Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτοκίνητο πολύ δύσκολο γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου,ούτε σήματα έχω δώσει και δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό αυτήν την περίοδο..Ίσως το επόμενο καλοκαίρι

Θα δυσκολευτεις τον πρωτο χρονο και μετα θα πας καρφι να βγαλεις διπλωμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βασικά ο προγραμματισμός δεν με ελκύει γιατί με δυσκόλεψε αδικαιολόγητα πέρσι και μου την έσπασε.Αν ασχοληθώ όμως μαζί του όπως και με τα άλλα μαθήματα,πιστεύω θα τα περάσω.Στα εργαστήρια τι ακριβώς κάνεις,βαθμολογείσαι και από εκεί;Πως θα τα μάθω μόνος μου;Από που;Τώρα για την αγορά εργασίας θες να μου πεις ότι θα δυσκολευτώ;Αν είναι να δυσκολεύονται οι απόφοιτοι ΑΕΙ,τι να πουν οι υπόλοιποι Έλληνες;

Οι περισσότεροι απόφοιτοι ΑΕΙ 25 - 30 ετών αυτή τη στιγμή ή έχουν φύγει για έξω ή δουλεύουν στα προγράμματα του ΕΣΠΑ για 2500 το πεντάμηνο. Κάθε εργαστήριο είναι ξεχωριστό συνεπώς δεν μπορώ να απαντήσω γενικά. Τις περισσότερες φορές μετράει στη βαθμολογία σου. Το πανεπιστήμιο σου δίνει κατευθυντήριες γραμμές τίποτα περισσότερο. Αν παρακολουθείς τις διαλέξεις και διαβάσεις το βιβλιο σου απλώς θα περάσεις το μάθημα. Η ουσία που θα σου χρειαστεί επαγγελματικά θα τη μάθεις μόνος σου κάτι το οποίο αρκετές φορές δεν είναι εύκολο (π.χ. δουλειά σε οικοδομή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ntino13

Νεοφερμένος

Ο ntino13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας!!!χρειάζομαι την γνώμη σας παρακαλώ !Τι προτείνετε ΗΜΜΥ ΑΠΘ ΕΜΠ ΠΑΤΡΑΣ(Το αντιστοιχό τμήμα )?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή σχολής... Σκέπτομαι τους ΗΜΜΥ αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την πληροφορική....
Ο λόγος είναι ότι δεν ασχολούμαι με πληροφορική και Η/Υ (αν και ήμουν τέλειος στην ΓΛΩΣΣΑ των πανελληνίων και μου άρεσε πολύ)....
Γενικά βλέπω την πληροφορική σαν εργαλείο του μηχανικού και εργαλείο για κάποιον άλλον τομέα που θα ασχοληθείς(π.χ. Ενέργεια που ενδιαφέρει εμένα) και όχι σαν πάθος που την βλέπουν κάποιοι που κάθονται όλη την ημέρα μπροστά στο Η/Υ και δεν τους βλέπει το φως της ημέρας..... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καταλήξω τεχνικό και προγραμματιστής.....
Νομίζω ότι είναι κατανοητό το πρόβλημά μου....
Οι περισσότεροι που μπαίνουν στην σχολή είναι παθιασμένοι με την πληροφορική;
Η σχολή ασχολείται σε πολύ μεγάλο βαθμό με την πληροφορική; Θα μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος που δεν είναι τρελαμένος με την πληροφορική και τον προγραμματισμό;;
Μήπως με αυτήν την σκέψη δεν κάνω για ΗΜΜΥ;;; Έχετε κάποια άλλη σχολή να μου προτείνετε;;;;
(ΗΜΜΥ ΑΠΘ, άμα δηλώσω ΗΜΜΥ, θα είναι η πρώτη μου επιλογή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή σχολής... Σκέπτομαι τους ΗΜΜΥ αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την πληροφορική....
Ο λόγος είναι ότι δεν ασχολούμαι με πληροφορική και Η/Υ (αν και ήμουν τέλειος στην ΓΛΩΣΣΑ των πανελληνίων και μου άρεσε πολύ)....
Γενικά βλέπω την πληροφορική σαν εργαλείο του μηχανικού και εργαλείο για κάποιον άλλον τομέα που θα ασχοληθείς(π.χ. Ενέργεια που ενδιαφέρει εμένα) και όχι σαν πάθος που την βλέπουν κάποιοι που κάθονται όλη την ημέρα μπροστά στο Η/Υ και δεν τους βλέπει το φως της ημέρας..... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καταλήξω τεχνικό και προγραμματιστής.....
Νομίζω ότι είναι κατανοητό το πρόβλημά μου....
Οι περισσότεροι που μπαίνουν στην σχολή είναι παθιασμένοι με την πληροφορική;
Η σχολή ασχολείται σε πολύ μεγάλο βαθμό με την πληροφορική; Θα μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος που δεν είναι τρελαμένος με την πληροφορική και τον προγραμματισμό;;
Μήπως με αυτήν την σκέψη δεν κάνω για ΗΜΜΥ;;; Έχετε κάποια άλλη σχολή να μου προτείνετε;;;;
(ΗΜΜΥ ΑΠΘ, άμα δηλώσω ΗΜΜΥ, θα είναι η πρώτη μου επιλογή)

Αν και δεν ξέρω για το ΑΠΘ συγκεκριμένα, οι σχολές ΗΜΜΥ τείνουν πρωτίστως ως προς το επάγγελμα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, και μετά προς του Μηχανικού Υπολογιστή.

Αν σου αρέσουν τα μαθήματα κυκλωμάτων, και γενικά ότι έχει σχέση με ρεύματα, αυτή είναι η καλύτερη σχολή για σένα. Θα κάνεις και τηλεπικοινωνίες αλλά και υπολογιστές. Βέβαια πολλά μαθηματικά στα πρώτα έτη, όμως από το 4ο έτος θα επιλέξεις ενεργειακός και θα σου αρέσει πολύ πιστεύω. Όσον αφορά το κομμάτι του υπολογιστή, τα μαθήματα είναι κάπως μοιρασμένα σε βασικές έννοιες hardware (πχ ψηφιακά συστήματα κλπ) και software που είναι προγραμματισμός. Ευτυχώς για σένα, δεν είναι πολλά τα μαθήματα software και προγραμματισμού. Θα κάνεις κατά μέσο όρο το πολύ ένα μάθημα προγραμματισμού ανά εξάμηνο, στο δικό μου τμήμα (ΔΠΘ) δεν είναι καν σε κάθε εξάμηνο. Ωστόσο θα πρέπει να ξέρεις ότι ο μηχανικός δουλεύει πολύ πάνω στον υπολογιστή, σίγουρα θα πρέπει να μάθεις να δουλεύεις εργαλεία ακόμα και ως ενεργειακός (πχ autocad), αλλά και γλώσσα προγραμματισμού όπως το Matlab. Δες το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα ανά εξάμηνο αναλυτικά και δες αν σου αρέσει.

Μετά η επόμενη σου επιλογή φαντάζομαι είναι φυσικό? Δεν ξέρω αν θα κάνεις όση ενέργεια θες εκεί, ρώτα τον Dias (μέλος στο φόρουμ) τι σχετικό έχουν, αλλά φαντάζομαι είναι σε θεωρητική βάση.

EDIT: Ξέχασα και άλλες σχολές μηχανικών όπως Μηχανολόγοι Μηχανικοί και τους Μηχανικούς Περιβάλλοντος, αλλά δεν έχω ιδέα τι μαθήματα έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή σχολής... Σκέπτομαι τους ΗΜΜΥ αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την πληροφορική....
Ο λόγος είναι ότι δεν ασχολούμαι με πληροφορική και Η/Υ (αν και ήμουν τέλειος στην ΓΛΩΣΣΑ των πανελληνίων και μου άρεσε πολύ)....
Γενικά βλέπω την πληροφορική σαν εργαλείο του μηχανικού και εργαλείο για κάποιον άλλον τομέα που θα ασχοληθείς(π.χ. Ενέργεια που ενδιαφέρει εμένα) και όχι σαν πάθος που την βλέπουν κάποιοι που κάθονται όλη την ημέρα μπροστά στο Η/Υ και δεν τους βλέπει το φως της ημέρας..... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καταλήξω τεχνικό και προγραμματιστής.....
Νομίζω ότι είναι κατανοητό το πρόβλημά μου....
Οι περισσότεροι που μπαίνουν στην σχολή είναι παθιασμένοι με την πληροφορική;
Η σχολή ασχολείται σε πολύ μεγάλο βαθμό με την πληροφορική; Θα μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος που δεν είναι τρελαμένος με την πληροφορική και τον προγραμματισμό;;
Μήπως με αυτήν την σκέψη δεν κάνω για ΗΜΜΥ;;; Έχετε κάποια άλλη σχολή να μου προτείνετε;;;;
(ΗΜΜΥ ΑΠΘ, άμα δηλώσω ΗΜΜΥ, θα είναι η πρώτη μου επιλογή)
Στο απθ θα εχεις ενα μαθημα υπολογιστων το εξαμηνο απο τα 7 μαθηματα!!!Στο 5ο εξαμηνο θα διαλεξεις τομεα, αν παρεις διαφορετικο απο ηλεκτρονικη πχ ενεργεια η τηλεπικοινωνιες τον προγραμματισμο, αμα δε θες, δε τον ξανασυναντας!!! Βασικες γνωσεις θα χρειαζεσαι βεβαια, αλλα οχι κατι το τρομερο!! Αρα μην τρελαινεσαι και δηλωσε αφοβα αμα σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

narcotic

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή σχολής... Σκέπτομαι τους ΗΜΜΥ αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την πληροφορική....
Ο λόγος είναι ότι δεν ασχολούμαι με πληροφορική και Η/Υ (αν και ήμουν τέλειος στην ΓΛΩΣΣΑ των πανελληνίων και μου άρεσε πολύ)....
Γενικά βλέπω την πληροφορική σαν εργαλείο του μηχανικού και εργαλείο για κάποιον άλλον τομέα που θα ασχοληθείς(π.χ. Ενέργεια που ενδιαφέρει εμένα) και όχι σαν πάθος που την βλέπουν κάποιοι που κάθονται όλη την ημέρα μπροστά στο Η/Υ και δεν τους βλέπει το φως της ημέρας..... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να καταλήξω τεχνικό και προγραμματιστής.....
Νομίζω ότι είναι κατανοητό το πρόβλημά μου....
Οι περισσότεροι που μπαίνουν στην σχολή είναι παθιασμένοι με την πληροφορική;
Η σχολή ασχολείται σε πολύ μεγάλο βαθμό με την πληροφορική; Θα μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος που δεν είναι τρελαμένος με την πληροφορική και τον προγραμματισμό;;
Μήπως με αυτήν την σκέψη δεν κάνω για ΗΜΜΥ;;; Έχετε κάποια άλλη σχολή να μου προτείνετε;;;;
(ΗΜΜΥ ΑΠΘ, άμα δηλώσω ΗΜΜΥ, θα είναι η πρώτη μου επιλογή)

Mε αυτη την λογική δεν θα κάνεις για πολλα πραγματα.

Στο ερωτημα σου μπορείς να βγείς ΗΜΜΥ από το EMΠ χωρίς να αγγίξεις καν ροές πληροφορικής(Λ)/τηλεπικοινωνιών(Τ)/δικτύων(Δ) όπως επίσης μπορείς να βγείς ΗMMY χωρις να αγγίξεις καν ενέργεια(Ε)/μηχανές(Ζ)/ηλεκτρονική(Η).

Όπως και να έχει τεχνικός και προγραμματιστής έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να βγείς από την ΗΜMY όπως νομίζω και από τις περισσότερες πολυτεχνικές σχολες διότι οι οδηγίες που λαμβάνεις είναι γενικής κατεύθυνσης και χρειάζεται δικη σου προσωπική περαιτέρω εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo156

Νεοφερμένος

Ο theo156 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζεις κανείς ποιο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών είναι καλύτερο;
Αυτό της Πάτρας ή αυτό της Θεσσαλονίκης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζεις κανείς ποιο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών είναι καλύτερο;
Αυτό της Πάτρας ή αυτό της Θεσσαλονίκης;

Τα ιδια ειναι!!! Διαλεξε πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,059 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζεις κανείς ποιο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών είναι καλύτερο; Αυτό της Πάτρας ή αυτό της Θεσσαλονίκης;
Το έχω γράψει και άλλες φορές. Ποιος είναι αυτός που μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα ποιο είναι το καλύτερο ανάμεσα σε δύο ομοειδή τμήματα διαφορετικών πόλεων; Μάλλον μόνον ο Τσακ Νόρις που έχει σπουδάσει σε όλα ταυτόχρονα. Οι φοιτητές θα λένε πάντα ότι το δικό τους είναι το ...καλυτερότερο (το λέει και η παροιμία: "Αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Κάποιοι άσχετοι με το αντικείμενο "ξερόλες", θα λένε το Τάδε επειδή διάβασαν κάπου κάποιες στατιστικές και τις ερμήνευσαν όπως νόμιζαν. Παλικάρι μου, όλες μας οι ανώτατες σχολές το ίδιο "καλές" ή το ίδιο "κακές" είναι και το τι θα "πάρεις" εξαρτάται από σένα. Έτσι, σου προτείνω να διαλέξεις την πόλη στην οποία αν σπουδάσεις θα επιβαρύνεις λιγότερο την οικογένειά σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μια βοήθεια, προσωπικά θα ήθελα να ασχοληθώ με υπολογιστές, προγραμματισμό και να εμβαθύνω αρκετά στο software engineering. Να δηλώσω ΗΜΜΥ ως προς αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Μια βοήθεια, προσωπικά θα ήθελα να ασχοληθώ με υπολογιστές, προγραμματισμό και να εμβαθύνω αρκετά στο software engineering. Να δηλώσω ΗΜΜΥ ως προς αυτά?

Ένα τμήμα Πληροφορικής, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερη επιλογή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Καθαρά για software κι εγώ θα πρότεινα καλύτερα ένα τμήμα Πληροφορικής.
Ίσως και το CEID της Πάτρας,χωρίς να είμαι σίγουρη για το τι ακριβώς παίζει εκεί :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ένας απόφοιτος των ΗΜΜΥ μπορεί να εξειδικευτεί ως προς το software έτσι? Προτιμώ τη συγκεκριμένη σχολή καθώς οι διέξοδοι πιστεύω είναι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σκέψου ότι θα φας 5 χρόνια και 64 περίπου μαθήματα και θα κάνεις με το ζόρι 9-10 μαθήματα λογισμικού. Τα υπόλοιπα θα είναι βαριά μαθηματικά, ηλεκτρομαγνητικά πεδία, ηλεκτρικά κυκλώματα, πολλά μαθήματα με ρεύματα, διατάξεις, τηλεπικοινωνίες κλπ. Πράγματα δηλαδή παντελώς άσχετα με προγραμματισμό. Αν δεν σε πειράζει πήγαινε ΗΜΜΥ, αν είσαι σίγουρος ότι θες να προγραμματίζεις όμως τότε δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Θέλω μια μικρή διευκρίνηση, αν και υποπτεύομαι πως ως συνήθως θα υπάρχουν διάφορες απόψεις. Καταρχάς να τονίσω πως και επισήμως έχει λήξει η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών, επομένως δεν έχει νόημα να προσπαθήσει κάποιος να μου πει ότι σε κάποια σχολή μπορεί να είναι καλύτερα. Έχω "ακούσει" (διαβάσει, κυριολετικά) πολλά για το τμήμα, και έχω παρατηρήσει δύο απόψεις που κυριαρχούν και με προβληματίζουν:

1. Για να είσαι "καλός" απόφοιτος, πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να διαβάζω και να συμβαδίζω με την ύλη μόνος μου - χωρίς κανέναν να πιέζει ή ότι "τα βιβλία"/οι γνώσεις του τμήματος δεν αρκούν για έναν απόφοιτο, και πρέπει αν αναζητήσει μόνος του παραπάνω πηγές και βιβλία για να ξέρει όσα χρειάζεται; Καταλαβαίνω ότι πιθανόν ισχύουν και τα δύο, αλλά προβλιματίζομαι γιατί θεωρώ πως είναι χαοτικό να ψάχνεις συνεχώς να μάθεις "κατι παραπάνω".

2. Το ότι τελείωσες το τμήμα δεν σημαίνει ότι ξέρεις πράγματα. Πολλοί το τελειώνουν χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.

Συνδέεται άμεσα με το παραπάνω. Δεν ξέρεις τίποτα επειδή δεν διάβαζες σωστά, δεν καταλάβαινες την ύλη και περνούσες τα μαθήματα από σπόντα ή επειδή δεν φρόντισες να ψαχτείς πέρα από τα βιβλία της σχολής; Η κάθε περίπτωση αντιστοιχεί ανάλογα στην παραπάνω ερώτηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κοίτα γενικά, ακόμα κι αν ασχολείσαι με τα μαθήματά σ, επειδή θα χεις 7 μαθήματα το εξαμ δεν μπορείς να χεις τόσο στενή επαφή για να γίνεις ΠΡΟ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θέλω μια μικρή διευκρίνηση, αν και υποπτεύομαι πως ως συνήθως θα υπάρχουν διάφορες απόψεις. Καταρχάς να τονίσω πως και επισήμως έχει λήξει η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών, επομένως δεν έχει νόημα να προσπαθήσει κάποιος να μου πει ότι σε κάποια σχολή μπορεί να είναι καλύτερα. Έχω "ακούσει" (διαβάσει, κυριολετικά) πολλά για το τμήμα, και έχω παρατηρήσει δύο απόψεις που κυριαρχούν και με προβληματίζουν:

1. Για να είσαι "καλός" απόφοιτος, πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να διαβάζω και να συμβαδίζω με την ύλη μόνος μου - χωρίς κανέναν να πιέζει ή ότι "τα βιβλία"/οι γνώσεις του τμήματος δεν αρκούν για έναν απόφοιτο, και πρέπει αν αναζητήσει μόνος του παραπάνω πηγές και βιβλία για να ξέρει όσα χρειάζεται; Καταλαβαίνω ότι πιθανόν ισχύουν και τα δύο, αλλά προβλιματίζομαι γιατί θεωρώ πως είναι χαοτικό να ψάχνεις συνεχώς να μάθεις "κατι παραπάνω".

2. Το ότι τελείωσες το τμήμα δεν σημαίνει ότι ξέρεις πράγματα. Πολλοί το τελειώνουν χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.

Συνδέεται άμεσα με το παραπάνω. Δεν ξέρεις τίποτα επειδή δεν διάβαζες σωστά, δεν καταλάβαινες την ύλη και περνούσες τα μαθήματα από σπόντα ή επειδή δεν φρόντισες να ψαχτείς πέρα από τα βιβλία της σχολής; Η κάθε περίπτωση αντιστοιχεί ανάλογα στην παραπάνω ερώτηση μου.

Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Υποτίθεται ότι έχουμε διδαχθεί δικτυακό προγραμματισμό και δεν έχουμε διδαχθεί php/.NET ή είναι το json, στη ενέργεια δεν έχουμε διδαχθεί να κάνεις μια μελέτη της προκοπής και δεν έχουμε στήσει ένα φωτοβολταικό από μόνοι μας και στις τηλεπικοινωνίες δεν ξέρουμε πως να συνδέσουμε δικτυακά δυο ταράτσες με κεραίες. Αυτά και άλλα πολλά που με κάποιον τρόπο πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας για να επιβιώσουμε. Δεν είμαστε ιατροί να παίρνουμε δουλειές με ικανοποιητικούς μισθούς μόνο με το πτυχίο. Οι μηχανικοί αν δεν έχουμε πρακτικές γνώσεις αλλάζουμε επάγγελμα. H εποχή που παρακάλαγαν τους διπλωματούχους για μια υπογραφή έχει περάσει. Πλέον δεν μας χρειάζονται...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Υποτίθεται ότι έχουμε διδαχθεί δικτυακό προγραμματισμό και δεν έχουμε διδαχθεί php ή τι σημαίνει json, στη ενέργεια δεν έχουμε διδαχθεί να κάνεις μια μελέτη της προκοπής και δεν έχουμε στήσει ένα φωτοβολταικό από μόνοι μας και στις τηλεπικοινωνίες δεν ξέρουμε πως να συνδέσουμε δικτυακά δυο ταράτσες με κεραίες. Αυτά και άλλα πολλά που με κάποιον τρόπο πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας για να επιβιώσουμε. Δεν είμαστε ιατροί να παίρνουμε δουλειές με ικανοποιητικούς μισθούς μόνο με το πτυχίο. Οι μηχανικοί αν δεν έχουμε πρακτικές γνώσεις αλλάζουμε επάγγελμα. Οι εποχή που παρακάλαγαν τους διπλωματούχους για μια υπογραφή έχει περάσει. Πλέον δεν μας χρειάζονται...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Κατανοητός, αν και λίγο αφηρημένος, καταλαβαίνω τι θες να πεις :D
Ελπίζω πως όταν μπω στον "χορό" θα είμαι σε θέση να ξεχωρίσω ποια είναι αυτά που πρέπει να εμβαθύνω παραπάνω μόνος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαβάσματος. Υποτίθεται ότι έχουμε διδαχθεί δικτυακό προγραμματισμό και δεν έχουμε διδαχθεί php/.NET ή είναι το json, στη ενέργεια δεν έχουμε διδαχθεί να κάνεις μια μελέτη της προκοπής και δεν έχουμε στήσει ένα φωτοβολταικό από μόνοι μας και στις τηλεπικοινωνίες δεν ξέρουμε πως να συνδέσουμε δικτυακά δυο ταράτσες με κεραίες. Αυτά και άλλα πολλά που με κάποιον τρόπο πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας για να επιβιώσουμε. Δεν είμαστε ιατροί να παίρνουμε δουλειές με ικανοποιητικούς μισθούς μόνο με το πτυχίο. Οι μηχανικοί αν δεν έχουμε πρακτικές γνώσεις αλλάζουμε επάγγελμα. H εποχή που παρακάλαγαν τους διπλωματούχους για μια υπογραφή έχει περάσει. Πλέον δεν μας χρειάζονται...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Σωστά όλα αυτά, αρκεί να μη δημιουργούμε ψεύτικη εντύπωση ότι όλα όσα διδασκόμαστε στις σχολές είναι άχρηστες θεωρίες.
Εμένα στη δουλειά μου μου έχει χρειαστεί πολλές φορές να ανατρέξω σε πανεπιστημιακά συγγράματα ώστε να θυμηθώ "θεωρητικές" γνώσεις που χρειάζεται να τις εφαρμόσω στην πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top