Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας - Αγγλικά

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συγγνώμη, τώρα το είδα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για το κρατικό, δεν έχω ασχοληθεί.

Το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι οι ελληνικές αντιστοιχίες του TOEIC είναι προς τα πάνω, οπότε να τσεκάρεις το πραγματικό σου επίπεδο γιατί μπορεί να μην είναι Β1. Τουλάχιστον κοίτα τις διεθνείς αντιστοιχίες που είναι πιο αξιόπιστες. Καλές σπουδές!

Ευχαριστώ για την απάντηση.Λές με score 500 TOEIC να μην είμαι ούτε Β1 με βάση τις διεθνείς αντιστοιχίες ; Περίεργο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη, τώρα το είδα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για το κρατικό, δεν έχω ασχοληθεί.

Το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι οι ελληνικές αντιστοιχίες του TOEIC είναι προς τα πάνω, οπότε να τσεκάρεις το πραγματικό σου επίπεδο γιατί μπορεί να μην είναι Β1. Τουλάχιστον κοίτα τις διεθνείς αντιστοιχίες που είναι πιο αξιόπιστες. Καλές σπουδές!

Το τσέκαρα και με βάση τις διεθνείς αντιστοιχίες του TOEIC χρειάζομαι Score 550 για B1 !

Τέσπα το ΑΣΕΠ με Score 500 πάντως με αναγνωρίζει κοντά στο Lower.

Το TOEIC ήταν πολύ δύσκολο πόσο μάλλον με διεθνείς αντιστοιχίες.

Πιστεύω το κρατικό θα είναι πιο εύκολο με την κατάλληλη μελέτη φυσικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ δεν αναγνωρίζει πια το επίπεδο Β1.

Το Β2 σίγουρα θα το πιάσεις, το θέμα είναι πόσο διάβασμα και χρόνος θα χρειαστεί.

Μακάρι να ήξερα κάτι παραπάνω για να σε βοηθήσω. Όπως και να έχει, καλή συνέχεια!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ δεν αναγνωρίζει πια το επίπεδο Β1.

Το Β2 σίγουρα θα το πιάσεις, το θέμα είναι πόσο διάβασμα και χρόνος θα χρειαστεί.

Μακάρι να ήξερα κάτι παραπάνω για να σε βοηθήσω. Όπως και να έχει, καλή συνέχεια!
Καλησπέρα Νινα, θα ήθελα να σε ρωτήσω, το MSU θεωρείται καλό proficiency;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Νινα, θα ήθελα να σε ρωτήσω, το MSU θεωρείται καλό proficiency;
Για τι σκοπό το θέλεις Νίκο; Αν το θες για να το χρησιμοποιήσεις έξω δίνεις IELTS, ή TOEFL. (Το 1ο προτείνω σίγουρα). Το MSU, είναι ευκολότερο από το ECPE ή το Cambridge. Αναγνωρίζεται όπως όλα τα υπόλοιπα πιστοποιητικά στην Ελλάδα. Το ζήτημα της επάρκειας δεν θυμάμαι αν επιλύθηκε.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Για τι σκοπό το θέλεις Νίκο; Αν το θες για να το χρησιμοποιήσεις έξω δίνεις IELTS, ή TOEFL. (Το 1ο προτείνω σίγουρα). Το MSU, είναι ευκολότερο από το ECPE ή το Cambridge. Αναγνωρίζεται όπως όλα τα υπόλοιπα πιστοποιητικά στην Ελλάδα. Το ζήτημα της επάρκειας δεν θυμάμαι αν επιλύθηκε.
Για κανένα σκοπό, απλός το έχω ήδη και θέλω να δω πόσο "ισχυρό" είναι
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.
Παίδες έχει δώσει κανείς Κρατικό Πιστοποιητικό για Αγγλικά Β2 να διαβάσω απόψεις σχετικά με το πόσο απαιτητικό είναι ; Το επίπεδο μου είναι B1 το οποίο το απέκτησα μέσω TOEIC και σκέφτομαι για Β2 να προτιμήσω το Κρατικό μετά από ετήσια προετοιμασία εννοείται.
Γενικά είναι φιλικό προς τους εξεταζόμενους. Έχει διαβαθμισμένες ασκήσεις. Δηλαδή για το συγκεκριμένο επίπεδο ξεκινάνε από Β1 και πάνε προς το Β2. Έχει και μια έκθεση η οποία σου δίνει ένα κείμενο στα ελληνικά και απαντάς στην ξένη γλώσσα το οποίο νομίζω ότι βοηθάει. Δεν είναι το πιο εύκολο που υπάρχει αλλά σίγουρα όχι και το πιο δύσκολο από πλευρά ασκήσεων και τελικού συμψηφισμού. Το θετικό είναι ότι μπορεί άμα φτάσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό να πάρεις το Β1 (σε περίπτωση που δεν έφτασες το Β2) καθώς είναι γενικά επιπέδου Β.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γενικά είναι φιλικό προς τους εξεταζόμενους. Έχει διαβαθμισμένες ασκήσεις. Δηλαδή για το συγκεκριμένο επίπεδο ξεκινάνε από Β1 και πάνε προς το Β2. Έχει και μια έκθεση η οποία σου δίνει ένα κείμενο στα ελληνικά και απαντάς στην ξένη γλώσσα το οποίο νομίζω ότι βοηθάει. Δεν είναι το πιο εύκολο που υπάρχει αλλά σίγουρα όχι και το πιο δύσκολο από πλευρά ασκήσεων και τελικού συμψηφισμού. Το θετικό είναι ότι μπορεί άμα φτάσεις ένα συγκεκριμένο ποσοστό να πάρεις το Β1 (σε περίπτωση που δεν έφτασες το Β2) καθώς είναι γενικά επιπέδου Β.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σκοπεύω να διαβάζω σε καθημερινή βάση. Δεν θέλω να πάρω το B1 καθώς το έχω ήδη μέσω TOEIC.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπέρα Νινα, θα ήθελα να σε ρωτήσω, το MSU θεωρείται καλό proficiency;

Μέτριο από πλευράς δυσκολίας, μέτριο και από πλευράς αναγνωρισιμότητας. Κατά τη γνώμη μου, αν είναι να δώσεις για MSU και να το πάρεις, διαβάζεις 6 μήνες παραπάνω και δίνεις για ECPE. Ποιος ο λόγος να επιλέξεις τον φτωχό συγγενή; Αν είναι να μην το πάρεις, επιλέγεις ένα πιο εύκολο Proficiency για να πιάσει τόπο ο κόπος σου.

Όσο για την επάρκεια που είπε κάποιος, κανένα Proficiency δεν δίνει επάρκεια πλέον.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω πως είναι και πιο οικονομικό.
Μου το πρότεινε η αγγλικού στο ΙΕΚ,διότι είχα πάρει μόνο το lower παλιά (13 νομίζω) και δεν είχα χρήματα για proficiency (😂).
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ γνωρίζω πως είναι και πιο οικονομικό.
Μου το πρότεινε η αγγλικού στο ΙΕΚ,διότι είχα πάρει μόνο το lower παλιά (13 νομίζω) και δεν είχα χρήματα για proficiency (😂).
Όλα περίπου τα ίδια είναι από πλευράς κόστους. Στην τελική αυτό που θα χρειαστείς πάνω από όλα είναι τις γνώσεις και όχι το χαρτί. Αν γλιτώσεις 50 ευρώ τώρα και μετά χάνεις μια ζωή, τι να το κάνεις.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όλα περίπου τα ίδια είναι από πλευράς κόστους. Στην τελική αυτό που θα χρειαστείς πάνω από όλα είναι τις γνώσεις και όχι το χαρτί. Αν γλιτώσεις 50 ευρώ τώρα και μετά χάνεις μια ζωή, τι να το κάνεις.
Οπότε δεν έχει και πολύ αξία προς τα έξω.
Βέβαια,και τα υπόλοιπα σε τέτοια κατάσταση βλέπω ότι είναι.
Ίσως το toeic και το ielts αξίζουν περισσότερο,ποια είναι η γνώμη σου;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Το ielts διαρκεί μόνο για δύο χρόνια, το παίρνουν για να σπουδάσουν εξωτερικό
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το ielts διαρκεί μόνο για δύο χρόνια, το παίρνουν για να σπουδάσουν εξωτερικό
Ααα και πρέπει να το κάνεις ανανέωση κάθε 2 χρόνια;
Για το toeic τι γνώμη έχεις;
Ποιο πιστεύεις ότι είναι το πιο χρήσιμο και (αν υπάρχει) οικονομικό;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται πού έξω θέλεις να πας και για ποιο σκοπό. Για σπουδές, τις περισσότερες πόρτες στις ανοίγει το IELTS και το Cambridge, τα οποία πρέπει να είναι πρόσφατα.

Το TOEIC είναι για επαγγελματικά αγγλικά και βίζες (πχ για να δουλέψεις ως ξενοδοχοϋπάλληλος ή να πας μετανάστης στην Αυστραλία, αν και νομίζω καλύτερα IELTS General για την περίπτωση μετανάστευσης).

Για δουλειά αυτό που μετράει πάνω από όλα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό είναι να ξέρεις καλά αγγλικά ή να έχεις ένα πολύ δυνατό πιστοποιητικό (Cambridge).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το οικονομικό εξαρτάται από τα εξέταστρα και τα δίδακτρα. Τα βιβλία είναι ίδια.

Τα πιο ακριβά εξέταστρα είναι γύρω στα 190 ευρώ. Άντε να βρεις πιο φτηνά με 160. Δεν γλιτώνεις κανένα σημαντικό ποσό, χώρια που τα πιο ακριβά έχουν και παροχές δωρεάν υλικού όπως βιβλία με practice tests.

Τα δίδακτρα είναι λιγότερα όσο πιο παρακατιανό είναι το πιστοποιητικό. Είναι αυτό που λέμε, ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Για να πάρεις CPE θα αφιερώσεις περισσότερο χρόνο και θα δώσεις περισσότερο χρήμα, αλλά θα έχεις Cambridge. Δεν συγκρίνεται με TOEIC ούτε για πλάκα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
To TOEIC εκτός του οτι είναι δύσκολο δεν αναγνωρίζει το επίπεδο C2 Proficiency.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να δώσεις το ΚΠΓ για C2 ;
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
To TOEIC εκτός του οτι είναι δύσκολο δεν αναγνωρίζει το επίπεδο C2 Proficiency.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να δώσεις το ΚΠΓ για C2 ;
Αυτό μου έχουν προτείνει,αλλά δεν ξέρω τι βιβλία να πάρω για αυτό (Γιατί σκέφτομαι να το προσπαθήσω μόνος μου).
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό μου έχουν προτείνει,αλλά δεν ξέρω τι βιβλία να πάρω για αυτό (Γιατί σκέφτομαι να το προσπαθήσω μόνος μου).

Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις μόνος σου. Πάρε μερικά χρήματα και πέτα τα σε ένα κάδο. Και μετά γράψου σε ένα φτηνό φροντιστήριο.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις μόνος σου. Πάρε μερικά χρήματα και πέτα τα σε ένα κάδο. Και μετά γράψου σε ένα φτηνό φροντιστήριο.
Λες; θα το σκεφτώ αρχικά,θα ψάξω και λίγο για το ΚΠΓ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λες; θα το σκεφτώ αρχικά,θα ψάξω και λίγο για το ΚΠΓ.
Με το ΚΠΓ δεν θα κάνεις κάτι χωρίς γερή προετοιμασία, απλά θα πας, θα δώσεις για Γ2 και θα πάρεις Γ1 (αν δεν κοπείς). Αν ήταν εύκολο το ΚΠΓ θα το έδιναν όλοι.

Εννοείται πως δεν έχει νόημα να διαβάσεις μόνος σου για τέτοιο επίπεδο. Πώς θα κάνεις προφορικά, πώς θα δουλέψεις τις εκθέσεις; Πώς θα διαχειριστείς τα βιβλία που δεν προορίζονται για self study;

Αν θέλεις φτηνή λύση, βρες κάποιον να σου κάνει μάθημα στα παραγωγικά skills τουλάχιστον + στο listening. Τα χρήματα που θα δώσεις σε CD και βιβλία καθηγητή για να κάνεις listening, θα έχουν καλύτερο αντίκρισμα αν τα πληρώσεις σε δίδακτρα.

Μπορείς να δεις τη λύση διαδικτυακών μαθημάτων για συγκεκριμένα skills, πχ να κάνεις τη γραμματική και το λεξιλόγιο μόνος σου και να δουλεύεις με καθηγητή την έκθεση και τα προφορικά. Δεν είναι ιδανική λύση, αλλά καλύτερη από το τίποτα.

Υπάρχουν και φροντιστήρια που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία πλέον (ας είναι καλά ο κορωνοϊός).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top