Κούραση από το διάβασμα

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επιπλεον αν εσυ που φαινεται οτι διαβαζεις αρκετα (γενικα) εχεις κουραστει,φαντασου εναν που δεν ειχε πιασει βιβλιο τοσα χρονια και ξεκινησε τωρα στην γ λυκειου. ;)

Μπα, εγώ που δεν είχα πιάσει βιβλίο σε όλο το δημοτικο-γυμνασιο-λύκειο δεν κουράστηκα καθόλου στην τρίτη. Είναι σαν να γυρνάς για μια βδομάδα δουλειάς μετά από 3 μήνες διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
'Οχι όταν είσαι θεωρητική. Η ιστορία θέλει κάθε μέρα επανάληψη.

άντε βρε που η ιστορία θέλει κάθε μέρα.
Οκ, θέλει επανάληψη, αλλά μην πιέζεσαι!
Λογικά έχεις διαβάσει καλά όλη τη χρονιά, τα ξέρεις δηλαδή όλα καλά.
Πάρτο για λίγο καιρό χαλαρά, και διάβαζε μόνο ό,τι σου βάζουν στο φροντιστήριο. Σταδιακά, άρχισε να κάνεις μικρές επαναλήψεις, προς Θεού, όχι σε όλη την ύλη, αλλά στα κομμάτια του κάθε μαθήματος που σε δυσκολεύουν. Και στο τέλος, πριν δώσεις, ένα γρήγορο συνολικό πέρασμα.
Εμένα αυτό με βοήθησε, χωρίς πολύ κόπο!
:)

ΥΣ: συνάδερφος (πρώην) της θεωρητικής κι εγώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μπα, εγώ που δεν είχα πιάσει βιβλίο σε όλο το δημοτικο-γυμνασιο-λύκειο δεν κουράστηκα καθόλου στην τρίτη. Είναι σαν να γυρνάς για μια βδομάδα δουλειάς μετά από 3 μήνες διακοπές.

Γενικα ομως διαβαζες αρθα,εγκυκλοπαιδειες κλπ;
Ξερω παιδια που μεγαλωσαν με ενα playstation και στην ωρα εχουν πεσει ηδη για υπνο
Συν οτι το διαβασμα που κανουν αυτοι μεσα σε 3 ωρες ειναι 1 ωρα απο εναν που διαβαζε συχνα (οχι απαραιτητα βιβλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικα ομως διαβαζες αρθα,εγκυκλοπαιδειες κλπ;
Ξερω παιδια που μεγαλωσαν με ενα playstation και στην ωρα εχουν πεσει ηδη για υπνο
Συν οτι το διαβασμα που κανουν αυτοι μεσα σε 3 ωρες ειναι 1 ωρα απο εναν που διαβαζε συχνα (οχι απαραιτητα βιβλια)

Κι εγώ με ένα playstation και ένα pc μεγάλωσα. Το πρόβλημα που έχετε εσείς είναι short attention span κυρίως λόγω internet και social media. Γι'αυτό ακρετά παιδιά δεν μπορούν να συγκεντρωθούν στο διάβασμα για πολλή ώρα. Το καλύτερο φάρμακο είναι αποτοξίνωση από fb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κι εγώ με ένα playstation και ένα pc μεγάλωσα. Το πρόβλημα που έχετε εσείς είναι short attention span κυρίως λόγω internet και social media. Γι'αυτό ακρετά παιδιά δεν μπορούν να συγκεντρωθούν στο διάβασμα για πολλή ώρα. Το καλύτερο φάρμακο είναι αποτοξίνωση από fb.

Κι οσοι δεν εχουν κοινωνικα δικτυα διαβαζουν δηλαδη. Οποιος θελει να διαβασει διαβαζει και με 100 προφιλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω που διαβαζα μονο τριτη κουραστηκα σοβαρα 2-3 φορες σε διαρκεια 12 μηνων και εκανα μεγαλουτσικα διαλλειματα. Αν ηξερα πως να το ελεγξχω θα το απεφευγα σε μεγαλο βαθμο. Το κυριοτερο προβλημα ειναι πως δεν ειχα υπομονη να διαβασω αοδε επειδη το σιχαινομουν οσο δεν παει και αυτο με γαμησε στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι οσοι δεν εχουν κοινωνικα δικτυα διαβαζουν δηλαδη. Οποιος θελει να διαβασει διαβαζει και με 100 προφιλ.

Όχι απαραίτητα, απλά αυτό που λέω ισχύει. Αν δεν μπορείς να συγκεντρωθείς ίσως είναι αυτός ο λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κι εγώ με ένα playstation και ένα pc μεγάλωσα. Το πρόβλημα που έχετε εσείς είναι short attention span κυρίως λόγω internet και social media. Γι'αυτό ακρετά παιδιά δεν μπορούν να συγκεντρωθούν στο διάβασμα για πολλή ώρα. Το καλύτερο φάρμακο είναι αποτοξίνωση από fb.

Βασικα αν θες να διαβαζεις διαβαζεις δεν σε επηρεαζουν ουτε τα φεισμπουκια ουτε οι φωτογραφιες που ανεβασε το μαρακι στο ινσταγκραμ και τρελανε την γειτονια.Το προβλημα ειναι οτι πολλοι οταν διαβαζουν το κανουν απο υποχρεωση γιαυτο χανουν το νοημα του διαβασματος και "ψαχνουν" αφορμες για να μην διαβασουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ρε παιδιά ηρεμήστε, το ξέρω ότι αν θες να διαβάζεις διαβάζεις, απλά σας λέω για το facebook σε περίπτωση που δεν μπορείτε να συγκεντρωθείτε και δεν ξέρετε τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Βασικα αν θες να διαβαζεις διαβαζεις δεν σε επηρεαζουν ουτε τα φεισμπουκια ουτε οι φωτογραφιες που ανεβασε το μαρακι στο ινσταγκραμ και τρελανε την γειτονια.Το προβλημα ειναι οτι πολλοι οταν διαβαζουν το κανουν απο υποχρεωση γιαυτο χανουν το νοημα του διαβασματος και "ψαχνουν" αφορμες για να μην διαβασουν

οπως εγω προχτες ας πουμε που προτιμησα να δω ολα τα παιδικα μου αλμπουμ και να διαβασω τις σημειωσεις της λογοτεχνιας της γ γυμνασιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά ηρεμήστε, το ξέρω ότι αν θες να διαβάζεις διαβάζεις, απλά σας λέω για το facebook σε περίπτωση που δεν μπορείτε να συγκεντρωθείτε και δεν ξέρετε τι παίζει.

Παντως δεν μπορω να σου πω οτι εισαι και σε μεγαλο ποσοστο λαθος,γιατι υπαρχουν οντως πολλα παιδια που το κανουν.
Βεβαια αυτοι συνηθως απενεργοποιουν για ενα μικρο χρονικο διαστημα τον λογαριασμο τους :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
οπως εγω προχτες ας πουμε που προτιμησα να δω ολα τα παιδικα μου αλμπουμ και να διαβασω τις σημειωσεις της λογοτεχνιας της γ γυμνασιου.

Εσύ είσαι ειδική περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
οπως εγω προχτες ας πουμε που προτιμησα να δω ολα τα παιδικα μου αλμπουμ και να διαβασω τις σημειωσεις της λογοτεχνιας της γ γυμνασιου.

Εσυ ειπαμε ξεκουραση για λιγες μερουλες και μετα ξεκιναμε δυναμικα :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosss123

Νεοφερμένος

Ο nikosss123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φίλτατοι.
Είμαι η stefaniat και είμαι κουρασμένη.

Δίνω πανελλήνιες σε 4 εβδομάδες (χα χα) και τους τελευταίους δύο μήνες παρατηρώ ότι λόγω συσσωρευμένης κούρασης (έκανα την τρομερή μαλακία και ξεκίνησα το πολύ διάβασμα ήδη από πέρυσι) δεν μπορώ πλέον να αποδώσω όσο άλλοτε. Πλέον για να μπορέσω απλά να λειτουργήσω κοιμάμαι 9 ώρες το βράδυ και -χωρίς καν να το επιδιώκω- άλλες 2 το μεσημέρι. Ως εκ τούτου το διάβασμα πάει σκατά, σκατότερα, σκατότατα. Αλλά κι όταν αξιώνομαι να πιάσω τα βιβλία στα χέρια μου δεν μπορώ με τίποτα να συγκεντρωθώ.

Πώς μεταφράζονται τα ανωτέρω σε αριθμούς; Κάποτε το 6ωρο την ημέρα υπήρξε το χαλαρό μου. Αναπολώ τα 12ωρα ιστορία πριν τα 3ωρα της Κυριακής. Πλέον ανάλογα, 1-3 ώρες στο τσακίρ κέφι. Δεν βγαίνω ιδιαίτερα, έχω παρατήσει το κινητό, επομένως έχω καταλήξει ακριβώς στο ότι φταίει η συσσωρευμένη κούραση. Ξεκίνησα (πάλι) να παίρνω πολυβιταμίνες, αλλά προφανώς δε βοήθησαν κάπου πέραν της έλλειψης βιταμίνης D που γενικότερα είχα. Καφέδες δεν πίνω. Αλλά και να πιω ούτε αυτοί νιώθω να με βοηθάνε.

Το θέμα είναι το εξής. Με αυτούς τους ρυθμούς διαβάσματος μπορώ να περάσω στη Ζαμπονοκοπτική (ούτε καν με λέιζερ, με μαχαιράκι). Έχει περάσει κάποιος κάτι ανάλογο; Τι στα διάλα να κάνω; Με εγκαταλείπουν πλέον και το σώμα και το μυαλό μου. Ώρα βρήκαν και τούτα.
Μαλλον εχασες το motivation σου για διαβασμα. Και επισης 11-12 ωρες υπνο τη μερα ειναι πολλες ,δοκιμασε 8 περιπου ωρες το βραδυ και αν θες να κοιμηθεις και το μεσημερι τοτε το πολυ 30-45 λεπτα. Εγω οταν κοιμαμαι 10+ ωρες μετα δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μαλλον εχασες το motivation σου για διαβασμα. Και επισης 11-12 ωρες υπνο τη μερα ειναι πολλες ,δοκιμασε 8 περιπου ωρες το βραδυ και αν θες να κοιμηθεις και το μεσημερι τοτε το πολυ 30-45 λεπτα. Εγω οταν κοιμαμαι 10+ ωρες μετα δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα.

Ναι αλλα οταν εισαι ολη την χρονια σε συνεχη εγρηγορση δεν γινεται να κοιμασαι μονο 8-9 ωρες την ημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι αλλα οταν εισαι ολη την χρονια σε συνεχη εγρηγορση δεν γινεται να κοιμασαι μονο 8-9 ωρες την ημερα
Μπορείς και με 7 ώρες την ημέρα. Μια χαρά γίνεται, όσο περισσότερο μπορείς να κοιμάσαι βέβαια τόσο το καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μπορείς και με 7 ώρες την ημέρα. Μια χαρά γίνεται, όσο περισσότερο μπορείς να κοιμάσαι βέβαια τόσο το καλύτερο

Εγω μεχρι και την β λυκειου κοιμουν γυρω στις 8-9 ωρες φετος στην γ κοιμαμαι πανω απο 11(ειδικα οταν ειμαι φουλ κουρασμενος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ από την γ' λυκείου μέχρι και σήμερα τη βγάζω με 6-7 ώρες ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
μς 7 ωρες την μερα παντως εγω ειμαι μια χαρα, με την νορμαλ κουραση. ενα 12-7 ή 1-8 καθημερινα ειναι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top