Κρατάνε οι φιλίες απ' το σχολείο;

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δύυυυυσκολα.

Το πολύ 3, άντε 4(μαζί με μένα πάντα, που σημαίνει 2-3 κολλητάρια) άτομα μπορώ να πω ότι έχουμε αρκετές πιθανότητες να είμαστε φίλοι και μετά.
Παρόλο που η παρέα μας είναι μια 18άδα, οι άλλοι είναι απλά...σχολικοί φίλοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εξαρτάται,δε μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά.Πιστεύω ότι αν είναι αληθινή η φιλία,τότε θα κρατήσει.Φυσικά,δε μιλάω για τη λεγόμενη "παρέα".Αυτό πάντως που συνειδητοποίησα τη φετινή χρονιά ήταν ότι όσα χρόνια κι αν ξέρεις κάποιον κι ακόμα κι αν νομίζεις ότι θα είστε για πάντα πραγματικοί φίλοι,μπορεί να συμβεί κάτι και να τ'ανατρέψει όλα.Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και μπορεί ν'αλλάξει το χαρακτήρα κάποιων ατόμων που τους θεωρούσες κολλητούς/ες.Ξέρω,ο χαρακτήρας δεν αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη και μάλιστα για ανούσιους λόγους...Κι εγώ αυτό πίστευα,αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι "ποτέ μη λες ποτέ"...
Εντάξει,φυσικά και δε γενικεύω καταστάσεις,υπάρχουν και φιλίες που θα κρατήσουν,αλλά αυτές είναι ελάχιστες.
Σχετικά με αυτό που ειπώθηκε με την απόσταση,πιστεύω ότι δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον άλλο.Θέληση να υπάρχει κι όλα γίνονται!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
κατατοπιστικοτατη:redface:

άκρως αναλυτική! :P

απλή, σαφής, απέριττη :D


Και που εκφερω γνωμη(εστω αυτο)πολυ σας ειναι....:whistle:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πιστευω οτι με τη ληξη της σχολικης ζωης οι περισσοτεροι κρατανε μονο τους καλυτερους φιλους τους (από 1 ως 5 ή 6 άτομα), αυτους με τους οποίους ήταν πιο κολλητοι, πιο δεμενοι, και σταματουν τις πολλες επαφες με εκεινους που ήταν απλά ''στην παρεα''. Ίσως επειδη στα πλαισια του σχολειου αναγκαζεσαι να κανεις παρεα με ολους λιγο-πολυ, ανεξαρτητα με τα ενδιαφεροντα σου, ενω μετα, που δεν σας συνδεει πλεον το σχολειο, κανεις τις επιλογες σου συνειδητά ή ασυνειδητα.
Γνώμη μου πάντα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κρατάνε.Η παρέα μου είναι 6 παιδιά από το σχολείο,plus ένα δυο παιδιά από το σύλλογο που προπονούμουν plus ένα δυο παιδιά από τη σχολή.Μιλώντας για ΦΙΛΟΥΣ πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οι μόνες φιλίες που κρατάνε μετά το σχολείο κατά την γνώμη μου είναι οι αληθινές,π.χ. αν έχεις περάσει όλα τα σχολικά σου χρόνια με 1-3 άτομα και θεωρήστε κολλητάρια,με αυτούς σίγουρα δεν θα χαθείς..δεν θα κάνετε όση παρέα κάνατε και παλιά βέβαια,αλλά θα κρατήσετε μια στενή επαφή..Αλλά όπως είπαν και κάποιοι χρήστες πιο πάνω,είναι κάτι δύσκολο γιατί προφανώς,σπάνε οι παρέες,πάνε σε σχολές που μπορεί να ναι επαρχία και όχι στην περιοχή όπου πήγαν και σχολείο και το κυριότερο,κάνεις νέους κύκλους παρεών (αλλά και πάλι τέτοιοι φίλοι δεν ξεχνιούνται και πιστεύω ότι δεν χάνονται και τελείως.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosSOAD

Νεοφερμένος

Ο aggelosSOAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αν ειναι η φιλια δυνατη κραταει..φυσικα και κραταει το θεμα ειναι κατα ποσο αυτοι που θεωρεις φιλους σου ειναι διατεθειμένοι να παραμεινουν ως εναν βαθμο σταθεροι και να μην παρουν τα μυαλα τους αερα στο πανεπιστήμιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
κρατάνε λίγες και αληθινές..είναι δύσκολο αν είστε και σε διαφορετικα μέρη...αλλά είχες δυνατές σχέσεις θα κρατήσουν
εγώ κρατάω με δύο φίλες μου..βέβαια δεν γινεται να έχετε καθημερινή επαφή αλλά θα μιλάτε κ θα βρίσκεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αληθινές φιλίες μπορεί να υπάρχουν αλλά είναι αρκετά σπάνιο. Ειδικά φιλίες από το σχολείο είναι λίγο δύσκολο να κρατήσουν εφόσον μετά την Γ λυκείου, ο καθένας έχει άλλα όνειρα και άλλους στόχους που θέλει να πραγματοποιήσει, οπότε θέλοντας και μη οι φιλίες αυτές όσο πραγματικές και αν ήταν χαλάνε. Γενικότερα πέρα από το τις σχολικές παρέες δεν νομίζω να υπάρχει φιλία με όλη την έννοια. Οι φιλίες γίνονται για το συμφέρον, για να περνάς καλά όταν δεν θα υπάρχει κανένας άλλος για να βγεις μαζί του και διαλέγεις αυτόν και ακόμα απλά για να λες πως έχεις φίλους και φίλες. Αλλά σίγουρα κάπου θα υπάρχει και η αληθινή και πραγματική φιλία, η οποία θα είναι αμοιβαία και θα δεν κρύβεται κανένα συμφέρον πίσω από αυτή. Ίσως κάποτε να αποκτήσω και γω μια τέτοια φιλία, και ποιος δεν θα ήθελε να είχε μερικούς φίλους με τους οποίους θα περνάει καλά και θα ξέρει πως τον αγαπάνε; Όλοι θα θέλανε. Ακόμα και αν δεν το παραδέχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών, που τελειώνουν το Λύκειο, ελπίζουν ότι η παρέα που είχαν τα περισσότερα χρόνια στο σχολείο, θα κρατήσει ακόμη κι όταν ο καθένας πάρει το δρόμο του.
Μπορώ να πω, λοιπόν, κι από τη δική μου εμπειρία ότι οι παρέες του Λυκείου αντέχουν στο χρόνο μόνο όταν είναι αληθινή και όχι καταναγκαστική. Όταν τελειώνει το σχολείο και οι φίλοι/-ες σου σού στέλνουν μηνύματα του τύπου "Μας ξέχασες..στείλε κανένα μήνυμα, πάρε κανένα τηλ." και σας θυμάται μόνο όταν είναι για έξοδο, εε τότε πιστεύω ότι τους αρμόζει η απάντηση "Βρε δε μας παρατάτε..". Στη δική μου περίπτωση, αυτό συνέβη, λοιπόν. Από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των Πανελληνίων μέχρι και τώρα, έχω λάβει μηνύματα μόνο για να βγούμε και ούτε ένα "Τι κάνεις;". Και είναι πολύ σπαστικό όταν ολόκληρη τη χρονιά σου έλεγαν "Εμείς δε θα χαθούμε ποτέ..θα έρχομαι εκεί που θα περάσεις, θα βγαίνουμε, θα κάνουμε το ένα, το άλλο" και στην τελική τίποτα! Και να τονίσω πως η συγκεκριμένη παρέα μου ήταν από την πρώτη Γυμνασίου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών, που τελειώνουν το Λύκειο, ελπίζουν ότι η παρέα που είχαν τα περισσότερα χρόνια στο σχολείο, θα κρατήσει ακόμη κι όταν ο καθένας πάρει το δρόμο του.
Μπορώ να πω, λοιπόν, κι από τη δική μου εμπειρία ότι οι παρέες του Λυκείου αντέχουν στο χρόνο μόνο όταν είναι αληθινή και όχι καταναγκαστική. Όταν τελειώνει το σχολείο και οι φίλοι/-ες σου σού στέλνουν μηνύματα του τύπου "Μας ξέχασες..στείλε κανένα μήνυμα, πάρε κανένα τηλ." και σας θυμάται μόνο όταν είναι για έξοδο, εε τότε πιστεύω ότι τους αρμόζει η απάντηση "Βρε δε μας παρατάτε..". Στη δική μου περίπτωση, αυτό συνέβη, λοιπόν. Από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των Πανελληνίων μέχρι και τώρα, έχω λάβει μηνύματα μόνο για να βγούμε και ούτε ένα "Τι κάνεις;". Και είναι πολύ σπαστικό όταν ολόκληρη τη χρονιά σου έλεγαν "Εμείς δε θα χαθούμε ποτέ..θα έρχομαι εκεί που θα περάσεις, θα βγαίνουμε, θα κάνουμε το ένα, το άλλο" και στην τελική τίποτα! Και να τονίσω πως η συγκεκριμένη παρέα μου ήταν από την πρώτη Γυμνασίου..

Δεν είσαι μόνη.
Κι εγώ είχα κάποιες συζητήσεις του τύπου "Δε θα ήθελα να χαθούμε τελειώνοντας το σχολείο...", και με τα ίδια άτομα σταματήσαμε να περνάμε χρόνο μαζί ήδη από τις ενδοσχολικές... :whistle: (Εγώ προσωπικά δεν επεδίωξα τίποτα, με σκοπό να "ελέγξω" τις προθέσεις τους...)
Το αποκορύφωμα ήταν η φράση μίας κοπέλας κάποτε "Μη μας παραμελήσεις επειδή θα είσαι σε καλή σχολή!" (όταν ακόμη ήλπιζα για Ιατρική Αθηνών)... Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του!
Δε με πειράζει και τόσο, μιας και ήξερα τι ζητούσα από τα συγκεκριμένα άτομα και, ακόμη κι αν έμενα εδώ, έτσι θα καταλήγαμε πολύ σύντομα...
Γνωριζόμαστε από την Α' Δημοτικού, αλλά πάντοτε είμαστε μόνον παρέα, κι όχι φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
ναι εχω φιλους και κανουμε παρεα απο την 1 δημοτικου!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κι εμένα η συγκεκριμένη "κολλητή" μου το 'παιζε. Αλλά δε με απασχολεί. Έχω βρει την ησυχία μου μπορώ να πω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πιστεύω σπάνια.Μόνο όταν υπάρχει ισχυρό δέσιμο ανάμεσα σε 2 ή παραπάνω άτομα ή κάτι κοινό που να τα συνδέει.
Προσωπικά,φεύγω (κατασκήνωση ας πούμε) και δε κρατάω επαφή με τη μάνα μου,με τα παιδιά από το σχολείο θα κρατήσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μια συμβουλή, όταν χωριστείτε λόγω σχολής να κρατάτε επαφές με την παρέα σας που είχατε στο λύκειο ή έστω με τα περισσότερα άτομα απ'αυτά.
Είτε μέσω τηλεφώνου είτε στο φβ.
Επίσης όταν λόγω γιορτών κλπ έχετε γυρίσει όλοι στην πόλη σας μην ντρέπεστε να πάρετε τηλ και να κάνετε το πρώτο βήμα ώστε να βγείτε για καφέ και να τα πείτε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όπως είπαν και παραπάνω στην πλειοψηφια των περιπτώσεων οι φιλίες στο σχολείο γινονται λιγο πολύ για το συμφερον. Αυτό δεν είναι απαραίτητα τόσο κακο όσο ακουγεται καθως αν σκεφτούμε, ενα μεγαλο κομματι της ζωης μας το περάσαμε στο σχολικό περιβάλλον, στο οποίο διαλέγεις να κανεις παρέα με ατομα που ταιριάζετε. Για μένα το αν μια φιλία είναι αληθινη φαινεται στο βαθος χρονου και μονο αν έχει περάσει απο μεγάλες δυσκολίες και εμπόδια. Πράγμα λίγο δυσκολο να γίνει στα σχολικά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top