Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές διδάσκονται τα πάντα απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Παιδια αμα μαθω ηλεκτρολογία Γ λυκειου θα βοηθηθω για την σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή ΑΠΘ;
Γιατι στα κυκλώματα δεν ημουν και πολυ καλος.

Επισης ο ηλεκτρομαγνητισμος διδασκεται απο το 0; Λετε να διαβασω απο το βιβλίο της φυσικής Β λυκειου;
δε θελω να εχω κανενα κενο, και αντιθετα, θα ηθελα να εχω καποιες γνωσεις για να λαβω με μεγαλυτερη ευκολια την γνωση

νομιζω δεν εχει νοημα να διαβαζεις ηλεκτρολογια οπως κ ηλεκτρομαγνητισμο...μη ξεχνας οτι υπαρχει ενα..χασμα αναμεσα στην υλη που διδασκεται στο σχολειο και σε αυτα που γινονται στη τριτοβαθμια εκπαιδευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές διδάσκονται τα πάντα απο την αρχη.
Υποτίθεται. Μέχρι τώρα έχω ακούσει 10²³ φορές την ατάκα "μα καλά, αυτό δεν το ξέρετε από το λύκειο?" ακόμα και για πράγματα που το λύκειο αγνοεί την ύπαρξή τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Υποτίθεται. Μέχρι τώρα έχω ακούσει 10²³ φορές την ατάκα "μα καλά, αυτό δεν το ξέρετε από το λύκειο?" ακόμα και για πράγματα που το λύκειο αγνοεί την ύπαρξή τους.

Αυτο που λες, το είχα πάθει με τους πίνακες στην Ρομποτική.
Στα μαθηματικά του Λυκείου δεν κάναμε ποτέ πίνακες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτο που λες, το είχα πάθει με τους πίνακες στην Ρομποτική.
Στα μαθηματικά του Λυκείου δεν κάναμε ποτέ πίνακες...:P
Ακριβώς το ίδιο με τους πίνακες συνέβη και σε μένα. Εδώ όμως τους δίνω μια δικαιολογία, καθώς το βιβλίο μαθηματικών έχει 1ο κεφάλαιο πίνακες, άσχετα αν δεν είναι στην ύλη. Τι να τους πεις όμως, όταν θεωρούν γνωστές από το λύκειο τις πολικές και τις κυλινδρικές συντεταγμένες ή το εξωτερικό γινόμενο διανυσμάτων ή την έννοια του διανυσματικού χώρου?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Oι συντεταγμένες δεν ήταν κάτι το τραγικά δύσκολο (τουλάχιστον αυτό που χρειάζεται σε εμάς, σε εσάς δεν γνωρίζω)
Οσο για το εξωτερικο γινομενο, εγω εχω ξεχασει και το εσωτερικο, αλλα και όλα τα λυκειακα θεωρηματα των μαθηματικων (Ρολ, Μπολζανο κτλ...) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ξερετε ποιες ειναι οι ειδικοτητες των ημμυ; μεσα στη σχολη που διαλεγεις πχ1) νεες πηγες ενεργειας , 2) προγραμματισμος.. κ.τ.λ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ξερετε ποιες ειναι οι ειδικοτητες των ημμυ; μεσα στη σχολη που διαλεγεις πχ1) νεες πηγες ενεργειας , 2) προγραμματισμος.. κ.τ.λ:)
Εξαρτάται από την σχολή για εμπ που ξέρω διαλέγεις στο 4ο ροές. Το δίπλωμα όμως είναι ενιαίο οπότε δε σε νοιάζει όποια ροή και να πάρεις δε περιορίζει τα επαγγελματικα σου δικαιωματα.
Τα τελευταία χρόνια της μόδας ήταν η ροή ενέργειας αλλά τώρα με αυτό που έγινε με την energa δε ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Εξαρτάται από την σχολή για εμπ που ξέρω διαλέγεις στο 4ο ροές. Το δίπλωμα όμως είναι ενιαίο οπότε δε σε νοιάζει όποια ροή και να πάρεις δε περιορίζει τα επαγγελματικα σου δικαιωματα.
Τα τελευταία χρόνια της μόδας ήταν η ροή ενέργειας αλλά τώρα με αυτό που έγινε με την energa δε ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει.

εχω ακουσει οτι εχουν 120 ειδικοτητες μεσα στη σχολη οι ημμυ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι εχουν 120 ειδικοτητες μεσα στη σχολη οι ημμυ :hmm:

Δε μπορώ να σου πω λεπτομέρειες γιατί ο Θεός δε με αξίωσε να γίνω ένας ΗΜΜΥ (οποότε δε μπορώ να σου πω εξειδικευμένα πράγματα) αυτό με τις ροές που λέω ισχύει για το ΕΜΠ για τα αλλα ΗΜΜΥ δε ξέρω τι παίζει αλλά σιγουρα κάτι αντιστοιχο θα παίζει.

Λογικό να υπάρχουν πολλές ειδικότητες αφού μιλάμε για ένα πολυ μεγάλο φάσμα επαγγελματικών προοσπτικών.

Μέσα στην σχολή θα εξειδιεκυτείς μέσω των ΡΟΩΝ όμως το τελικό δίπλωμα είναι ενιαίο όποια ροή και θα διαλέξεις συνεπώς δε πιστεύω ότι η ροή σου δίνει πραγματική εξειδίκευση.. και δε σε κλειδώνει.

Μετά όμως το δίπλωμα σου ανοίγεται ένας πολύ μεγάλος δρόμος μπροστά σου με επιλογές και φυσικά μιλάμε για πολλές ειδικότηες που ίσως ξεπερνάνε τις 120. (το φάρμα πιάνει μεσα ρομποτική, φυσικομαθηματικά, τηλεπικοινωνίες, ρομποτική, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική, πληροφορική (hardware, software)....

Το τι θα διαλέξεις μετά θα εξαρτηθείαπό τις αποφάσεις και τις ευκαιρίες που θα σου δωθούν μετά το δίπλωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου πω λεπτομέρειες γιατί ο Θεός δε με αξίωσε να γίνω ένας ΗΜΜΥ (οποότε δε μπορώ να σου πω εξειδικευμένα πράγματα) αυτό με τις ροές που λέω ισχύει για το ΕΜΠ για τα αλλα ΗΜΜΥ δε ξέρω τι παίζει αλλά σιγουρα κάτι αντιστοιχο θα παίζει.

Λογικό να υπάρχουν πολλές ειδικότητες αφού μιλάμε για ένα πολυ μεγάλο φάσμα επαγγελματικών προοσπτικών.

Μέσα στην σχολή θα εξειδιεκυτείς μέσω των ΡΟΩΝ όμως το τελικό δίπλωμα είναι ενιαίο όποια ροή και θα διαλέξεις συνεπώς δε πιστεύω ότι η ροή σου δίνει πραγματική εξειδίκευση.. και δε σε κλειδώνει.

Μετά όμως το δίπλωμα σου ανοίγεται ένας πολύ μεγάλος δρόμος μπροστά σου με επιλογές και φυσικά μιλάμε για πολλές ειδικότηες που ίσως ξεπερνάνε τις 120. (το φάρμα πιάνει μεσα ρομποτική, φυσικομαθηματικά, τηλεπικοινωνίες, ρομποτική, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική, πληροφορική (hardware, software)....

Το τι θα διαλέξεις μετά θα εξαρτηθείαπό τις αποφάσεις και τις ευκαιρίες που θα σου δωθούν μετά το δίπλωμα.
σκεφτομαι πολυ την ρομποτικη.ειδικα,στο τομεα της ιατρικης!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στα άλλα ΗΜΜΥ δεν υπάρχουν οι ροές αλλά διαλέγεις κατευθύνσεις οι οποίες είναι τρεις. Το πτυχίο είναι ενιαίο και δεν έχει διαφορά με αυτό του ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Στα άλλα ΗΜΜΥ δεν υπάρχουν οι ροές αλλά διαλέγεις κατευθύνσεις οι οποίες είναι τρεις. Το πτυχίο είναι ενιαίο και δεν έχει διαφορά με αυτό του ΕΜΠ.

ποιες κατευθυνσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ποιες κατευθυνσεις;;

  • Κύκλος Ενέργειας
  • Κύκλος Ηλεκτρονικής & Υπολογιστών
  • Κύκλος Τηλεπικοινωνιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Στα άλλα ΗΜΜΥ δεν υπάρχουν οι ροές αλλά διαλέγεις κατευθύνσεις οι οποίες είναι τρεις. Το πτυχίο είναι ενιαίο και δεν έχει διαφορά με αυτό του ΕΜΠ.
ακριβως για παραδειγμα στο ΔΠΘ(ξανθη) δεν εχει ρομποτικη....
  • Κύκλος Ενέργειας
  • Κύκλος Ηλεκτρονικής & Υπολογιστών
  • Κύκλος Τηλεπικοινωνιών
αυτες υπαρχουν παντου και ειναι και οι πρωτες επιλογες συνηθως(κυροως εναργεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
μαλιστα..και η ρομποτικη που εντασσεται; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μαλιστα..και η ρομποτικη που εντασσεται; :)

Στο δευτερο κύκλο, αυτον της ηλεκτρονικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
μαλιστα..και η ρομποτικη που εντασσεται; :)

Ανεξαρτητο κλαδο ρομποτικης θα βρεις στο ΕΜΠ (Ροή Σ: Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική) και στον τομεα ΣΑΕ (Συστηματα Αυτοματου Ελεγχου) του Πανεπιστημιου Πατρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ανεξαρτητο κλαδο ρομποτικης θα βρεις στο ΕΜΠ (Ροή Σ: Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική) και στον τομεα ΣΑΕ (Συστηματα Αυτοματου Ελεγχου) του Πανεπιστημιου Πατρων.

Ωστόσο από όσα έχω διαβάσει, αυτός ο κλάδος και ο κάθε κλάδος δεν έχουν σχέση με το πτυχίο που θα πάρεις, ούτε αποτελούν "ειδίκευση". Το πτυχίο είναι ενιαίο. Αν θέλετε να ασχοληθείτε με ρομποτική και να έχετε ειδίκευση και τίτλο, θα πρέπει να κάνετε μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
σκεφτομαι πολυ την ρομποτικη.ειδικα,στο τομεα της ιατρικης!:hmm:

η ρομποτικη δεν ειναι κατι ενιαιο υπαρχει το μηχανολογικο (κινησεις ρομποτ) και το computer science κομματι(προγραμματισμος του ρομποτ και κατασκευη των μικροεπεξεργαστων του) οσον αφορα το συνδυασμο με την ιατρικη ειναι κατι που σιγουρα χρειαζεται δυνατο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top