Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας - Αγγλικά

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι σημαντικός λόγος το μεταπτυχιακό (δε θέλω να ψάχνομαι τελευταία στιγμή σαν τον ξάδερφό μου σε περίπτωση που αποφασίσω να κάνω), αλλά θέλω να έχω και το χαρτί. Και όσον αφορά τα προφορικά, εγώ δεν τα μπορώ, θέλω να τα αποφύγω...

Στο ΠΑΜΑΚ δεν έχει τμήμα Φυσικής, πού θα κάνω το μεταπτυχιακό;:P


OK εγω ενα παραδειγμα σ εδωσα... μπορεις να ρωτησεις στη σχολη σ παντως ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θα μπορούσα, αλλά δεν είναι σίγουρο το τι θα ισχύει 4-5 χρόνια μετά...
Τέλος πάντων.
Αρχική Δημοσίευση από exc->Υπενθύμιση των ερωτήσεών μου:
Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το ΚΠΓ στα Αγγλικά και ειδικά για το επίπεδο Γ1.
1) Υπάρχουν βιβλία προετοιμασίας ειδικά για αυτά τα πιστοποιητικά;
2) Αναγνωρίζονται στο εξωτερικό;
3) Μερικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα ζητούν Proficiency για να κάνεις μεταπτυχιακό. Γίνεται δεκτό αντί αυτού το ΚΠΓ Γ1;
4) Εξετάζεσαι στον γραπτό και προφορικό λόγο (writing/speaking); Σε μετάφραση; Σε κάτι πέρα από τα γνωστά του lower;
5) Για να δώσω το Γ1 πρέπει να δώσω πρώτα κάποιο μικρότερου επιπέδου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για το ΚΠΓ στα Αγγλικά και ειδικά για το επίπεδο Γ1.
1) Υπάρχουν βιβλία προετοιμασίας ειδικά για αυτά τα πιστοποιητικά;
2) Αναγνωρίζονται στο εξωτερικό;
3) Μερικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα ζητούν Proficiency για να κάνεις μεταπτυχιακό. Γίνεται δεκτό αντί αυτού το ΚΠΓ Γ1;
4) Εξετάζεσαι στον γραπτό και προφορικό λόγο (writing/speaking); Σε μετάφραση; Σε κάτι πέρα από τα γνωστά του lower;
5) Για να δώσω το Γ1 πρέπει να δώσω πρώτα κάποιο μικρότερου επιπέδου;

Φίλε exc θα σου απαντήσω μόνο γι αυτά που γνωρίω σίγουρα

1)Φυσικά και υπάρχουν βιβλία προετοιμασίας για αυτό το πιστοποιητικό.
3)Το proficiency αντιστοιχεί σε επίπεδο γνώσης Γ2-Άριστη γνώση- (σύμφωνα με το Κοινό ευρωπαικό πλαίσιο αναφοράς για τις γλώσσες) ενώ το συγκεκριμένο επίπεδο στο ΚΠΓ αντιστοιχεί σε Γ1-Πολύ καλή γνώση- (advanced)...Επομένως ένας υποψήφιος μεταπτυχιακός φοιτητής με proficiency ίσως προτημηθέι... (Και πάλι όμως από μεταπτυχιακό σε μεταπτυχιακό τα απαιτούμενα προσόντα διαφέρουν...)
5)Όχι,μπορείς να το δώσεις κατ'ευθείαν

Ένας σύνδεσμος που θα σου φανεί χρήσιμος είναι ο εξής: www.ypepth.gr/kpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Thx!:thanks:

Το Γ2 είναι το αντίστοιχο Proficiency... Νόμιζα ότι ήταν το Γ1...
Ε, τότε το Γ2 θα δώσω (αν δώσω, και αν ποτέ αποφασίσουν να διενεργούν τέτοιου επιπέδου εξετάσεις γιατί από ό,τι βλέπω στο link μέχρι στιγμής δεν διενεργούνται).

Οπότε μένουν τα παρακάτων ερωτήματα να απαντηθούν από κπ:
Αρχική Δημοσίευση από exc->εναπομείναντα ερωτήματα:
2) Αναγνωρίζονται στο εξωτερικό;
4) Εξετάζεσαι στον γραπτό και προφορικό λόγο (writing/speaking); Σε μετάφραση; Σε κάτι πέρα από τα γνωστά του lower;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Thx!:thanks:

Το Γ2 είναι το αντίστοιχο Proficiency... Νόμιζα ότι ήταν το Γ1...
Ε, τότε το Γ2 θα δώσω (αν δώσω, και αν ποτέ αποφασίσουν να διενεργούν τέτοιου επιπέδου εξετάσεις γιατί από ό,τι βλέπω στο link μέχρι στιγμής δεν διενεργούνται).

Οπότε μένουν τα παρακάτων ερωτήματα να απαντηθούν από κπ:

1)λοιπόν... το κρατικό αφού χοργείται από το υπουργείο παιδείας της Ελλάδας,(βασικά είναι ευρωπα'ι'ική πατέντα) το αναγνωρίζουν οι χώρες-μελη της εε... αυτό όμως το διαψευσαν οι καθηγητές μου,λέγοντας πως είναι μόνο ''εντός συνόρων''... πραγματικά και εγώ είμαι μπερδεμένος,για αυτό καλύτερα μην σταθείς σε αυτά που είπα... 2)με σιγουρια όμως μπορώ να πω πως το γ1 έχει προφορικά και μάλιστα με διάλογο σε ένα part με τον άλλο εξεταζόμενο (μπαίνουν 2)... έχει έκθεση και ακουστικά και γραπτά όπως και το β2 κπγ για να δείς τώρα θέμετα και κοινές προδιαγραφές του γ1 (τι ζητάει, βάσεις κτλ) μπορείς να πας στο www.ypepth.gr:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής - καθηγήτρια που διδάσκει αγγλικά για το Κρατικό Πιστοποιητικό , μπορεί να μου πει κάποια σειρά βιβλίων για προετοιμασία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
το Γ2 προς το παρον δεν το εχουν σε εξετασεις μεχρι Γ1 διοργανωνει το υπουργειο Γ2 απλα υπαρχει σαν επιπεδο σε προκυρηξεις και οπου ζητονται γλωσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas74

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχει βρει κανείς τα θέματα για Β2 Αγγλικών;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riaro

Νεοφερμένος

Η riaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν θελεις να βρεις θεματα και λυσεις απο προηγουμενες εξετασεις κπγ μπες στην ιστοσελιδα του υπ παιδειας www.upepth.gr και καπου λεει για το κπγ εκει θα τα βρεις καλη επιτυχια :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
παvτως απο την εμπειρια μου βλεπω οτι τα θεματα του κρατικου ειναι πιο δυσκολα απο αυτα των πανεπιστημιων...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mην ξεχνας οτι τα θεματα τα βγαζει το Πανεπιστημιο Αθηνων!
Αρα θα εχουν καποια σχετικη δυσκολια.
Αλλα ενταξει μην υπερβαλλουμε κιολας οχι και πιο δυσκολα απο Cambridge!
Βe realistic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
οταν ειχα δωσει Β2 αγγλικα,περα απο την τελευταια ασκηση που ηταν σταυρολεξο(:P :lol:)μου φανηκε λιγο πιο δυσκολο!τι να πω...οσον αφορα το Γ1....σε συγκριση με αυτα που καναμε στο φροντηστηριο(cambridge advanced)ηταν πολυ πιο δυσκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aχα!Εδω εχουμε ζουμερες πληροφορίες:P
Θα βγαλει νοκ-ουτ τον παντοκράτορα Cambridge ενα απλό KPG?:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
:lol:μα αν εβλεπες τις εκθεσεις...καμια σχεση!και τα κειμενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Aχα!Εδω εχουμε ζουμερες πληροφορίες:P
Θα βγαλει νοκ-ουτ τον παντοκράτορα Cambridge ενα απλό KPG?:p
απλό ολόκληρο ΥΠΕΠΘ?Άλλωστε Νο 1 στην πιστοποίηση ξένων γλωσσών στην Ελλάδα είναι το ΚΠΓ μιας και μαζί με το BULATS είναι τα μοναδικά που προσφέρουν πισττοποιήσεις σε παραπάνω από μία γλώσσες.Αλλά σαφώς το ΚΠΓ είναι ανώτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν το εννουσα με αυτο το τρόπο.
Εννοουσα την δυσκολια των θεματων Cambridge-ΚΠΓ.
Προσωπικα δεν ηθελα να το υποβαθμίσω...
Αφου το έδωσα κιόλας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν το εννουσα με αυτο το τρόπο.
Εννοουσα την δυσκολια των θεματων Cambridge-ΚΠΓ.
Προσωπικα δεν ηθελα να το υποβαθμίσω...
Αφου το έδωσα κιόλας!:D
A!εντάξει!


Γιατί περιττό να πούμε πως σαν φορέας το ΥΠΕΠΘ είναι πολύ ισχυρότερος απ'το κάθε πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
E ναι ρε συ σιγα.
Απλα το Cambridge εχει το ιστορικο επειδη βαζει δυσκολα θεματα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
E ναι ρε συ σιγα.
Απλα το Cambridge εχει το ιστορικο επειδη βαζει δυσκολα θεματα!:)
και το Cambridge αφορά μόνο στ'αγγλικά!!!Ενώ το ΚΠΓ σ'άλλες 5 γλώσσες + τ'αγγλικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mα το ξερω ρε συ.
Τεσπα κανεις δεν θελει να υποβαθμισει το ΚΠΓ και φυσικα οχι και γω.
Το θεωρω μια πολυ καλη προσπαθεια απο την ελληνικη πολιτεια και ενα συγχρονο οργανο αξιολογησης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top