Κοροϊδία στο σχολείο

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
να σε κοροιδευουν γιατι δεν καπνιζεις?:worry: μαλλον εχουμε ξεφυγει λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αμα δίνουμε σημασία στο αν μας κορόιδεψαν που δεν καπνίζουμε...τη γαμήσαμε.

Είπε κανείς ότι δώσαμε σημασία; Ίσα ίσα, ανέφερα ότι ούτε καν ενδιαφέρθηκα και μπήκα στο κόπο να σχολιάσω και πως ομοίως θα έπρεπε να πράξουν και όσοι άλλοι αντιμετωπίζουν αυτή τη κριτική, αφού το να μη καπνίζεις δεν σημαίνει οτι είσαι φλώρος αλλά νοήμων άνρθωπος.... Δεν υποστήριξε κανείς οτι πρέπει να δίνουμε σημασία στο αν μας κοροιδεύουν ή όχι. Απλώς αναφέρθηκε ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό.
να σε κοροιδευουν γιατι δεν καπνιζεις?
Παλιά θεωρούσαν φλώρο όποιον δε κάπνιζε... Και αν παρατήρησε κανείς αναφέρθηκα στη γυμνασιακή ηλικία και ιδίως στις πρώτες τάξεις όπου οι μαθητές δεν έχουν ωριμάσει πλήρως. Και δυστυχώς σε αυτές τις τάξεις το φαινόμενο αυτό συνεχίζεται. Δε ζω σε άλλο κόσμο, πιστέψτε με, τα βλέπω και τα ακούω καθημερινά ολα αυτά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
να σε κοροιδευουν γιατι δεν καπνιζεις?:worry: μαλλον εχουμε ξεφυγει λιγο..

Mη μιλάς ρε αντικαπνιστή που έχεις και άποψη. Που έχεις τα μούτρα και κυκλοφορείς στο δρόμο χωρίς τσιγάρο να ομορφαίνει τη φλόρικη μούρη σου.

Σόρρυ αλλά δεν κρατήθηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εχουμε προβληματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
το να μη καπνίζεις δεν σημαίνει οτι είσαι φλώρος αλλά νοήμων άνρθωπος....

Η θεραπεία του καρκίνου είναι ο μόνος νόμιμος τρόπος να πάρουμε ναρκωτικά και θα το χάσουμε; ντιπ χαζός είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ντιπ χαζός είσαι;
Τι να πω κύριε έξυπνε... όπως νομίζεις, ασε εμάς του χαζούς να λέμε βλακείες :hmm::confused::/:

Τέλος πάντων, έχουμε ξεφύγει απο την ουσία του θέματος. Πήρατε ένα παράδειγμα που είτε θέλετε είτε όχι συμβαίνει στη πραγματικότητα και στη καθημερινότητα, απλώς μπορεί να μη το έχετε δει ή βιώσει. Έτσι κι αλλιώς εδώ δεν ήρθατε για να διαψεύσετε τον άλλον ή για να πείτε αν η κοροιδία που περιγράφει ισχύει η όχι, αλλά για να βοηθήσετε, όσο παράλογη και δήθεν ανύπαρκτη κι αν σας φάινεται η κατάστασή του (ανύπαρκτη σε λογικά πάντα πλαίσια...) :offtopic: Το νόημα του παραδείγματος ήταν ότι ακόμα και αν δεν δίνεις αφορμές και δεν κάνεις κάτι κακό και σε κοροιδεύουν οι άλλοι , η αιτία της κοροιδίας μπορεί να μην βρίσκεται σε σένα αλλα σε άλλους παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Είπε κανείς ότι δώσαμε σημασία; Ίσα ίσα, ανέφερα ότι ούτε καν ενδιαφέρθηκα και μπήκα στο κόπο να σχολιάσω και πως ομοίως θα έπρεπε να πράξουν και όσοι άλλοι αντιμετωπίζουν αυτή τη κριτική, αφού το να μη καπνίζεις δεν σημαίνει οτι είσαι φλώρος αλλά νοήμων άνρθωπος.... Δεν υποστήριξε κανείς οτι πρέπει να δίνουμε σημασία στο αν μας κοροιδεύουν ή όχι. Απλώς αναφέρθηκε ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό.

Μόνο και μόνο, επειδή το έγραψες σαν παράδειγμα και λες πως δεν σε ενδιαφέρει που σε κορόιδεψαν, φαίνεται πως έδωσες μεγάλη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και επειδή το έγραψα ως παράδειγμα τι σημαίνει αυτό; Ότι με έχει στιγματίσει η τίποτα άλλο; Δηλαδή όταν λέω ότι δεν με ενδιαφέρει όταν κάποιος με κοροιδεύει σημαίνει το αντίθετο; Δώσαμε στη λέξη "δεν" καταφατική έννοια και δε το πήρα είδηση; Τα μπέρδεψες μου φαίνεται. Τέλος πάντων, αρκετά ασχολήθηκα με αυτό το παράδειγμα και σήμερα. Αρκεί να κλείσουμε το pc και να ανοίξουμε τα μάτια. Καλή χρονιά σε όλους και ευτυχισμένο το νέο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποιος δεν είναι λοιπόν ο καλός άνθρωπος:hmm:;

Ίσα ίσα που μπορεί να πάρουν κ τη χαρά ότι ''Χα! Τη διώξαμε!''

:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βτγ εσείς που λέτε "μας κοροϊδεύουν που δεν καπνίζουμε", είναι 100% σταντέ ότι όταν σας προσφέρανε τσιγάρο τους βρίσατε/κοροϊδέψατε που καπνίζουν.
Εμένα μια φορά συμμαθητής μου είπε "δοκίμασε ρε απλά να σου φύγει η απορία", του είπα πέντε (5) λέξεις μετρημένες, και από τότε κανένας δεν μου έχει ξαναμιλήσει για αυτό το θέμα.
Άμα τους πεις καθαρά "δεν θέλω", χωρίς να τους αναλύσεις πόσο κακό κάνει και πώς θα πεθάνουν 20 χρόνια νωρίτερα από εσένα που δεν θα βάλεις ποτέ στο στόμα σου, απλά δεν θα ασχοληθούν, θα σεβαστούν την απόφασή σου.
Άμα φερθείς κι εσύ ανώριμα, περιγράφοντάς τους πόσο ηλίθιοι είναι, και λέγοντάς τους ότι είναι κάτι που δεν θες να κάνεις ποτέ γιατί είναι κακό και βλαβερό και μαυρίζει τους πνεύμονες, τότε καλά κάνει και ο άλλος και σε κοροϊδεύει.

Η μόρφωση δε χρησιμεύει μόνο στη δουλειά και στο κέρδος. Η παιδεία είναι λουτρό είχε πει ο Κοραής. Σε απαλάσσει απο προλήψεις, σου χτίζει τη προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντα. Η μόρφωση δε συνεπάγεται μόνο της δουλειάς λοιπόν. Και κακά τα ψέματα, πολλοί απο τις νέες γενιές θα πάρουν αντιστοίχως επαγγελματικές θέσεις χωρίς ιδιαίτερη μόρφωση... Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Δεν έχω προλήψεις, και η προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντά μου αναπτύσσονται μέρα με τη μέρα.
Όμως για να μπορέσω να ζήσω με τη μόρφωσή μου όταν μεγαλώσω, θέλω να έχω "ΔΟΥΛΕΙΑ". Με "ΛΕΦΤΑ".
Σε όλους τους κομμουνιστές/αναρχικούς/ιδεαλιστές/ουτοπιστές/"μορφωμένους" εκεί έξω, που μισείτε τόσο πολύ τα λεφτά και το καπιταλισμό, κι εγώ μαζί σας, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που ονομάζεστε(όμαστε) ουτοπιστές, πάρτε το χαμπάρι:

https://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βτγ εσείς που λέτε "μας κοροϊδεύουν που δεν καπνίζουμε", είναι 100% σταντέ ότι όταν σας προσφέρανε τσιγάρο τους βρίσατε/κοροϊδέψατε που καπνίζουν.
Γιατί τέτοια προκατάληψη; Και γιατί νομίζεις οτι βρίσαμε/κοροιδέψαμε; Ποτέ δεν με ήξερες για να μπορείς να πεις. Ποτέ λοιπον δεν έχω πράξει έτσι και ποτέ δε θα πράξω. Δε ξέρω τι γίνεται στο περιβάλλον του καθενός. =>
Άμα τους πεις καθαρά "δεν θέλω", χωρίς να τους αναλύσεις πόσο κακό κάνει και πώς θα πεθάνουν 20 χρόνια νωρίτερα από εσένα που δεν θα βάλεις ποτέ στο στόμα σου, απλά δεν θα ασχοληθούν, θα σεβαστούν την απόφασή σου.
Συγχαρητήρια, χωρίς κάποια δόση ειρωνείας, αλλά όπως προείπα η εξατομίκευση τέτοιων καταστάσεων δεν έχει νόημα.
Δεν έχω προλήψεις, και η προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντά μου αναπτύσσονται μέρα με τη μέρα.
Δε το πα για να σε κακοχαρακτηρίσω, ούτε στόχευα να θίξω κάποιον, έλεος πια...
Όμως για να μπορέσω να ζήσω με τη μόρφωσή μου όταν μεγαλώσω, θέλω να έχω "ΔΟΥΛΕΙΑ". Με "ΛΕΦΤΑ".
Κανείς δεν αντιείπε. Αυτό που είπα είναι να μη βλέπουμε τη μόρφωση ως κερδοσκοπία μόνο. Γιατή και η "ΖΩΗ" δεν είναι μόνο τα "ΛΕφΤΑ". Γιατί αν το μόνο που έχουμε αποκομοίσει από την μόρφωση είναι χρήματα, τότε θα υπάρχει πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γιατί τέτοια προκατάληψη; Και γιατί νομίζεις οτι βρίσαμε/κοροιδέψαμε; Ποτέ δεν με ήξερες για να μπορείς να πεις. Ποτέ λοιπον δεν έχω πράξει έτσι και ποτέ δε θα πράξω. Δε ξέρω τι γίνεται στο περιβάλλον του καθενός. =>

Συγχαρητήρια, χωρίς κάποια δόση ειρωνείας, αλλά όπως προείπα η εξατομίκευση τέτοιων καταστάσεων δεν έχει νόημα.

Εξατομίκευση ναι, κρίνω από το περιβάλλον μου ναι, αλλά δεν νομίζω ότι τα σχολεία προσφέρουν στα παιδιά στην Ελλάδα αρκετή μόρφωση ώστε να ξεχωρίζουν, δεν υπάρχει πια η έννοια "individuality", όσο κι αν δε θέλω να το πιστέψω.
Εσύ ειδικά δεν ξέρω τι έκανες, ισχύει.

Δε το πα για να σε κακοχαρακτηρίσω, ούτε στόχευα να θίξω κάποιον, έλεος πια...

Δεν το πήρα σαν κακοχαρακτηρισμό :/:

Κανείς δεν αντιείπε. Αυτό που είπα είναι να μη βλέπουμε τη μόρφωση ως κερδοσκοπία μόνο. Γιατί και η "ΖΩΗ" δεν είναι μόνο τα "ΛΕφΤΑ". Γιατί αν το μόνο που έχουμε αποκομοίσει από την μόρφωση είναι χρήματα, τότε θα υπάρχει πρόβλημα...

Το ίδιο λέμε.
Για να έχεις ζωή, θέλεις μόρφωση.
Απλά για να πάρεις μόρφωση θέλεις χρήματα τη σήμερον ημέρα, ενώ παλιότερα για να πάρεις χρήματα ήθελες μόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εξατομίκευση ναι, κρίνω από το περιβάλλον μου ναι, αλλά δεν νομίζω ότι τα σχολεία προσφέρουν στα παιδιά στην Ελλάδα αρκετή μόρφωση ώστε να ξεχωρίζουν, δεν υπάρχει πια η έννοια "individuality", όσο κι αν δε θέλω να το πιστέψω.
Δε το έλεγα με την έννοια της μόρφωσης. Το εννοούσα πως αν εσύ έχεις ξεμπερδέψει η ποτε δεν έχεις έρθει επαφή με αυτό το πρόβλημα δεν σημαίνει ότι για τα υπόλοιπα παιδιά ισχύει το αντίθετο. Εσύ έχεις άποψη και τη λες, υπάρχουν όμως πολλά παιδιά που δε πράττουν ομοίως. Γι αυτό βρισκόμαστε και σε αυτό το θέμα άλλωστε, για να βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Λολ, λάθος λέξη, εσύ δεν το εννοούσες με την έννοια της μόρφωσης, απλά εμένα μου καρφώθηκε επειδή το εννοούσα ΕΓΩ με την έννοια της μόρφωσης, σόρρυ :P
Γενικά ισχύει, απλά βλέπω ότι παιδιά που κάνουν ακριβώς αυτό που περιέγραψα περί "αντικαπνιστικότητας" τα έχουν στη μπούκα οι... καπνιστές τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ήρεμα, συζήτηση κάνουμε και ακόμα και η αντίρρηση μπορεί να εκφρασθεί πιο ευγενικά..

Relax,man,και 'γω μια χαρά ήρεμος είμαι.Αυτά που μου λες χαρακτήρισα bullshit,δεν είπα εσένα μαλάκα.Όλοι λέμε μαλακίες,there's no big deal.

Χωρίς να το χεις καταλάβει, το ίδιο πράγμα λες και εσύ. Μας λες οτι απο τους 12 μόνο οι δύο έτρωγαν δούλεμα. Άρα όλοι οι καλοί μαθητές δεν ήταν αντικείμενο κοροιδίας. Και επειδή υπάρχουν κάποια στερεότυπα στη κοινωνία δεν σημαίνει ότι πάντα εφαρμόζονται. Αλλά όντως, μερικές φορές, κάποιοι προκατειλημμένοι, απο τους βαθμούς και μόνο κρίνουν αναίτια.. Γι αυτό λέω πως δε πρέπει να βάζουμε ταμπέλες στους μαθητές και βάσει προλήψεων να τους κακοχαρακτηρίζουμε

Μα εγώ σου λέω άλλο,ότι τα δύο άτομα τα οποία έχω στο μυαλό μου και ήταν καλοί μαθητές δεν έτρωγαν δούλεμα εξ'αιτίας αυτού,η αιτία ήταν καθαρά ότι και οι δύο ήταν περίεργα και απροσάρμοστα άτομα.Προσοχή,δεν δικαιολογώ τις κοροϊδίες,αλλά μετατοπίζω την αιτία τους,από ένα irrational στερεότυπο σε μια πραγματικότητα.Οι υπόλοιποι καλοί μαθητές ήταν fully integrated στο σχολικό περιβάλλον,ακόμα και ο πρόεδρος του 15μελους μας ήταν straight-A student.

Δεν ανάγκασα κανέναν να του αρέσει το παράδειγμά μου. Ούτε θα κάθομαι και θα βγάζω καθε τρεις και λίγο νέα παραδείγματα. Σε πολλές περιπτώσεις, κάποιος που δεν καπνίζει αντιμετωπίζεται ως φλώρος, ιδίως στη γυμνασιακή περίοδο (που και απο πρώτη γυμνασίου καπνίζουν πλέον) που δεν υπάρχει ενημέρωση. Και εγώ προσωπικά έχω βιώσει το σχολιασμό κάποιων συμμαθητών μου οι οποίοι με κακοχαρακτήρισαν επειδή είμαι συντηρητικός και δε καπνίζω και καλα... Όλα αυτά της καθημερινής ζωής είναι.

Βτγ εσείς που λέτε "μας κοροϊδεύουν που δεν καπνίζουμε", είναι 100% σταντέ ότι όταν σας προσφέρανε τσιγάρο τους βρίσατε/κοροϊδέψατε που καπνίζουν.
Εμένα μια φορά συμμαθητής μου είπε "δοκίμασε ρε απλά να σου φύγει η απορία", του είπα πέντε (5) λέξεις μετρημένες, και από τότε κανένας δεν μου έχει ξαναμιλήσει για αυτό το θέμα.
Άμα τους πεις καθαρά "δεν θέλω", χωρίς να τους αναλύσεις πόσο κακό κάνει και πώς θα πεθάνουν 20 χρόνια νωρίτερα από εσένα που δεν θα βάλεις ποτέ στο στόμα σου, απλά δεν θα ασχοληθούν, θα σεβαστούν την απόφασή σου.
Άμα φερθείς κι εσύ ανώριμα, περιγράφοντάς τους πόσο ηλίθιοι είναι, και λέγοντάς τους ότι είναι κάτι που δεν θες να κάνεις ποτέ γιατί είναι κακό και βλαβερό και μαυρίζει τους πνεύμονες, τότε καλά κάνει και ο άλλος και σε κοροϊδεύει.

That,exactly.

Δεν έχω προλήψεις, και η προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντά μου αναπτύσσονται μέρα με τη μέρα.
Όμως για να μπορέσω να ζήσω με τη μόρφωσή μου όταν μεγαλώσω, θέλω να έχω "ΔΟΥΛΕΙΑ". Με "ΛΕΦΤΑ".
Σε όλους τους κομμουνιστές/αναρχικούς/ιδεαλιστές/ουτοπιστές/"μορφωμένους" εκεί έξω, που μισείτε τόσο πολύ τα λεφτά και το καπιταλισμό, κι εγώ μαζί σας, αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που ονομάζεστε(όμαστε) ουτοπιστές, πάρτε το χαμπάρι:

https://www.youtube.com/watch?v=rkRIbUT6u7Q

Τι έγινε,εσύ δικός μας δεν ήσουν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Relax,man,και 'γω μια χαρά ήρεμος είμαι.Αυτά που μου λες χαρακτήρισα bullshit,δεν είπα εσένα μαλάκα.Όλοι λέμε μαλακίες,there's no big deal.

Οκ, απλά είμαι και γω της υπερβολής :P
Μα εγώ σου λέω άλλο,ότι τα δύο άτομα τα οποία έχω στο μυαλό μου και ήταν καλοί μαθητές δεν έτρωγαν δούλεμα εξ'αιτίας αυτού,η αιτία ήταν καθαρά ότι και οι δύο ήταν περίεργα και απροσάρμοστα άτομα.Προσοχή,δεν δικαιολογώ τις κοροϊδίες,αλλά μετατοπίζω την αιτία τους,από ένα irrational στερεότυπο σε μια πραγματικότητα.Οι υπόλοιποι καλοί μαθητές ήταν fully integrated στο σχολικό περιβάλλον,ακόμα και ο πρόεδρος του 15μελους μας ήταν straight-A student.

Το καταλαβαίνω. Αλλά σίγουρα κομπλεξικά δεν είναι μόνο τα φυτά. Υπάρχουν κάποιοι λοιπόν (τώρα αν το χεις βιώσει/δει κλπ δε ξέρω) που μόνο και μόνο απο το βαθμό κρίνουν βάσει προκαταλήψεων. Δηλαδή αν δουν ότι παίρνεις καλούς βαθμούς και να μη σε ξέρουν μπορεί να σε θεωρήσουν παιδί του κατηχητικού, απομονωμένο και εκκεντρικό αυτό λέω. Αυτό γίνεται συχνά.
απάντησα πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απογοητευμένος ιδεαλιστής κρόουλι :(

Και τι σχέση έχουμε εμείς με τον ιδεαλισμό?Ορθολογιστές και υλιστές είμαστε,τι είμαστε,τίποτα φασίστες πλατωνικοί? :worry:

Το καταλαβαίνω. Αλλά σίγουρα κομπλεξικά δεν είναι μόνο τα φυτά. Υπάρχουν κάποιοι λοιπόν (τώρα αν το χεις βιώσει/δει κλπ δε ξέρω) που μόνο και μόνο απο το βαθμό κρίνουν βάσει προκαταλήψεων. Δηλαδή αν δουν ότι παίρνεις καλούς βαθμούς και να μη σε ξέρουν μπορεί να σε θεωρήσουν παιδί του κατηχητικού, απομονωμένο και εκκεντρικό αυτό λέω. Αυτό γίνεται συχνά.

Τα στερεότυπα αυτά καταρρίπτονται πολύ εύκολα,αν είσαι νορμάλ άτομο.Το 'χω ξαναπεί,κατά καιρούς έχω γνωρίσει πολλά άτομα τα οποία έχουν πέσει θύματα τέτοιου bullying και όλοι το απέδιδαν σε κάποια αιτία του τύπου "με κοροϊδεύουν επειδή είμαι χοντρός/καλός μαθητής/φοράω γυαλιά/δεν παίζω καλή μπάλα κλπ".I tottaly disagree.Για καθένα άτομο που μου 'πε π.χ. "με κοροϊδεύουν επειδή είμαι χοντρός",μπορώ να φέρω στο μυαλό μου άλλα δέκα χοντρά άτομα που δεν είχαν ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα.Γι'αυτό και θεωρώ όλες αυτές τις αιτίες στις οποίες αποδίδουν τα παιδιά την κοροϊδία,τελείως misdirected.Με αυτή τη λογική όλοι έχουμε κάποιο κουσούρι,όλοι θα έπρεπε να γινόμαστε αντικείμενα χλεύης,από ποιων όμως?Αφού και οι άλλοι κουσούρια έχουν.Δεν γίνεται ένα ολόκληρο σχολείο να σε δουλεύει επειδή είσαι χοντρός ή επειδή είσαι καλός μαθητής,επειδή "όλα τα παιδιά είναι κομπλεξικά και κλειστόμυαλα".Ή στραβά είναι ο γυαλός,ή στραβά αρμενίζουμε.Γι'αυτό πρέπει να κοιτάμε πρώτα τυχόν βαθύτερες αιτίες που πάντα υπάρχουν,κοινώς αν το παιδί που δέχεται τις κοροϊδίες,είναι όντως τρόμπας,σαν άτομο.Θα μου πείτε,αν ο άλλος είναι δηλαδή τρόμπας,είναι σωστό να τον κοροϊδεύουμε?Όχι φυσικά,ερμηνεύει όμως λογικά το φαινόμενο.Η συνειδητοποίηση αυτής της κατάστασης βοηθάει και το παιδί που υπόκειται την χλεύη,εφ'όσον το ενοχλεί όλο αυτό,καθώς η αποδοχή της πραγματικότητας είναι το κλειδί για την εξεύρεση λύσης.Άπαξ και ο άλλος καταλάβει ότι όντως είναι τρόμπας,τότε μπορεί και ν'αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
αν είσαι νορμάλ άτομο

γιατί έχουμε πολλά νορμάλ άτομα στη κοινωνία

μπορώ να φέρω στο μυαλό μου άλλα δέκα χοντρά άτομα που δεν είχαν ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Ναι , δεν είχαν πρόβλημα επειδή είτε άνηκαν στις κλίκες αυτών που κοροιδεύουν, οποτε νο προβ, είτε είχαν το θάρρος να υπερασπιστούν τον εαυτό τους.

Είναι αλήθεια, πως το να είσαι "θύμα" και να μην υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου είναι ένα βασικό αίτιο. Τα προαναφερθέντα στερεότυπα, σε συνδυασμό με το προηγούμενο οδηγούν στις προαναφερθέντες καταστάσεις.

Δεν γίνεται ένα ολόκληρο σχολείο

Δεν είπε κανείς πως όλο το σχολείο κοροιδεύει. Συγκεκριμένα άτομα. Υπάρχουν και αυτοί που έχουν απαλλαχθεί απο τις προλήψεις.

Άπαξ και ο άλλος καταλάβει ότι όντως είναι τρόμπας,τότε μπορεί και ν'αλλάξει.

Εε, δύσκολα αλλάζει κάποιες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top