Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
σήμερα πήρα το Β2 στα γαλλικά...λογικά θα μπορείτε κι εσείς να παραλάβετε τα διπλώματά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στην Κοζανη δεν ηρθανε παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Στην Κοζανη δεν ηρθανε παντως...
άλλη φορά να δίνεις από Καστοριά κι όχι από Κοζάνη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nα ξέρω να προνοώ τότε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τέσπα...θα δηλώσει κανείς για την ερχόμενη εξεταστική???

Πάντως πιστεύω πως δε θα είναι πολλοί αυτοί που θα δηλώσουν.Το Μάιο συγκεντρώνονται οι περισσότεροι υποψήφιοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω μια συμβουλή:
Έχω πάρει το Β2 (τα αποτελέσματα βγήκαν τέλη αυγούστου- Ιταλικό πτυχίο) και θέλω να δώσω το Γ1 το κρατικό το Νοέμβρη. Έχω ξεκινήσει προετοιμασία εδώ και μια εβδομάδα. Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω? Το έχει κάνει κανείς με επιτυχία?Να τονίσω οτι όλο το καλοκαίρι ( από μέσα Ιουνίου που ήταν οι εξετάσεις) δεν ασχολήθηκα με διάβασμα. Να δηλώσω συμμετοχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω μια συμβουλή:
Έχω πάρει το Β2 (τα αποτελέσματα βγήκαν τέλη αυγούστου- Ιταλικό πτυχίο) και θέλω να δώσω το Γ1 το κρατικό το Νοέμβρη. Έχω ξεκινήσει προετοιμασία εδώ και μια εβδομάδα. Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω? Το έχει κάνει κανείς με επιτυχία?Να τονίσω οτι όλο το καλοκαίρι ( από μέσα Ιουνίου που ήταν οι εξετάσεις) δεν ασχολήθηκα με διάβασμα. Να δηλώσω συμμετοχή?
Μπορείς αν είναι εύκολο να πεις αναλυτικά τους βαθμούς σου στο Β2?

Είμαι κι εγώ σε ανάλογη κατάσταση στα γαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το Diplwma ειναι διαφιοερτικο απο το Κρατικο. Έχεις ξεχωριστα προφορικά και ξεχωριστά γραπτά ( Έκθεση, Κείμενα και Ακουστικό τα βγάζει μαζί).. Στο Diplwma πρέπει να έχεις 12 στα 20 στα προφορικά και 48 στα 80 στα γραπτά. Εγώ είχα 16 προφορικά και 56 γραπτά. Ξέρω οτι το δύσκολο σημείο μου είναι η έκθεση και απο εκεί πέφτει η βαθμολογία μου. Βέβαια είχα δώσει και το Κρατικό και το πήρα με 62, οριακά. Εκεί είχα 20 στα κείμενα, 15.5 στα προφορικά, 14 στην έκθεση 12 στο ακουστικό. Εσύ τί θα κάνεις?Σκέφτομαι να το δώσω γιατί θα πάω χωρίς άγχος ( δεν φτάνει τόσο προετοιμασία, έχει πολύ λεξιλόγιο το Γ1) οπότε να πάω κι οτι γίνει. Βέβαια είναι και τα 70 Ευρώ..Περιμένω τη Συμβουλή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Το Diplwma ειναι διαφιοερτικο απο το Κρατικο. Έχεις ξεχωριστα προφορικά και ξεχωριστά γραπτά ( Έκθεση, Κείμενα και Ακουστικό τα βγάζει μαζί).. Στο Diplwma πρέπει να έχεις 12 στα 20 στα προφορικά και 48 στα 80 στα γραπτά. Εγώ είχα 16 προφορικά και 56 γραπτά. Ξέρω οτι το δύσκολο σημείο μου είναι η έκθεση και απο εκεί πέφτει η βαθμολογία μου. Βέβαια είχα δώσει και το Κρατικό και το πήρα με 62, οριακά. Εκεί είχα 20 στα κείμενα, 15.5 στα προφορικά, 14 στην έκθεση 12 στο ακουστικό. Εσύ τί θα κάνεις?Σκέφτομαι να το δώσω γιατί θα πάω χωρίς άγχος ( δεν φτάνει τόσο προετοιμασία, έχει πολύ λεξιλόγιο το Γ1) οπότε να πάω κι οτι γίνει. Βέβαια είναι και τα 70 Ευρώ..Περιμένω τη Συμβουλή σου
Κοίταξε,έχεις ένα πολύ καλό βαθμό στα κείμενα κι ένα καλό βαθμό στα προφορικά...Η έκθεση και το ακουστικό θέλουν όμως βελτίωση...Για το ακουστικό θα σου συμβούλευα να κάνεις 2 την εβδομάδα από ένα βιβλίο Γ1 ΚΠΓ αν υπάρχει,όμως ΚΑΘΕ εβδομάδα...Εγώ έτσι έκανα στα γαλλικά και πήρα 25/25!

Σχετικά με την έκθεση,πιστεύω πως το να πάρεις περίπου 20/30 είναι εύκολο...Αρκεί η έκθεσή σου να έχει δομή(συνδετικές λέξεις,παράγραφοι κλπ.) και να χρησιμοποιείς ένα σχετικά καλό επίπεδο λεξιλογίου!Και επίσης,βασική προυπόθεση απότελει το να γράφεις ΣΥΧΝΑ!Δηλαδή 1-2 την εβδομάδα...

Μετά απ'αυτά θα δεις σίγουρα βελτίωση σ'αυτά τα 2 μέρη!;););)

Σχετικά με λεξιλόγιο,μπορείς ν'αντλείς από ένα οποιοδήποτε βιβλίο Γ1 και πιστεύω πως θα είσαι εντάξει;)

Όσον αφορά το κόστος,αν δε σε πειράζει να δώσεις 70? δώστο τώρα!!!Αν ναι περίμενε το Μάιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ΣΈυχαριστώ Πολύ!Και η καθηγήτρια μου αυτό μου είπε να το προσπαθήσω. Θα γράφω σίγουρα 2 εκθέσεις κάθε εβδομάδα και θα κάνω και ακουστικό όπως μου είπες. Ποιό Βιβλίο είναι αυτό για το ΚΠΓ?Εγώ τα κατεβάζω από το Internet. Εσύ τι θα κάνεις με τα Γαλλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ΣΈυχαριστώ Πολύ!Και η καθηγήτρια μου αυτό μου είπε να το προσπαθήσω. Θα γράφω σίγουρα 2 εκθέσεις κάθε εβδομάδα και θα κάνω και ακουστικό όπως μου είπες. Ποιό Βιβλίο είναι αυτό για το ΚΠΓ?Εγώ τα κατεβάζω από το Internet. Εσύ τι θα κάνεις με τα Γαλλικά?
δεν ξέρω για ιταλικά τι ακριβώς βιβλίο υπάρχει...:(
Εγώ στα γαλλικά θα το δώσω το Μάιο,γιατί αυτήν την εξεταστική δίνω Γ2 Αγγλικά και θα ήθελα ν'αφοσοιωθώ εκεί....
Πάντως αν δουλέψεις μεθοδικά πιστεύω πως θα το περάσεις!;)
Καλή επιτυχία σ'ό,τι κι αν κάνεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoyzoyna

Νεοφερμένος

Η zoyzoyna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στις 7 κ 8 νοεμ προκειται να δωσω το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας.ειναι η πρωτη φορα που το δινω.εχω προσπαθησει αρκετες φορες το μισιγκαν(επιπεδο λοουερ) αλλα δεν μπορεσα να το παρω.τωρα λοιπον αποφασισα να δωσω το κρατικο στο ιδιο επιπεδο φυσικα(β2).δεν εχω κανει μαθηματα καθολου για το κρατικο παρα μονο διαβασα μονη μου.ουτε βιβλια εχω παρει.εκανα μερικα τεστ απο προηγουμενα ετη κ δεν τα πηγα κ ασχημα.στο μονο που εχω απορια ειναι στην ενοτητα 2 που ειναι να γραψουμε δυο κειμενα.εδω λοιπον εχω αποριες.μηπως θα ηταν ευκολο να με βοηθησει καποιοσ στο πωσ τη γραφουμε.?δηλ πωσ ξεκιναμε κ αν εχει καποιεσ ιδιαιτεροτητεσ που πρεπει να προσεξω.ευχαριστω προκαταβολικα............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πρέπει να ανατρέξεις στα παλιά θέματα του ΚΠΓ

https://www.kpg.ypepth.gr/Αγγλικά/ΘέματαΕξετάσεων/tabid/121/Default.aspx

ώστε να καταλάβεις. Δεν υπάρχουν ιδιαιτερότητες, είναι πιο εύκολες από τις εκθέσεις του lower cambridge, το οποίο ήταν λίγο πιο περίπλοκο. Δηλαδή, έπρεπε να γράψεις στο γράμμα με συγκεκριμενο τρόπο τη διευθυνση, αν επρόκειτο για φιλική ή επαγγελματικη επιστολη. Στο ΚΠΓ συνήθως
υπάρχει ένα e-mail, στο οποίο καλείσαι να απαντήσεις- και τα απλά hi, hello, good morning αρκούν ως χαιρετισμοί.
Σημαντικό είναι ότι στη 2η έκθεση η εκφώνηση δίνεται στην ξένη γλώσσα. Το κείμενο πάνω στο οποίο πρέπει να γράψεις είναι στα ελληνικά αλλά η εκφώνηση δίνει τις πιθανές άγνωστες λέξεις-κλειδιά πάνω στις οποίες θα γραφτεί η έκθεση.
Διάβασε τα θέματα και αν υπάρχουν άλλες απορίες, ξαναγράψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoyzoyna

Νεοφερμένος

Η zoyzoyna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σου αλεξανδρα.καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου.τα εχω βρει τα θεματα κ σχεδον τα εχω λυσει ολα.απο το 2006 που υπαρχουν στην σελιδα του κρατικου μεχρι κ τον μαιο του 8.μου φανηκε ευκολο να σου πω την αληθεια.πιο ευκολο απο το μισιγκαν.ελπιζω να το παρω.το μονο θεμα ειναι με τισ εκθεσεισ.διαβασα τισ συμβουλεσ σου....με βοηθησαν,δεν μπορω να πω αλλα θα ηθελα να σε παρακαλεσω να ανατρεξεισ στα θεματα του μαιου του 2008 κ να μου πεισ για το ακτιβιτι 1 τα εξεις.........πως ξεκιναω περιπου κ τι βαζω κατω δεξια..πχ στο μισιγκαν εγραφα γιορσ φειφουλι.κτλ.καταλαβεσ τι εννοω πιστευω.στο ακτιβιτι 2 ειναι που μπερδευομαι πιο πολυ.θα ηθελα να μου πεισ παλι πωσ ξεκιναμε..........κ αν χρησιμοποιουμε ολεσ τις πληροφοριες ι οχι.επισης λεει οτι πρεπει να βαλουμε το ονομα αλεχ για παραδειγμα.εδω λοιπον θελω να σε ρωτησω.αν βαλω το ονομα αλεχ στισ πρωτεσ σειρες τησ εκθεσης, κατω κατω δεξια τι θα βαλω?.αν καταλαβεσ ειναι καποιεσ λεπτομερειεσ που κανουν τη διαφορα κ φυσικα κοβουν βαθμουσ.σε παρακαλω περιμενω απαντηση σου.εχω παιδευτει παρα πολυ.σε ευχαριστω κ παλι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Καλημέρα.
Το yours faithfully είναι κατάλληλο και για εδώ. Yours trully, best regards, etc.
Ει δυνατόν, χρησιμοποιούμε όλες τις πληροφορίες. Όταν λέει να χρησιμοποιήσουμε ένα συγκεκριμένο όνομα (αυτό μας μάρανε:P) το χρησιμοποιούμε στο κλείσιμο του γράμματος. Δηλαδή, ως υπογραφή, δεν προσφωνούμε έτσι τον παραλήπτη.
Πώς ξεκινάμε είναι δύσκολο να στο πω, εξαρτάται.
Στο activity 1 ξεκιναμε με το γνωστο τροπο, "dear ...".
Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, συνεχίζουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Επισης δεν μεταφραζεις κατα λεξη.
Διαβαζεις το κειμενο,βγαζεις τα σημεια που θελεις να βαλεις και θα σου χρειαστουν και μπορεις να κατανοησεις και στη συνεχεια αυτο που κανεις ειναι απλα να κανει ενα paraphrase αυτα τα πραγματα.Οχι κατα λεξη.Με δικα σου λογια.Ειναι σαν να κανεις κατι σαν μια μικρη περιληψη.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoyzoyna

Νεοφερμένος

Η zoyzoyna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ.με βοηθησες αρκετα.κ παλι ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Δίνω προφορικά κπγ Γ1 αύριο και δεν έχω διαβάσει τίποτα, υπάρχει περίπτωση να περάσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aγγλικα Γ1;
Μην φοβασαι.
Δεν ειναι δυσκολο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Το ελπίζω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top