Κρατάνε οι φιλίες απ' το σχολείο;

eirhnh papazo

Νεοφερμένος

Η eirhnh papazo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ανάλογα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
το μόνο που με στενοχώρησε είναι ότι επί τρία χρόνια ήμουν κολλητός με μια κοπέλα και είχαμε περάσει πολλά μαζί(ποτέ δεν υπήρξε κάτι ερωτικό) και λέγαμε ότι δε θα χαθούμε αφού περάσαμε σε διαφορετικές σχολές, και δεν θα αλλάξει η κατάσταση μεταξύ μας κλπ, ξαφνικά χαθήκαμε... και ενώ στην αρχή έκανα εγώ αρκετές προσπάθειες για να συνεχίσουμε όπως ήμαστε, δεν είδα ανταπόκριση, ε μετά και ένιωθα άσχημα-ντρεπόμουν να συνεχίσω στην ίδια κατάσταση και το παράτησα... :(
Ουπς...Ελπίζω να μη συμβεί και σε μένα το ίδιο...:worry::worry:

Παντως ειναι που γελοιο που στις μερες μας ακους να βαζουν τη λεξη "φιλος" σε καποιον που μπορει να τον εχουν γνωρισει σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα.:mad:Λιγοι ειναι οι πραγματικοι φιλοι!!!;)
Αυτό είναι όντως γελοίο και υποτιμητικό,αν σκεφτούμε την πραγματική σημασία της λέξης φίλος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ έχω πολλούς φίλους πάντως, έχω facebook :p :p :p

πέρα από τη λέξη "φίλος" τείνει να χάσει το νόημά της και η λέξη "κολλητός" αν δεν το έχει χάσει ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Είμαι ήδη 28 ετών, έφυγα από την Κρήτη στα 15 μου, πριν 13 χρόνια δηλαδή, και όποτε κατεβαίνω βρίσκομαι με τους παλιούς συμμαθητές.
Με παλιούς συμφοιτητές κάνω ακόμα παρέα.

Γενικά προσπαθώ να μην έχω παρτίδες με συναδέλφους, εκτός του χώρου εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Νιωθω τυχερη και περηφανη για τα προσωπα που εχω διπλα μου και το πιστευω οτι με τα περισσοτερα δεν θα χαθω. Το ελπιζω! Ισως υπαρξει παροδικη απομακρυνση μετα το λυκειο, με καποια θα χαθω τελειως αλλα εστω και με τα μισα απο αυτα που κανω τωρα παρεα θα κρατησω επαφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Νιωθω τυχερη και περηφανη για τα προσωπα που εχω διπλα μου και το πιστευω οτι με τα περισσοτερα δεν θα χαθω. Το ελπιζω! Ισως υπαρξει παροδικη απομακρυνση μετα το λυκειο, με καποια θα χαθω τελειως αλλα εστω και με τα μισα απο αυτα που κανω τωρα παρεα θα κρατησω επαφη.
Στο εύχομαι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Να σου πω,εγω φετος πηγα πανεπιστημιο και εφυγα αρκετα μακρια απο την πολη μου...Στο σχολειο εκανα παρεα με αρκετα ατομα,τους συμπαθουσα και γενικως περνουσαμε ωραια μολις βγαιναμε εξω.Αλλα δεν τους θεωρουσα κολλητους/ες,μονο καποια ατομα που συμπαθουσα και καναμε παρεα.Φιλους απο ολα τα σχολικα μου χρονια εχω 2 μια κοπελα και ενα αγορι τους οποιους ξερω πολλα χρονια και πιστευω οτι ακομα και αν δεν βλεπομαστε τοσο συχνα οσο παλια(τους βλεπω 3-4 φορες τον μηνα τωρα) δεν θα σταματησουμε να ειμαστε φιλοι και να νοιαζομαστε ο ενας για τον αλλο.Αν και βρηκα παρεα εκει που σπουδαζω τους "παλιους" μ φιλους δεν τους ξεχναω ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Όλοι μας έχουμε λίγο πολύ κάποιες παρέες στο σχολείο..Πιστεύετε ότι είναι αληθινές κι αντέχουν στο χρόνο ή είναι απλά παροδικές και λήγουν μαζί με τη σχολική μας ζωή?...:)

Εεε, έχω αλλάξει σχολεία 3 φορές...Υπήρχαν άτομα με τα οποία δέθηκα πάρα πολύ αλλά σιγά σιγά απομακρυνθήκαμε χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο. Το παλέψαμε αλλά σαν κάτι να έχασε το χρώμα του.

Άμα θέλεις πάαααρα πολύ όμως, μπορείς να το κρατήσεις, αν είναι κάτι αληθινό και από τις δύο πλευρές εννοώ...σώζεται.
Δύσκολα όμως. (προσωπική γνώμη, πάντα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ε, αυτό το θέμα έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας. Πώς νιώθει με τα άτομα που έχει γνωρίσει από το σχολείο του, πόσο δεμένοι είναι μεταξύ τους...
Αν τα άτομα θέλουν αυτή η φιλία να εξακολουθεί να υφίσταται και μετά το τέλος του σχολείου, τότε απλά συνεχίζεται... Ακόμα και αν ο καθένας παίρνει σιγά σιγά τον δικό του δρόμο, πάντα θα υπάρχει και ένα μονοπάτι που θα τους ενώνει. Όπως γίνεται και με τις φιλίες εκτός σχολείου ή τις φιλίες από απόσταση κτλ κτλ. Και γενικά δεν έχει να κάνει με τον ''χώρο''.

Ο καθένας πρέπει να νιώθει άνετα σε οποιαδήποτε σχέση του, να περνάει καλά και να είναι ευχαριστημένος με την επιλογή που έχει κάνει να έχει τους συγκεκριμένους ανθρώπους δίπλα του. Έχει μεγάλη σημασία.

Καταστάσεις τύπου ''-Χαθήκαμε. -Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή. :/: '' απλά δεν υπάρχουν σε θέματα πραγματικής και ουσιαστικής φιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Nah, θα δείξει. Με την κολλητή μου γνωριζόμαστε εκτός σχολείου και δεν εχουμε χωρίσει εδώ και πολλά χρόνια. Από το σχολείο όσες "φιλίες" είχα έχουν χαθεί, εκτός από μία κοπέλα, με την οποία κάνω παρέα τα τελευταία 3 χρόνια. Τώρα αν θα αντέξει η σχέση μας και τώρα μετά το λύκειο, θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
σπάνια κρατάνε..τουλάχιστον αυτό βλέπω από το δικό μου σχολείο.Το πολύ 5 φίλους έχει κρατήσει ο καθένας.
Για να κρατήσει μια φιλία μετά το σχολείο ,σημαίνει ότι είναι δυνατή..από εκεί καταλαβαίνεις ότι όταν είσαι στο σχολείο κάνεις με όλους παρέα και τους θεωρείς "φίλους" και μετά μόλις τελειώνεις σου μένουν πολλοί ελάχιστοι:/:

Mεγαλες κουβεντες αυτες που ειπες φιλε μου.Για αυτο λοιπον παραθετω και τα λογια σου.Γιατι κι εγω την ιδια ακριβως αποψη με σενα εχω.Βλεποντας κι εγω απο μενα κι απο το δικο μου σχολειο ποσους φιλους εχει κρατησει ο καθενας κι εχει συνεχισει να κανει παρεα μετα και το τελος των σχολικων χρονων θα μπορουσα να πω οτι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα οι φιλοι απο το σχολειο.Αυτο μπορει να συνεβη για διαφορετικους λογους σε καθε περιπτωση,ειτε γιατι μπορει οι χαρακτηρες να μην ταιριαζουνε πραγματικα,ειτε γιατι απλα χανονται ο ενας με τον αλλο μεσα σε αυτη τη τεραστια Μεγαλουπουλη που ζουμε,ειτε γιατι ο καθενας τραβηξε το δρομο του(που αυτο μπορει να ειναι ειτε οτι περασε σε καποια σχολη στην επαρχια και ουτω καθεξης...)Κι εγω δηλαδη το πολυ 3 αντε με το ζορι 4 ατομα μπορω να πω οτι συνεχιζω να κανω παρεα απο το σχολειο.Και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι στο σχολειο πολλοι απο εμας(μεταξυ αυτων κι εγω)ειχαμε μια τελειως διαφορετικη αποψη για αυτο το θεμα.Νομιζαμε οτι ειχαμε παρα πολλους φιλους γιατι καναμε με πολλα ατομα παρεα κι οτι μολις τελειωσει το σχολειο θα συνεχισουμε αν οχι να κανουμε την ιδια παρεα που καναμε στο σχολειο να βγαινουμε τουλαχιστον για ενα καφε.Και τελικα πεσαμε τελειως εξω.Με αυτα τα ατομα χαθηκαμε παντελως γιατι δεν ημασταν φιλοι,απλα καναμε παρεα για να εχουμε κατι να πουμε,για να περασει η ωρα ευχαριστα,για να γελασουμε εκεινη την ωρα και μεχρι εκει.Αυτοι οι φιλοι τελειωναν και τελειωσαν τελικα μεχρι τα συνορα των σχολικων τειχων.Ειδικα τις τελευταιες μερες πριν τελειωσουν οι Πανελληνιες δεν θα ξεχασω εκεινη τη χαρακτηριστικη φραση που λιγο πολυ ολοι μας την ειχαμε πει:<<Κοιταχτε ρε σεις απο δω και περα να μην χαθουμε>>κι οσο τη φερνω τωρα στο μυαλο μου αρχιζω και γελαω γιατι απο λογια ειμαστε καλοι αλλα απο πραξεις.... τιποτα.Λυπαμαι που το λεω αλλα δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.Μακαρι να ηταν διαφορετικα αλλα δεν ειναι.Βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα γιατι οι φιλοι δεν δημιουργουνται μονο απο το σχολειο και μετα τελος.Εκει ειναι,οταν τελειωσεις το σχολειο που γνωριζεις ατομα με τα οποια ταιριαζεις πραγματικα και κανεις παρεα γιατι θελεις και επιδιωκεις εσυ να κανεις.Οχι επειδη συμβιβαζεσαι και επειδη βρισκεσαι στο ιδιο κτηριο(οπως στο σχολειο)αναγκαστικα να κανεις παρεα με καποια ατομα που δεν πολυταιριαζεις.Αυτα απο εμενα.

Φιλικη Συμβουλη σε ολους οσους ειναι ακομη μαθητες:Η συμβουλη που εχω να σας δωσω ειναι να κανετε παρεα με ατομα που σας γεμιζουν,που αισθανεστε οτι ταιριαζετε,που πιστευετε οτι μολις τελειωσει το σχολειο θα μπορειτε ανετα να κανετε παρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foteini_12

Νεοφερμένος

Η foteini_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ειμαι 23 χρονων και πιστεψε με ,οι μονοι φιλοι (κυριως αγορια) και φιλες που πραγματι αξιζουν να εχω στη ζωη μου ειναι αυτοι απο το σχολειο.μαζι τους μοιραζεσαι τοοοοσα πραγματα,τα πρωτα σου καρδιοχτυπια,τα πρωτα σου ξενυχτια,μεθυσια,χορους,γελια κλαμματα....και το κυριοτερο μαζι περνατε την αγωνια των εξετασεων και προσπαθειτε να χτισετε το μελλον σας...ειναι βαση στη ζωη του καθενος.
βεβαια θα κανεις και ααααλλες παρεες στα φοιτητικα σου χρονια,που ισως να αξιζουν και αυτες..αλλα σαν τους παιδικους σου φιλους,δεν μπορει κανεις να σε καταλαβει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Με μια ματιά που έριξα στα γρήγορα, είδα να λένε μερικοί "άντε να έχει κρατήσει επαφές με 4-5 άτομα" και αναρωτιέμαι, για παρέες λέμε ή για φιλίες; Γιατί εγώ και στο σχολείο όταν ήμουν 4-5 άτομα που να θεωρώ δικούς μου ανθρώπους, ε, δεν είχα, παρά το γεγονός ότι με πολλούς διατηρούσα φιλικές σχέσεις και κάναμε παρέα. Τι περιμένετε δηλαδή; Να τελειώσει το σχολείο και να μιλάτε με τα 10-15 άτομα που βγαίνατε και σαχλαμαρίζατε όπως παλιά; Φυσικό είναι να μην σας δένουν τόσα πολλά πλέον.

Όταν όμως μιλάμε για πραγματικές φιλίες (εκείνες τις μετρημένες) δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κρατήσουν. Δεν είναι φιλίες από το σχολείο όπως λέει ο τίτλος, είναι φιλίες σκέτο. Η παρέα του αδερφού μου σκορπίστηκε στα 4 άκρα της χώρας μετά τις πανελλήνιες, παρ'όλα αυτά και ταξίδια κάνουν για να επισκέπτεται ο ένας τον άλλον και κάθε φορά που μαζεύονται Αθήνα περνάνε μαζί τις διακοπές τους. Φυσικά κι έκαναν καινούργιες γνωριμίες/φιλίες στο παν/μιο, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε από το να διατηρήσουν τις σχέσεις τους.

Και δεν είναι το μοναδικό παράδειγμα το παραπάνω, απλώς είναι το πιο οικείο μου. Και την αδερφή της κολλητής μου παρατηρώ, που είναι αρκετά χρόνια μεγαλύτερη, και δεν "έχασε" καμία αληθινή σχολική φιλία.

Αν υπάρχει κάτι πιο βαθύ που να ενώνει τα άτομα από την απλή καθημερινότητα, μια χαρά διατηρούνται οι σχέσεις. Εκτός αν δεν το θέλουν/προσπαθούν τόσο πολύ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ισως θεωρισετε οτι ειμαι αρκετα μικρη για να εχω αποψη γι'αυτο το θεμα....Πριν 3 χρονια λοιπον ειχα μετακομισει στην Κυπρο λογο επαγγελαματος του πατερα μου μου, πηγαινα τοτε Πεμπτη δημοτικου και εφυγα στην Εκτη...Μπορω να πω οτι ηταν τα 2 καλητερα χρονια που περασα..Μεσα στο τμημα μου τα παιδια ειμασταν πολυ αγαπημενα και δεμενα μεταξυ μας, ηταν σαν να ειχα και μια δευτερη οικογενεια και αυτα ηταν τα αδερφια μου!Το τι κλαμα ριξαμε ολοι πριν τελιωσει το δημοτικο δε λεγεται...Μετα εγω γυρισα πισω στα πατρια εδαφη...Με αυτα λοιπον τα παιδια αυτη τη στιγμη δεν εχουμε σχεδον καθολου επαφη(με εξεραση 4-5παιδια) ....Εγω εχω κανει απο μεριας μου τα αδυνατα δυνατα για να κρατησω επαφη μαζι τουσ....Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο λυπημενη με κανει αυτο...Ωρες ωρες καθομαι και αναρωτιεμαι τι στο καλο πια συνεβει και απομακρυνθηκαμε.Αλλαξαν τοσο πολυ οι χαρακτηρες μας;Φταιει η αποσταση;Εγω γνωριζω οτι αν μερικοι ανθρωποι ειναι πραγματικα δεμενοι μεταξυ τουσ βρισκουν τροπο επικοινωνιας αν θελουν...Μηπος τελικα δεν ειμασταν τοσο δεμενοι οσο νομιζαμε;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ισως θεωρισετε οτι ειμαι αρκετα μικρη για να εχω αποψη γι'αυτο το θεμα....Πριν 3 χρονια λοιπον ειχα μετακομισει στην Κυπρο λογο επαγγελαματος του πατερα μου μου, πηγαινα τοτε Πεμπτη δημοτικου και εφυγα στην Εκτη...Μπορω να πω οτι ηταν τα 2 καλητερα χρονια που περασα..Μεσα στο τμημα μου τα παιδια ειμασταν πολυ αγαπημενα και δεμενα μεταξυ μας, ηταν σαν να ειχα και μια δευτερη οικογενεια και αυτα ηταν τα αδερφια μου!Το τι κλαμα ριξαμε ολοι πριν τελιωσει το δημοτικο δε λεγεται...Μετα εγω γυρισα πισω στα πατρια εδαφη...Με αυτα λοιπον τα παιδια αυτη τη στιγμη δεν εχουμε σχεδον καθολου επαφη(με εξεραση 4-5παιδια) ....Εγω εχω κανει απο μεριας μου τα αδυνατα δυνατα για να κρατησω επαφη μαζι τουσ....Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο λυπημενη με κανει αυτο...Ωρες ωρες καθομαι και αναρωτιεμαι τι στο καλο πια συνεβει και απομακρυνθηκαμε.Αλλαξαν τοσο πολυ οι χαρακτηρες μας;Φταιει η αποσταση;Εγω γνωριζω οτι αν μερικοι ανθρωποι ειναι πραγματικα δεμενοι μεταξυ τουσ βρισκουν τροπο επικοινωνιας αν θελουν...Μηπος τελικα δεν ειμασταν τοσο δεμενοι οσο νομιζαμε;;;;;

Πολλές φορές τα παιδιά αλλάζουν παρέες μπαίνοντας στο γυμνάσιο.Είναι λόγω εφηβείας , επειδή τότε αρχίζεις να διαμορφώνεις χαρακτήρα και βρίσκεις άτομα που έχουν ίδια ενδιαφέροντα με σένα.Στο δημοτικό "σαχλαμαρίζεις" κατά κάποιο τρόπο.
Είσαι και μικρή και σου είναι δύσκολο να ταξιδεύεις όποτε θες για να τους ξαναδείς.Αν ήσουν ενήλικη θα ήταν κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Γενικά , φταίνε κι αυτά εν μέρει πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχεις δικιο , ισως αν ηταν διαφορετικες οι συνθηκες τα πραγματα θα ηταν αλλιως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ισως θεωρισετε οτι ειμαι αρκετα μικρη για να εχω αποψη γι'αυτο το θεμα....Πριν 3 χρονια λοιπον ειχα μετακομισει στην Κυπρο λογο επαγγελαματος του πατερα μου μου, πηγαινα τοτε Πεμπτη δημοτικου και εφυγα στην Εκτη...Μπορω να πω οτι ηταν τα 2 καλητερα χρονια που περασα..Μεσα στο τμημα μου τα παιδια ειμασταν πολυ αγαπημενα και δεμενα μεταξυ μας, ηταν σαν να ειχα και μια δευτερη οικογενεια και αυτα ηταν τα αδερφια μου!Το τι κλαμα ριξαμε ολοι πριν τελιωσει το δημοτικο δε λεγεται...Μετα εγω γυρισα πισω στα πατρια εδαφη...Με αυτα λοιπον τα παιδια αυτη τη στιγμη δεν εχουμε σχεδον καθολου επαφη(με εξεραση 4-5παιδια) ....Εγω εχω κανει απο μεριας μου τα αδυνατα δυνατα για να κρατησω επαφη μαζι τουσ....Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο λυπημενη με κανει αυτο...Ωρες ωρες καθομαι και αναρωτιεμαι τι στο καλο πια συνεβει και απομακρυνθηκαμε.Αλλαξαν τοσο πολυ οι χαρακτηρες μας;Φταιει η αποσταση;Εγω γνωριζω οτι αν μερικοι ανθρωποι ειναι πραγματικα δεμενοι μεταξυ τουσ βρισκουν τροπο επικοινωνιας αν θελουν...Μηπος τελικα δεν ειμασταν τοσο δεμενοι οσο νομιζαμε;;;;;
Βασικά,μου συνέβη το ίδιο 5 χρόνια πριν,όταν τελειώνοντας το δημοτικό μετακόμισα από την Αθήνα όπου είχα ζήσει και τα 7 σχολικά χρόνια της ζωής μου ως τότε...Κι εγώ έτσι το έβλεπα,πολύ δέσιμο με τα παιδιά,πολλή στενοχώρια,πολύ κλάμα,πολλοί αποχαιρετισμοί...Προσπάθησα πολύ να μη χαθούμε γιατί το ήθελα πολύ...Το αποτέλεσμα?Σε αρκετά μικρό χρονικό διάστημα είχα πλέον ουσιαστικές επαφές με 2-3 το πολύ..Με τους υπόλοιπους ένα "χρόνια πολλά" μια φορά το χρόνο το πολύ,κι όχι με όλους...Τώρα εδώ και κανά χρόνο έχω ξαναβρεί αρκετούς που είχα χάσει τα ίχνη τους λόγω του facebook...Όμως αυτό που κατάλαβα είναι ότι πολλά πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται(άλλωστε αυτοί που κράτησα περισσότερες επαφές ήταν παιδιά που δεν ήμασταν και ιδιαίτερα κολλητοί στο σχολείο...):redface:Και να σκεφτείς ότι εγώ μένω 2 ώρες από την Αθήνα,αρκετά πιο κοντά συγκριτικά με τη δική σου περίπτωση!Όπως και να 'χει,οι φιλίες του δημοτικού είναι περίεργες,γιατί πρόκειται για ηλικία περίεργη και οι άνθρωποι αλλάζουν.Μπορεί να βρείς έναν άνθρωπο που να μείνει για πάντα στη ζωή σου,μπορεί να μην κρατήσεις επαφές με κανέναν.Τυχερά είναι αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι σχολικές φιλίες δεν λήγουν standard με το που τελειώνει το σχολείο...Τώρα αν τύχει και η παρέα χωριστεί σε διαφορετικές πόλεις για σπουδές κρατάτε άνετα επαφή με το ίντερνετ και το τηλέφωνο και έχετε και την ευκαιρία να επισκέπτεστε ο ένας τον άλλο (ευκαιρία για μίνι διακοπούλες).
Εμένα προσωπικά μου συνέβησαν μερικά στραβά στην Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ και μαλώσαμε σαν παρέα(τι πρωτότυπο!) και κατέληξα κιόλας πως δεν είχαμε και πολλά κοινά με τα άτομα αυτά.Έτσι η μόνη φιλία που έχω διατηρήσει είναι η κολλητή μου.
Α επίσης σε ένα reunion της Β' Λυκείου όπου βρεθήκαμε παιδιά από το δημοτικό,έχω κρατήσει επαφή και με ένα άτομο από εκεί.
Μετά και από τη σχολή μου γνώρισα πολλά παιδιά και είναι άλλωστε κάτι που ψάχνουν πολύ!Φιλαράκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top