Κ. Πιερρακάκης: Χρεαζόμαστε 16.000 πληροφορικούς ετησίως

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Aρκετούς παράγουμε απλώς τα 2/3 πάνε ολλανδία :laugh:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Aρκετούς παράγουμε απλώς τα 2/3 πάνε ολλανδία :laugh:
ναι ε ...ολλανδια ..ε?
ε εχουν καλα γαλατα εκει και φτηνα τυρια.

1697197904075.png
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Μας κοροιδευουν χοντρα οι τυποι

Αφου θελουν πληροφορικους
-γιατι δεν διπλασιαζουν τους εισακτεους?
-γιατι αφηνουν λειψες τις σχολες?

1697199162697.png

-Γιατι πηραν τις σχολες χανιων ,βολου και κοζανης και τις εκαναν απο μηχ υπολογιστων σε ηλεκτρολογων?
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Με την μάνα μου ήμασταν στην πατρίδα της (Θεσσαλονίκη), και ψάχναμε ταξί για να πάμε στον σταθμό του τρένου, για να γυρίσουμε, δεν βρίσκαμε εύκολα ταξί, βγάζω και εγώ από την στομάχα μου ότι χρειαζόμαστε 16.000 ταξιτζήδες.

Εντάξει πλάκα κάνω.

Άλλο να τονίζεις την σημασία που έχει η πληροφορική για τον σύγχρονο κόσμο, και άλλο να τους "σπρώχνεις" όλους σε ένα επάγγελμα μόνο και μόνο επειδή είναι "του συρμού" η Τεχνητή Νοημοσύνη και το Software Engineering. Κάποιος πρέπει να βάζει και τους δύο παράγοντες όταν επιλέγει σπουδές α) να του αρέσει και β) να έχει σχετικά καλή ή πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, όχι ή το ένα ή το άλλο, και πρέπει και κάποιος να το ψάχνει, αλλιώς δεν βρίσκει ενδιαφέρον και τα παρατάει.

Αν εμένα με ρωτούσες τι θα έκανα αν είχα πάει σε άλλο πεδίο και περνούσα Πληροφορική θα του απαντούσα ότι θα επέλεγα κάποιο μεταπτυχιακό που να είναι η τομή του Hardware και του Software και θα ασχολιόμουν με την Επικοινωνία μεταξύ οχημάτων και θα δούλευα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία. Γιατί; Γιατί άμα κατέληγα απλά να φτιάχνω ιστοσελίδες θα βαριόμουν την ζωή μου. Και μιλώντας για βαρεμάρα λέει το άρθρο για τους παράγοντες που παίζουν ρόλο στο γιατί πολλοί παρατάνε τις εν λόγω σπουδές, θα προσθέσω έναν παραπάνω λόγο, που είναι ότι μπαίνουν με τα λάθος μαθήματα στα τμήματα. Ακόμα και κάποιος που θα πάει ΟΠΑ θα πρέπει να έχει γνώσεις Προγραμματισμού, Μαθηματικών και ΦΥΣΙΚΗΣ. Γιατί κύριοι του υπουργείου δεν βγάζετε τα τμήματα Πληροφορικής και Μηχανικών Υπολογιστών από το 4ο πεδίο και δεν σπάτε την Θετική στα τρία, δηλαδή, Θετική, Υγείας και Πληροφορικής που στην τελευταία θα διδάσκονται Προγραμματισμό, Μαθηματικά και Φυσική (Γενική Φυσική και Ηλεκτρονική);
Μας κοροιδευουν χοντρα οι τυποι

Αφου θελουν πληροφορικους
-γιατι δεν διπλασιαζουν τους εισακτεους?
-γιατι αφηνουν λειψες τις σχολες?

View attachment 123778
-Γιατι πηραν τις σχολες χανιων ,βολου και κοζανης και τις εκαναν απο μηχ υπολογιστων σε ηλεκτρολογων?

Θα συμφωνίσω απολύτως μαζί σου.

Αυτοί μέχρι και την Σάμο ΗΜΜΥ θα την κάνουν για να μην πατώσει, είμαι σίγουρος.

Και ένα τραγούδακι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εμένα αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι ότι σχεδόν οι μισοί εισαχθέντες των σχολών Πληροφορικής δεν παίρνουν το πτυχίο τους. Τρελό στατιστικό για εμένα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εμένα αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι ότι σχεδόν οι μισοί εισαχθέντες των σχολών Πληροφορικής δεν παίρνουν το πτυχίο τους. Τρελό στατιστικό για εμένα.

Σμπρώχνουμε για μπαίνουν όλοι. Αυτή είναι η στατιστική του κράτους. :laugh:
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Εμένα αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι ότι σχεδόν οι μισοί εισαχθέντες των σχολών Πληροφορικής δεν παίρνουν το πτυχίο τους. Τρελό στατιστικό για εμένα.
Αν είναι όπως είναι στα Γιάννενα λογικό μου φαίνεται 😂Και τώρα με το ν+2 σίγουρα αυτό το ποσοστό θα αυξηθεί
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εμένα αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον στο άρθρο είναι ότι σχεδόν οι μισοί εισαχθέντες των σχολών Πληροφορικής δεν παίρνουν το πτυχίο τους. Τρελό στατιστικό για εμένα.
Με επιφυλαξη, γιατί δεν είμαι και του χώρου, αλλά αυτο συμβαίνει γιατί δεν τους χρειάζεται το πτυχιο. Δεν ειναι σαν το επάγγελμα του γιατρου, του μηχανικού κτλ όπου υπάρχουν υπογραφές, επαγγελματικά Επιμελητήρια, άδειες ασκήσεως επαγγέλματος κτλ Πολλοί φοιτητές εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα της Πληροφορικής πριν καν πάρουν πτυχίο...
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πολλοί φοιτητές εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα της Πληροφορικής πριν καν πάρουν πτυχίο...
Αυτό ισχύει.
Ωστόσο, σε όσες αγγελιες εργασίας έχω δει σε εταιρείες πληροφορικής (κοιτάζω συχνά γιατί σε τέτοιες εταιρείες προσλαμβάνουν και μαθηματικούς) ζητούν απαραίτητα πτυχίο και μάλιστα Πανεπιστημίου όχι από ΙΕΚ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ακόμα και κάποιος που θα πάει ΟΠΑ θα πρέπει να έχει γνώσεις Προγραμματισμού, Μαθηματικών και ΦΥΣΙΚΗΣ.
Όχι στο ΟΠΑ, αλλά στο ΕΚΠΑ τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών χρειάζονται και τα τρία. Όμως εκεί μπαίνουν φοιτητές είτε από το 2ο πεδίο (χωρίς πληροφορική) είτε από το 4ο (χωρίς φυσική).

1697232337324.png
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μισθός εξωτερικού: 6/8k τον μήνα
Μισθός Ελλάδας: 2k το μήνα αν κάνεις καλά τη δουλειά σου

Αναρωτιέμαι που θα πάω άραγε...

Και η Γερμανία δίνει μισθό 4/5κ το μήνα που σημαίνει:

- ξεζούμισμα εργασιακής ζωής με επιπτώσεις στην προσωπική υγεία και ζωή για πολλούς (ο ιδιωτικός τομέας της Γερμανίας ζητάει το 200% του εργαζόμενου)
- περίπου 50% φόροι είτε άμεσοι είτε έμμεσα εβδομαδιαία κόστη
- ενοίκια κάπου 650 ευρώ και άνω το μήνα με έκτακτες αυξήσεις χωρίς έγκαιρη προειδοποίηση ανά 2ετια
- κάρτα συγκοινωνίας με το μήνα κάπου 70 ευρώ ανάλογα το εύρος δικτύου ζώνης

κλπ, κλπ.

Φιλικά, μην κοιτάτε τον μεικτό μισθό αλλά πόσο μένει καθαρό στην τσέπη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

Ανέκαθεν μου έκανε εντύπωση το νούμερο διορισμού ή ελλείψεων να είναι 16000,...χιλιάδες παρακαλώ λες και είναι ευρώ. Δηλαδή, ποτέ δεν είναι 15670 ή 16320. :)
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Όχι στο ΟΠΑ, αλλά στο ΕΚΠΑ τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών χρειάζονται και τα τρία. Όμως εκεί μπαίνουν φοιτητές είτε από το 2ο πεδίο (χωρίς πληροφορική) είτε από το 4ο (χωρίς φυσική).


Ακόμα και το ΟΠΑ όμως έχει μάθημα Επεξεργασίας σήματος που βασίζεται στην Φυσική

Δεν είναι ωραίο το μπλέξιμο Πληροφορικής - Οικονομικών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι ώραιο το μπλέξιμο Πληροφορικής - Οικονομικών.
Κανονικά η πληροφορική θα έπρεπε να είναι ξεχωριστή κατεύθυνση. Θεωρώ ότι η κατεύθυνση των οικονομικών δεν ταιριάζει στην πληροφορική επειδή σου μαθαίνει να παπαγαλίζεις και δεν κάνει ιδιαίτερο focus στα μαθηματικά, το οποίο είναι το ανάποδο από αυτό που χρειάζεται ένας φοιτητής πληροφορικής. Από την άλλη η θετική κατεύθυνση το προσεγγίζει παραπάνω αλλά δεν έχει μάθημα προγραμματισμού, επίσης η χημεία δεν βολεύει σε κάτι τους φοιτητές πληροφορικής.

Ιδανικά μια ξεχωριστή κατεύθυνση πληροφορικής θα μπορούσε να έχει έκθεση, μαθηματικά, φυσική και ΑΕΠΠ. Απλά το πρόβλημα που δημιουργεί είναι ότι παρα είναι εξειδικευμένη το οποίο σημαίνει ότι για να υπάρχουν θέσεις λογικά θα πρέπει η πληροφορική να αφαιρεθεί από τις άλλες κατευθύνσεις(ιδανικά της οικονομίας) και να ανοίξουν παραπάνω τμήματα πληροφορικής και ΗΜΜΥ.

Θεωρώ έτσι και οι εισακτέοι των σχολών αυτών θα είναι πιο ταιριαστεί και έτοιμοι για αυτές και θα παρατηρείται λιγότερο το φαινόμενο φοιτητών που παρατάνε την σχολή επειδή δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με μαθήματα μαθηματικής φύσεως(επειδή θα είναι τρομερά δύσκολο αν δεν έχουν φυσικό-μαθηματικές γνώσεις να πιάσουν την βάση της σχολής εξαρχής).
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Με την μάνα μου ήμασταν στην πατρίδα της (Θεσσαλονίκη), και ψάχναμε ταξί για να πάμε στον σταθμό του τρένου, για να γυρίσουμε, δεν βρίσκαμε εύκολα ταξί, βγάζω και εγώ από την στομάχα μου ότι χρειαζόμαστε 16.000 ταξιτζήδες.

Εντάξει πλάκα κάνω.

Άλλο να τονίζεις την σημασία που έχει η πληροφορική για τον σύγχρονο κόσμο, και άλλο να τους "σπρώχνεις" όλους σε ένα επάγγελμα μόνο και μόνο επειδή είναι "του συρμού" η Τεχνητή Νοημοσύνη και το Software Engineering. Κάποιος πρέπει να βάζει και τους δύο παράγοντες όταν επιλέγει σπουδές α) να του αρέσει και β) να έχει σχετικά καλή ή πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση, όχι ή το ένα ή το άλλο, και πρέπει και κάποιος να το ψάχνει, αλλιώς δεν βρίσκει ενδιαφέρον και τα παρατάει.

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αυτό είναι μια εκπαιδευτική παθογένεια που έχει τις γνωστές συνέπειες ώστε για παράδειγμα το ίδιο το κράτος να μην έχει στοιχεία πόσοι σπουδάζουν ήδη Πληροφορική, Μαθηματικά κτλ ως ενεργοί φοιτητές, πόσοι από αυτούς βρίσκουν δουλειά τον πρώτο μήνα, το πρώτο τρίμηνο κτλ όπως γίνεται σε άλλα κράτη. Η αντίφαση είναι ότι η Ελλάδα σε ανεργία νέων πλησιάζει την Κένυα όπου έχει 40% των νέων ανέργους (το ξέρω από επίσημη συζήτηση με Κενυάτη Ηλεκτρολόγο Μηχανικό). Έτσι το κράτος και συγκεκριμένα η εκάστοτε ηγεσία όταν η κυβερνητική πολιτική περνάει κρίση πετάει μια ρουκέτα εντυπώσεων για να θολώσει την κοινωνική γνώμη. Κανείς δεν βγαίνει να μας πει ότι μπορεί η Τεχνητή Νοημοσύνη να έχει προοπτικές εργασίας αλλά για πόσες θέσεις εργασίας και τι είδους δεξιότητες αλλά και προϋπηρεσία απαιτούνται που οι υπάρχοντες φοιτητές δεν έχουν. Επίσης για κάποιον που δεν θέλει την Πληροφορική και τις εφαρμογές της, γιατί δεν ακούμε από διαφόρους υπουργούς ποια άλλη επιστήμη ή τεχνική ειδικότητα έχει επαγγελματική ζήτηση;

Γι' αυτό και ο κάθε Πιερακάκης απλά παίζει ένα βρώμικο παιχνίδι όπως και οι υπουργοί παιδείας της δεκαετίας του 1970 με τις επενδύσεις σε μεταλλειολόγους και χημικούς μηχανικούς όταν ο τύπος της εποχής έφτιαχνε εντυπώσεις ότι ο Καραμανλέας γυρίζοντας από την αυτοεξορία στο Παρίσι, για να σώσει και αυτός τον τόπο, όπως και οι άλλοι, έδωσε μια εντύπωση στον όχλο ότι η Ελλάδα χωρίς τη χούντα σε μια νύχτα θα γινόταν βιομηχανικό προάστιο του Manchester.

Αν εμένα με ρωτούσες τι θα έκανα αν είχα πάει σε άλλο πεδίο και περνούσα Πληροφορική θα του απαντούσα ότι θα επέλεγα κάποιο μεταπτυχιακό που να είναι η τομή του Hardware και του Software και θα ασχολιόμουν με την Επικοινωνία μεταξύ οχημάτων και θα δούλευα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία. Γιατί; Γιατί άμα κατέληγα απλά να φτιάχνω ιστοσελίδες θα βαριόμουν την ζωή μου. Και μιλώντας για βαρεμάρα λέει το άρθρο για τους παράγοντες που παίζουν ρόλο στο γιατί πολλοί παρατάνε τις εν λόγω σπουδές, θα προσθέσω έναν παραπάνω λόγο, που είναι ότι μπαίνουν με τα λάθος μαθήματα στα τμήματα. Ακόμα και κάποιος που θα πάει ΟΠΑ θα πρέπει να έχει γνώσεις Προγραμματισμού, Μαθηματικών και ΦΥΣΙΚΗΣ. Γιατί κύριοι του υπουργείου δεν βγάζετε τα τμήματα Πληροφορικής και Μηχανικών Υπολογιστών από το 4ο πεδίο και δεν σπάτε την Θετική στα τρία, δηλαδή, Θετική, Υγείας και Πληροφορικής που στην τελευταία θα διδάσκονται Προγραμματισμό, Μαθηματικά και Φυσική (Γενική Φυσική και Ηλεκτρονική);

Οι πολιτικοί από αρχαιοτάτων χρόνων, δεν ενδιαφέρονται ποτέ να λύσουν τα προβλήματα της κοινωνίας γιατί αυτά δεν λύνονται ποτέ. Κοιτάνε να λύσουν τα δικά τους προβλήματα. Οι πολιτικοί σκέφτονται με τη λογική του ελάχιστου κόστους στην κοινωνική δυσαρέσκεια και όχι μεμονωμένα τι σκέφτεται ο κάθε Γιάννης, η κάθε Μαρία και ο κάθε Κώστας.

Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο ο κλάδος της Πληροφορικής που έχει με τη Λογική και Υλικό να είναι υποβαθμισμένος στο Μαθηματικό όπως και η Στατιστική ή και η Θεωρητική Φυσική που είναι κλάδοι αμοιγώς μαθηματικοποιημένοι. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης Πληροφορικής στο Χαροκόπειο ή στο ΟΠΑ από τη στιγμή που δεν υπάρχει η μαθηματική γλώσσα στα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια. Υπάρχει και Πληροφορική πιο light για ανθρώπους που θέλουν μια σούπα σπουδών;

Έγιναν ποτέ τέτοιες συζητήσεις; Ποτέ. Η καραμέλα είναι απλά να διχάζουμε την κοινωνία με μια επιστήμη, χωρίς απαραίτητα να έχουμε την υποδομή ή και την επενδυτική δυνατότητα. Θέλουμε και άλλους 16000 για να φύγουν στο εξωτερικό; Αυτό λέγεται επένδυση ανθρώπινου κεφαλαίου; Η επιχειρησιακή έρευνα, μια άλλη επιστήμη, τότε λέει βλακείες. :laugh:

Η χώρα που διαμόρφωσε τα Μαθηματικά ως επιστήμη με τη σύγχρονη έννοια (και όχι όπως αυτά υπήρχαν δεκάδες χιλιετίες πριν) πλέον χρησιμοποιεί την ανώτατη εκπαίδευση ως κομματικό μασάζ για εντυπώσεις όταν η γενική πολιτική δεν αποδίδει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top