Κόστος φοιτητικής ζωής

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οι πρωτοετείς στο ΑΠΘ που θέλουν να μειώσουν τα έξοδα τους να έχουν υπόψιν οτι μπορούν να τρώνε κάθε μέρα, μεσημέρι και απόγευμα, στη φοιτητική λέσχη(δωρεάν) ανεξαρτήτως οικογενειακού εισοδήματος.Και μαγειρεύουν καλά στη λέσχη.

Ισχύει αυτό;
Κάτι άκουσα πως από φέτος θα έχει εισοδηματικά κριτήρια. Βέβαια, με τον καιρό θα μειώνουν το επιτρεπόμενο εισόδημα, μέχρι που να τρώνε όλοι επί πληρωμή (τον χώνουν σιγά σιγά) :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Στη λέσχη μπορει κάποιος να μη μπορει να τρώει κάθε μέρα λόγω εργαστηρίων ή μαθημάτων.
επισης κάποιοι αν καπνίζουν θέλουν 3-4 ευρω τη μέρα μόνο για τα τσιγάρα τους.:P

Ύστερα,μια μέρα θα βαλεις δεκαευρη κάρτα στο κινητό.
Την άλλη μέρα μπορεί να βγεις βραδυ για ένα ποτό,πάει και εκει το δεκαευρο.
εντάξει εγώ μιλάω για έναν μέσο όρο με τα 600-650 ευρώ..προφανώς το κάπνισμα δεν το θεωρώ όχι μόνο απαραίτητη ανάγκη αλλά ούτε καν ανάγκη.
Οπότε με 10 ευρώ την ημέρα μέσο όρο, ένας φοιτητής μπορεί να ζήσει πολύ άνετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ισχύει αυτό;
Κάτι άκουσα πως από φέτος θα έχει εισοδηματικά κριτήρια. Βέβαια, με τον καιρό θα μειώνουν το επιτρεπόμενο εισόδημα, μέχρι που να τρώνε όλοι επί πληρωμή (τον χώνουν σιγά σιγά) :P.

Για φέτος δεν ξέρω.Πάντως μέχρι τώρα έτρωγε όποιος ήθελε.Ακόμα και κάποιοι γέροι που δεν ήταν φοιτητές έμπαιναν και έτρωγαν.Πέρυσι άρχισαν να ελέγχουν στην είσοδο και να κοιτάνε αν έχεις πάσο ή βιβλιάριο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
καλα βεβαια οταν εχει κατι κιμαδες και μπιφτεκια κλπ μακρυαααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
καλα βεβαια οταν εχει κατι κιμαδες και μπιφτεκια κλπ μακρυαααααα

Αφού τα ξέρεις τα κατατόπια, για δώσε μας οδηγίες τι να τρώμε στην λέσχη για να είμαστε υγιείς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
καλα βεβαια οταν εχει κατι κιμαδες και μπιφτεκια κλπ μακρυαααααα

Μια χαρα ειναι.Εγω πηγαίνω τις μέρες που έχει μπιφτεκι με ρύζι.

Και κάθε φορα έχει δύο διαφορετικά φαγητά να διαλέξεις.
Τις περιόδους νηστειας έχει και νηστισιμο μενου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατι δε τα βάζετε κάτω να δει ο καθένας πως θα τα βολέψει?
Παράδειγμα:Ενοίκιο 300 ευρώ

Τι 300Ε καλέ το νοίκι? Με ένα 200ρι και άλλο ένα 20ρι κοινόχρηστα βρίσκεις άνετο σπίτι! (εκτός και αν μιλάμε για Γιάννενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αφού τα ξέρεις τα κατατόπια, για δώσε μας οδηγίες τι να τρώμε στην λέσχη για να είμαστε υγιείς; :P

κάθε βδομάδα βγαίνει πρόγραμμα με τα φαγητά που έχει κάθε μέρα.
Τα φαγητά ειναι μια χαρα όλα.Δεν υπάρχει κάποιο που να πεις σιχαινομαι να το φαω.Ασε τι λένε μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ωραία, οπότε πάω τις ώρες που λεει στο σάητ με την φοιτητική ταυτότητα -όταν βγάλω- και παίρνω ό,τι θέλω τζάμπα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τι 300Ε καλέ το νοίκι? Με ένα 200ρι και άλλο ένα 20ρι κοινόχρηστα βρίσκεις άνετο σπίτι! (εκτός και αν μιλάμε για Γιάννενα).

Στη Θεσσαλονίκη είσαι.Τα ενοίκια εδω ειναι ακριβά.Έχεις δει τι τιμες έχουν?Πριν 2-3 χρονια είχαν και 350-400 ευρω.Τώρα τα μείωσαν.Να μιλάμε για την πραγματικότητα και όχι για εξαιρέσεις.Σπίτι μπορει να βρεις και με 150 ευρω(αν ειναι καμια αποθήκη σε υπόγειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Αφού τα ξέρεις τα κατατόπια, για δώσε μας οδηγίες τι να τρώμε στην λέσχη για να είμαστε υγιείς; :P

λοιπον τρελε δωσε βαση
οταν εχει κιμαδες και μπιφτεκια φαε το αλλο φαι που θα ειναι κανας αρακας φασολια η καμια τετοια τρολλια
αλλιως θα εχει μπουτι κοτοπουλο με διαφορα συνοδευτικα πχ ρυζι , μακαρονια , πουρε , τα οποια τα σπανε και το μπουτακι ειναι μια χαρα:P μια φορα ειχα φαει τρια πιατα μπουτι με πουρε :P
μετα αμα εχει χοιρινο θα ναι λεμονατο συνηθως με κανα μακαρονακι το οποιο επισης τα σπαει
και μια φορα ειχε και μοσχαρακι το οποιο επισης μετρουσε
εγω παντως που τρωω σχετικα μεγαλες μεριδες σπανια την βγαζω με ενα πιατο στην λεσχη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ωραία, οπότε πάω τις ώρες που λεει στο σάητ με την φοιτητική ταυτότητα -όταν βγάλω- και παίρνω ό,τι θέλω τζάμπα; :)

Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
και μέχρι να βγει αυτή η ταυτότητα δεν μπορώ να τρώω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη είσαι.Τα ενοίκια εδω ειναι ακριβά.Έχεις δει τι τιμες έχουν?Πριν 2-3 χρονια είχαν και 350-400 ευρω.Τώρα τα μείωσαν.Να μιλάμε για την πραγματικότητα και όχι για εξαιρέσεις.Σπίτι μπορει να βρεις και με 150 ευρω(αν ειναι καμια αποθήκη σε υπόγειο)

Έχω ψάξει για σπίτι γιατί θα μετακομίσω του χρόνου. Έχω βρει αξιόλογα σπίτια με μάξιμουμ τα 250Ε (μαζί με τα κοινόχρηστα που ήταν ένα 10ευρο), και ναι μπορεί να μην ήτανε στα 3' από το Πανεπιστήμιο αλλά δεν ήτανε και στην Σταυρούπολη.

Μόνο μια ματιά να ρίξεις στην δομή που έχει το ΑΠΘ για τα σπίτια, βλέπεις πόσο τα έχουν ρίξει, και τα περισσότερα που είναι μεταξύ 180-220Ε είναι σε πρώτο ή 2ο όροφο και γύρω στα 30 τ.μ. Δεν ξέρω τι γινόταν 4 χρόνια πριν, αλλά 4 χρόνια πριν ήταν και περισσότερες οι οικογένειες που μπορούσαν να διαθέσουν ένα 700-750 για να σπουδάσουν το παιδί τους σε άλλη πόλη.

και μέχρι να βγει αυτή η ταυτότητα δεν μπορώ να τρώω;

Δεν μου έχουν κάνει ποτέ έλεγχο για το πάσο, μην αγχώνεσαι.
Εν ανάγκη δείχνε την βεβαίωση εγγραφής. Ούτως ή άλλως θα αργήσει να ανοίξει η λέσχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Έχω ψάξει για σπίτι γιατί θα μετακομίσω του χρόνου. Έχω βρει αξιόλογα σπίτια με μάξιμουμ τα 250Ε (μαζί με τα κοινόχρηστα που ήταν ένα 10ευρο), και ναι μπορεί να μην ήτανε στα 3' από το Πανεπιστήμιο αλλά δεν ήτανε και στην Σταυρούπολη.

Μόνο μια ματιά να ρίξεις στην δομή που έχει το ΑΠΘ για τα σπίτια, βλέπεις πόσο τα έχουν ρίξει, και τα περισσότερα που είναι μεταξύ 180-220Ε είναι σε πρώτο ή 2ο όροφο και γύρω στα 30 τ.μ. Δεν ξέρω τι γινόταν 4 χρόνια πριν, αλλά 4 χρόνια πριν ήταν και περισσότερες οι οικογένειες που μπορούσαν να διαθέσουν ένα 700-750 για να σπουδάσουν το παιδί τους σε άλλη πόλη.



Δεν μου έχουν κάνει ποτέ έλεγχο για το πάσο, μην αγχώνεσαι.
Εν ανάγκη δείχνε την βεβαίωση εγγραφής. Ούτως ή άλλως θα αργήσει να ανοίξει η λέσχη...

Έχω ψάξει σπίτι για τον ξαδερφο μου όταν πέρασε κι εκείνος την ίδια χρονια με μενα(3 χρονια πριν) και είδα τι γίνεται.Τα ενοίκια ειναι πολυ ακριβά για τα σπίτια που νοικιάζουν.Τώρα με την κρίση έβαλαν λίγο μυαλο και τα μείωσαν.
Με το ζόρι αν βρεις σπίτι με 250 ευρω.

Αυτα τα σπίτια που βλέπεις σε σαιτ μη νομίζεις πως θα ειναι έτσι όταν πας να τα δεις.
Και όλοι νοικιάζουν κεντρο,Τριανδρια,Τούμπα,παπαφη ή Σαράντα Εκκλησιες και οι τιμες ειναι αυτές που ανέφερα.Βρες μου σ αυτές τις περιοχές σπίτι με 200 ευρω αν μπορείς.Μη λέμε ο,τι να ναι.Ο άλλος που έρχεται απο άλλη πόλη και δε ξέρει δε θα πάει να νοικιάσει μακριά απο τα πανεπιστήμια.

Και μη λες πως δε σου έχουν κάνει ποτε έλεγχο για πάσο γιατι δείχνει οτι πηγαινεις στη λέσχη σπάνια(αν πηγαίνεις).Στην είσοδο ειναι υπάλληλος απο πέρυσι και ελέγχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Johnnaousa, από περιέργεια, πόσο είναι το μέσο κόστος γι' εσένα στη Λάρισα (αν θες γράψτα αναλυτικά νοίκι-λογαριασμοί-μετακίνηση-διασκέδαση).;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Johnnaousa, από περιέργεια, πόσο είναι το μέσο κόστος γι' εσένα στη Λάρισα (αν θες γράψτα αναλυτικά νοίκι-λογαριασμοί-μετακίνηση-διασκέδαση).;
220 ενοίκιο και με 330 ευρώ κάνω όλα τα υπόλοιπα...τους περισσότερους μήνες μένουν κιόλας μερικά χρήματα. Και για να σε προλάβω, και έξω βγαίνω και Ιντερνετ έχω και για μπάλα πάω:P ίσως να γλυτώνω λεφτά από το γεγονός πως δεν πάω σε κλαμπ και μπουζούκια, οπότε δεν χαλάω 10 ευρώ για μια βράδυνη έξοδο(μπύρα κρασί όταν θα βγω)...κάτι το οποίο μου φαίνεται αστείο. Γενικά νομίζω ότι με 600 ευρώ περνάς άνετα χωρίς να στερηθείς κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini9595

Νεοφερμένος

Η eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αναλογα με της τιμες που θα βρεις στη πολη για και αν θα βρεις ξενοδοχειο να νοικιαζει δωματια σε φοιτητες
Πχ Προχθες εβλεπα μια διαφημηση απο ενα ξενοδοχεια στην καβαλα που ελεγε δωματια για φοιτητες 270 κατε εμε δεν αξιζει να πας αν αναλογιστης οτι σε ιδια η χαμηλοτερη τιμη μπορεις να βρεις ενα δικο σου χωρο που θα τψν διαμορφωσεις οπως θες

Εχω ρωτησει σε αρκετα ξενοδοχεια που ειναι για φοιτητες αλλα οι τιμες τους πονανε πολυ... :vava: {δεν ξερω κιολας αλλα πιστευω οτι για εναν ανεγο φοιτητη και με γονεις που δεν μπορουν να βοηθησουν αρκετα τα 250 ― 320 το μηνα νομιζω οτι ειναι πολλα:/:}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Γιατι δε τα βάζετε κάτω να δει ο καθένας πως θα τα βολέψει?
Παράδειγμα:Ενοίκιο 300 ευρώ
Ρευμα. 50 ευρω(το μήνα)
Νερό. 10 ευρω(το μήνα)
Ίντερνετ 20 ευρω

380 ευρω τα πάγια έξοδα.
Μετα πες πως θές 10 ευρω τη μέρα(κατα μέσο όρο) για φαΐ και καφέδες κλπ Συνολικά 300 ευρω το μήνα.
Και πάλι με τα 10 ευρω τη μέρα θα ειναι πολλές οι στιγμές που θα ζπριστεις.Κανονικά θές 15-20 ευρω τη μέρα.

Άρα το ελάχιστο αν νοικιαζεις σπίτι βγαίνει κάπου στα 680 ευρω.Απο εκει και πέρα όσο περισσότερα έχουν οι δικοί σου τοσο πιο ανετος θα είσαι.

θερμανση; 10 ευρω νερο το μηνα λιγα μου φαινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
θερμανση; 10 ευρω νερο το μηνα λιγα μου φαινονται

Το είπα αν δεις οτι με αυτα ζορικα τα βγάζεις πέρα.Αλλα κάποιους τους φαίνονται υπεραρκετα.:P

Το νερο έρχεται 40 ευρω το τετράμηνο στα φοιτητικά σπίτια.Μπορει και λιγότερα σε κάποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top