λιγότερα χρήματα. Εσενα που τελείωσες πολυτεχνείο θα πρεπει να σε πληρώσει και περισσότερο. Α και μην πεις μα αυτός από το ΙΕΚ τι ξέρει, εγώ ξέρω περισσότερα. Λάθος. Και οι δύο άσχετοι είστε. Η πραγματική πληροφορική είναι στις εταιρίες. Στο πανεπιστήμιο δεν θα μάθεις τίποτα το εφαρμόσιμο στην πραγματικότητα παρά μόνο θεωρίες, θεωρίες, θεωρίες. Πίστεψέ με, τα μεγαλύτερα ιερά τέρατα της πληροφορικής που έχω γνωρίσει ήταν είτε αυτοδίδακτοι είτε απόφοιτοι ΙΕΚ, και κάνουν μεγάλη καριέρα σε εταιρίες. Μην ξεχνάς ότι και ο bill gates δεν τελείωσε πανεπιστήμιο!!

Αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς στον κλάδο της πληροφορικής.

Σου μίλησα όχι με το τι πιστεύω εγώ, αλλά με το πως έχουν τα πράγματα, και με αποδείξεις. Διαπίστωσέ το και μόνος σου με μια μικρή έρευνα αγοράς όπως αυτή που σου περιέγραψα παραπάνω.

Συμβουλή μου: μακρυά από σχολές πληροφορικής. Ωραία η επιστήμη αλλά η αποκατάσταση δύσκολη (άδικη ίσως θα ταίριαζε περισσότερο..)

Τώρα η επιλογή είναι δική σου

Φιλικά

killbill


Εκτός του ότι μιλάτε μονοδιάστατα, φαίνεται να μη γνωρίζετε οτι το δίπλωμα ΗΜΜΥ ΔΕΝ είναι δίπλωμα Πληροφορικής καθ'οιονδήποτε τρόπο. Συν του ότι έχοντας πρώτο πτυχίο πληροφορικής ούτε στο "κομπιουτεράς" περιορίζεσαι, ούτε στο "προγραμματιστής".
-----------------------------------------
εισαι στ καλα σ?οι πλειοπσηφια που πανε ΗΜΜΥ ουτε κατα διανοια 8α καταντισουν πλιροφορικαριοι....εχεισ σκεφτει ποσεσ Ροες εχει το ΕΜΠ???ΠΟΣΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙ Ο ΗΜΜΥ???????????Εσυ ανοιξε τα ματια σ κ δεσ πωσ δεν ξερεισ τι ειναι ΗΜΜΥ!!!

Χαλάρωσε ρε παλικάρι που θα "καταντήσουν" κιόλας...Έχω βαρεθεί να βλεπω άτομα που ακομη δεν έχουν γραφτεί στις σχολές τους και νομίζουν οτι μπήκανε στο Carnegie Mellon...Χαλαρώστε για να μην προσγειωθείτε απότομα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Σχετικα με το θεμα, εγω περασα στη Σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Τεχνολογιας Υπολογιστων στην Πατρα, με στοχο να ασχοληθω με Πληροφορικη και Προγραμματισμο. ΟΚ, δεν λεω οτι αυτο το τμημα ειναι το καταλληλοτερο για αυτα τα δυο αντικειμενα, αλλα πιστευω οτι αν ασχοληθω αρκετα και μονος μου, και με ενα καλο μεταπτυχιακο θα ειμαι ικανος να δουλεψω ως προγραμματιστης/πληροφορικαριος (παντως η σχολη διαθετει κυκλο σπουδων <<Ηλεκτρονικη και Υπολογιστες>> και προσφερονται βασικες γνωσεις προγραμματισμου).


και εδω γεννιεται η εξης απορια:

αφου ηθελες να ασχοληθεις ως προγραμματιστης-πληροφορικαριος, γιατι δεν πηγες στην σχολη με το ονομα "Πληροφορικη", που σου δινει πιο καλη δυνατοτητα σε σχεση με την ΗΜΤΥ, που ειναι πιο "ασχετη" με αυτο που θες???


βασικα εχω και την απορια ο ορος "μηχανικος υπολογιστων" , με τον ορο "τεχνολογιας υπολογιστων" τι διαφορα εχει, και γιατι η σχολη της Πατρας δε γινεται ΗΜΜΥ, και ειναι ΗΜΤΥ. Επισης αν παιζει καποιο παιχνιδι με τα δικαιωματα ΗΜΜΥ VS. HMTY. Καποιος που ξερει ας μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
εισαι στ καλα σ?οι πλειοπσηφια που πανε ΗΜΜΥ ουτε κατα διανοια 8α καταντισουν πλιροφορικαριοι....εχεισ σκεφτει ποσεσ Ροες εχει το ΕΜΠ???ΠΟΣΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΧΕΙ Ο ΗΜΜΥ???????????Εσυ ανοιξε τα ματια σ κ δεσ πωσ δεν ξερεισ τι ειναι ΗΜΜΥ!!!
Φιλε χαλαρωσε λιγο...κανεις λες και οποιος βγαινει απο το ΗΜΜΥ ειναι σιγουρα εξασφαλισμενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
και εδω γεννιεται η εξης απορια:

αφου ηθελες να ασχοληθεις ως προγραμματιστης-πληροφορικαριος, γιατι δεν πηγες στην σχολη με το ονομα "Πληροφορικη", που σου δινει πιο καλη δυνατοτητα σε σχεση με την ΗΜΤΥ, που ειναι πιο "ασχετη" με αυτο που θες???


βασικα εχω και την απορια ο ορος "μηχανικος υπολογιστων" , με τον ορο "τεχνολογιας υπολογιστων" τι διαφορα εχει, και γιατι η σχολη της Πατρας δε γινεται ΗΜΜΥ, και ειναι ΗΜΤΥ. Επισης αν παιζει καποιο παιχνιδι με τα δικαιωματα ΗΜΜΥ VS. HMTY. Καποιος που ξερει ας μου πει.
Είναι ίδιες σχολές και έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα. Απλά στην Πάτρα πρώτα δημιουργήθηκε το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής και έτσι οι Ηλεκτρολόγοι δε γινόταν να λέγονται και αυτοί μηχανικοί η/υ για αυτό το κάναν "...και τεχνολογίας υπολογιστών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top