Κουκουλοφόροι

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πάντως όποιος γνωρίζει από μαρξισμό θα δει ότι μοιάζει πολύ με τον ιουδαισμό εν γένει:
Ιεαρατείο-Κόμμα
Μεσσίας-Προλεταριάτο
Δευτέρα Παρουσία-Επανάσταση
Παράδεισος-Ατάξικη κοινωνία
κλπ
-----------------------------------------
ελεος, ενας ανθρωπος δεν μπορει να ειναι και εβραιος και αθεος μαζι, οπως δεν γινεται να ειναι και χριστιανος και μουσουλμανος ταυτοχρονα.
Έβραιος στη καταγωγή αγόρι μου νιώσε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα μου φαινεται δεν νοιωθεις κρου.. επειδη λεει καποιος δυο σωστα θα τον ασπαστω? το λενε και παιρνουν κοσμο δεν το καταλαβες ακομη? Τελος δεν θα ασπαστω κανεναν και ας μου ταξει τα παντα! και ο χιτλερ εταξε δουλειες και βγηκε πρωτος κατι ιδια κοροιδα και τοτε και τωρα επαναλαμβανεται η ιστορια! ΟΧΙ δεν θα πιστεψω κανεναν και ιδιαιτερα αυτους τους δυο φασιστες που οι θεωριες τους στοιχισαν τοσα πολλα για τη γερμανια και τη ρωσια τη κινα κτλ ΟΧΙ δεν θα τους πιστεψω και ας μου ταξουν τα παντα Ολοι ειναι λυκος με προβια Τελος


Μα δεν μιλαμε να ασπαστεις ατομα αλλα κοινωνικοοικονομικες θεωριες, εχει μεγαλη διαφορα. Και το να διαβασεις τις θεωριες δε σημαινει οτι τις ασπαζεσαι (ζωντανο παραδειγμα ο Beautiful Loser), απλα μορφωνεσαι. Η γνωση ειναι δυναμη, οπως λεει και ο fasdag, αν δεν διαβαζεις γινεσαι υποχειριο. Μπορει να κοπτεσαι οτι δεν ακολουθεις κανεναν αλλα στην ουσια στηριζεις ενα συστημα χωρις να το ξερεις. Και θα στηριξεις ατομα χωρις να το καταλαβεις στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο πρωτος και καλυτερος ρατσιστης ηταν αυτος. οι εβραιοι ειναι 12000000. Απο αυτους οι 50 ανα τον κοσμο διασκορπισμενοι ειναι αυτοι που ελεγχουν τη ροη του χρηματος και τα παντα αλλα που να το καταλαβεις εσυ που πιστευεις οτι σου πει στην τηλεοραση ο Λαζοπουλος, το καλυτερο βαπορακι που υπαρχει αφαιρεσε τους 50 αυτους οι υπολοιποι ειναι αθωοι και δεν φταινε τπτ

μια σαφη αποδειξη εχεις οτι ηταν ρατσιστης; εγω σε κατηγορω για ρατσισμος, παντως. αποδειξη ειναι η αντιμετωπιση στους εβραιους.
μαθε οτι δεν βλεπω λαζοπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγώ θυμάμαι οτι η αφίσα ήταν του μάρξ.

το άν ο μάρξ ήταν ρατσιστής ή όχι, δέν θα το καταλάβω άν διαβάσω τα περι οικονομικών που έγραψε,
και δέν έχουν και καμοία σχέση μεταξύ τους. εγώ μιλάω για τα σχόλια περι αράπηδων που αναφέρει το βίντεο.
Τσε γκεβαρα ηταν σιγουρα , το θυμαμαι , μου χε κανει εντυπωση το μεγεθος της.
Δεν εχει γραψει μονο οικονομικες θεωρησεις απευθυνθηκε και στις φυλες σε συντομες εκθεσεις του , οπως εκει που σχολιασα.Ομως οι οικονομικες θεωρησεις εχουν τις φυλες επισης κοντα στο κεντρο , οπως ειπα πριν σε συγκριση με την χεγκελιανη θεωρηση της ιστοριας, ή πιο συγκεκριμενα η ταξικη παλη.
ρε λες ολο βλακειες βαλε κανα ξυπνητηρι σε λιγο θα πεις και οτι στην κινα υπαρχει η μεγαλυτερη ελυθερια στα δικαιωματα!! γενικουρες και μπλα μπλα μπλα. Κοιτα λιγο την πραγματικοτητα γυρω σου και ξυπνα να καταλαβεις οτι και τον μαρξ και τον καθε ακροδεξιο δεξιο σοσιαλιστη κλπ πρεπει να χεσεις και να μην ακολουθεις κανενα. Αλλα αμα θελεις να εισαι σκυλακι να εισαι και να τρεχεις απο πισω τους μην ομως παιρνεις και ατομα που ψαχνονται στον λαιμο σου
Πραγματικα δεν πρεπει βλεπεις τι γραφω , σου πα στην αρχη οταν με κατηγορησες για σκυλακι του συριζα οτι ειμαι ατομικιστης οχι σοσιαλιστης (υποκατηγορια του οποιου ειναι ο κομμουνισμος) , ποσες φορες πρεπει να το πω.
Και εβραίος ήτανε αλλά δεν έχει σημασία αυτό.
ηταν απλα εβραικης καταγωγης
μα μου φαινεται δεν νοιωθεις κρου.. επειδη λεει καποιος δυο σωστα θα τον ασπαστω? το λενε και παιρνουν κοσμο δεν το καταλαβες ακομη? Τελος δεν θα ασπαστω κανεναν και ας μου ταξει τα παντα! και ο χιτλερ εταξε δουλειες και βγηκε πρωτος κατι ιδια κοροιδα και τοτε και τωρα επαναλαμβανεται η ιστορια! ΟΧΙ δεν θα πιστεψω κανεναν και ιδιαιτερα αυτους τους δυο φασιστες που οι θεωριες τους στοιχισαν τοσα πολλα για τη γερμανια και τη ρωσια τη κινα κτλ ΟΧΙ δεν θα τους πιστεψω και ας μου ταξουν τα παντα Ολοι ειναι λυκος με προβια Τελος
Σου απαντησα σε αυτο , διαφορετικος ειναι ο λενινισμος , μαρξισμος , μαοισμος , σταλινισμος , ξυπνα
Πάντως όποιος γνωρίζει από μαρξισμό θα δει ότι μοιάζει πολύ με τον ιουδαισμό εν γένει:
Ιεαρατείο-Κόμμα
Μεσσίας-Προλεταριάτο
Παράδεισος-Ατάξικη κοινωνία
κλπ
Τι φοβερες ανακριβειες ειναι τουτες , συμφωνα με την μαρξιστικη θεωρια της οικονομικης εξελιξης το προλεταριατο θα γινει λογο του καπιταλισμου θα αυξηθει και η αστικη κοινωνια θα μειωθει , δεν ειναι μεσσιας το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας , μεσω του ιστορικοι ντετερμινισμου , ουτε ειναι παραδεισος η αταξικη κοινωνια
ο πρωτος και καλυτερος ρατσιστης ηταν αυτος.
Σου εξηγησα πως δεν ειναι ετσι , οτι θες βλεπεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πάντως όποιος γνωρίζει από μαρξισμό θα δει ότι μοιάζει πολύ με τον ιουδαισμό εν γένει:
Ιεαρατείο-Κόμμα
Μεσσίας-Προλεταριάτο
Δευτέρα Παρουσία-Επανάσταση
Παράδεισος-Ατάξικη κοινωνία
κλπ
-----------------------------------------

Έβραιος στη καταγωγή αγόρι μου νιώσε λίγο.


ναι ρε φιλε μου, στην καταγωγη.


σχετικα αστοχη γενικυευση. γιατι δεν υπαρχει μεσσιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
με συγχωρεις. αφου δεν εχεις χρονο να διαβασεις, θα εισαι ενα πιονι, μα τι λεω. εισαι πιονι, απο τη στιγμη που λογω του επαγγελματος σου, καθεσαι και δεχεσαι εντολες. το μοναδικο ατομο που δεν μπορει να ασκησει κριτικη εισαι εσυ. αυτο φαινεται αλλωστε, απο το γεγονος οτι αφηνεσαι σε γενικευσεις. εισαι τοσο ευκολοπιστος, που κανοντας μια πολυ προχειρη αναζητηση, μας πετας δυο βιντεο, χωρις να εχεις κατσει να αναλυσεις το περιεχομενο τους, για να μας αποδειξεις, οτι και καλα, ο μαρξ ηταν ανθελληνας(;). για να λεμε την αληθεια, ουτε τον αριθμο των νεκρων βλεπεις, απλα κανεις το φερεφωνο και αναπαραγεις αποψεις που εχεις ακουσει.

τα βιβλια ειναι αυτα που σου δινουν μορφωση.
-----------------------------------------


κανενας δεν μιλησε για ταυτατιση. μη βγαζεις πραγματα απο το μυαλο σου
-----------------------------------------


ελεος, ενας ανθρωπος δεν μπορει να ειναι και εβραιος και αθεος μαζι, οπως δεν γινεται να ειναι και χριστιανος και μουσουλμανος ταυτοχρονα.
δεν καταλαβαινεις δεν επικεντρωνομαι στον μαρξ ρε και στους αλλους λεω να μην πιστευεις κανενα. καθε βιντεο που υπαρχει οποιον και αν υποστηριζει οπως και ολα τα βιντεο της τηλεορασης και του youtube μπορει να λεει οτι θελει αλλα καποια πραγματα ισχυουν θες δε θες. αλλα ΠΙΣΤΕΥΕ ρε ΠΙΣΤΕΥΕ οποιον θες με νοιαζει νομιζεις να εισαι πιονι παντου και να πιστευεις οποιον βλακα χιονισει. Το αν ειμαι εγω πιονι αστο καλυτερα στη δουλεια μου εφαρμοζω διαταγες βαση συνταγματος να δπυμε εσυ οταν δουλεψεις και σε στριμωξει ο εργοδοτης θα του πεις τις μπουρδες που μου λες η θα κανεις οτι σου πει χωρις να του μιλησεις. Θα σε δω ποσο ελυθερος θα σαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι πηγές του βίντεο οτι ο μάρξ ήταν ρατσιστής είναι
*Καρλ Μαρξ : Το ΕβραΪκό Ζήτημα
*Καρλ Μαρξ κ Φρίντριχ Ένγκελς: για στους μιγάδες/ινδιάνους (Αλληλογραφία, 1846-1895)
*Καρλ Μαρξ : Racist' - Nathaniel Weyl



τις αναφέρει αυτός που έκανε το βίντεο στην περιγραφή.
(πληροφοριακά, στο προφίλ του ασπάζεται την αναρχεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και δεν καταλαβαινεις δεν επικεντρωνομαι στον μαρξ ρε και στους αλλους λεω να μην πιστευεις κανενα. καθε βιντεο που υπαρχει οποιον και αν υποστηριζει οπως και ολα τα βιντεο της τηλεορασης και του youtube μπορει να λεει οτι θελει αλλα καποια πραγματα ισχυουν θες δε θες. αλλα ΠΙΣΤΕΥΕ ρε ΠΙΣΤΕΥΕ οποιον θες με νοιαζει νομιζεις να εισαι πιονι παντου και να πιστευεις οποιον βλακα χιονισει. Το αν ειμαι εγω πιονι αστο καλυτερα στη δουλεια μου εφαρμοζω διαταγες βαση συνταγματος να δπυμε εσυ οταν δουλεψεις και σε στριμωξει ο εργοδοτης θα του πεις τις μπουρδες που μου λες η θα κανεις οτι σου πει χωρις να του μιλησεις. Θα σε δω ποσο ελευθερος θα σαι

θα σχολιασω μονο το τελευταιο. υπαρχουν και τα ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ. εχουν πεθανει ατομα για τα εργατικα δικαιωματα. βεβαια, που να ξερεις τι παει να πε "εργατικη πρωτομαγια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
οι πηγές του βίντεο οτι ο μάρξ ήταν ρατσιστής είναι
*Καρλ Μαρξ : Το ΕβραΪκό Ζήτημα
*Καρλ Μαρξ κ Φρίντριχ Ένγκελς: για στους μιγάδες/ινδιάνους (Αλληλογραφία, 1846-1895)
*Καρλ Μαρξ : Racist' - Nathaniel Weyl



τις αναφέρει αυτός που έκανε το βίντεο στην περιγραφή.
(πληροφοριακά στο προφίλ του, ασπάζεται την αναρχεία)
Καταρχας ειναι αναρχια , απαντησα επισης σε αυτα που δα στο βιντεο , τα οποια στηριζονται στην παραποιηση του τι ειπε ο μαρξ και ο ενγκελς.Εσυ δεν απαντησες στην απαντηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οι πηγές του βίντεο οτι ο μάρξ ήταν ρατσιστής είναι
*Καρλ Μαρξ : Το ΕβραΪκό Ζήτημα
*Καρλ Μαρξ κ Φρίντριχ Ένγκελς: για στους μιγάδες/ινδιάνους (Αλληλογραφία, 1846-1895)
*Καρλ Μαρξ : Racist' - Nathaniel Weyl



τις αναφέρει αυτός που έκανε το βίντεο στην περιγραφή.
(πληροφοριακά στο προφίλ του, ασπάζεται την αναρχεία)

αν ασπαζεται μια ιδεολογια, βαζοντας λασπες δεν κανει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
θα γινει λογο του καπιταλισμου θα αυξηθει και η αστικη κοινωνια θα μειωθει , δεν ειναι μεσσιας το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας , μεσω του ιστορικοι ντετερμινισμου , ουτε ειναι παραδεισος η αταξικη κοινωνια
]
Έγω σε όλα αυτά πάντως βλέπω μεσσιανισμό.Ο Μαρξ έδινε ένα μεσσιανικό χαρακτήρα στο προλεταριάτο, πίστευε ότι θα ανέτρεπε το διεφθαρμένο καπιταλιστικό σύστημα(όπως πιστεύει ο χριστιανισμός για τον σημερινό κόσμο σήμερα) και θα δημιουργούσε στη θέση του τη σοσιαλιστική κοινωνία και ύστερα το ανώτερο στάδιο της την κομμουνιστική κοινωνία όπου θα υπήρχε αφθονία αγαθών λόγω της απεριόριστης αύξησης των παραγωγικών δυνάμεων και θα επικρατούσε αδελφοσύνη,αγάπη λόγω των δομών αυτής της κοινωνίας ακριβώς όπως ο παράδεισος των ιουδαίων.
Όλα αυτά τα λέω με μια επιφύλαξη πάντα δεν έχω διαβάσει αρκετές σελίδες ώστε να εκφέρω ολοκληρωμένη κριτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έγω σε όλα αυτά πάντως βλέπω μεσσιανισμό.Ο Μαρξ έδινε ένα μεσσιανικό χαρακτήρα στο προλεταριάτο, πίστευε ότι θα ανέτρεπε το διεφθαρμένο καπιταλιστικό σύστημα(όπως πιστεύει ο χριστιανισμός για τον σημερινό κόσμο σήμερα) και θα δημιουργούσε στη θέση του τη σοσιαλιστική κοινωνία και ύστερα το ανώτερο στάδιο της την κομμουνιστική κοινωνία όπου θα υπήρχε αφθονία αγαθών λόγω της απεριόριστης αύξησης των παραγωγικών δυνάμεων και θα επικρατούσε αδελφοσύνη,αγάπη λόγω των δομών αυτής της κοινωνία ακριβώς όπως ο παράδεισος των ιουδαίων.
Όλα αυτά τα λέω με μια επιφύλαξη πάντα δεν έχω διαβάσει αρκετές σελίδες ώστε να εκφέρω ολοκληρωμένη κριτική.

που ακριβως βλεπεις τον μεσσιανισμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μαθε πρωτα συνταξη, και μετα επανελαβε το ποστ σου. θα σχολιασω μονο το τελευταιο. υπαρχουν και τα ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ. εχουν πεθανει ατομα για τα εργατικα δικαιωματα. βεβαια, που να ξερεις τι παει να πε "εργατικη πρωτομαγια", ε κουταβι;
θα μου πεις για το θεσμο εμενα ε? μαθε οτι η πρωτομαγια κατοχυρωσε τους εργατες και οχι αυτους που βαριουνται να δουλεψουν. Απαιτησε εσυ να γινεις το αφεντικο της επιχειρησης. Προβλημα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θα μου πεις για το θεσμο εμενα ε? μαθε οτι η πρωτομαγια κατοχυρωσε τους εργατες και οχι αυτους που βαριουνται να δουλεψουν. Απαιτησε εσυ να γινεις το αφεντικο της επιχειρησης. Προβλημα σου

η πρωτομαγια δεν κατοχυρωσε τους εργατες, αλλα τα δικαιωματα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν ασπαζεται μια ιδεολογια, βαζοντας λασπες δεν κανει κατι.

μα σε τόσα και τόσα πόστ, αναφέρεις οτι άλλο αναρχία άλλο κομουνισμός και οτι δέν έχουν σχέση.
τώρα πώς τα συνδέεις?

ο μάρξ δέν νομίζω οτι ήταν αναρχικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έγω σε όλα αυτά πάντως βλέπω μεσσιανισμό.Ο Μαρξ έδινε ένα μεσσιανικό χαρακτήρα στο προλεταριάτο, πίστευε ότι θα ανέτρεπε το διεφθαρμένο καπιταλιστικό σύστημα(όπως πιστεύει ο χριστιανισμός για τον σημερινό κόσμο σήμερα) και θα δημιουργούσε στη θέση του τη σοσιαλιστική κοινωνία και ύστερα το ανώτερο στάδιο της την κομμουνιστική κοινωνία όπου θα υπήρχε αφθονία αγαθών λόγω της απεριόριστης αύξησης των παραγωγικών δυνάμεων και θα επικρατούσε αδελφοσύνη,αγάπη λόγω των δομών αυτής της κοινωνία ακριβώς όπως ο παράδεισος των ιουδαίων.
Όλα αυτά τα λέω με μια επιφύλαξη πάντα δεν έχω διαβάσει αρκετές σελίδες ώστε να εκφέρω ολοκληρωμένη κριτική.
Σαν να μην διαβασες εκεινο που πα , το προλεταριατο δεν ειναι μεσσιας ,διοτι δεν θα κανει κατι διαφορετικο απο το να κοιταξει τα συμφεροντα του και οταν ερθει η ωρα για την κατάρρευση του καπιταλισμου η οικονομια θα χει οδηγησει την πλειονητα στο προλεταριατο και λιγοι θα ναι οι "της αστικης ταξης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
που ακριβως βλεπεις τον μεσσιανισμο;
Μεσσιανισμός: Πρόκειται για την προσδοκία της μελλοντικής έλευσης ενός σωτήρα, που θα λυτρώσει τον κάθε άνθρωπο.
Αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά δίνει ο μαρξισμός στο προλεταριάτο.Η λυτρώση του ανθρώπου θα προέλθει μέσω της σοσιαλιστικής κοινωνίας την οποία θα δημιουργήσει το προλεταριάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μα σε τόσα και τόσα πόστ, αναφέρεις οτι άλλο αναρχία άλλο κομουνισμός και οτι δέν έχουν σχέση.
τώρα πώς τα συνδέεις?

ο μάρξ δέν νομίζω οτι ήταν αναρχικός.

δεν συνδεσα κατι. δεν διαβασες σωστα. το οτι ειναι αναρχικος, δεν του δινει το δικαιωμα να βαζει λασπες για προσωπα που στηριξαν αλλες ιδεολογιες
-----------------------------------------
Μεσσιανισμός: Πρόκειται για την προσδοκία της μελλοντικής έλευσης ενός σωτήρα, που θα λυτρώσει τον κάθε άνθρωπο.
Αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά δίνει ο μαρξισμός στο προλεταριάτο.Η λυτρώση του ανθρώπου θα προέλθει μέσω της σοσιαλιστικής κοινωνίας.

καμια σχεση. καθως δεν μιλαμε για εναν σωτηρα. δεν περιμενει καποιον ουρανοκατεβατο για να λυτρωσει τον ανθρωπο, αλλα απο τις ενεργειες του ιδιου του προλεταριατου (της εργατικης ταξης) και την δραση του θα καταφερει να ελεγξει τα μεσα παραγωγης. αυτο δειν ειναι μεσσιανισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
απ την αρχη που μπηκες εχεις πει ολες τις βλακειες. Ολοι γραναζια ειμαστε της κοινωνιας και οσο μπορουμε δεν ακολουθουμε κανενα αλλα εσυ ολο ανακριβειες λες τα ντοκουμεντα που εχουμε. Το καταλαβες οτι εισαι το μεγαλυτερο υποχειριο της θεωριας και δεν κοιτας γυρω σου τους νεκρους? κριμα και εχεις διαβασει τα βιβλια αλλα εμεινες εκει και δεν κοιταξες παραπερα. Μαλλον ηταν τα πρωτα βιβλια που ειχες και βαριοσουνα να πας στο βιβλιοπωλειο να δεις και αλλες αποψεις ... Κριμα πραγματικα γιατι σαν εσενα ατομα σε ολες τις παραταξεις φταινε για τη σημερινη κατασταση
Ελα τωρα σταματα , ποιας θεωριας ειμαι υποχειριο ,του μαρξισμου , του κομμουνισμου?
Αφου εγω ειμαι ατομικιστης , ποσες φορες πρεπει να σου το πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
απ την αρχη που μπηκες εχεις πει ολες τις βλακειες. Ολοι γραναζια ειμαστε της κοινωνιας και οσο μπορουμε δεν ακολουθουμε κανενα αλλα εσυ ολο ανακριβειες λες τα ντοκουμεντα που εχουμε. Το καταλαβες οτι εισαι το μεγαλυτερο υποχειριο της θεωριας και δεν κοιτας γυρω σου τους νεκρους? κριμα και εχεις διαβασει τα βιβλια αλλα εμεινες εκει και δεν κοιταξες παραπερα. Μαλλον ηταν τα πρωτα βιβλια που ειχες και βαριοσουνα να πας στο βιβλιοπωλειο να δεις και αλλες αποψεις ... Κριμα πραγματικα γιατι σαν εσενα ατομα σε ολες τις παραταξεις φταινε για τη σημερινη κατασταση

δεν εχεις ντοκουμεντα φιλε μου. αλιμονο, οι νεκροι του καπιταλισμου που στηριζεις και προστατευεις(μεσω της εργασιας σου κυριε αστυφυλαξ) εχει περισσοτερους νεκρους. σε αυτους πατας και στηριζεσαι. δεν τους βλεπεις;
τα βιβλιοπωλεια ειναι κατι που πρεπει να επισκεφτεις εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top