Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Απο όλα τα πτυχία C2(αναγνωρισμένα απ' τον ΑΣΕΠ), ποιο θεωρείτε πως είναι το πιο εύκολο;
Δε με ενδιαφέρει η επάρκεια διδασκαλίας που δίνουν μόνο του Michigan, Cambridge, UCLan. Ενα C2 θέλω απλά να έχω


Το cityandguilds ειναι εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για να μπορει να διδαξει καποιος οφειλει να εχει καποιες γνωσεις που αποκτουνται μονο στο πανεπιστημιο.
Για να μπορεί να διδάξει κάποιος οφείλει πάνω από όλα να έχει την καλύτερη δυνατή γνώση της γλώσσας και της κουλτούρας. Ως Έλληνας native speaker αν έδινες εξετάσεις για κάποιο πιστοποιητικό επιπέδου C2 στα ελληνικά όπου θα εξεταζόσουν στην ορθή χρήση της γλώσσας (γραμματική, συντακτικό, έκθεση, κατανόηση κειμένου κλπ) άνετα θα μπορούσες να διδάξεις ελληνικά σε ξένους. Για να πάρεις ένα τέτοιο πιστοποιητικό όμως θα πρέπει να ξέρεις πώς να γράψεις σωστά λέξεις όπως παρεμπιπτόντως, πότε τονίζονται τα "πως" και "που", αν παίρνει τόνο το "ποιος", ποιοι μήνες έχουν μ και ποιοι όχι (δίνω μερικά παραδείγματα) και να μην λες χοντράδες όπως εξεπίτηδες, από ανέκαθεν, επειδής, πάμε στην Οδός Ερμού κλπ. Και φυσικά να μην γράφεις ρήματα με καταλήξεις όμικρον και ουσιαστικά με καταλήξεις ήτα (το αγοράκη μου). Αν υπήρχε μία τέτοια εξέταση, τότε ναι, θα μπορούσαν Έλληνες απόφοιτοι Λυκείου να διδάξουν "επαρκώς" Ελληνικά σε ξένους. Χωρίς μια τέτοια εξέταση δεν μπορούν (όπως δεν μπορούν και Άγγλοι απόφοιτοι λυκείου να διδάξουν αγγλικά χωρίς το Proficiency).

Δεν αναφέρομαι ειδικά σε σένα, το σου είναι γενικό ;)

Εν πάση περιπτώσει, η επάρκεια είναι αυτό που λέει "επάρκεια" και το πτυχίο είναι αυτό που λέει "πτυχίο". Κανένα από τα δύο δεν πιστοποιεί άριστη γνώση της γλώσσας και πολύ λιγότερο ικανότητα διδασκαλίας. Τα καλά φροντιστήρια δεν προσλαμβάνουν καθηγητές επειδή έχουν επάρκεια ή πτυχίο. Προσλαμβάνουν με συνέντευξη στα αγγλικά και γραπτό τεστ όπου φαίνεται αν ο υποψήφιος καθηγητής ξέρει τι του γίνεται ή όχι. Και λαμβάνοντας πάντα υπ' όψην τι άλλες σπουδές έχει κάνει ο υποψήφιος καθηγητής.

Proficiency από Proficiency διαφέρει, όπως και πτυχίο από πτυχίο διαφέρει. Άλλο πράγμα να έχεις πάρει επάρκεια με CPE με βαθμό Α και άλλο να έχεις επάρκεια με UCLAN που το πέρασες στο τσακ. Άλλο να έχεις πάει Αγγλία για CELTA κι άλλο να έχεις ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο εκτός των αγγλικών και ξαφνικά να σου έρθει έμπνευση να διδάξεις επειδή δεν βρίσκεις άλλη δουλειά (και η μόνη σου επαφή με αγγλόφωνες χώρες να είναι μέσω του σινεμά).

Ακόμα και μέσα στο πανεπιστήμιο θα γνωρίσεις άτομα με CPE/ECPE που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα, πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις τα τέσσερα για να μπεις στην αγγλική φιλολογία. Με τον καιρό θα διαπιστώσεις ότι δεν χρειάζεται να τα μάθεις για να πάρεις ένα 5 και να βγεις - και καλά - πτυχιούχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Για να μπορεί να διδάξει κάποιος οφείλει πάνω από όλα να έχει την καλύτερη δυνατή γνώση της γλώσσας και της κουλτούρας. Ως Έλληνας native speaker αν έδινες εξετάσεις για κάποιο πιστοποιητικό επιπέδου C2 στα ελληνικά όπου θα εξεταζόσουν στην ορθή χρήση της γλώσσας (γραμματική, συντακτικό, έκθεση, κατανόηση κειμένου κλπ) άνετα θα μπορούσες να διδάξεις ελληνικά σε ξένους.
....................................................................................................
Ακόμα και μέσα στο πανεπιστήμιο θα γνωρίσεις άτομα με CPE/ECPE που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα, πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις τα τέσσερα για να μπεις στην αγγλική φιλολογία. Με τον καιρό θα διαπιστώσεις ότι δεν χρειάζεται να τα μάθεις για να πάρεις ένα 5 και να βγεις - και καλά - πτυχιούχος.

ΟΚ επειδή υπάρχει νομίζω θέμα σχετικά με την Αγγλική Φιλολογία vs Επάρκεια , καλύτερα να το λήξουμε εδώ , γιατί δεν έχει νόημα να αποδείξουμε ποιός αξίζει να διδάσκει και ποιός όχι ... Ο καθένας έχει την δική του άποψη και καλά κάνει , το θέμα είναι που θα έχεις επιτυχία ... Απλά από προσωπική μου εμπειρία (επειδή έχω καεί από δήθεν ένα 6-μηνο στην Αμερική τα έμαθα) θα ήθελα να πω ότι εμπιστεύομαι μόνο Αγγλικής Φιλολογίας και ευτυχώς στην πόλη μου υπάρχουν πολλοί του ΑΠΘ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Απλά από προσωπική μου εμπειρία (επειδή έχω καεί από δήθεν ένα 6-μηνο στην Αμερική τα έμαθα) θα ήθελα να πω ότι εμπιστεύομαι μόνο Αγγλικής Φιλολογίας και ευτυχώς στην πόλη μου υπάρχουν πολλοί του ΑΠΘ ...
Εγώ θα έλεγα να επιλέξεις τον καλύτερο με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία του, και να μην κρίνεις μόνο από τα χαρτιά. Αλλά ΟΚ επειδή είναι πολύπλοκο το θέμα με πολλές διαφοροποιήσεις (άλλο πράγμα π.χ. να κάνεις ιδιαίτερα και άλλο μάθημα σε φροντιστήριο) ίσως πρέπει να σταματήσουμε εδώ πριν βγούμε εντελώς off topic.

Άλλωστε υπάρχει σχετικό θέμα αγγλική φιλολογία vs επάρκεια για όσους ενδιαφέρονται πάρα πολύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Μαΐου 2013?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Θεωρητικά Ιούλη πουθενά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σας εχω μερικα ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :D
Από φετος το Νοεμβριο θα αρχισει να εξεταζεται το επιπεδο Γ2!!!!!!
διαβαστε εδω: https://paspif.gr/1-2-2/
θα ειναι και αυτο Γ1+Γ2 δηλαδη επιπεδο Γ και θα λειτουργει οπως το Επιπεδο Β!
Και με βλεπω να πηγαινω παλι για κρατικο να παρα το Γ2 που τοσο καιρο θελω :D

Ευχαριστούμε, Τάσο, για την πληροφορία.:) Μπορεί να γκρίνιαζα πριν λίγους μήνες ότι δεν θα ξαναδώσω εξετάσεις στον εν λόγω φορέα, αλλά τελικά στο ΚΠΓ θα στραφώ και για το Γ2 στα γαλλικά. ΚΠΓ ξαναέδωσα και για το Γ1. Φοβάμαι πολύ το ακουστικό κομμάτι. Για να δούμε...
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Υ/Γ
Παραθέτω -επίσης- ένα σχετικό λινκ με τα αναγνωρισμένα πτυχία του ΑΣΕΠ.

https://www.asep.gr/asep/site/home/LC...gmata/prok.csp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια, φετος το νεο διαβαθμισμενο κπγ Γ1-2 δεν θα εξεταστει παντου αλλα αθηνα.θεσ. γιαννενα κ ηρακλειο....
εχει δωσει κανεις αθηνα παλι?..πως ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Σχετικα με το διαβαθμισμενο κπγ Γ1-2 , η βαση για το Γ1 ποσο ειναι ;
Εχουμε καποιο νεο για τα πιστοποιητικα του μαιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manossss!

Νεοφερμένος

Ο Manossss! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας! Πώς σας φάνηκε χτες το επίπεδο Γ στο ΚΠΓ;;;; Εμείς είχαμε 1,5 ώρα καθυστέρηση στο ακουστικό και 2,5 ώρες στα προφορικά. Εξαντλητική η όλη κατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γειά σας! Και εγώ που έδωσα η οργάνωση ήταν χάλια! Το ακουστικό ήταν μετά από 1,5 ώρα ενώ στα προφορικά είχε καθυστέρηση 2 ώρες. Πράγματι η όλη διαδικασία ήταν εξαντλητική με αποτέλεσμα να μην μπορείς να αποδώσεις στα προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manossss!

Νεοφερμένος

Ο Manossss! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τραγικά και για εσένα!!!! Ποιά γλώσσα έδινες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τα ίδια παράπονα για το ΚΠΓ. Απορώ γιατί επιμένετε να το δίνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ιταλικά. Εσύ; Σήμερα βγήκαν τα θέματα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manossss!

Νεοφερμένος

Ο Manossss! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ιταλικά. Εσύ; Σήμερα βγήκαν τα θέματα:(

Κι εγώ ιταλικά! Ναι τα είδα τα θέματα και τις απαντήσεις. Πως σου φάνηκαν;;;;;;

Κάθε χρόνο τα ίδια παράπονα για το ΚΠΓ. Απορώ γιατί επιμένετε να το δίνετε...

Φέτος παρά έγινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τα κείμενα στη fase 1 ήταν δύσκολα για μένα αλλά δεν είχα προετοιμαστεί και πολυ καιρό. Σε κάποιον άλλο μπορεί να ήταν εύκολα. Η πρώτη και η τέταρτη άσκηση στο ακουστικό ήταν πολύ γρήγορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manossss!

Νεοφερμένος

Ο Manossss! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τα κείμενα στη fase 1 ήταν δύσκολα για μένα αλλά δεν είχα προετοιμαστεί και πολυ καιρό. Σε κάποιον άλλο μπορεί να ήταν εύκολα. Η πρώτη και η τέταρτη άσκηση στο ακουστικό ήταν πολύ γρήγορες!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η ενότητα 1 γενικά ήταν πολύ δύσκολη. Κι εγω τον Μάιο έδωσα το Β2 απλά επειδή είχα συγκεντρώσει πολύ υψηλή βαθμολογία είπα να δοκιμάσω και Το Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Και εγώ για τον ίδιο λόγο το έδωσα. Ήταν και η πρώτη φορά που έγινε το επίπεδο Γ και δεν είχαμε και κάποιο past paper για να δούμε το επίπεδο και να προετοιμαστούμε. Ήθελε πολύ καλή γνώση λεξιλογίου. Εύχομαι να έχω πιάσει το 120 αν και είναι δύσκολο αυτό. Τα προφορικά πώς σου φάνηκαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manossss!

Νεοφερμένος

Ο Manossss! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Και εγώ για τον ίδιο λόγο το έδωσα. Ήταν και η πρώτη φορά που έγινε το επίπεδο Γ και δεν είχαμε και κάποιο past paper για να δούμε το επίπεδο και να προετοιμαστούμε. Ήθελε πολύ καλή γνώση λεξιλογίου. Εύχομαι να έχω πιάσει το 120 αν και είναι δύσκολο αυτό. Τα προφορικά πώς σου φάνηκαν;

Εγώ και το Γ1 να πάρω θα είμαι ευχαριστημένος. Παίζει βέβαια και το Γ2 αλλά αυτό θα το ξέρω όταν βγουν τα αποτελέσματα. Θέλω να πιστεύω ότι το Γ1 είναι σίγουρο βάσει κι αυτών που είδα σήμερα. Στα προφορικά τα πήγα καλά, απλά επειδή εξετάστηκα πολύ αργα έκανα κάποια λάθη βλακώδη λόγω κούρασης. Αλλά με από τα 3 θέματα τα 2 ήταν αρκετά δύσκολα που με ρώτησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εμένα και τα 3 θέματα ήταν δύσκολα. Έκανα λάθη λόγω της κούρασης. Δεν περιμένω πάνω από ένα 14/20:/:. Παίζει και για μένα το Γ2 αλλά πολύ οριακά. Οπότε δεν το πολυπιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top