Κόστος φοιτητικής ζωής

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Aν θελετε ριξτε μια ματια στο παρακατω αρθρο:
Ένα διαφορετικό ρεπορτάζ για την κρίση στη χώρα μας έκανε Γαλλίδα που βρίσκεται με Erasmus στη Θεσσαλονίκη για χάρη της Liberation, μετρώντας πόσα είναι τα έξοδα για μια μέρα.

Σύμφωνα με την καταγραφή της, η ημέρα είχε ως εξής
10:20 π.μ.. Στο δρόμο για το κολέγιο, σταμάτησα σε ένα περίπτερο και αγόρασα ένα πακέτο των 25 τσιγάρων: 3 €.
12:40. Κάθισα σε ένα γυράδικο και παρήγγειλα μια πίτα για 2,90
13,30. Αποφάσισα να κάνω ψώνια για να καλύψω εν μέρει το άδειο ψυγείο. Εδώ είναι η λίστα αγορών μου.
- Ψωμί: 75 λεπτά
- Ελαιόλαδο (1 λίτρο): € 3,53
- 1 μελιτζάνα: 1,05 €
- 5 μπανάνες: € 1,8
- Γάλα (1L): € 1,29
- Μια σαλάτα: € 2,47
- Φέτα τυρί: 2,65 €
- Ένα βάζο της Nutella: € 2,15
- Μικρό μέλι: € 4,83
- Χαρτί υγείας (8 ρολά): € 4,72.
ΣΥΝΟΛΟ: € 25,24

Το απόγευμα φίλοι μου τηλεφώνησαν να πιούμε έναν καφέ και να απολαύσουμε τον ήλιο. Καπουτσίνο: € 3,5 (ο φθηνότερος είναι ο ελληνικός καφές που κοστίζει 2,5 €).

18.45. Εισιτήριο λεωφορείου: 0,90 σεντς
19.00. Πήγαμε σε μια ταβέρνα λίγο έξω από το κέντρο της πόλης με τοπική πελατεία. Κόστισε περίπου 10 ευρώ ανά άτομο.
22.00. Η συγκάτοικός μου, η οποία είναι Ελληνίδα, με παίρνει με το αυτοκίνητο. Σταματάμε για να βάλουμε καύσιμα σε ένα βενζινάδικο. Αμόλυβδη 95: 1.819 € / L.
22.35 μ.μ.. Παρήγγειλα μια μπύρα στο μπαρ όπου πήγαμε: 3 € για 33cl, η ίδια τιμή με το ποτήρι κρασί.
1:10. Πίσω στο σπίτι. Οι συνολικές δαπάνες της ημέρας ήταν 48, 54 € (μη συμπεριλαμβανομένου του φυσικού αερίου που δεν το έχω πληρώσει).

Συμπέρασμα: η Γαλλίδα βρήκε τις τιμές αντίστοιχες με της Γαλλίας, με τη διαφορά ότι οι μισθοί έχουν (πλέον) σημαντική διαφορά, το οποίο δυσκολεύει τους Έλληνες να τα βγάλουν πέρα. Και προφανώς δεν έχει κανείς απάντηση για το πού θα οδηγήσει όλο αυτό…

*Και να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου πως αντίστοιχη σύγκριση γίνεται και μεταξύ Αγγλίας και Ελλάδας, η οποία υποτίθεται πως είναι ακριβή χώρα, και κυρίως το Λονδίνο. Αν υπολογίσεις τα καθημερινά έξοδα, δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά. Οι μισθοί όμως έχουν. Μεγάλη…

**Ακόμα προσπαθώ να ξεπεράσω το σοκ των τελευταίων ημερών με τις τιμές των cafe που μάλλον είχα ξεχάσει. Μας ξέρουν καλά όμως και δεν κάνουν μειώσεις…
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Κάποιος φοιτητής από Ξάνθη να μας πει τι παίζει με τα έξοδα εκεί..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάποιος φοιτητής από Ξάνθη να μας πει τι παίζει με τα έξοδα εκεί..?
Ναι. Τα ενοικια απο 230-260, τα λεωφορεια για σχολη τζαμπε, και γενικα ολα πολυ οικονομικα (πχ καφες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ναι. Τα ενοικια απο 230-260, τα λεωφορεια για σχολη τζαμπε, και γενικα ολα πολυ οικονομικα (πχ καφες κλπ)

Ολοι δεν μενουμε στην Ξανθη ομως :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Στα Γιαννενα εχω μαθει οτι ειναι πολυ ακριβα τα ενοικια.Φιλος μου στα Γιαννενα δινει 400 ευρο για ενα σπιτι 30αιτιας..

Εγώ 380 για 45 τμ. Κλέβουν εν ψυχρώ. Το ίδιο και στους καφέδες/ποτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στην Πάτρα γύρω στα 520 το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στην Πάτρα γύρω στα 520 το μήνα.
ρίο μένεις; κέντρο ;
Τα λεωφορεία στην Πάτρα είναι εκνευριστικά και ακριβά σε σύγκριση με την Αθήνα. Επίσης εκνευριστικά είναι και τα ταξί. Επίσης ακριβά είναι και τα ΚΤΕΛ, και το φαί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ρίο μένεις; κέντρο ;
Τα λεωφορεία στην Πάτρα είναι εκνευριστικά και ακριβά σε σύγκριση με την Αθήνα. Επίσης εκνευριστικά είναι και τα ταξί. Επίσης ακριβά είναι και τα ΚΤΕΛ, και το φαί.

Α και τώρα που το έφερε η κουβέντα...
Το αστικό στα Γιάννενα είναι 0,80 για Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ και 0,55 νομίζω για μέσα στην πόλη (φοιτητικό πάντα). Το ΚΤΕΛ για Θεσσαλονίκη 22,5 (φοιτητικό) και χωρίς επιστροφή, παρακαλώ. Είναι τα μόνα ΚΤΕΛ που δε συνεργάζονται. Εκμετάλλευση σκέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Α και τώρα που το έφερε η κουβέντα...
Το αστικό στα Γιάννενα είναι 0,80 για Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ και 0,55 νομίζω για μέσα στην πόλη (φοιτητικό πάντα). Το ΚΤΕΛ για Θεσσαλονίκη 22,5 (φοιτητικό) και χωρίς επιστροφή, παρακαλώ. Είναι τα μόνα ΚΤΕΛ που δε συνεργάζονται. Εκμετάλλευση σκέτη.
Αχ αυτό ακριβώς!! Πες τα!!
Βέβαια αυτό με τα αστικά πρώτη φορά το ακούω. Εγώ και για την πόλη μέσα φοιτητικό των 0,80 παίρνω!! Τι να σου πω; θα το ρωτήσω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αχ αυτό ακριβώς!! Πες τα!!
Βέβαια αυτό με τα αστικά πρώτη φορά το ακούω. Εγώ και για την πόλη μέσα φοιτητικό των 0,80 παίρνω!! Τι να σου πω; θα το ρωτήσω... :worry:

Mέχρι και η Θεσσαλονίκη ας πούμε, που είναι 3πλάσια των Ιωαννίνων το φοιτητικό έχει 40 λεπτά. Άντε να τελειώνουμε γιατί πολύ νταβατζιλίκι πέφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
κριση που υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ρίο μένεις; κέντρο ;
Τα λεωφορεία στην Πάτρα είναι εκνευριστικά και ακριβά σε σύγκριση με την Αθήνα. Επίσης εκνευριστικά είναι και τα ταξί. Επίσης ακριβά είναι και τα ΚΤΕΛ, και το φαί.
Αγία Σοφία μένω.Τα λεωφορεία είναι τραγικά με αποκορύφωμα το 9 για το οποίο ποτέ δεν περίμενα κάτω από μισάωρο και φυσικά τα κονσερβοκούτια 6άρια:mad:Γενικά δεν παλεύονται τα αστικά στην Πάτρα.Ευτυχώς έβγαλα κάρτα για το τρένο και ησύχασα.Το φαγητό φυσιολογικό μου φαίνεται και σε μερικές περιπτωσεις φθηνό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ναι. Τα ενοικια απο 230-260, τα λεωφορεια για σχολη τζαμπε, και γενικα ολα πολυ οικονομικα (πχ καφες κλπ)
Αλήθεια??:hmm:Βρίσκομαι σε μια φάση που σκέφτομαι ότι,αν δεν πιάσω τους ΗΜΜΥ στην Αθήνα(που θα 'ναι το ιδανικό για μένα από άποψη οικονομικού..κατά τ' άλλα όμως δε θέλω καθόλου Αθήνα!:(),αν θα μπορούσα να τους δηλώσω αλλού και να μπορώ να περάσω,μην αναγκαστώ να το παρατήσω επειδή δε βγαίνω..Εξ αρχής η Ξάνθη μου άρεσε περισσότερο απ' όλα,αλλά οι δικοί μου σκέφτονται ότι θα είναι πολλά τα έξοδα...Όχι μόνο για να πηγαινοέρχομαι Ξάνθη-Δερβένι,αλλά γενικά...Που απ' ότι λες όμως δεν ισχύει....:hmm:(:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Λιγότερα από 200 κάθε μήνα μένοντας σε εστίες. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λιγότερα από 200 κάθε μήνα μένοντας σε εστίες. :clapup:
:blink: Μάλιστα!!

Συνήθως 900-950...
Τον προηγούμενο μήνα ξεφύγαμε λίγο... περάσαμε τα 1000!
Δε θα ξαναγίνει!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
:blink: Μάλιστα!!

Συνήθως 900-950...
Τον προηγούμενο μήνα ξεφύγαμε λίγο... περάσαμε τα 1000!
Δε θα ξαναγίνει!! :redface:
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
:blink: Μάλιστα!!

Συνήθως 900-950...
Τον προηγούμενο μήνα ξεφύγαμε λίγο... περάσαμε τα 1000!
Δε θα ξαναγίνει!! :redface:

1000?! :eek:

400-450, μαζί με το ενοίκιο και τρώγοντας αποκλειστικά λέσχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά στα Γιάννενα μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα βαρβάτα ενοίκια έχουμε και πετρέλαιο από Οκτώβρη με αυτό να καίει κάθε μέρα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Παιδιά στα Γιάννενα μην ξεχνάτε ότι εκτός από τα βαρβάτα ενοίκια έχουμε και πετρέλαιο από Οκτώβρη με αυτό να καίει κάθε μέρα. :/:
Ακριβώς! Αλλά και γενικά στα Γιάννενα οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες... ΠΑΝΤΟΥ!!

Καλά ντάξει ξέφυγα και λίγο... δε λέω ότι φταίει μόνο αυτό!! :P
Η αλήθεια να λέγεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Και η Κρήτη δε πάει πίσω στις τσιμπημένες τιμές, αλλά οικονομία τι να κάνουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top