Κριτήρια επιλογής σχολής

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και θα είναι επίσης μια μορφωμένη κομμώτρια. Θα ηγηθεί σε ποιον ανταγωνισμό; στο χώρο της κομμωτικης; στα πρακτικά επαγγέλματα πόσο και γιατί να μετρήσει η περαιτέρω μόρφωση;

Δεν θα ναι μορφωμενη, δε χρειαζεται να ξερει το σωματιδιο higgs και τον εμφυλιο της κορεας απ' εξω. Θα ειναι καλυτερη επαγγελματιας. Σε επαγγελματα οπως της κομμωτριας υπαρχουν πολλες δυνατοτητες καθως μπορεις να ανεβαζεις τη ψυχολογια του πελατη, δλδ να του προσφερεις καλυτερη εμπειρια και αυτος δε θα χει προβλημα να ερχεται πιο συχνα και να πληρωνει περισσοτερο(οι ποσοτητες ειναι προφανως αναλογες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μην σκέφτεστε όλοι το διορισμό είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα σκεφτείτε να κάνετε κάτι δικό σας.... η κότα με τα χρυσά αυγά γέρασε ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,894 μηνύματα.
Δεν μπορεί να έχει προοπτική μια γλώσσα που μιλάει η μισή Ελλάδα όπως είναι τα Αγγλικά. Αν θέλετε να ασαχοληθείτε με ξένες γλώσσες μάθετε γλώσσες που δεν μιλάει κανένας. Εκεί είναι η μαγκιά.

πας αγγλικη και σε 10 χρονια βγαινει ο hack3r και βγαζει ενα πολυ καλο app πολυ καλης μεταφρασης :P
λεμε τωρα,δεν το νομιζω,ειναι πολυπλοκη υποθεση η γλωσσα :)
Η στιγμή που μια μηχανή θα μεταφράζει καλύτερα από έναν άνθρωπο δεν αργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Άσχετο (κάπως), αλλά για να ανοίξεις δικό σου κομμωτήριο, θες φουλ ένσημα διετίας. Δεδομένου πως σήμερα, αν καταφέρεις να βρεις δουλειά με ασφάλεια στην καλύτερη να παίρνεις μισά ένσημα, μιλάμε για τουλάχιστον τέσσερα χρόνια δουλειάς ως βοηθός με τρεις κι εξήντα (τον ελάχιστο κατώτατο για κάτω των 25). Το ίδιο ισχύει και για την αισθητική. Προφανώς είναι επάγγελμα που μπορείς να δουλεύεις παράλληλα και μαύρα, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα ιδιαίτερα, κι αν νομίζετε πως σήμερα όσοι κάνουν ιδιαίτερα κοστολογούν 2-3-5Ε/ώρα, κάνετε λάθος. Οπότε το "βγάζω μεροκάματο από τα 18", δεδομένου πως οι σχολές αυτές κοστίζουν μερικές χιλιάδες ευρώ δίδακτρα, είναι κάπως υπεραπλουστευμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μην σκέφτεστε όλοι το διορισμό είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα σκεφτείτε να κάνετε κάτι δικό σας.... η κότα με τα χρυσά αυγά γέρασε ....

Το θέμα ακριβώς είναι ότι μέχρι πρότινος(και νομίζω ότι η οικονομική κρίση καταλαγιασε λίγο αυτή την αντίληψη) όλες οι ελληνικές οικογένειες πίεζαν την εισαγωγή των παιδιών τους στην τριτοβάθμια. Προφανώς δεν μπορούν να είναι όλοι γιατροί και δικαστές. Όταν όμως ξέρει κάποιος τι θέλει (και δεν το λέω για μένα γιατί για να κάνω όλη αυτή τη συζήτηση προφανώς δεν ξέρω που μου παν τα 4) κι όταν αυτό που θέλει είναι η εργασία στον δημόσιο και τον ιδιωτικό μέσω πτυχίου/ων, δε θα κυνηγήσει κάτι εκτός αυτών των τομέων. Το "μάθε τέχνη κι ασ την κι αν πεινάσεις πιασ την" βέβαια είναι κάποια λύση, κάπου βγάζει κι εγώ το πιστεύω αυτό..Ο,τι μαθαίνει κανείς για καλό είναι. Τον διορισμό στο δημόσιο τον σκέφτονται οι δικηγόροι (που θέλουν να πάνε δικαστικό εισαγγελικό κλπ) και όσοι δηλώνουν αστυνομικές/στρατιωτικές. Κανείς δεν ξεκινά με την προοπτική παω φιλολογία η μαθηματικό για να διοριστω στο δημόσιο! Όσο για τον ιδιωτικό ντάξει τις περισσότερες φορές τρως εκμετάλλευση. Αλλά και που δε θα σε εκμεταλλευτούν τέτοιες εποχές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
και εγώ το ίδιο... αγαπώ φιλολογία, με φαντάζομαι στο μέλλον απόφοιτη του τμήματος φιλολογίας να διδάσκω σε σχολεία...
αλλά πώς να γίνει αυτό; διορισμοί δε γίνονται,σε όποιον τον λέω με αποθαρρύνει λέγοντας ότι είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα και ότι δε θα βρω δουλειά και θα γίνω πωλήτρια -αν είμαι τυχερή-.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω επιλέξει άλλον προσανατολισμό αλλά δε με εκφράζει... Απεχθάνομαι τα μαθηματικά και το φέρνω βαρέως να διαβάσω. Δεν ξέρω τι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα κάνω.

Διαβάζοντας αυτό το τόπικ πιστεύω ότι μπορώ να σε συμβουλέψω. Γίνε κομμώτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
και εγώ το ίδιο... αγαπώ φιλολογία, με φαντάζομαι στο μέλλον απόφοιτη του τμήματος φιλολογίας να διδάσκω σε σχολεία...
αλλά πώς να γίνει αυτό; διορισμοί δε γίνονται,σε όποιον τον λέω με αποθαρρύνει λέγοντας ότι είναι ένα κορεσμένο επάγγελμα και ότι δε θα βρω δουλειά και θα γίνω πωλήτρια -αν είμαι τυχερή-.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω επιλέξει άλλον προσανατολισμό αλλά δε με εκφράζει... Απεχθάνομαι τα μαθηματικά και το φέρνω βαρέως να διαβάσω. Δεν ξέρω τι θα κάνω.

ΕΕΕμμμ,, γιατι δεν επιλεγεις κατευθυνση για ιατρικα ή παραιατρικα επαγγελματα?(Βιολογια, Χημεια,Φυσικη, Εκθεση).Μονο η φυσικη ουσιαστικα εχει τα "δυσκολα" μαθηματικα(Φυσικα με επιμονη και διαβασμα ολα γινονται.),χημεια εχει βασικες πραξεις ενω ή βιολογια ειναι περισσοτερο κειμενο αλλα χρειαζεται και καποια κριτικη σκεψη. Η' αλλη σου επιλογη θα ηταν να πας θεωρητικη με μαθημα επιλογης βιολογια γενικης(Νομιζω....) και να ανοιξεις τα παραιατρικα του 3ου πεδιου... βεβαια με απωλεια μοριων.Εγω ειμαι γενικα της αποψης να ακολουθησεις ο,τι σε εκφραζει και σου αρεσει αλλα δυστυχως πρεπει να εξετασεις την κατασταση της αγορας εργασιας σημερα.Ομολογουμενως εχει τα χαλια της αλλα δυστυχως οι θεωρητικες σχολες βρισκονται στη χειροτερη κατασταση :( :( ( Ο κορεσμος του κορεσμου λεμε) .Δε θελω να σε αποθαρρυνω, απλα καλο ειναι να κοιταξεις και τι παιζει σημερα( Face the facts I mean) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξαναλέω, οι μαθητές δε φταίνε. Το υπουργείο παιδείας πρέπει να μειώσει τις θέσεις των εισακτέων σε αυτές τις σχολές, μην πω να κλείσει τελείως κάποιες από αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Poetryfreak θεωρείς ότι θα βρεις δουλειά στον τομέα που επέλεξες και που απεχθάνεσαι πιο εύκολα απ' ότι θα έβρισκες στη φιλολογία που αγαπάς; Δεν θα πήγαινα με αυτή τη λογική. Και φιλολογία δεν είναι μόνο διορισμοί σε σχολεία φαντάζομαι. Συν του ότι υπάρχει και μια χρονική απόσταση από την αγορά εργασίας τη σημερινή με αυτή που θα αντιμετωπίσεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Poetryfreak θεωρείς ότι θα βρεις δουλειά στον τομέα που επέλεξες και που απεχθάνεσαι πιο εύκολα απ' ότι θα έβρισκες στη φιλολογία που αγαπάς; Δεν θα πήγαινα με αυτή τη λογική. Και φιλολογία δεν είναι μόνο διορισμοί σε σχολεία φαντάζομαι. Συν του ότι υπάρχει και μια χρονική απόσταση από την αγορά εργασίας τη σημερινή με αυτή που θα αντιμετωπίσεις εσύ.

Με ποια λογική θα πήγαινες εσύ δηλαδή? Κάνε αυτό που σ'αρέσει και θα δώσει ο Θεός? Η ελπίδα δεν αποτελεί τακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Poetryfreak θεωρείς ότι θα βρεις δουλειά στον τομέα που επέλεξες και που απεχθάνεσαι πιο εύκολα απ' ότι θα έβρισκες στη φιλολογία που αγαπάς; Δεν θα πήγαινα με αυτή τη λογική. Και φιλολογία δεν είναι μόνο διορισμοί σε σχολεία φαντάζομαι.

Λαθος φανταζεσαι φιλε μου.Δυστυχως βεβαια για τα ελληνικα δεδομενα δεν ειναι ουτε διορισμοι. Αλλα συμφωνω στο να ακολουθησει αυτο που της αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν θα είχα καμιά ελπίδα να βρω δουλειά σε κάτι που το απεχθάνομαι, γιατί δεν θα είμαι καλός σε αυτό. Αντίθετα σε αυτό που μου αρέσει έχω και περισσότερες πιθανότητες να το κάνω καλά και μεγαλύτερη ευελιξία όσον αφορά το τι μπορώ να κάνω και πώς μπορώ να εξελιχθώ. Συν του ότι λίγα ξέρουμε για την αγορά εργασίας σε 10 χρόνια. Δεν θα σπαταλούσα λοιπόν τόσα χρόνια σπουδών σε κάτι που απεχθάνομαι για να έχω... τι πλεονέκτημα; Ποιος είναι ο τόσο σπουδαίος τομέας που στην Ελλάδα βρίσκεις τόσο σίγουρα δουλειά ώστε να παρατήσεις τα όνειρά σου;

Johnman δεν ασχολούμαι αλλά ενδεικτικά αναφέρω: Θέσεις εκπαιδευτικές πέραν του καθηγητή (σχολικοί σύμβουλοι, σύμβουλοι εκπαιδευτικής πολιτικής, ΙΕΠ κλπ), ποιητές/συγγραφείς (και εκπαιδευτικών βιβλίων και γενικότερα), απασχόληση σε εκδοτικούς οίκους, έντυπα, ΜΜΕ, εφημερίδες, απασχόληση σε βιβλιοθήκες, μουσεία (και με εκπαιδευτικά προγράμματα), ενασχόληση με πολιτιστικές δομές, θέατρο, κινηματογράφος, συγγραφή σεναρίων κλπ. Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα. Έρευνα και ακαδημαϊκή καριέρα πχ. Το επιχείρημα εφαρμόζεται και εδώ: Αν σου αρέσει το αντικείμενο τα παραπάνω θα τα δεις και θα τα ανακαλύψεις. Αν το απεχθάνεσαι, δε πρόκειται να τα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σταματηστε να ζειτε στο συννεφακι σας. Τι εκδοτικοι οικοι, ΜΜΕ και ποιηματα λετε. Σε ποια χωρα ζειτε; Ή μηπως προτιματε κανα αμισθο διδακτορικο για να κανεις τον χαμαλη του καθηγητη μεχρι τα 27-28 περιμενοντας τον πατερα σου να σου πληρωσει το νοικι. Αληθεια εσεις που τα προτεινετε αυτα, απο τι ζειτε; Τι δουλειες κανουν οι δικοι σας; Ποιητες, ζωγραφοι και φιλοσοφοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Johnman δεν ασχολούμαι αλλά ενδεικτικά αναφέρω: Θέσεις εκπαιδευτικές πέραν του καθηγητή (σχολικοί σύμβουλοι, σύμβουλοι εκπαιδευτικής πολιτικής, ΙΕΠ κλπ), ποιητές/συγγραφείς (και εκπαιδευτικών βιβλίων και γενικότερα), απασχόληση σε εκδοτικούς οίκους, έντυπα, ΜΜΕ, εφημερίδες, απασχόληση σε βιβλιοθήκες, μουσεία (και με εκπαιδευτικά προγράμματα), ενασχόληση με πολιτιστικές δομές, θέατρο, κινηματογράφος, συγγραφή σεναρίων κλπ. Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα. Έρευνα και ακαδημαϊκή καριέρα πχ. Το επιχείρημα εφαρμόζεται και εδώ: Αν σου αρέσει το αντικείμενο τα παραπάνω θα τα δεις και θα τα ανακαλύψεις. Αν το απεχθάνεσαι, δε πρόκειται να τα βρεις.

Επειδή όλοι μπορούμε να γίνουμε ο επόμενως Οδυσσέας Ελύτης και να συγγράψουμε τα εκατοντάδες δεκάδες βιβλία τα οποία θα τρέξουν οι εκδοτικοί οίκοι να εκδόσουν για να μας δώσουν το εξωφρενικό ποσό των 700€ και 0,50€ αποζημείωση ανα βιβλίο που θα πουλάνε αφού πρώτα υπογράψουμε ενα συμβόλαιο που σε αριθμό σελίδων ανταγωνίζεται το μνημόνιο.Ζωγράφο έχω εναν στην γειτονιά μου κυκλοφορεί με ενα σαράβαλο αυτοκίνητο πράσινο ξερατή σαν το ρεμάλι και τον ταίζει η γυναίκα του.


Υ.Γ σπουδάστε αυτό που αγαπάτε πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επειδή όλοι μπορούμε να γίνουμε ο επόμενως Οδυσσέας Ελίτης και να συγγράψουμε τα εκατοντάδες δεκάδες βιβλία τα οποία θα τρέξουν οι εκδοτικοί οίκοι να εκδόσουν για να μας δώσουν το εξωφρενικό ποσό των 700€ και 0,50€ αποζημείωση ανα βιβλίο που θα πουλάνε αφού πρώτα υπογράψουμε ενα συμβόλαιο που σε αριθμό σελίδων ανταγωνίζεται το μνημόνιο.Ζωγράφο έχω εναν στην γειτονιά μου κυκλοφορεί με ενα σαράβαλο αυτοκίνητο πράσινο ξερατή σαν το ρεμάλι και τον ταίζει η γυναίκα του.


Υ.Γ σπουδάστε αυτό που αγαπάτε πραγματικά!

Και τι σημασια εχει; Αφου κανει αυτο που αγαπαει. Τι κι αν δεν μπορει να συντηρησει τον εαυτο του. Εχει γινει βαρος σε καποιον και job done
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Johnman δεν ασχολούμαι αλλά ενδεικτικά αναφέρω: Θέσεις εκπαιδευτικές πέραν του καθηγητή (σχολικοί σύμβουλοι, σύμβουλοι εκπαιδευτικής πολιτικής, ΙΕΠ κλπ), ποιητές/συγγραφείς (και εκπαιδευτικών βιβλίων και γενικότερα), απασχόληση σε εκδοτικούς οίκους, έντυπα, ΜΜΕ, εφημερίδες, απασχόληση σε βιβλιοθήκες, μουσεία (και με εκπαιδευτικά προγράμματα), ενασχόληση με πολιτιστικές δομές, θέατρο, κινηματογράφος, συγγραφή σεναρίων κλπ. Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα. Έρευνα και ακαδημαϊκή καριέρα πχ. Το επιχείρημα εφαρμόζεται και εδώ: Αν σου αρέσει το αντικείμενο τα παραπάνω θα τα δεις και θα τα ανακαλύψεις. Αν το απεχθάνεσαι, δε πρόκειται να τα βρεις.

Ωραιες ολες αυτες οι "θεσεις" που αναφερεις αλλα δυστυχως οπως ειπα καθε μια απο τα ειδη απασχολησης που μου ανεφερες ΔΕΝ εχει ψωμι εδω.Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια. Και επισης αυτο που αναφερεις οτι δε ξερουμε τι μπορει να γινει σε 10 χρονια θα συμφωνησω αλλα επιτρεψε μου να σου πω οτι τυχαια βλεποντας διαφορα νηματα εδω με αντικειμενο φιλογιες, κοινωνιολογιες, παιδαγωγικα κλπ κλπ με δημοσιευσεις απο 2006-2007 με αποφοιτους θεωρητικων να ζηταν πληροφοριες για κατακτητηριες και τα συναφη, δε δινουν πολλες ελπιδες ετσι δεν ειναι. Και τοτε διαβαζα " ε δε ξερουμε τι γινεται σε 4,5,6 χρονια αλλα δυστυχως δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι εν ετη 2017( οσον αφορα τις σχολες του 1ου πεδιου παντα).Η μονες σχολες που κατα τη γνωμη μου αξιζουν απο το 1ο πεδιο αφορα δασκαλους ειδικης αγωγης καθως και νομικη( η δευτερη με επιφυλαξη, την αναφερω λογω του πληθους επιλογων που εχει ενας αποφοιτος). Εδω κλαδοι που θα επρεπε να εχουν επαγγελματικη αποκατασταση οπως πληροφορικη και μηχανικοι αντιμετωπιζουν τραγικα προβληματα στην Ελλαδα. Καλη η φιλολογια αλλα δυστυχως για τη διδασκαλια που θελει η κοπελα δεν ειναι απλα εφικτο εδω. Υπαρχει μεγαλος αριθμος φοιτητων και πολυ μικρος αριθμος θεσεων. Αυτα απο μενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως χάθηκε η ουσία: Σπουδάζω φιλόλογος δεν σημαίνει απαραίτητα κάνω τον καθηγητή σε σχολείο. Υπάρχουν πράγματα για να κάνει κανείς, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι και αυτή η επιλογή είναι ξεγραμμένη. Κάποιος σχετικός θα μπορούσε να πει περισσότερα, μια ιδέα προσπάθησα να δώσω. Υπάρχει και το αντίστοιχο νήμα στο ischool και για όσους δεν το έχουν διαβάσει, το προτείνω.

Σπουδάζω επίσης δε σημαίνει ότι μετά σταματάω να μαθαίνω. Υπάρχουν πλέον πολλές επιλογές ευελιξίας που μπορούν να σε επεκτείνουν και σε άλλους τομείς (δια βίου, μεταπτυχιακά κλπ). Δεν λέει κανείς ότι είναι εύκολα ούτε αρνείται ότι είναι πιο δύσκολος ο χώρος αυτός από άλλους. Τούτων όμως δοθέντων, θεωρώ ότι ανταπεξέρχεται κανείς καλύτερα όταν ασχολείται με κάτι που τουλάχιστον δεν του είναι βάρος. Και στις σπουδές και μετέπειτα στην καριέρα. Για να μην υποθέτουμε, ας μας πει η poetryfreak τι είναι αυτό που έχει τέτοια αποκατάσταση και την έκανε να αλλάξει τα σχέδιά της.

Επίσης, για αυτό που έγραψες John, είπα ότι και εμείς πρέπει να είμαστε ευέλικτοι. Σε αυτό συμφωνώ. Εγώ πχ που ήθελα Αρχιτεκτονική, όντως την άλλαξα λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης. Δεν πήγα να γίνω ψυχολόγος όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ένα πράγμα να ξέρετε μόνο. Μπορείτε να αποφεύγετε την πραγματικότητα όσο θέλετε. Αυτό που δεν μπορείτε να αποφύγετε είναι τις συνέπειες της πραγματικότητας. Σπουδάστε λοιπόν και ακολουθείστε ότι αγαπάτε, φιλολογία, ψυχολογία, καλές τέχνες και οτιδήποτε άλλο. Ευελπιστείστε στο να γράφετε ποιήματα, ή σε θέσεις μουσείων και πολιτιστικών συλλόγων. Δεν υπάρχει θέμα, σε ελεύθερη χώρα ζούμε. Απλά κάποια στιγμή το σύννεφο θα συγκρουστεί με τη Γη και θα προσγειωθείτε άγαρμπα στην πραγματικότητα. Και τότε θα κλαίτε και θα λέτε τι κάνω τώρα εγώ και πως θα επιβιώσω? Και η απάντηση των άλλων θα είναι μικρή και κυνική "Who cares?". Αυτή είναι η πραγματικότητα. Όταν δεν νοιάζεστε εσείς οι ίδιοι για το πως θα επιβιώσετε στο εγγύς μέλλον μην έχετε την απαίτηση να το κάνει κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αχ αυτό με ταλανίζει...

Βασικά μόνο τα μαθήματα θεωρητικής μου αρέσουν. :'(
Στις μέρες μας όμως, έτσι όπως έχει καταντήσει η Ελλάδα μας πρώτα κοιτάς τι θα σου επιφέρει έσοδα και επαγγελματική αποκατάσταση και οι κλίσεις και η αγάπη για το αντικείμενο έρχονται σε δεύτερη μοίρα...

θα συμφωνήσω δυστυχώς μαζί σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top